TERUGKEER VAN EEN BALLING AANKLACHT TEGEN ONZE BESCHAVING „Omzetbelasting verdwijnt op veel artikelen" irnn 4 Een ramp voor mens en dier Grafische C.A.O.'s goedgekeurd 2 oktober 1959 ZEEUw'SCH DAGBLAD Pag. 7 DRENTE FRIESLAND OVERIJSSEL GELDERLAND NOORDBRABANT LIMBURG In ballingschap LABOURS GROTE VERKIEZINGSTROEF VERGETEN televisie Vlag halfstok STAKING DUURT Technici vrijgesproken in proces-Marcinelle Onontbeerlijk Zesduizend liter ether in brand DE ZAAK LYNN KAUFFMAN Zelfmoord mogelijk GRATIS GAS WERD DUUR BETAALD OetJL* Europees Vloeiend Russisch In Jalta Vorstelijk antiek in veiling nrnmiHtniiiNiniiiiiiiiiiitiiiiitiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiii fflii'iiiiiiimiiiiimiitiiiiiitiimiiiiiiiiiiiiimiiiiitiiiiimimiiiiiimimmiimiiiiiuiiiiHi I T\E DROOGTE heeft op de hoog- gelegen zandgronden, vooral in het noorden en oosten van Neder- land grote schade toegebracht f aan de gewassen. Doordat het gras op de weiden is verschroeid, kam- pen de boeren met een tekort aan 1 voer voor hun vee. Zij staan voor het probleem hoe zij hun vee zullen 1 moeten voederen tot volgend jaar. Zij moeten of duur krachtvoer kopen of hun dieren voor de slacht HIHIiniHMIIIIIHimiRllllllllilllllllHllllinilllllMilllflItllllHltllllllllllillllllll verkopen. De Overijsselse land- bouwmaatschappij heeft reeds nu de regering aangeraden thans vlees te laten invriezen. Verwacht moet namelijk worden dat door de te ver wachten rigoureuze afzet van vee het aanbod in het laatst van de winter te gering kan worden voor de binnenlandse vleesvoorziening. Voor de hulp van hun collega's in de Noordoostpolder en de Wierin- germeer, intussen, zijn de getroffen Van onze verslaggevers boeren dankbaar. Toch is nu al ge bleken dat bij het voeren van biete koppen en erwtestro voorzichtig heid is geboden. De oogsten van vele produkten, 1 voornamelijk aardappelen en bie- 1 ten, zullen tegenvallen. De ver- 1 wachting is evenwel niet dat er nood in de voedselvoorziening zal 1 ontstaan. ii ii iifiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiHii mi iiiii in i in mi ii ii i minium in mm iiniï DROOGTE In Drente heeft de droogte vooral zware klappen toege bracht aan de landbouwbedrij ven op de hooggelegen zand gronden in het midden van cis? provincie. De graslanden liggen er rood- verschroeid bij en de veeboeren kopen dagelijks tonnen ruwvoe- der, opdat het vee niet zal uit hongeren. Van enkele kanten zijn klach ten binnengekomen dat de han del soms door prijsopdrijving misbruik van de noodsituatie schijnt te maken. Dit kost han den vol geld en vooral de bedrij ven van de jonge pas begonnen boeren, die nog diep in de schul den zitten, staan aan de rand van het faillissement. Dagelijks breken uitgehongerde koeien los om zich op bieten- en aard appelvelden te storten. Hierdoor zijn al enkele dieren gestorven, doordat het insektenpoeder, dat men op het bietenloof had gespoten nog niet uit gewerkt bleek te zijn. Andere bees ten zijn zwaar ziek, doordat zij te veel stuifzand binnen hebben gekre gen. Verscheidene loonwerkers en land arbeiders liggen op het ogenblik in een ziekenhuis. Zij hebben bij het mechanisch aardappelrooien te veel stof in hun longen gekregen. Ook met de opbrengsten van het land le het in Drente droevig gesteld. Zij liggen soms ver beneden de helft van het normale gemiddelde. De aardappel knollen zijn vrijwel zonder uitzondering te klein gebleven en gebarsten door de droogte. Volgens een zeer voorzichtige schatting van het Drents landbouwge- nootschap dragen de Drentse boeren dit .laar samen een strop van minstens veertig miljoen gulden. Om de precaire voedselsituatie van het vee te lenigen, hebben boeren in de Wieringermeer spontaan grote hoe veelheden bietenloof aan hun Drentse collega's aangeboden. In Friesland worden de