KRIS 3(ra, Arnemuiden vergooide goud der Gouden Eeuw Gemeentewerken Middelburg niet topzwaar of te duur Dichterspsalmen (nog) niet zingen in geref. kerkdienst Zeeuwsch Vlaanderen Zuid-Beveland Walcheren door Zeeland Uit de kerken De Geref. Kerken en de oecumene Donderdag 1 oktober 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Wethouder ging op onderzoek uit en B. en W weerlegden bezwaren Flinke lij st van kapitaalswerken Afscheid van school Arjos in Zeeland Goese combinatie presenteerde modeshow AANWINSTEN VAN GOESE BIBLIOTHEEK Burgerlijke stand Goes Gevonden voorwerpen Jeugdorganisatie in Middelburg bijeen Stremming kanaal Gent-T erneuzen Burgerlijke stand Generale synode Chr, Gerei kerken Scheepvaart Vlissingen Utrechtse synode besloot in comité-zitting: Voorlopig geen bezwaren tegen nieuwe verhouding Wereldraad-Zendingsraad GEMEENTERAAD AXEL AANWINSTEN CHR. LEESZAAL AXEL W eg verbetering te Krabbendijke Schoolhoofd benoemd Brandiveer rukte uit Afbraak Scharrelaar Museumpje Hervormde gemeente in Koudekerke bouwde jeugdhonk Nog witter... 4 stralend wit... straten 52 woningen (ƒ37.500), Segeers- singel (ƒ77.500), Walplein '(ƒ1.260), mo len Oude Vlissingseweg (ƒ30.000), los- wal klein industrieterrein 596.000), weg naar kl. industrieterrein (ƒ50.000). Lip- perheystraat 4.500)straten klein in dustrieterrein (ƒ60.000), riool Bach- tensteene 8.560), kozijnen school c (ƒ5.500), zuivering zwembad (ƒ94,500), wegje ijsbaan (ƒ4.200), sluis stadsschuur aanschaf van een veeganto. MIDDELBURG In bepaalde Middelburgse kringen is enige tijd geleden de vraag gerezen of de Dienst van Gemeentewerken van de Zeeuwse hoofdstad niet te topzwaar of te duur was. De wet houder van gemeentewerken, de heer A. J. Kaland, heeft toen mede naar aanleiding van het rapport van het Centraal Bureau voor Verifikatie der Vereniging van Nederlandse Gemeenten, een J onderzoek ingesteld in de steden: Kampen en Zutphen, twee plaat- i i sen van gelijke grootte en over- Algemene ergcldering eenkomende in zielental met Middelburg, teneinde meer te weten te komen over de perso- 9?ESrr~ Zaterdag 3 oktober wordt in 1 hotel ,.De Korenbeurs de c.a. (ƒ270.000), Sprencklaan (ƒ2.000), wormenbestrijding ƒ5.500), herstel Stads schuur (brand)) 10.000), straten Am- bonezenwoningen (ƒ198.400), sanering Veerseweg (ƒ50.000), kruispunt Nieuwe Vlissingseweg (ƒ23500), Poelendaeleweg (ƒ62.000), (ƒ31.000). (■p.m.), Koningsbrug (p.m.) en rioolaf- voer Westerscheldestraat (p.m.). Hier bij is het grote rioolwaterafvoer- plan a 2.500.000 nog buiten be schouwing gelaten. Ook de waterbouw kundige afdeling werd met een technisch ambtenaar uitgebreid. Volgens het rapport van het Centraal Bureau zijn de kosten van bouw- en woningtoezicht naar de toestand in 1958 in Kampen 40.485, in Zutphen 27.700 en in Middelburg 43.050. Op grond van deze cijfers concludeert de rapporteur, dat terecht een proef kan worden geno men met vier man (voorheen vijf). Dit is inmiddels gebeurd. In de nota wordt verder nog opgemerkt, verbetering gymnasium dat Middelburg voor de ophaaldienst be- Zandkreekstraat (ƒ60.000), schikt over twee roltrommels en sinds juli over een oude afgeschreven auto ais reserve. Zowel Zutphen als Kampen rijden met drie wagens. De verwachting bestaat dat ook Middelburg binnen af zienbare tijd tot uitbreiding van de op haaldienst zal moeten overgaan, dus aan schaf van een derde roltrommel, waarbij B. en W. zullen overwegen of personeels uitbreiding kan worden voorkomen door algemene vergadering gehouden van het provin ciaal verband van de Arjos in Zeeland. De heer J. Hommes te Nieuwdorp hoopt in deze vergadering een causerie te houden over „Wat is er in de provin cie te doen?" Voorts worden de jaarverslagen uit gebracht en wordt de jubileumactie be sproken. neelsbezetting en de kosten voor bouw- en woningtoezicht, alsook van andere afdelingen van ge meentewerken. De resultaten van zijn onderzoek hebben B. en W. neergelegd in een nota aan de raad. Het college komt tot de slotsom, dat •en dienst van gemeentewerken altijd duur is, in die zin dat alles wat zij doet, geld kost Dit in tegenstelling tot de nutsbedrijven, waar de consument alles betaalt en vaak nog meer dan de kost prijs. B. en W. zijn er echter van over tuigd, dat er zeer beslist geen sprake