HET BESLISSENDE WEEKEINDE Samenspraak van de grote twee Doorman had geen ruimte Afsluiting van Kroesjtsjefsveldtocht Brutale bankrover werd een rouwmoedig zondaar Bloed- en haarmonsters uit Nieuw-Guinea Onderzoek naar gedrag gevangenispersoneel Dokter en auto Iweer spoorloos De Bilt: Droog PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Druk overleg Onderling begrip Scheepsramp van minuut tot minuut Het werd met recht koffie-verkeerd GAT IN WORMER WORDT MAANDAG UITGEDIEPT Twee wegen BELGISCH KOTTERTJE MET VIJF OPVARENDEN DICHT BIJ HELGOLAND IN DUISTERE NACHT OVERVAREN Hume veranderde in één dag OFFICIER VAN JUSTITIE GELAST BRITS SCHIP BIJ AMOY BESCHOTEN Het geheim van Mrs. Roosevelt Franse antoproduktie recordhoogte KRITISCH GELUID IN K.V.P.-KR1NGEN INTERNATIONAAL VOETBAL OP T.V. Audrey Hepburn krijgt laan Dr. Dewilde lerug in Sassenheim op Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon 01100-2438; bi] geen gehoor: Chefred. 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604; Vlissingen, Rembrandl. 24, tel 01184 3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; /.lenkzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week. S 7,per kwartafl Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1»-— 15e jaar-gang no. 4369 Zaterdag 26 september 1959 Van een speciale correspondent WASHINGTON President Eisenhower en premier Kroesjtsjef zijn gisteren per helikopter een weekeinde van besprekingen tegemoet gegaan dat, tenzij een van beiden plotseling van gedachten is veranderd, in de internationale toestand van het ogenblik geen onmiddellijke verandering zal brengen. Wel hebben de beide staatslie den de afgelopen dagen bij her haling gesproken van hun ver langen naar een betere verstand houding tussen de Verenigde Sta ten en de Sowjetunie en vredes wensen geuit, maar ook hebben zij uit niets laten blijken dat zij ook maar een duimbreed zullen afwijken van het standpunt dat zij innamen nadat Kroesjtsjef de Berlijnse crisis uitlokte. Voordat Eisenhower en Kroesjtsjef gisteren per helikopter van het gazon van het Witte Huis opstegen voor de vliegtocht van ongeveer drie kwartier naar Camp David, Eisenhowers re traite in de Catoctin-bergen op ruim 100 kilometer van Washington, pleeg den zij druk overleg met de ministers van buitenlandse zaken en andere hooggeplaatste raadgevers die de be sprekingen zullen bijwonen. Het overleg van de beide staatslie den zal het gehele weekeinde, de af sluiting van Kroesjtsjefs tiendaagse „veldtocht voor de vrede" door Ame rika, duren. Alle belangrijke politieke vraagstukken, die de laatste tijd heb ben bijgedragen tot een voortzetting van de koude oorlog, zullen aan de orde komen. De voornaamste zijn de Berlijnse kwestie, de hereniging van Duitsland, het streven naar ontwape ning, de voorgestelde staking van proeven met kernwapens. Bovendien zal het gesprek een vast stelling van de data van het komende tegenbezoek van Eisenhower aan de Sowjetunie kunnen opleveren. Voor het vertrek naar Camp David was Kroesjtsjef aan de lunch de gast van Christian Herter, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Her ter sprak de hoop uit dat Kroesjtsjef tijdens zijn vermoeiende reis door het land tot het besef was gekomen dat de botsingen der meningen die hij had meegemaakt overeenkomen met de vrije uitwisseling van meningen en gedachten die het maatschappelijke en het politieke leven van het Ameri kaanse volk kenmerken. „Het uiten van verschillende opvat tingen", zei Herter, „is in onze vrije samenleving normaal en is goed be schouwd alleen maar bevorderlijk voor een beter onderling begrip." bieden op een vermindering van de internationale spanningen en op de bestendige vrede waarover hij de af gelopen dagen zo veel en graag heeft gesproken. Biedt hij de helpende hand, dan zal ook Eisenhower niet anders kunnen doen dan de weg naar het compromis inslaan. Zo niet, dan gaat het weer hard tegen hard en moet de hoop op ontspanning blijven rusten tot Eisenhowers vertrek naar Moskou. Dit gebeurde aan boord van de Karei Doorman tijdens en na de aanvaring met de kleine Belgische kotter Frans Elza: 0.21 uur: de Karei Doorman raakt de kotter met de boeg. Er vaart een heftige stoot door de voorpiek van het vliegdekschio. Alleen de bemanningsleden, die voorin slapen, worden wakker. 