an Kongo wordt Algerije gemaakt" P.B.O. ontaardt in brok bureaucratie Verschrikkelijke ramp dompelt Japan in rouw femeijer ïfoSCJL DUIZEND DODEN, HALF MILJOEN DAKLOZEN Wervelstorm vernietigt mensen, schepen en rijst BERCO - VoetOalliefheOöeU Pleidooi voor moordenaar V I E R DAAGSE Maandag 28 september 1959 Pag. 5 Kongolese nationale beweging Al Woede Met pijlen Radiotelefonie voor Radarloodsdienst Uitgebreid onderzoek naar verhoudingen in huis van bewaring UITGEKAMD Nieuwe gezagvoerder op Willem Ruys Topzware besturen vormen extra belasting „NIKS NIEUWS" ONVERMIJDELIJK Hagenaar overleed achter autostuur OVERBELASTING SCHAP-BUREAUCRATIE SNEEUW VERGROEID FLINKE SCHOONMAAKSTER Super kwaliteit halfzware shag in dubbelwandige shagbeurs, dus altijd vers en lekker, tot de laatste sigaret. Op de sluiting van elke Samson shagbeurs vindt u het embleem van één der 78 belangrijkste voetbalclubs. Spaar ze in t fraaie album "Onze Voetbalclubs". Verkrijgbaar bij uw winkelier voor slechts 50 ct. 1 pak DUIKER KOFFIE van 1.62 (en toch nog 30 DUIKERTJES gratis) bij aankoop van 1 pak Duiker speculaas. voor it 7,KUW:V"\ DAGBLAD BRUSSEL (A.N.P.) Opnieuw hebben zich op verscheidene plaatsen in de Belgische Kongo ongeregeldheden voorgedaan Enkele tientallen mensen raakten daarbij gewond. Vuurwapens zijn er niet gebruikt bij het herstellen van orde en rust, aldus de Bel gische autoriteiten. Het ontslag van enkele inheemse ar beiders in Kitona, in Neder-Kongo, was aanleiding tot het eerste incident van een hele reeks die de afgelopen dagen voor onrust zorgden. Voor het gebouw van het Belgische bestuur hielden pro testerende negers een betoging, die door de politie met traangasbommen werd onderbroken. Een regen van stenen daal de op het gebouw neer. Tientallen beto gers werden gewond in de paniek die op het ingrijpen van de politie volgde. Ook <Je hoofdplaats van Neder-Kongo, Loekoela, was dezer dagen zeer onrus tig. Bij, wat genoemd werd, een con trole-operatie werden enkele inboorlin gen aangehouden. Dit leidde tot demon straties. De Belgische gendarmerie maakte er een einde aan. De bevolking raakte buiten zichzelf en koelde haar woede op openbare gebouwen en auto's die met stenen werden bekogeld. In Loe koela is de avondklok ingesteld. Op andere plaatsen kwamen gevech ten voor tussen de politie en groepen jongeren die probeerden een schoolge bouw te bezetten. Vijftien jonge negers werden gearresteerd. Met pijlen gewapende betogers deden ergens in Kongo een aanval op een pa trouille van de politie. Een onbekend aantal mensen is als gevolg daarvan door de politie gearresteerd. „De huidige politiek van de Belgische regering jegens de Kongo is uiterst ge vaarlijk en dreigt van de Kongo een tweede Algerije te maken". Dit staat in een open brief die de Kongolese natio nale beweging, een van de grote politie ke groeperingen in de Kongo, aan de Premier Ceylon gestorven COLOMBO (Reuter). De premier van Ceylon, Solomon Bandaranaike, is zaterdagmorgen overleden aan verwon dingen die hij vrijdag opgelopen had bij een aanslag. De minister van onder wijs, Dahanayake, zal voorlopig zijn functie waarnemen. De politie heeft bekend gemaakt dat de moordenaar inderdaad een boeddhis tisch priester is; aanvankelijk werd aan genomen dat de man die de vier scho ten op de premier gelost had, het priestergewaad slechts als een vermom ming droeg. In zijn stervensuur vroeg de premier nog naar de toestand van zijn moorde naar; met zwakke stem uitte hij als laatste wens dat het volk geen wraak zou nemen voor zijn dood. Ook zijn we duwe zal vandaag een openbaar ver zoek tot de bevolking richten om geen geweld te plegen. Hoewel de beweegredenen van de moordenaar vermoedelijk geheel per soonlijk waren, heerst er op geheel Cey lon thans een stemming van woede, die zich richt tegen Boeddhistische pries ters. In de lange rijen wachtenden, die de laatste eer aan hun overleden premier willen bewijzen, wordt thans