Tweede „Hedenesse" op Schouwen-Duiveland Controleur Balkenende nam afscheid van P.D. zeëuwse De boot voer niet MELKVERBRUIK DAALDE IN ZEELAND AANZIENLIJK Asma concerteert in Tholen Jongeren straks ook in nieuw te bouwen vormingscentrum v.v.vTricht speeltuin op meer mosselen Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Onelegant Naast jeugd- nu ook volwassenencentrum Vluchtelingen Centraal bodehuis krijgt volgend jaar zijn beslag Anderhalve tocht „M-actie'" wordt niet doeltreffend geacht Garantieprijs geeft geen garantie meer Minder ondernemingen in Zeeuws Vlaanderen Contactavond van de jeugdkerk SCHAPÉNDODER GEGREPEN Bejaarden in Bruinisse maakten rondrit Jaarvergadering N.C.V.B. Deens schip wordt te water genved4eIreTAmfterdam gelaten in Terneuzen verkoudheid hoort ih huis griep Motorboten van K.N.B.Z.D. bewezen goede diensten Woensdag 30 september 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Protestants-Christelijk jr NIGF tijd geleden was het voor de gemeenten practisch onmogelijk in de kapitaalbehoeften te voorzien. Allen waren gebonden aan een rente gamma, door de Rijksoverheid vast gesteld, waarboven geen langlopende leningen mochten worden aangetrok ken. Daar er geen kapitaal beschik baar werd gesteld tegen het vastge stelde rentepercentage, was het dus voor de gemeenten onmogelijk vast geld aan te trekken. Wij erkennen dat het nuttig kan zijn voorschriften uit te vaardigen, door de centrale overheid, in het be lang van de lagere organen. Door het zo gesmade rentegamma zijn vele ge meenten er voor gespaard gebleven dat zij nu aan duur geld gebonden zijn. Tijdens deze duur-geld-periode was het de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten die op de kapitaalmarkt wel middelen mocht aantrekken ten behoeve van de behoeftige gemeenten. Verschillende malen kwam die bank uit met zeer aantrekkelijke voorwaar den. Er werd zelfs nog een 6 procent lening uitgegeven. Langzamerhand daalde het rente percentage. Dit jaar werd zelfs een daling bereikt tot gelijk aan of zelfs beneden het oorspronkelijk vastgestel de rentegamma. Door deze daling was de mogelijk heid geopend dat de gemeenten weer zelfstandig konden voorzien in hun behoefte aan langlopend krediet. Ver schillende gemeenten maakten hier van dan ook een dankbaar gebruik. Wie hieruit echter zou concluderen dat de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten zich zou terugtrekken en haar taak, in een noodsituatie ontstaan, zou afstoten aan de direct belangheb bende, vergist zich deerlijk. Het valt ook niet mee als je een tijd lang het alleenrecht van kapitaal aantrekking hebt genoten en voor Sinterklaas hebt kunnen spelen bij de kapitaalverdeling aan de behoeftigen, om deze positie zo maar prijs te geven Wat wil nu het geval? Amsterdam en Rotterdam openen de inschrijving op een obligatielening tegen 4'4 procent renie. Leningen die naar de bestaande vooruitzichten zeker zouden slagen. Anders waren de ban ken niet bereid geweest deze te ver zorgen. Nu komt plotseling de Bank voor Nederlandse Gemeenten ook met een prospectus waarin een lening wordt aangekondigd tegen een rente van 414 procent! De inschrijving valt nog net vóór die van de gemeenten. Van zelfsprekend heeft dat nog al wat stof doen opwaaien. De Raad van Rotterdam heeft zelfs een motie aangenomen waarin het wordt betreurd dat de B.v.N.G. de centralisering van de voorziening in kapitaalbehoeften, naar het schijnt, zo belangrijk acht, dat terwille daarvan een daling van de rente door haar niet wordt bevorderd, doch integendeel geremd. Het geheel is toch wel een zeer merkwaardige geschiedenis. Om tweeërlei redenen. Ten eerste omdat de regering de prijspolitiek toch wel in het centrum van de belangstelling plaatst. En te recht. Zeker op dit ogenblik is het van het allergrootste belang dat het prij- zenpeil niet stijgt. Daar er hier en daar niet aan te ontkomen zal zijn, stelt de Minister