is van een dure dienst van gemeentewerken uit hoofde van een overbezetting van personeel met name in de top. Integen deel, zeggen zij, vergelijkingen met an dere soortgelijke diensten in dito plaatsen bewijzen, dat er geen enkele aanleiding is tot kritiek. Het college hoopt nu. dat de meermalen geuite klachten niet meer worden gehoord. In de nota worden uiteraard vergelij kingen getrokken tussen Kampen, Zut phen en Middelburg. De bouwkundige afdeling te Zutphen, het meest overeen komende met de afdeling bouwkunde in Middelburg, ontwerpt en realiseert jaar lijks voor ongeveer 800.000 aan kapi-HPT TPeKT »e Middelburgse afdeling ojSKw': Spélvan het lot NarVj"" Gou! nad op i augustus jl. in voorbereiding of den waringin. Rossum, van: De Erven Has- m uitvoering een aantal kapitaalswerken selaar. Söderholm: Wolken boven Hellesta. voor een totaal bedrag van f 1.185.675, CottrellDe bakermat van onze cultuur. Oppenhejm; Macht en pracht van India. Het betrof hier de werken aula ulo- school Dwarskaai (f 5.675), l.o school Stro- menwijk (f 190.000). kleedkamer sport- GOES De ..Showcombinatie" heeft gisteravond in de „Prins van Oranje" haar herfst- en wintercollectie getoond. Verkopers en verkoopsters van de zeven speciaalzaken lieten, ook nu weer als volleerde mannequins de nieuwste mo dellen en accessoires zien. De belang stelling voor deze modeshow was bijzon der groot. GOES. De openbare leeszaal en biblio theek is verrijkt met de volgende boeken en tijdschriften Aabye: Martine. Christie: Een gooche laarstruc. Friis: Lajla. Gjesdahl: Het feest. Houter, den: Perzië zonder sluier. Wright: White man. listen'. Lane. Als de elementen razen. Clarijs: Wat is antiek? dl. 2. Anna bel: Comme tout le monde. Djebar: Les terrein (f 60.000). sociëteit Nieuwstraat impatients. Johnston: The phantom limb, (f 40.000>, botenhuis (f 10.000), woning Libelle: 4 kwart. 1958. Op den uitkijk; okt. Kuiperspoort (f 15.000). brandweergara^e "57—sept. '58. Panorama: jn.—juni '58. Pano- (f 400.000). reinigingsgarage (f 150.000)Jrama 'se- juli—dec. '58. De Spiegel: okt. '56- laan sanering binnenstad, sanering Korte _sept. '58. De rviend des huizes: 1956: 1957: Delft, school J, en woningen Spanjaard-1958. Vïbdwenpost1958. De Zwervïr: 1957. straat (alle P.M.). De oude personeelsbezetting was voor deze werken onvoldoende. Per 1 augustus is dan ook een technisch ambtenaar aan getrokken en aan de afdeling toegevoegd. Daarnaast heeft Middelburg ook verschil lende niet direkt gemeentelijke oojekten j tot een niet onbelangrijk bedrag onder- bergh en A. w. j. de la Houssaije: Yvonne handen. Genoemd kunnen worden het A - d- v- p- Bemijii en J. H. Rijk: Arendje Gebcen: Gerarda A., d. v. H. J. Achter- KAPELLE. In verband met zijn ver trek naar Alphen aan de Rijn waar hij leraar A.V.O. wordt aan de chr. nijver heidsschool, heeft de tieer H. D. Hen- drikse woensdagmiddag afscheid geno men als onderwijzer aan de chr. nationa le school. Ruim vijf jaar heeft hij aan deze school mogen werken en voorzit ter J. Balkenende sprak over de waar dering welke het bestuur steeds voor zijn werk heeft gehad. Hij bood hem een boekbon aan. Namens het onderwij zend personeel sprak het hoofd der school de heer L. de Jager, welke even eens een aandenken aanbood in de vorm van een boekwerk. VUSSINGBN. Op het bureau van. politie te Vlissingen zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden, voorwerpen: mo- torbril, schuimrubber zitting, bril met dikke glazen, vulpen, bruine kindersandaaltjes, wit kinderschoentje, etui met sleutels, schaaf, oorbel, ring met sleutels, herenglace en kin- derportemonaie, blauwe broek, tafelmes, zon nebril. rieten mandje, ballpoint, bruine schooltas met boeken, kinderjasje, gabar dine regenjas, j on genspullov erhalsketting, vulpen, windjack, zakdoek met mapje foto's, muntbiljet, papieren zak inh. 2 lakens, 3 zakdoeken en nachtjapon, groene kinder- portemonaie en diverse wanten en hand schoenen. MIDDELBURG Ongeveer 40 leiders en leidsters van de gereformeerde jeugd organisaties waren in het jeugdgebouw samengekomen voor de jaarlijkse kader cursus. De heer J. A. van Bennekom sprak over „Eenheid van het leven", waarna over dit onderwerp werd gedis cussieerd. De bijeenkomst stond o.l.v. de heer A. van Vlaanderen te