LEVENSLANG VOOR HUME OPEN GEVANGENSCHAP GEEN VERZACHTING Lockheed Eleclra in de lucht ontploft Ulbricht ontvouwt plan voor hereniging van Duitsland SOUPlIX KOUD WATER DE CAULLE IN VOORJAAR NAAR EISENHOWER Alle inzittenden (34) gedood Neder Weser te water gelaten Mogelijk ook naar Rusland Antwoord van prof. De Quay met minder werk de mooiste glans Miljardair-vrij gezel in Amerika overleden Kwaad bloed tussen Kairo en Peking Dure vredesduif REGERING MEENT: Geen beperking invoer rundvee Eau de Cologne Parfum OKTOBERNUMMER DOE HET ZELF Groningen vraagt om snelle sneltreinen Interpellatie gevraagd hoogoveninstallatie Twaalf gemeenten op Schouwen-Duiveland worden opgeheven „Vrije" slijter verloor kort geding Direct klaar in koud water Stijft soepel en strijkt prettiger Laagste geboortecijfer in Zweden Geld voor woningen van emigranten Nc Donderdag 1 oktober 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 WINTERTHUR (A.P., U.P.I.) De Engelsman Donald Brian Hume is gisteren door een Zwit serse rechter veroordeeld tot levenslange dwangarbeid we gens moord op een taxichauf feur. De 39-jarige Hume had deze man neergeschoten op zijn vlucht na een mislukte bank roof in Ziirich. In Zwitserland, waar de doodstraf onbekend is, komt levenslang voor een veroordeelde bij goed gedrag neer op vijftien tot achttien jaar. JASS Terwjjl de geheel mannelijke jury tot een uitspraak trachtte te komen, fingen de rechters, de aanklager en de advocaten naar een naburig res taurant om daar in afwachting van het oordeel van de jury koffie te drin ken en kaart te spelen. Dit was geen teken van lichtzinnigheid; het is een oude Zwitserse gewoonte dat het hof tijdens de beraadslagingen van de jury het kaartspel „jass" speelt. Toen de jury het schuldig had uitgesproken, beraadslaagden de president van de rechtbank en zijn twee mederechters nog veertig minuten over het vonnis. ONBEWOGEN Zelfverzekerd glimlachend werd Hume daarna de zaal binnengeleid om het vonnis te vernemen. Hij knip oogde tegen een bekende op de pu blieke tribune en scheen zich volko men op zijn gemak te voelen. Onbe wogen luisterde hij toe toen het vonnis werd uitgesproken. HUME KNIKTE De president van de rechtbank leg de hem uit dat hij in hoger beroep kon gaan als hij meende onregelmatig heden in het proces geconstateerd ie hebben. Hij sprak de hoop uit dat Hum» de hem opgelegde straf „recht vaardig en billijk" zou vinden. Hume knikte hierop zwijgend. „Indien u- ooit in moeilijkheden zoudt geraken," ging de rechter voort, „dan kunt u zich ogenblikkelijk wenden tot de' directeur van de gevangenis. Ik ken hem als een goed en recht vaardig mens." Ook hierop knikte Hume slechts. Toen hij de zaal werd uitgeleid, grijnsde hij en knipoogde opnieuw naar bekenden. HET VERHAAL De journalisten, die gerekend had den op een kort gesprek met Hume, werden teleurgesteld. Terwijl de jury beraadslaagde, tekende Hume een contract met een Engelse krant, die verder het alleenrecht op de ontboezemingen van deze moorde naar heeft. BUFFALO, TEXAS (U.P.I.) Een Lockheed Electra is in de nacht Van dinsdag op woensdag tussen Houston en New York in de lucht ontploft. De brandende wrakstukken zeilden als vurige meteoren langs de hemel en boorden zich in de grond over een oppervlakte van enkele vier kante kilometers. De 28 passa giers en zes bemanningsleden «ijn allen om het leven gekomen. Eergisteren is de eerste Lockheed Electra, waarvan de K.L.M. er twaalf heeft besteld, op Schiphol aangeko men; het is een