van Economische Zaken, alweer terecht, dat daar waar mogelijk de prijzen moeten dalen. Het star vasthouden aan te hoge prij zen zou ingrijpen noodzakelijk kun nen maken. Welnu, hier is een prijsdaling. Het grote aanbod op de kapitaalmarkt doet de rente dalen. En bovengenoemde bank maar star vasthouden aan het oude prijspeil Centralisatiezucht? Beducht vpor eigen standje? Wij vragen maar. Wel weten wij dat de daling van de rente enorm belangrijk is voor het algehele prijspeil. Met name voor de huren. Een kwart procent daling van de rentevoet verlaagt de huur van een woningwetwoning bijna met een gul den per week. De tweede merkwaardigheid is deze dat de bank deze lening bekend maak te op de dag dat er in de Troonrede sprake was van decentralisatie. De Troonrede sprak een gedachte uit, maar de bank stelde een daad. Die twee tvaren lijnrecht met elkaar in strijd. In het bijzonder wij in de Rand- provincie juichen decentralisatie toe. Maar aan gedachten alleen hebben wij niets. Wij wachten op- daden. De Rotterdamse wethouder noemde het optreden van de Bank voor Neder landse Gemeenten onelegant. Vandaar ons opschrift. Wij menen echter dat het niet alleen onelegant is, maar dat het in flagrante strijd is met de regeringspolitiek. Een regeringspolitiek die gericht is op het breken van een star prijzenniveau en op decentralisatie, zou hier gemoti veerd kunnen ingrijpen. In 's lands belang! A. J. K. „BELDERT" NU GEEN STORTPLAATS MEER DREISCHOR. Het is voortaan ver boden, op de voormalige vuilnisbelt „Beldert" vuil te storten. Ook de reini gingsdienst Schouwen-Duiveland zal van de stortplaats geen gebruik meer mogen maken. De maatregel is genomen, na dat verscheidene branden op de belt moesten worden geblust. MIDDELBURG Naar wq vernemen zal binnen afzienbare tijd op Schouwen-Duiveland met name in de Westhoek een tweede „Hedenesse" verrijzen. Dit is noodzakelijk geworden we gens de overstelpende hoeveel heid aanvragen om weken of weekeinden op het huidige vor mingscentrum „Hedenesse" bij Cadzand door te brengen. In de boezem van het bestuur van „Hedenesse" was na de we ken voor vermoeide huisvrouwen langzamerhand de mening gebo ren, dat het vormingscentrum uit zijn jasje is gegroeid. Na ampele overwegingen werd dan ook het besluit genomen op Schouwen- Duiveland een tweede centrum te stichten, waarin voornamelijk de jeugd zal worden ondergebracht. Daarnaast zal ook het centrum in Cadzand jongeren blijven herber gen, hetgeen met het oog op de op handen zijnde uitbreiding van de bestaande akkommodatie in derdaad mogelijk zal zijn. Het be stuur van „Hedenesse" is van oordeel, dat voorzieningen moe ten worden getroffen om aan de behoefte van volwassenen te kun nen voldoen. De plannen voor het nieuwe centrum op Schouwen be vinden zich reeds in een verge vorderd stadium van voorberei ding. Wika De Haan, de rechterhand van wika Wasterval op ..Hedenesse", ver telde ons gisteren op een persconferentie ten kantore van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, nog enkele ervaringen van ver moeide huisvrouwen op .Hedenesse". Tussen de dames, die elkaar voordien nog nooit eerder hadden gezien, is een levendige briefwisseling ontstaan, waar uit overduidelijk bleek hoe men de we ken op „Hedenesse" had gevonden. Zo heeft ook de Zeeuwse collecte er Sndirekt aan meegeholpen, dat „Hede nesse" naar een centrum elders ging uitzien. De directeur van de Stichting Zeeland, mr. J. F. Hornstra, was hier over zeer verheugd omdat het effect van de Zeeuwse collecte hierdoor weer groter is geworden. Zoals wij reeds enige tijd geleden meldÖen, zal deze collecte dit jaar gehouden worden van 5 tot en met 11 oktober a.s. In ver band met het feit, dat in Zeeland een dergelijke provinciale collecte plaats vindt, zal de vluchtelingencollecte, die landelijk bezien altijd in oktober de maand van de Hongaarse opstand wordt gehouden, nu in april 1960 om precies te zijn van 25 