Sanering van Alkmaar ambtshalve geremd Be AMSTLEVEN BRANDENDE RUBBER ZETTE GRONINGEN IN HELLE GLOED KAPPIE en de SUPERSKOOP 1 2 Verdeeldheid en geldgebrek brengen stilte Hervormden gaan 160 kerken bonwen IDEEËNBUS MOEILIJK TE VROEG Militairen verhuizen: drie miljoen gulden STILTE WEGENPLANNEN EERST RONDWEG TOEKOMSTMUZIEK Rijk-Gemeente VERSTARRING KUNST I Dan Barry Suiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiw üllllllilllllllllllltllllllllllllllllllllll Film van Julianatop EXPEDITIE KOMT NAAR HUIS OOM - I BAZURKA Dankbare vrij gezellen Schip wilde niet van helling scheiden Belgische procureur vraagt inlichtingen JAMPIE W. Lobman Siiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiii HiiiiiiiimiimwiiiMMiKimfffi ARSÈNE 1 LUPIN JACQUES BL0NDEAU I DE TINTELS Jack Dunkley jwij) r BUREAU VOOR PERSONEELVERZEKERING Dood van Lynn Kauffman blijft een mysterie Al seven ton bijeen Eigen nieuwsdienst ALKMAAR Het is nu on geveer een jaar geleden, dat burgemeester en wethouders van Alkmaar het saneringsplan voor Alkmaars binnenstad, in hun opdracht door prof. Wieger Bruin ontworpen, aan de publi. citeit prijs gaven. Er werd toen in het vooruitzicht gesteld, dat het plan in het voorjaar van 1959 door de gemeenteraad in openbare behandeling zou wor den genomen, maar ruim een half jaar lang regende het pro testen en adressen, die tot een kleine lawine aangroeiden. Toen die lawine eenmaal tot bedaren was gekomen, viel er een stilte om het plan. Van die stilte maakten wij gebruik om burgemeester mr. H. J. Wytema de vraag voor te leggen, wanneer de openbare behandeling door de raad te gemoet kon worden gezien. Maar de burgemeester kbn het op geen stuk ken na zeggen. Van 't jaar nog? vroegen wij. Ik kan het u niet zeggen, luidde het antwoord. Alle adressen, die naar aanleiding van het saneringsplan bij het gemeen tebestuur binnenkwamen, zijn prof. Wieger Bruin ter hand gesteld; hij zal alle opmerkingen en ideeën onder de loep nemen en. nadat zij in beeld zijn gebracht, aan de hand daarvan aanschouwelijk maken, wat ..men' dat zijn dan al diegenen, die met an dere suggesties kwamen wil en wat daarvan de stedebouwkundige conse quenties zijn. Ook de voorstanders van het plan in het toenmalige college van burgemeester en wethouders zijn niet voetstoots met de ingreep van prof. B-.uin aecoord gegaan: zij hebben ech- ter ten slotte ingezien, dat de keuze moest gaan tussen dit plan of niets doen. Een verantwoorde beslissing kan de raad eerst nemen, als hij de con sequenties van zijn besluit zo ver mo gelijk kan overzien. ten nu op 3 a 3Vi miljoen worden ge schat. Er moet voorts een nieuw Land- bouwhuis komen en een nieuw post kantoor. welk laatste- plan kan wor den gerealiseerd, als er een nieuwe huisvesting gecreëerd is voor het be scheiden garnizoen, het detachement bewakingstroepen, dat in hetzelfde ge bouw is gehuisvest als het oude post kantoor. Ook los van het kader van het sa tellietplan van prof. Van den Broek en de heer Bakema overigens nog toekomstmuziek, omdat de toestroom uit de randstad Holland er nog niet is zullen er ter realisering van het structuurplan in zijn eerste fase (tot 1975) twee nieuwe bruggen over het Noordhollands Kanaal moeten komen, hetgeen weer de vraag doet rijzen, of het straks niet noodzakelijk zal blij ken de scheepvaart door dit kanaal buiten de stad om te leiden; hetgeen betekent: een omlegging' van het ka naal. door prof. Wieger Bruin reeds zij het niet zó radikaal gesugge reerd. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Met wijdingsdiensten in drie kerken en een bijeenkomst in een van de Jaarbeurshallen te Utrecht is zaterdag de grootscheepse actie tot bouw van 160 Hervormde kerken in geluid. Er is al een bedrag van zevenhon derdduizend gulden bijeen. Deze week nog wordt de eerste miljoen gulden verwacht. Het actiecomité stelt zich voor zes- aanf)p tien miljoen gulden in te zamelen on- der het motto: Geef eenmaal een half procent van uw jaarinkomen. Het ove rige deel van de tachtig miljoen die nodig is voor de bouw van de ker-| Met veel belangstelling had burge- ken, zal onder meer door leningen bij- meester Wytema kennis genomen van een moeten worden gebracht, het plan voor een pontverbinding Kris-De minister van volkshuisvesting en tiansand-Den Helder, waarvan burge-1 bouwnijverheid mr. Van Aartsen, die meester mr. G. D. Rehorst, blijkens de bijeenkomst in de Jaarbeurshal open zijn uitlatingen in de laatste raadsver- de, zei dat hij tot zijn spijt geen toe- gadering van Den Helder, grote kan-zegging kon doen dat de overheid het sen voor het toerisme verwacht. Wat1 ontbrekend bedrag voor een belangrijk zal daaruit groeien., vroeg burgemees-deel zou bijpassen. De voorzitter van de Generale synode van de Hervormde kerk, dr. A. A. Koolhaas, las een brief voor van prins Bernhard, waarin deze getuigde van zijn grote belangstelling voor de Her vormde kerkbouwactie. terwijl ook overleg Streekplancommissie, waarbij de agra rische belangen zeker een woordje zul-, len meespreken. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Voor de uitvoering Ook om dit satellietplan is een stil te gevallen. Het is aan de bij het plan betrokken gemeenten toegezonden, die daaromtrent wel advies zullen vragen aan haar eigen stedebouwkundigen. De verwezenlijking van het plan zal moeilijker zijn dan men zich tot dus verre realiseerde, ald'us vervolgde bur gemeester Wytema. die in dit verband kwam te spreken over de bij gemeen tebesturen algemeen levende klacht, dat de gemeenten voor haar vele ta ken een te kleine hap krijgen uit dat deel van hel nationale inkomen, dat door middel van de belastingen voor het overheidswerk wordt afgezonderd. Dit maakt het werk van de gemeen ten bijzonder moeilijk Uitvoerbaar. Het aandeel van de gemeenten uit de belastingopbrengst ï»en komt deze klacht ook herhaaldelijk tegen m de vaktijdschriften lijkt opzettelijk laag te worden gehouden, aldus mr. Wytema. Zodoende zitten tal van gemeentetoe- sturen bijvoorbeeld omhoog met de financiering van de in verband met de toenemende verkeersbehoeften nood zakelijke aanleg van straten, wegen en parkeerterreinen; kostbare werken, die de gemeenten kwalijk uit eigen middelen kunnen dekken en waarvoor zij ook niet meedelen in de opbrengst van de (oorspronkelijk) ten behoeve van het verkeer geheven belastingen, tenzij deze wegen op een provinciaal wegenplan staan. In dit verband be treurde mr. Wytema het, dat het voor stel van de commissie-Oud inzake de wegenfinanciering niet door de rege ring werd overgenomen. Bijzonder moeilijk zal zijn de finan ciering van de werken, die in ver band met het saneringsplan noodzake lijk zijn. Allereerst wil men het ver keer uit de binnenstad houden en zo kon het wel eens gebeuren, dat men wegens gebrek aan middelen, wellicht ook wegens gebrek aan mankracht, de eigenlijke sanering van het vervallen oostelijk stadsdeel naar later zal moe ten verschuiven, om eerst de rondweg compleet te maken, zoals ook door tal van adressanten wordt gesuggereerd. Maar met zulk een rondweg, aldus burgemeester Wytema, is trouwens even zeer een algemeen als een spe cifiek Alkmaars belang gediend en het gaat daarom eigenlijk niet aan, dat de gemeente Alkmaar alleen de kos ten. van die rondweg moet di agen. Het zelfde geldt maar op dat punt is er hoop op een gemeenschappelijke financiering voor de rondweg bui ten de stad om. Wij vroegen burgemeester Wytema naar de stand van zaken met het sa tellietplan van prof. ir. J. H. van den Broek en J. B. Bakema en met het plan-Dudok. dat dë ontmanteling van de Grote of Sint taurenskerk beoogt en waaraan andere problemen, die veel »eld gaan kosten annex zijn. Zoals het schouwburgplan, al ja ren oud. voor de verwezenlijking waarvan aanvankelijk een bedrag van 2 a 21b miljoen nodig werd geacht, maar waarvan de kos- In een interview dat de bur gemeester van Alkmaar, mr. H. J. Wytema