koeien in de verdorde weiden op alle mogelijke ma nieren bijgevoerd. Vooral in de zand gebieden, zoals Gaasterland en ooste lijk Friesland, staat het er slecht voor, maar ook in de vruchtbare Greidhoek tussen Harlimgen en Sneek heeft het land er zelden zo slecht uitgezien ais nu het geval is. Geen sprietje gras meer te vinden op het weiland, wijst boer J. B. Ramaker in Ommen ons. Zijn koeien zijn min stens honderd kilo vermagerd en de meikopbrengst is gehalveerd vergeleken met vorig jaar. De hulpactie die eind vorige week is begonnen, loopt tenminste goea'. De boe ren in de Noordoostpolder laten hun collega's in de getroffen oude provincie niet in de steek. De provinciale voed- selcommissaris P. Oosterveld heeft in drie dagen tijd reed's (op papier) aan geboden gekregen 375 ton bietekoppen, 35 ton voeraardappelen, 26 ton bone- en erwtestro en vier ton hooi. Eerst komen de allerergste gevallen aan de beurt. Die vindt men vooral in het gebied Oldemarkt en Steenwijk en ook rond d'e plaatsen Ommen. Harden- berg. Gramsbergen, Haaksbergen en Diepenheim. De IJsselstreek heeft ook van de droog te te lijden gehad. Daar probeert men de veestapel nog op peil te houden met het voeren van consumptieaardappelen en aardappelloof. miitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHi UITZONDERLIJKE DROOGTE I» 1959 f De uitzonderlijke droogte waar I f ons land dit jaar mee te kam- I pen heeft komt in deze grafiek i zeer sterk tot uitdrukking. In 1 vergelijking met de normale f 1 neerslag-hoeveelheid geeft dit 1 jaar alleen in januari en maart I een overschot. Al de overige 1 maanden blijven ver onder normaal. i iilMIliimiillllimmimiiiiiiiiiminlmiiHimiNiiiiiimiiiMmuiimlIlllllilfiilMniillï Bij Haaksbergen heeft men zelfs al vee de bossen ingestuurd', opdat het daar nog iets van zijn gading zou kunnen vin den. In Gelderland zijn het vooral de boe ren op grote stukken van de Veluwe en enkele hogere gronden in d'e Achterhoek en de Graafschap, die door de droogte getroffen zijn. Het gras is verbrand en vele boeren zijn genoodzaakt om de boel om te spitten en tot nieuwe inzaai over te gaan. Ook zullen zij voor hun vee grote hoeveelheden krachtvoer moeten kopen. Die boeren die voor een geldlening terecht kunnen by het borgstellingsfonds voor de landbouw, zullen het met wat mooie en vooral met wat betere oogsten in de komende jaren wel kunnen redden, maar de financieel wat zwakkere broe ders, die ook al getroffen zjjn doordat de melkgift van de koeien wat achteruit loopt, zullen genoodzaakt zijn gedeelten van bun veestapel van de band te doen. De algemene indruk is, dat het in Gel derland alles bij elkaar genomen, niet zo slecht is als bijvoorbeeld in Over ijssel. De rogge-oogst op de Babantse zand gronden is iets beneden het gemiddelde gebleven. De haver kwam er ongunsti ger af. De opbrengst daarvan ligt aan zienlijk beneden het jaarlijks gemid delde. De aardappels staan er, voor zover ze nog in de grond zijn, niet zo slecht voor. Wanneer er evenwel geen regen komt, moet er voor de late soor ten toch worden gevreesd. De bietenoogst is vooral op de hogere, dus de droge zandgronden van Oost brabant, slecht. Het gewicht van de bieten is dit jaar aanzienlijk lager dan verleden jaar, minder dan de helft van het normale. Het suikergehalte is ech ter hoger, namelijk 15,8 pet. (vorig jaar 14,6 pet.). Charles Eustis Bohlen, een 55-jarige Amerikaanse diplomaat met een geweldige Russische ervaring, is vorige week uit Manilla naar Washington geroepen om op te treden als raadsman voor de Amerikaanse politiek ten op zichte van Rusland. Toen hij in 1957 van Moskou naar de Fillippijnen werd gestuurd, betekende dit voor hem een vorm van ballingschap. Zijn terugkeer is een rehabilitatie, en het valt niet te betwijfelen dat zijn inzichten voor een