schroef-turbinevlieg- tuig voor middelgrote trajecten. De verongelukte Electra was eigen dom van Braniff Airways. Als meteoor Wrakstukken, lichaamsdelen en post kwamen neer op een boerderij ongeveer zes kilometer ten zuidoosten van Buf falo. De bewoners zagen een felle licht flits en hoorden een zware ontploffing. Ook een politieman, die getuige was van de ramp. zag dat het vliegtuig in de lucht ontplofte; aanvankelijk dacht hij dat hij «en meteoor zag vallen. Onderzoek Het Amerikaanse bureau voor burger- Inchtvnrt heeft een commissie van vier man aangewezen om een onderzoek in te stellen, zij zullen speciaal letten op eventuele tekenen van sabotage. Hoewel de wrakstukken in wijde om trek verspreid werden, is het staartstuk van het vliegtuig in zijn geheel neerge komen zonder in brand te vliegen. Op twee plaatsen is brand uitgebroken, ver moedelijk waar brandende motoren neer kwamen. De Electra is een half uur na de start veroiigèlükt: acht Tnftniteft tevoren had het vliegveld in Houston per radio nog contact met de piloot gehad; er was toen geen sprake van moeilijkheden. Donald Hume, die gisteren in Winter- thur tot levenslange dwangarbeid is veroordeeld, toonde tijdens het proces geen enkel teken van berouw. Hij heeft reeds verkondigd dat hjj in ieder geval uit de gevangenis zal ontsnappen. Advertentie WASHINGTON (Reuter) Sid Richardson, een van de rijkste mannen ter wereld, is woensdag op 68-jarige leeftijd in de Amerikaanse stad Corpus Christi, na een hartaanval overleden. Richardson heeft een fortuin verdiend als oliemagnaat. Hij was bevriend met wijlen president Roosevelt en met het tegenwoordige Amerikaanse staats hoofd. De miljardair-vrijgezel noemde menl Richardson in Amerika, hoewel betwi,!-' feld wordt of hij inderdaad een miljard dollar rijk was. Hij schijnt de op een na rijkste Amerikaan geweest te zijn. Alleen Peli wrijfwas bevat bovendien Vlidosol tegen houtworm »rote doos 58 ct reuze bus 115 ct 'n Erdal produkt, dus goed! ROTTERDAM. Bij de Machinefa briek en scheepswerf P. Smit in Rotter dam is gisteren het vrachtschip Neder Weser 12.600 ton te water gelaten. Het wordt gebouwd voor de Stoomvaart maatschappij Nederland. De Neder Weser is het vijfde schip dat by Smit voor de Nederland is ge bouwd. De directeur van de rederij, de beer J. Olyslager, zei dat het ook wel het laatste zal zijn, omdat de vracht vloot van de rederij nu wel op peil is. KAIRO (Reuter) De zaakgelastig de van de Verenigde Arabische Repu bliek in Peking heeft opdracht ge kregen de plechtigheden ter gelegen heid van het tienjarig bestaan van de Volksrepubliek niet bij te wonen. Deze diplomatieke maatregel is be doeld als protest tegen een aanval van de leider van de Syrische communisten, Chaled Bakdasj, op de Verenigde Ara bische Republiek. (De laatste tijd gaan hardnekkige ge ruchten dat in het Nabije Oosten de Chi nezen van de Russen de supervisie over de communistische partijen hebben over genomen. Red.) Bakdasj beweerde dezer dagen dat de Verenigde Arabische Republiek een Ame rikaanse vazalstaat is. Pas nu heeft de Egyptische pers mis prijzend gereageerd op de anti-Egyptische uitzendingen van Radio Peking van de laatste maanden. WASHINGTON (Reuter, AP) Het bezoek uan de Russische premier Kroesjtsjef aan de Ver enigde Staten is duurder geweest dan enig vorig bezoek van welke staatsman ook. De totale kosten voor de Amerikaanse belasting betalers bedragen ongeveer 150.000 dollar. Gewoonlijk kosten bezoeken van buitenlandse staatslieden aan