DE NIEUWLANDSEWEG Dierenasyl Middelburg grondig uitgebreid Schoenwinkelier uit Sluis beledigde grenskommies BEZOLDIGING VAN DE COMMISSARISSEN IN STRIJD MET PENSIOENWET? Kortsluiting in motor van circus wagen veroorzaakte opstopping Onderzoek wordt ingesteld halfzwaar- Weer Zeeuws Landjuweel Vrijdag 2 oktober 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Garantiebeleid ZILVEREN JUBILEUM GEMEENTESECRETARIS V. LABAN TE TIIOLEN Jeugdige pyromaan OLIFANT DRAAFDE OVER in Middelburg GROTE AARDAPPEL Oud-Zeeuws elftal in 's-Heer Arendskerke Brand in 's-Gravenpolder Lijdt niet langer Bazar commissie „Miautu" droeg aantal nieuwe hokken over dié is het toch maar! SUCCES ALLEEN DOOR INSPANNING MACHINESCHADE RAAD IJZENDIJKE Kasgeldlening voor bouw van Christelijke school HONDENSHOW IN TERNEUZEN Politierechter Middelburg Hardleerse schilder Tjoba kan Zeeuws kampioen blijven American ZEEUWEN WINNEN PLOEGKAMP VAN C.J.B.T.B. gaf uitvoering Protestants-Christelijk VOALS bekend heeft minister Ma- rijnen zich bezonnen over het door hem te voeren garantiebeleid voor de landbouw. Het resultaat heeft de minister in een nota aan de Ka mer aangeboden. DE HEER VRIELING: FELLE KRITIEK IN RAAD VAN TERNEUZEN 1922 geen geweld wordt TERNEUZEN In de gisteravond gehouden raadsvergadering heeft de aangewezen vertegenwoordiger bij de N.V. Waterleiding maatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer R. G. Vrieling, felle kritiek uitgeoefend op het beleid van de N.V. Kort gezegd komt de nota hierop neer, dat naar 's ministers mening 1A commissar;issen, die krachtens een statutenwijziging van de garantieprijs minder sterk gebon- 1958 thans bezoldigd ambtenaar zijn gemeten een financieel voor den moet zijn aan de kostprijs, dan deel dat in generlei opzicht in overeenstemming is met de inspan- tot nu toe het geval was. Verschillen- jning die zij zich moeten getroosten, aldus de heer Vrieling. de overwegingen hebben hem tot de- ze stelling gebracht. Ongetwijfeld zal i ook de bijdrage van de schatkist aan de landbouw ad 400 miljoen gulden een hartig woordje hebben meege-. sproken bij het bepalen van het stand punt van de minister. Minder sterke binding van de ga rantieprijs aan de kostprijs zal in fei te betekenen dat de garantieprijs la ger wordt vastgesteld dan de kost prijs. Dat betekent, dat de boer zijn gemiddelde kostprijs, die op THOLEN. De gemeenteraad had in de gisteren gehouden vergadering als enig agendapunt het 25-jarig ambtsjubi- - leum van secretaris V. Laban. Door de raadsleden J. H. Bal en F. Verduit weten- werd de heer Laban met zijn gezin de zaal binnengeleid, waarna hij werd toe- schappeli.ik verantwoorde wijze door gesproken door burgemeester mr. A. ,T. het L.E.I. is vastgesteld, niet meer van der Hoeven. Deze zei ondermeer, vergoed krijgt. dat het niet dikwijls zal voorkomen, dat een jubilerende secrtaris wordt toege- Een en ander heeft begrijpelijker wijs veel stof doen opwaaien. Prak tisch is met het nieuwe garantiebe leid het hek van de dam. Aan een discussie over de hoogte van de ga rantieprijzen, die de minister nog vóór 1 november wil vaststellen is Iedere basis ontvallen. Dat is in ho ge mate betreurenswaardig. Dat de consument nu reeds enkele jaren niet de kostprijs van de zuivelproducten betaalt, maar een lagere prijs, te weeggebracht door verstoorde sproken door dezelfde burgemeester die hem heeft geïnstalleerd. De grootvader en vader van de heer Laban vervulden eveneens de functie van gemeentesecretaris, hetgeen even eens e enuniek feit genoemd mag wor den. De burgemeester getuigde van zijn waardering en bood namens de raad en het college van B. en W. de jubilaris een Delftsblauwe schotel en een enveloppe met inhoud aan. Na een korte toespraak door het oudste raadslid, de heer J. Quist, dankte