Belangrijke sociale voorziening IK WILDE ER NIET IN ONDERGAAN Debat kabbelde voort in Tweede Kamer Franse reactie: Denr nog niet helemaal dicht Eind aan slechte positie Welke uitkeringen? woensdag 30 september 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Weduwen- en Wezenverzekering morgen in werking Geen vetpot Voorwaarden Overgangsbepalingen Wet Tijdelijke uitkering HALFWEZEN WEZEN Stewardessen willen internationale organisatie Nog straf Geen „hei" Welke rol Raad keurt het beleid van zijn burgemeester af Generale synode Geref. kerken i radio 1 televisie"! 20 STUKS 1 GULDEN Historisch feit in Nederlandse rechtsgeschiedenisinterview met gevangene in onbevangenheid HET ALGERIJNSE ANTWOORD Van onze Haagse redactie DEN HAAG Morgen treedt de Algemene Weduwen- en Wezenverzekering in werking en daarmee komt opnieuw een belangrijk stuk sociale voorziening in ons land tot stand. Naar schat ting ruim 100.000 weduwen zullen, hetzij een tijdelijke uitkering, hetzij het weduwenpensioen van morgen af krijgen. De verzekering loopt tot het 65ste jaar, daarna maakt zij plaats voor de ouderdomsvoorziening. NIEMAND twijfelt er feitelijk aan of de weduwen- en wezenverzekering noodzakelijk is. Wel moet men tot 1949 terug gaan om cijfers te vinden over het inkomen van weduwen er zijn geen recenter gegevens en dan blijkt dat toen 69 procent van de beneden 65-jarige weduwen een inkomen had van minder dan 1500 gulden per jaar en 78 procent van minder dan 2000 gulden. De Sociaal Econo mische Raad heeft twee jaar geleden allerlei cijfermate riaal verzameld over de financiële positie van de weduwe en kwam algemeen tot de conclusie: die is zeer slecht. Naar schatting tussen de 60 en 75 procent van de weduwen vallen niet in de uitkeringen van weduwenren- ten of weduwenpensioenen die door de invaliditeits- en ongevallenwet of uit bedrijfspensioenfondsen wor den verstrekt. Die uitkeringen zelf zijn bovendien bijzonder magertjes. NU U bet ook weer niet zo dat de pensioenen en uitkeringen volgens de nieuwe wet (de A.W.W. zoals de af korting luidt) een vetpot betekenen. Evenals het ouderdomspensioen be doek de A.W.W. een „bodemvoorzie ning" te geven. Bigen voorzieningen in de vorm van bedrijfs- en ondernemings pensioenen, levensverzekeringen, lijf renten e.d. zijn noodzakelijk. Met de ouderdoms verzekeri ng heeft men de ervaring opgedaan dat zo'n algemene voorziening de mensen zelf stimuleert tot het sluiten van eigen verzekerin gen en hopelijk gaat het met de A.W.W. net zo. Het is daarbij van groot belang de thans in werking komende wet goed te kermen' Deze wet geeft namelijk niet zonder meer uitsluitend op grond van het weduwschap een pensioen. Zij vergelijkt een weduwe met andere ongehuwde vrouwen, die door eigen arbeid aan de kost moeten komen en wanneer een weduwe, na het over lijden van haar man, in staat wordt ge acht om te gaan werken, dan zal zij dat ook moeten doen. De A.W.W. geeft haar dan geen pensioen, slechts een tijdelijk» overbruggingsuitkering. zijn er ruim 100.000 weduwen die di rect in aanmerking komen voor pen sioen of tijdelijke uitkering. VOOR hen zijn geschapen de „over gangsbepalingen". In het kort komen die hier op neer: men doet net, alsof de wet altijd al in werking is geweest en rekent op 1 oktober uit wat iedere weduwe van die datum af toekomt. Bovendien zijn een aantal extra bepalingen voor die overgangsregeling gemaakt, waaraan de weduwe, wier man vóór 1 oktober 1959 is overleden, eveneens recht op pensioen kan ontlenen en wel: 1 indien zij 60 jaar is bij het inwer- A kingtreden van de wet; o haar jongste kind 18 jaar is gewor- den voor de wet in werking trad en wel op een