TOPCONFERENTIE IN HET VOORUITZICHT De Gaulle ontvangt vandaag antwoord Huis van vrijheidsheld als achtergrond Nieuwe onderhandelingen over Berlijn Eisenhower pas in het voorjaar naar Moskou Kroesjtsjef vertrokken Twee politiemannen dnpe van gevaarlijke proeven Toch liever Friendships Overleg over spelregels en interpretatie Twaalfduizend afzwaaiers VRACHTWAGENS VOL VEEVOER NAAR VERDROOGD OVERIJSSEL Gedisciplineerde mijnwerkers schuifelden door Bonn Podola wordt 16 oktober gehangen De Bilt: Rustig Zes gewonden bij ontploffing Kevers vreten zich door textiel heen Zij roken PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Op vele plaatsen mislukte oogst Prinses Beatrix zag zichzelf op de film Weer peren naar Zweden Ondanks trommels en zwarte vlaggen Overleg gaat voort Oud-minister Witte burgemeester van Eindhoven Met open vizier Prof. De Quay terug uit Canada LOONVORMING Friezen tekenden voor afsluiting Lauwerszee Regeling van de Algerijnse kwestie Op gestolen brommers via pleisterplaatsen Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666. telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Chefred. 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604; Vlissingen, Rembrandl. 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BRECKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers IS cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1 1,— 15e Jaargang no. 4369 Maandag 28 september 1959 (Van onze correspondent) WASHINGTON. De kwestie-Berlijn zal opnieuw wor den besproken en de reis van Eisenhower naar de Sowjetunie wordt niet deze herfst gemaakt maar in het volgende voor jaar. Dat zijn de hoofdpunten uit het communiqué dat is uit gegeven na liet geheime onderhoud dat Eisenhower en Kroesjtsjef in de beslotenheid van Camp David hebben gehad. Gisteren is Kroesjtsjef uit de Verenigde Staten vertrokken na opvallend hartelijk persoonlijk afscheid van de Ameri kaanse president te hebben genomen. Kort daarvoor had de Russische leider een persconferentie ge houden waarbij hij was begonnen met het door een tolk doen voor lezen van het communiqué. Uit dat stuk blijkt dat er geen opzien barende initiatieven geboren zijn tijdens het tweedaagse verblijf in Camp David. ■woord op de vraag of de Russische dreigementen inzake Berlijn terug getrokken worden of niet. Blijft de Russische houding in deze kwestie dreigend, dan komt er geen top conferentie. Mocht de eventuele top conferentie niets opleveren of zelfs geheel mislukken, dan gaat ook Eisen howers reis naar Moskou niet door. De dames in het gezel schap van Kroesjtsjef maak ten het afgelopen- weekeinde een tocht langs allerlei be zienswaardigheden in de om geving van Washington. Voor het huis van George Wash ington, een van de grootste figuren uit de Amerikaanse geschiedenis, lieten zij zich fotograferen. Derde van links mevrouw Kroesjtsjef, geheel links Kroesjtsjefs oudste dochter Julia, naast haar haar halfzuster Rada. Ach ter Rada is nog juist me vrouw Thompson, de echtge note van de Amerikaanse ambassadeur in Moskou,, zichtbaar. BRUSSEL (A.N.P.) Twaalf duizend Belgische militairen keerden zaterdag naar huis terug. Dit als ge volg van het besluit van de regering om de diensttijd te bekorten tot twaalf maanden. In de nacht van vrijdag op zaterdag vertrokken 9000 Belgische militairen die meer dan een jaar onder dienst waren, met extratreinen uit West- Duitsland naar hun land terug om af te zwaaien. De overige 3000 waren ge legerd in garnizoenen in België. Eigen nieuwsdienst VLAARDINGEN Vier h.b.s.- ers en twee politieagenten zijn zaterdagmiddag in Vlaardingen ernstig gewond bij ontploffingen ivan chemicaliën. De h.b.s.