ïrö^È^N^L'BÖEKf EERSTE ZEGE IN DE S.E.R. DUUR DUBBEL LEVEN VAN DIAKEN - BARBEZOEKER Adres van hoogleraren op achtergrond Premier van Ceylon door aanslag ernstig gewond Produktschap c ontroleert alle melkuiitvoer Houding van Kroonleden gaf de doorslag Chinese boeren krijgen strenge instructies Het Europees debat voorlopig geëindigd - vervolg 20 oktober Kerkeraad wil likeurliefhebber niet wereldlijk berechten „Monnik" loste vier schoten Fransen liepen de zaal der V.N. iveer uit DE GAULLE STOOT ZIJN HOOFD TWAALF GEREDDEN BIJ LUCHTRAMP IN FRANKRIJK Tot december Kaas weer duurder Duim en wijsvinger Gevaar „Revolutie der eenzamen" /Vnt woord Anti-communistische relletjes in Beiroet VÓÓR LEVERING AANFRANKRIJK J Auto slipte sloot in, bestuurder gedood 2V2 jaar geëist ie valt uit trein KLEUTER IN KAST VERBRAND Vier jaar voor poging- tot diefstal met geweldpleging Droeve figuur Zaterdag 26 september 1959 7 EFLWSCH DAGBLAD Pag. 6 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het hoger personeel heeft zijn eerste overwinning in de Sociaal-Econon risehe Raad behaald. Met 24 stemmen voor en 16 tegen sprak de raad zich in beginsel uit voor e« n ver tegenwoordiging van het hoger personeel in de bedrijfscommissie voor de zware chemis» Aie in dustrie. 1~\E HOUDING van de Kroonleden heeft in deze beslissing de doorslag gegeven. De vertegenwoordigers der werk nemersorganisaties waren en bloc tegen, de werkgevers even solide voor. Twee van de aanwezige Kroonleden, mr. J. A. Berger, de voorzitter van het College van rijksbemid delaars en dr. J. J. A. Charbo, stemden met de werknemers mee. De andere Kroonleden volgden het oordeel van me vrouw dr. H. Verwey-Jonker en prof. mr. N. E. H. van Esveld, die beiden de redelijkheid van een vertegenwoordi ging van het hoger personeel in deze bedrijfscommissie bepleitten. Breekbare begroeting LENS (AP). Generaal de Gaulle heelt gisteren zijn gevolg en een paar honderd schoolkinderen hevig doen schrikken door zijn hoofd door een gesloten raam te steken, zodat de glasscherven rinkelend op een speel plaats neervielen. De president wilde, geheel impul sief, een schare kinderen begroeten, maar hij had blijkbaar niet gezien dat het raam gesloten was. Hij boog zich naar buiten, stootte dwars door de ruit en trok zich, kennelijk hevig geschrokken, terug met zijn handen voor zijn gezicht. Hij had overigens zelfs geen schrammetje opgelopen. De president bracht een bezoek aan Lens als onderdeel van zijn vier daagse oriënteringsreis aan de indus triegebieden van Noord-Frankrijk. BORDEAUX (Reuter) Deskundigen onderzoeken op het ogenblik de wrak stukken van de DC-7 van de Franse luchtvaartmaatschappij TAI, die in de nacht van donderdag op vrijdag kort na de start nabij Bordeaux is neergestort, zoals wij nog in een deel van onze vorige oplage hebben kunnen melden. Bij deze ernstigste ramp in de Franse luchtvaart geschiedenis zijn 53 van de 65 inzittenden om het leven gekomen. Dwars door bos Het vliegtuig, dat op weg Was naar Centraal Afrika, barstte enkele secon den na de start in vlammen uit, stortte neer en ploegde een pad van honderd meter lengte door een bos. De overleven den werden uit het vliegtuig geworpen toen de benzinetanks ontploften. Bij de slachtoffers zijn zeven vrouwen, acht kinderen, en de voltallige beman ning van negen koppen. B.) en Van Mastrigt (C.F;.V.I gelijk soortige duitjes in de za/ c. Het voor beeld van de personeels chef, die de loonpolitiek van zijn d» rectie in het bedrijf moet handhaven! en daarnaast als werknemer lid is V an de vereni ging van hoger persone» ;1 lokte verdere discussie en hilariteit. uit. (Juridisch bekeken zijn er haast g een werkgevers, want