zeer wraakzuchtig gesproken over Boedd histische priesters in het algemeen. De noodtoestand is afgekondigd op het eiland. Belgische minister voor de Kongo heeft gestuurd. De politiek van deze minister. De Schrijver, wordt door de nationale bewe ging conservatiever genoemd dan die van zijn voorganger, de onlangs afge treden Hemelrijck. De nationale bewe ging kondigt aan „de meest totale op positie" te zuilen voeren. Eigen nieuwsdieiut ROTTERDAM. B. en W. van Rotterdam hebben de raad voorge steld 28.000 gulden beschikbaar te stellen voor proeven, die de PTT voor de Radarloodsdienst zou gaan nemen met radiotelefonie. Radiotelefonie wordt voor de Radar loodsdienst noodzakelijk om in de toe komst te kunnen komen lot een „ge richt" radarverkeer. De dienst zal daar op moeten over schakelen omdat internationaal vier frequenties zijn aangewezen voor het varen met behulp van radar. Misschien komt daar later nog een vijfde fre quentie bij. De Rotterdamse Radarloodsdienst ge bruikte tot nu toe negen frequenties. Door de internationale afspraak zullen in de toekomst twee radarposten moe ten gaan werken op dezelfde frequentie. Om dat te kunnen is het „gerichte verkeer nodig. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De 25-jarige kan toorbediende E. C., die de vorige week aan zijn raadsman mr. J. A. van Waar den heeft verklaard, dat hij in het huis van bewaring aan de Wetering schans te Amsterdam een week lang op een brits is vastgesnoerd geweest en met gummiknuppels is geslagen, beeft een klacht wegens mishande ling ingediend tegen de directie en negen bewakers van de inrichting. Het onderzoek dat de Amsterdamse recherche op last van de officier van justitie in verband met deze zaak is begonnen, heeft reeds uitgewezen, dat er dingen zijn gebeurd, die bepaald niet door de beugel kunnen. De re cherche bepaalt zich echter niet tot dit ene geval. Nagegaan wordt of de behandeling waarvan de kantoorbediende gewag maakte, zich in het verleden vaker heeft voorgedaan. Het gehele leven in het huis van bewaring wordt daarom tot in details uitgekamd. Daarbij wordt oök onderzocht hoe het mogelijk is, dat regelmatig ijzerzaagjes in het bezit van de gedetineerden komen. Zoals bekend werd E. C. bij een uitbreek poging betrapt. Volgens het A.N.P. heeft de direc teur van het huis van bewaring ver klaard dat de behandeling van C. nodig was om hem tegen zichzelf te beschermen. Hij zou een poging tot zelfmoord hebben gedaan. De maat regelen zouden in overleg met de ge- vangenispsychiater zijn genomen. ROTTERDAM. De Willem Ruys zal 17 oktober uitvaren met twee kapiteins op de brug. Als het schip van de reis terug is 23 december zal kapitein F. J. de Jonge het gezagvoerderschap overdragen aan kapitein B. Blok. Deze reis zal hij hem vast inwerken. De industrie verzet zich tegen gedwongen openbaarheid van haar kartel- en prijzenpoli tiek: De bedrijfsgenoten betalen slechts con tributie en vullen vele formulieren in. De ar beiders staan volkomen buiten de dagelijkse gang van zaken van de P.B.O. De bedrjjf- chappen verdiepen zich in kleine, belachelijk onbelangrijke zaken. De organisatie, waar naar de socialisten eens zo fel hebben ver langd, is verworden tot een onhanteerbaar lichaam. Reeds in 1954 noemde de toenma lige P.B.O.-minister De Bruijn de ontwikkeling van de bedrijfsorga nisatie „niet bevredigend", behalve dan in de landbouw- en voedings sector. Sindsdien is hierin niet zo veel veranderd. Wij kennen thans 47 Produktschappen en Bedrijf- door J. Engels schappen, waarvan niet minder dan 34 in de bedoelde landbouw- en voedingssector. Slechts een tiental „schappen" heeft zijn werkterrein in de industrie of het bouwbedrijf. Dat in onze twee voornaamste in dustrieën: metaal en textiel, nog geen enkele voortgang valt waar te nenuen schreef ik reeds en be wijst te meer dat, behalve in de agrarische bedrijven, de P.B O. slechts tot ontwikkeling is gekomen in enkele der talrijke