0.25 uur: de machines van de Karei Doorman worden op lang zaam gezet. (Geheel stoppen was niet nodig, omdat ,,de achterliggen de schepen wel zouden zien", wat er aan de hand was geweest, aldus enige officieren). 0.30 uur: schijnwerpers tasten het donkere water af. Er is niets te zien. 0.50 uur: er wordt wrakhout gezien. Er drijft een vismand rond en een reddingboei met de naam en de thuishaven van de kotter. 1.05 uur: het eerste radiobericht gaat uit naar Nordeichradio. Hef is een TTT-bericht. De Karei Door man liet de ankers vallen. 1.21 uur: De officieren op de Karei Doorman worden ervan ver wittigd, dat er iets gebeurd is. 1.48 uur: De reddingkruiser van Helgoland Hermann Appelt krijgt bevel uit te varen. 2 uur: De Appelt vertrekt. Via de noodgolf wordt radiocontact met de Karei Doorman gemaakt. NIET IN OOST-BERLIJN Eigen nieuwsdienst VENLO. De verdwijning van de Roermondse zenuwarts, dr. O. Banki, is weer in een mysterieuze sfeer te ruggevallen. De arts zou namelijk niet in de communistische zone, n.l. Oost- Berlijn, in een ziekenhuis verpleegd worden. En evenmin zou daar de auto te vinden zijn, waarmee hij verdween. De -arts, die met een huurwagen naar Duitsland was gereden en don derdag 17 september terug zou zijn, stuurde op die dag een telegram naar Tegelen, dat luidde: kom een paar dagen later. Daags daarna kwam er een tele gram; kom wagen halen bij Oostber- lijns Polizeiprasidium. „Onbekend" De firma Thissen, die dr. Banki de praktisch nieuwe Opel Kapitan had verhuurd, schreef een brief naar bet Oostduitse Polizeiprasidium om te vra gen waar zij de wagen zou kunnen ophalen. Op deze brief werd nog geen antwoord ontvangen. De firma Cub. die dr. Banki in con tact had gebracht met Thissen voor het huren van de auto, wist telefo nisch contact te krijgen met de Oost duitse Polizeiprasidium. Het wist eerst van niets en verzocht terug te bellen. Donderdagmiddag werd een tweede telefoongesprek gevoerd met Oost-Ber- lijn. Het Polizeiprasidium deelde mee dat het niets wist van de wagen; het zou wel moeite doen hem op te spo ren. Niet in ziekenhuis Intussen werd ook het Oostberlijnse ziekenhuis opgebeld, waar dr. Bgnki met een schotwond in de borst ver pleegd zou worden. Daar was van een patiënt Banki niets bekend, zei men, evenmin als van mejuffrouw Heijnen, zijn secretaresse, die met hem naar Duitsland was gereisd. Informaties bij andere ziekenhuizen in Oost-Berlijn bleven eveneens vruchteloos. Eigen nieuwsdienst SCHIEDAM. O, komt u maar even binnen, dan zet ik een kopje koffie. Va der komt dadelijk thuis, zei het twaalt- jarig Sc'hiedamse meisje. De bezoe ker, die op het adres voor de zesde maal een fiets te koop kwam aanbie den, bedacht zich niet. Hij trad binnen en ging zitten wachten. Het werd met recht koffie-verkeerd voor hem. In plaats van de vader van het meisje en in plaats van het ver wachte kopje koffie kwamen twee agen ten de kamer binnen. Geheel volgens af spraak met de koper van de fietsen, die het verdacht vond dat zijn bezoeker, een 49-jarige classificeerder uit Rotter dam, in korte tijd kans zag aan vijf fietsen te komen voor de verkoop. Hij komt vast wel eens terug en waarschuw ons dan maar, was het ad vies van de politie. Toen de man weer verscheen was de twaalfjarige doc'hter alleen thuis. Zij wist, wat er gebeuren moest en waarschuwde na haar aanbod een kopje koffie te schenken via de bu ren de politie. De classificeerder wist zich met enige moeite te herinneren, dat hij de ver kochte fietsen in Rotterdam had gesto len. Hij werd derhalve overgegeven aan de Rotterdamse politie, die hem enige tijd gaf om zijn geheugen te