Amerika, mét inbegrip van een rondreis door het land. min der dan honderdduizend dollar. Kroesjtsjef en zijn gezelschap (70 personen) het grootste dat men tot nu toe voor een derge lijk bezoek ontving werd be schermd door een macht politie agenten en leden van de ge heime dienst als nog nimmer te voren op de been gebracht voor een officieel bezoek. '99 Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Het ministerie van landbouw en visserij is tegen de zin van het Produktschap voor vee en vlees in niet van plan met Denemarken te gaan praten over een tijdelijk stopzetten van de invoer van rundvee uit dat land, vóór een duidelijke prijsval op de rundvee- markt merkbaar is. Dat bleek op de gisteren te Utrecht gehouden openbare vergadering van het schap. In een nota over de invloed van de aanhoudende droogte op de ontwikke ling van de slachtveemarkt verklaar de de voorzitter van het schap, de heer J. de Veer, dat de situatie op het ogenblik wel meevalt. Toch meende hij, dat de invoer van rundvee uit De nemarken tijdelijk moet worden on derbroken om een verstoring van de markt door een te groot aanbod te voorkomen. Naar de markt De verwachting is, dat de veehou ders, die door de droogte met gebrek aan voedsel voor hun vee hebben te kampen, heel wat dieren op de markt zullen brengen. De meeste bestuursle den waren het met de heer De Veer eens. De vertegenwoordiger van het minis terie van landbouw, de heer C. J. Le gerstee, echter beslist niet. Pas als er van een duidelijke prijsval sprake is zal het ministerie met de Denen gaan praten, dacht fiij. Zijn collega van eco nomische zaken, drs. A. M. A. van der Willigen, vond ook wel, dat de voorge stelde maatregelen wat voorbarig wa ren. De prijzen van nu liggen nog niet beneden die van 1958. Bovendien meen de hij, dat als er enige daling in de vleesprijzen komt, die de huisvrouwen niet onaangenaam zou zijn. Een en ander was voor de heer De Veer aanleiding ten slotte een ernstig beroep op de regering te doen het pro duktschap in zijn beleid te steunen en niet knapper te willen zijn dan het bedrijfsleven zelf. COUVE DE MURVILLE: Algerijnse tragedie duurde te lang NEW YORK (Reuter, AP) Het plan van president de Gaulle voor Algerije is het enige dat binnen een korte spanne tijds een einde kan maken aan een tragedie die al veel te lang heeft geduurd. Dit zei Couve de Murville, Frank- rijks minister van buitenlandse zaken, woensdag in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties in New York. Nogmaals zette hij uiteen dat Frank rijk de volkerenorganisatie niet be voegd acht om de toestand in Alge rije te bespreken. Inmenging van de Verenigde Naties kan volgens de Mur ville de zaak van de vrede in Algerije beslist niet dienen. Arrestatie? In Parijs en omgeving, aldus bericht te het Franse ministerie van binnen landse zaken gisteren, zijn verscheide ne Fransen gearresteerd wegens colla boratie met Argerijnse nationalisten. Bij een van hen werd 44 miljoen francs in huis gevonden, de opbrengst van een belasting door het Algerijnse nationale bevrijdingsfront, F.L.N., opgelegd aan Algerijnen die in Frankrijk werken. De arrestanten zouden lid zijn van uiterst linkse organisaties. Advertentie ten geur vol romantiek en met een betoverend eigen karakter Een unieke creatie van het Wereldhuis '4711* BERLIJN (AP) Met veel op hef kondigde de Oostduitse partijlei der en vice-premier Walter Ulbricht woensdag een plan aan dat tot de hereniging van Duitsland moet lei den. Hij legde het plan voor