belangrijk deel de Amerikaanse politiek zullen bepalen Charles Bohlen kent de Russen OP vele foto's van de topconferentie van Genève, In 1955, is tussen de ge zichten van Eisenhower en Dulles de hand te zien van een raadsman die steeds achter de beide Amerikaanse staatslieden stond. Hij placht zijn influisteringen met grote gebaren te onderstrepen, en de president en zijn minister schonken grote aandacht aan hetgeen hij te zeggen had. De boeren en tuinders in Limburg zullen naar schatting dit jaar onge veer een derde van de normale in komsten moeten missen. De aanblik van ïiet platteland is in de meeste gevallen troosteloos. De sui kerbieten staan er verlept en geel bij. De opbrengst zal ongeveer de helft bedragen. De bietenkoppen, die een hoge voedingwaarde voor het vee hebben, zal men grotendeels moeten missen. Dat is nog eens een schadepost van 250 gulden per hectare. De stoppelknollen brachten het niet verder dan een eerste aanzet tot knolvorming. De zomergewassen zijn alle ver on der de maat gebleven. De haver zal slechts ongeveer 25 proeent van de nor male oogst opbrengen. De korrel is klein en er is weinig stro. De uitgesproken akkerbouwbedrijven zullen naar raming 1700 tot 2000 gulden schade lijden en de gemengde bedrijven zesduizend tot zevenduizend gulden. Bij gebrek aan veevoer ligt op ver schillende plaatsen al gewoon stro in de weiden. Vele dieren sterven door een te veel aan zand in de maag. De meik opbrengst zal nauwelijks de helft zijn van die in voorgaande jaren. Charles E, Bohlen Want Charles Bohlen was niet slechts ambassadeur in Moskou, hij gold ook als de beste Amerikaanse specialist op het gebied van alles wat Rusland en de Russische politiek betrof. Wie kon beter iedere zet van Kroesjtsjef en Boelganin op het Ge- neefse schaakbord op de juiste waar de bepalen, dan deze vlot Russisch sprekende diplomaat, die sinds 1943 aan iedere Russisch-Amerikaanse con ferentie had deelgenomen? Toch werd hij twee jaar later van zijn uiterst belangrijke post in Rusland weggeroepen en als ambas sadeur naar Manilla gezonden. Er was geen enkele zakelijk reden aan te voeren waarom deze man, wiens carrière op zijn kennis van de Rus sische wereld was gebaseerd, in de hoofdstad van de Filippijnen werd geplaatst; zijn nieuwe functie kwam daarom neer op een soort balling schap. Had John Foster Dulles misschien het vertrouwen verloren in deze diplo maat, die meer dan welke Amerikaan ook met Stalin, met Malenkof, met Boelganin en met Kroesjtsjef had ge sproken? Geloofde hij nü niet meer in diens bezadigde, maar dikwijls zeer onorthodoxe rapporten? Werd misschien de druk binnen de re publikeinse partij tegen Bohlen te groot? Niemand scheen het precies te weten, maar zijn vertrek uit Mos kou werd betreurd door allen die ge loofden dat een of andere vorm van samenwerking met de commu nistische wereld onvermijdelijk was. Nu is hij vorige week teruggeroepen óm op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken als raadgever voor Russische aangelegenheden op te treden. Van onze correspondent LONDEN. De Labourpartij heeft plotseling, in een poging tegen de con servatieve welvaartsstaat op te bieden bij de kiezers, die donderdag ter stem bus trekken, beloofd alle omzetbelas ting op kleding, huishoudelijke artike len en meubilair af te zullen schaffen indien zij aan de macht komt. Evenals de eerder aamgeboden verho ging van ouderdomspensioenen en an dere uitbreidingen van de Wellfare state, die vele miljarden zal kosten, is dit door de conservatieven veroordeeld als een flagrante poging tot omkoperij. „Onverantwoordelijk en ongehoord", zei Macmillan. Vreemd genoeg komt hierover niets voor in Labours verkiezingsmanifest en op de dagelijkse persconferentie „ver gat" partijsecretaris Morgan Phillips het te noemen. Toen