DE NATUUR Hele stad per jaar I KAPPIE en de SUPERSKOOP P. W. RUSSELS 7 2 Chrissemeuje wordt 110 Sigarenhandelaar in arrest BiSIiP** FLITS GORDON in het heelal in en om uw huis Artsen exposeren in Arnhem I DE I TINTELS Jack I Dunkley —j-i Fluitende rioolput in Den Haag Uit de kerken Vrijdag 25 september 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD yAN TIJD TOT TIJD zegt er in Delft een huisvrouw: „Die waterrekening betalen? Daar denk ik niet aan. Twee overhemden van mijn man en bloesjes van de kinderen zijn bedorven en zitten vol met roestvlekken". „Roestwater, meneer, alleen maar roestwa ter, dat krijgen we hier uit de kraan. En zit er een keer niet zoveel roest in dat het water bruin ziet, dan is het niet te drinken van het chloor. Bah, meneer". Aldus een andere Delftse stem. Al een jaar of drie of daarom trent gaat dat zo. Van officiële zij de, zoals dat heet, is er ook wel een verklaring geweest. Zo in de zin van: vroeger stroomde het water van links naar rechts door de buizen, tegenwoor dig van rechts naar links; en nu komt het aan de kant van de buizen vast gezette roest los; door die tegenstro ming, begrijpt u wel? Laten staan Maar intussen kunt u in Delft steeds terecht met het onderwerp „water". Iedereen is direct bereid er een ge sprek met u over te beginnen. Men wijst u op ingezonden briefjes in de plaatselijke bladen, op de vin ding van een politie-agent die een plas tic filterflje gemaakt moet hebben om het water te zuiveren en er zijn weer anderen die zeggen: als je het water twintig uur laat staan, dan is het te gebruiken. Intussen en dat moet u weten krijgt Delft zijn drinkwater uit Rot terdam en ook in de laatste stad zijn er mensen genoeg te vinden, die u willen vertellen hoe naar het chloor- Een glaasje water voor de burge meester van Delft, dat stonden studenten gisteren voor zijn ambtswoning in te schenken. Maar de burgemeester verscheen niet en toen werd het glaasje maar op de ambtelijke stoèp gedeponeerd. DOETINCHEM, (ANP) Volgende week vrijdag zal Chrissemeuje Baks, die officieel Christina Karnebeek-Baks héét, haar honderdtiende verjaardag vieren. Zij woont in de buurtschap Holterhóek bij Eibergen in dé Achterhoek. Mevrouw Karnebeek-Baks is de óudstê inwoner van ons land. 51 Terwijl hij haar hand vasthield, bewoog zij het plaatje net zo lang tot de ster juist zichtbaar werd door het gleufje in de bovenkant. „En nu," zei hij triomfantelijk, „is de hoek tussen uw oog en de onder- en bovenkant van het plaat je precies even groot als de hoek die uw oog vormt met de horizon en de Poolster." „Ja, dat zie ik," stemde Dona Leonor toe, „als ik onder het plaat je door kijk zie ik de horizon. En als ik door het gleufje kijk zie ik de Poolster." Ze scheen zich er niet van be wust te zijn dat hij haar bijna om helsde, terwijl hij over haar schou der heen haar hand vast hield. „Alles wat we nu te doen heb ben," vervolgde Andrea, „is ons ervan te vergewissen dat we pre cies dezelfde hoek weer kunnen meten door de Al -Kemal en de Poolster te gebruiken. De manier waarop dat gebeurt is heel eenvou dig." Dona Leonor lachte. „Ja, voor u schijnt alles eenvoudig, maar ik vind het bijzonder ingewikkeld." „Neem nu het koord dat aan het plaatje is bevestigd," beval Andrea „en trek het door de vingers van uw rechterhand, tot het strak staat en ge uw neus kunt aanraken, zon der de Al-Kemal te bewegen." Zij gehoorzaamde en hield het koord strak, terwijl zij haar vin gers erlangs liet glijden tot ze haar neus raakten. „Houd het nu zo vast, dan leggen we daar een knoop." „Waarom doét ge dat?" vroeg Fra Mauro, terwijl Andrea snel een knoop legde op precies de plaats waar het koord de neus van Dona Leonor hacf geraakt. „Die knoop vormt het hoogte punt van de driehoek, met de Al- Kemal als basis," riep zij uit. „Als ik dus die knoop bij mijn neus houd en langs de ene kant naar de Pool ster en langs de andere naar de einder kijk, kan ik altijd zien of ik of> dezelfde breedtegraad ben als hier in Sagres, al zou ik me ook aan het andere eind van de we reld bevinden!" „Ge zoudt uzelf een navigator kunnen noemen, madonna," zei An- dréa. „Nu zal ik u een probleem opge ven. Indièn ge op zée waart en ge zoudt mét "de Al-Kemal naar dê Poolster kijken, en ge zoudt die bo- ven de bovenkant zien wat zoudt ge dan doen?" Ze fronste even het voorhoofd, toen klaarde haar gezicht op. „Dat zou betekenen dat ik mij bevond ten noorden van de breedtecirkel, langs welke ik zou kunnen terug keren. Daarom zou ik koers zetten naar het zuiden." „En als de ster nu onder de rand staat?" „Dan zou ik naar het noorden va ren tot ze duidelijk zichtbaar werd in het gleufje," zei ze snel .