aan het parlement van Oost-Duitsland. Stopzetting van de kernproeven vormt een der punten van het plan, evenals instelling van een zone zonder kernwa pens in Midden-Europa. Oost- en West- Duitsland moeten, aldus Ulbricht, een niet-aanvalsverdrag sluiten, vaststellen wat zij aan conventionele wapens zul len bezitten en een akkoord sluiten over het geleidelijk terugtrekken van alle buitenlandse troepen van hun grond gebied. Tenslotte moet de Bondsrepubliek in stemmen met de vorming van een al- Duitse commissie die de definitieve voorwaarden voor de hereniging van Duitsland moet opstellen. West-Duitsland zal de nieuwe voor stellen van Ulbricht zo goed als zeker verwerpen. De regering in Bonn wei gert in onderhandeling te treden met het Oostduitse bewind, aangezien dat een erkenning ervan zou betekenen. De rede van Ulbricht duurde vier uur. Het grootste deel ervan was ge wijd aan Oost-Duitslands nieuw zeven, jarenplan, dat de volledige „socialisa tie" van 's lands economie beoogt. Advertentie Doe het in Uw vrije tijd zelf! Het geeft U ontspanning enspaart U geld. Het oktobernummer van het veelge lezen maandblad DOE HET ZELF staat weer boordevol tips en beschrijvingen, hoe U het zélf in -huis en tuin mooier, beter en gezelliger kunt maken. Koop het nieuwe nummer (90 pagina's) bij een kiosk, boek- of tijdschriftenhande laar. Voor abonnementen; Postbus 955, Rot terdam. W/AT WIL de Directie gevangeniswezen bereiken met het „open" gesticht? In de eerste plaats zij vooropgesteld, dat het open gesticht (Nievelsteen te Eygelshoven en De Sluis te Hoorn) niet beoogt een lichtere vorm van straf dan wordt ondergaan in het besloten gesticht! GRONINGEN (ANP) De Kamer van koophandel en fabrieken voor Gro ningen heeft de directie van de Spoor wegen gevraagd om snellere treinver bindingen van het westen met het noor den. De Kamer wil het liefst een trein die tussen Groningen en Amersfoort slechts in Assen en Zwolle stopt. Zij schrijft, er in hoge mate over verbaasd te zijn dat de treinverbinding west-noord nu meer tijd kost dan twin tig jaar geleden en zij zegt het erg jammer te vinden dat met ingang van de nieuwe dienstregeling de eigenlijke expressetreinen die niet in Beilen en Meppel stopten op één na zijn ver dwenen. AMSTERDAM (ANP) Het com munistische Amsterdamse raadslid 1,. Seegers heeft een interpellatie aange vraagd over het voornemen een hoog oveninstallatie op het eiland Rozenburg te Rotterdam te vestigen volgens plan nen van de Duitse firma Krupp en over de bedreiging, die dit zou betekenen voor de positie van de hoogovens te IJ- muiden. Voorstellen aan Tweede Kamer: Van onze Haagrse redactie DEN HAAG Op initiatief van Ge deputeerde Staten van Zeeland is in een wetsontwerp aan de Tweede Kamer voorgesteld het eiland Schouwen-Duive land gemeentelijk opnieuw in te delen. Hierbij worden de volgende gemeenten opgeheven: Brouwershaven, Burgh, Dreischor, Duivendijke, Ellemeet, Eiker zee, Haamstede, Kerkwerve, Nieuwer- kerk, Noordgouwe, Noordwelle, Ooster- land, Ouwerkerk, Renesse, Serooskerke en Zonnemaire. Als nieuwe gemeenten zullen worden samengesteld Brouwershaven, Duive- land, Middenschouwen en W ester- schouwen. De herverkaveling, die na de over stromingsramp van 1953 geschiedde, ver oorzaakte een algehele reconstructie. Hierbij bleek al spoedig, dat de vele ge meenten met haar geringe inwonertal en zwakke financiële positie niet in staat waren de aanzienlijke verbeteringen op het gebied van o.a. wegenaanleg en woningbouw op peil