men zou ook y.le directies van grote bedrijven als tverknemers kun nen zien De heer Lageveei i (N.V.V.l kwam bovendien nog met,1 een geval uit de praktijk en wel uf t het bedrijfschap voor de rayoninduf trie, waar een ver tegenwoordiger va' n het hoger perso neel in is benoem» d. Die vertegenwoor diger had in verse' heidene gevallen met de werkgevers nj ee gestemd en de zo zorgvuldig gekoe sterde pariteit in de P.B.O. (evenveel werknemers als werk gevers) gebrof een. Hij noemde het adres van de hoogleraren de „revo lutie der eenzar nen". neel bij komt, dan is daarvoor een meerderheid van 2/3 nodig. Die meer derheid lijkt in deze stemmenverhou ding niet te halen. De S.E.R. kan ook de verordening intact laten en een der zetels van de vakcentrales afnemen en aan het hoger personeel toewijzen. Omdat de zetelverdeling zelf niet in de veror dening staat slechts het aantal kan dit met eenvoudige meerderheid van stemmen. Maar niemand kan zich voorstellen dat de vakcentrales dat zouden slikken. Die bedrijfscommissie is er dan ook niet. Prof. Verrein Stuart gaf het pro bleem weer terug aan de commissie ondernemingsraden, die aan de hand van het beginselbesluit van de raad een concreet voorstel tot instelling van de bedrijfscommissie moet opstel len. Waarschijnlijk zal het december worden eer de raad dit voorstel te behandeleq krijgt. PEKING (Reuter). De Chinese boeren, die dit jaar te kampen hebben gehad met de ergste droogte en over stromingen smds vele jaren, hebben thans van hun regering opdracht ge kregen hun oogst te beschermen te gen „brand, dieven, contra-revolutio nairen en insecten". Om aan de vraag van de industrie naar graan, katoen, jute en plantaar dige olie te voldoen, is het noodzake lijk dat zij zo spoedig mogelijk de van regeringswege voorgeschreven quota leveren. Geen feesten De boeren mogen in de oogsttijd geen voedsel verspillen aan oogstfees ten. Om het nieuwe systeem van de communes, waarin gehele dorpen ge dwongen worden een gemeenschap pelijk leven te leiden, te doen slagen, zijn speciale maatregelen afgekondigd. Zo zullen er cursussen worden ge houden, om de boeren te leren hun prijzen niet te verhogen als er meer vraag naar hun producten is. Ook zal hun geleerd moeten worden op het land te blijven, en piet uit afkeer te gen het systeem der communes als koopman naar de stad te trekken. COLOMBO (Reutei-). Een als Boeddhistische monnik verklede man heeft gisteren vier schoten gelost op de socialistische premier van Ceylon, Solomon Bandaranaike. De toestand van de premier is kritiek. De gouverneur-generaal van het eiland, sir Oliver Goonetilleke, heeft direct de noodtoestand afgekondigd. Het leger, de luchtmacht en de marine zijn gemobiliseerd, en in een radiotoespraak heeft de gouverneur-generaal de bevol king tot kalmte gemaand. Bandaranaike die door bloedverlies en een ernstige operatie zeer zwak is, heeft uit het ziekenhuis eveneens een oproep tot de bevolking gericht. Hij verzocht de be volking meedogen te hebben voor ,,de dwaze dader van deze aanslag". Premier Bandaranaike was gistermor gen, zoals gewoonlijk op de veranda van zijn huis gekomen om de vele bezoekers te begroeten. Hij maakte een buiging m de richting van de boeddhistische mon niken, die in hun saffraangele gewaden in de voorste rijen van de menigte ston den. Op dat ogenblik trok een van hen DEN HAAG De toenemende vraag naar zuivelprodukten doet de prijzen weer oplopen. Sinds vorige week is de kaasprijs met zeventien cent per kilo gestegen. Het adres der 53 hoogleraren over de monopoliepositie der drie vakcen- tralen in Nederland heeft als een donkere wolk boven het debat in de raad gehangen. De voorzitter, prof. Verrein