Koudekerke. Verenigingsgebouw van de Vereniging f" rd- v- .G- Petersen en A. J. Goedegebuur LüelS het a hXSutZ satielokaaj van de school Toorenvliedt, ded. v. l. a. Beumer en E. P. Groot; Jo- werkplaats voor minder validen en een j hanna C., d'. v. J. Smit en C. M. de Jonge; kleuterschool. Het komt B. en W. voor, dat de bouw kundige afdeling zich in het vervolg met haar werkzaamheden zal moeten beper ken tot het voorbereiden en uitvoeren van gemeentelijke objekten. In zeer bij zondere gevallen zal echter van dit prin cipe moeten worden afgeweken. Aan kapitaalswerken produceert de waterbouwkundige afdeling in Zutphen per Jaar voor één miljoen gulden. De Middelburgse afdeling heeft, naar de toestand op 1 augustus 1959, voor een bedrag van 1.967.020 aan kapitaalswer ken onder handen. Dit zijn aanleg Ade laarstraat c.a. (ƒ84.000), terrein Domb. •watergang (ƒ18.000), aanleg Populieren laan c.a. (ƒ88.000), straten marinewo- ningen (ƒ95.000), Oosterscheldestraat iijiiiiiiiiiiiiirHiiiiiiiiiiiiiiiiiiminiiiiiiiiiniiiiiiiiviiiiiiiiitiiimigi Frans, z. v. A. F. Honkoop en M. Barel; Adriana M., d. v. E. W. Carels en M. van Almenkerk: Karina A. J., d. v. A. G. Schrijver en D. C. J. Saoman; Anthony M., z. v. J. Steketee en J. E. "Wessels; Mag- dalena J. M., d. v. J. de Jonge en C. M. Vermue te 's-Heerenhoek; Catharina M., d. v. A. Prineen en M. M. C. Kaaijsteker; Wieneke I. E., d. v. C. P. Matthijsse en C. Kluijfhout; Antonius J. J., z. v. F. H. H. J. M. Toten en M. J. van Boven; Jacob W. C., z. v. J. Oostdijk en L. G. J. de Greef; Cornelia A. M., d. v. J. C. Koens en C. J. de Pundert; Catharina P. M., d. v. J. W. Hoondert en A. P. W. Franken te Hein- kenszand. Ondertrouwd: W. Reijnhout, 24 jr. en J. Walraven, 25 jr. Gehuwd: N. w. Schreuder, 26 jr. en P. Faasse, 23 jr. Overleden: A. van Liere, 84 jr., e. v. C. van Liere: L. van Zweeden, 80 jr., e. v. P. van de Velde te Kruiningen; L. E. Bom, 54 jr., e. v. St. Daane te Yerseke: M. Kor- stanje, 73 jr., e. v. P. Schipper te 's-Heer 1 Arendskerke. MIDDELBURG. Ten behoeve van een grondonderzoek in het vak Zeven- aarhaven-draaibrug Sluiskil van het ka naal Gent-—Terneuzen, zal de vaart tussen de hm-palen 92 en 100 voor de zeescheepvaart volledig zijn gestremd gedurende het tijdvak: 12 t.m. 17 okto ber 1959 van een uur na het beëindigen van elk schuttij van de westsluis -tot een uur voor de aanvang van het vol gend schuttij van de westsluis, of zo veel korter als mogelijk of langer als nodig zal blijken te zijn. De binnenscheepvaart zal gedurende genoemd tijdvak ter plaatse op enige ver traging moeten rekenen en nauwkeurig de aanwijzingen dienen op te volgen, welke worden gegeven. Voor de afd. WEMELDINGE van de N. C. Vrouwen Bond sprak de heer B. Witteveen uit Goes over het onderwerp „De vrouw en de economie". Door de meisjesclub „Martha" te ZOU- TELANDË werd in september f 37,50 bij eengebracht voor de N.O.V.I.B. De te 's-GRAVENPOLDER gehouden collecte voor de nationale reclassering heeft f 32,70 opgebracht. Het fanfarekorps „Euterpe" uit HEIN- KENSZAND zal zaterdagavond om half acht een concert geven in de muziektent aan de Deestraat te 's-Heer Arendskerke. De nieuwe consistorie die achter de N.H. Kerk te KERKWERVE is gebouwd zal op 10 oktober worden opgeleverd. Ook in het komende seizoen zullen de kerkdiensten in de N.H. Kerk te SINT ANNALAND om tien uur 's morgens en om zes uur 's avonds aanvangen. De N.C.V.B. te BROUWERSHAVEN kwam in het jeugdgebouw van de Herv. Gemeente bijeen. De heer D. Hack te Re- nesse hield een lezing over „Kleine levens in een wijde wereld" en vertoonde kleu rendia's. In de plaats van de aftredende presidente mevrouw M. E. Jansen-Glas, werd mevrouw v. d. Wekken-v.d. Sluis. De afdeling West Zeeuwsch-Vlaande- ren van de V.V.H. is te OOSTBURG bij een geweest. Mevrouw M. S. Dijk-Lang- straat uit BIERVLIET werd tot voorzit ster gekozen. Op een vergadering van de Vrouwen- sprak de heer L. v. d. Hiele uit VEERE vereniging „Ora et la Bora" te NISSE, over de Deltawerken. Tevens werden eni ge films over deze werken vertoond. De Batavus-rit 1959 te BORSSELE, een oriënteringsrit voor bromfietsen over een afstand van 36,0 kilometer, is gewonnen door S. Jongepier te SEROOSKERKE (W.) met 3 strafpunten. Tweede en derde wa ren P. Spruit en J. van Oosten, beiden