VEE LIJDT DOOR DROOGTE MINISTER, KOM KIJKEN! Soort meikziekte geconstateerd De vijfde Vanmiddag eclipseert de zon KAIRO BOOS OP PEKING Roofproces Bankastraat De Bilt: Warm Zware straffen geëist tegen jonge bandieten j. Boeren klagen: koeien en schapen tollen in de wei" PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Noodkreet uit Overijssel Stroom op de bon Wachtmeester in arrest MONSTERTANK MET BENZINE BRANDT IN ZUID-CAROLINA Hengelaar verdronken IN DE KOLK BLOEDINGEN SLINGEREND Nieuw schandaal aan het licht in West-Duitsland HOE MAAKT U HET, MEVROUW VROEG KONINGIN JULIANA Engelantls snelste straaljager weg ÉÉN VIJFDE DEEL Vragen in Eerste Kamer over zoet Mater voor Voorne en Putten Commissie met rapport gereed A. de Kwaadsteniet overleden Minachtend requisitoir Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbui 4, Giro 116666, telefoon 01100-2438; bij geen gehoon Chefred. 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft SO, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604; Vlissingen, Rembrandl. 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers II cent. Abonnementsprijs 1 0,56 per week, f 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van f 1.— 15e Jaargang no. 4373 Vrijdag 2 oktober 1959 OSLO (Reuter) In het oostelijke deel van Noorwegen is de elektriciteit gerantsoeneerd. Het normale verbruik moet met een kwart worden vermin derd. Dit is het indirecte gevolg van de ge ringe regenval in de afgelopen zomer waardoor verscheidene waterkrachtcen trales ver onder hun capaciteit werken. Vele bedrijven worden door de maat regel met tijdelijke sluiting bedreigd; in de hoofdstad zijn al nood-aggregaten in gebruik. ZWOLLE (A.N.P.) Het hoofdbestuur van de Overijs selse landbouwmaatschappij heeft een dringend beroep ge daan op de minister van land bouw en visserij om zich op de hoogte te komen stellen van de ernst van de toestand, die in sommige gebieden door de langdurige droogte is ontstaan. De maatschappij zal bij de rege ring aandringen op de verstrekking van kredieten tegen matige rente aan boeren, die in grote moeilijk heden verkeren, zoals dat enkele jaren geleden ook is gebeurd met slachtoffers van de wateroverlast. Op vele bedrijven in het oosten van het land, aldus de maatschappij, is de thans aangerichte schade zelfs aanzienlijk groter dan destijds ten gevolge van de sterke regenval. De maatschappij zal verder pleiten voor een zo snel mogelijke uitkering van geld uit het Landbouw-egalisa- tiefonds en het Zuivelfonds; waarop de boeren nog aanspraak kunnen maken en van de voor de lichte gronden in het vooruitzicht gestelde graantoeslag. Vele boeren, namelijk, hebben geen geld om duur voer te kopen voor hun vee. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. De voortdurende droogte begint ook voor de veestapel onaangename gevolgen op te leveren. Op Texel, waar de weilanden verdord aan de voet der duinen liggen zijn verscheidene vreemde ziektegevallen onder schapen, koeien Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De rijksre- cherche heeft gistermiddag we derom een wachtmeester van de verkeersgroep der rijkspolitie in het district Amsterdam gearres teerd. Ook deze wachtmeester le klas, de ruim veertigjarige W. S., wordt er van verdacht geld te hebben geaccep teerd van automobilisten die een ver keersovertreding begingen en daar voor een proces-verbaal hadden moe ten krijgen. Dit is de vijfde wachtmeester van de verkeersgroep die in hechtenis is gesteld. Wordt voortgezet De thans gearresteerde wachtmees ter heeft vele dienstjaren. Ook hij leek ogenschijnlijk een voorbeeldig politieman. Men verwacht nog meer arrestaties. De vraag is thans ook nog of elders in het land corruptie van dien aard is voorgekomen. Gijzelaar Hoe erg het stond met de praktijken van de gearresteerden moge blijken uit het volgende: Een automobilist die met zijn zoon op een van de rijkswegen bij Amster dam reed werd op een avond door de rijkspolitie aangehouden. Men vroeg de autopapieren en de motorrijtuigen- beiastingkaart. Toen de aangehoudene deze kaart niet kon tonen, zeide een van de rijkspolitiemensen, dat