te houden of uit te breiden. De Deltawerken zullen bovendien een grote invloed hebben op de structuur van Schouwen-Duiveland, die door de minia tuur-gemeenten niet kunnen worden op gevangen. Uit deze overwegingen en ter besparing van bestuurskosten, stelt de minister van binnenlandse zaken voor het aantal gemeenten van achttien terug te brengen tot zes. AMSTERDAM. De „vrije" melk- slijter H. Zuydervliet uit Aalsmeer, die in een kort geding tegen de melkinrich ting Holland N.V. hervatting van de meiklevering aan hem op straffe van een dwangsom van honderd gulden per dag had geëist, heeft dit geding ver loren. De president van de rechtbank te Amsterdam heeft gisteren in zijn uitspraak de door de melkslijter ge vraagde voorziening geweigerd en hem veroordeeld tot de kosten van het ge ding, 150 gulden. De heer Zuydervliet had na verkoop van zijn zaak te Amstelveen zich in het gesaneerde Aalsmeer gevestigd, waar na de Holland de meiklevering aan de slijter daar had gestaakt. Onvoldoende is komen vast te staan, zo overwoog de president in zijn vonnis, dat er een afspraak tussen slijter en de Holland over meiklevering zou zijn geweest na de vestiging van de slijter te Aalsmeer, Advertentie STIJFSEL Géén water koken Van onze correspondent STOCKHOLM Zweden heeft thans de plaats ingenomen die Frank rijk vroeger had: het geboortecijfer van 14,55 pro mille is het laagste in Europa, en in de gehele wereld. Het is ook het laagste cijfer dat sinds de crisis van de dertiger jaren in Zweden is geregistreerd. Tijdens en na de oorlog is de Zweedse bevolking enigszins sneller toegenomen, maar de laatste jaren is er weer een duidelijke daling. Er is weinig kans dat er in deze toe stand een verbetering zal komen, want de oudere leeftijdsgroepen gaan een steeds groter deel van de bevolking uitmaken. IN mijn vorige stuk hoop ik te hebben aangetoond dat daarvan inderdaad geen sprake is. Het open gesticht moet zijn een fase in de straf en wel voor hen die voor bereiding, oefening op de terugkeer in de maatschappij nod'ig hebben. Het open gesticht grondt zijn bestaan op artikel 26 van de Beginselenwet. Het luidt: ..Met handhaving van het karakter van de straf of de maatregel wordt hun tenuitvoerlegging mede dienstbaar gemaakt aan de voorbereiding van de terugkeer der gedetineerden in het maatschappelijk leven". HET open gesticht met mensen die overdag in particuliere of over heidsbedrijven werkzaam zijn en voor wie ook voor het overige de vrijheids beperking berust op hun eigen woord van eer kent daarvoor uiteraard' zijn eigen, zeer bijzondere problemen. Die problemen eisen kleine gemeenschap pen, van hoog uit 25 gedetineerden. De tijd doorgebracht jn het open ge sticht mag niet te lang zijn. De span ningssituatie voor de gedetineerden zou dan te lang duren. Vandaar dat de tijd van het verblijf in zulk een gesticht is gesteld op vijf maanden. "ï^belpof -op mi jn erewoorddab'-.ik' liéten' .%ërtroUWeH-afliet-'.zal--beschamen erY-.dat ikViiét-,'èi: ciijii vèrmog'en- ernaar-zal"streven- 'de- mij 'gégêvëhvvrijheid:'-baardig.te "tonen. Ik'ben raij' ervan'-bëXüst,:'dat iJU'de' "belangen van mijn medegedetineerden door mijn persoonlijke houding zal kunnen bevorderen of schaden.!'