onze Alkmaarse correspondent toestond, kwam, behalve het saneringsplan van prof. Wieger Bruin en het sa tellietplan van de Rotterdamse architecten prof. ir. J. H. van den Broek en J. B. Bakema, ook de autonomie van de ge meenten ter sprake, waarover mr. Wytema reeds eerder, o.a. in zijn nieuwjaarsrede-1958, be hartigenswaardige woorden had gezegd. Sprekende over de hindernis sen van financiering en prijs controle, die de gemeenten had den te nemen bij de woning bouw, constateerde mr. Wyte ma in die nieuwjaarsrede: dat een voor de zelfstan digheid der gemeenten gevaar lijke concentratie van bevoegd heden in handen van de rege ring was gekomen. Hier volgen nog enkele cita ten uit die nieuwjaarsrede: hier is overschatting van de rijkstaak en onderschatting van de „lagere" overheid in het spel; dat een ambtelijke instan tie in staat blijkt het door een bestuurscollege noodzakelijk ge acht beleid te doorbreken of op zij te zetten, vervult mij met zorg; dit verschijnsel van onbe haaglijk aandoende inperking van de gemeentelijke bevoegd heden hebben wij ook moeten constateren op financieel ge bied; deze invloed van de amb telijke instanties, die soms meer beslissingsmacht lijken te heb ben dan de gemeenteraden zelf, is in strijd met het wezen van onze democratie; daarom verzet ik mij met grote kracht tegen de ont luistering van de publieke col leges door niet in de openbaar heid werkende instanties, van hoe goede wil voor de gemeen schap deze ook mogen bezield zijn; het levensbeginsel der de mocratie: verantwoordelijkheid in openbaarheid, door Thorbe- cke gemaakt tot grondslag van de gemeentelijke zelfstandig heid lijdt onder de slagen van ambtelijke perfectionis en van centralistische hoogmoed. ter Wytema zich af; zullen de gevol gen hiervan voor Alkmaar groot zijn, of van geen betekenis? In verband met een en ander kwam j het gesprek op een al eerder'door bur gemeester Wytema in het openbaar geuite klacht; een klacht, zo zei hij. i waarvoor men niemand persoonlijk'! aansprakelijk kan stellen. Hij wilde, hier ook niet generaliserend spreken, maar het moest hem toch nog eens van het hart, dat de spontane initia-- tieven van gemeentebesturen vaak ge- van het plan-Europoort zal het militaire remd worden door te tras>e beslissin- karciP De Beer worden overgebracht °en.van ho^ei'hand. I naar een aan de gemeente Rotterdam toebehorend terrein tussen de Vonde- Landsbestuurders, aldus mr. Wy- lingenweg en de Groendijk. tema, kunnen niet alles weten en bouwkosten, die hiervoor ten laste hangen bij het nemen van beslis- van, ^nmee"J,e komeu' z'\l begroot j °P 3.124.000 gulden, voor welk bedrag sin,gen vaak af van hun ambtena- b en w de raad een krediet vragen ren, wier invloed vaak veel groter is dan officieel wordt erkend; wier De vijfjarige Th. Bres uit de Rem- inzicht soms ook blijk geeft van j brandtstraat in Den Haag is daar zater- een onvoldoende voelen van wat dag onder een melkwagen gekomen en van wezenlijke waarde is in de sa- gedood. De jongen liep mee met de dnewielige gemotoriseerde wagen. Hij struikelde en werd door een achterwiel overreden. Op een kruispunt bij Vaassen gaf de 37-jarige G. van N. uil die plaats met zijn bromfiets geen voorrang aan' een hem van rechts naderende auto. Hij werd i verreden en stierf tijdens het ver voer naar een ziekenhuis. menleving in plaatselijke gemeen schappen. Het levende geheel de natie bestaat slechts bij de gratie van de levende delen, de plaatselijke gemeen schappen. Natuurlijk moeten wij, plaat selijke bestuurders, oog hebben voor en rekening houden met overwegingen van wijder dan plaatselijk belang. De allengs toenemende centralisatie: drijft ons evenwel in een gareel, houdt Cl |TC ons op gebaande paden en het ge- Ll J volg hiervan is, aldus mr. Wytema. dat een gemeentelijk initiatief eerst qfiRnfiM dan'tot ontplooiing kan komen, als na Uvl\l/UI1 veel geantichambreer en inschakeling, van relaties alle deuren