HET SOCIALE" IS NIETStTraaHer IN GEVAAR Prof. De Quay: meer eigen initiatieven van de Karei Doorman verongelukt 1 Regering kan op medewerking rekenen Maatregelen american white W/ Audrey ontkent onware verhalen in het zuiden f3 90 Kroesjtsjef sprak in Peking GEBRUIK VAN KRACHT NIET AANBEV Mr. Burger maakt zich kwaad STAATSSECRETARIS WILDE ZO SNEL MOGELIJK GEGEVENS Rockj es-rel rond roll-koning Tekst - en uitleg - gevraagd De Bilt: Zonnig PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vlieger - echtgenoot van Ageeth Scherphuis - kwam om Grote bosbranden Zéér oude liefde Onbezoldigde detectives Vragen over verdwijning zenuwarts dr. Banki Politie hakt in op Amsterdamse vlegels I SPREEKVERBOD ONTHULLING Driewegstekkers uit Duitsland verbannen -J Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Chefred. 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604; Vlissingen, Rembrandl. 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 ceA Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1,— 15e Jaargang no. 4372 Donderdag 1 oktober 1959 qillilllllillilllllllllillllllllltlülUltlllllllllllillUllllllllllllllllllllllH! ^'ANDAAG meert de Johan van Olden- barneveldt aan de Javakade te Amster dam. Voor de familie Mekenkamp te IJmuï- den is dan een groot ogenblik aangebroken*, is de in Australië aan boord van het schip ontdekte verstekeling, die de naam Bingo kreeg, dezelfde als hun Bobby, die in april van dit jaar (zaterdag heb ben we dat in Gehoord en Gezien op pagina 2 kunnen lezen) weg liep?- Hondenkenners zeggen: deze honden zijn niet identiek, doch wij wachten lie- ver nog even af. Op de bovenste foto ziet men Bingo, gisteren gekiökt bij aan komst van de Johan in Southampton. Daaronder Bobby uit IJmuiden, zoals hij zaterdag in ons blad op pagina 2 te zien was. Zal Bingo (of Bobby) vandaag in Amsterdam zijn baas en bazin herkennen Of niet? Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De regering mag op ruime steun rekenen, aldus luidde gisteravond aan het eind van de politieke beschouwingen in de Tweede Kamer de conclusie van minister-president prof. dr. J. E. de Quay, die daar laconiek op liet volgen: „De opmerkingen van de oppositie hebben ons niet geschokt". De regering, aldus prof. De Quay gaat met vertrouwen voort met haar werk. Dat was het laatste woord van regeringszijde, nadat prof. De Quay gistermiddag in zijn grote rede er reeds op had gewezen, dat de nieuwe koers naar grotere vrijheid en verantwoordelijkheid van de burgers „het sociale" niet in gevaar zal brengen. De verandering van het beleid kan maar daarom kan er wel overleg wor- niet zonder activiteit van de overheid tot stand komen en in zoverre wordt de lijn van het verleden met overtui ging doorgetrokken, maar na verloop van tijd zal er meer ruimte moeten komen voor het ontplooien van eigen initiatieven en de ontwikkeling van eigen mogelijkheden door de burgers. Over een vergelijking tussen de resul taten van deze nieuwe koers met die van het vroegere beleid toonde de minister-president zich hij voorbaat niet ongerust. Dit is een kabinet van bredere samenstelling, zo beantwoordde prof. De Quay opmerkingen, die tijdens de algemene beschouwingen over het karakter van het beleid zijn gemaakt. Of dat christelijk-sociaai is of niet, het kabinet is niet voornemens zichzelf met een bepaalde benaming te ver sieren, zo vervolgde hij. Degenen evenwel, die een christelijk-sociaie politiek voorstaan, zullen er wezenlijke elementen en grondtrekken in vinden die hun dierbaar zijn. De stabiliteit van ons prijspeil mag in geen geval worden aangetast, zo verzekerde de minister-president de Kamer en hij voegde eraan toe, dat de regering wat de vrijere loonvorming betreft geenszins op haar schreden terugkomt. Over haar overleg met de Stichting van de Arbeid zei prof. De Quay dat indien zij hier in gebreke bleef, zij zich schuldig zou maken aan het bevorderen van de mislukking van een van de kernpunten van haar be leid. De regering schrijft geen concrete richtlijnen voor aan het College van Rijksbemiddelaars, dat autonoom is, CAIRO (Reuter). Egyptische archeo logen hebben een 3500 jaar oude romance ontdekt. Zij is niet met een huwelijk geëindigd. In de