daar voor proces-verbaal zou worden op gemaakt. Zij voegden er aan toe dat het niet in het bezit hebben van de belastingkaart wel een paar honderd gulden zou kosten. Toen de automobilist vroeg of dit nu niet anders kon, maakten de po litiemensen de man duidelijk dat voor wat iets hoorde. De automobilist haal de hierop uit zijn zak een biljet van honderd gulden en vier lossen gul dens. Toen hij deze vier losse gul dens „in afbetaling" wilde geven, zei een van de rijkspolitiemensen: dat zij liet daarvoor niet deden. De automo bilist zei dat hij dan even de honderd gulden zou gaan wisselen. Hij kreeg daartoe wel toestemming mits zijn zoon in de wagen achterbleef. Na enige tijd keerde de automobilist te rug. Bij een benzinestation had hij de honderd gulden gewisseld. Hij gaf daarvan tien gulden aan de politie mannen waarna hij zijn weg kon ver volgen. CHARLESTON (A.P.) Een ont ploffing in een tank met negen miljoen liter benzine van een hoog octaan- getal heeft gisteren een formidabele brand in de staat Zuid-Carolina ver oorzaakt. Zeker negen personen zijn met brandwonden naar het ziekenhuis gebracht. In de nabijheid van de brandende tank bevinden zich enige andere tanks met miljoenen liters benzine en dieselolie, zodat de brandweer met het oog op het acute ontploffingsgevaar de brand van enige afstand bestrijdt. De Amerikaanse vloot heeft brand weermateriaal en de luchtmacht heeft chemische blusmiddelen gezonden. Eigen nieuwsdienst KEIZERSVEER. Ondanks alle red dingspogingen van twee vrienden is de Fransman Y. Andreuw gisteren tijdens een visoartij bij Keizersveer verdronken. Het bootje van de Fransman, die in Brussel woonde, sloeg om. De man kon niet zwemmen en klampte zich wan hopig vast aan het bootje waar zijn twee vrienden in zaten. Dat sloeg daardoor ook om. De beide andere mannen probeerden toen Andreuw zwemmend naar de oever te brengen, maar tien meter voor de wal konden zij hem niet langer houden. Hij verdween onder water en verdronk. en lammeren voorgekomen In de Overijsselse Achterhoek, waar de toestand al weinig heter is, komt door de eenzijdige voedering van het vee-bietenloof en bietenkoppen uit de Noordoostpolder een soort melkziekte voor, die de hoeren met nieuwe zorg vervult. In Utrecht verheelt men bij de Ve terinaire Dienst van de Rijksuniver siteit niet, dat de droogte bijzonder onaangename gevolgen kan hebben voor het vee in al die gebieden, waar door het gebrek aan vers gras vita minetekorten in het veevoer gaan op treden. De eerste vreemde ziektegevallen op Texel kwamen daar een paar dagen geleden voor; er liepen twee lammeren een met water gevulde kolk in. Zij verdronken. Volgens de eigenaar tol den de dieren als beschonken door de wei. Andere veehouders vertelden de zelfde verhalen rondtollende koeien en schapen, die kennelijk geen stuur meer over hun poten hadden en daar door in wonderlijke situaties terecht kwamen. Bij sectie op de schapenkadavers kwam vast te staan, dat in de herse nen en de spieren kleine bloedingen waren opgetreden, die verlammings verschijnselen hadden veroorzaakt. In het begin tastten de dierenartsen van het eiland in het duister over de oor zaak. Publikaties uit Finland wezen uit, dat daar bij grote droogte dezelfde verschijnselen onder het vee waren geconstateerd. De Finse dierenartsen hadden het gezocht in een tekort aan groen gras en jonge rogge, wat door injecties met vitamine E kon worden opgeheven. Er is nu een spoedbestelling vitamine E naar Texel onderweg, maar dan nog blijft de vraag of het tekort aan dit vitamine, dat bovendien van grote in vloed is op de Vruchtbaarheid, geen nare gevolgen zal hebben op de voórt- plantingsmogelijkheden van de Texel se veestapel. De dierenartsen geloven, dat vele aangetaste dieren niet meer te helpen zullen zijn. In de Achterhoek ligt de zaak an ders daar is door het bijvoeren van uit de Noordoostpolder aangevoerde bieteniof en bietenkoppen hier en daar een soort melkziekte geconstateerd, waardoor de koeien eveneens slinge rend gaan lopen. Dit moet, evenals in de oorlog toen veel bieten aan het vee werden gegeven, worden toege