Vrije keuzekomt wél in de knel ROTTERDAM KRIJGT EIND NOVEMBER GESANEERD MELK THUIS, MAAR... Rode topconferentie in GEBRUIK ECHTE KOFFIEMELK! Voorbeelden bij nieuwe W. en W.-verz Stichtingsbestuur onderbezet Brandend verwijt in Apeldoorn Indische hennep verboden goed Donderdag 1 oktober 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 GROEI Ongunstig voor de afnemers SCHILDERSBEDRIJF VERBRAND Marconist verdacht van moord op Lynn Kauffmann Geen belasting op schenkingen van veevoer schoot op vluchteling Agent GARANTIE GOEDKOPER INGEWIKKELD PROBLEEM Kantoorcomplex voor textielfabrikanten Echte koffiemelk is Ingedikt: Handig: Voordelig: Houdbaar: FRIESCHE VLAG de fles waar méér in zit! Friesche Vlag Goudband Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM A]s er geen tegenslagen meer komen, zal de melksanering in Rotterdam in dé tweede helft van november een feit worden. Dat betekent, dat duizend on dernemers en bezorgers in het gebied van de gemeente Rotterdam (met uitzondering van het voormalig Hoog vliet en Hoek van Holland) en in de gemeente Capelle aan den IJssel, iedere week 2.200.000 liter melk gesaneerd zul len afleveren. De wijkindeling zal zoveel mogelijk zijn aan gepast aan de bestaande toestand en dat komt er weer op neer, dat zestig tot 65 procent van de huisvrouwen hun oude vertrouwde bezorger zullen houden. \'nnil7 A A l<r /Straten niet meer aan huis kunnen be- .ïUUUtA/lR idienen. Het melkbedrijf van de coöpera- Enkele van de voornaamste gevol- tie gaat als zodanig derhalve verloren gen van de sanering zullen deze zijn: evl za' buiten de vereniging worden ge- 1 Het ligt in de lijn der verwachting Plaatst, waarschijnlijk als een soort -*• .A^ 'naamloze vennootschap. Dat het bestuur dat althans de eerste maanden na jijertoe heeft besloten toont dus wel de invoering de omzet in ae winkels zo werd ons gezegd de noodzaak aan nogal zal stijgen. Daarna zullen vele van een der redenen tot sanering, name- huisvrouwen, vooral zij die in hoge'lijk dat melkbezorging in de oude vorm flatgebouwen wonen, wel weer hun niet meer rendabel is; toevlucht nemen bij bezorging aan uu:s. Ongeveer SSVe procent van de on- dernemers doet mee aan de sane- j ring; slechts tien tot twaalf hebben zich 2 Het melkbednjf van de coöperatieve. er buiten gehouden en zuilen hun be- verbruiksverenigmg Vooruitgangdryf op de oude voet v00rtzetten. Sane- heeft een omzet van een achtste van het rjng slujt ook vrije vestiging niet uit. totaal. Na ae sanering zal zij, om het Verwacht wordt voorts, dat het aantal populair te zeggen, in zeven van de acht ontslagen onder de bezorgers niet groot zal zijn. want zo wordt geredeneerd veel zelfstandigen werken nu veel te Tirfpdp.KiiniPrlir] rttnr lan® des zaterdags tot achttien uren flievae ivurneriia SlCll loor. toe jn jeder geV8i js geadviseerd, vóór de invoering van de sanering geen aan vragen tot ontslag in te dienen. Op de vraag of melksanering inder- i daad noodzakelijk was, antwoordt de (stichting die haar regelt: Ja! Het in stituut sanering heeft geen sympathieke klank, maar desondanks groeit het in omvang. Sanering is in het belang van i de detailhandel en daarmee in dat van de consument. De lage winstmarge dreigt zich te gaan wreken op een goede bezorging. Anders gezeg'd: als er geen maatregelen worden genomen komt de j i bezorging aan huis in g'evaar en zal iedereen zijn melk in de winkel moeten j gaan halen. Menige huisvrouw zal het niet prettig j vinden dat zij haar vertrouwde melk boer na jaren moeten inruilen voor een andere. Volgens de saneringscom missie kan het echter niet anders. Mevrouw mr. a. c. j. in 't Veld-Vegler is lid van de Nederlandse vereniging