april tot 1 mei 1960 worden georganiseerd. Ook brachten wij reeds het bericht, dat de opbrengst van de Zeeuwse col lecte bestemd zal zijn voor drie doel einden: 1. vakantieweken voor ver moeide huisvrouwen; 2. een vakantie- tocht met de Rode-Kruisboot ,,J. Hen ri Dunant" voor een aantal chronische bedlegerige patiënten, die in een in richting of ziekenhuis worden ver pleegd; 3. het Anjerfonds Zeeland. Bo vendien werd besloten om evenals vori ge jaren twintig pet. van de plaatse- GOES. De oprichting van een cen traal bodehuis voor Goes zal in 1960 haar beslag krijgen. Dit deelde de voor zitter van de E.V.O. gewest Zeeland mede op de dinsdagmiddag in hotel „Centraal" te Goes gehouden jaarver gadering. Achter het slachthuis zal terrein be schikbaar komen. Hiermede zullen plan nen, die reeds jaren oud zijn, in ver vulling gaan. Aan de drukte en wanorde rondom de Grote Kerk komt met het nieuwe bodehuis een einde. De E.V.O. is bezig stappen te doen die ertoe leiden dat autorijschoolhouders eni ge tijd uitstel krijgen, om te zorgen dat hun vrachtauto's van een dubbele be diening zijn voorzien, voor het lesgeven in vrachtauto's die niet zo zijn uitge rust, geheel wordt verboden. Deze maat regel zou alleen hoeven te gelden voor afgelegen gebieden zoals West Zeeuws- Vlaanderen en Schouwen-Duiveland. De overgangstermijn zou drie maanden moeten bedragen. In de voorlichtingsavonden die het ko mende seizoen worden gehouden, zal bijzondere aandacht worden besteed aan het rijtijdenbesluit. Voorts zal de orga nisatie trachten, de komende wet, die bepaalt dat alle automobilisten van een w.a. verzekering moeten zijn voorzien, zo te maken, dat hierdoor niet een on redelijke druk op sommige bedrijven uit geoefend wordt. lijke netto-opbrengst ter beschikking te stellen voor locaal maatschappelijk werk. De arts J. Stumphius uit Vlissin- gen deelde in de persconferentie mee, dat volgend jaar naar alle waar schijnlijkheid Zeeland in aanmerking zal komen voor anderhalve tocht per ,,J. Henri Dunant". Verwacht wordt echter, dat op z'n hoogst 105 chroni sche zieken in aanmerking komen voor een reis met het Rode-Kruis- schip. Ook zal het zo zijn, dat een aantal patiënten uit West-Brabant voor de halve tocht zal worden ingedeeld. Bij deze zieken zullen dan vermoede lijk ook de gegadigden van Schouwen- Duiveland komen. De gewone tocht zal dan door patiënten uit overig Zeeland worden meegemaakt. Met die 105 patiënten is evenwel het maxi mum bereikt, aldus dokter Stum phius. Wat betreft het Anjerfonds Zeeland zei mr. Hornstra, dat nog in voorberei ding is een regeling om tien pet. bij te dragen voor harmonie- en fanfare- gezelschappen, die hun materiaal wil len verbeteren. Het onderzoek hierover duurt echter nog voort, temeer omdat men zich nog geen voorstelling kan ma ken van de omvang van de kosten. GOES Het melkverbruik in het gebied van de Zeeuwse melk- federatie, waarbij ook veehou ders en slijters van Goeree-Over- flakkee zich hebben aangesloten, is in de laatste jaren aanzienlijk gedaald. Wel liep in het gehele land het melkverbruik sterk terug, maar in Zeeland deed zich dit verschijnsel sterker gelden. Van 1954 tot 1958 daalde het lan delijk verbruik met ongeveer zes procent, het Zeeuws verbruik echter met ongeveer tien procent. Dit deelde de voorzitter van de Zeeuwse melkfederatie, drs. J. J. IJs- sel mede op de dinsdagmiddag in ,,De Prins van Oranje" te Goes gehouden jaarlijkse algemene ledenvergadering. Als oorzaken voor de daling van het verbruik noemde de voorzitter de aan zienlijke prijsstijging die het produkt heeft ondergaan en de grotere geva- riëerdheid van het voedsel, die in de genoemde jaren niet meer onderhevig was aan de na-invloeden van de twee de wereldoorlog. De kwaliteit van de melk is, ondanks de zorg die aan het produkt wordt besteed, nog steeds voor grote verbeteringen vatbaar, zo voeg de drs. IJssel hier aan toe. Een door lopende koeling