schreven aan een hoog gehalte aan oxaalzuur in de bieten, waardoor het calciumgehalte in de dieren wordt teruggedreven. Laxeermiddelen en injecties van vitamine E zullen hier uitkomst kunnen brengen, hoewel het moeilijk zal worden de ai aangebrach te schade geheel te verhelpen. OMKOPERIJ Eigen nieuwsdienst HAMBURG Voor de zoveelste keer is er in West-Duitsland een omkoperij schandaal aan het licht gebracht. Dit maal gaat het om het geven van steek penningen door een grote fabriek van schrijf- en rekenmachines in Wilhelms haven aan de leiding van de posterijen in West-Berlijn. Een hoge functionaris van de inkoopdienst van alle technische benodigdheden voor de posterijen in Berlijn is in arrest gesteld. Ook de di recteur van het Berlijnse filiaal van de fabriek die in opspraak is gebracht, is gearresteerd. Het zou bij deze zaak om grote be dragen aan steekpenningen gaan. Het onderzoek bij de fabriek in Wilhelms haven wordt gevoerd door de recherche uit West-Berlijn. Aanvankelijk weigerde de directie van de fabriek de Berlijnse recher cheurs de toegang tot haar bedrijf. West-Berlijn behoort bij het buitenland, voerden de directeuren aan! Hieraan verbond mom het dreigement voortaan de Westberlijnse industrie geen orders meer te zullen geven. Intussen is dit dreigement ongedaan gemaakt door de leiding van het concern, waar de fa briek in Wilhelmshaven deel van uit maakt. Het is nog maar zeer kort geleden dat de fabriek in Wilhelmshaven in het middelpunt van de belangstelling stond bij een ander geval van omkoperijen. Toen ging het om het geven van steek penningen aan een hoge ambtenaar in Bonn. Deze kreeg o.a. een renteloos voorschot en een auto. AMSTERDAM (ANP) De post ambtenaar F. de B. uit Monnikendam is woensdagavond op de afdeling pak- ketpost op het Centraal station te Am sterdam door een kogel in de buik ge troffen. De kogel, een scherpe pa troon bleek afkomstig te zijn uit een zogenaamd K.S.O.-geweer, dat als pakketpost uit Amsterdam was ver stuurd met bestemming Breda. Toen de postbeambte het bewuste pakket in een van de zakken wilde deponeren, ging het schot af. Tijdens proefvlucht Van onze correspondent LONDEN. Een prototype van En- gelands snelste straaljager, de English Electric Lightning, is spoorloos ver dwenen op een proefvlucht boven de Ierse zee. Zodra het toestel plotseling van de rad'arschermen verdween op een punt tussen het eiland Man en de Schotse kust, trokken vliegtuigen en schepen op speurtocht uit. Een in de buurt zeilende psychiater meldde een machine in zee te hebben zien vallen. De plaatselijke vuurtorenwachter verklaarde twee klap pen te hebben gehoord van een vlieg tuig, dat de geluidsmuur d'oorbrak, ge volgd door een plotselinge stilte. De Lightning heeft een topsnelheid' van ruim 2000 km per uur. KAIRO (Reuter) De Verenigde Arabische Republiek, die tot dusver zeer vriendschappelijke betrekkingen onderhield met Rood-China, boycot de feestelijkheden in Peking. Deze worden gehouden omdat tien jaar geleden de communisten aan de macht kwamen. In Kairo is men verbolgen over de rede die de Syrische communistische leider Bagdasj heeft gehouden op een feestelijke bijeenkomst in Peking. Tn deze rede deed Bagdasj een felle aanval op president Nasser. Zoals bekend is de communistische partij in de Verenigde Arabische republiek verboden. President Nasser heeft in Peking een officieel protest laten indienen tegen de gang van zaken, die Kairo bijzonder onaangenaam heeft getroffen. Advertentiën NIKITA CHROESJTSJEW, DE ONBEREKENBARE „Ik behoef slechts op een knop te druk ken", zei Ruslands dictator Nikita Chroesjtsjew eind vorig jaar tegen een vooraanstaand Engelsman, „en jullie gaan de lucht inDat was geen grootspraak, eenvoudig het constateren van een feit. Wie is de man die over zulk een ontstel lende macht beschikt? Is het hem ernst als hij met een atoomoorlog dreigt? Hij speelt een uitgebreid repertoire van de meest uiteenlopende rollen: acteur, poli ticus, gokker, meedogenloos dictator. Waarom Eugene Lyons, die zes jaar dag bladcorrespondent in Moskou was, analy seert scherpzinnig wat over Chroesjtsjews karakter