„Daar na zou ik direct koers zetten naar het westen en bijna de Agores be reiken." „Het kan nog beter," zei hij en hield de andere Al-Kemal om hoog. „Vorige week ben ik langs de kust gezeild tot een punt, waar ik meen dat de breedte van de Agores volgens kaarten waarop die eilanden voorkomen.Portu gal raakt. Daar observeerde ik de Poolster en ik legde deze knoop in het koord." Hij raakte een van de beide knopen aan. „Die andere is voor Lagos, om U rechtstreeks te rug- te brengen voor het geval dat er iets verkeerd zou gaan." Even zweeg zij. Haar stem klonk heel zacht toen ze vroeg: „Waarom geeft ge u zoveel moeite?" „Madonna als het schip van uw vader niet was aangevallen door Hamet-el-Baku, zou ik nog aan de riemen van een Moslem galei zitten. Maar nu ben ik mezelf weer, en waarschijnlijk zal ik rijk zijn als de reis naar Afrika en ook die andere is volbracht." „Maar ge zijt in Venetië nog niet vrijgesproken..." „Dat komt later wel," verzeker de hij op stellige toon. „Misschien gebeurt dat spoedis ger dan ge wel denkt,-mijn zoon." Ze hadden Fra Mauro even verge ten. „Mestre Jacomé heeft naar een firma van Joodse reders in Venetië geschreven, wier galei ver loren ging toen gij door de Turken gevangen werd genomen. Hij heeft hun de feiten voorgelegd zoals ge die aan Prins Henry hebt toever trouwd. Voordat ge van deze reis terugkeert is uw naam misschien al volkomen gezuiverd." „Des te meer heb ik de Al-Ke- mal nodig om me veilig terug te brengen naar Lagos en Villa do In fante," zei Andiea opgewekt. „Denkt ge dat ge nu weet hoe die moet worden gebruikt, broedertje? Ik wilde dat ge het beiden zoudt weten." „Ge hebt het ons zo duidelijk ge maakt dat een kind een schip naar de thuishaven zou kunnen terug brengen, als het tenminste de Pool ster zou weten te vinden," verze kerde Fra Mauro hem. „Hoe zult ge het instrument ge bruiken op de Afrikaanse reis?" vroeg Dona Leonor. „Ik ben van plan knopen in het touw te leggen als we naar het zui den koersen," verklaarde Andrea. (Wordt vervolgd) RIJSWIJK De recherche te Rijswijk hééft gisteravond de sigarenhandelaar H. gearresteerd. Hij wordt ervan ver dacht woensdagmiddag, toen zijn zaak gesloten was. een elfjarig meisje binnen te hebben gelokt om daarna met haar ontuchtige handelingen te plegen. Een Haagse dame, die bij het postkantoor Ruimzicht in Den Haag énige tijd haar fiets onbeheerd had la ten staan, is vijftienhonderd gulden kwijt geraakt. Het geld zat in een tas je, dat de dame had achtergelaten in haar fietstas. Toen zij bij de fiets te rugkwam was het tasje met het geld verdwenen. Een glas gewoon, goed en lekker water, dat wilden Rotterdamse dames gisteren toevallig in Delft op bezoek ook wel hebben. Want ook in Rotterdam is geen mens vertvend, wanneer men de kraan opendraait. water is om er bijvoorbeeld thee koffie mee te zetten. of Juist, zeiden de leden van de Delftse Studentenvereniging Sint Jansburg, en bij het slotfeest aan het einde van de afös&llsl was de maan weer eens in het nieuws. Dat was niet de eerste keer en het zal zeker ook niet de laatste zijn. Evenals de aarde de laatste ja ren enorm is ingekrompen, zal ook het zonnestelsel gaandeweg kleiner worden. Vijftig jaar ge leden vond men Amerika oneindig ver weg. Van dat land hoorde men alleen maar uit boekjes. Een buitenlander werd een eeuw geleden als een wereldwon der beschouwd. Thans is het zo, 'dat we soms gaan twijfelen of we wel in Nederland wonen. De wereld is kleiner geworden. Hoe komt het eigenlijk dat we ZO vaak over een kleine wereld spreken? Dat komt omdat de ver bindingsmiddelen zo uitstekend zijn geworden. Als de afstanden zijn overbrugd, dan zijn die afstanden overwon nen. Nu hoort men tegenwoordig wel eens spreken over de „afwezige God". Voor de moderne wereld is God oneindig ver weg. We hebben nu in de gaten hoe dat komt. De verbindingsmiddelen zijn verwaarloosd. Maar een wereld zonder God is een tragische wereld. En toch ligt de oplossing vlak bij de hand. Het is