-ers waren om een uur of drie scheikundige proeven aan het nemen op een weiland achter de Burgemeester van Wal- sumlaan. De explosie ontstond bij het overbrengen van een mengsel van kaliumchloraat en fosfor in een busje. De vijftienjarige R. P. werd aan bei de benen, handen en ogen en aan de borst gewond; de veertienjarige J. R. aan de ogen en de rechterhand; de vijftienjarige P. H. V. aan beide ar men en benen en de vijftienjarige C. D. werd licht gewond. Twee politiemannen werden mede de dupe. De agent A. van der Weerd (30) zal zijn linkerhand moeten mis sen; zijn rechterhand werd ernstig gewond. Hij liep voorts verwondingen op aan gelaat en benen. De hoofdagent J. Goedendorp (43) kwam er met lich te wonden af. Apart gelegd De agenten waren onmiddellijk na het ongeluk naar het weiland gereden. Daar aangekomen vonden zij een zak je met inhoud dat de jongens apart hadden gelegd. Agent Van der Weerd nam het in de hand mee voor een na der onderzoek en stapte weer in de politie-auto. Na enkele tientallen meters te heb ben gereden, stopte de auto bij de flat aan de Burgemeester van Walsum- laan, waar een voorbijgangster nog iets over het ongeluk kon vertellen. Op dat moment explodeerde het zak je, dat agent Van der Weerd nog steeds in de hand hield. Men neemt aan dat de warmte van zijn handpalm de stof tot ontbranding heeft gebracht. Het was niet de eerste keer, dat de vier jongelui proeven met chemicaliën namen. Verleden week zaterdag pro beerden zij ook een explosie te veroor zaken, hetgeen toen mislukte. De gewonde jongens werden door burgers per auto naar het ziekenhuis gebracht. Twee van hen werden door gestuurd naar het oogziekenhuis te Rotterdam. V. en D. konden later het ziekenhuis verlaten. P. is er op het ogenblik het ergst aan toe. Zijn lin kerhand is zwaar beschadigd. Eigen nieuwsdienst ZWOLLE. Al twintig vrachtauto's vol met bietenkoppen en voeraardappe- len zijn van de Noordoostpolder naar Overijssel gereden. Dat is het voorlopi ge antwoord op het beroep van de landbouworganisaties om de door de droogte getroffen boeren in Overijssel aan voer te helpen. Zestig gedupeerden zijn nu uit de brand. De boeren in de Noordoostpolder ge- DEN HAAG (ANP> Prinses Bea trix heeft zaterdagmorgen in het Haagse Cineac-Journaaltheater de kleurenfilm van haar reis naar de Verenigde Sta ten gezien. Zij werd door de directie van het theater ontvangen. Het publiek merkte niets van haar aanwezigheid. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Met ingang van 12 oktober mogen in Zweden weer peren worden ingevoerd, o.a. uit Nederland. Dit is officieel bekendgemaakt door de Zweedse autoriteiten. Op 31 augustus jl. werd de Zweedse grens voor de invoer van peren gesloten. ven het voer gratis en ook het trans port gebeurt belangeloos, door de me dewerking van coöperaties in de getrof fen gebieden. In de komende dagen zullen nog wel meer transporten volgen, want in de polder staan nog vele bieten op het veld. waarvan straks de koppen en het loof zullen worden weggeschonken. Texel De droogte heeft ook de weilanden op Texel doen verdorren. Er zijn daar boeren die al vier maanden lang hun koeien voeren alsof het winter is. De graanopbrengsten liggen in vele gevallen beneden de tien hl per ha. De boeren verwachten dat de suikerbieten- oogst eveneens een fiasco zal worden. Veluwe De schade door droogte is op het middengedeelte van de Veluwe nog gro ter. Ook daar zijn de weilanden dor. Men heeft ook geen voldoende voorra den wintervoer kunnen vormen. Aan koop van duur krac'itvoer of inkrim ping van de veestapel zijn