de theer Laban voor de hartelijke woorden en het geschenk en we.sprak over de groei van het secretari aat. In 1943 waren er twee ambtenaren Bij de in 1958 doorgevoerde statuten wijziging werd de rechtspositie van de commissarissen veranderd. De strekking van deze wijziging verdraagt zich naar het inzicht van de heer Vrieling geens zins met redelijk normen van beleid welke men van een semi-overheids- lichaam mag verwachten. Tot 1958 genoten de commissarissen een presentiegeld van 20 per verga dering. Dit presentiegeld is evenwel af geschaft. Thans voorzien de statuten een bezoldiging en in een vergadering van aandeelhouders werd deze bezoldi ging vastgesteld op 400 per jaar. Sedert 27 jan. 1958 gaan de commis sarissen van de waterleidingmaatschap pij dus door het leven als ambtenaar in vaste dienst in de zin van de pensioen wet 1922. Men mag echter niet uit het oog ver liezen, aldus de heer Vrieling, dat de meeste commissarissen burgemeester zijn van Zeeuwsch Vlaamse gemeenten, waarvan gevoeglijk mag worden aange nomen dat ze de vergaderingen voorbe reiden en bijwonen in de gewone dienst uren. De heer Vrieling vroeg zich af of met deze geschiedenis de bepalingen van de aac. ui IC7TO waicii *;i twee aixiuteiictien reldmarktverhoudingen en de schat- j en thans zes me t typist Voorts be_ kist het ontbrekende tot de kostprijs I stond de begroting in 1934 uit 234 volg- bijbetaalde was voor de boer aan- j nummers en gaf F. 177.000 aan, terwijl vaardbaar, hoewel hij steeds tegen de j er 'n volgnmmers waren en gedachte heeft gestreden, dat het hier het bedrag 787,000 was. een producentensubsidie van de over heid betrof. Veeleer was hier volgens hem sprake van een indirecte consu mentensubsidie, een bevoordeling van de consument van éérste levensbe hoeften, die in staat gesteld werd de ze beneden de kostprijs te kopen. De consument daarentegen is van oordeel dat het zijn recht is tegen wereld marktprijzen te kopen, hoe ook die prijzen tot stand mogen zijn geko men. In die gedachtengang betekent de bijdrage van de schatkist inder daad een producentensubsidie. De minister gaat min of meer stil zwijgend van het laatste standpunt uit. Wij van onze kant menen, dat de boer recht kan doen gelden op de kostprijs van zijn producten, even zeer als de arbeider op een redelij ke beloning. Dit zou eerst aan twij fel onderhevig worden, als zou blijken dat de kostprijs juist door het vast stellen van een garantieprijs zou stij gen en andersom deze zou dalen, als de garantieprijs verlaagd zou wor den. Het laatste wil er bij ons niet in. Wel zal dit hier en daar kunnen voor komen, met name tengevolge van het door de minister genoemde extra toe dienen van kraohtvoer, waardoor de kostprijs van de melk gaat stijgen, maar in het algemeen mag toch wor den aangenomen, dat een hogere melkproductie in verband met de aanwezige vaste kosten een lagere kostprijs per eenheid product tenge volge zal hebben. Omgekeerd zal een gedwongen daling van de productie de kostprijs per eenheid doen stijgen. Verlaging van de garantieprijzen be tekent, dat de boer niet meer volle dig vergoed zal krijgen zijn arbeid, zijn bedrijfsleidersvergoedingen en zijn rente voor geïnvesteerd kapitaal. Hij wordt de mindere van zijn werk nemer die het door hem gepresteer de in het productieproces wél ver goed krijgt en ziende naar zijn colle ga in andere bedrijfstakken, zelfs aanspraak zal maken op loonsver hoging. Elke andere ondernemer, die op ge lijke wijze gedwongen zou worden met verlies te werken, zou het bijl tje er bij neer leggen en op een an der product overstappen. De producent van eerste levensbe hoeften zal dit gelukkig niet doen, niet zozeer evenwel uit naastenlief de als wel omdat hem dit ten enen male onmogelijk is. Van dit laatste kan de consument