geopend zijn. I jp Dit leidt tot verstarring en het is '"I Hvl fnuikend, zowel voor de spontaneïteit als voor de eigen verantwoordelijk heid, Ook strandt soms een gelukkig- initiatief op de formaliteit van de wet, waarmee wij in onze zo zeer gecom pliceerde maatschappij te maken heb ben. ..Besturen is een kunst"; deze titel van de inaugurele rede van mijn ambtgenoot van Meppel, prof. mr. A. Kleijn. aldus besloot burgemeester Wy tema ons onderhoud, is mij uit hel hart gegrepen. Waarmee hij maar wilde zeggen, dat die kunst niet kan gedijen in een keiirslijf van strakke regels, gehan teerd door een in star formalisme ver steend ambtenarendom. 56 Men beweerde dat de noordelijke grens van Guinea werd gevormd door de grote rivier, waarover Fra Mauro met Andrea had gesproken. De geografen in Villa do Infante waren van mening dat dit de wes telijke tak van de Nijl was en mo gelijk een toegangweg vormde naar het gebied van Priester John. Zwarte slaven die in de buurt van Kaap Blanco waren gevangen had den geopenbaard dat de rivier de Sanaga werd genoemd, en dat men de monding op zee kon waarnemen daar er een bosje hoge palmen aan het strand stond. Niemand in Prins Henry's dienst had zich nog zo ver naar het zui den gewaagd, maar geholpen dooi de inlichtingen die Mestre Jacomé hem had verstrekt kon Andrea een voorlopige knoop leggen m het koord van de Al-Kemal, geba seerd op de bekende afstand die men had afgelegd naar de Cana- rische eilanden en de geschatte af stand naar de Sanaga. Dit. meende hij, zou hen bijna rechtstreeks naar de monding van de rivier voeren, zelfs bij slecht weer. Van de instrumenten die Andrea ten dienste stonden naast de Al- Kemal, was de astrolabe of „zeering" hel oudste. In de een voudigste vorm was dit niet meer dan een platte metalen ring, die aan een haak hing. In die ring hing een draaibare metalen wijzer. Men moest de astrolabe omhoog houden zodat de dwarsdoorsnede gelijk liep rrtet de horizon, een po sitie die het toestel automatisch aannam als men het bij de haak vasthield. Door langs de beweegba re wijzer in de richting van de zon of van de Poolster te kijken kon de hoek dier hemellichamen boven de horizon worden gemeten. In theorie was het gebruik van de astrolabe zeer eenvoudig, ten minste als het kalm weer was, want als het schip schommelde was het onmogelijk juiste bereke ningen te maken. De kwadrant, die in feite slechts een kwart van de cirkel van de astrolabe vormde en theoretisch dus minder onhandig was in het gebruik, was onder de meeste omstandigheden verre van nauwkeurig. Het kompas, soms ook „Genuese naald" genoemd, was al verschei- •v.' V dene eeuwen in gebruik en in een meer primitieve vorm zelfs nog langer. Het was een uitnemend middel om het noorden te bepalen, maar stelde een navigator niet in staat zijn positie op zee vast te stellen met betrekking tot een be kende lengte of breedte. Sommige zeelieden waren a] gaan overhellen tot de mening dal het kompas niet op elke plaats van de wereld pre cies naar het noorden wees. Tot nu toe waren er echter geen bepaalde bewijzen van zulk een afwijking. Om de tijd te bepalen werd op Andrea's schip en trouwens op alle schepen uit die tijd een halfuurglas gebruikt, dat men de ampolleta noemde. Het bestond uit twee fles sen waarvan de monden aan el kaar gesmolten waren, en bevatte een hoeveelheid zand die in precies dertig minuten door de nauwe ope ning stroomde. Het glas zelf was uiterst nauwkeurig, maar het moest precies elk half uur worden omgekeerd door de scheepsjongen die de wacht had. Elke keer dat de ampolleta werd omgekeerd werd het verstrijken van een half uur aangegeven door een slag op een bel. Helaas draaide de scheepsjon gen niet altijd het glas om zodra het leeg was of ook we] te vroeg zodat tijdsverschillen niet konden uitblijven. Twee andere manieren waren er nog om de tijd aan te geven: Pre cies op het middaguur viel de schaduw van een zonnewijzer, be vestigd