kleinere sec toren, waarin men het bedrijfsleven versnipperd heeft. Dit is een deel van de stoet van tienduizenden Westduitse mijnwer kers die zaterdag door Bonn trok, om te protesteren tegen 'de huidige toestand in de Westduitse mijnin dustrie. Een bijzonder „duur" pro test: het kostte een miljoen mark! Wij kennen naast produktschappen en hoofdbedrijfschappen nog: bedrijf schappen en branchecommissies. Het onvermijdelijke gevolg Is, dat men in al die kleinere eenheden veel kleine din gen gaat doen, maar die dan ook doet met de hartstocht van een echt Hollands perfectionisme. Het nu gelukkig weer verdwenen gestempelde kippeëitje was een humoristisch voorbeeld van dit perfectionisme en dat kwam zelfs nog van een „schap" in een der grotere sectoren. Vrage niet waartoe men in de kleinere kan komen. De langzame ontwikkeling waarover minister De Bruijn al klaagde, treedt te duidelijker nog in het licht als men be denkt, dat de 34 „schappen" in de land bouw en voedingssector feitelijk een reeds in de crisisjaren voor de oorlog gevormde taak van de regering over namen en dus „niks nieuws" beteken- TOKIO (Reuter) Met allesvernietigende kracht heeft de wervelstorm Vera dit weekeinde Japan geteisterd. De voorlopige balans is ongeveer duizend doden, vijfduizend gewonden, vele dui zenden vermisten, en bijna een half miljoen daklozen. Aangezien de meeste verbindingen verbroken zijn, is het nog niet mogelijk de verliezen aan mensenlevens en de to tale schade te overzien. Het staat ech ter reeds vast dat ruim tweeduizend schepen gezonken zijn; zeker duizend bruggen zijn weggespoeld, en zeker 150.000 ton rijst verloren zijn gegaan. Over het gehele land trachten red dingsploegen, zwoegend in diepe mod der, nog overlevenden te vinden in dorpen en steden waar het water tot aan de daken van de huizen heeft ge staan. Rivieren en beekjes zijn plotse ling veranderd in wild kokende stro men; de stranden liggen vol aangespoel de lijken, maar honderden vissers wor den nog vermist. De totale schade wordt geraamd op 200 miljoen gulden. Deze tyfoon, waarin windsnelheden van 200 kilometer per uur werden gemeten, is de ergste in de recente geschiedenis van Japan. Sinds de oorlog heeft Japan geen verwarring meer gekend zoals op het ogenblik in het land heerst. In grote delen van het land is de trei nenloop volkomen tot stilstand gekomen, zodat de hoogst noodzakelijke voedings middelen en medicamenten per vlieg tuig aangevoerd moeten worden. Deson danks wordt gevreesd dat ernstige epi demieën zullen uitbreken. De schade aan de Amerikaanse bases in Japan is zeer aanzienlijk; volgens de eerste berichten bedraagt deze ten minste anderhalf miljoen dollar. Drogen in zon De negen miljoen inwoners van de hoofdstad Tokio hebben het geweld van de wervelstorm niet op zijn hevigst ge zien; zij hebben voornamelijk te lijden gehad van overstromingen, en 3.000 men sen moesten hun huizen verlaten. Gis teren konden zij echter in heldere zon neschijn beginnen hun bezittingen weer te drogen Nagoya, de derde stad van het land, heeft vrijwel recht in het pad van de tyfoon gelegen. De anderhalf miljoen inwoners zijn volkomen geïsoleerd, alle wegen naar de stad zijn verwoest door overstromingen en aardverschuivingen. Er is geen drinkwater meer, en de elektriciteitsvoorziening is gestaakt. Er zijn in deze stad bijna driehonderd do den gevallen. Gisteravond was de tyfoon in kracht afgenomen, maar in de meest oostelijke eilanden, die in het pad van deze vijf tiende wervelstorm van het seizoen liggen, werd de nacht met angst en vreze tegemoet gezien- den; de overige „schappen" ontstonden vooral in de sfeer van het midden- standsbedrijf. De grote industrie komt achteraan. Zijn hier de bezwaren groter dan voor de middenstand? Of bezit de industrie meer macht om zich te ver zetten? Dit laatste is naar mijn mening het geval. In de grote industrieën be staat veelal een kartel- of prijzenpoli tiek, die de gedwongen