buurt van Fayoem bij Kairo vonden zij een zilveren vaas met een tekst in hiëroglyphen, waarin het ver haal werd verteld van ene prinses Neferptah. die verliefd werd op een doodgewone jongen. Maar haar vader, de farao, wilde haar niet laten trouwen en de prinses stierf van verdriet. den gepleegd. In het landbouwbeleid is het de be doeling de garantieprijzen minder nauw te binden aan de kostprijs, wel ke de regering echter niet geheel wil loslaten. De kostprijs zal een belang rijk gegeven blijven 'bij het vaststellen van de garantieprijs. De stelregel van de handhaving van een redelijk be staan in de landbouw zal zorgvuldig worden bewaakt. Minister-president prof. dr. J. E. de Quay kondigde de volgende regerings maatregelen aan: 1. nog dit parlementaire jaar zal er een nota verschijnen over de defensie gedurende de periode 19611963; 2. binnen zeer korte tijd zal de re gering een beslissing nemen over de verkorting van de diensttijd, aan de hand van het spoedig te verwachten rapport van de commissie-Van Voorst tot Voorst; 3. met spoed wordt gewerkt aan een ontwerp van wet inzake de overdracht van de bevoegdheden op het terrein van de loonvorming aan het bedrijfs leven; 4. zo spoedig mogelijk zal de rege ring haar standpunt bepalen ten aan zien van de financiële steun van over heidswege aan de bouw van kerken; 5. de regering zal nagaan of maat regelen kunnen worden getroffen om de gebleken verkwisting in de Kolen- en-Staalgemeenschap tegen te gaan; 6. de sportnota zal nog dit jaar aan de Tweede Kamer worden aangeboden. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Gisterochtend is aan boord van het vliegkamp schip Karei Doorman, die ter hoogte van Kamperduin voer, een Seahawk straaljager bij de catapultstart verongelukt. De vlieger, luitenant ter zee tweede klasse J. C. de Wolff uit Zaan dam, gehuwd met de televisie omroepster van de A.V.R.O. Ageeth Scherphuis en vader van een zoontje van nog geen jaar, kwam hierbij om het leven. Door dit ongeluk, waarvan gisteren de oorzaak nog niet bekend was, is de Karei Doorman binnen enkele dagen opnieuw in het nieuws gekomen. Werd eerst tijdens de oefeningen met de Westduitse marine een Bel gisch vissersscheepje overvaren, waarbij de vijf opvarenden om kwamen, het vliegtuigongeluk is binnen de tijd van negen maanden reeds het derde, dat aan boord van de Karei Doorman is gebeurd. Tijdens de voorjaarsreis naar Amerika verongelukte op 28 januari jl. ter hoogte van de Bermuda eilanden een aan boord gestation- neerde Avenger, met een beman ning van vier koppen. Een hunner, de korporaal-vliegtuigtelegrafist J. Muller, kwam hierbij om. Op 29 augustus jl. verongelukte een Avenger tijdens een landing aan Advertentie Van onze correspondent LONDEN Premier Kroesj tsjef is gisteren kort na zijn aan komst in Peking begonnen aan politieke besprekingen met zijn Chinese collega, partijleider Mao Tse-toeng, de Chinese president, Lioe Sjao-tsji, premier Tsjoe En- Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De socialisti sche oppositieleider, mr. J. A. W. Burger, heeft gisteravond onmid dellijk na beëindiging van de al gemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer een inter pellatie aangevraagd over de be. zetting van defensie na het af treden van minister Van den Bergh. Op zijn vragen over de vervulling van deze vacature had mr. Burger naar hij meende, een onbevredigend antwoord gekregen. De minister president had namelijk geweigerd te zeggen of oud-minister Stikker al dan niet voor deze post was aangezocht en er was bij de repliek groot tumult ontstaan over de vraag of een Kamer lid het grondwettelijk recht bezit ant woord op zijn vragen te krij'gen. Mr. Burger vond van wel, maar zo wel prof. mr. Oud als prof. mr. Rom- me betoogden met klem, dat dit een recht is van de gehele Kamer en niet van één enkele afgevaardigde. Ook prof. De Quay bleek deze opvatting toegedaan, maar de socialistische frac tievoorzitter volhardde met luider stem interrumperend en bijgestaan door oud-minister prof. mr. Samkal- den in zijn standpunt. De minister president bleef echter een antwoord weigeren. Eerder had hij ai gezegd, dat mr. Burger het dan maar aan mr. Stikker zelf moest vragen en