van Huis vrouwen en heeft het contract voor de melksanering te Rotterdam uit voerig op zün juridische merites bestudeerd. Het spijt mij zeer, zei zij ons, maar in het contract heb ik niet kunnen lezen, dat er een vrije keuze uit drie slijters zal zijn. De stichting heeft nu, ook tegenover de pers, toegegeven, dat er van die vrije keuze in de prak tijk niet veel terecht zal komen. Als gevolg hiervan zal naar mijn mening de concurrentie tussen de slijters geheel verdwijnen en dal zal de afnemers stellig niet ten goede komen. De sanering gaat dus door, on danks Bet grote bezwaar dat de meeste huisvrouwenorganisaties er tegen hebben. Wij zullen dus on getwijfeld te zijner tijd bij de minister aandringen op onverbin- dendverklaring van de regeling. GORINCHEM. Het Schildersbedrijf en autospuiterij Verwey in Gorinchem is gisteren afgebrand. Eén van de auto's die in allerijl de werkplaats werd uitgereden botste tegen een standpijp van de brandweer, zodat er even helemaal geen water kon wor den gegeven. De brandweer moest zich overigens beperken tot het beschermen van de huizen naast het schildersbedrijf. De vonkenregen veroorzaakte ook nog een begin van brand' in de tegenover het brandende pand gelegen eierveiling. Hoe het vuur in het schildersbedrijf is ontstaan weet men nog niet. DRIESUM. Bij het ontwarren van de chaotische toestand in de boeken van de Boazbank te Driesum waarvan enige tijd geleden de directeur wegens verduistering op grote schaal werd ge arresteerd is een nieuwe complicatie opgetreden. Voor de spaarbank die aan de Boaz bank is verbonden blijkt indertijd een aparte stichting met een eigen bestuur in het leven te zijn geroepen. Tal van leden van dit bestuur zijn echter al lang geleden overleden en nooit door nieuwe bestuursleden vervangen. Het bestuur zal nu eerst volgens de statuten moeten worden aangevuld, waarna zeer waarschijnlijk ook voor de spaarbank surséance van betaling zal moeten word'en aangevraagd omdat zij niet meer in staat zal zijn alle spaargel den terug te betalen. sanering is) kent maar één producerend bedrijf. Daar is dus wel keus van leve rancier maar niet van product. Aldus de Stichting! NEW YORK (Reuter/UPI) Dei politie van New York heeft de mar conist van het Nederlandse vracht schip Utrecht, de dertigjarige W. M. L. van R. uit Utrecht, gearresteerd. Zij verdenkt hem er van de 23-jarige Amerikaanse Lynn Kaufmann te heb ben vermoord. De marconist heeft bij een verhoor toegegeven dat hij de avond voor de Amerikaanse, die met de Utrecht van Singapore naar Boston voer, werd ver mist in haar hut was geweest. Hij vertelde dat hij tijdens de reis van meer dan een maand een verhou ding met de knappe brunette had aangeknoopt. Die avond in haar hut (de avond voor het schip in Boston zou aankomen) was zij erg opgewon den geweest, verklaarde hij. Zij was op hem toegekomen en hij had haar geslagen. Hij zei niet te weten hoe Lynn overboord was geraakt. Tien dagen later werd het half naakte lijk van de jonge Amerikaanse in de haven van Boston gevonden. De lijkschouwer weigerde een overlijdens- certificaat af te geven voor een on derzoek was ingesteld. De Utrecht werd toen in New York aan de ket ting gelegd. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De algemene weduwen- en wezenverzekering (A.W.W.) die vandaag in wer king treedt, is een vrij ingewik kelde wet. Voor velen zijn in het bijzonder de overgangsbe palingen die aan hen, die op 1 oktober weduwe zijn uitkering of pensioen kunnen verlenen niet direct duidelijk. Hieronder volgen een vijftal voorbeelden, die zuiver als illu stratie de' werking van die overgangsbepalingen nader willen toelichten. 