tijdstip, waarop zij zelf reeds 50 jaar of ouder was; haar jongste kind 18 jaar is gewor- den voor de wet in werking trad en wel op een tijdstip, waarop zij zelf 45 jaar of ouder was en gedurende tenminste vijf jaren weduwe. Voorts, zijn een aantal voorwaarden gesteld aan nationaliteit en woonplaats, waaraan de weduwe moet voldoen. Het Is uiteraard ondoenlijk in voor beelden ook maar bij benadering een overzicht te geven van alle soorten ge vallen, die zich kunnen voordoen. Dat wij hierby toch een aantal voorheel den afdrukken, heeft dan ook uitslui tend de bedoeling de verscheidene be palingen in de wet die wellicht voor menigeen niet direct duidelijk zijn te illustreren. T'ENSLOTTE nog dit: bij de toepas sing van de wet zullen zic/h geval len voordoen, waarop de datum van een geboortedag, dan wel de datum van de sterfdag van de man. bepalend kun nen zijn voor de toekenning van het weduwenpensioen. Dit zijn uitzonderin gen natuurlijk, maar de betrokkenen zullen het als een onbillijkheid voelen dat zij door een kleine marge van een paar maanden, wellicht van een week, ja van een enkele dag, uitgesloten wor den van het weduwenpensioen. Doch dit is de consequentie van een wettelijke regeling, die nauwkeurig om schreven bepalingen moet stellen en zich daaraan streng moet houden. Weduwenpensioen wordt ©er»t dan gegeven, als de vrouw op het moment van overlijden van haar man in zulke omstandigheden verkeert, dat het voor haar redelijkerwijs niet mo gelijk is te gaan werken. De wet noemt die omstandigheden precies op: 1 wanneer zij een of meer kinderen heeft te verzorgen; 2 wanneer zij 50 jaar of ouder is; wanneer zij invalide is. Ook dan nog kan het weduwenpen sioen tijdelijk zijn, namelijk wanneer het jongste kind de leeftijd van 18 jaar bereikt en de weduwe op dat moment nog geen 50 jaar is geworden. Het pensioen houdt dan op, behalve in die gevallen waarin de weduwe op dat ogenblik tussen de 45 en 50 jaar oud is en al vijf jaar weduwenpensioen heeft gehad. Geheel gelijke bepalingen gelden wanneer de invaliditeit voor het vijf tigste jaar een einde neemt. 1 aE wet gaat er dug van uit dat we- L/ duwen die niet (of niet meer) tot die drie genoemde categorieën behoren, voor zichzelf kunnen zorgen door te gaan werken. Om haar evenwel in staat te stellen zich aan te passen en zich zo nodig te laten om- en herscho len. voorziet de wet in een overbrug- gingsperiode in de vorm van een tij delijke weduwenuitkering. Deze tijde- - lijke uitkering wordt ook gegeven na dan men aanvankelijk aannam te ovei- intrekking van het weduwenpensioen. schatten en vooits ging hij fel tekeei te- Zij wordt gegeven voor een periode Sen het „gevaailijke, valse spel \an het van zes maanden indien de weduwe socialistische partij-orgaan dat zich vol- ionger is dan 27 jaar en wordt met een gens prof. Romme enerzijds keert tegen L verten ad voor elk iaar dat zii de vrijere loonvorming, soms geheel vrije ouder is dan 26 jaar. Echter met een loonvorming voorstaat, dan weer een al- DEN HAAG De hoogte der uitkeringen volgens de A.W.W. zijn per 1 oktober als volgt vast gesteld Weduwenpensioen voor de we duwe met een of meer kinderen: 1968 p.j. Weduwenpensioen voor een weduwe zonder kinderen: 1326 per jaar. Tijdelijke we duwenuitkering: 1326 per jaar. De weduwenuitkeringen zullen „waardevast" zijn, dat wil zeg gen zij lopen gelijk aan de wij zigingen in de algemene wel vaart. Bij verhoging der lonen en stijging van het loonindexeijfer gaan de uitkeringen ook om hoog, geheel gelijk aan de wijze waarop dat bij de ouderdomsver- zekering is geregeld. Voorts heeft de .egering de mogelijkheid de uitkeringen te wijzigen, bijv. bij algemene