en verleden bekend is en komt tot een scherpomlijnde conclusie over de politiek die de vrije wereld moet voeren in een ongemeen belangwekkend artikel. Het is een der 24 artikelen van blijvend belang in het kostelijke oktob***- immer van HET BESTE uit Reader's nu verkrijgbaar aan de kiosk n dij de boek- en tijdschriftenhandei. Zelfs een prinses kan nieuwsgierig zijn naar een filmsterGisteravond keek prinses Beatrix met meer dan gewone belangstelling langs haar koninklijke moeder heen naar Audrey Hepburn, terwijl deze met de Koningin in gesprek was. Men kan het zich voorstellen, want Audrey was hartveroverend. Prinses Irene was al evenzeer onder de indruk. En Mel Ferrer, tussen koningin Juliana en Audrey instaande, glimlacht, 's Mor gens was Audrey in Doorn, in het woonoord van de militaire oorlogs slachtoffers. Er werd daar een laan naar haar genoemd en een stralende Audrey kijkt naar het haar vereeuwigende straatbordje. DEN HAAG Vandaag zal zich een zonsverduistering voordoen, die in ons land op zijn best door donker glas zal zijn waar te nemen. De verduistering begint (gerekend voor het centrum van het land) om 12.12 uur. Het hoog tepunt wordt bereikt om 13.05 uur. Dan zal ongeveer een vijfde deel van de zon zijn verduisterd. Voor anderè delen van het land dan het centrum om Utrecht kunnen de genoemde tijden tot maximaal één minuut af wijken. Mensen, die graag in ons land een totale zonsverduistering willen zien, zullen nog wat moeten wachten. De eerstvolgende komt pas op 7 oktober 2135. De vorige totale eclips, die in ons land was te zien, viel op 17 juni 1433. Waarnemers De verduistering van vandaag zal totaal zijn in een zone, die loopt van de Amerikaanse oostkust nabij Phila delphia over de Atlantische Oceaan en de Canarische eilanden dwars over Afrika tot in de Indische Oceaan. Zo men weet hebben twee Nederlandse expedities een van beroepsastrono men en een van amateurs hun ten ten opgeslagen op de Canarische eilanden om de verduistering daar waar te nemen. Slecht weer? Overigens waren gisteravond de weerberichten van deze eilanden voor de waarnemers weinig hoopgevend: voor vandaag werden zware bewol king en regen verwacht. Gisteravond hingen al donkere wolken boven de eilanden. Over de vestiging van het kamp van dc ania4»urs op het eiland ''lie, era kuiu u lezen op >ag. 9. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. „Zenuwachtig? Ja", antwoordde gisteravond om vijl' voor acht in het Amsterdamse Ci ty-theater de filmactrice Audrey Hepburn, en Mel Ferrer, haar echt genoot, sloeg geruststellend even zijn rechterarm om haar smalle schouders, die door een lange japon werden blootgelaten. Het wachten was op de Koningin en de oudste twee prinsessen, die de première kwamen bijwonen van Audrey's nieuwste film: The nun's story, of zuster Luc, zoals de Nederlandse ti tel luidt. Ruim een half uur vormden Audrey en haar man onontkoombaar het middelpunt, niet alleen van journa listen, fotografen en cineasten, maar ook van jongedames, die bezeten waren van de wens een glimp en een handtekening van haar op te vangen. Audrey, die er allerliefst uitzag en voor het grote moment van de ko ninklijke ontmoeting geruime tijd een bolero van tule met zilveren lovertjes over haar schouders droeg, liet zich door alle regelende heren allerminst uit het veld slaan. Met een aangeboren innemendheid stond zij alle vragenstellers in het Neder lands te woord. Geen pose, geen merkbare zenuwachtigheid, maar rustig en geduldig. IN DOORN „De plechtigheid in Doorn heeft mij erg ontroerd, zei zij. Niet omdat de gemeenteraad besloot een laan naar mij te noemen, maar om het gebaar en de dank, die eruit spreekt. Je kunt eigenlijk zo weinig voor de militaire oorlogsslachtoffers doen, want het blijft altijd te weinig Het weinige, dat Audrey deed was, in 1954 tachtigduizend gulden inzame len. Daarmee werd de grond ge kocht, waarop nu het woonoord is verrezen voor invaliden, van wie het grootste deel vanaf het middel is verlamd. Inmiddels was het enkele minuten over acht geworden en toen kon Audrey Hepburn stralend koningin Juliana en de prinsessen Beatrix