van de melk, vanaf het melken tot aan de consumptie, die nu nog utopie schijnt, doch wellicht wel dra zal worden verwerkelijkt, zou een oplossing vormen. Het gebruik van gepasteuriseerde melk daalt, dat van gecondenseerde melk echter stijgt. De kaasproduktie was in het afgelopen jaar groter, doch de boterproduktie kleiner. Hiertegenover staat echter een stijging van de boter- prijs. Vermoedelijk door de aanhoudende warmte, is de teruggang van het ge bruik van consumptiemelk in 1959 ge stuit. Vooral zure melkprodukten von den veel aftrek. Van de droogte is in de melkproduktie, landelijk gezien, nog niet veel te merken, al doen zich hier en daar gevallen van teruggang voor. De garantieprijs ging in '58-'59 om laag. Minder melk komt voor garantie in aanmerking. De melkveehouder leert het marktrisico kennen, van ga rantieprijs, zo merkte de voorzitter op, kan nauwelijks meer worden gesproken. .,De winstmarge van de melkslijter is „gemillimeterd", verklaarde drs. IJssel die vervolgens inging op de extra moeiten en kosten die het vervoer van de melk in het waterrijke gebied van Vissen voor goed doei AXEL. De Axelse visvereniging heeft aan het Groene- en aan het Wit- Gelekruis de opbrengst van haar vis wedstrijden, die werden gehouden tij dens de bevrijdingsfeesten, gegeven. Beide kruisverenigingen werden 180 rijker. DREISCHOR. Het Verbond voor Veilig Verkeer is voornemens, het initi atief te nemen tot de oprichting van een speeltuin, onder het motto „De spe lende jeugd van de straat". Een terrein naast de openbare lagere school komt volgens de vereniging in aanmerking. Bij het gemeentebestuur is het stuk grond aangevraagd. Een grote zandbak, een wip, duikelrekken, klimrekken en een caroussel zouden de inventaris van het kinderoord moeten vormen. Dit deel de de heer M. van Immerzeel. vice- voorzitter van het V.V.V. mede tijdens een vergadering in het Dorpshuis. De geldinzamelingen die voor het tot stand komen van de speeltuin moeten worden gehouden, zouden door moeders van schoolkinderen kunnen gebeuren, zo stelt het V.V.V. zich voor. Mannelijke inwoners zouden behulpzaam kunnen zijn bij de aanleg van de speeltuin. Voor ex ploitatie van de speeltuin zal een comi té worden gevormd, omdat de Vereni ging voor Veilig Verkeer van oordeel is. dat dit niet op haar weg ligt. Bij voldoende belangstelling zal de aanstaande winter een verkeerscursus ivoor bromfietsers worden gehouden. Opening kleuterschool KOUDEKERKE. Mevr. S. C. de Ca- sembroot-baronesse Van der Feltz, de echtgenote van de commissaris der Ko ningin in Zeeland, zal op zaterdag 10 oktober a.s. des middags om half drie de officiële opening verrichten van de nieuwe kleuterschool ,,De Klim-op" aan de Kerkstraat in Koudekerke. Geno digden en belangstellenden zullen om twee uur samenkomen in hotel „Wal cheren". Na afloop van de opening zal de school, die eigendom is van de Ver eniging tot Instandhouding van een Chr. kleuterschool te Koudekerke, worden be zichtigd. BRUINISSE. Meer dan driekwart van de mosselkwekers zal in oktober deelnemen aan de leveringen. In sep tember was de levering nog niet erg groot. Deze stijging is het gevolg van de invoer van de d. kwaliteit, mosselen met een hoog visgewicht, maar een kleine schelp. De helft van de aange voerde mosselen komt van de percelen in de Grevelingen, de andere helft van de Wadden. De import van Deense en Duitse mosselen zal hierdoor teruglo pen, zodat de baten nu ten goede ko men aan de eigen kwekers. de Zeeuwse melkfederatie met zich mee brengen. In het komende seizoen gaat de fede ratie voorlichting geven aan de slijters, die daardoor in staat zullen worden ge steld, hun service tegenover de consu ment te verhogen. Over de actie ,,M" bestond in de vergadering niet veel geestdrift. Liever zag men propagan da, die meer met het produkt zelf te maken heeft. Van Zeeuws-VIaamse zijde maakt men zich ongerust over de heffing, die in de