DEBAT ZONDER Milde instemming gematigde kritiek: UITSCHIETERS Friezen kwamen in Den H met 135.000 handtekeningen DRIE DAGEN NA REL: 5 MAANDEN DE CEL IN A Igemenebeschou wingen in de Tweede Kamer begonnen De Bilt: Zon Geen zoet water op Voorne en Putten Wachtmeesters jaagden met schema op buit Kans op klantjes Onderhandelen in november PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 30 september 1959 KLM EN SAN FRANCISCO KORTE~METTEN KAAK VERMORZELD TRANEN Loonbeleid Eisenhower neemt korte vakantie Geef mij maar... Overvaren kotter had vislicht aan HAARDENVERKOOP GESTAAKT BOAC over pool naar Californië Uitbreker na 2Vz jaar door politie gepakt goed berekend WEL ONENIGHEID, GEEN ONTSLAG Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Chefred. 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604: Vlissingen, Rembrandl. 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 15e Jaargang no. 4371 Van onze correspondent WASHINGTON Minister Luns heeft gisteravond, na een onderhoud met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dillon, verklaard dat in novem ber nieuwe besprekingen zullen beginnen over de landingsrech ten van de K.L.M. in de Verenig de Staten. Zoals bekend doet de Nederlandse regering krachtige pogingen voor de K.L.M. landingsrechten in San Fran cisco aan de oostkust van Amerika te verwerven. Bij de luchtvaartbespre kingen in 1957 is dat de Nederlandse delegatie niet gelukt. Wel werd in het luchtvaartverdrag van 1957 een clau sule opgenomen dat de besprekingen hierover op verzoek van een der par tijen zouden kunnen worden heropend. NU MEER KANS De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen, heeft onlangs een dergelijk verzoek ingediend. Minister Luns voerde er gisteren besprekingen over met minis ter Herter en onderminister Dillon, met het resultaat dat de Amerikaanse regering zich bereid heeft verklaard in november nieuwe besprekingen te beginnen. Algemeen worden de Nederlandse kansen nu beter geacht dan in 1957, aangezien intussen een aantal andere buitenlandse luchtvaartmaatschappijen landingsrechten in San Francisco ver kregen. Minister Luns zei gisteren: Ik hoop dat de besprekingen tot een ge lukkig einde zullen leiden. BREDA De Bredase politierechter heeft de negentienjarige monteur J. C. L. uit Bergen op Zoom gisteren tot vijf maanden gevangenisstraf veroor deeld. De rechter bepaalde tevens dat de straf meteen zou ingaan. De huilen de jongen die werd weggeleid had zaterdagavond een politie-agent mis handeld. Die zal zes weken niet kun nen werken. De agent had zaterdagavond laat in Bergen op Zoom een einde willen 'maken aan de baldadigheden van de monteur en twee van zijn vrienden. Terwijl hij de handen vol had aan de andere jongens sloeg de monteur hem onophoudelijk met de gebalde vuist in het gezicht. Drie uur lang is een tand arts later bezig geweest de kaak van de agent spalken. Voor de politierechter was alle dap perheid van L. verdwenen. „Het kwam van het bier denk ik" zei hij zachtjes. Na de eis van de officier van justitie zes maanden gevangenisstraf barstte hij in snikken uit. „Geeft u mij een kans" stamelde hij. De politierechter meende echter dat er in dit geval streng moest worden opgetreden. Hij legde de jonge monteur een gevangenisstraf van 5 maanden op. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Geen verrassingen, laat staan openbaringen, evenmin een grote politieke botsing tussen rechts en links, daaren tegen een rustig debat, bijna waardig. Dat was de sfeer waarin giste ren de Tweede Kamer in baar algemene politieke beschouwingen bet aangekondigde beleid van bet kabinet-De Quay beeft beoordeeld: door de regeringspartijen met milde instemming, door de socialis tische oppositie met gematigde kritiek. In een enkele zin samengevat komen de meningen van de lei ders van de grote fracties over het kabinet hierop neer: MR. J. A. W. BURGERS (soc. oppositie): politiek sterk, maar moreel zwak. PROF. MR. C. P. M. ROMME (kath.v.): continuïteit met enkele verschuivingen van accent. PROF. MR. P. J. OUD (lib.): een lijn is omgebogen. DR. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT (a.r.): wij blijven bereid tot vruchtbare samenwerking. DR. H. W. TILANUS (c.h.): Ik wacht in vertrouwen op de daden. Dit kabinet is het best op dreef in de Troonrede als het gaat om de voort zetting van wat al begonnen is, aldus mr. Burger, die van oordeel was dat de loonpolitiek tot een aanfluiting wordt gemaakt, het beleid voor het overige onduidelijk is, terwijl volgens hem het kabinet als droog zand aan elkaar hangt. Prof. De Quay heeft zich niet voldoende georiënteerd op de stabiliteit en getuige het heengaan van de heer Van den Bergh ook niet vergewist van de persoonlijke omstandigheden van zijn mensen. Het langdurige zoeken naar een opvolger was volgens mr. Burger een bewijs van het ontbreken van de maximale mogelijkheden voor een geschikte be zetting van deze post. Is het gerucht juist dat oud-minister Stikker direct of indirect is benaderd, zo vroeg mr. Burger, dit in verband met de passage in de Troonrede om de zelfstandigheid van Nieuw-Guinea zoveel mogelijk te bevorderen. Mr. Stikker, wiens denkbeelden hierover bekend zijn, zou dus capabel zijn ge acht om in dit kabinet zitting te ne men, aldus mr. Burger. De progressiviteit wordt afgekocht met enkele sociale voorzieningen, maar dat gaat volgens mr. Burger weer ten koste van de veiligheid van de noor delijke provincies. Over de Lauwers- zee staat geen woord in de Troonrede. Mr. Burger maakte er naast zijn be zwaren tegen de plannen om Spanje in de Navo op te nemen, het hoofd punt van zijn rede van en waarschijn lijk zit er dan ook wel een socialis tische Lauwerszee-motie in het vat. Wat het loonbeleid betreft bevindt dit kabinet zich in een kronkelige situatie, aldus mr. Burger, die meende dat de regering angst koestert voor de vrijere loonvorming. Er worden zoveel mogelijk lasten op de consument af gewenteld. De politiek is dubbelslach tig, omdat men geen overspanning wil, maar de vraag is hoe men de stijging van de kosten van levensonderhoud wil tegenhouden. De miljoenennota van minister Zijlstra was veel pittiger dan de Troonrede en toonde een con sequente voortzetting van de conjunc turele benadering van de politiek, precies zoals bij vorige kabinetten. Zie verder pagina 7 T\E TWEEDE KAMER is gisteravond voor het eerst in haar geschiedenis gepresideerd door een vrouwBij de opening van de avondvergadering geleidde de griffier, mr. Schepel, de eerste plaats vervanger van de voorzitter, mevr. M. Stoffels-Van Haaf ten naar haar plaats. Voor haar, in een klein vaasje, pronkte een orchidee een attentie van de afwezige voorzittermr. Kortenhorst. Er was een wat roezige sfeer in de Kamer toen zij gekleed in een keurig zwart mantelpakje en witte nylon- blouse de voorzittershamer vatte. Rus tig, zeer beheerstheropende zij de ver gadering, de algemene politieke be schouwingen aan de orde stellend en het ivoord gevend aan prof. Oud. Deze wenste de voorzitster hoffelijk ge luk met haar benoeming en verontschul digde zich bij voorbaat als hij zich in het vuur van het debat eens mocht ver gissen en haar mogelijk zou aanspreken met „mijnheer de voorzitterDat bleek niet overbodig want slechts negen keer in het verloop van zijn rede realiseerde hij zich dat er een vrouw op de voorzit- tersstoel zat: wel dertig maal wierp hij het vertrouwde mijnheer de voorzitter tus sen zijn woorden. Dr. Bruins Slot had daar wat op ge vonden: hij deelde mee om zich beter in te kunnen leven in de situatie me vrouw Stoffels aan te zullen spreken met „mevrouw de presidenteEn hij hield zich daar keurig aan. Cri WASHINGTON (UPI) President Eisenhower gaat vandaag met va kantie. Hij heeft een hardnekkige verkoudheid opgelopen en hoopt daar van in California af te komen. Hij gaat acht dagen logeren bij een oude vriend. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Friese dele gatie die gistermorgen bij mi nister Korthals op bezoek was om de inpoldering van de Lau- werszee te bepleiten was zo omvangrijk dat de werkkamer van de minister haar niet kon bevatten. In allerijl heeft men toen de Statenzaal in gereed heid gebracht voor de ont vangst van de dames en heren van de actie Lauwerszee. die vooral uit het oogpunt van vei ligheid dient te verdwijnen. Minister Korthals trad op als een vriendelijk gastheer. Hij stelde de wijze van aanbieden op hoge prijs en verzekerde de delegatie dat dë kwestie van de Lauwerszee geen moment uit zijn aandacht is ge weest. Als de tijd rijp is zal hij ook niet schromen een beslissing te ne men, maar binnen het raam van de financiële mogelijkheden is de mo gelijkheid van inpoldering nog niet aanwezig. Dit laatste bevestigde de secretaris-generaal mr. A. Gieden met een hoofdknik. De boodschap die de Friezen naar Den Haag brachten loog er niet om: veertien postzakken met in totaal 135.000 handtekeningen van Frie zen die de actie steunen. De leider van de delegatie, de heer P. van der Mark uit Sneek zette uiteen dat de actie bepaald geen protestactie is in opstandige zin, maar een bij herhaling onder de aandacht brengen van de situatie Advertentie ViSSiëU H O. 1 CIGARETTES OOSTENDE Op grond van ge tuigenverklaringen wordt in Oostende voor zeker aangenomen, dat de door de Karei Doorman overvaren Belgische kotter Frans Elza op het moment van het ongeluk de voorgeschreven vis- lichten in de voormast voerde. Dit leit, naast de omstandigheid dat de Franz Elza vissende was en dus op grond van het internationale zeerecht voorrang had boven andere schepen, is verwerkt in het officiële proces verbaal, dat de Hoofdwaterschout van Oostende in overleg met de procureur te Brugge heeft opgemaakt van deze scheepsramp. MOEILIJK AANVAARDBAAR Het Belgische parlementslid R. de Kinder heeft de minister van buiten landse zaken inmiddels schriftelijk verzocht langs diplomatieke weg een onderzoek te doen instellen naar de vraag wie verantwoordelijk is geweest. In zijn brief schrijft dit Belgische par lementslid, dat „bepaalde verklarin gen van de commandant van de Karei Doorman, zoals deze in persberichten zijn verschenen, moeilijk aanvaardbaar schijnen". Eigen nieuwsdienst BERGEN OP ZOOM De Econo mische recherche heeft toch nog in gegrepen in de „haardenoorlog" te Bergen op Zoom. De handelaren hadden namelijk aan gevoerd dat de N.V. Ijzerhandel Hol- landia uit Amsterdam, die de verkoop op de voormalige haardenfabriek De Schelde uitvoerde, geen vestigings vergunning had, geen vergunningen van het haardenbureau Veko en geen van de bescheiden die zij voor de detailhandel nodig heeft. P<< had tot gevolg (let aflevering van de fabriek moest worden gestaakt tot een uitspraak is gedaan. Eventuele kopers konden nog wel in de show room terecht om hun haarden en der gelijke uit te zoeken, hun orders wer den wel genoteerd maar niet afge leverd. De winkeliers die hun „veertig procent"-actie haden gevoerd, waren hun voorraad haarden vrij vlug kwijt geraakt, sommigen zelfs meer dan zij hadden. De winkeliers die eeist de zaak eens wilden aanzien hebben nu een strop, omdat de N.V. toch wel met de ver koop door zal gaan. De afgevaardigden van de actie Lauwerszee met de zakken vol hand tekeningen op het Binnenhof, kort voor zij bij minister Korthals binnen stapten. SAN FRANCISCO (Reuter) De En gelse luchtvaartmaatschapp" BOAC gaat de komende herfst over hel noordpool gebied vliegen van Londen naai San Francisco. Dit deelde de president van de BOAC, sir Gerard