maat regelen op het gebied van de lo nen. Wanneer in april 1960 de huren omhoog gaan, wordt een loonronde gegeven. Verwacht mag worden dat de uitkeringen van de A.W.W. dan meteen deze stij ging zullen volgen. VOOR haar kinderen half- wezen zal de weduwe kinder bijslag ontvangen van het eer ste kind af. De bijslag is het nor male bedrag ingevolge de kinder bijslagwet rentetrekkers en be draagt: 183,60 per jaar voor het eer ste kind, 205,80 per jaar voor het tweede en derde kind, 288,00 per jaar voor het vierde en vijf de kind. 322,80 per jaar voor het zesde kind en volgende kin deren. De kinderbijslag wordt gege ven voor kinderen tot 16 jaar en voor studerende en invalide kin deren tot 27 jaar. De weduwe kan ook voor de bijslag in aanmer king komen indien haar wedu wenpensioen is ingetrokken (bij voorbeeld doordat haar jongste kind 18 jaar is geworden, en blijft doorstuderen). DE WET kent volle wezen een wezenpensioen toe tot hun 16e jaar of in geval van studie of in validiteit tot hun 27e jaar. Deze pensioenbedragen zijn: tot de leeftijd van 10 jaar: 438 gulden per jaar, van 10 tot 16 jaar: 660 gulden per jaar, van 16 tot 27 jaar: 864 gulden per jaar. Vervolg van pagina 1. Prof. mr. Romme wilde slechts een voorlopig oordeel geven, daar het kabinet nog aan het begin van de rit staat. Voor een mening over het „eigen gezicht" van dit nieuwe regeringsbeleid vond hij het nog te vroeg, met uitzondering van het loonbeleid. In dit opzicht waarschuwde prof. Romme voor het gevaar de „ruimte", die inderdaad wat groter blijkt te zijn maximum van twee jaar. Dit is dan de weduwenvoorziening in een notedop, zoals zij met 1 okto ber gaat werken. Wij hebben echter op die datum te maken met een be staande toestand, want zoals gezegd gemene loonronde bepleit en tegelijk naar boven uitschietende lonen goedkeurt. Hier worden arbeidersbelangen tot po litieke trekpaarden gemaakt, zo zei prof. Romme. Met de verkorting van de diensttijd mogen wij geen gok met de paraatheid wagen, dus moet eerst vaststaan dat zich voldoende vrijwilligers melden voordat de diensttijd wordt verkort, meende prof Romme, maar in vergelijking met an dere landen kunnen wij ons geen oneven redig grote inspanning veroorloven. Als België er bijvoorbeld niet in slaagt met over het garantiebeleid is het nog niet duidelijk hoe de regering de mensen in de landbouw een redelijk bestaan wil verzekeren en tevens de producenten subsidies kan afschaffen. Deze doel einden kuhnen niet tegelijkertijd worden verwezenlijkt zonder de landbouw, in het bijzonder de melkveehouderij, te schaden, aldus prof. Oud. De indruk overheerst, dat met redelijke wensen van de landbouw niet voldoende reke ning wordt gehouden. De vrijere loonvorming zag prof. Oud ook als een stuk decentralisatie. Toezicht van de overheid zal echter voorlopig on misbaar zijn, in het begin zelfs nog straf, omdat de overgang niet eenvoudig is. temeer omdat de omstandigheden, waar onder deze zich voltrekt ongunstig zijn. Toen professor Oud opmerkte dat er bij de socialisten verwarring heerst en inging op het verwijt van die kant, dat de liberalen hun verkiezingsprogramma niet gestand doen, kwam er voor het eerst wat leven in de brouwerij. Er ont stond rumoer in de hoek van de P.v.d.A., mr. Burger interrumpeerde een keer, maar daar bleef het bij, hoewel prof. Oud „een bloemlezing bij wijze van rui een diensttijd van twaalf maanden zijn -ee" oioemiezing dij wijze van rui- nm-^fheirt fi handhaven, kunnen wii niet ker aanbood van socialistische program- AMSTERDAM. De stewardessen van de S A.S. en de K.L.M. hebben het plan opgevat om een internatio nale organisatie te stichten, waarin de