het nieuws even ln Het kort 1 RADIO HILVERSUM I 402 m ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gewjde muz; 7.30 De douche; 7.40 Gram; 7.45 Morgen gebed en lit kal; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.50 V d vrouw. (9.359.40 Waterst); 10.00 V d kleuters; 10.15 Gram; 10.30 Ben je zestig?; 11.00 V d zieken; 11.45 Gram. middag 12.00 Middagklok - noodklok; 12.05 Ork koor en solist (12.3012.33 Land- en tuinb meded); 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zon newijzer; 13.20 Gram; 13.30 Lichte muz; 13.50 V d jeugd; 14.00 Accordeon-muz: 14.20 Kunstkron; 14.50 Amateursprogr 15.30 V d jeugd; 16.00 Gregoriaanse zang; 16.30 Lichte muz; 16.50 Sportpraatje; 17.00 v d jeugd. avond 18.00 Lichte muz; 8.15 Journalistiek week- overz; 18.25 Gevar muz; 18.45 Vragen- beantw; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Zang en piano; 19.30 Gram; 20.20 Lichtbaken, caus; 20.30 Gevar muz; 21.10 De Knipper- bol, caus; 21.20 Gevar progr; 22.25 Boek- bespr; 22.30 Nws; 22.40 Jong oud eeuwig, gesprekken; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II 298 m ochtend VARA; 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.0o Nws; 8.18 Gram; 8.55 V d vrouw, 9.05 Gym v d vrouw; 9.15 Gram. VPRO; 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus; 10.05 Morgenwijding. VARA; 10.20 Wat brengt de weduwen- en wezenwet?, caus; 10.30 weekoverz; 11.45 Blaaskwint. middag 12.*0 Lichte muz: 12.30 Land- en tunb meded; 12.33 Lichte muz; 13.00 Nws; 13.15 Instr kwint; 13.40 Muziekrevue. 14.20 Streekuitz; 14.45 Jazzconcours; 15.10 Boekenwijsheid; 15.30 KamerorF en sol; 16.15 Klankb gewijd aan Ned. Gespreks- centrum; 16.40 Vers van de pers; 17.05 Hammondorgel en zang; 17.30 Act. 18.00 Nws en comm; 18.20 Gram; 19.00 avond Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Wie A zegt, moet B zeggen, caus; 19.40 Het werk van het Nederlandsch Bijbelgenoot schap. caus; 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws; 20 05 Gram; 20.40 Dansmuz; 21.15 Hoe was het ook weer?: 21.45 Soc comm; 22.00 Sportnws; 22.30 Nws; 22.40 ~nstr sext; 23.10 Gram; 23.55 24.00 Nws. sche waarneming en gedachtenoverbren- ging; 20.50 Televizier; 21.0022.00 Gevar pfogr. BELGIË VLAAMS 17.00—18.00 V d jeugd; 19.30 Nws; 19.45 De week in beeld: 20.15 Filmprogr; 20.40 Volksliedere en -dansen; 21.05 TV-Opera Buff a22.00 Nws. BELGIË FRANS 19.30 Onbekend; 20.00 Journ; 20.30 De laatste der Mohikanen: 20.55 Voc ens; 21.35 Filmprogr; 22.25 Wereldnws. DUITSLAND 16.3q Gevar progr; 18.0018.30 Kath ves perdienst. (Regionaalprogr.: NDR: 18.45 Die Nordschau. WDR: 18.45 Hier und Heu- te. WDR; 19.25 Tiok-Taok-quiz. NDR: 19.30 Tick-Tack-quiz); 20.00 Nws; 20.20 Muz comedie.' 21.40 Tele-Toto. Daarna: Het woord van de Zondag. kritisch beluisterd 1 NEDERLAND AVRO: 17.00—17.30 V d kind. NTS: 20.00 Journ en weeroverz» AVRO: 20.20 Experimenten op het gebied v psychologi- DE NCRV bracht gisteren haar eerste jubileum-steravond Vlag In Top. Donderdagavond: dat betekent al direct dat het programma een harde dobber moet hebben tegen de aantrekkings kracht van het televisie-spel. En het ziet er niet naar uit, dat dit Vlag In Top bij het publiek zal kunnen concurreren met de beeldbuis. Het is ondanks moderniseringen een typisch NCRV-programma gebleven: zeker niet zonder verdienste, maar vol komen afgestemd op luisteraars van het oude, geduldige soort. Het programma was al twintig minuten oud, vóór dat we het eerste gesproken woord te horen kregen' De muzikale bezetting, onder wie het uitstekende nieuwe koortje Novi Can- tus, was best, maar zo'n aanloop is veel te lang. Johan Bodegraven, nog even breed sprakig als vroeger, kwam terug met een Spraakwaterval. Veel NCRV- luisteraars zullen dat gewaardeerd hebben, maar helaas er zijn in de tussenliggende