d'Erlanger, hier gisteren mede. ROERMOND. In liet huis van zijn zwager is te Roermond de 45-jarige Ger- rit van den O. gearresteerd. De man ontsnapte twee en een half jaar gele den uit de gevangenis van Roermond, toen de gedetineerden werden gelucht. Hij wipte over een vijf meter hoge muur. Sinds de ontsnapping bleef Van den O. in Roermond, waar hij gastvrij heid genoot bij zijn zwager. Hij vatte ai gauw zijn oude stiel van inbreker op en kwam afwisselend met eetwaren als cho colade en kaas maar ook met tabak thuis. Zijn zwager hielp hem van het goed af te komen en is voor heling gear resteerd. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Droog en zonnig weer, matige tot krachtige zuidoos telijke wind. De zelfde temperaturen als woensdag of iets hogere. AHESJE: Een brief! Van wie'. 1 oktober: zon op 6.39, zon onder 18.20; maan op 5.09, vman onder 17.51. In een vyver bij het Staatslieden kwartier in Zutfen is gisteren de twee jarige Ronald Scholten verdronken. Hij speelde met een paar andere kinderen aan de kant van het water. Toen hij een bootje in de vijver wilde grijpen viel hij in het water en zakte in de modder weg. Eigen nieuwsdienst BRIELLE. De noodklok luidt voor de agrarische bedrijven op Voorne en Putten, zei dijkgraaf Noordermeer van de Brielse dijk- kring tijdens de vergadering, die te Brielle werd gehouden om de noodtoestand onder ogen te zien, die is ontstaan door het gebrek aan zoet water. In heftige bewoordingen wees hij er op, dat naast de droogte ook de werken voor Europoort er oorzaak van zijn, dat de Brielse Maas niet minder dan veertig centimeter is ge zakt. Dat betekent een verlies aan zoet water van ongeveer drie miljoen kubieke meter. Doordat het zoutgehalte van de Oude Maas, waarvan normaal het zoete water wordt ingelaten, vrijwel permanent te hoog is, kan het gele den verlies niet worden goedgemaakt. Er is geen zoet water meer beschik baar voor de agrarische bedrijven op Voorne-Putten, met alle rampzalige gevolgen van dien. Nood programma Een noodprogramma van tien pun ten is opgesteld voor de gebruikers van zoet water, om te trachten de nadelige gevolgen nog zo lang moge lijk tegen te gaan. Aangeraden wordt in sloten en andere waterlopen zo mogelijk enige voorraad te vormen, voordat zout water in de Brielse Maas wordt ingelaten. Ernstige bezwaren werden van veel kanten geuit tegen het nieuwe streek plan Brielse Maas, door welk plan de wateroppervlakte van de Brielse Maas boezem zal worden verkleind, zodat men in tijden van droogte nog eerder door de zoetwatervoorraad heen zal zijn. Gevaar voor lek Een groot gevaar is het werk van de zandzuigers, die weliswaar niet dieper dan tot op ongeveer twaalf me ter het zand mogen opzuigen, maar waarvan niemand kan controleren, of zij niet verder gaan en zodoende de kleilaag doorbreken, die het zoute water moet buitenhouden. Is dit een maal gebeurd, dan komen er in de Brielse Maas zoute kwellen, die voor goed dit gebied als zoetwaterreser voir onbruikbaar zullen maken. De heer Sipkes, landschapdeskundi- ge, achtte het verleggen van de af- sluitdam bij Oostvoorne in zeewaartse richting een mogelijkheid om de op pervlakte van de Brielse Maas te ver groten Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM. De vier wachtmeesters van de rijkspolitie die zich door automobilisten om lieten kopen, blijken nauwkeurig aantekening te hebben gehouden van de data van allerlei congres sen en andere belangrijke ver- aderingen en tentoonstellingen in de hoofdstad. Op die data maakten de wacht meesters op de rijksweg Amster damAmersfoort en op de rijks weg AmsterdamUtrecht extra jacht op automobilisten, van wie men redelijk kon verwachten, dat zij waarschijnlijk een borrel tje hadden gedronken voordat zij uit Amsterdam vertrokken. Bij deze controles, die 's avonds laat of des nachts werden