Stuart, poogde enige malen deze te verdrijven door op te mer ken dat dit adres (dat aan de leden van de S.E.R. was toegezonden) niet aan de orde was, maar slaagde daar in niet. De heer Roemers (N.V.V.) kon zich niet indenken, dat het adres toevallig vlak voor dit debat was binnengeko men, net zo min als het schot op de maan vlak voor Kroesjtsjefs bezoek aan Amerika een toevalligheid was. Hij kon echter weinig waardering voor het standpunt van de hoogleraren op brengen en zei, de brief tussen duim en wijsvinger omhooghoudend: Ik heb zelden zo'n slecht adres op zulk een/ klein stukje papier aangetroffen. Tussen de heer Roemers en rr.ft vrouw Verwey-Jonker ontspon zie/1 het meest belangwekkende en prim? i- piële debat over de kwestie. De la» t- ste betreurde het gebrek aan beatrip van de vakcentralen voor de pos? itie van het hoger personeel. De ver eni- gingen van hoger personeel zijn I jang te verdrinken in de grote vaker ntra- les, waar hun mening geen kans» heeft aan bod te komen. Er zou e» n sa menwerking moeten worden gey onden, bijvoorbeeld als het hoger pe rsoneel in een autonome vereniging aanslui ting kon krijgen bij de vakcj entrales. maar de starre houding en f le agres siviteit van deze centrales sV jan dit in de weg. Ik vind de brief van de hoogleraren ook nogal agressief, zei de heer Roe mers hierop. Maar het g aat om meer. Beide standpunten va- n vakcentrales en verenigingen van 1) oger personeel hebben in een demof ra-tie alle recht van bestaan. Er is eci iter gevaar dat, wanneer wij belange ngroepen toela ten in het overleg, w#,j de weg openen naar steeds meer ge .splitste organisa ties. Het voorbeeld, hiervan is Enge land, waar een cha( otische toestand is ontstaan in de Iwnen en loononder handelingen. Wij willen brj jt andere organisa ties erkennen, 'aldus de heer Roe mers. maar dan ook omgekeerd. Het hoger personeel vindt het niet leuk als de vakcef ïtrales over hun ar- beidsvoorwaa» 'den zouden meepra ten. Waarom zouden zij omgekeerd dat recht daj i wel krijgen? Met deze woorden vertolkte de lieer Roemers vrij nauwkeurig de opvat ting van te drie vakcentrales. Boven dien dede n de heren Middelhuis (K.. A. Ik zou iltojjna beschroomd worden over mijn hoogleraarschap, zei prof. Van Esvel d. tenslotte. Hij slaagde er in onderzie druk van de brief uit te komen er. de S.E.R. zich te laten be zinnen ofhet eigenlijke probleem: de bedrijfs^ orümissie voor de zware che mische industrie. Het hoger personeel heeft i tich. voor vertegenwoordiging aangeiy ield. Het is een redelijkqe groep, in def ,e bedrijfstak behoorlijk georga niseer rd. Daar juist de P.B.O. in de indutf jtrie zo moeilijk van de grond kom1 t, moeten we haar dan uitsluiten? I? e stemming in het voordeel van het hofeer personeel gaf hierop uiteindelijk aif twoord. Maar de beslissing is nog aar een beslissing-in-principe. Wil 'At 3 S.E.R. zijn indertijd genomen V erordening tot instelling van de be drijfscommissies wijzigen, in die zin dat er een zetel voor het hoger perso- BEIROET (UPI). De steeds hevi ger anti-communistische gevoelens, die zich de laatste tijd in de omringende Arabische landen tegen Irak hebben ge uit, hebben gisteren in Libanon geleid tot felle gevechten tussen politie en de monstranten. Evenals in Damaskus. Cairo en andere Arabische hoofdsteden, demonstreerden burgers in Beiroet tegen de terechtstelling in Bagdad van mede plichtigen aan de opstand van Mosoel. Direct na het middaggebed trokken ruim vijfduizend mensen naar de Irakse am bassade: zij droegen een met vlaggen bedekte doodkist mee, met opschriften als: „Het Arabische volk zal de roden wegvagen". De politie moest traangas en vuur wapens