vliegende gastvrouwen uit alle landen verenigd zullen zijn. Dat is de zakelijke vrucht van het feest, dat K.L.M. ter jarige bestaan van hun maatschappij >'iep. voor hun buitenlandse collega's in Am- De paraatheid te handhaven, kunnen wij niet V V h blijven vasthouden aan een langere dienst- 'napunten uit 1956, die daarna met geho- I tijd Enige ongerustheid toonde prof Romme over de plannen tot stopzetting van de bouw van de staatsmijn Beatrix en ten aanzien van wat er over het afkappen van staatszaken in de Miljoenennota de stewardessen van dej stond moest het kabinet het hem niet elegenheid van 'net veertig- kwalijk nemen dat hij nog geen „hei" noreerd waren. Met klem drong de fractieleider van de a.r., dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, aan op afsluiting van de Lauwerszee en ook pleitte hij sterk voor spoedige indiening van een wettelijke regeling, waarbij de bevoegdheden inzake de loonvorming worden overgedragen aan het georgani seerde bedrijfsleven. communist De Groot had vooral De minister-president moet z.i. verkla- sterdam hebben aangericht. Zij zijn tot belangstelling voor Kroesjtsjefs bezoek ren welke rol de regering heeft gespeeld het inzicht gekomen dat veel moeilijk- aan de Verenigde Staten en de pacifist bij de totstandkoming van de jongste i i-u- ,itif ris Van Hoe \7aem t.,;;,i,j„ i_ -,-n heden hun bestaan bedreigen. Het hoofdprobleem heeft zich bij de K.L.M. vorig jaar gemanifesteerd in de instel ling van de leeftijdsgrens van 35 jaar. Geanimeerd Ondanks al deze zwaarwichtige zaken verliep gisteren het stewardessenfeest hoogst geanimeerd, 's Ochtends was men te gast in het Noórdhollandse plaatsje Oterleek. welks burgemeester Posch gistermiddag in vol ornaat en met tiogc hoed op de officiële receptie in het Amstel Hotel in Amsterdam ver scheen. Daar ruilden verschillende directeuren van de K.L.M. hun jubileumgave aan het personeel een kleurenkalender, vijf sigaretten en een bon voor een gra tis kop koffie of thee in voor vrolijke drankjes, later voor een diner in de Be- verwijkse taveerne De Quaeck en de Oude Klinck. vXan i en wÜdde ook'veel aan-c.a.o.'s. Daarbij zijn nogal wat strubbe- aaent aan de ontwapening. Ds P. Zandt.lingen voorgekomen. Die kunnen door leiaer van de staatkundig gereformeerde leen wettelijke regeling uit de wereld tractie zei nog altijd in de onaangename j worden geholpen. De anti-revolutionairen positie te verkeren dat hij de regerings- beschouwen het als een punt van prak- tisch beleid dat de verantwoordelijkheid voor de loonvorming bij het bedrijfs leven komt. Daarom vroeg dr. Bruins Slot aan de regering de vrees weg te nemen dat deze met haar bemoeiing verder gaat dan strikt nodig is. Het garantiebeleid bevat volgens dr. Bruins Slot nog vele onzekerheden, waarvoor de regering een oplosing zal moeten aangeven. Geenszins was hij het ermee eens dat de stijging van de pro- duktiviteit in de landbouw boven het gemiddelde nationale oeil ten goede zal komen van de garantieprijzen. Ook de christelijk-historische fractie leider, dr. H. W. Tilanus, die gister avond het debat besloot, was niet tevre den over het nieuwe garantiebeleid dat volgens h°m sla.chtoffers zal maken, in politiek moest bestrijden, maar zijn kri tiek was wat minder scherp dan voor heen en hier en daar kon hij zelfs in stemming betuigen met enkele plannen, zoals ten aanzien van de woningbouw, de steun aan de land- en tuinbouw, de bezitsvorming en de probleemgebieden Bezorgdheid over de ontwikkeling in Europa, bezorgdheid over het landbouw beleid van dit kabinet, instemming met de decentralisatieplannen en de vrijere loonvorming, dat waren de belangrijkste punten uit