daarover toonde mr. Burger zich ook al geprikkeld. Hij zocht ten slotte een uitweg in de in- terpellatieaanvrage en daarover zal de Kamer dinsdag 20 oktober hebben te beslissen. Volgende week vergadert de Kamer niet. lai en andere Chinese staatslie den. Hoewel niet werd medegedeeld wel ke onderwerpen aan de orde zouden komen lag het voor de hand dat Kroesjtsjefs indrukken van zijn reis door de Verenigde Staten en zijn be sprekingen in Washington bovenaan de agenda stonden. Die indrukken vonden ook hun neer. slag in de Tede die Kroesjtsjef in Pe king uitsprak in het pas gereed ge komen vergaderingsgebouw van het Volkscongres. De opkomst van China heeft vol gens hem de juistheid bewezen van zijn ook in Amerika verkondigde op vatting dat het kapitalistische stelsel bergafwaarts gaat en het communis tische in opkomst is. Dat moet de in ontwikkeling achtergebleven landen volgens hem hoop geven. Vooral de snelle ontwikkeling van de Chinese Volksrepubliek zal, zo meende Kroesjt sjef, van grote betekenis zijn voor ge heel Azië. Toch moet het communistische deel van de wereld volgens hem de stabili teit van het kapitalistische systeem niet met kracht op de proef stellen, Dat zou onverstandig zijn en een voort zetting van de koude oorlog in de hand werken. Formosa Ook Kroesjtsjef sneed de kwestie- Formosa aan. Hij volgde echter niet het voorbeeld van president Lioe, die een dag eerder op de „bevrijding" van Formosa, de Pescadores, Quemoi en Matsoe aandrong, maar beperkte zich tot een hernieuwd pleidooi voor ver vanging van Nationalistisch China door de Chinese Volksrepubliek in de Verenigde Naties. T\EZE vier onbezoldigde rechercheurz hebben gisteren in een Londense rechtzaal grote lof geoogst van hun volwassen collega'sdank zij hun op lettendheid heeft de politie twee die ven, die voor bijna 3000 gulden aan textiel uit een fabriek wilden ver wijderen, kunnen arresteren. Sant (13), Keith (11), Lionel (13) en David (12) hadden op het fabrieks terrein gezegd: „Laten we eens detec tive spelen." Dus noteerden zij het nummer van een grijze bestelwagen, waarin tivee mannen textiel aan het laden waren Toen zij zagen dat de mannen hun vingerafdrukken van de wagen veegden, paste dat prachtig in het spel. Maar de dieven begingen de fout de jongens een gulden aan te bieden, op voorwaarde dat zij verdwenen. Het spel werd ernst, zij waarschuw den de politieen zijn er nu van over tuigd dat het politievak echt niet zo moeilijk is. Eigen nieuwsdienst MAARHEEZE Eten grote brand heeft gisteren 150 hectaren bos en heide langs de spoorlijn WeertMaar- heeze vernield. Het vuur ontstond ten westen van de spoorbaan door het in brand raken van een dragline. Een straffe wind joeg de vlammen razend snel door de kurkdroge begroeiing. Zes brandweer korpsen en ongeveer zevenhonderd militairen begonnen een verbeten ge vecht tegen de vuurzee. Zij konden niet voorkomen, dat de vlammen over de spoorbaan sloegen en ook aan de andere kant bos en heide in vuur en vlam zetten. Aanvankelijk bleven de treinen langzaam tussen de brandende stukken bos en heide door rijden, maar al spoedig werd het treinverkeer stop gezet. Reizigers, die van 's-Hertogen- bosch naar Limburg wilden, moesten in Eindhoven overstappen en via Venlo ver der gaan. Om drie uur was men de brand, die om elf uur was uitgebroken meester. De brandweerlieden en hun helpers vertrokken toen naar het militaire schiet- terrein in Weert, waar intussen tegen de Belgische grens aan een bos-brand was ontstaan. Naar schatting één vierkante kilometer bos en heide ging daar ver loren vóór het vuur omstreeks zes uur tot staan was gebracht. Ltz. II J. C. DE WOLFF. dek. De vlieger bleef ongedeerd, het wrak van het toestel werd over boord gezet. Wat het derde ongeluk betreft vernemen wij nog dat de Seahawks en andere vliegtuigsquadrons aan boord van de Karei Doorman ge stationeerd waren, juist wegens de oefening met de Westduitse marine. Op thuisreis Voor zover gisteren wel bekend was, zouden de vliegtuigen op de thuisreis van de Karei Doorman; 30 km ten westen van Kamperduin weer van boord vertrekken voor hun terugkeer naar het vliegveld Valkenburg. Zoals gebruikelijk waren bij het ver trek van de vliegtuigen ,de