twaalf jaar heel wat spannender spelletjes en quizzes ge passeerd! Sieto Hoving maakte van zijn actuele straatzanger een sjeuige Amsterdamse creatie, die we graag weer zullen horen. B. J. v. S. later aan een agentschap werd gegeven bleken bij navraag de meeste leiders van de partij er niets van te weten. Zij ontkenden het zelfs. Daardoor werd het duidelijk, dat dit nieuwe bod een overhaast antwoord is op Macmillans uitdaging aan Gaditskell naar aanleiding van diens plan tot mas sale uitbreiding van de sociale diensten zonder de inkomstenbelasting te verho gen: „Wie zal dat betalen, zoete lieve Hugh". Labour zegt namelijk wel vaag dat verhoogde productiviteit hiervoor zal moeten zorgen. Maar de Labour wil zelf nog steeds niet met cijfers voor den dag komen. Gaitskell zegt op de vakbonden te kun nen rekenen, maar de wilde staking van de chauffeurs van zuurstof-tank wagens, die nu reeds twee-dagen duurt en een kwart miljoen man werkloos kan maken, bewijst wel, dat de vak bondsleiders niet op hun eigen mensen kunnen rekenen, Hoe het zij Labour toont zich zeer optimistisch. Volgens de gisteren gepu bliceerde Gallup opiniepeiling liggen de conservatieven nog slechts anderhalve punt voor (een week geleden nog vier). Blijft dat zo tot donderdag voortgaan, dan zal Labour bijna even-veel Lager huiszetels veroveren als de conserva tieven. Daar lijkt het echter nog niet op. Want in de eerste plaats stemt En geland volgens het districtenstelsel en in de marginale districten staan de Tories volgens dr. Gallup nu sterker. Bovendien hebben de conservatieven nu hun offensief ingezet en Macmillan krijgt waarschijnlijk nog een grote troef uit te spelen. Want voor don derdag zal waarschijnlijk gelijktijdig in Washington, Londen en Moskou de datum van de topconferentie bekend worden gemaakt, waarvoor Macmillan naar eigen zeggen met zijn reis naar. Moskou de grondslag legde. De liberalen vechten intussen met meer kandidaten dan bij andere na oorlogse verkiezingen en hun kansen staan niet slecht al zijn zij ook een halve punt teruggelopen. Maar dit lijkt de ware toestand niet weer te geven, alweer in verband met het districten; stelsel. Hun voorzitter, Frank Byers, zei vanmiddag: „Als de kloof tussen conservatieven en Labour inderdaad zo klein zal blijken, zullen wij misschien bij vele Lagerhuisstemmingen het be slissend gewicht in de schaal kunnen werpen". Opvallend is dat de liberalen onder de jongeren nu meer voortgang boeken dan Labour. De strijd is nog lang niet beslist en nadert nu dramatische hoogtepunten. Want een der vreemdste verschijnselen in de opiniepeilingen is dat de afgelopen dagen het aantal politieke kleurlozen opnieuw is gestegen en nu 1814 procent bedraagt. CHARLEROI (ANP) De vijf tech nische leiders van de mijn Bois du Cazier, waarin op 8 augustus 1956 262 mijnwerkers om het leven kwamen, zijn vrijgesproken. Zij stonden terecht op de beschuldiging, door nalatigheid en tech nische fouten de grootste ramp in de geschiedenis van de Belgische kolen mijnen te hebben veroorzaakt. MIJN ZOON, nu komt", dus sprak de goede Meester „de stad die Dis geheten wordt, ons nader, vol sombre burgers, in ontelbre drommenDan voeren wij de diepe grachten binnen, die deze troosteloze stad omgorden, wier mensen, naar 't mij leek, van ijzer waren. (Dante, De Hel, zang VIII). TTE journalistieke excursie die tot einddoel had Het open ge sticht begon in de Rotterdamse strafgevangenis. Hoe gaat dat, men deelt vrien den en verwanten mee, dat men gevangenissen zal bezoeken en dan komen de grapjes. Heel men selijk is dat. Ik heb er aan mee gedaan. In de personeelskantine waar wij doel en bedoeling van de dag kregen uiteengezet bij een kopje koffie, keurig en correct geser veerd door twee vrouwelijke be waaksters in kraakzindelijke wit te