profiteren en naar de bedoeling van de minister ook de schatkist. De gemeenteontvanger, de heer P. M. Pluvier, bood na afloop van de, vergade ring namens het gehele personeeaan. Door stadsbeiaardier H. v ,d. Boom wer den in verband met dit jubileuh wijsjes gespeeld, gespeeld op het carllion. WELPENLEIDSTER IN HEINKENSZAND HEINKENSZAND. Mejuffrouw P. Meulblok is tijdens een speciale horden bijeenkomst geïnstalleerd als welpenleid ster van de Sioniehorde van de „Schout jbij NachtDoormangroep". De installatie werd verricht door de districtswelpen leidster mevrouw Pierhage uit Middel burg. Akela Pierhage en groepsleider Hopman J. P. de Regt, spraken er hun vreugde over uit, dat Akela Meulblok de taak van welpenleidster op zich heeft willen nemen, omdat in de meeste Pad vindersverenigingen een nijpend gebrek heerst aan leidsters en leiders. pensioenwet aangedaan. Ik ben van mening.zo zei de heer Vrieling dat men hier beslist niet van ambtenaren in vaste dienst mag spre ken en zal dienaangaande bij de pen sioenraad nadere informaties nemen. Te zijner tijd hoopt de heer Vrieling de resultaten van dit onderzoek aan de raad bekend te maken. Felle kritiek oefende de spreker ook uit op de notulering van de vergade ringen van de N.V. De vanuit de ver gadering gemaakte opmerkingen werden zeer onvolledig weergegeven. Het betoog b.v. dat de heer Vrieling tijdens de vergadering van oktober 1958 hield had strekking aan te tonen dat het beroemde rapport „drinkwaterleiding 1957" in de raming van de toename van het waterverbruik, die als basis gold voor de investeringsverwachtingen, reeds op het moment van verschijnen onjuist was. Een onjuistheid die de heer Vrieling als een grenzeloze nonchalance wilde karakteriseren. Spreker kan begrijpen dat de onder havige kritiek ongaarne volledig zou worden genotuleerd maar het zou toch van sprotiviteit hebben getuigd als dit wel was gebeurd. Hoewel de heer Vrie ling herhaaldelijk tegen deze wijze van notuleren protest had aangetekend, mocht dit tot dusver geen enkel effect sorte ren. MIDDELBURG. Geregeld werden de laatste tijd aan de Spinhuisweg te Middelburg aanzienlijke bermbranden geconstateerd. Zes of zeven maal wa ren lange stroken bermbeplanting er in vlammen opgegaan. Toen een in de buurt werkzame boer er dinsdag weer een rookontwikkeling constateerde be trapte hij een jeugdige brandstichter. Het bleek de véertienjarige P. B. uit Ritthem te zijn die alle branden heeit veroorzaakt. De Middelburgse brand weer rukte uit om het vuur te blus sen. P. B.. die als landarbeider werkzaam is, gebruikte zijn vrije tijd om in ber men vuurtjes te stoken. Ruim 350 me ter bermbeplanting zijn door zijn toe doen vernield. De vader van de jeug dige pyromaan zal voor de schade, die 250 bedraagt, aansprakelijk worden gesteld. Bij het rooien van aardappelen op de akker van de heer A. Geluk van de boerderij „De Karnemelksput" te St.-Annaland, werd een aard appel geoogst, die het respectable gewicht had van 1250 gram en een lengtedoorsnede van 25 cm en een breedtedoorsnede van 15 cm. MIDDELBURG. Een groot aantal automobilisten keek giste ren omstreeks het middaguur bij zonder verbaasd, toen het op de Nieuwlandseweg tussen Middel burg en Nieuw- en St. Joosland een olifant ontwaarde, die deed alsof is in de jungle was en zich niets aantrok van tegemoetkomend verkeer, rijkswegen en rijwielpa den. Even later groef hij zijn slurf in de grasstrook tussen rijwielpad en hoofdweg en slingerde kluiten De dames Meüste. Wondergem en De Nooyer waren helemaal niet bang om dichtbij de circusolijant te komen, die door mej. Honka Karoli heus wel in bedwang wordt gehouden. MIDDELBURG. Het oud eeuws elf tal, dat in het kader van de actie „Sport steunt Zonneveld" reeds enkele wed strijden heeft gespeeld, zal zaterdag 3 okt. a.s. voor het eerst in Zuid-Beveland te zien zijn. Om half drie zullen de „oudjes" uiteraard ook ditmaal voor het liefdadige doel tegen een com binatie van 's Heer Arendskerke en Luctor uitkomen op het veld van eerst genoemde. Deze wedstrijd zal om half drie beginnen. Het oud Zeeuws elftal zal uit de volgende spelers worden samengesteld: De Nooyer, Wijgman, Struiwigh, v. d. Schraaf, de Smit, van Rijswijk, Lindenberg, Mijnheer, Outer- mans, Neufegliese en Mos. 