op de kompaskaart, over de kompasnaald, en de ampolleta kon dan een nieuw etmaal begin nen. Een tweede methode maakte het raadplegen van de sterrenhemel nodig, het onfeilbare baken van de zeeman, in het bijzonder de pool ster, ais die tenminste zichtbaar was. Die poolster te vinden was niet moeilijk, daar de ouden er reeds lang op hadden gewezen dat de twee eindsterren, de Wachters van de steelpanvormige constella tie ook wel de Wagen, Grote Beer en Ursa Major genoemd daar altijd heen wezen. Men wist zelfs precies dat de afstand tussen de Wachters en de Poolster zes maal zo groot was als die tussen de Wachters zelf. Zowel van de Ursa Major als de Ursa Minor, de kleinere constella tie, waarvan de Poolster het hel derste onderdeel vormde, was be kend dat zij in iets minder dan een etmaal rond de Poolster draaiden. Zeelieden hadden lang geleden ont dekt hoe ze uit deze draaiing de tijd konden opmaken, en de mees ten van hen hadden een instru ment, de nachtschaal genaamd, voor dit doel bij zich Dit bestond uit een kleine metalen ring, in 360 graden verdeeld, met twee wijzers en een gat in het midden, en was eenvoudig te gebruiken. Eerst zocht men de Poolster door het gat in het midden, dan liet men de ene wijzer recht naar beneden han gen, terwijl de andere op de Wach ters werd gericht als men Ursa Major gebruikte of op een hel dere ster, Kochab genaamd als men Ursa Minor raadpleegde. De aanduidingen van beide wijzers, be nevens schalen en een kalender maakten het mogelijk op elk ge wenst moment de juiste tijd te kunnen vaststellen. (Wordt vervolgd) HOLLANDIA (ANP) De expeditie naar het Sterrengebergte in vrijdag be ëindigd. Op die dag is de groep die de ■Julianatop heeft beklommen van het ba siskamp Ok Sibil teruggevlogen naar Hollandia. Het kamp is ontruimd. De leiders van de expeditie en de hen vergezellende mariniers zijn nu in Tanah Merah. Zij regelen daar de verscheping van de goederen. De leden van de zogenaamde door- steekgroep worden woensdag in Hollan dia verwacht. De zieken van die groep, onder wie de leider, dr. Bar, zijn van Waris met een vliegtuig naar Hollan dia gebracht. De groep die de Julianatop heeft be klommen zei dat de beklimming volledig was geslaagd. Van de tocht is een kleu renfilm gemaakt op bioscoopformaat. DEN HAAG (ANP) De besturen I van de Nederlandse bond van vrouwen, I werkzaam in bedrijf en beroep en van de Nederlandse vrijgezellenbond hebben in een brief aan de Ministerraad hun erkentelijkheid doen blijken voor de in diening van het wetsontwerp tot ver laging van de loon- en inkomstenbelas ting voor de ongehuvvden. Eigen nieuwsdienst j fen. Hij werd door een burger gered. GRONINGEN. Een grote brand De man had slechts enkele geringe heeft in de nacht van vrijdag op zater- brandwonden, dag een groot deel van de stad Gro- ningen in een helle gloed gezel. Hij i ank mei olie brak uit in de bandencoverinrichting Recap aan de Veemarktstraat. Op de zolder van een nabijgelegen Het vuur greep zo snel om zich heen woonhuis werd no-g juist op dat de aangrenzende bedrijven van een autosloperij en een chroom- en nikkel inrichting al in lichterlaaie stonden voor de brandweer arriveerde. Brandweerlieden in asbestpakken met gasmaskers op trachtten tot de vuur haard door te dringen, maar dat lukte niet. Kort daarop stortte het dak van de grote Recaploods in. Een brandweer man werd door vallende stenen getrof- tijd een tank met tweehonderd liter olie'ontdekt. Het vuur was de tank al tot op korte afstand genaderd, maar kon worden teruggedrongen. Eigen nieuwsdienst GORINCHERI. Drie kwartier lang heeft het gastanksehip Fred H. Billups zich zaterdagmiddag tegen zijn tewater lating verzet. Het schip is gebouwd op de werf van Bijkers aannemingsbedrijf in Gorin- chem. Om half een zou het te water worden gelaten. De doopplechtigheid verliep nauwkeurig volgens plan. maar daar bleef het voorlopig bij. De drukhevel waar het onwillige schip mee op gang moest