uit DRIEWEGEN, met resp. 12 en 13 straf punten. Er waren 17 deelnemers. De heer H. M. Boogert Lz. te OOS- TERLAND slaagde aan de Rijksuniversi teit te Utrecht voor het kerkelijk examen Godgeleerdheid. De in het Christelijk Verenigingsge bouw te OOSTERLAND gehouden brei werkshow, georganiseerd door de dames De Jager, trok weinig belangsteling. Op verschillende paatsen in de voor malige polder Ooster- en Sirjansland te OOSTERLAND worden stuwen geplaatst om het water in de sloten te kunnen hou den. Het muziekgezelschap „Acceleran do" gaf op het schoolplein te Sint An- naland een laatste concert in dit seizoen. De heren F. de Vries en Tj. Stolte, tijdelijke hulpcommiezen te Retranche- ment slaagden te den Haag voor het examen grenscommies. Voor de N.C.V.B. te Hoedekenskerke sprak de heer Kolk over „Het verwaar loosde kind". Geboren: Maria J. C., d. v. P. F. de Roos en M. de Seijn; Jacobus W. J., z. v. W. D. v. d. Dries en A. C. M. Menheere; Elisa beth C„ d. v. J. J. Vader en P. C. v. d. Giezen: Marjolijn J., d. v. J. Kloet en A. Bots; Petrus J., z. v. W. M. Bos en M, M. de Witte; Elizabeth S., d. v. P. v. Lange- veïde en D. Hameling; Hendrik A„ z. v. A. Tieleman en G. de Vries; Constantlnus F. A. M., z. v. A. P. W. Petit en T. Hoogers. Ondertrouw: K. v. d. Gruiter, 25 j. en J. C, v. Maris, 21 j.; Th. P. N. Tesselaar, 26 j. te Bergen en M. Goedbloed, 23 jr. Gehuwd: L. de Rijke, 24 j. te Middelburg en M. M. Hoogesteger, 23 jr.; M. J. Harinck, 18 jr. en St. Wierenga, 17 jr.; W. Lere, 18 j. en M. P. v. Boekhout. 21 jr.; W. G. Kos ter, 35 jr. en M. J. C. Hendriks, 41 jr; L. v. Rijswijk, 25 jr. en M. C. Belzer, 21 jr.; W. F. v. d. Lee, 22 jr. en C. S. Mommaas, 21 jr.; C. G. Hermes, 33 j. en H. Klatter, 37 jr.; J. A. Spruit, 34 jr. te Middelburg en Th. Verhoeven, 30 jr. Overlijden: N. Wuis, 76 Jr. e. v. P. Vijn; M. Pot, 87 jr., e. v. M. J. van Hoeke. ROTTERDAM. De generale synode der Christelijk Gereformeerde Kerken heeft dinsdag in Rotterdam haar zittingen hervat. Zij keurde het rapport goed van deputaten voor de landelijke evangelisatie. Vervolgenr heeft de synode zich uitvoerig bezig gehouden met de kwestie van de een heid waarin besloten Is de besprekin gen met de Gereformeerde Kerken te hernieuwen. De besprekingen met de Gereformeer de Kerken vrijgemaakt zullen worden voortgezet. De synode besloot, nu de generale synode der Gereformeerde Kerken de bekende vervangingsformule had ingetrokken, ook met haar opnieuw besprekingen te openen. De synode sprak uit dat het convent niet alleen zich bezig moet houden met bespreking van dogmatische of conven tionele geschillen, maar ook moet be hartigen wat het samenoptrèden naar buiten in de vele sectoren van het pu blieke leven ten goede kan komen, waarbij met name wordt gedacht aan bet getuigend optreden. De synode zond een telegram naar de generale synode der Gereformeerde Gemeenten, die te Utrecht bijeen was en waarin zij haar een groet deed toekomen, maar tevens dringend verzocht officiële vertegenwoordigers naar bedoeld convent te zenden. Vlissingen, aangek. 29-9 Scaldis met sleep, 30*9 Spora. laden. Vertr. 29-9 geen, 30-9 Zanzibar, Spora, gepasseerd naar Antwer pen, Nederlandse schepen: 29-9 Fendo, Nore Jan Brons, Prins Willem II 30-9 Lijnbaans gracht, Julia Mary, Isola, Steenbergen, Al- phard, Jurjen de Vries, Kaap St Vincent, Patricia, John V, Urker Singel, Caltex Ne derland, gepasseerd na-ar zee 29*9 La Palo ma, Hunter. 30-9 Nassamhaven, Result, Ve dette, Lindekerk, Advent, Gazelle, Telamon. UTRECHT. De dichterpsalmen worden nog niet vrijgegeven voor de gereformeerde eredienst. Wel vindt de gereformeerde synode veel goeds in deze 110 psalmen (vrucht van de ar beid van een aantal dichters en door een interkerkelijke stichting uitgege ven), acht zij voortzetting van deze arbeid „alleszins verantwoord" en dringt zjj er bij de kerken op aan, dat zij deze nieuwe psalmen zij het bui ten de kerkdienst beproeven. Maar de synode overwoog, dat vóórdat deze psalmen vrijelijk in de kerkdiensten kunnen worden gezongen, de inge brachte opmerkingen grondig onder zocht en verwerkt moeten worden en ook de hele bundel van 150 psalmen gereed moet zijn. De synod'e besloot nieuwe psalmdepu- taten te benoemen, om in de interker kelijke co-mmissie mee te werken aan