gebruiken om de demonstranten uiteen te drijven. een revolver en loste de schoten op de premier. WOEDE De politie kon nog juist tussenbeide komen voor de dader door de omstan ders gedood zou worden: hij is met ernstige kwetsuren naar het bureau van politie gebracht. Bandaranaike is in 1956 premier ge worden: hij is een vurig nationalist, en heeft de buitenlandse politiek van zijn land in overeenstemming gebracht met die van het Aziatische neutralistische blok. In juni kwam een einde aan zijn coalitieregering: hij vormde toen een nieuwe regering uit leden van zijn eigen socialistische „partij van de vrijheid." MOTIEF De autoriteiten tasten volkomen in het duister over de reden van deze aanslag. Vorig jaar moest de regering de nood toestand afkondigen naar aanleiding van ernstige ongeregeldheden tussen de Sin- galees-sprekende boeddhistische meer derheid. en de Tamil-sprekende Hindoe minderheid. Bandaranaike heeft in Oxford ge studeerd; hij is als christen opgevoed, maar toen liij in 1925 naar Ceylon terug keerde is hij boeddhist geworden. Van onze parlementaire redacteur STRAATSBURG. Het resultaat van het grote debat over de taktiek die de Europese Economische Ge meenschap zal volgen om de handels belemmeringen tussen de Europese landen verder af te breken, is dat de twee velschillende opvattingen vol ledig blijven gehandhaafd. De prak tische werkmethode die was neerge legd in het memorandum van Hail- stein, de voorzitter van de Europese commissie, staat daarbij echter op de voorgrond. Dit memorandum is aan de regerin gen voorgelegd en in hun handen ligt nu de beslissing, welke weg straks zal worden ingeslagen. Bij de meerder heid van het Europese parlement, zo is gisteren duidelijk gebleken, leeft echter de gedachte, dat op den duur in de wereldomvattende methode van Hallstein, die immers de Verenigde Staten bij het probleem wenst te be trekken, toch ook wei rechtstreekse onderhandelingen zullen passen tus sen de E.E.G. en de in te stellen Euro pese economische associatie, de Zeven van Stockholm. De stand van zaken is nu deze, dat de handelspolitieke commissie van het Europese parlement een nieuw rap port gaat opstellen, dat in de volgende zitting van 20 oktober in behandeling komt. Intussen kunnen de zes rege ringen een gemeenschappelijk stand punt hebben bepaald. Dan zal er meer houvast zijn. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De vraag van Frank rijk aan ons land tot levering van 200.000 iiter consumptiemelk per dag heeft voorlopig geleid tot een verras sende maatregel: Het produktschap voor zuivel heeft met ingang van nandaog de uituoer van melk, gecondenseerde melk e.d, onder zijn controle genomen. TegelijV heeft het alle bij de handel berustend'i uitvoerformulieren ongeldig verklaard De bepalingen hebben geen betrekkit ag op de uitvoer van verpakte melk, Iffias en boter. HOE BIJ SCHAARSTE?/ De voorzitter van het produktE ctiap, ir. Van Dam, lichtte gisteren de maat regel, die in een besloten verga denng van het zuivelschap tot stand iï geko men, nader toe. De bedoeling j van de controle, waardoor de export vfm melK afhankelijk wordt van een vel gunning van het produktschap, is om dl zaak in de hand te houd-i. De Franse "V komi op een ogenblik dat de situatie op de zuivel- markten gunstig ligt. Voorde export van Nederlandse produkten naar haar vertrouwde .