de enige al ternatieven. De boeren verwachten van de toe komst nauwelijks uitkomst, want de te velde staande voederbieten zijn zo slecht dat zij tiet de moeite niet waard achten ze te rooien. De stoppelknollen worden met de dag kleiner en kunnen op vele plaatsen als mislukt worden be schouwd. Niettemin gaf Hagerty, de woord voerder van het Witte Huis, de indruk dat er enige vooruitgang was ge-, maakt, met name inzake de Berlijnse kwestie. Daar er echter slechts wordt gesproken van heropening van de onderhandelingen over Berlijn en voorts is afgesproken dat Eisenhower zijn reis naar Rusland pas in het voorjaar zal maken, zou men kunnen menen dat voldoende opheldering in zake Berlijn is uitgebleven. Op welke wijze en op welk niveau het overleg over Berlijn zal worden hervat, is niet gezegd, maar Hagerty zei dat het mogelijk en zelfs waar schijnlijk is, dat er nog voor Eisen howers bezoek aan Rusland een top conferentie zal worden'gehouden. Of die topconferentie wordt gehou den of niet zal afhangen van het ant- SCHIPHOL (A.N.P.) De natio nale luchtvaartmaatschappij van Nieuw Zeeland heeft ondanks druk van Engelse zijde om Engelse toestel len aan te schaffen aan de Nieuw- zeelandse minister voor de burger luchtvaart toestemming gevraagd om vier Fokker Friendships te kopen. De New Zealand national airways corporation wil een gedeelte van haar vloot Dakota's vervangen door de toe stellen van Fokker. Als de minister zijn toestemming geeft wil de maat schappij later nog zeven of acht Friendships bestellen. In de buurt van zijn dorp is de 71- jarige heer C. Meiling uit Putten met zijn bromfiets door een vrachtwagen overreden en gedood. Hij had de voor- rangsweg Amersfoort-Zwolle willen oversteken en had daarbij niet vol doende op het verkeer gelet. BONN Bijna zestigduizend Westduitse mijnwerkers tien procent van het totale aantal kompels in de Bondsrepubliek schuifelden zaterdag in dertien groepen van goed vijfduizend man door Bonn. Met deze massale demonstratie wilde de mijnwerkersvakbond protesteren te gen de koienpolitiek van de regering- Adenauer. Daarmee ook poogde men mi nister Erhard duidelijk te maken, dat d'e mijnwerkers tot de laatste man vast besloten zijn tot daden over te gaan, wanneer de last van de kolencrisis niet van hun schouders zal worden genomen. De mijnwerkersbond, de politie en het ministerie van binnenlandse zaken van Noord-Rijnland-Westfalen hebben bij d'e organisatie van deze reusachtige optocht niets aan het toeval overgelaten. Met dertig extra treinen, 750 bussen en elf Rijnschepen had men de mijnwerkers naar Bonn vervoerd. Daar werden zij samengeperst in dertien marscolonnes; aangevoerd door d'e voorzitter van het algemeen West duitse vakverbond Richter en door de president van de mijnwerkersbond Gu- termuth trokken de zestigduizend door de Westduitse hoofdstad, waarvan de bewoners bepaald niet sympathiek te genover de demonstratie stonden. Miljoen mark De Bonner arbeiders hielden niet voor zich, dat zij de duurste optocht uit de geschiedenis van de Duitse arbeiders het geval kostte de lieve som van één miljoen Duitse marken! volslagen nutteloos vonden. Men spotte met de mijnwerkers, die doorgaan voor de best betaalde arbeidskrachten uit de Bonds- republiek. Er ontstonden disputen tue- ville. 