een voor de Geref. kerken én voor de andere participerende kerkgemeenschap pen aanvaardbare berijming. Deze de putaten moeten aandacht besteden aan de uit de kerken gekomen opmerkingen over d'e 110 psalmen en ook aan de be Advertentie AXEL. De gemeenteraad, die ver gaderde onder voorzitterschap van de wnd. burgemeester de heer A. J. M. Kerbeke besloot tot de reconstructie van de Emmastraat. In verband hiermee werd een begrotingswijziging aangeno men. Voorts werden enkele leden van de woonruimtecommissie herbenoemd. Het zijn de heren: J. Pijpelink, M. J. v. d. Berg, C J. v. d. Bos, P. Scheele en J. H. Bouman. Van het industrieterrein aan de Axel- se Sassing werd een perceel grond ver kocht aan de firma Fassaert van der Walle te Hulst. In plan zuid werden verder twintig percelen verkocht voor particuliere bouty Lang werd gediscussieerd over de be langen van de voetbalvereniging „Axel". Bij het tot stand komen van het bos is de vereniging haar derde terrein kwijtgeraakt. In verband met vroegere toezeggingen werd aangedrongen op de aanleg van een goed geoutilleerd sportterrein. Voor de reorganisatie van de gemeen tebedrijven werd een commissie ad hoe benoemd bestaande uit de heren C, van Bendegem (pvda), D. J. Oggeo (gpv) en M. IJsebaart (r.k.). Ten slotte werd besloten het ontslag van het hoofd van het -gem. gasbedrijf de heer A. P. le Feber uit te stellen tot 1 maart 1960. Hietoe móest worden overgegaan omdat geen geschikte solli citant gevonden kan worden, die de plaats van de heer Le Feber in kan nemen. AXEL. De Chr. Leeszaal f leeft de volgende boeken aan zijn collectie toe gevoegd: G. W. Rabbers: Motorrijdershand boek; A. C. W. van der Vet: De Zeeuwsche havens; :F. O. Busch: Te genspelers van de koning; A. A. M. van der Heyden: Atlas van de antieke wereld; H. Frank: Goed volk; K. J. Popma: Drinzel zoekt verder; Nel Ver schoor van der Vlis: De Springplank: Mien van 't Sant: De vrouwe van de Oldehoeve; P. Kasberg; De gouden amulet; C. Butner: In de Kankantrie; K. Norel: Van dirdomdeine; Max de Lange Praamsma: Peter in Zuid-Lim burg. hebben de vrouwen uit onze -buurt een groot deel van de dag op de platjes achter de huizen doorge bracht. De schoonmaakkoorts heeft het rokkendragende deel der mensheid te pakken. Dekens, gor dijnen en matrassen zijn op drooglijnen geëtaleerd en geven aanleiding tot menig gesprek op fluistertoon. Zo op deze manier: „Moet je eens zien, bij Hendrikse hebben ze nog steeds die oude matras, die ze in de oorlog heb ben gekocht. Als je dat me vrouwtje* op straat ziet lopen, lijkt 't heel wat. Lef voor tien, maar ze heeft nog geen nagel om d'r eigen te krabben". 't Is schoonmaaktijd. Het stof wordt uit de matrassen geran seld. het vloerzeil in dé slaapka mers wordt een schaatsbaan ge lijk en elke rechtschapen man heeft gezegd: „Laat de haard maar staan, die verzet ik van avond wel even". Als ik de nieuwsberichten heb gehoord, de krant heb gele zen, een sigaar heb gerookt en met Picterse van kantoor heb ge telefoneerd 't Is schoonmaaktijd. Geen vrouw wil de laatste zijn van de buurt. Het is nodig elk dag te stoffen, te vegen en te poetsen en boven dien nog twee keer per jaar een grote kuising te houden. En. over schoonmaken gespro ken, nu denkt u natuurlijk dat mijn gedachten wel een heel gro te sprong maken, maar ik moest gisteren, toen het stof uit matras sen en dekens vloog, denken aan deze woorden: „En reinig Gij o Heer, die vuile bron van al mijn wanbedrijven". Ik heb ook een schoonmaak beurt nodig. Nog meer dan de oorlogsmatras van buurvrouw Hendrikse. KRABBENDIJKE. De gemeente raad van Krabbendijke heeft het voor stel van B. en W. tot het verlenen van een bijdrage aan het ministerie van Ver keer en Waterstaat groot ƒ4500 gulden aangenomen. Dit bedrag is ten behoeve van de verbetering van de aansluiting van de Oostweg op de rijksweg. De heer J. J. Korstanje uit Goes werd be noemd tot onderwijzer aan de openba re lagere school, mits hij niet in mili taire dienst moet, en mevrouw Over- beeke tot onderwijzeres nuttige hand werken aan de openbare lagere school. De gewone dienst van de begroting 1960 heeft een tekort van 23.370.63 het- 5geen wordt weggewerkt door de alge- mene reserve. BORSSELE. De gemeenteraad heeft lde heer M. Oostdijk te Oost- en West- Souburg