-'nemers zijn Weer goede kansen en het produktschap/ wil er voor waken dat door een plotselia .ge grote af voer van melk naar Frank rijk, de zui velindustrie zich haar grof ,dstoffen ziet ontgaan. In de komende rr» aanden is na melijk een zekere schaars» te aan zuivel produkten te verwachten, j Bovendien is de lever mg van con sump! melk aan Franlg rijk nog lang niet in kannen en kruikrj ,i. Dit land wil consumptiemelk kopen, klaar voor ge bruik. dus gepasteurisg -erd en gestan daardiseerd op 2,6 pr.f,cent vetgehalte Valt deze exportmelk inu ook onder de prijsregelingen voor de binnenlandse consumptiemelk, dus onder de vaste ind/'istriemelk? Bovendien is het geheel onduidelijk welke prijs Frankrijk bereid is (l.e betalen. J vlaandag gaat ir. Van Dam naar Pa rijs ,.en daar zal ik ze vertellen dat het nt >g zo eenvoudig niet ligt". i Bovendien wil de voorzitter van net produktschap onderzoeken oi van deze leveringen geen blijvende affaire te ma ken is en of Frankrijk ook bereid zou zijn de volgens de E.E.G. vastgestelde contingenten van andere zuivelproduk ten toe te laten. Het bestuur van het produktschap is voor een nieuwe vergadering op aan staande vrijdag bijeengeroepen. OLDEBROEK. De 65-jarige heer A. Tulp, directeur van de Vereniging van uitgevers voor de gemeentelijke ad ministratie te Zwolle, is gisteren op de Zuiderzeestraatweg met zijn auto ver ongelukt. Bij het passeren van een vrachtauto slipte zijn wagen, waarna hij tegen een stilstaande melkauto botste en vervol gens in een sloot langs de weg terecht kwam. De bestuurder overleed op weg naar het ziekenhuis. Twee andere inzitten den werden licht gewond. Van een onzer verslaggevers DORDRECHT Een gedepri- meerd man, die geen plezier be leefd heeft aan de vijftigduizend gulden die hij hij zijn werkgever en zijn kerk heeft verduisterd, of schoon hij dit grote bedrag in hoofdzaak met drank er door heeft gejaagd. Ook voor de rechtbank maakte S. een teneerge- slagen indruk. Haast onverstaan baar gaf hij fluis terende antwoor den op de vragen van de president der rechtbank, jhr. mr. D. J. Hoeufft. Het was niet zijn bedoeling ge weest om met al le geweld penning meester te wor den van het kerk genootschap. Maar toen hem) die functie werd aangeboden, had hij zich beschik baar gesteld, om dat hij daarin een mogelijkheid zag de tekorten aan te zuiveren in de kas van Tornado. Zo typeerde de officier van justi tie mr. J. Remmelink gisteren voor de Dordtse rechtbank de 35-jarige chef van de loonadministratie bij Tornado T. S. uit Zwijndrecht, die van 1954 tot 1959 aan de lopende band verduisteringen heeft ge pleegd. In het reclasseringsrapport werd hij beschreven als een zwak mens, die op een te hoog voetstuk was geplaatst en ging stelen om te kun nen blijven beantwoorden aan de achting, die men voor hem koester de in zijn werkkring en in de ge meenschap van zijn kerk M aarvan hij de financiën beheerde en Maar- in hij menigmaal als voorganger op de kansel stond. verrekenprijs voor de; boeren? Óf is het zijn gebeurd. HOOGEZAND (ANP) De twaalf jarige Tecia Kerdijk uit Hoogezand is gisteravond bewusteloos langs de spoor baan van Winschoten naar Groningen gevonden. Met verwondingen aan hoofd en benen is ze opgenomen in een ziekenhuis. Tecia werd vlak bij de halte Krops- wolde gevonden. Waarschijnlijk is ze uit een trein gevallen, doordat ze de deur te vroeg heeft geopend. Dat moet om ongeveer vier uur in de middag Eigen nieuwsdienst SCHIEDAM. De driejarige Wimpje Scholten te Schiedam is gistermorgen om het leven gekomen bij een brand, die hij waarschijnlijk zelf in het huis van zijn ouders heeft gesticht. Twee an dere kinderen van het gezin, die even als Wimpie op de zolder van het pand sliepen, bleven ongedeerd. De moeder van de kinderen ontdekte 'net vuur. Zij rende naar buiten en alar meerde de buren. Aanvankelijk dacht men, dat alle drie de kinder a nog op de zolder waren. Twee van hen zag men echter even later op straat lopen. Om te proberen Wimpie nog tijdig te bereiken hakten