detaillistenprijs en de consumen tenprijs zal worden doorberekend. Deze bedraagt evenals vorig jaar tien cent per 600 liter. Zeeuws-VIaamse melkslij- ters vrezen voor dit bedrag alleen op te moeten draaien, nu melkfabrieken zich uit de federatie hebben terugge trokken. TERNEUZEN De Kamer van Koop handel voor Zeeuwsch Vlaanderen heeft, blijkens het verslag over 1958, in dat jaar veel activiteiten ontplooid. Met diverse overheidsinstanties werd con tact opgenomen over actuele vraag stukken, o.a. de veertarieven, de vlas industrie en de helicopterhaven te Axel. Op 1 jan. 1959 stonden 5364 onderne mingen ingeschreven in het Handels register tegen 5391 op 1 januari 1958. Het Zeeuws Vlaams Borgstellingsfonds verleende in 1958 voor een bedrag groot 14.650 gulden kredieten. De achterstand in aflossingen bedroeg eind vorig jaar 5,6 procent van het uitstaande saldo. Gedurende 1958 werden, via de plaat sen van tussenkomst in Zeeland be vracht; 3857 schepen met 1.081.044 ton goederen aan een totaalvrachtsom van 2.531.988,03 gulden. Hiervan werden via de plaats van tus senkomst te Terneuzen bevracht: 2825 schepen met 887.689 ton goederen aan een totaalvrachtsom van 1.926.956,41 gulden. Via de plaats van tussenkomst te Breskens werden hiervan bevracht: 142 schepen met 21.603 ton goederen aan een totaalvrachtsom van 78.634,21 gulden. Ons depot te Goes, West- havendijk 4, tel. 2523, zal u desgewenst gaarne het adres van een Esso haardoliehande- laar geven. GOES. Voor de leden van de jeugd kerk van de Herv. Gemeente, jongeren van 14 t/m 18 jaar werd in de Prins van Oranje een gezellige contactavond ge houden. Wika D. E. Hiensch sprak in zijn ope ningswoord over de betekenis van de verschillende onderdelen van de kerk dienst. Het gaat in de eredienst niet al leen om de preek, maar schuldbelijdenis, genadeverkondiging, de Wt des Heren, het bidden en het zingen hebben ieder een plaats in het geheel en dient niet alleen als afwisseling. De led envan de jeugdkerkcommissie, die zijn afgetreden, werd dank gebracht voor hun waardevolle medewerking en de nieuwe leden werd een welkom toe geroepen. De penningmeester, de heer R. v. d. Klooster, gaf een kort overzicht van de opbrengst van de collecten. Met mede werking van de pianist, de heer J. Boon, werden enkele nieuwe geestelijke liede ren in modern ritme gezongen. Deze lie deren vielen bij de jongeren bijzonder in de smaak. Voor de pauze werd de interessante mooi# kleurenfilm „De weg door de wolken" vertoond. Deze film gaf op een boeiende wijze een indruk van het vlieg- wezen over heel de wereld. Na de pauze werden enkele tekenfilms en de leuke film van Stan Laurel en Oliver Hardy „Van de wal in de sloot" vertoond. De heer Ir. A. Oosterbroek, jeugd- ouderling, sloot deze geslaagde contact avond met een kort woord naar aanlei ding van de inhoud van de nieuwe ge zongen liederen, waarin gesproken wordt van het heerlijk woord van God, dat zich als een trilling in de wereld voortplant. DREISCHOR. De vermoedelijke da der van een aantal aanvallen op een kudde schapen in Dreischor, is gevan gen. Het is een hond uit een naburige gemeente. Enkele tientallen dieren wer den de laatste tijd gedood; andere wer den gewond of in het water gedreven. Het is na een intensieve klopjacht ge lukt, het ondier op te sporen. BRUINISSE. Meer dan 60 geregel de bezoekers van de bejaardens >ciëteit hebben een rondrit over het eiland ge maakt met als doel het rusthuis Duin oord te Haamstede, waar de oud-Brue- naar en omroeper Arie van Vessem werd bezocht. De achttien gratis be schikbaar gestelde particuliere auto's en stationcar reden via verschillende bin nenwegen over de zuidkant naar Haamstede en over de noordkant te rug. GOES. De heer S. Balkenende, controleur a district Goes van de plan- tenzielttekundige dienst heeft gisteren wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zijn werkzaamheden beëindigd. Door de landkooplieden, ex