uniformen die zouden kunnen doen denken aan verpleegsters- kleding, waren daar niet de dikke uitbuitingen in de zak van de schorten de sleutelbos, ging alles heel gemoedelijk toe. Tralies voor de ramen, nu ja. KOPENHAGEN (Reuter) In een chemische fabriek in Kopenhagen is gistermiddag een tank met zesduizend liter ether ontploft en in brand gevlo gen. De tank explodeerde door de hitte van een kleinere brand in de nabijheid. Het gebouwencomplex werd beschadigd, maar niemand schijnt daarbij te zijn verwond. Bij de blussingswerkzaamheden waar aan het gehele brandweerkorps uit de Deense hoofdstad deelnam, werden twee brandweerlieden gewond. Gister avond was men de brand meester. NEW YORK (UPI) De zaak Lynn Kauffman is nog lang niet rond. De aanvankelijke overtuiging van de po litieman die het onderzoek heeft geleid, kapitein Fallon, die meende dat het meisje zelfmoord had gepleegd, wint aan kracht. De Nederlandse marconist van de Utrecht. W. M. L. van R. uit Utrecht, die er van wordt verdacht Lynn over boord te hebben gegooid, ontkent dat ten stelligste. Zijn advocaat meent dat zijn onschuld ook zal kunnen worden vastgesteld. Van R. heeft verklaard dat hij Lynn de avond voor de Utrecht uit Boston zou vertrekken in haar hut „ongenadig had geslagen" nadat hij het meisje, met wie hij tijdens de reis een verhouding had aangeknoopt, had verteld dat bij was getrouwd. Eigen nieuwsdienst GRONINGEN De rechtbank in Groningen heeft gisteren de 44-jarige glasfabrikant G. A. W. uit Musselkanaal veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Hij had een plastic buis op de gas leiding aangesloten, zodat hij buiten de meter om gas kreeg. Ook had hij clan destien elektriciteit gebruikt; met een pen kon hij naar believen de meter stop zetten. Tegen W. was tien maanden met af trek geëist. De foto stelt voor een deel van de koepelgevangenis te Haarlem. Nu kunt u even de gevangenis zien, zei mr. Lamers, de directeur-generaal van het gevangeniswezen. (Mijn zoon, nu 'komt de stad die Dis geheten wordt) ONTZETTING REUVELEND gingen wij wat deuren door. Toen greep mij de ontzetting. Toen rispte in mij op die regel van Dante, lang vergeten gewaand: wier muren naar 't mij leek van ijzer waren. Stel u voor, ach neen, stel u niets voor. Geen toneel, geen film, geen knappe roman zal u kunnen helpen te voelen wat ik voelde toen ik dit riool van menselijk uitvaagsel in mij opnam. Welke kille geest heeft dit opberg systeem bedacht, dat de uitvoering moest zijn van de gedachte van minister Modderman: „De straf een leed, geen kwaad". Waarmee hij pleitte voor de eenzame opsluiting. De cellulaire gevangenis. Ik kijk op tegen grauwe muren. In die muren tot boven toe deuren, zware norse deuren. Als een morbide filigraan lopen langs die deuren roosterachtige gaanderijen van ijzer, ijzeren trappen leiden er heen. Er hangt halflicht op deze zon nige dag. GEEN GRAPJES DIT is de stad die Dis geheten wordt. Zo. in vakken in de muren bergt men dingen op. Het is een magazijn, een rotmagazijn, een magazijn van mensen. Geen huis. Hier geen grapjes, onze stemmen zijn niet meer luid en opgewekt. Zo zijn dus onze gevangenissen. Ik voel een diep schuldbesef, want ik ben burger van dit land met een stem en ik heb niet gesproken, omdat ik dit niet wist. „Wir haben es nicht gewusst." VERGETEN W7AAROM is dit nog zo? Waarom W zitten gestraften en, God betere het, ook niet gestraften in zulke hui zen die geen huizen zijn, maar ijzeren kasten voor mensenvlees? Het ant woord is kort; er is geen geld. Geen geld voor de vergetenen. Zij hebben geen vereniging, geen c.a.o., geen p.b.o., geen stem. Stil staan die bouw sels in onze grote steden, het leven raast er om heen, misschien voelt een voorbijganger even iets van onbehagen als hij de buitenkant ziet, de sombere muren