de rede van de liberale fractieleider prof. mr. P. J. Oud. De landbouwpolitiek lag hem zwaar op de maag. De regering zal er zich volgens hem nog eens terdege op moeten beraden, want ook na het verschijnen van de nota Geen vertrouwen meer BERGEN. De gemeenteraad van Bergen heeft gisteravond met alge mene stemmen een motie aangeno men. waarin hij zijn afkeuring uit spreekt over het beleid .van de burge meester. De raad besloot tevens de motie ter kennis te brengen van de commissaris der Koningin in Noord- holland. Als voorzitter van het stichtings bestuur voor schooltandverzorging zou de burgemeester zonder toestemming van de raad geld van de gemeente heb ben gebruikt voor de financiering van d'e stichting. Bovendien zou hij de raad bij voortduring de juiste gegevens over de gang van zaken in de stichting heb ben onthouden. „Niet kieskeurig Het raadslid dat de motie indiende had ook in andere zaken geen vertrouwen in het beleid van de burgemeester. Hij noemde diens leiding een gevaar voor de gemeente. „U bent niet kieskeurig in het kiezen van uw middelen", voegde het raadslid aan zijn woorden toe. De burgemeester bracht de motie zon der zich te verweren in stemming. Toen die was aangenomen stelde hij de ver trouwenskwestie. maar de raad wees een stemming daarover af. Advertentie UTRECHT. De generale synode der Gereformeerde Kerken heelt in haar maandagavond te Utrecht gehouden zit ting behandeld het rapport, dat ouder ling A. Hogeweg uit Rotterdam uit bracht met betrekking tot artikel 17 der Kerkenorde (regeling der emeritaats- voorziening van predikanten). Men kon het echter niet eens worden en daarom werd de zaak opnieuw naar de com missie terugverwezen. Vervolgens behandelde de synode een memorandum van prof. dr. J. p. van Rooyen uit Naarden, wiskundig mede werker van de stichting voor de lande lijke samenwerking. De synode besloot na bespreking van dit memorandum aan de kerken te adviseren in elk der ka lenderjaren 1960 tot en' met 1965 een totaalbedrag van 300.000 in de reserve kas te storten. Ten slotte kwam aan de orde een brief van het internationaal algemeen secre tariaat voor buitenlands werk van chris telijke organisaties in Nederland, met het verzoek aan de synode mede te werken aan de van dit secretariaat uit gaande documentatie- en informatie dienst. De synode besloot na bespreking deze zaak te stellen in handen van de te benoemen deputaten voor publikatie. De praeses verdaagde de zitting tot dinsdagmorgen, wanneer de synode haar vergadering in comité zal aanvangen. programma's 1 In het kort HILVERSUM I 402 m Ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 De douche; 7 '0 Morgengebed en Ut kal: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.50 V d vrouw: 9.35 Waterst: 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram; 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V d zie ken; 11.45 Gewijde muz. Middag 12.00 Middagklok - noodklok; 12.03 Lichte muz; 12.25 V d boeren: 12.35 Land- en tuinb meded; 12.38 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 15.15 Zonnewijzer: 13.20 Lichte muz; 13.40 Lichte muz; NCRV 14.00 Gram; 14.30 Idem; 14.45 Ork conc; 15.40 Koorzang; 16.00 Verkenningen in de Bijbel, caus; 16.20 Holland Festival 1959: Strijkkwart: 17.00 Het verdwenen familie wapen. hoorsp; 17.30 Gram; 17.40 Beurs- ber; 17.45 Metropoie ork. Avond 18.15 Sportrubr: 18.30 Muz v blaasin- strum; 18.50 Sociaal perspectief, caus; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Op de man af, caus; 19.15 Gram; 19.30 Radiokrant; 19.50 C H U, poi caus; 20.00 Gevar progr; 21.5 Gram; 22.00 Periodieken-pa rade; 22.10 Gram; 22.30 Nws; 22.40 