's-GRAVENPOLDER. - Op de Zwaakse- dijk is donderdagmiddag om ongeveer 2 uur brand uitgebroken. De zijkant van de dijk brandde en het schuurtje van de heer Daalman uit Kwadendamme ging geheel in vlammen op. De blussings- werkzaamheden namen twee uren in be slag. (Advertentie) door rheumatiek, spit; ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal kan baten waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.»8. VERKOOPCURSUS GOES. De Zuidbevelandse verkoop cursus, die in hotel „De Korenbeurs" zal worden gegeven, starten. zal vrijdag 9 oktober MIDDELBURG. Aan de Industrie weg in Middelburg klonk gisteren meer hondegeblaf dan anders. Dat was ver klaarbaar, omdat het dierenasyl van de Advertentie TERNEUZEN De „Terneuzense Boys" hielden in „Du Commerce" hun aarvergadering welke in verband met iet winnen van het bekertornooi een speciaal karakter had. De voorzitter C. Smallengange stelde als nieuwe be stuursleden voor de heren J. de Visser en A. den Exter, beide te Terneuzen. Voorts sprak de penningmeester een hartig woordje. Hij drong aan op het tijdig betalen van de contributie en hij waarschuwde de spelers voor de boetes van de bond wegens ongeoorloofd op treden op het veld. Door de elftal-commissie werd er ver der op aangedrongen de training te vol gen. Het huidige elftal kan succes heb ben, maar er moet moeite voor worden gedaan. Tijdens de rondvraag werd een voor stel om binnenkort een verloting te hou den aangenomen. Tot slot werd een zeer goede film ver toond over de wereldkampioenschappen voetbal in 1954. ORGELCONCERT TE VROUWENPOLDER VROUWENPOLDER. Ter gelegen heid van de ingebruikneming van het gerestaureerde en uitgebreide orgel in de Gereformeerde kerk te Vrouwenpol der zal de Rotterdamse orgelist en orgel bouwadviseur Dirk Jansz. Zwart vrij dagavond te 8 uur een orgelbespeling geven, waartoe hij werken van Bach, Guilmant, Pescetti, Loeillet en Jan Zwart op het prgramma heeft gezet. Het be treft hier een uit 1837 daterend mecha nisch sleepladenorgel, dat op advies van de heer Zwart zijn oorspronkelijke dis positie heeft gekregen en uitgebreid is met een vrij pedaal. Het instrument heeft thans de volgende registers: Prestant 8, Holpijp 8, Octaaf 4, Fluit 4, Nazard 22/3, Octaaf 2, Mixtuur 2-3 sterk, Trompet 8, en Cornet 4 sterk. Op het pedaal Bour don 16; voorts tremulant en koppeling. De restauratiewerkzaamheden werden uitgevoerd door de firma Verschueren, orgelbouwers te Heijthuijsen. aarde over zich en een groepje om standers heen, waaronder een paar boerinnen, die nieuwsgierig waren toegesneld. De olifant was afkomstig uit een cir cuswagen bestuurd door een zekere L. van het Circus Van Bever, dat na in Vlissingen voorstellingen te hebben ge geven nu op weg was naar Goes. Om streeks twaalf uur ontstond er kortslui ting in de motor van de auto imet aan hangwagen, in welke laatste auto zich de olifant en zes ponnies bevonden. De chauffeur slaagde e-rin snel uit de cabi net e springen, die al gauw in lichter laaie stond. De onmiddellijk gealarmeerde brand weer en politieagenten liebben daarna met behulp van de chauffeur de dieren uit de brandende auto gered en op de weg neergezet. De olifant stapte reeds dadelijk weg, maar de ponnies zoehien de grasstrook of de berm op. Later bond de dompteuse van de olifant, mej. Ilonka