1 Op 1 oktober a.s. is mevr. X 43 -1 jaar. Zij heeft drie kinderen van 12, 10 en 8 jaar en heeft recht op het weduwenpensioen. Voor haar bedraagt dit: weduwenpensioen 1.968 kinderbijslag 1e kind 183,60 kinderbijslag 2e kind 205,80 kinderbijslag ^3e kind 205,80 totaal 2.563,20 per jaar Over tien jaar wordt haar jongste kind 18 jaar (dat is in 1969) en mevr. X is dan 53 jaar oud. Haar weduwen- den haag. De hulpverle ning door boeren uit de Noord oostpolder en de YVieringermeer aan de door droogte getroffen veehouders, is voor het Tweede- Kamerlid de heer Kieft (a.r.) aan leiding geweest vragen te stellen aan de minister van financiën. Hij doet daarin het voorstel de met aanslagregeling belaste ambtenaren voor te schreven dat: a. de waarde van de door de ge troffen veehouders in natura ont vangen goederen en diensten niet wordt beschouwd als een door heil genoten bedrijfsvoordeel; b. de waarde van de door land bouwers en transportondernemers afgestane goederen en diensten als een bedrijfslast wordt aangemerkt. APELDOORN. De 27-jarige fa brieksarbeider J. B. te Apeldoorn heeft dinsdagmiddag zijn huis in brand ge stoken. Naar hij zegt om zijn vrouw een lesje te geven. Met haar twee kinderen slaagde zij er op het nippertje in over het dak de brandende woning te ver laten. De vrouw, die met de kinderen van twee en vier jaar op de bovenverdieping even wat was gaan rusten, werd uit haar slaap gewekt door de brandlucht. De trap naar beneden was toén al een vlammenzee. Met de kleuters onder haar armen wist zij door een venster op het dak te klauteren. Buren slaag den er met enige moeite in hen daar vandaan te halen. Nadat hij van zijn werk was gehaald bekende de vader van het gezin de brand te hebben gesticht. Zijn vrouw zou zich niet genoeg om hem hebben bekommerd en de voorkeur hebben ge geven aan haar familie. Het was zijn bedoeling geweest haar mét de brand eens flink de les te lezen. De politie veronderstelt echter, dat nog andere motieven hem tot de brand stichting hebben aangezet. j\a sommatie MAASTRICHT (A.N.P.t Een agent van politie heeft dinsdagavond op Ma- riaberg omstreeks kwart voor twaalf een man, die voor de zoveelste keer in de laatste tijd door de ruiten van een woning de bewoners stond te bespieden, willen arresteren. Toen de man onraad Zij zegt bovendien dat de klanten een dubbele garantie hebben: het belang van de, sanering is zo groot, dat de uit voerende commissie onmiddellijk de vanger zal leggen op een verkeerde be zorging; en verder het feit dat het con tingent voor iedere deelnemer jaarlijks opnieuw wordt vastgesteld. Maakt hij er maar wat van, dan zal zijn omzet dus steeds kleiner worden. De melkhandel wil dus nu de kosten van distributie zoveel mogelijk beper ken door het bekorten van de bezorg- routes (alle klanten zo dicht mogelijk bij elkaar in één wijk). Op die manier wordt op de kosten bespaard, wordt de bezorgtijd aanzienlijk korter en kan de kwaliteit van de melk beter worden ge handhaafd. 's Morgens om elf uur na twee kilometer rijden is melk beter dan 's middags om één uur na tien kilo meter. Aldus de stichting. De voordelen van de kostenbesparing zullen gedeeltelijk ten goede komen aan de consument. Het is de bedoeling, dat de melkprijs in Rotterdam en Capelle, na de inloopperiode van zes maanden, met één cent per liter zal worden ver laagd. De garantie dat dit inderdaad zal gebeuren, kon de voorzitter van de stichting ons echter niet geven. Andere factoren kunnen een prijsverhoging weer in de hand werken, zei hij. Wel zal er een verschil van een cent blijven be staan in de gesaneerde en de niet-gesa- neerde gebieden. Tenslotte nog iets over de praktijk van de bezorging. In de