met de kleine hoge ramen, maar hij rept zich verder en vergeet gauw wat hij vergeten wil. Geen geld in deze tijd van welvaart, van hoge subsidies voor culturele din gen, van 31 miljoen gulden op de be groting voor de achtergebleven gebie den, zo edelmoedig, en deze monstru euze krengen, deze versteende lijken van een tijdperk waarop wij met onze nieuwe ethische" denkbeelden neerzien, staan in ons midden en zijn bevolkt in naam van het recht, de rechtvaar digheid en de liefde, ons recht, onze rechtvaardigheid, onze liefde, anno 1959, waarin het Tijdschrift voor straf recht getuigt van nieuwe bloei en het grauw van de omslag heeft vervangen door een fraai kleurenbeeld, modern. A/IODERN zijn de inzichten zeker. IV1 Modern zijn ons strafrecht en de straf bejegening, modern denken (en voelen!) de mensen van het departe ment van justitie, maar wat moeten zij aan met deze afzichtelijke machine gebouwen uit het gietijzeren tijdperk Als ik zitten moest: liever in slot Loevestein dan in Rotterdam of Haar lem of Leeuwarden of Breda of Arn hem of Amsterdam. Dit moét veranderen of we zijn niet waard dat we het goed hebben. Zeker, zeker, ik hoor u, mevrouw, de mensen die daar zitten zijn maar lelijke mensen, niet waar, dieven en doodslagers, oplichters en falsarissen en kinderschenners, maar toch zijn het mensen, mevrouw, net als u, ja net als u. Als u soms in verweer het hoofd *chudt leest u dan maar wat de beste geesten in ons land, grote denkers als prof. Brillenburg Wurth een gere formeerd theoloog, mevrouw daar over schrijven. OPSTAND ZULKE gebouwen vragen om opstand en vijandigheid, om verharding en niet alleen bij de gedetineerden. U hebt het wel gelezen van de Wetering schans, niet waar, van de man d'ie er uit wou en daarom moest „fietsen". Kent u die novelle van Defresne, waarin hij een huis beschrijft dat zijn bewoners naar de dood drijft alleen door zijn bouw? Onze gevangenissen drijven tot hardheid" voor wie niet zeer sterk is door hun bouw. Wir haben es nicht gewusst. Ik ook niet, ik, abonné en trouw lezer van het Tijdschrift voor strafrecht en van het Juristenblad, ik, die bij honder den de veroordeelden heb zien ver dwijnen door de kleine poortjes. U hebt het goed begrepen? De rechtbank veroordeelt u tot zo veel jaar gevangenisstraf en u hebt veer tien dagen tijd om in hoger 'beroep te gaan. Mijn grote vergissing is geweest dat ik daarmee de zaak als bekeken beschouwd heb, dat de rest theorie was, boeken, tijdschriften en discus sies, dat ik nooit écht gewild heb de gevangenis te zien. Het moest de Di rectie gevangeniswezen zijn die zelf de invitatie stuurde. Ik betuig mijn spijt. Voor mij zullen die mensen in de stad Dis niet langer vergetenen zijn en ik hoop ö'at mijn armzalig woord, ook u lezer, zo nodig, tot het besef zal brengen dat het zo niet blij ven mag. UITZONDERING I^R is een goede gevangenis, die voor J jeugdigen, te Vught. Zij is ge bouwd op de puinhopen van een moord dadig en sadistisch stelsel, dat van <ïe nazi's, het beruchte concentratie kamp Vught. Nuchterder gezegd, dit strafgesticht staat daar omdat de barakken er toch waren en de directie Gevangeniswezen is noodgedwongen op koopjes uit. Dit mogen wij toch niet verlangen. Ik hoop u in een laatste stuk iets te vertellen over dat Vught. DEN HAAG. Het Centraal Bureau voor de grafische bedrijven maakt be kend. dat wederom een bespreking 'heeft plaats gehad over de drie grafische c.a.o.'s tussen het college van Rijksbe- middelaars en de vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorgani saties. Daarin is o.m. gebleken, dat het col lege bereid is de overeengekomen ver- Het kan haast niet anders of zijn diagnoses en voorspellingen zijn niet zo onrealistisch gebleken als des tijds werd gedacht; In het vooruitzicht van een steeds drukker