Daroli, die in een auto achter de brandende wagen had gezeten, de dik huid aan de tweede auto. Intussen was de brandweer' -erin -ge slaagd het vuur te blussen en had de Middelburgse politie het verkeer weer fn betere banen geleid. Gelukkig deden zich bij het incident geen persoonlijke ongelukken voor, noch bij mens noch -bij dier. De 15-jarige olifant Jimmy", die men eerst in een v-eevervoerauto wilde stoppen, maar omdat ie drie -meter hoog was en de auto maar 2 meter 25, werd een andereo plossing ge vonden. Een nog hogere veevervoerwa- gen heeft de vrije ongewone weggebrui k-er ten slotte naar Goes gebracht. VLISSINGEN. Het Nederlandse tankschip „Caltex Nederland", groot 8223 brt., is gistermiddag Vlissingen binnengesleept met machineschade. Het schip dat onderweg was van Port Ar thur naar Antwerpen met een lading olie kwam woensdagavond op de rede ten anker waar experts zich aan boord begaven voor een voorlopig onderzoek. IJZENDIJKE Tijdens de gister avond gehouden raadsvergadering is be sloten de 46 woningwetwoningen in de gemeente tegen de boekwaarde van 362.000 over te dragen aan de katho lieke Zeeuwsch Vlaamse woningbouw vereniging te Kloosterzande. In het ver volg zullen de woningen in principe wor den toegewezen aan de leden van ge noemde woninbouwvereniging. Voorts besloot de raad tot aflossing van een geld lening ten bedrage van 3000, die be trekking heeft op de aankoop van de schuur van de heer C. de Jaeger. De vlag van de gemeente werd overeenkomstig de richtlijnen vastgesteld; zij bestaat uit een wit veld met vijf horizontale blauwe banen. Er zal medewerking worden verleend aan de uitvoering van het zg. 100 pet. plan van de N.V. Waterleiding my. Zeeuwsch Vlaanderen; hetgeen de ge meente gedurende 30 jaar 6000 per jaar zal gaan kosten. Een tegeltableau is voor de prijs van 4000 van de hand gedaan. ST. MAARTENSDIJK. De gemeen teraad heeft gisteravond een spoedeisen de vergadering belegd. Als enig punt stond op de agenda een kasgeldlening van 100.000 gulden bij de Bank van Nederlan-dsehe Gemeenten ten behoeve van de bouw van een christe lijke school. Het voorstel werd met algemene stem men aanvaard, zodat het schoolbestuur thans door b. en w. gemachtigd is tot aanbesteding over te gaan. TERNEUZEN. Ter gelegenheid van dierendag houdt de afdeling Zeeuwsch- Vlaanderen van de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren zater dag een hondenshow op het terrein aan de Rozenstraat. Aan deze shouw kan zo wel met het edele rasdier als het straat hondje worden deelgenomen; de kans om een prijs te winnen is even groot. Er wordt namelijk niet gekeurd op afkomst of raskenmerken, maar op de verzorging, het karakter en de wijze van omgang van geleider met dier. De eerste prijs is een beker, de overige prijzen zijn me dailles en luxe gebruiksvoorwerpen. De jury bestaat uit de heren Dr. A. W. Brons, C. de Blaey, J. van Dixhoorn en J. J. Maat. Stichting Dierenasyl en Kliniek een uit breiding had ondergaan, mogelijk ge maakt door gelden die bijeen waren gebracht door de bazaarcommissie „Miauw" en stevige handen van am bachtsschooljongens, die in enkele we ken tijds een keurig stenen verblijf plaats voor een aantal zwerfhonden in elkaar hebben gezet. Er heerste dan ook volop dankbaarheid in dierenvrien denkringen. Dierenarts A. A. Elzerman zei buiten gewoon in zijn schik te zijn met de nieuwe aanwinst, die voorlopig alleen voor honden zal dienen, maar tezijner- tijd wellicht ook nog katten zal herber gen. En katten zijn er in het asyl ook overvloedig aanwezig, meest zwerfdier- tjes, maar ook wel logé's, gebracht door Middelburgers, die nog met vakantie gingen. Dit laatste gold ook voor de honden, die van tijd tot tijd een in stemmend gelblaf lieten horen. De heer Elzerman vertelde, dat er dit