begintijd zal iedere wijk worden bediend door één hande laar of bezorger. In die eerste zes maan-; den zullen de wijken geregeld wordén veranderd, want de omzetten moeten zoveel mogelijk worden aangepast aan de hoeveelheden die nu worden ver kocht. Daarna kan de klant „bevorderen", dat hij voortaan zal worden bediend door de man uit een van de twee neven- j wijken. Het contract voorziet dus in de mogelijkheid van een vrije keuze, maar het stichtingsbestuur moet toegeven dal er in de praktijk niet veel van terecht i zal komen. De bezorger zal er niet veel voor voelen, omdat zijn bezorgtijd al- bemerkte, wilde hij er snel vandoor gaan leen maar fanger wordt als hij Qok in Bij herhaling sommeeide toen de agent de nevenwijken moet gaan bezorgen. <Je vluchteling te blijven stilstaan, om- meeste huisvrouwen zullen, ook! dat hij anders zou schieten. De man gaf aj hebben zii klachten, geen zin hebben aan cue waarschuwingen geen gehooi. het volgen van een vrij ingewikkelde De agent loste een schol, gericht op de procedure. benen van dc weglopende man. Hij tiof zij kunnen zich dan wenden óf tot het hem echter in het onderste deel van zijn ^genaamde saneringsbureau óf tot de ruJ»- vertrouwensraad. die zal beslaan uit De man kon daarna gearresteerd wor- Z(.ven consumenten en vier mensen den en werd naar het politiebureau over- uj{ melkhandel. Ons werd verzekerd, gebracht Het was een zekere H. die ^at tachtig procent van de klachten tot daar in oe buurt woont. HTj is later naar tevredenheid van beide partijen wordt het ziekenhuis Sint Annaaal ovéige- opgelost. Althans, zo leert de praktijk bracht voor verpleging van de overigens elders, niet ernstige vleeswonde. Biijl't het probleem van de huisvrouw die de pap van bedrijf A niet lekker; vindt en die van B niet thuis kan krij- gen. Commentaar van de stichting: menige Nederlandse stad (waar geen O AMSTERDAM. Wegens het in bê-; VT..Q n.„n y/omai, zit hebben van Indische hennep I d,_t_ II III LVclIllGl larihuanasigaretten worden rechtbank te Amsterdam over sleutelgeld ï.i'aricH» .Qiirinamer F, A. F Vy waarvan marihuanasigaretten worden gemaakt titie bij de tegen de 36'-jarige Surinamer E. A. F uit Amsterdam een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek. Rechercheurs hadden in het huis van F., die in 1957 wegens handel in verdovende sigaretten tol anderhalf jaar was veroordeeld, zeven -»ram hennep ge vonden. voldoende voor het draaien van ongeveer twintig marihuanasigaretten Het was voor r HAAG. Het Tweede-Kamerlid Lankhorst van de Pacifistisch Socialis tische Partij heeft de minister van volks huisvesting en bouwnijverheid gevraagd of hij maatregelen denkt te nemen te gen het heffen van verkapt sleutelgeld. Bij eigendomsoverdracht van winkel- Iiiai-U1U*1H»1*«1 bedrijven zou het volgens de vragenstel eigen gebruik bestemd. I dikwijls voorkomen dat de eigenaar verweerde verdachte zich. De president kgebou,? slechts tegen betaling hield hem echter voor. dat alleen al hel f?" .a,a'APf''ce "Aag1 van de vo®1' in bezit hebben van Tndische hennep het winkelbed; ijf betaalde koopsom be strafbaai is en dus ook hrt roken van een marihuanasigaret," zelfs ais dat in eigen huis gebeurt. F. beklaagde zich er bij de recht bank over. dat hij na het uitzitten van zijn vorige straf door niemand was op gevangen toen hij werd vrijgelaten. Nu zal worden geprobeerd hem als zeeman «an het werk te helpen. Eerste vereiste daarvoor is, dat hij een paspoort krijgt. I maakt. reid is het huurcontract van de oude eigenaar van het bedrijf op de nieuwe over te schrijven. Voorts zouden enige woningbouwver enigingen bij onderlinge afspraak heb ben besloten ook dergelijke praktijken