gebruike lijke veiligheidsmaatregelen getroffen. De helikopters stonden startklaar om bij een eventueel ongeluk direct in te kunnen grijpen. Helaas moet aan genomen worden dat de straaljager van luitenant ter zee De Wolff na in het water te zijn terecht gekomen on middellijk is gezonken. De helikopters zochten dus vergeefs. Onderzoek Een onderzoek naar de juiste toe dracht is nog gaande. Zo poogt men daarbij ook de vraag te beantwoorden hoe het komt dat de vlieger geen kans meer heeft gezien van zijn schietstoel gebruik te maken. In Zaandam is het medeleven bij zonder groot. Het gezin De Wolff ontving na de geboorte van zoon Egbert op 11 januari j.l. honderden brieven en cadeautjes in hun woon schip Het Hemeltje, gelegen achter het station te Zaandam. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid de heer J. M. Peters (kath. v.) wil blij kens schriftelijke vragen aan de minis ters van justitie, van binnenlandse za ken en van buitenlandse zaken weten of de verdwijning van de Roermondse ze nuwarts dr. Banki in verband staat met zijn activiteiten ten gunste van de Hon gaarse politieke vluchtelingen of mét zijn politieke houding in het algemeen. Zou dat het geval zijn, dan zou de heer Peters graag vernemen of de verblijf plaats van de arts bekend is, of er ge weld tegen hem werd gebruikt en wel ke maatregelen er werden of zullen worden genomen om hem te bescher men. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft gistermiddag voor het eerst in weken weer de gummiknuppels moeten hanteren tegen dertig nozems, die op de kermis op het Amstelveld met elkaar aan het vechten waren geslagen. De chaos tussen de kraampjes en piere menten werd zo groot, dat de agenten om het middenstandsleven van een zekere ondergang te redden wel moesten in grijpen. Na een fikse charge was de rust op de kermis, die al dagen lang een ver zamelplaats is voor de jongelui, die enkele weken geleden de Dam onveilig maakten, hersteld. iiMHiilllltilllliiilluiiiiiiihiiiiiiiiiuliriiiiiiiiiillliiitilllillillltntiiliiliullllllllilillllllllfM 1 Eigen nieuwsdienst 1 ROTTERDAM Gisteren hebben wij de commandant van de Karei Doorman aan de telefoon gehad. Hij zei: 1 Na het gebeurde met de Bel- gische kotter is ons een absoluut spreekverbod tegenover de pers op- gelegd. Dat geldt ook voor wat van- daag is gebeurd. Wy hebben niets te 1 verbergen, maar de Staatssecretaris heeft gezegd: Als er wat te zeggen I valt, doe ik het. s Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Gisterochtend is een hoge marineofficier met een vlieg tuig aan boord van Hr. Ms. Karei Doorman naar Valkenburg vertrok ken, om vandaar onmiddellijk door Van onze Amsterdamse redactie Maar dat was alleen maar voor het verkeer". SCHIPHOL Met veel bekijks Het praten op Schiphol duurde niet en lichtflitsen is gisteravond 1 lair ogenblik onmiddellijk begonnen te ratelen. Audrey Hepburn, het Neder lands-Amerikaanse filmsterre tje met de grote ogen, op Schiphol ingehaald. Zij kwam naar Nederland om er de pre mière in Amsterdam mee te maken van „The nun's story". Koningin Juliana en de prinsessen Beatrix en Irene zullen de eerste voorstelling bijwonen als gasten van de Bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers. Op Schiphol zat Audrey Hepburn vol met onware verhalen, die over haar de laatste dagen waren verteld. In Parijs een van de zes première plaatsen die zij in bijna een week tijd bezoekt had men haar een krant in de handen geduwd waarin stond dat zij bang was om vermoord te worden. „Waar ze het vandaan hebben is me een raadsel", straalde ze gisteren, „misschien hebben de mensen dat opgemaakt uit de enorme politie macht die mij in Stockholm heeft begeleid. lang, want de staf van officials die Over haar filmplannen was Audrey haar begeleidde was uitgerust met Hepburn even vaag als veertien da- pols-wekkers, die op ieder protoco- gen geleden, toen zij even op door reis op Schiphol was. Paramount Pictures, waarmee zij een contract heeft, zoekt het wel voor haar uit, vindt ze zelf. Mel Ferrer daarentegen heeft duide lijk omlijnde vooruitzichten. De ko mende tijd gaat hij besteden aan de regie van de film „Nine coaches waiting", naar het verhaal van een zekere Mary