jaar 370 pensionhonden gedurende 2575 dagen in het asyl verbleven, 192 poesen 1521 dagen, 68 zwerfhonden 530 dagen, 270 zwerfkatten 325 dagen en dat voor voeding jaarlijks 2500 wordt uitgege ven. Aan subsidie krijgt de Stichting slechts 350, zodat de overige gelden plus de kosten voor andere doeleinden moeten komen van de pensoinprijs. De bazaarcommissie en met name de heer Wijtman willen nu een verloting op touw zetten om aan een wat ruimere kas te komen. Bovendien is het dieren asyl nu «elfs na de uitbreiding nog te klein, men wil nog een aantal rennen hebben,e n ook daar is geld voor nodig. Hoe groot de belangstelling voor het asyl soms was, moge blijken uit het feit, dat zelfs de wachtkamer en de dokterskamer in het asyl deze zomer ook vol hokken met katten en honden stonden.... MIDDELBURG. Voor de Middel burgse politierechter mr. W. Thone, stond donderdagmiddag terecht de schoenwinkelier J. B. B. uit Sluis. Hem werd ten laste gelegd dat hij een grens kommies had beledigd. Verdachte gaf het toe. „Maar u kent de vcmrgeschie- denis niet" merkte hij op. Tijdens een wilde smokkelrit van Brussel naar Oost burg was verdachte met een vaart van ongeveer 130 kilometer per uur door de messen van de douane gereden. Dat kostte hem drie lekke banden. In ver band met de onfortuinlijke rit van ver dachte had een grenskommies tegen verdachte's zuster opgemerkt dat haar broer er niet zo best van af was geko men. „Hij had wel dood kunnen zijn" had de zuster geantwoord. Dat had de kommies zo luchtig opgevat dat er voor verdachte later aanleiding bestond om hem voor „onderkruiper en pestventje" uit te maken. Dat kostte de smokke laar, conform de eis, een boete van zestig gulden of twaalf dagen hechte nis. De zuster van verdachte werd wegens een scheldpartij tegen de douane bij verstek en conform de eis tot een boete van 40 of acht dagen hechtenis ver oordeeld. De orgeldraaier C. J. V. G. uit Mid delburg had dronken op een fiets ge reden. Hij gaf toe dat hij „niet zo goed meer kon fietsen", maar hij was toch wel thuis gekomen. „Daarbij bracht u het verkeer op de weg in gevaar' merkte de politierechter op. „Er was geen verkeer", antwoordde de verdach te. Inderdaad was hij laat op de avond per fiets, over de Nieuwe Vlissingse weg naar Middelburg gereden. In zijn requisitoir merkte de officier van justitie, mr. G. J. B. van der Dus- sen, op dat het aantal drankslachtoffers dat van de openbare weg gebruik maakt en er de veiligheid van het verkeer in gevaar brengt, met de dag stijgt. „Al leen zwaardere straffen kunnen hier verandering in brengen", meende hij, en vorderde tegen de jeugdige orgel draaier een boete van 60 of twaalf dagen. „Dat kan ik niet betalen" zei verdachte. Daar hield de politierechter rekening mee, en vonniste met een boe te van 20 of vier dagen. „Ik zal het niet meer doen", beloofde de verdach te. Voor de vijfde keer stond de schilder W. de E. uit Middelburg voor hetzelfde feit voor de politierechter. Weer had hij onder invloed op een fiets over de open bare weg gereden. Twee jaar lang had hij niet voor de rechter behoeven te verschijnen, maar nu stond hij er weer. ..Ging twee jaar prachtig", merkte hij spijtig op. Niet duidelijk was wat hij hiermee bedoede. In de eerste klasse van de Z.K.B. kan Tjoba 1 uit 's-Heer Hendrikskinderen a.s. zaterdag, door thuis van Elto 1 te win nen, haar titel van Zeeuws Korfbalkam pioen verlengen. Ongetwijfeld zullen vele korfballiefhebbers deze match bijwonen. Wij houden het op een Tjoba-zege doch de overwinning zal hen vast niet cadeau gedaan worden. Direct na deze wedstrijd wordt op hetzelfde terrein gespeeld Tjoba 2Swift 3, welke wedstrijd van groot belang is voor de titel in 2a. Ver liest Tjoba 2 dan is hun kans goeddeels verkeken en gaan Swift 3 en Blauw wit 1 uitmaken