openbaarheid liever vermijdt, welke de P.B.O. zou meebrengen. De „schappen" hebben omvangrijke besturen; de „erkende vakbonden" wil len er uiteraard in vertegenwoordigd zijn, maar geeft men ze een delegatie van twee man, dan betekent dat wegens de drie „richtingen" in de vakbeweging al dadelijk: zes bestuurders; daar moe ten dan wegens de pariteit zes onder nemersvertegenwoordigers tegenover staan, zodat bij deze nog meest sim pele wijze van samenstelling, een be stuur van twaalf leden al onvermijdelijk is. De praktijk leert echter, dat het daarmee niet is bekeken. Omdat vak bondsbestuurders zich begrijpelijker wijze elk op verschillend terrein spe cialiseren, soms ook om andere redenen, heeft de vakbond vaak een delegatie van drie man nodig; dan komen er dus negen vakbondsbestuurders opdagen, die natuurlijk ook weer negen onder nemers tegenover zich moeten vinden; consequentie: een bestuur van achttien leden. Zowel op werkgevers- als op arbei dersorganisaties legt dat een zware be lasting; de bestuurders van beide zij den hebben nog wel wat anders te .doen ook, dan in het bedrijfschap te „zitten". Zij kregen deze laatste taak er franco huis bij. Zo werd mij bijv. medegedeeld, dat de bij het N.V.V. aangesloten agrarische bedr}jfsbond (dus de landarbeiders en alles wat daarmee samenhangt) niet minder dan duizend zetels moet bezetten in verschillende P.B.O.-organen. Hier onder zijn weliswaar een groot aantal functies in de lagere organen begrepen, want men kent daar provinciale en EEltf HAAG (ANP) De 71-jarige heer PK. uit Den Haag is daar za terdagavond laat in de Vreeswijkstraat met zijn auto tegen een tuinmuur links van de weg reden. Mensen die te hulp schoten vonden hem dood achter het stuur zitten. Men neemt aan dat hij on wel is geworden en is overleden. Zijn 58-jarige vrouw die ook in de auto zat liep een hersenschudding op. De '5-jarige mevrouw A. R. van der Burg uit Amsterdam is daar zaterdag morgen op de hoek van de Ceintuur baan en de Hemonystraat onder een zware vrachtwagen gekomen en gedood. districtsorganen met een slechts uit voerende taak. In deze lagere organen worden de vakbonden veelal vertegenwoordigd door plaatseli jke bestuurders. Maar alles te zamen betekent het toch een zware overbelasting, die zich op den duur natuurlijk moet wreken. Niet alleen in het vakverenrgingswerk, wat in dit ar tikel buiten ^beschouwing kan blijven, maar ook in de wijze waarop de be stuurstaak van de P-B.O. wordt vervuld. De schappen hebben grote kantoren met te zamen Airca tweeduizend perso neelsleden; voorts nogal dure voorzit ters, secretarissen en academisch ge vormde deskumiigen Daar al deze besturen en functionarissen menselijker wijze gesproken willen aantonen hun geld waard te ztjn, is er een schap bureaucratie bezig te ontstaan, die men veeleer bij staatsbeheer zou hebben verwacht en die ojm. Troeistra met zijn „politiek systeem" had willen voorko men. Het regent stoms rapporten, dik wijls doorspekt n»et feiten, die men overal elders ook kan lezen en die zelden een oorspronkelijke gedachte bevatten. Deze nieuwe bureaucratie, die haar soms ingrijpende financiële en haar tal rijke administratieve' eisen aan het bedrijfsleven stelt, trei't vooral de klei nere ondernemingen, die immers niet in staat zijn voor deze zalaen afzonderlijke functionarissen aan te stellen. Naast de vele eisen, die de uitvoering van de sociale wetgeving stelt beeft een en ander tot gevolg, dat zoen onder de formulieren wordt begraven. Helaas kan wat de P.B.O. betref»' maar zelden worden aangetoond, dat nuenselijke be langen hiermee worden g ediend. Men ondergaat eenvoudig een nieuw brok bureaucratie, zoals we smteuw of on weer ondergaan. De bedrijfsgenoten hetbén in het minst niet het gevoel, dat zij door mid del van de schappen hun l>edrijfstak helpen besturen; de ond ernemers hebben dat niet en de arbeiders nog minder. Het P.B O.