raadplegen. Na een paar dagen was de man zo ver, dat hij zich 'herinnerde zeventien fiet sen in Rotterdam te hebben bemachtigd. Ook de plaatsen, waar hij deze weg nam, wist hij nog. De recherche kon vier karretjes aan hun eigenaar terugbezorgen. Gepoogd wordt ook de eigenaars van de andere gestolen fietsen op te sporen. Eigen nieuwsdier.st WORMER Peilingen hebben uit gewezen dat het geheimzinnige gat in Wormer ongeveer elf meter diep is. Voor een grote grijper het kon gaan uitdiepen moest er daarom een damwand rond worden geheid. Maandag begint het graafwerk. Het zal regelmatig worden onder broken om met een bomiokaiisator vast te stellen of men soms een eventueel gevaarlijk projectiel na dert. Omdat die kans reëel aanwezig wordt geacht heeft de burgemeester van Wormer het hele weiland voor lopig tot verboden gebied verklaard. Het graven wordt ook nog ver traagd door de omstandigheid dat men de sleuf van het gat in het oog moet houden. Uit de peilingen is gebleken dat het gat schuin de grond in is geslagen. Om de loop .er van te kunnen blijven volgen moet de grijper nu ook voorzichtig schuin de grond in werken. Het hele dorp leeft intussen in een staat van opwinding. Iedereen is uiterst benieuwd naar de uitslag van de graverij. Het gat zelf trekt de hele dag door belangstellenden, die op een korte afstand staan te griezelen. In deze woorden lag de hoop be sloten dat Kroesjtsjef vandaag en morgen zal trachten begrip op te brengen voor het standpunt van zijn tegenpartij en, zo doende, uitzicht zal De uitsiagen van de wedstrijden van de Damclub ,.De Denkers" te Stavenis- se zijn: senioren: VermaasStoutjesdijk 11. DijkePotappel 20, Bosloper Moerland 11. Junioren RiedijkVer maas 02, GaakeerPotappel 20, MoerlandQuist 02. Vermaasv. Haaftcn 11. OosdijkMoerland 20. De N.C.V.B., afdeling Souburg, ver gaderde voor de eerste maal in dit seizoen. De heer Eland sprak over het onderwerp Revalidatie". VÜMI1 1,1 A11TITD<4SdkVr.f -1 1 1 .1 1 1 T-, 7 77 7 Pi 1 - Ei^en nieuwsdienst HAMBURG Bij het licht schip Elbe heeft zich gisternacht tegen half één een kort maar he vig scheepsdrama afgespeeld, dat vijf vissers uit Oostende het leven heeft gekost. Zij werden met hun houten kottertje Franz Elza (71 ton) door het Nederlandse vlieg kampschip Karei Doorman over varen. Het scheepje zonk en hoewel er onmiddellijk naar overleven den is gezocht de wachts- man voorop het vliegdekschip zag het ongeluk voor zijn ogen gebeuren kon niemand, dood of levend, worden geborgen. Volgens de eerste (schaarse) ver klaringen, die over deze ramp zijn vrijgegeven heeft de commandant van de Karei Doorman, kapitein ter zee Henri van Oostrom Soede in Hamburg verteld, dat de kotter een volkomen onverwachte wending voor de boeg van zijn schip langs maakte. Het vlieg- WINTERTHUR (Reuter) Donald, Brian Hume, de Engelse misdadiger die zich in Zwitserland te verantwoorden heeft voor moord en bankroof, heeft zich op de tweede ó'ag van het proces van een geheel nieuwe zijde laten zien. Don derdag, toen zijn levensloop behandeld werd, was hij brutaal en zonder enig teken van berouw, maar gisteren, toen de bankroof in Zürich ter sprake kwam, bekende hij zich een nutteloos individu gevoeld te hebben. Hume had de rechtbank schriftelijk vcrzochr zijn Zwitserse verloofde, Trudi Sommer, niet te dagvaarden; rechter Hans Gut stemde daarmee in. Desondanks kwam gisteren de naam van Trudi Sommer steeds opnieuw naar voren. Hume weigerde gebruik te maken van de verzachtende omstandigheden die de rechter hem voorstelde, zoals het feit dat hij bepaalde stimulerende tablet ten gebruikt had: wel gaf hij toe dat Trudi Sormmer op het tijdstip van zijn laatste misdaad de enige persoon ter wereld was om wie hij werkelijk iets gaf. Hij had haar reeds verteld dat hij eigenlijk nergens voor deugde, en dat hij niet met haar wilde trouwen. Zijn ver loofde, die van zijn misdadige verleden weinig of niets wist, nam hem zelfs zijn revolver af toen hij zegde