Stewart. Het werk be weegt zich zo'n beetje in de sfeer van „Rebecca". Audrey Hepburn heeft er geen rol in gekregen. „Het is maar beter als we niet zo vaak in een film samenwer ken", glimlachte Mel Ferrer. Vandaag zal de tijd van Audrey, be halve door de première, worden op geslokt door de onthulling van een naambordje van een laan in Doorn: De Audrey Hepburn-laan. Waar het leven van een filmstefretje al niet toe leidt. GLASGOW (A.P.) De politie van Glasgow heeft op twee achtereen volgende. avonden ver woede gevechten moe ten leveren met honder den Schotse meisjes, die door het dolle heen wa ren geraakt bij het rock 'n roll-optreden van dc achttienjarige Cliff Ri chards. De meisjes trachtten de kleedkamer van hun idool te bestormen; vijf van hen zijn na deze vechtpartijen in een ziekenhuis opgenomen. Het verkeer in de om geving van het theater werd volkomen ver lamd; er waren dertig agenten nodig om de meisjes uiteen te drij ven. Cliff Richards zelf bleef tijdens dit alles rustig in zijn kleed kamer zitten, en vertel de hoe hij anderhalf jaar geleden ontdekt werd. Hij wa» toen een loopjongen, met een loon van een paar tientjes in de week. Thans verdient hij bijna achtduizend gulden per week! „De mensen zeiden dat ik Elvis Presley na deed. Daarom schoor ik mijn bakkebaardjes af en gooide mijn gitaar weg. Ik zing nu geheel zonder begeleiding. En bij het zingen doe ik mijn ogen half dicht, dat vinden ze geweldig." Een stralende Audrey Hepburn kwam gisteren met haar man Mel Ferrer op Schiphol. Stijf in haar armen geklemd hield zij haar hondje Famous. Ze houdt veel van Famous en ze was vorige week erg teleurgesteld toen het hondje Zweden niet binnen moclil. Famous had geen papieren en het kostte Audrey h jut een uur om de douane te vermurwen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Op verzoek van het ministerie van buitenlandse zaken heeft de Nederlandse ambassade te Londen aan de Britse radio-omroep de tekst op gevraagd van een interview dat de In donesische minister van buitenlandse zaken Subandrio met de correspondent van de B.B.C. in Azië heeft gehad. Dit vraaggesprek is maandag door de televisie van de B.B.C. uitgezonden. Het Nederlandse ministerie heeft niet zozeer belangstelling voor wat minister Subandrio heeft gezegd, want dat is al bekend, maar voor de uitlatingen van de Engelse correspondent. Naar verluidt zou deze zich erg on vriendelijk over Nederlands houding ten aanzien van Indonesië hebben uitge drukt. te gaan naar Den Haag, waar staats secretaris De Jong van marine op hem zat te wachten. Deza wilde zich namelijk persoonlijk op de hoogte stellen van de beschikbare bijzonder heden van de aanvaring tussen het vliegkampschip en het Belgische vis sersschip, om de Tweede Kamer hier over te kunnen inlichten. Dat gebeur de gistermiddag in antwoord op vra gen van de communist Bakker. Bevestiging Deze inlichtingen kwamen neer op een bevestiging van wat wij al over het ongeluk hebben gemeld. De aan varing gebeurde 's nachts om 43 mi nuten over twaalf „in een geveegd kanaal van drie mijl breedte bij fraai weer, een kalme zee en een ge ringe zuidoostelijke wind". Even half twee gaf de Karei Doorman het eer ste bericht uit. Dat is ogenschijnlijk laat, aldus de staatssecretaris, maar dit is niet aan te merken als een na latigheid, daar alle middelen voor het verlenen van hulp immers ter plaatse waren en alles onmiddellijk op hulp gericht is geweest. Als het noodzakelijk is en de resul taten van het onderzoek dit rechtvaar digen zullen de nabestaanden zeker schadeloosstelling ontvangen, zo luidde tenslotte de verzekering van de staatssecretaris. HAMBURG Van 1 november a.s. af zal in geheel West-Duitsland geen drie wegstekker meer mogen worden gekocht of afgeleverd. De verhoging der veiligheid bij het gebruik van elektrische stroom heet hierbij de hoofdoverweging te zijn. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Droog en zon nig weer. Matige af en toe vrij krachtige wind tussen oost en zuidoost. Middag- temperaturen van omstreeks twintig graden. MIESJE: Leuk, zelf appels plukken. 2 OKTOBER: zon op 6.40, zon onder 18.18: maan op 6.26, maan onder lg.JO.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1