brandweerlieden met rook- maskers voor en elkaar voortdurend nat spiritend een gat in het dak. Zij von den ten slotte het lijkje van de jongen in een klerenkast. De politie heeft vast gesteld, dat de kleuter in de kast een vuurtje heeft gestookt en daarbij waar schijnlijk bedwelmd is geraakt. VERENIGDE NATIES (Reuter). De afgevaardigden van Frankrijk naar de Algemene vergadering van de Ver enigde Naties zijn gisteren uit de ver gadering weggelopen uit protest tegen de wijze waarop een afgevaardigde van Saoedisch Arabië zich uitliet over het jongste voorstel van president de Gaulle over de toekomst van Algerije. Deze «Arabier, Sjoekari, had tij dens een rede een zeer bittere aanval op de Franse politiek inzake Algerije gedaan en het plan van de Gaulle af geschilderd als „afgrijselijk tot in alle détails". Vervolgens beschreef hij die détails in voor de Fransen zeer kwet sende woorden en de Fransen verlie ten demonstratief de vergadering. Zodra zij weg waren verzocht de voorzitter de Arabier zich in wat be hoorlijker termen uit te 'drukken; hij schorste bovendien de vergadering zodra Sjoekari was uitgesproken. Juist op dat ogenblik keerden de Fransen weer terug in de zaal. Het was bepaald niet de bedoeling, zo is van Franse zijde met nadruk meegedeeld, dat de Fransen de ver gadering zouden verlaten omdat de Algerijnse kwestie aan de orde was. Het is bij vorige vergaderingen wel gebeurd dat er voor Frankrijk onaan gename moties ter tafel werden ge bracht en dan liepen de Fransen weg en bleven ook weg. De demonstratie van gisteren was echter alleen maar gericht tegen beledigende uitlatingen van Sjoekari. Zij moet niet worden gezien als een uitvloeisel van een bepaalde politieke houding'. VAW LINKS NAAK RBCUTS Aff H/.SEERMNK, VEROAMrE S. MR J.REMMEUNKMR.AH CREUTZBEK6, -JONKHR. MR. O. JJRHOEUFFr AMSTERDAM. De rechtbank te Am sterdam heeft gisteren de veertigjarige keukenknecht G. van der H. vrijgespro ken van poging tot doodslag van de 74- jarige Amsterdamse magazijnbeheerder J. H. Smit. Poging tot diefstal met ge weldpleging achtte de rechtbank wel bewezen. Zij veroordeelde Van der H. daarvoor tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek. Tegen hem was acht jaar en ter beschikkingstelling van de rege ring geëist. De magazijnbeheerder werd op 2 de cember van het vorige jaar overvallen. De dader sloeg hem met een ijzeren voorwerp op het hoofd en probeerde hem met een sjaal te wurgen. Geld moet ik hebben, had hij geroepen. Tot ambassadeur van India in Neder land is benoemd de heer R. K. Tandon, chef van het protocol te New Delhi. Hij volgt de heer J. A. Thivy op, die op 3 juni in Den Haag is overleden. „Ondertussen bent u toch maar een dubbel leven gaan leiden" zei dc president, die een boekje opendeed over de handel en wandel van S Regelmatig ontvreemdde hij geld uit de kas van de personeels-admi- nistratie om privé-betalingen op tijd te kunnen doen. Telkens zui verde hij het ontbrekende geld weer aan. Toen hem evenwel de functie van penningmeester van de Chris telijk Gereformeerde kerk in Zwijn drecht werd aangeboden, begon hij onmiddellijk in het groot. Hij maakte er een gewoonte van enkele avonden per week per taxi naar Rotterdam te gaan, waar hij in een bar grote verteringen maakte Per avond verspilde hij tussen de driehonderd en vijfhonderd gulden. Bij Tornado werd de kas steeds gecontroleerd en dan nam hij geld uit de kas van de kerk om de bedragen bij Tornado aan te zuiveren. In de kerk was hij een vooraanstaand man, die een onbegrensd vertrouwen genoot. Intussen joeg hij het geld er door van lidmaten, die uit geloofsover tuiging niet aan sparen wilden doen. maar alles wat zij opzij