zelfmoord te willen plegen. Hij was naar Zwitserland teruggekeerd uit liefde voor Trudi, hoe wel hij wist dat hij door Interpol werd gezocht. «Even later legde Hume de rechtbank uit ó'at hij zijn misdaad eigen lijk alleen gepleegd had om zichzelf te bewijzen dat hij geen lafaard was; hij wist dat de bankoverval geen kans van slagen had. In kerk Om met zijn gedachten over Trudi alleen te zijn, had hij de nacht voor a'e overval in een kerk doorgebracht; hij had de deur achter zich op slot gedaan. Bij zijn verhaal over de mislukte over val, waarbij hij twee bankbedienden ver wondde door revolverschoten, loonde Hume geen enkele terughoudendheid. Hij weigerde iets tot zijn verdediging aan dekschip probeerde de kleine vissers boot nog te ontwijken, maar voer er dwars overheen. Bij aankomst in Hamburg heeft de commandant van de Karei Doorman bovendien nog gezegd, dat zijn schip als gevolg van de nauwe doorvaart door- het (bekende) mijnenveld op de ze scheepvaartroute gedwongen wi de kotter te dicht te passeren. Direct na de botsing zijn de torpedo- bootjager Drenthe en haar Duitse col lega Z.I. naar overlevenden gaan zoe ken. Later heeft zich de Nederlandse onderzeeboot Zwaardvis bij hen ge voegd. Even na het middaguur is het zoeken gisteren gestaakt. Na afloop van Nederlands-Westduit- se manoeuvres van de NAVO voer het smaldeel met de Karei Doorman als commandoschip in de nacht terug naar Hamburg, toen op 25 kilometer ten zuidwesten van Helgoland de aan varing om half twee gebeurde. De ra dar stond op dat moment bij EERST T.T.T. Er is enige verwarring ontstaan over de melding van het ongeluk. Aan vankelijk was er sprake van een T.T.T.-melding via cte scheepsradio van de Karei Doorman, een normaal navigatiebericht dus, dat in generlei verhouding zou hebben gestaan tot de ernst van het ongeval. Gebruikelijk is in zulke gevallen èen X.X.X.-be- richt of een normaal S.O.S. Het werd aldus de eerste berich ten niet noodzakelijk geacht een noodsein in de directe zin van het woord uit te zenden, omdat er meer dan voldoende schepen in de buurt waren om aan het reddingwerk deel te nemen. WEL X.X.X. Later is deze medeling weerspro ken: er zou wel degelijk meteen een X.X.X.-bericht zijn uitgegaan. Over deze aangelegenheid gaf de Marinevoorlichtingsdienst ons de vol gende commentaar: Direct na het ongeluk heeft dé Doorman een T.T.T.-bericht uitgezon den, dat de omliggende schepen waar schuwde voor een obstakel. Radio Nordeich, een Duits kuststation, ving het op en zond liet opnieuw uit omdat Scheveningen Radio in IJmuiden niet onmiddellijk contact met de Doorman kon krijgen wegens storingen en zette er zelf X.X.X. voor: een noodbericht dus. Van de zijde van radio-amateurs, die deze gang van zaken hebben ge volgd wordt ons deze toedracht be vestigd. Via diplomatieke kanalen heeft de marineleiding in Oostende blijk ge geven van haar medeleven met de nabestaanden. Advertentie LONDEN (AP). Het Britse stoomschip Taichung-Shan heeft ge meld dat het voor de kust van Amoy (China) is beschoten en vijf treffers heeft opgelopen. De gezagvoerder seinde dat er geen slachtoffers aan boord zijn gevallen. Het ruim 2000 ton metende schip vervoerde kunstmest van Hongkong wwsciue ie»-» tui vtuueaigirig aan I x j,„^,.-34 te voeren, en verklaarde het volkomen n?ar Amoy. In de boodschap wordt eens te zijn met alles wat de openbare niet gezegd waardoor het werd be- aanklager had gezegd. «schoten. Bij de nadering van haar 75e verjaardag onthult Eleanor Roosevelt in Libelle het geheim van haar gelukkig leven. Natuurlijk in Libelle, want is nu eenmaal beter Van onze Amsterdase redactie AMSTERDAM De Amsterdamse officier van justitie, mr. W. P. Bak hoven, heeft een onderzoek gelast naar enkele gebeurtenissen die, volgens de verklaringen van een van de bewo ners, zich vorige week in het huis van bewaring aan de Weteringschans te Amsterdam hebben voorgedaan, en die een vreemd licht werpen op de gedragingen van het gevangenisper