wie kampioen zal worden. Indien althans Blauw wit uit van Ondo weet te winnen, hetgeen nog geen ge makkelijke taak zal zijn. In 2b wint Vol harding 1 ongetwijfeld van Togo 2 en dan moet de ploeg uit Yerseke afwach ten wat volgende week de uitslag zal zijn van Vios 2Zeelandia 1. Wint Zee- landit dan volgt een beslissingswedstrijd tussen deze ploeg en Volharding om de titel in 2b. In 3a winnen BKC en Animo 2 beiden hun thuiswedstrijd resp. tegen Swift 4 en AKC en dan wordt de situatie zo, dat de titelstrijd uitsluitend nog een aangelegenheid is tussen BKC en Animo 2. In 3c is de spanning er nog volop in. Leider Scampolo 2 zal zich tegen Zee landia 2 kunnen herstellen, terwijl Luc tor 2 thuis WKV de voet wel eens kon dwars zetten. Het ^volledige programma met onze verwachtingen omtrent de uit slag uitgedrukt in cijfers luidt als volgt 1. Zuidwesters 1Animo 1 (3); Scam polo 1Togo 1 (2); Tjoba 1Elto 1(1) 2a. Atlas—Top (2); Elto 2—Vedo 1 (2) Tjoba 2—Swift 3 (3). 2b. Vios 2—De Poel (1); Volharding 1Togo 2 (1). 3a. BKC Swift 4 (1); Animo 2—AKC (1); Vedo 3- Zuidwesters 3 (2); 3b. Olympia 2VZOD 2 (1) en VZOD 2Olympia 2 (2) (duur beide wedstrijden 1 uur). 3c. Luctor 2- WKV (1); Scampolo 2—Zeelandia 2 (1), Programma adspiranten: A. Swift b Animo a. B. Swift snelStormvogels C. Luctor aZeelandia. D. VopoSwift lenig; Dos 55Swift kwiek. 1. Animo Noad b; Noad bAnimo E (terr. Ani mo); Swift rapAtlas b. SSSElto TjobaBlauw wit en ViosDe Poel. MIDDELBURG De Zeeuwse Cul turele Adviesraad heeft onder voorzit terschap van mr. dr. A. J. J. M. Mes een subsidiëringsprogramma opgesteld, hetwelk binnenkort aan het College van Gedeputeerde Staten zal worden aange boden. Het is de laatste jaren namelijk ge bruik geworden, dat Gedeputeerde Sta ten bij de opstelling van de begrotings posten voor Culturele Zaken, waar mo gelijk en verantwoord, rekening houden met de verlangens, die in onderwerpe- lijk subsidiëringsprogramma door d« C.A.R. naar voren worden gebracht. Uit dit „verlanglijstje indien wij dit wat huiselijker woord mogen gebruiken blijkt, dat de Z.C.A.R. van mening is, dat in dit seizoen het Zeeuws Landju weel wederom plaats zal dienen te vin den. Met de in Zeeland werkzame ama- teurtoneeibonden, namelijk het N.A.T.U. en de W.K.A. zal terzake overleg ge pleegd worden. Ten behoeve van dit overleg hebben organisaties reeds leder een vertegen woordiger aangewezen. Tevens zal door de Zeeuwse Culturele Adviesraad aan Gedeputeerde. Staten aandacht gevraagd worden voor de sti mulering van wetenschappelijke publica ties, welke op Zeeland betrekking heb ben. Eveneens zal bij Gedeputeerde Staten aangedrongen worden op fondsvorming ten behoeve van het culturele werk. Naast deze voorstellen, welke binnen kort aan het Provinciaal Bestuur zullen worden toegezonden, heeft de Zeeuwse Culturele Adviesraad zich ook beraden over zijn eigen structuur. Bij de samenstelling van de Z.C.A.R. werd er indertijd namelijk wel naar ge streefd om alle strevingen op cultureel terrein in de culturele raad samen te brengen, doch de culturele organisaties, waardoor deze culturele strevingen ge dragen worden, waren als zodanig niet vertegenwoordigd. Hierin zal nu verandering worden ge bracht. In de toekomst zullen de cul turele organisaties het recht krijgen hun eigen vertegenwoordigers aan te wij zen. „Dergelijke praktijken kosten honder den doden per jaar", merkte de offi cier op. „Dit is een ernstige zaak." Hij eiste een gevangenisstraf van zes we ken waarvan vijf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, en onder c 1 TV/T 1 toezichtstelling van het Zeeuws consul- OOllDUl'SS M clllllfll KOOI' tatiebureau voor alcoholisme. Het von nis luidde conform. DE LIER. De landelijke C.J.B.T.B.- ploegwedstrijden, die woensdag te De Lier (Z.