benoemd als hoofd van de o.l. school. De gemeenteraad sprak uit dat het zeer gewenst is dat de Zeedijk te Borssele wordt verhoogd. Uit de bespre kingen in de gemeenteraad bleek voorts dat de aansluiting van een aantal per celen op het waterleidingnet op moeilijk heden stuit. PLOTSELING GEREMD: VRIJ GROTE SCHADE RILLAND. Op de rijksweg is gis teren bij de overweg tussen Rilland en Krabbendijke een ongeluk gebeurd dal vrij ernstige materiële schade tot ge volg had. Toen zes auto's vrij dicht achter elkaar in de richting Bergen op Zoom reden moest de voorste wa gen onverwacht remmen omdat het waarschuwingssein bij de overweg in werking trad. Het gevolg van deze plot selinge manoeuvre was dat de tweede en derde wagen met elkaar in botsing kwamen, waarbij vooral de derde auto van de heer V. uil Breda, ernstig werd beschadigd. Persoonlijke ongevallen de den zich evenwel niet voor. IIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÜIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHII HOOG WATER donderdag 1 oktober 1959: Vlissingen: 0 59 u., 2.00 m.; 13.10 u„ 1.97 m. Terneuzen: 1.25 u., 2.16 m.; 13.39 u., 2.12 m. Wemeldinge: 2.35 u., 1.80 m.; 14.53 u., 1.65 m. Zierikzee: 2.15 u., 1.57 m.; 14.27 u., 1.41 m. KAPELLE. Omstreeks drie uur in de nacht van dinsdag op woensdag moest de brandweer uitrukken voor een brand aan de Biezelingse aardedijk, na bij de Zwarte Weel. Daar bleek een gro te hoevee Leid hout van de gebr. De Waard in brand te staan. Dit hout dat afkomstig was van een gerooide boom gaard, verbrandde voor het grootste deel. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. OP EEN METER OF vijftien boven de kleine steentjes van het markt pleintje in Arnemuiden tikt een wonderlijk uurwerk de uren rond. De gestalten van de maan, de loop der ge tijden »en andere astrono mische verschijnselen wor den daar in de roos van een simpel kerkraam aange geven met een oeroud en vernuftig uurwerkje, dat een weinig misstaat in de gevel van het foeilelijke Hervormde kerkje. Arne muiden heeft ondanks het historisch patina, dat over zijn naam ligt niet veel meer te bieden aan oud heden. Wat er over is aan herinneringen uit de roem ruchte jaren dat het Wal- cherense stedeke nog een handelshaven van belang was aan het vaarwater de Arne, werd bijeengelegd op de ta'^s van de raadzaal of het hangt aan de wan den: een paar verrukkeliike schilderstukken, de piek van een vervaarlijke helle baard, de stenen, die ge straften om de ne1, werden gebonden als zij voor het oorspronkelijke stadhuis aan de muur werden ge ketend. Dat vroegere stadhuisje is afgebroken op last r'an ;en dom negentiende-eeuws stadsbestuur, de oude kruiskerk werd omstreeks dezelfde tijd in desolate toestand neergehaald en vervangen door een niets- °geend bedehuis en van rjp „Die lijt verwint" resten slechts een zilveren en kone- .'„jp zilveren schildjes.... Die povere resten liggen tezamen in Arnemuidens raadzaal. Toch kor er af en toe schilderijenkenners naar Arnemuiden om stil te kijken naar een jeugd portret van Prins Maurits, dat als trots en onaanraak baar bezit in diezelfde raad zaal hangt. Voor twee En gelse ponden moet het in dertijd zijn geschilderd door „meester Daniël". Arnemuiden is niet erg zuinig geweest met zijn herinneringen aan een ver- vlogen gouden tijd. Het N carillon, dat uit 1583 da teerde, werd in de tachtiger jaren verkocht aan een «"^arrelaar in oude meta len, maar de landsregering stak daar een stokje voor en zette het weg in het Rijksmuseum te Amster dam. Nu heeft Arnemuiden daar dik van. Ook van het ontslag van de blinde organist, die voor vijftig ponden 's iaars hef orgel van de kruiskerk —^elde en er uit werd gegooid, omdat ziji. vertolkingen niet rechtzinnig genoeg ï-kën. Er wordt nu beter gepast op de weinige restanten van een vroegere glorie. Gemeentesecretaris-archi varis Geluk loopt ec biedig rond in de raadzaal, waar het museumpje van oud heden is waar ichter een magnifiek'5 kloos tertafel een serie vuurroe ren tegen de muur leunen, die geknald moeten nebben toen er nog een schutterij in Arnemuiden rondstapte en de stad e°n ambachts heer rijk was. Hij wijst naar een schilderij van een zee slag en naar een paar rede- De kostbare herinneringen aan een rijk verleden zijn in Arnemuiden bijna alle