soneel. De 25-jarige kantoorbediende E. C.. die in augustus wegens diefstallen tot vier jaar gevangenisstraf werd veroor deeld en die thans in afwachting van de appèlbehandeling van zijn zaak in het huis van bewaring is opgesloten, heeft namelijk aan zijn advocaat, mr. J. A. van Waarden, meegedeeld, dat hij door zijn bewakers ernstig is mis handeld. Twee dagen liggen Het relaas van C. luidt als volgt: Vorige week dinsdag, 15 september, werd hij betrapt op een poging om met behulp van een ijzeren zaagje uit te breken.Hij werd naar de strafcel gebracht en daar kreeg hij opdracht zich uit te kleden. C. verzette zich tegen dit bevel en werd vervolgens door een man of negen met gummi knuppels tot gehoorzaamheid gedwon gen. Daarna snoerde men hem met leren riemen, die door ijzeren ringen werden aangehaald, op een brits. De bewakers lieten C. zo twee da gen liggen. Op donderdag 17 septem ber werd hij los gemaakt. Hij zag kans om zich met een stukje glas een snee in zijn pols te geven. C. wil zich er nu niet over uit laten of hij werke lijk zelfmoord in de zin had, dan wel of hij simuleerde. In ieder geval werd hij opnieuw naar de strafcel gevoerd met de mededeling: „Je gaat weer op de fiets". Eerste onderzoek Een arts verbond het wondje aan zijn pols en C. werd voor de tweede keer op de brits vastgebonden. Tot 22 september is hij daaraan gekluis terd gebleven. Hem werd in die vijf dagen niet de gelegenheid gegeven om ivir het toilet te gaan, noch mocht hij zich scheren of wassen. C. weigerde ieder voedsel en nam slechts het spaarzamelijk toegediende water tot zich. Hij meent zich te her inneren dat er even een psychiater naar hem is komen kijken. De politie heeft op verzoek van de directeur van het huis van bewaring een „huishoudelijk" onderzoek ingesteld. Wij hebben redenen om aan te nemen, dat hetgeen daarbij aan het licht is gekomen voor de officier van justitie aanleiding is geweest om een nader onderzoek te gelasten. Aparte term Van de zijde van het ministerie van justitie in Den Haag vernamen wij, dat men daar grote belangstelling voor de zaak aan de dag legt. Men wacht nog op het zogenaamde „ambtsbericht" van de directeur van het huis van bewaring. Als een opvallende kant aan de zaak wordt beschouwd het feit, dat in gevan geniskringen het gezegde „op de fiets gaan" blijkbaar een staande uitdrukking is voor een straffe behandeling, zoals vorige week aan de kantoorbediende is voltrokken. Bij het ministerie van justitie deelde men ons mee, dat volgens de daar gehul digde opvattingen een gevangene, die disch advies een kalmerend middel moet worden toegediend. Het Tweede-Katnerlid mr. M. Vrolijk heeft intussen aan de minister van jus titie gevraagd: „Is de minister bereid een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop dezer dagen een gedetineerde in het huis van bewaring aan de Wetering schans te Amsterdam is behandeld, nadat een ontsnappingspoging was verijdeld? Zo ja, is de minister voorts bereid, de resultaten van bedoeld onderzoek op korte termijn aan de Kamer mede te delen?" Eigen nieuwsdienst ZAANDAM. De heer M. Klitzie, voorzitter van de afdeling Zaandam van de K.V.P., heeft op een leden vergadering gezegd, dat velen bin nen de K.V.P. met grote zorg de li berale koers van het kabinet gade slaan. De vergadering achtte het voorts onjuist, dat de voorzitter van de par tij, mr. Van Doorn, tevens Kamerlid is. Voor lagere functionarissen van de K.V.P. acht het hoofdbestuur een combinatie met het Kamerlidmaat schap onverenigbaar. De afdeling meende dat dit dan zeker moet gelden voor de gehonoreerde partijvoorzitter, die aan zijn eigen taak genoeg werk heeft. Het afdelingsbestuur zal deze mening in het kringbestuur bespre- kep. HILVERSUM (A.N.P.) De voet balwedstrijd Oost-DuitslandGroot - Britannië komt woensdagmiddag op de televisie. De N.T.S. relayeert van vier uur tot kwart voor zes deze wedstrijd, die in Oost-Berlijn wordt gespeeld. Het is de eerste keer dat een