en Irene verwelkomen, die het theater onder luid gejuich van de omstan ders buiten hadden betreden, ,,Hoe maakt u het, mevrouw", waren de eerste woorden van Hare Majes teit, aan wie Audrey vijf jaar ge leden in New York voor het eerst was voorgesteld. Met een bos bloemen van de actrice de prinsessen met bloemen van Mel Ferrer stapte de Koningin even later in de lift. Zeer ten onge rieve van de vele fotografen, die echter door de ren van hun leven via de vele trappen toch nog op tijd boven waren om een laatste flits op de hoge gasten af te vuren. De strenge orders van het radeloze bioscooppersoneel ten spijt. Na afloop van de voorstelling bereid de men Audrey een grootse hulde. Na publikatie in ons blad Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het Eerste-Kamer- lid ir. M. A. Geuze, heeft aan de mi nister van verkeer en waterstaat de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis geno men van een publikatie in het Alge meen Dagblad van 30 september, houdende een verslag van een ver gadering van de Brielse dijkkring, recent te Brielle gehouden? 2. Zo ja, kan de minister dan me dedelen, of juist is de uit dit verslag op te maken gevolgtrekking dat, naast de droogte, aan de gang zijn de werken en nog uit te voeren wer ken voor Europoort een gebrek aan zoet water veroorzaken of zullen ver oorzaken, zodat de land- en tuinbouw op Voorne en Putten ernstig ge schaad worden of zullen worden? 3. Indien de minister vraag 2 be vestigend beantwoordt, welke zijn dan de maatregelen, die de minister zich voorstelt te nemen tegen de gesig naleerde calamiteiten? 4. Indien de minister over onvol doende gegevens te dezer zake be schikt, is de minister dan bereid een onmiddellijk onderzoek naar de eer der genoemde gevaren te doen instel len? Diensttijdverkorting Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De commissie-Van Voorst tot Voorst heeft haar werk be ëindigd en haar rapport ingediend bij de minister van defensie. De commissie op 31 maart 1958 door de toenmalige minister voor defensie, ir. C. Staf, ingesteld had de opdracht een rapport op te stellen over de duur van de werkelijke dienst plicht, die zij voor de dienstplichtigen van marine, landmacht en luchtmacht noodzakelijk achtte. Minister-president prof. dr. J. E. de Quay heeft woensdag in de Tweede Ka mer aangekondigd, dat de regering aan 'V hand van dit rapport binnen zeer orte tijd een beslissing zal ne men over de verkorting van de dienst tijd. Hij zei ook dat het de regering aangenaam zal zijn als deze binnen de perken van het financieel moge lijke korter kan worden, zonder dat afbreuk wordt gedaan aan de paraatheid. De minister van defensie zal het rapport aan de Staten-Generaal aan- I bieden. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. In een ziekenhuis te Rotterdam is gistermiddag op 58-ja- 1'ige leeftijd overleden de heer A. R. de Kwaadsteniet, sinds 1949 lid van de Rot terdamse raad voor de Anti-revolutionai re partij. In zijn leven heeft hij, vooral op poli tiek terrein, belangrijke functies ver vuld. Hij was oud-lid van de Provincia le staten van Zuid-Holland, secretaris van de centrale anti-revolutionaire kies vereniging te Rotterdam, tweede voor zitter van de anti-revolutionaire kiesver eniging Nederland en plaatsvervangend lid van het centrale comité van anti-re volutionaire kiesverenigingen. Zijn trouw aan de anti-revolutionaire beginselen bracht hem in de oorlogsja ren in enkele concentratiekampen. Sinds de bevrijding was hij als chef van de Rotterdamse redactie verbonden aan het dagblad Trouw. Hij was voorzitter van de afdeling Zuid-Holland zuid van de Protestants christelijke journalisten kring. President Eisenhower zal om te her stellen vajj een hardnekkige verkoud heid, een Week vakantie nemen te Palm Springs in Californië. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM In het roof proces Bankastraat waarvan de laffe overval, die twee opge schoten jongens in maart pleeg den op de oude eigenares van een komenijswinkeltje, de inzet vorm de zijn gisteren zeer zware ge vangenisstraffen geëist. Tegen de 24-jarige schilder Thijs van G. vorderde de officier van justitie, mr. v. d. Berge, twaalf jaar, tegen de achttienjarige oud-pa- pierperser Piet H. tien jaar met ter beschikkingstelling. De 28-ja- rige cafetariahouder Wim van V., die ondanks zijn pertinente ont kenningen is gebrandmerkt als de geestelijke vader van de over val, kreeg een eis van twaalf jaar. Gisteren was het de derde zittingsdag m deze zaak, die enkele weken was aan gehouden om de verdediger van Wim van V. in de gelegenheid te stellen en kele getuigen a decharge te kunnen laten verschijnen. Hun verklaringen wierpen echter weinig nieuw licht op het gebeurde. De officier van justitie achtte Piet en Thijs schuldig aan inbraak en geweld pleging, begaan in de nacht van 7 op 8 maart. Hij nam aan, dat de geweld pleging de dood van de oude kruidenier ster had veroorzaakt. Bovendien achtte hij bewezen, dat de twee jongens, die gisteren, evenals enkele weken geleden, hun monden voor de groene talel wel wisten te roeren, nog enige kleine in braken op hun geweten hebben. INVLOED Tegen de achtergrond van al deze kwalijke zaken zag hij de figuur van de cafetariahouder Wim van V., die na iedere diefstal de buit had opgestreken en die een overweldigende invloed op de jongens —- regelmatige bezoekers van zijn etablissement uitoefende. Een vierde verdachte, de achttien jarige Arie de H., die op de uitkijk zou hebben gestaan, toen Piet en Thijs hun wandaad tegenover de kruidenierster bedreven, hoorde drie maanden voor waardelijk tegen zich eisen. De officier had de indruk, dat hij nauwelijks had begrepen waar het om ging. Mr. v. d. Berge herhaalde in zijn requisitoir de uitspraak, die hij enige maanden ge leden in de beruchte zaak Kruislaan had gedaan: de overval is het misdrijf van de toekomst. Vooral niet al te intelli gente jongelui, die op een gemakkelijke manier aan geld willen komen, nemen er hun toevlucht toe. Het geweld behoefde zich bij de over val in de Bankastraat niet uit te strek ken tot het gebruik van vuurwapens, om de eenvoudige reden, dat men hier te doen had met een oude vrouw, die met ,,een dreun of draaier" gemakkelijk het zwijgen kon worden opgelegd. Dit ge beurde ook inderdaad. De kruidenier ster stierf een hartdood, nadat een van de jongemannen de officier van justitie nam aan, dat het de achttien jarige Piet was geweest haar met zijn grote handen de mond had ge snoerd. Later werd zij met touwen vast gebonden, omdat de jongelui dachten, dat zij nog wel eens bij zou kunnen komen. Voor deze verdachten is de dood slechts een etappe op de weg naar het doel, zo oordeelde de officier. Wim van V., de cafetariahouder, noemde hij de stille vennoot in de maatschap van kwa de zaken. Hij was het, die de giftige ideeën van zijn jonge vrienden steeds levend hield. Als zij na een inbraak met wat weinig geld thuis kwamen, smaalde hij: Jullie zijn me ook een stel kra kers", Alles deed hij ten eigen bate. Nu, zo sprak de officier minachtend, gaat hij schuil onder een dekking van geveinsde vroomheid. Een typische pro fiteur, die, wanneer de nood aan de man komt, zijn vrienden laat vallen en voor hem schadelijke getuigen tot* meineed aanzet. Zijn devies luidde in de dagen, dat zijn misdaden floreerden: ,,Dode mensen praten niet!" De verdediger van de drie hoofd verdachten hadden geen gemakkelijke taak. Hun bleef niet veel anders over dan te hameren op het gebrek aan direct medisch verband tussen de dood van de oude kruidenierster en het op treden van de jongelui. De raadsman van Wim bracht nog eens de uitvoerige ontkentenis van zijn cliënt onder de aandacht van de rechtbank. Het Weens Filharmonisch orkest, dal uit 116 musici bestaat, gaat een wereld - toernee van veertig dagen maken. Er worden 26 concerten gegeven in 18 ste den van Indië, de Philippijnen, Japan, Hawaï, de Verenigde Staten en Canada. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Droog, zonnig en warm weer met een zwakke tot matige wind tussen zuid en oost MIESJE: Voor deze herfst kan dit bloesje wel. 3 oktober: zon op 6.42, zon onder 18.15; maan op 7.44, maan onder 18.50. i

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1