verdwenen, zorgeloos op geruimd door mensen, die de schatten van vroeger nief wisten te waarderen. De klok in het foeilijke kerkje op het marktplein is nog een welluidende getuige van vroegere rijkdom. Mkersschilden. In zijn kleine kluis ligt een oud perkament bedekt met prachtig o- "ïo11- ->ds pen- neschrift en ondertekend door „Guille Nassau", oftewel Willem van Oranje, die Arnemuiden in 1578 stadsrechten schonk. Er is veel verloren ge gaan. Wat overbleef ligt wat biieen^'w^--'* voor een belanr-1 ellende dro mer, die er de ge: - fonis van de ambachtsheerlijk heid Arnemuid^vt flarden a?'" aflezen. SPOEDVERGADERING RAAD SLUIS SLUIS In een spoedeisende verga dering heeft de raad besloten de begro ting 1959 te wijzigen. Dit in verband met het uitbreidingsplan Zuiddijkstraat, waar voor de totale kosten op f 31.066,wor den geraamd. Het voorstel van B. en W. om f 1.800,-- uit de gemeentekas beschik baar te stellen voor het achterterrein van woningen aan de Zuiddijkstraat werd aangenomen. Wat betreft het honderd pro cent plan is nog geen enquête gaande. KOUDEKERKE. Zaterdag a.s. zal de president-kerkvoogd vail de Ned. Herv. Gemeente van Koudekerke, de heer W. P. Roose, een door de kerk tot jeugdhonk verbouwde woning officieel openen. Enige tijd geleden kwam de Hervormde Gemeente door een legaat in het bezit van een oud huis aan het dorpsplein. Gelet op het feit, dat er op Koudekerke voor de jeugd geen ge schikte gelegenheid was om er in ver enigingsverband samen te komen, be sloot de kerkvoogdij deze woning te verbouwen tot jeugdhonk. Men heeft nu van de twee kamers op de begane grond een geheel gemaakt. Het is een aardige zaal geworden, waar de jeugd ook de gelegenheid heeft zich bezig te houden met spel. De boven verdieping is ingericht als garderobe. Het geheel is geschilderd in lichte kleu ren en modern van opzet. Achter de vergaderzaal is een toko aangebracht. Naast de bestemming als jeugdhonk zal het gebouw ook dienst kunnen doen voor algemeen kerkewerk. De gehele verbouwing heeft naar schatting 22.500 gekost. De opening geschiedt zaterdag om half drie. NED. HERV. KERK Beroepen te Pesse, dr. (toez.); A. J. de Bue, vicaris te Scherpenisse, Rot terdam; te Scherpenisse: P. Posthouwer te Goudswaard. GEREF. GEMEENTE Beroepen te Meliskerkei J. W. Ker sten te 's-Gravenhage. UTRECHT, Op de jaarvergadering van de Oecumenische Jeugdraad Neder land, die vanavond in Utrecht is ge houden, heeft dr J. M. van Minnen, ge reformeerd studentenpredikant te Utrecht, gesproken over de ontwikke ling van de Gereformeerde Kerken ten aanzien van de oecumene. Dr Van Minnen sloot zijn betoog aan bij een zinsnede uit het synodale rap port over de stand van het geestelijk leven in de Gereformeerde Kerken. Hieruit blijkt, dat thans predikanten, ouderlingen en gemeenteleden in ge lijke sterkte voor- en tegenstanders zijn van aansluiting bij de Wereldraad van Kerken. Hij vestigde er voorts de aan dacht op, dat de pluriformiteit van de kerk nu vrijwel de gehele instemming van de synode heeft gekregen, zodat het schema ware- valse kerk doorbro ken is. Juist de apostolaire bewogenheid met de wereld geeft echter intense zorg voor de zuiverheid van het evangelie, dat men aan deze wereld verkondigt, zo zei dr Van Minnen. Volgens hem valt het daarbij op, dat dit apostolisch elan de Gereformeerde Kerken in hun zending en evangelisatie soms ook zo meezuigt, dat zij hierin de oecumenische weg verder betreden dan zij zelf eigenlijk wel verantwoord ach ten. Hij vergeleek in dit verband de af wijzing van de Wereldraad en de aarze ling met betrekking tot de in de raad geïntegreerde Zendingsraad. Ten aanzien van de Wereldraad is er blijkbaar een rijpingsproces op gang, aldus dr Van Minnen. In de tijd, die de kerkelijke opinie nodig heeft om zich van zeer eenzijdige voorlichting te her stellen kan de synode, naar zijn oor deel, niet veel anders doen dan de zaak van de aansluiting in de ijskast van de bestudering te houden. Dr Van Minnen meent, dat de Oecu menische Raad Nederland zich moet bezinnen op een geschikte wijze om de publieke opinie opheldering en voor lichting te verschaffen. Hij acht de oecumenische mentaliteit namelijk wel aanwezig, maar deze kan, zijns inziens, nog geen gestalte vinden, omdat men van de wereldraad van kerken nog