voetbalwedstrijd uit Oost-Duitsland op de Nederlandse schermen komt. De uitzending bereikt ons land via het net van West-Duits- land, dat de wedstrijd ook overneemt. Het kinderprogramma van woens dag wordt teruggezet naar maandag middag. Eigen nieuwsdienst DOORN. Een Nederlandse laan zal genoemd worden naar de filmster Audrey Hepburn. Het gemeentebe stuur van Doorn heeft besloten een der lanen in het woon- en werkcen trum voor invalide militairen in 'deze gemeente de naam van Audrey Hep burn te geven. De filmster heeft in 1954 tijdens een reis door ons land geld ingezameld, waarmee de grond is gekocht waarop later door de Bond van Nederlandse militaire oorlogs slachtoffers het woonoord voor inva liden is gebouwd. Audrey Hepburn komt op 30 sep tember in ons land aan. De volgende dag zal zij het naambordje onthullen. Q Het muziekgezelschap „Hosanna" geeft o.l.v. haar directeur P. de Wilat vanavond haar laatste concert op de Grote Markt te Goes. PARIJS (Reuter) De Franse auto- mdustrie heeft in juli 116.374 auto's af geleverd tegen 123.155 in juni en 107 648 in juli vorig jaar Hiervan waren 98.403 personenauto's tegen 103.133 in juni. De produktie in de eerste zeven maan den heeft met 781.885 'voertuigen een recordhoogte bereikt. In dezelfde perio-1 zich aan excessieve gemoedsuitingen te de van 1958 kwamen 697.227 auto's van buiten gaat, in een observatiecel moet de band. [worden opgesloten en zo nodig op me SASSENHEIM (ANP) De Papoea's hebben ons altijd vriendelijk ontvangen, zei dr. A. C. Dewilde, teruggekeerd van de expeditie naar Nieuw-Guinea. Als de onderzoekers, zo vertelde hij in zijn wo ning te Sassenheim, in de schemering met injectienaalden gewapend een dorp binnenkwamen, was er meestal slechts een handjevol mensen, want buiten op het land werd gewerkt. Was de tempera tuur van dien aard dat de bewoners de dageraad liever in hun woningen dan in het open veld afwachtten, dan konden binnen korte tijd de nodige bloedmon sters worden genomen. Primeur Dr. Dewilde en zijn medewerkers heb ben van ongeveer 150 inheemsen uit het gebied van de Sybil, die zich nog niet onder gouvernementeel gezag bevinden, meer dan driehonderd haarmonsters kunnen verkrijgen. Talrijke andere on derzoekers was dat nooit gelukt. Voor die wetenschappelijke trofeeën was meer tact en overredingskracht ver eist dan de simpele knip van een schaar, daar bij deze primitieve volken de haar dos een van de laatst te verdedigen per soonlijke heiligdommen is. Ondervoeding In die streek is er volgens dr. Dewilde sprake van een extreme ondervoeding, vooral wat eiwitten en vitaminen be treft. Op deze hardwerkende maar wei nig weerstand biedende lichamen doen framboesia en malaria hun striemende aanval en zullen dat blijven doen, zolang het nog niet mogelijk is geworden de Papoease bevolking in een allen omvat tende medische actie te betrekken. rivier heeft naar ik hoop, ik zal het voor zichtig zeggen, aldus dr. Dewilde, erg belangwekkende resultaten opgeleverd. Zijn voldoening over het nog ruwe verzamelde materiaal is groot, want in tegenstelling met de resultaten van een soortgelijk onderzoek in het Austra lische deel van Nieuw-Guinea, is hij er in geslaagd huidlijsten en vingersyste men van de stammen aan te leggen. Dit materiaal biedt, beter dan een bloedgroepenonderzoek, de mogelijkheid om de diverse groepen te onderschei den, zowel onderling als van de oerstam- men die de Zuid-Pacific bevolken. Mogelijkheid Het onderzoek naar de eigenschappen van de rassen in het dal van de Tsjop- Het K.N.M.I. be- f4 richtte gister avond om 23.15 uur: Op de meeste plaatsen droog weer met zon nige perioden. Zwakke tot ma tige wind uit zui delijke richtin gen. Weinig ver andering in tem peratuur. MIESJE: Zomer in de herfst. 27 sept.: Zon op 6.32 uur, zon onder 18.29; maan op 00.34, maan .onder 15.52 28 sept.: Zon op 6.34 uur, zon onder 18.27; maan op 01.37, maan onder 16.25.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1