toe te passen. De heer Lankhorst zou graag zien dat aan deze methoden een einde wordt ge- pensioen blijft doorlopen zij is dan immers ouder dan 50 maar het be drag wordt teruggebracht van 1968 tot 1326 per jaar. Dit pensioen loopt door tot zij 65 jaar is, daarna ontvangt zij het ouderdomspensioen. ty Mevr. IJ verloor haar man begin 1957. Zij was toen 47 jaar en haar kind 16 jaar. Op 1 oktober a.s. is zij 49 jaar oud en haar kind 18 jaar. Zij zal geen weduwenpensioen ontvangen, want gij was nog geen 50 toen haar kind 18 werd. Ook de bepaling voor de weduwen 'van 45 jaar en ouder is op haar niet van toepassing, want zij is korter dan vijf jaar weduwe geweest met een kind jonger dan 18 jaar. Evenmin komt mevr. IJ in aanmer king voor een tijdelijke uitkering, om dat de maximum duur daarvan (twee jaar) op 1 oktober 1959 is verstreken. o Dit voorbeeld sluit aan bij het voorgaande: Wanneer de man van mevr. IJ vijf jaar eerder was overleden en wel in 1952, dan was zij toen 42 jaar geweest en haar kind 11 jaar. Op 1 oktober a.s. is zij weer 49 jaar oud en haar kind 18 jaar. Nu is de bepaling voor de weduwen van 45 jaar en ouder wèl op haar van toepassing: mevr. IJ is langer dan vijf jaar weduwe geweest met een kind jonger dan 18 jaar en heeft recht op het weduwenpensioen van 1326 gulden per jaar. A Mevi'. Z. was 40 jaar oud, toen haar man in januari 1959 overleed. Zij hebben geen kinderen. Mevr. Z. komt in aanmerking voor de tijdelijke uitkei-ing over een periode van zes maanden plus een maand voor ieder jaar dat zij ouder is dan 26 jaar top het tijdstip van overlijden van haar man). Dat is dus zes plus 14 maanden, totaal 20 maanden. Op 1 oktober a.s. zijn hiervan sinds januari acht maanden verstre ken. Zij krijgt dus nog over 12 maan den de tijdelijke uitkering: een bedrag van 1326 gulden. 5 Ook dit voorbeeld weer aansluitend bij het vorige: hoe zou voor mevr. Z. de situatie zijn als haar man acht maanden eerder dus in juni 1958 was gestorven? Op 1 oktober a.s. waren dan 15 maan den van de tijdelijke uilkering ver streken en 7.0u z(j nog slechts vijf maanden kunnen ontvangen. De wet bepaalt echter dat de tijdelijke uit kering niet over een kortere periode dan zes maanden wordt verstrekt en mevr. Z. zou dan ook niets krijgen. ,Snel, Tsjoe En-laihaal de apparaten voor een hersenspoeling' Eigen nieuwsdienst ENSCHEDE De Twentse textiel- en confectiefabrikanten willen samen een groot complex laten bouwen aan de En- schedese Boulevard. Zij willen er hun verkoopkantoren in vestigen. Ook zal er een permanente expositieruimte worden ingericht. In het gebouw zullen ook een horeca- 1 bedrijf, een garage, een bank en. een. reisbureau worden opgenomen. Het complex zal bestaan uit twee ge bouwen, verbonden door een glazen luchtbrug. De bouwkosten worden ge raamd op tien miljoen gulden. dus méér vaste melkbestand- delen en daardoor een klein scheutje zó uit de fles klaarNiets te koken of op te warmen, dus geen last van overkoken of aanbranden. een hoog percentage vaste melk- bestanddelen (26 tm 31%) en daardoor voordelig in het ge bruik. Bovendien: eenbesparing aan gas of electriciteit èn tijd! mits koel en donker bewaard, blijft een geopende fles enkele dagen goed. 60ÜDBAND heeft 31 (het hoogste percen tage) vaste melkbestanddelen. Daarom is Goudband de beste en voordeligste koffiemelk. Het beste recept voor de lekkerste filterkoffieheet water of hete melk opschenken en dan een klein scheutje Goudband. Zo komen smaak en aroma vol maakt tot hun recht. Verkrijgbaar in: flessen van 1/4 liter 270 gr.) f 0.50 1/2 liter 540 gr.) f 0.87 1 liter (1080 gr.) f 1.57 .IR

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 4