vaak een wat caricaturele voorstelling heeft. Dr van minnen concludeerde, dat de gereformeerde (calvinistische) bijdrage aan de oecumene de pluriformiteits- gedachte zou kunnen zijn, die het ge vaar van massificatie en nivellering, dat alle oecumeniteit begeleidt, door breekt. rijmingen van Joh Luykenaar Franken en ds. Y. W. Muns. Dood spoor Wat de berijming van ds. H. Hasper betreft (die zoals 'bekend door de Haag se synode algemeen aanvaard en voor de kerkdienst vrijgegeven is, maar wat uitgerangeerd' werd); de synode vond in de daarover ingekomen stukken geen nieuwe aspecten en komt op de zaak met terug. Van verschillende kanten was ook gevraagd om inschakeling van de gereformeerde stichting-Psalmge zang, die Hasper in haar vaandel schrijft. In dit stadium, nu de Geref. ker ken hun oordeel over de 110 psalmen dienen te geven, moet volgens de synode worden afgewacht waartoe de toetsing van het dichterpsalter leidt. Het psalter- Hasper blijft dus op dood spoor staan. Over dit besluit heeft de synode in haar besloten zitting van dinsdag, naar het schijnt nogal uitvoerig, gesproken. Gistermiddag bracht de praeses de be slissing in de openbare zitting over. Zending Het andere belangrijke besluit van vandaag was dat over de verhouding vande Nederlandse zendingsraad NZR tot de Internationale zendingsraad IMC. In het kort de situatie: de Geref. kerken zijn onder bepaalde voorwaarden sinds de jaren veertig lid van de NZR. Deze- is weer lid van de IMC. In Ghana "be sloot deze IMC tot een nauwere betrek king met de wereldraad van kerken. De IMC zou een van de grote commissies van de wereldraad worden, maar hoe men zich de verhouding nu precies denkt, is niet te zeggen. Van de IMC zijn alleen zendingsraden lid (van de wereldraad alleen kerken). De NZR zou ten gerieve van zijn leden die tegen de wereldraad zijn of er nog geen besluit over hebben genomen, niet volledig lid, maar wel medebeslissende raad in de IMC worden. Men zal zich herinneren hoe vooral prof. dr. K. Dijk zich in vorige zittin gen fel tegen dit samengaan heeft ver zet. De meningen leken niet te ver zoenen, maar in een kleine commissie wist men elkaar blijkbaar te vinden: het voorstel kwam wat veranderd weer in de synode terug. Er wordt nu met veel nadruk op gewezen dat de IMC-nieuwe stijl bin nen het organisme van de wereldraad zelfstandig moet blijven. Daarop kan de gereformeerde zending via de NZR invloed oefenen, omdat als gezegd de nieuwe organisatievorm nog helemaal niet vaststaat. Bloedend hart Prof. Dijk kwam nu de synode ver tellen, dat hij geenszins van gedachte was veranderd. Maar hij was er nu van overtuigd dat een uittreden uit de via de NZR en IMC gelegde contacten de geref. zending ernstig zou schaden en in geweldige moeilijkheden zou brengen. Van twee kwaden moet men het beste kiezen, vond hij en nu men voor een vol dongen feit stond legde hij zich er met bloedend hart bij neer. Aan de andere kant heeft de geref. zending nu een kans te zeggen hoe het moet en kunnen we de resultaten afwachten. De uitspraak van de synode is een, voorlopige; - een 'definitieve beslissing neemt ze eerst, wanneer d'e IMC com-' missie van de wereldraad voor wereld^' zending en evangelieverbreiding is ge worden. Het eenparig genomen besluit heeft, zo bracht de synode tot uitdruk king, geen enkele invloed op toekom stige besluiten over al of niet aansluiten bij een oecumenische organisatie. Scherpe kritiek De avond'zitting bracht een ongewoon levendig debat over een 'billijker ver deling van de lasten voor allerlei lan delijke arbeid. Wij komen daarop mor gen nog terug, maar vermelde® reeds dat de rapporteur van d'e commissie van onderzoek, ds. A. G. vain der Stoel uit' Bergen op Zoom, van vele zijden scherpe kritiek op zijn rapport te horen kreeg. Deputaten stellen de synode voor het hele systeem van aanbevolen collecten af te schaffen en een omslag op de kerk provincies te leggen, die dat d'an weer over de classes verdelen, die ten slotte de kerkeraden aanslaan. Dit quota-systeem nu is door ds. Van der Stoel bestreden en hij bleef voor handhaving van het huidige collecte stelsel. Het werd hem niet erg in dank afgenomen. Maar de dag van vandaag zal daarover meer leren. Advertentie êv

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5