3en omstanders, die de demonstranten vroegen: ,Wat willen jullie eigenlijk? Jullie verdienen ondanks de stillegging van de mijnen meer dan genoeg" en de mijnwerkers die antwoordden: „Demon streer toch mee, dan krijgen jullie ook wat van onze extra premies!!" De Bonner middenstand was ronduit razend; de optocht bracht bracht name lijk met zich mee, dat de grote noorde lijke aanvoerweg naar de stad. de Auto bahn uit Keulen, versperd was. Vele po tentiële kopers uit de omstreken zagen van hun zaterdagse reisje naar Bonn af uit vrees voor onregelmatigheden of ver keersmoeilijkheden. De demonstratie zelf verliep zo rustig als de optocht van een meisjesgymnas tiekclub. De betogers waven aan de rand van de stad voorzien van brood'jes, worst en bier en een appel ais dessert. Zij lie pen in een uiterst laag tempo bijna schui felend over de Bonner kinderhoofden met elkaar grapjes makend, met de toe schouwers debatterend en bepaald niet luisterend naar de doffe trommelslagen en zeker niet in de ban van de zwarte vlaggen of de spandoeken met scherpe woorden tegen Adenauer en Erhard'. LONDEN (API De terechtstelling van Günther Fritz Podola. die ter dood is veroordeeld wegens moord op een ongewapende inspecteur van politie, is vastgesteld op 16 oktober, des ochtends om negen uur. Hij zal worden opgehangen in de Wandsworth gevangenis, ten zuiden van Londen. Op het ogenblik zit hij gevan gen in de Londense gevangenis Penton- XYTAT dus op dit ogenblik kan wor- den gezegd is slechts dat het overleg zal voortgaan. Daarbij mag men aannemen, dat de stilzwijgende wapenstilstand in Berlijn wordt be stendigd. Met dit beperkte resultaat, dat inhoudt dat beide partijen op hun oorspronkelijke standpunt zijn blijven staan, zal de wereld zich voor het ogenblik tevreden moeten stellen. Eén ding slechts schijnt in vrij positieve zin geregeld te zijn en wel licht mag men het opuatten erts een bewijs van goede wil aan Russische kant. Dat is dat de Sowjetunie en de Verenigde Staten de onderhandelin gen zullen hervatten over de regeling van de geweldige schuld (800 miljoen dollar) die de Sowjetunie nog bij Amerika heeft uit hoofde van in de oorlog gesloten leningen. Deze onder handelingen hebben jaren gerust als gevolg van de Russische weigering om deze schuld af te lossen of er verder over te praten. Dit bewijs van welwillendheid komt overigens niet in het communiqué voor. Wel wordt in dat stuk nog ge sproken over ontwapening een vraagstuk dat wordt genoemd als het belangrijkste van dit ogenblik. lAROESJTSJEF reist onmiddellijk na aankomst in Moskou door naar Peking om met de leiders van de Chinese volksrepubliek overleg te plegen. Eisenhower zal eveneens onmiddel lijk met zijn bondgenoten in contact treden om hen op de hoogte te bren gen van de resultaten van Kroesj tsjefs bezoek. Het eerst zullen Mac- millan, Adenauer en de Gaulle op de hoogte worden gebracht. Daarna zul len alle andere Atlantische bondge noten worden ingelicht. DEN HAAG. Ir. H. B. J. Witte, oud- minister van volks huisvesting en bouwnijverheid, is met ingang van 16 oktober benoemd tot burgemeester van Eindhoven. De heer Witte (vijftig jaar) is ci viel ingenieur. Na dat hij onder meer burgemeester van Bergen op Zoom was geweest, aan vaardde hij in 1952 het ministerschap, dat hij bekleedde totdat het kabinet- De Quay optrad. ADEN (UPI> Acht Arabische vrou wen verschenen het afgelopen week einde voor het eerst zonder sluier op straat in Aden. Zij maken deel uit van een groep van 28 vrouwen die besloten heeft te breken met de gewoonte, dat vrouwen hun gezicht moeten verbergen wanneer ze in het openbaar verschijnen. De Mohammedaanse geestelijken ver zetten zich krachtig tegen de vrijmoe digheid van deze vrouwen, maar daar trekken ze zich niets van aan. SCHIPHOL. Minister-president prof. dr. J. E. de Quay is zaterdag ochtend met zijn vrouv- op Schiphol te ruggekeerd van een reis door Canada. Hij heeft daar twee van zijn kinderen, die