. Bovenstaande belofte werd door mij afgelegd op. 19 ten overs than van de Directeur 'en alle.'méde-gedetineerden,, Eygelshoven 19 De Directeur, De gedetineerde. DEN HAAG Volgens een mededeling van de regeringscommissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, wor den pogingen gedaan een tweede geld lening te sluiten voor de bouw van woningen voor Nederlandse emigranten in Australië. De eerste lening in Amerika was een groot succes. Nu de Europese kapitaals markt williger is, zal men proberen geld dichter bij huis aan te trekken. NORM JORM voor plaatsing in een open gesticht is of de kans van een ge detineerde op reclassering daardoor beter wordt. Het is zo: een gestrafte die voor enige tijd uit de maatschappij is ver- Deze verklaring vormt het paspoort naar de voorlopige vrijheid, die de overgang naar de vrije samenleving kan vereenvoudigen. Van onze correspondent PARIJS Generaal Charles de Gaulle zal wanneer de situatie in Algerije tegen die tijd Frankrijk niet voor onoverkomelijke moeilijkhe den plaatst, in het voorjaar van 1960 een bezoek aan de Verenigde Staten brengen Besprekingen worden thans tussen Washington en Parijs gevoerd: Eisen hower heeft de Gaulle reeds direct nadat hij in het politieke leven was teruggekeerd uitgenodigd en tijdens en na zijn bezoek aan Parijs heeft hij zijn invitatie met klem herhaald. De Gaulle heeft toen reeds mondeling aan de president van de Verenigde Staten mee gedeeld, dat hij zeker binnen afzienbare tijd de Atlantische Oceaan zou over steken. Men neemt aan dat de Gaulle naar Eisenhower zal gaan voordat Eisenhower zijn tegenbezoek aan Kroesjtsjef zal brengen. Rusland 'I In sommige kringen te Parijs, die meestal wel zijn ingelicht, houdt men ook een staatsiebezoek van de Gaulle aan Rusland voor een mogelijkheid met welke zou kunnen worden ge rekend. De Russische ambassadeur te Parijs. Vinogradoff, die met generaal de Gaulle al jaren vriendschappelijke relaties onderhoudt, is trouwens nog steeds bezig met de voorbereiding van de mogelijkheid van een uitwisseling van bezoeken tussen Kroesjtsjef en dé Gaulle. De 78-jarige broeder N. van der Lijden O. F. M. Cap. is gisteren in Den Bosch met zijn fiets bij het oversteken onder een militaire vrachtwagen ge reden. Later ïs hij aan zijn verwon dingen overleden. wijderd zal bij zijn terugkeer moeilijk heden ondervinden. Naarmate de straf tijd langer heeft geduurd zullen die moeilijkheden groter zijn. Ook kan bij de hervinding van de normale plaats in de samenleving het ene beroep gro tere moeilijkheden meebrengen dan het andere. Overigens zal de een de hervinding gemakkelijker afgaan ó'an de ander, een kwestie van structuur der persoonlijkheid. 1VEZE en dergelijke factoren wegen kJ in het beraad van de directeur van het gesloten gesticht met de ge- stichtsraad, dat is de staf van de di rectie. Heeft dit beraad een positieve uit komst dan gaat een advies in die zin naar de centrale selectiecommissie te 's-Gravenhagg. Die commissie heeft thans 195 voorstellen behandeld. Af gewezen werden 26 voorstellen. Twee gedetineerden verklaarden achteraf toch hij voorkeur in het gesloten ge sticht te blijven. 'yO kwamen in Nievelsteen 167 ge- cu detineerden terecht, in De Sluis te Hoorn, die nog maar kort (sinds april 1959) als open gesticht dienst doet 39. Van al deze mensen is er maar één weggelopen, dal wil zeggen niet terug gekeerd van zijn werk. Teruggezonden naar een gesloten gesticht zijn veer tien man. JYAAR juist voor gedetineerden met L' een lange straftijd een goede voor bereiding tot ter- gkeer in de vrije maatschappij hri-zaam kan werken gaan ook die ".veer na zorgvuldige studi» naar v >pen gesticht. Men treft er aan gestraften met minder dan een jaar en mensen met straffen van twaalf, vijftien, twintig. 