worden gebracht raakte kapot. De draad van de te hulp geroepen sleepboot Nederland brak af. Bij een tweede poging werd de hele trekinstallatie van de sleepboot losge rukt en in de rivier getrokken. Ook de draad van een tweede sleepboot knapte af. Terwijl iedereen toen de moed al op gaf kwam hel schip opeens in beweging en gleed statig de rivier in. JSa aanvaring Doorman BRUGGE (UPI) Het bureau van de procureur te Brugge is een onderzoek begonnen naar de omstandigheden van het zinken van het Belgische vissers vaartuig Frans Elza, dat door de Karei Doorman is overvaren. Oostende, de door Vrij haar Maurice Leblanc ÜflIllllllHllllllllllllinilUIIIIWIW HiiitmiiiiitmHiiflHiiiiMiiimHiiiii door SlIIIIIIIIIIIIIIIIIMimiIHlIHMnil (K HEB WERKELUK PLE ZIER IN DIE LESSEN IN DE KLINIEK i' EBM VAM DE MANNEN DAAR VERTELDE ME HOE HU OP »T LAATSTE MOMENT MOD E£N KAARTJE VOOR FEUEMOORD ISPARTA HAP CrEKREOEM ^MOANWASER EEN DIE LEO HORM PERSOONLIJK KENDE EN EENTJE DIE.... em waar had de dokter het ovete f ^llllltllllHIIIIHIIIIIlIHHIIIIIIIIHIIIIIflIIIIIIIIIMIIllllllllllinintllllltlllltlllllllllllllllflIlliiiiiiiiiiHlIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllDlllllilllllill.llllllllMMIlllllKIflIIIHHIMUIIIIIIIIIIIlllMlllllillllflIlllllllIHllllin Tegen half drie was men het vuur in woonplaats van de vijf zeelieden, die zoverre meester dat voor uitbreiding! daarbij om het leven zijn gekomen, valt geen gevaar meer te duchten viel. onder het arrondissement Brugge. Men vermoedt dat de brand is ont-i Het bureau heeft de Nederlandse staan door een achteloos weggeworpen j marine gevraagd om alle bijzonderheden sigaret in de coverinrichting. I van het ongeluk. Advertentie t Levensverzekering 60. De Visierama Filmmaatschappij hield zich niet alleen onledig met het nazetten van Dikke Mobie. De directie van deze maatschappij hield van aan pakken, en had daarom besloten tege lijkertijd te beginnen met de productie van. „Een kraan van een Germaan". Deze veelbelovende film moest uiteraard aard in een natuurgetrouwe omgeving worden opgenomen en hiertoe had men het oog laten vallen op de rivier de Mekker in Batavirië. Zo kwam het, dat deze anders zo rus tige stroom die dag wemelde van uit geholde boomstammen, waarin woeste lieden in berenvellen ijverig zaten te roeien. Camera's aan vernuftige ijzerconstruc ties bogen zich als giraffen over het ta fereel en tientallen luidsprekers schal den regie-aanwijzingen. De cameraman was geheel verdiept in dit brokje echte historie, dat zich voor de lens afspeelde, toen er plotseling een zwart monster in het beeld verscheen. ,Een walvis?" prevelde hij verbaasd, ,.de visvang-scène is toch uit het draai- boek geschrapt?? En dan nóg zouden het alleen voorntjes zijn Zenuwachtig begon hij zijn papieren door te bladeren. ,,Nee, er is beslist nergens sprake van een walvis. Er moet ergens anders een foutje ingeslo pen zijn." Met een resoluut gebaar greep hij de regie-microfoon. ,Hé jongens!" riep hij,' BOSTON (U.P.I.) De dood van de 23-jarige Lynn Kauffman, wier lijk m de haven van Boston werd gevon den nadat zij met het Nederlandse schip Utrecht uit het Verre Oosten was gekomen, blijft een mysterie. De kapitein van de Utrecht en een reisgenote van Lynn Kauffman heb ben beide verklaard door de deur van haar hut met de jonge vrouw te hebben gesproken, nadat het schip de haven van Boston had verlaten. Ervaren havenloodsen menen echter, gezien tijd en stroming, dat zij dan nooit in de haven had kunnen aan spoelen. De enige conclusie, die de politie overblijft, is dat iemand de stem van Lynn Kauffman heeft ge ïmiteerd. Het onderzoek wordt voortgezet. De vierjarige Ferdinand Hieltjes uit Wijnbergen is zaterdag overleden aan de wonden die hij de avond tevtoren had. opgelopen. Hij was toen onverwachts da „boor die vis even in de grond en begin [weg overgestoken en onder een bus ga, opnieuw!" I raakt. A

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2