Zaal- sportuitsl; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Orgelconc; 23.40 Gram; 23.55—24.00 Nws HILVERSUM II 298 m Ochtend AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gym; ".20 Gram VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Gym; 9.10 De Groenteman; 9.15 Gram; 9.40 Morgenwij ding; lO.Oo Arbeidsvitaminen; 10.50 V d keleuters; 11.00 Kookkunst; 11.15 Kamer- ork en soliste Middag 12.00 Lichte muz: 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Lichte muz; 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus; 13.00 Nws; 13.15 Me ded of gram; 13.20 Theaterork en solist; 13.55 Beursber; 14.00 Pianorecital: 14-30 Doe dit ook eens zelf, caus; 14.50 Gram; 15.05 Paul Vlaanderen en het Conrad- Mustene. hoorsp: 15.45 Gram; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 V d jeugd. Avond 18.0(1 Nws; 18.15 Orgel en zang; 1845 Sportpraatje: 18.55 Gesproken brief; 19.00 V d kleuters; 19.05 Gevar progr; 20.00 Nws; 20.05 Act; 20.15 Concertgebouwork en sol; in de pauze (ca 21.15—21.45) Medische aspecten van de ruimtevaart, caus; 23.00 Nws; 23.10 Sportact; 23.20 Discotaria; 23.53 Beursber v New York; 23.55—24.00 NEDERLAND NTS: 20.00 Journ en weeroverz. VARA; 20.20 Pol caus; 20.30 Rep; 21.00 Een bruid in de morgen, toneelstuk. BELGIE-VLAAAIS 19.30 Nws; 20.00 Rep over de Congo; 20.30 Progr over Cyriel Buysse; 21.00 Overn NTS: TV-spel, 22.20 ws. BEGLIE FRANS 19.30 V d jeugd; 20.00 Journ; 20.15 Tic-Tac-Dou; 21.35 Progr over Mexico; 21.50 Onbekend. Daarna- Wereldnieuws. DUITSLAND 17.0017.45 V d jeugd; 17.4518.00 Tra ditie en dagelijks leven. (Regionaalprogr NDR18.45 Die Nordschau WDR: 18.45 Hier und Heute. WDR: 19.25 Hei - rate mal vven! NDR: 19.30 Mijn vriend, de mens; 20.00 Nws: 20.20 TV-spel; 21.45 Kamerork Stuttgart. r7 ONDER erg schreef ik in mijn vorige stuk, dat de gedetineerde met ivie ik zat te praten in de gevangenis te Eygelshoven mij toestemming gaf iets te vermelden omtrent het feit waarvoor hij tot levenslang ivas ver oordeeld. het bijzonder onder de kleine boeren. Dit is een zaak niet alleen van de mi nister van landbouw, maar van ons gehele kabinet, aldus dr. Tilanus. Bijzonder verheugd toonde hij zich over de steun, die hij nu van verschil lende kanten had gekregen voor zijn streven om de regering aan te zetten tot definitieve plannen voor de Lauwers zee, waarop hij bij het debat over de regeringsverklaring in mei al had aan gedrongen. Er is ongerustheid in ons land over de dienstplicht, aldus dr. Tilanus. Men vraagt zich af waarom België zich wel een kortere diensttijd veroorlooft en ons land niet. De regering moet hier een klaar en duidelijk antwoord geven. Evenals professor Romme keerde dr. Tilanus zich scherp tegen de geldverspil ling bij de K.S.G. Ons volk ergert zich terecht aan deze dingen en de regering moet voor zover haar invloed reikt deze verkwisting bestrijden. Het regeringsantwoord zal vanmiddag om één uur bij monde van minister-pre sident prof. dr. J. E. de Quay worden gegeven. RONDER erg, want zo simpel was het niet, dat een gestrafte auto noom zonder toestemming van wie ook kon bepalen wat van zijn relaas al of niet in de krant kon komen. Ik zou het een historisch feit in de rechtsgeschiedenis van Nederland willen noemen: het journalistieke interview met een gevangene in volkomen onbevangenheid. DANK TAAARVOOR past dankbaarheid aan de minister van justitie en zijn naaste adviseur, mr. E. Lamers, direc teur-generaal van het gevangeniswe zen. De volstrekte isolatie van d'e ge vangene is daarmee in beginsel door broken. Dit vrij uit kunnen praten van gevangenen met heel niet officiële ver tegenwoordigers van de Nederlandse samenleving, die op hun beurt