zijn geëmigreerd, bezocht. Tevens maakte hij van de gelegenheid gebruik om met Nederlandse emigranten te spreken en contact op te nemen met de Canadees-Nederlandse immigratieraad, Van onze Haagse redactie DEN HAAG De bespreking, die de looncommissie van de Stichting van de arbeid zaterdag ochtend heeft gehad met de mi nisters Van Rooy en De Pous en staatssecretaris Roolvink, is ge heel gewijd geweest aan de acht spelregels voor de gedifferen tieerde loonvorming, die de staatssecretaris aan het College van rijksbemiddelaars heeft ge geven. De bespreking werd bijgewoond door de voorzitter en de vice- voorzitter van dat college. Zij zal donderdag worden voltooid. De acht spelregels hebben nogal eens aanleiding gegeven tot verschil van opvatting in Stichting en College. Daarover ging de bespreking: de spel regels en hun interpretatie. Het ontwerp-c.a.o. voor grafici is zaterdag niet aan de orde gekomen. Over dat ontwerp zal vandaag weder om uitvoerig overleg worden ge pleegd in het College van rijksbemid delaars. Het college hoopt dat het vandaag nog een beslissing kan nemen. Eigen nieuwsdienst LEEUWARDEN. Met honderdtien duizend handtekeningen onder het pe titionnement voor afsluiting en droog making van de Lauwerszee kan het co mité, dat deze actie op touw zette, te vreden zijn. Gisteravond werd dit aantal bereikt, maar omdat verscheidene gemeenten nog moesten binnenkomen, verwachtte men de honderdvijftigduizend te halen. De provincie Friesland heeft 470.000 in woners. Het verzoekschrift zal morgen aan de minister van verkeer en waterstaat worden aangeboden. Eigen nieuwsdienst SITTARD. Duizenden kevertjes hebben danig onrust veroorzaakt in het zuiden van Limburg, vooral in Sit- tard, Sanderbout, Schaesberg en Nieuwstadt. Met drommen van hon derden zijn ze een grootscheepse in vasie begonnen in linnenkasten en het woningtextiel. De veelvraten verslinden alles wat van hun gading is en dat blijkt heel wat te zijnkledingstukken, baby- goed, lakens, tapijten en lopers, voor al wollen spullen. In verscheidene gezinnen slaagden zij er in al voor honderden guldens schade aan te richten. Schoonmaak De huismoeders zijn vooral ongerust omdat zij geen afdoende bestrijdings middel kennen tegen deze kevertjes. Zjj zijn daarom maar een tweede grootscheepse schoonmaak begonnen. De diertjes blijken zich bij voorkeur op te houden onder het vloerzeil, van waaruit zij vraatzuchtige expedities ondernemen. De plaag begon in Sittard en breid de zich later over tal van andere steden en dorpen uit. Aanvankelijk wist men niet met wat voor insecten men te doen had. Enkele exemplaren werden toen naar het landbouwkundig instituut te Wageningen opgezonden en vandaar uit keerden zij terug met de aantekening, dat zij tot de vraat zuchtige familie van de tapijtkevers behoorden. QVERSPANNEN huisvrouwen heb ben tegenwoordig geen last meer van migraine, huilbuien, grillen of luimenzij roken. Volgens een rap port, dat naar aanleiding van een enquête een dezer dagen in Engeland gepubliceerd is althans. Het roken van meer dan vijf sigaretten per dag aldus de samenstellers, moet vooral bij jeugdige huisvrouwen gezien worden als symptoom van een over spannen geest. Het K.NJM. In Be Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Droog weer met zonnige perioden. Overwegend zwakke, veran derlijke wind. Ongeveer de zelfde tempera turen als gisteren. MIESJE: 's Morgens vroeg is het echt herfst. 