-stelsel, in zijn ver keerde vorm waarin het nu wergroeid is, staat buiten de werkelijkheid van het leven en gaat langs de mensgn heen. De schappen, verre er van demo- kratische instellingen met densiokra- tische doelstellingen te zijn, wterdeij tot lichamen die bestuurd worden als grote fabrieken of warenhuizen, met hun voorzitters en secretarissen als directeuren. Zü vormen slechts een extra-bureaukratische schakel tus sen overheid en burgerij; zij ken nen geen persoonlijke leden, norih gekozen besturen. Zij kennen slechts verplicht aangesloten bedrijven, d?»e een bij verordening vastgestelde kontributie betalen. boeiend en bekoorlijk In bouclé I Kijk eens! Ent japon die u boei end en bekoorlijk maakt! U zult er vaak mooi en charmantinzijn... Ruittiouclé met zo'n moderne brede ceintuur en blinkende gesp. Zwart,ge combineerd met oker, lipstick, aquaofperven- cheblauw. Maten 38-44 U vindt het bij N.V. Koninklijke Maatschappij „de Schelde" Scheepswerf eti Machinefabriek Vlissingen vraagt voor het schoonhouden van het hoofdkantoor een WerKtijden Maandag t/m Vrijdag 's morgens van 7.00— 8.30 uur, 's avonds van 17.45—20.30 uur. Zaterdag: 's morgens van 7.00—8.30 uur. Persoonlijke aanmelding op het hoofdkantoor, afdeling personeelszaken Glacisstraat 165, Vlissingen. GOES LANGEVORSTSTRAAT Wat doet u in uw vrije tijd? Doe Het Zelf! Het is i een nuttige en aangename vrije tijdsbesteding, die ont spanning geeft en geld spaart. Het maandblad Doe Het Zelf biedt beginners en gevor derden de helpende hand. Het is de vraagbaak voor actieve mensen, die graag zelf de handen uit de mou wen steken. Het maakt u óók wegwijs op het gebied van amateurfotografie, elektroni- ka en de verzorging van bloemen en planten. In Doe Het Zelf staat voor elk wat wils. Koop het nieuwste nummer bij een kiosk, boek of tijdschriftenhandel. Voor abonnementen: Postbus 955, Rotterdam. Wasmachine, gloednieuw, rechtstreeks van fabriek, 125, 149. 195. Centrifu ges vanaf 135. Stuur kaartje l of bezoek Jacob Catsstraat 14. 80—82 'Goes. se Gezonde mensen, Geluk kige mensen Het maandblad Spreekuur Thuis geeft een gezonde kijk op Uw gezond heid. Het is het voorlich tingsblad van de Kon. Neder- landsche Maatschappij tot Bevordering der Genees kunst. Bijna alle Nederland se artsen zijn hierin verenigd. Doktoren met een grote praktijkervaring vertellen in begrijpelijke taal, hoe U ge zond kunt zijn en blijven. Zij houden als 't ware „Spreekuur bij U thuis". Spreekuur Thuis bevordert Uw gezondheid en die van Uw naasten. Het nieuwste nummer is overal in den lande verkrijgbaar bij kios ken, boek- en tijdschriften- handelaren. Voor abonne menten: Postbus 705, R'dam. Opeis Rekord verhuren wij zonder chauffeur. Louisse - Middelburg N.V., tel. 2146, IGortstr. 6062, Middelburg. jf Wij leiden op voor alle rijbewijzen: A (scooter en motor). B-E (personenauto), C-E en D-E .vrachtauto en bus). Autorijschool Jasperse, Nieuwe Vlissingseweg 366, Middelburg, tel. 011803387. Elektrische telmachines. Prima gebr. elektrische tel machines: Odhner, Rhein- metall, Precisa, Astra en Consul vanaf 375.met voll. garantie. Demonstraties bij U thuis. Van der Peijl, tel. 532, Yerseke. ■M- Voorkom prikkelbaarheid die vaak de oorzaak van slecht en onrustig slapen is met Calma dragees, 2. bij elke drogist. Wenst u goed stencilwcrk en snel geleverd Ga dan in onze stencilafdeling praten. Kreukelmarkt 11 Goes. Fa. S. Birkhoff en Zn. 4». Te huur merk-wasmachi- ne fabrieksnieuw, voor 2,50 per week. Mach. blijft bij U staan. Later ook recht tot koop waarbij rekening ge houden wordt met bet. huur. Elektr. Bur. H. J. Colijn, Lewestraat 43 - Kloetinge, tel. 01100—3173. -g. Nieuwe kofferschrijfma chines Antares A 4 slechts 165.Demonstratie door geheel Zeeland. Van der Reijl, Tel. 532, Yerseke. Gekleurde lederen dames- jasjes, reclameprijs nu 69.00, yraagt_zichtzending. St. An-1 ADVERTEERT VOORAL REGELMATIG toine, Roosendaal. V 4

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5