ge houden, maakten de wachtmees ters dan de beste kans hun slacht offers te vinden. De aanhouding van de automobilist uit Blaricum is hun, zoals bekend, noodlottig geworden. De aangehoudene, een oud politieman heeft thans meegedeeld, dat hij niet meer dan twee glazen limo nade met een scheutje sterke drank had gedronken, plus 's nachts nog een kop koffie. Hij was dagen lang op een radio- en televisietentoonstelling in Amsterdam bezig geweest. Toen hij op de weg AmsterdamAmersfoort even overmand raakte door slaap, waardoor zijn wagen enkele slingerende bewegingen maakte, werd dit gemerkt door de twee wacht meesters van de rijkspolitie, die hem reeds enige tijd hadden gevolgd. Hij werd tot stoppen gedwongen, waarna hij van een van de wachtmeesters te horen kreeg, dat men proces-verbaal tegen hem kon opmaken wegens het rijden onder in vloed. Dat betekent, dat u minstens voor een half jaar uw rijbewijs kwijt raakt, zo zei een van de wachtmeesters. Bóvendien kunnen wij nu reeds uw wagen in beslag nemen. Maar ik rijd niet onder de invloed van sterke drank, sputterde de aange houdene tegen. Ik zal u een paar kaarten voor de radiotentoonstelling geven, dan kunt u daar morgen zelf een onderzoek instellen bij allerlei mensen, die zouden kunnen bevestigen, dat ik niet noemens waard gedronken heb, zo zei hij. De wachtmeesters lieten hem ver volgens uit zijn wagen stappen en een eindje lopen. Zij moesten toegeven, dat hij inderdaad niet de indruk maakte onder invloed van sterke drank te zijn. Als wij proces-verbaal opmaken, dan raakt u toch uw rijbewijs kwijt, minstens 'voor een half jaar. zo dreigde de woord voerder opnieuw. Waarom moeten wij altijd voor Sin terklaas spelen? Wat worden wij daar wijzer van? Zo ging de wachtmeester voort. De aangehoudene begreep dit gezegde aanvankelijk niet. Later sprak een van de wachtmeesters een duidelijker taal. Hij wilde wel een transistor-radiotoestel letje hebben. Toen het zover was stelde de automo bilist voor. dat zij de volgende dag dan maar twee transistor-radiotoestelletjes zouden kopen op de tentoonstelling tegen een korting. Daar voelden de wachtmees ters niets voor. Wij kunnen op al die artikelen toch wel korting krijgen, zo zei er een. Ten slotte werd besloten, dat men naar het huis van de aangehoudene in Blaricum zou gaan. Daar gaf deze aan de beide wachtmeesters een prospectus in de hand, waarin allerlei toestellen waren afgebeeld. Hij had daarmee de bedoeling, dat er op het omslag vingerafdrukken zouden komen. Hij kon daarmee bewijzen dat de beide mannen in zijn huis waren geweest en het prospectus hadden ingezien. Ten slotte wilden de wachtmeesters liever honderdvijftig gulden hebben, die, zoals een van hen zei, door drie man' moesten worden gedeeld. Een van de wachtmeesters vroeg nog of er koffie gezet kon worden. Dit ge beurde. maar de politiemannen hebben die koffie niet opgedronken. Zij wisten niet dat de aangehoudene goede relaties had bij de rijksrecherche Hij deed de volgende ochtend direct aan gifte van het gebeurde bij de rijksre cherche, die het prospectus in beslag nam en daarop inderdaad de vingeraf drukken vond. Toen de twee wachtmeesters daarop werden gearresteerd bekenden zij spoe dig. Nederlandse Kabel fabrieken ALBLASSERDAM. De heer J H. von Lindern, een der directeuren van de N.V. Nederlandsche Kabelfa- brieken. heeft ons meegedeeld, dat aan jhr. ir R. E. Laman Trip geen ontslag als lid van de directie van de N K F is verleend. In de directie bestaat wel een meningsverschil, maar dit is niet van dien aard dat hieruit het ontslag van de betrokken directeur zal voort vloeien, aldus de heer Von Lindern. Gisteren berichtten wij dat een verschil van opvatting over beleids kwesties geleid zou hebben tot het ontslag van jhr. Laman Trip

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1