-H.) werden gehouden, zijn ge ëindigd in een eclatante overwinning van J. Cappon uit Zuidzande, die de kam pioen 1958, C. van Maanen uit Randwijk, met zes punten sloeg. De vierde prijs-winnaar was ook een Zeeuw, M. J. Quaak uit IJzendijke, ter wijl W. Mesu uit Arnemuiden vijfde werd. De vijf best geplaatste, waarvan er dus drie uit Zeeland komen, mogen op don derdag 5 november deelnemen aan de nationale kampioenschappen, die in Wan- roy, Oost-Brabant, worden gehouden. J. v. d. B„ een landarbeider uit Aar denburg werd conform de eis bij ver stek veroordeeld tot een boete van 30 of zes dagen wegens mishandeling. Met een dorpsgenoot had hij dermate ruzie gemaakt dat deze in een vechtpartij was ontaard. Verdachte had zijn tegen stander tegen het hoofd gestompt en ge slagen. „Er zit een gemeen luchtje aan", zei de politierechter tegen de bejaarde F. uit Zeeuws Vlaanderen die de palingfui ken van andere had leeggehaald. Ver dachte was er zelfs al voor uit de vis vereniging gestoten. „U bent een echte visdief' zei de officier. „Het komt niet te pas om de onbewaakte fuiken van anderen leeg te halen. Het kostte F. een boete van 30 of tien dagen. De eis was, 20 hoger. Bij een -café zag een Bressiaanse vrachtrijdersknecht een mooie brom fiets staan. Hij besloot er wat op te gaan rijden. „Joy-riding" werd het ge noemd. De „joy" zal er voor verdachte wel gauw afgaan als hij te merken krijgt dat hij voor dit feit bij verstek, en conform de eis tot een boete vran 75 of vijftien dagen werd veroordeeld. SOUBURG. De toneel- en muziek avond van het Souburgs Mannenkoor, dat in „De Zwaan" werd gegeven, is een succes geworden. Er werd een pro gramma afgewerkt, dat voor elk wat wils bood en waarin het koor uiteraard een voorname plaats innam. De dirigent, de heer A. Goedebuure, kan werkelijk tevreden zijn over de verrichte prestaties van zijn koorleden. Drie liederen „spron gen" er deze avond „uit". Dat waren „Ecce quomodo moritur", „Stenka Rasin" en „Het waren twee conincks- kinderen". Mej. R. Caro uit Middelburg trad op als solozangeres, waarbij zij werd begeleid door de heer S. Sanders. Evenals het koor oogstte mej. Caro bij zonder veel waardering. Met name de liederen van Mozart werden door haar lofwaardig gezongen. Na de pauze kwa men de „Lui van Standing" ten tonele. De heer G. Potappel, werkzaam op het kantoor van de P.T.T. te Stavenisse. werd met ingang van 1 oktober over geplaatst naar de Technische Dienst der P.T.T. Terneuzen. Dertien procent bejaarden in Wissenkerke KAMPERLAND. De eerste middag van de Kamperlandse be jaardensociëteit werd woensdag in „Renata" gehouden. De burge meester, de heer J. van Halst, gaf door zijn aanwezigheid van zijn belangstelling blijk. In een toespraak zei hij. dat dertien pro cent van de bevolking van Wis senkerke ouder is dan 65 jaar. Mej. Westrate uit Middelburg vertelde iets over de bejaardenso- cieteiten in Zeeland; de heer S. van Langeraad vertoonde een film van het bejaardenreisje van deze zomer. Vele spelen vulden het programma. De heer O. We- ley dankte namens allen. Elke laatste woensdagmiddag van de maand zal de sociëteit worden gehouden. BRUINISSE. Niet alleen het geld dat nodig was voor de aan leg van een werkhaven, een toe gang tot de schutsluis annex vis- sershaven en een bouwput, ook de aantallen van de materialen moe ten met verscheidene nullen wor den gesc'.ireven. 800.000 kubieke meter zand werd verwerkt. 40.000 ton klei, 46.000 ton mijnsteen. Er werd 29.000 vierkante meter beton- glooiing aangebracht, er werd 33.000 vierkante meter aan kraag stukken gevlochten. De kraagstuk ken werden bezonken met 14.000 ton stortsteen. Toegangswegen en wegen op de havens zelf vergden de aanleg van 10.000 vierkante me ter wegoppervlak.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3