weer zonder ruggespraak met of censuur van de administratie konden publice ren wat hun goed dacht, getuigt van een voorbeeldeloze openheid. „GEZELLIG" TJET was roezig in de kantine. Ge detineerden liepen af en aan met hun gasten, journalisten vuur den vragen af, de man achter het buffet had het maar druk met kof fie en het kostte ten slotte dri J. van der Griend, hoofd van de afde ling regime van het ministerie van justitie, de man die de rondleidin gen verzorgde en de discussies leid de, grote moeite het gezelschap tob opbreken te brengen. Ik moest zo wel ten slotte het ge sprek met mijn man afbreken. In Heerlen wachtten al te lang de werk gevers van de gedetineerden die ons iets zouden vertellen over hun erva ringen met personeel uit Eygelshoven. EENZIJDIG TNAT gesprek" met X. was eenzijdig. U Hij was na veertien lange, lange jaren kennelijk diep blij dat hij eens kon praten met iemand van „daar buiten", iemand die geen andere be doeling had dan luisteren. DOORSTAAN EEN paar djngen moesten hem nog van het hart. Ik heb,.zo zei hij, de gevangenis doorstaan. Ik wilde er niet in ondergaan. De eerste jaren wa ren de jaren van wrok, de wrok van de politieke delinquent. Het heeft lang geduurd voor ik wilde erkennen, dat mij levenslang was opgelegd niet uit wraak maar als straf. Ik heb dat ver werkt in volstrekte eenzaamheid. Ik wilde niet dat anderen daar in kwa men. Ik heb het zelf uitgevochten. Ik wist dat levenslang in de regel op jaren worden gesteld en ik had nog uitzicht op vrijheid, op terugkeer in de vrije maatschappij. ZONDER WROK K wilde er van terugkomen als vrij man, zonder wrok, ik wilde niet 1 PARIJS. Officiële Franse reac ties op het antwoord, dat Ferhat Ab bas, de leider van de Algerijnse na tionalisten heeft gegeven, op de Gaul le's voorstellen om tot een oplossing van de moeilijkheden te komen, zijn er gisteren niet geweest. De generaal, zo zegt men alleen, heeft het Franse standpunt duidelijk uit eengezet en er is geen reden op die verklaring van het staatshoofd terug te komen. Wanneer de mensen van de F.L.N. onderhandelingen wensen om tot een staken van het vuren te geraken, dan weten ze de weg. Die weg bestaat, zoals men zich zal herinneren, in het zich eenvoudigweg naar de Franse mi litaire voorposten begeven en om vrij geleide verzoeken. Uiteraard is deze weg voor de nationalistische- regering uitge sloten. „Neen' De politieke partijen, met name de gaullistische en de ultra-rechtse, hebben evenals een zeer groot deel van de Pa- rijse pers de verklaring van Ferhat Ab bas gisteren bijkans zonder omwegen als een ,,neen" op het aanbod van de Gaulle gekwalificeerd. Le Populaire,, het officiële orgaan van de socialisten en ook een aantal bladen in de provincie zijn echter terecht van oordeel, dat de deur niet definitief is dichtgeworpen, maar dat er we] dege lijk ruimte voor onderhandelingen blijft. Geen oplossing Ook oud-premier Edgar Faure, die uit hoofde van zijn juridische praktijk nauwe betrekkingen met de sultan van Marokko onderhoudt en die mogelijk dus door deze is geïnspireerd, heeft verklaard dat z. i. het Algerijnse ant woord nog geen oplossing geeft voor een fundamentele kwestie namelijk: on der welke omstandigheden vertegenwoor digers van de Algerijnse nationalisten contact zouden kunnen opnemen met de Franse regering. Het communiqué van de F.L.N. be vatte van de Franse gezichtshoek uit gezien wel degelijk positieve elementen. Het eiste namelijk niet vóór alles de onafhankelijkheid van Algerije en het vroeg geen onderhandelingen meer op neutraal terrein; het constateerde daar bij nadrukkelijk zoals gisteren ge meld het principe van de zelfbeslis- sing. dat de