22 en 24 jaar. SOEPELER T TITERAARD brengt het verkeer van gestraften in de vrije maatschap pij problemen met zich mee, proble men die niet te voorzien zijn. Daarom is in het begin het regiem zo straf gehouden als mogelijk was binnen het raam van de opzet. Naar mate het experiment vordert en de ervaring rijker wordt gaan de teugels wat los ser. Een verandering van zeer recente datum ingevoerd na ons bezoek is o.a.. dat de gedetineerde bij familie bezoek de familie van de trein (Hoorn) of van de bus (Eygelshoven) mag af halen en haar ook weer terugbrengen. Hij krijgt nu vijf gulden per week zak geld die hij desgewenst buiten het ge sticht besteden mag. De gedetineer den mogen onder elkaar eens „lap pen" voor een feestmaal als daar aan leiding toe is. TTEEL belangrijk is ook dat zij thans hun brieven mogen posten buiten het gesticht. Zelfs de gedachte aan briefcensuur die er toch al niet was kan nu met meer bestaan. Zo wordt geleidelijk aan steeds meer aan het eigen oordeel van de man overgelaten hetgeen de bedoeling is van het open gesticht. De mensen komen uit het gesloten gesticht. Daarvan hebben wij er twee mogen zien. U hoort daarvan ir? een volgend hoofdstuk. Vervolg van pag. 1 Als in de landbouw de produktivi- teitsstijging uitgaat boven het natio nale peil dan moet in beginsel de ont stane ruimte worden gebruikt voor verlaging van de garantieprijs, dus dat wil zeggen voor een vermindering van het offer van de gemeenschap. Blijft het er onder, dan moet de ruimte wor den besteed aan verbetering van de lonen. Wat de diensttijd aangaat zal het de regering aangenaam zijn als deze kor ter kan worden zonder af te doen aan de paraatheid en binnen de grenzen van het financieel mogelijke. Over een eventuele toelating van Spanje tot de Navo heeft de regering nog geen standpunt bepaald. Over de onderhandelingen met West-Duitsland inzake de Eems en de verontreiniging van de grenswateren zal staatssecre taris mr. Van Houten bij de begroting van buitenlandse zaken inlichtingen aan de Kamer verstrekken. Het onzorgvuldig beheer van de finan ciën bij de Kolen- en staalgemeenschap heeft bij de regering bezorgdheid gewekt. Deze zaak zal in de komende minister raad van de K.S.G. zeker ter sprake wor den gebracht en als bij onderzoek blijkt, dat men niet in staat is de geformuleer de bezwaren te weerleggen, dan zal de regering, aldus prof. De Quay, niet aar zelen maatregelen te nemen. Ook deze zaak zal nog bij buitenlandse zaken be sproken kunnen worden. Een nota over de ontwikkeling van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie zal nog voor Kerstmis verschijnen. Bij de replieken toonde de socialistische fractieleider mr. Burger zich uitermate teleurgesteld over het regeringsantwoord. Hij was hoos omdat hij naar zijn zeggen geen antwoord had gekregen op tal van vragen en verder alleen maar algemeen heden had gehoord. Hij was ook verwon, derd dat dit kabinet er zo weinig van te recht bracht. Op het stuk van het vrijere loonbeleid past het „verlicht despotisme* toe. Prof. mr. Romme voorzitter van d« fractie van de K.V.P. wijzigde zijn oor spronkelijke definitie van het karakter van het nieuwe beleid nu in: ombuigin gen in de lijn, waarmee hij veel nader kwam tot de aanduiding die prof. Oud had gebruikt. Deze laatste was ook na het regerings antwoord nog altijd bijzonder bezorgd over het landbouwbeleid en dat oordej bleken dr. Bruins Slot <a.r.) en dr. Til» nus (c.h.) ook toegedaan.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7