contact tussen oost en west worden zijn kennis en zijn oordeel nu waarschijnlijk onont beerlijk geacht. De Russen zelf zullen vermoedelijk met de rehabilitatie van Charles Bohlen weinig in hun schik zijn. Zij mogen hem niet graag, wellicht juist omdat hij een diep inzicht heeft in hun werkelijke bedoelingen. Zelfs toen hij zes jaar geleden in Moskou aan kwam om zijn ambassadeursfunctie te aanvaarden, kondigde radio Moskou al aan dat hij in werkelijkheid von Bohlen heette, en dat hij nauw ver want was aan de Duitse wapensmid Krupp, een aantijging die even onjuist als kwaadwillig was. Bohlen's politiek inzicht, en zijn ver» mogen tot analysering, heeft meer een Europees dan een Ameri kaans karakter. Evenals de minister van bulten, landse zaken. Herter, heeft deze zwijgzame diplomaat in Farij» ge. studeerd. Hij leerde er grondig Ru*, sisch spreken, en bracht zijn vakantie door bij een Russische familie in Est land. Vervolgens deed hij acht jaar dienst in Moskou, eerst als vice- consul, later als eerste secretaris aan de ambassade. Harry Hopkins, Roosevelts „emi nence grise", sloot in 1943 te Kairo vriendschap met hem. Deze oude politicus had de jonge ambas sade-secretaris meegenomen naar de besprekingen tussen Churchill en Roosevelt, omdat Bohlen zo vloeiend Russisch sprak. Hopkins ondervroeg hem over Rusland, en kwam zó sterk onder de indruk van zijn zakelijke objectiviteit, dat hij Roosevelt voor stelde Bohlen aan te stellen als ver bindingsman tussen het Witte Huis en het ministerie van buitenlandse zaken. In Teheran mocht Bohlen de ge sprekken tussen Stalin en Roosevelt nog niet bijwonen, maar in Jaita zat hij al op de voorste rij. Daar werd hij ingewijd in de geheimen van de Russisch-Amerikaanse afspraken, en dikwijls was hij beter op de hoogte dan de minister van buitenlandse zaken Byrnes. Ook in Potsdam, en alle daarop volgende ministersbesprekingen, was hij een belangrijke raadgever. Uit al deze besprekingen, en uit zijn eigen ervaring in Moskou, heeft de nu 55-jarige diplomaat inzichten gekre gen die sterk lijken op die van de andere belangrijke -Amerikaanse Rusland-specialist, George Kennan. Zijn benoeming doet dan ook ver moeden, dat de Amerikaanse politiek steeds meer de onvermijdelijkheid van een samenleven met de Russen zal gaan erkennen. Van onze correspondent LONDEN Het kunstveilingseizoen is weer begonnen in de beroemde zalen van Christie en met een tweedaagse ver koop van antiek, dat aan koningin Mary toebehoorde. Koningin Elizabeth, haar kleindochter, heeft de veiling bevolen omdat Marlborough house, het Londense paleis van Queen Mary, nu een gemene bestcentrum wordt. Gisteren kwamen de eerste 91 van 200 partijen aan bod en brachten 69.430 gulden op. Het hoogste bod viel op een mahoniehouten Sheraton-klerenkast. Onder deze inboedel bevinden zich tal van waardevolle stukken antiek, maar veel dat anders voor een prik weg zou vliegen, brengt nog veel op omdat het hel koninklijke monogram draagt. Eén van de vreemdste meubelen was een koper ingelegde mahoniehouten secretaire uit het Engelse regententijd perk, waarvan een lade een miniatuur- huisinterieur bevatte, dat op zijn beurt geheime laadjes verborg. Zevenentwintig jaar geleden bracht dit stuk zestig gulden op, nu 2520 gulden. hoging van lonen en salarissen, inclu sief de verwerking der huurcompensa- tie 1957, alsmede de invoering der ar beidstijdverkorting zij deze laatste met ingang van 1 januari 1960 goed te keuren. Het totale resultaat, waaronder ook enige punten van secundaire aard, waar mede het college zich op grond van da „algemene aanwijzing" niet kon vereni gen, zal op korte termijn aan de bestu ren der werkgevers- en werknemersor. ganisaties ter goedkeuring worden voor gelegd. l

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7