porteurs, verladers en verpakkers van exportaardappelen van de Zeeuwse eilanden werd de familie Balkenende in de „Korenbeurs" een afscheidsreceptie aangeboden, die zeer druk was bezocht. De voorzitter van het voor deze re ceptie gevormde comité, de heer C. Meijer te Kruiningen, dankte de heer Balkenende voor alles wat deze voor de aardappelhandel heeft gedaan en roemde diens eerlijkheid en oprechtheid. Aanleg weg aanbesteed KOUDEKERKE. De gemeente Koudekerke heeft aanbesteed de aan leg van een weg in het ontwerp uit breidingsplan Dishoek. Aan deze weg zullen zeven landhuizen gebouwd kun nen worden. Hoewel het uitbreidings plan nog niet is goedgekeurd werden gronden hiervoor in de laatst gehouden gemeenteraadsvergadering bouwrijp verklaard, gelet op de grote behoefte aan het bouwen van landhuizen in Dis hoek. De laagste inschrijver was: G. J. Eelandt te Vlissingen met een bedrag van 15.200. Daaropvolgend: firma Den Exter, Breskens 16.500, firma Boone, Goes 16.975, C. van Wallen burg, Middelburg 17.100, firma J. la Gasse, Koudekerke 17.900, N.V. land. Middelburg 17.930 en J. Walenburg te Veere 22.900. Zee van Laatste oriëntatierit SINT PHILIPSLAND. De M.A.C. Sint Philipsland houdt zaterdag haar laatste oriëntatierit in dit seizoen. Er wordt een veertig kilometer lange rit gereden, die zal beginnen bij hotel „De Druiventros". In hotel „Concordia" te Steenbergen worden des avonds de prij zen bekend gemaakt. De rit staat open voor auto's, motoren en scooters. TERNEUZEN. De N.C.V.B. hield in Pro Rege haar jaarvergadering. De presidente, mevrouw M. Terlouw-Vink, opende de vergadering, waarna de Ge westelijke Presidente mevrouw Hom- burg-Hoekveld uit Vlissingen, een lezing hield over „De macht van de vrouw". Na de pauze werden huishoudelijke za ken behandeld en werd het winterpro- gramma bekend gemaakt. De kantoren van de V.V.V.'s en de Nederlandse Spoor wegen hebben er flink propaganda voor gevoerd: Maak eens een dagtocht naar de Deltawerken in Zeeland Ook Sien Rijs uit IJmuiden wilde dit gigantische werk van dichtbij zien. Maarevenals vele anderen deze zomer kwam zij teleurgesteld uit Veere terugwant: pracht van een reis voor c TERNEUZEN. Het bij de N.V. Ter- neuzense Scheepsbouwmij. gebouwde vrachtschip zal zaterdag' a.s. te water worden gelaten. Het schip, dat ongeveer 3000 ton meet, werd in opdracht ge bouwd voor de A.S. Dampskipselskabet „Paabornholm as 1866" te Ronn. Dene marken. Advertentie z -c Dag Sien en veel plezier! De directeur van het hotel in IJmuiden zwengelde uitbundig aan de arm van het blonde meisje. Heb je het kaartje in je tasje? Ja meneer. En de folder van de spoor wegen ook? Ja meneer. Sien Rijs haastte zich naar de bus, die haar enkele ogenblikken later in de richting Haarlem voerde. Daar stapte zij over op de trein, die haar naar de Zeeuwse hoofdstad zou bren gen. Dat was verleden week donder dag, ongeveer tegen twaalf uur. Dank zij de service van het kantoor van de Vereniging voor Vreemdelin- i had zij een pracht van een reis voor de boeg: een tocht naar de Deltawerken. De hele zomer door was Sien druk in de weer in het hotel. Het was alle dagen, van ^morgens vroeg 'tot^'s^avonds^ laat helemaal geen bijzonderheid is, dat de boot niet vaart. Dat staat wel in het officiële foldertje van de Nederland- sche Spoorwegen, maar papier is ge duldig, nietwaar juffrouw? raad te geven tenminste dat dacht men daar. Ga eens naar de Deltawerken, luidde het advies. Een pracht tocht! Van Haarlem uit naar Middelburg, vandaar met de bus naar Veere en dan een boottocht naar de in uitvoe ring zijnde werken. Buitengewoon in teressant, buitengewoon! Aan het slot van het gesprek overhandigde een charmant meisje van de V.V.V. aan de even charman te Sien een folder van de Nederland- sche Spoorwegen; een folder voor dag tochten. Kijk, tocht drie moet u nemen, zei de juffrouw van de V.V.V. Aldus is gebeurd. Donderdagmiddag is Sien vol goede ■moed vertrokken, blij in het vooruit zicht van een prachtige vakantiedag. Vrijdagmorgen om acht uur is ze weer in Middelburg op de trein gestapt om de laatste uurtjes vrije tijd tussen de wielen door te brengen. Een scucces is het bezoek aan Zeeland haar eerste kennismaking met deze provincie niet geworden. In de folder stond keurig vermeid, dat uit Veere elke dag om 9 u„ 10 u. 15, 12 u. 05, 13 u. 15, 15 u. en 16 u. 35 een boot vertrekt voor een tocht langs de Deltawerken. GEDULDIG Maa>r toen Sien er was, kwam de boot niet en Veerse vissers, die aan de havenkant stonden te turen over het water, hebben haar verteld, dat het hollen en nog eens hollen om de tal rijke gasten op tijd en naar genoe gen te bedienen. Omstreeks juli deed het uit Uitgeest afkomstige meisje haar intrede in het XJmuidense hore cabedrijf. Van vakantiehouden kwam natuurlijk in de drukke maanden niets terecht. Trouwens, daar had Sien, pas in dienst, ook geen recht op. Maar verleden week zei de baas op eens: „luister eens meisje, je hebt de hele zomer hard gewerkt, als je eens een dagje uit wilt, dan kan dat nu wel." Urenlang heeft Sien erover ge dacht. op welke wijze zij haar ene vakantiedag zou besteden. Deze dag moest immers voor honderd procent aan het gestelde doel beantwoorden: iets anders zien dan het beweeg van elke dag. Op het te hulp geroepen V.V.V.-kan- toor in Amsterdam wist men goede Sien Rijs: „Het is me echt tegengevallen". Het is inderdaad mogelijk, deel de de waarnemend directeur mij me de. Het is in de afgelopen maanden meer dan eens voorgekomen, dat toe risten teleurgesteld terugkwamen uit Veere. Ik heb deze trieste geschiedenis ook verteld aan een hoge meneer van de Ne-derlandsehe Spoorwegen in Utrecht. Het is mogelijk, dat de boot niet heeft gevaren, zei deze man. Wij heb ben meer klachten ontvangen en zullen al het mogelijke doen om te voorkomen, dat deze ongewenste situa tie zich volgend jaar herhaalt. Zo is het gezegd in de geijkte ter minologie en ik geloof echt wel dat onze Nederlandsc-he Spoorwegen zullen zorgen, dat volgend jaar van Veere uit boten zullen vertrekken op de aan gekondigde tijden. Maar de vakantie 1959 van Een schipper uit Veere, die het i.ji meisje aan de haven zag staan, heeft Sien IS grotendeels op een teleur- getracht de eer van Zeeland hoog te stelling uitgelopen houden, door Sien aan te bieden op r..j zijn schuit, waarmee hij toch nog even Jammer voor Zeeland en het water op moest, een tochtje mee heel erg jammer voor dat leuke te maken. Deze compensatie heeft mpiqip T Trmiirlpr, Sien toen met graagte aanvaard. meisje Uit IJmuiüen. Dit verhaaltje zou u nooit hebben gelezen, als ik verleden week vrijdag ochtend niet toevallig in de trein te genover deze vakantie houdende blon dine was komen te zitten. Een propagandiste voor Zeeland is zij niet geworden. Helaas niet. Ik heb het geval voorgelegd aan de Provinciale Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in Middelburg. Vervolgens bood hij de heer en me vrouw Balkenende een televisietoestel en bloemen aan. Daarna werd het woord gevoerd door mr. F. du Mar- chie Sarvaas, plaatsvervangend direc teur van de plantenziektekundige dienst, die deze middag zag als een symbool van de samenwerkende P. D. en het bedrijfsleven. Hij memoreerde de aan stelling van de heer Balkenende als plaatselijk controleur op 10 augustus 1939, zijn benoeming tot controleur in 1949 en tot controleur a in 1954. De heer Du Marchie Sarvaas overhandigde de scheidende een boek. Namens de V.B.N.A., afd. Zeeland, sprak de heer J. Valkier en bood een bloemetje" aan in een nauwelijks te tillen mand. De heer J. Leeuwenburgh, technisch hoofdambtenaar van Wagenin- gen, noemde de heer Balkenende een uitnemend ambtenaar voor het inspec teren en laden van aardappelen. De heer S. K. Phaff, die namens het hoofd bureau voor Wageningen sprak, bood een ets als aandenken aan. De naaste medewerkers, de „kring" Zeeland, werden vertegenwoordigd door de heer J. Hetgers, districtshoofd, waar na de heer N. de Recht namens deze ..kring" een fraai schilderstuk offreer de. De heren T. de Groede, bedrijfschef, A. J. Veerman, voormalig hoofd P. D., J. C. van Drimmelen, expediteur te Breda, C. Wisse, namens verladers uit Hansweert en een broer van de heer Balkenende, namens de familie, sloten de rij van sprekers. Ten slotte dankte de heer Balkenende met weinig woorden voor de aangebo den receptie, toespraken en geschenken. THOLEN. De organist Fejke Asma zal op maandag 5 oktober in de Her vormde kerk te Tholen een concert- ge ven. Er zal aandacht worden besteed aan alle perioden uit de orgelkunst, zo veel als dat in één programma mogelijk is. Het concert wordt gegeven onder aus piciën van het Orgelcentrum. Geslaagde verpleegsters TERNEUZEN. In het Julianazie- kenhuis is het examen afgenomen voor het diploma a ziekenverpleging: Ge slaagden; C. P. Bakker, K. C. Geluk, C. A. Hamelink, M. N. E. Moens, C. P. van Putten en T. de Regt. MIDDELBURG. Op de vergadering van het district Zuidwest van de Kon. Ned. Bond tot het Redden van Drenke lingen vond een aantal bestuurswijzigin gen plaats waardoor het districtebestuur er thans als volgt uitziet: Mr. P. C. Adriaanse (Middelburg) voorzitter, 1. van Bel (Middelburg) secretaris, P. Bouwen- se (Middelburg), A. E! van Eek (Vlis singen) en G. J. de Rooij (Vlissingen). leden. In zijn overzicht van de verrichte werkzaamheden memoreerde de heer Van Bel de vele goede diensten die de motor boten van de K.N.B.R.D. in het algelo pen seizoen hebben verricht, vaak onder zeer moeilijke omstandigheden, en hij bracht hulde aan de bemanningen van deze boten. Momenteel zijn 32 van deze motor-reddingboten in Zeeland gestatio- neerd, waarvan een deel is ondergebracht bij de Bescherming Bevolking; het stre ven is thans om zo spoedig mogelijk te komen tot het oprichten van reddings brigades in die plaatsen, waar de boten bij de B.B. zijn ondergebracht. De secre taris sprak zijn erkentelijkheid uit voor de grote medewerking die bij het oprich ten van reddingsbrigades wordt onder vonden van gemeentebesturen en B.B.- autoriteiten; helaas moest hij van enkele grotere gemeenten, waar reeds jarenlang reddingsbrigades zijn gevestigd, getuigen dat hier de medewerking veel te wensen overlaat. De vergadering nam het be sluit om meer aandacht aan de propa ganda te besteden. Door de reddingsbrigades zal een aan tal leden worden aangewezen, die in de komende wintermaanden een cursus zul- v°Ige.n" waardoor zij in de zomer 1960 als instructeur bij de nieuwe red dingsbrigades kunnen optreden. Het oefenprogramma voor de motor boten voor d.e komende winter werd vast gesteld. Tot technisch adviseur, belast m j y. Gezicht op de bootmotoren, werd benoemd de heer J. Verstraate te Koudekerke; het districtsbestuur sprak zijn erkentelijkheid uit voor het feit, dat de heer Verstraate deze taak op zich heeft willen nemen. Acht meisjes uit Serooskerkc (W) verkopen tijdens de winkelweek olie bollen, ten bate van het kinderhuis Iepenoord te Oostkapelle. Verschillende winkeliers stelden ingrediënten beschik baar. Woensdag- en donderdagavond bieden de dames hun gebak te koop aan bij de kerk. Scheepvaart Vlissingen Vlissingen aangekomen. 28-9 Bel. Francois Letzer:station. 29-9 Fin Ymatra - bunkeren. met sTeep6" vertrokken 28"9 Bel- Scaldis Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. sche pen): 28-9 Havik, 29-9 Congokust. Nassau- haven, Alpha. Telemon. Gazelle, Baarn Sumatra. Naar zee: 28-9 Coraïe, Curagao, Eagle: 29-9 Averdijk. Victory. Rose Marie, Mado II Cornelia-B, Olive. Myson. Aritje, Ares. hoog water woensdag 30 september 1959: Vlissingen: 0.17 u„ 1.78 m.; 12.38 u 1 73 m Terneuzen: 0.42 u„ 1.94 m.; 13.01 u., 1.89 m Wemeldinge: 1.49 u., 1.66 m.; 14.13 u 1 5» m. Zierlkzee: 1.26 u,, 1.45 m.; 13.45 i'jj

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3