konden leggen aan de kerk schonken in de verwach ting dat de kerk ook hen zou helpen als zij ooit in financiële nood zouden geraken. Ook uit het fonds voor de bouw van een nieuwe kerk nam hij geld weg. Hij raakte verslaafd aan de drank, zonder dat de mensen die dagelijks met hem omgingen er iets van merk ten. S. was een bezeten likeurdrin ker, die twee en meer flessen likeur per dag dronk. Hij kocht een brom fiets, een bandrecorder, een projec tieapparaat, een verrekijker en an dere luxe dingen- Thuis zei hij, dat hij voor bijwerk 's avonds er op uit moest. Toch was hij maar een ridder van de droeve figuur, zo vulde de officier van justitie het beeld aan. dat van de verdachte werd geveven. In de bar te Rotterdam wisten de vaste klanten niet beter of hij was een rijk man. die een stil verdriet verdronk Hoewel hij een vaste bezoeker werd van de bar en hij royaal tracteerde. bleef hij naar buiten en naar binnen de gereformeerde dia ken, aldus de officier. De rechtbank mag echter niet blind zijn voor het feit, dat S. in feite veel meer verduisterd heeft clan de vijftig mille die tekort zijn bij Tornado en de kerk, zo betoogde de officier Al zui verde hij de bedragen met ander ge stolen geld weer aan, -daarmee werkte hij dc strafbare feiten niet weg! Hij heeft zich schuldig gemaakt aan een schrijnende onrechtvaardigheid tegen over de kerk, waarvan hij een van de aanzienlijkste leden was. De officier was het niet met de ziens wijze van het kerkbestuur eens, dat, geprotesteerd heeft tegen een open-I „Ik heb er niet om gevraagd pen ningmeester te worden van de kerk. Mij leek echter die functie wel, om de tekorten bij Tornado aan te zui verenDeze mening verkondigde T. S. uit Zwijndrecht gisteren voor de Dordtse rechtbank, waar hij te recht stond wegens verduistering van meer dan vijftigduizend gulden, welk geld hij aan drank en luxe ar tikelen had opgemaakt. bare behandeling voor de wereldlijke rechter. Het kerkbestuur meent, dat de mens niet tot oordelen bevoegd is. In deze houding zag de officier een gevaar. Op die manier zouden vele feiten verdoezeld kunnen worden. Als er niet precies op de verjaardag van S. controle bij Tornado was geweest, zouden de verduisteringen misschien nimmer zijn uitgekomen. Het gaat niet aan, aldus de officier, een dergelijke fraude weg te werken en aan de open baarheid en het oordeel van de rechter te onttrekken. De officier eiste ten slotte een ge vangenisstraf van twee en een half jaar met aftrek van het voorarrest. S. zit sinds 24 juni in het huis van bewa ring te Dordrecht. Mr. W. Beernink, de verdediger, vond het niet juist dat S. ook de ver duistering bij de kerk ten laste was gelegd. Het kerkbestuur had geen aangifte gedaan en wenste geen ver volging. Het bestuur heeft nog altijd zoveel vertrouwen in S„ dat hij direct weer in zijn functie wordt hersteld zodra hij vrij komt. Ook de schoonmoeder van verdachte, die hij voor twaalfhonderd gulden heeft opgelicht, wenste geen vervol ging en dit feit is hem ook niet ten laste gelegd. De leden van de kerkeraad zijn bij de politie geweest omdat zij daar wer den ontboden. Zij moesten toen wel bevestigen wat de politie had ontdekt. Maar daarom wenste men nog geen aangifte te doen. S. heeft zich tot een bepaald niveau opgewerkt en door een lage salariëring was hij niet in staat zich op dat niveau te handhaven zon der dat hü ging knoeien, aldus de verdediger Mr. Beernink meende dat een veel lagere straf op zijn plaats was, omdat S. feitelijk alleen terecht mocht staan voor de f 1879,88, die ten slotte bij accountantsonderzoek als tekort in de kas bij Tornado voor de dag is gekomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 6