Gaulle naar voren heeft gebracht. Bijsturen Een Nederlands diplomaat heeft ons nog kortgeleden, sprekend over inter nationale verhoudingen gezegd: de eerste dagen beginnen beide partijen met onwrikbaar op hun standpunt te staan en geen duimbreed te wijken. Dat is voor de mensen thuis bedoeld. Later doen zij ieder dan wel wat water in de wijn en worden de scherpe kanten wat afgeslepen. Niemand zou zich behoeven te ver wonderen, wanneer het zo met de ver houding van de Franse regering tegen over de Algerijnse regering in balling schap zou gaan, maar daarvoor zou weer tijd nodig zijn en het vreemde is nu, dat beide partijen die eigenlijk niet te verliezen hebben. Reden temeer voor de buitenstaander om optimistisch te bij- ven. verder leven naast de maatschappij maar in de maatschappij. Ik heb geen gratie gevraagd voor ik vergiffenis had van de vrouw wier man ik doodde. Die heb ik gekregen en toen gratie gevraagd. Kijk, zei hij, dit is mijn geval, maar er zijn anderen die niet kunnen aanvaarden dat zij, eenmaal tot in zicht en berouw gekomen toch worden vastgehouden, nog jaren lang. Bij 'die ontstaat dan een langzaam groeiende nieuwe verbittering. ECHT Ik wierp tegen dat het toch moe. lijk aanging dat de Administratie op eigen gelegenheid een vonnis van d'e rechter veranderde. Bovendien, zo voerde ik aan, wie kan peilen of in zicht en berouw echt zijn? X. begreep de moeilijkheid, maar, zo zei hij, ik heb mensen zien onder gaan doordat d'e straf in lengte haar doel voorbijschoot en daardoor niet langer werd; ondergaan als gerechte straf, maar als zinloze kwelling. BEWAARDERS Hij vroeg mij daar toch vooral iets over te schrijven, want: dit houdt ons, lang gestraften, erg bezig. En dan d'e bewaarders. Er zijn goede mensen bij, maar ook die zich al te veel hun macht over ons, weer lozen. bewust zijn Weerloos zijn wij, mijnheer, en laat het Gevangeniswezen toch goed uitkijken wie het als be waarder bij ons zet. AFSTAND BEWAREN TK heb mijzelf beschermd door de bewaarders objectief te bekijken, door ze te bestuderen en daardoor ze geestelijk als het ware op een afstand' te houden, maar dat is niet velen in de gevangenis gegeven. Hier in Eygelshoven is dat toch allemaal anders, zo vroeg ik. NET ZO HARD ANDERS, zeker, wedervoer X, maar gemakkelijker vast niet. Gemakkelijker zou het zijn na die veer tien jaar ook die vijf maanden nog maar in Breda uit te zitten. Daar wordt je de kans niet gegeven zelf mee te werken aan je gevangenschap. Daar is je eigen wil niet in het spel, maar het slot en d'e sleutel. Hier wordt dag aan dag van je zelf gevraagd, van je eigen vrije wil dat je doet wat je beloofd hebt. Je loopt na zo veel, zo lange jaren over straat en alles lokt je aan. KORTSTE WEG I JAN toch en langs de kortste weg teruggaan naar het gesticht, dat is toch wel wat. Het erewoord is net zo hard als de tralie. Dat verzeker ik u. En dan, vervolgde hij, voor mij zijn het vijf maanden na veertien jaar. Die paar maanden, zeg ik, kom, nog even. Maar nu de jongens die maar een jaar of een paar maanden hebben te zitten, voor wie dit hier in Nievel- steen een flink stuk van hun hele straf is. Voor die is het erger. ERG, MAAR tTEUS, het is, voor hen zeker, een erge vorm van gevangen zijn, maar iedereen hier ziet het toch als een voorrecht dat hij zelf mag mee werken, dat hij niet een willoze vent achter een gesloten deur is. maar een mens onder mensen van wie iets ge vraagd wordt op grond van zijn eigen, zijn persoonlijke bereidheid. Hoe moei lijk ook, het is eervol het te volbren gen. Tot zo ver nu X. In een volgend stuk wil ik zelf aan het woord komen.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7