29 SEPTEMBER: zon op 6.35, zon onder 18.25; maan op 2.44, maan onder 16.55. Van onze correspondent PARIJS Vanmiddag om vijf uur zal Ferhat Abbas, de pre mier van de „Algerijnse regering in ballingschap", te Tunis plech tig voorlezing doen van het ant woord van het Algerijnse bevrij dingsfront (F.L.N.) op het voor stel van de Gaulle om te komen tot een regeling van de Algerijn se kwestie. Beraadslagingen van bijna twee weken zijn aan dat antwoord voorafgegaan. Op grote schaal hebben zij overleg gepleegd met de regering van Tunesië met premier Bour- guiba aan het hoofd, en die van Marokko onder sultan Moham med V. In beide laatstgenoemde figuren heeft, zoals vandaag ongetwijfeld za) BERGEN OP ZOOM. Op „geleen de" bromfietsen hebben twee jeugdige vluchtelingen uit een gesticht in Heer een tocht gemaakt door half Nederland. In de buurt van Udenhout zijn ze ten slotte door de politie aangehouden. De jongelui vijftien en negentien jaar oud gebruikten een brommer steeds tot de tank helemaal of bijna leeg was. Dan ruilden zij hem tegen een mét brandstof. Na de ontvluchting uit het gesticht namen ze in Maastricht de eerste brom mer mee. Die bracht hen tot Tilburg en werd daar geruild. Dat werd her haald in Den Haag, Amsterdam en Breda. Op een auto-opslagplaats bij Bergen op Zoom wilden ze de laatste brommer nu maar eens tegen een auto ruilen. Zonder auto en zonder brommer moesten ze echter voor de naderende politie haastig het bos in vluchten. In Woensdrecht vonden ze toen een paar fietsen, maar dat beviel niet zo erg. Liftend ging het naar Middelburg. Daar pakten zij weer een bromfiets. In Goes werd die tegen een andere ge ruild en daar op werden de knapen 's nachts bij Udenhout door een pa trouille van de Rijkspolitie aangehou den. blijken, de Gaulle geen slechte bond genoten gehad. Niet voor niets heeft hij trouwens reeds sedert hij als ambte loos burger af en toe een persconfe rentie hield, steeds met warmte over zijn „vriend en medecompagnon van de bevrijding" Mohammed V gespro ken, terwijl Bourguiba en zijn rege ring nog kortgeleden door de Franse regering van een financiële en econo mische crisis zijn gered door vrij stil gehouden maar uiterst royale bijstand van Frankrijk. Achter de schermen Achter de schermen is de laatste dagen veel werk verricht door Geor ges Pompidou, de. vroegere chef van het kabinet van de Gaulle en sedert vele jaren zijn medewerker. Naar het schijnt heeft vooral Pompidou te Tu nis besprekingen gevoerd met Ferhat Abbas of althans met diens vertegen woordigers. Het resultaat is geweest, mede dank zij de matigende invloed van de Marokkaanse sultan, dat de re actie van de nationalistische regering veel minder trots en afwijzend zal zijn dan zjj eerst scheen te worden. Ferhat Abbas en de zijnen zullen zich zeker niet zonder voorwaarden „overgeven"; eerder zullen zij terug komen op het woord zelfbeslissing; dat door de Gaulle is gebruikt en zij zullen hun voorwaarden voor een sta ken van het vuren uiteenzetten. In het bijzonder zullen zij verlangen, dat zij die strijden in de nationalistische strijdkrachten vrijelijk naar hun haardsteden zullen kunnen terugkeren om deel te nemen aan de stemmingen over de zelfbeslissing. Verkiezingen Het ligt voor de hand, dat de natio nalisten ook zullen verlangen, dat de verkiezingen onder auspiciën van de Verenigde Naties zullen plaats hebben en dat er geen sprake zal zijn van een deling van Algerije naar etnografische eenheden zoals de Gaulle die ook ter sprake heeft gebracht. In ieder geval zal men vanmiddag weten in hoeverre de nationalisten be reid zijn mee te werken aan het be ëindigen van een burgeroorlog, die n« al reeds sedert jaren Frankrijks ont. wikkeling belemmert en die het Fra». se volk innerlijk verdeelt

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1