niet toevallig dat de Bij bel uitvoerig spreekt over verbin dingsmiddelen. Jezus heeft immers gezegd: ,,Ik ben de weg". Weet u wat dat betekent? Dat betekent dat God vlakbij is. Als we maar nederig willen zijn en niet altijd onze eigen verbin dingswegen willen banen want eigen wegen zijn meestal doodlo pende wegen. Eén weg is er die uitloopt op het Leven. Dat is de enige Weg waar langs we veilig kunnen gaan. DIT is een luchtfoto van een deel van de Brabantse stad Waalwijk. Het is nogal wat, al die huizen en de lappen grond die ze bezetten, vindt u niet? Wel, net zoveel mensen als er in dat Waalwijk wonen worden er jaarlyks in Nederland licht gewond in het weg verkeer. En dat zijn er dan zestiendui zend plus nog vierhonderd. Hetgeen er in cijfers zo uitziet: 16.400. De luchtfoto die u een stad laat zien, die net zoveel inwoners telt als het aan tal per jaar zwaar gewonden, zou een aanmerkelijk dichtere huizenbezetting hebben. Winterswijk is zo'n stad en daar wonen 23.300 mensen En de doden op de weg in Nederland binnen de twaalf maanden? Dat zijn er 1550, vrijwel de gehele bevolking van het eiland Marken. Dit weet ik allemaal uit het mij gis teren toegestuurde Jaarverslag over 1958 van het Verbond voor Veilig Ver keer te Utrecht. En dit is tevens, dunkt mij, het sterkste argument voor u om te besluiten, dat ook er iets aan dient te doen om die cijfers naar beneden te halen. Daar kunt u meteen vanochtend al mee beginnen. Gewoon, door uit te kij ken als u oversteekt, op de fiets of brommer zit, scooter, motor of auto rydt. Want niemand kan zeggen, dat hij er niets mee te maken heeft. En daarom zullen de cijfers over 1959 dan ook mede door u worden bepaald. Dat is iets om even bij stil te staan. groentijd willen we, behalve bier, je never en tonic ook wel eens een be hoorlijke kop thee hebben. En als ze hier in Delft geen behoorlijk water- hebben, dan gaan we het halen. Zo gebeurde, gistermiddag. Onder leiding van ouderejaars ging een aan tal groenen" met een carrier en een party melkbussen op weg naar Rijs wijk, „alwaar wij de melkbussen vul den met heerlijk Haags water", zoals een uit de groep verklaarde. Zoals gebruikelijk wérd het geheel wat opgevrolijkt. Er kwam een span doek aan te pas en veel publieke be langstelling. Want als de studenten in Delft met iets het hart van de Delftse vrouwen hebben gestolen, dan is het met deze „water-actie". Geen burgemeester En nu gaan we op de terugweg naar de burgemeester en bieden hem een .glas lekker water aan, zo was beslo ten. Maar burgemeester Dirk de Loor jawel, dezelfde die destijds zijn excu ses aanbood aan Indonesië voor alles wat wij dat land hebben aangedaan verscheen niet. Waarop de studenten een glaasje water op de trap van de ambtswoning neerzetten, zodat de heer De Loor mocht hij er lust toe heb ben gevoeld in een onbespied mo ment toch even kon proeven. Onderweg waren de studenten bo vendien niet karig. Wie dat wenste kreeg een glas goed drinkbaar water en het optreden van de Delftenaren werd bijzonder op prijs gesteld door een groep Rotterdamse huisvrouwen, die onder leiding van mevrouw Van der Slik-Vrij juist een bezoek aan de Prinsenstad bracht. en geen zoete koek 1 Nu geloof ik nooit, dat door de actie van de studenten Delft ineens beter water krijgt. Maar de verdienste van het gistermiddag gehouden spektakel is toch wel, dat niet iedereen voor zoe te koek slikt, dat er viezigheid uit zijn kraan komt. En daar mocht toch best eens de aandacht op gevestigd worden. jyillllllMllllllllllllllllll Vrij naar Maurice Leblanc ARNHEM. Twee exposities worden er op 26 september in het Gemeente museum te Arnhem geopend. Zij zijn ingericht in verband met het elfde con gres van de Koninklijke maatschappij tot bevordering der geneeskunst. In de eerste plaats wordt geëxposeerd de collectie H, L. Straat (chirurg te Leeuwarden), die schilderijen, tekenin gen en plastieken uit de zestiende, zeven tiende en twintigste eeuw omvat. Gerrit Benner en Hendrik Chabot nemen in 'deze verzameling een belangrijke plaats m, maar ook Dick Ket en Theo van der Horst zijn er vertegenwoordigd. De andere tentoonstelling, die onder de naam Pincet en Penseel wordt ge houden, omvat tekeningen, aquarellen en schilderijen van schilderende artsen. siiiriiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiniiiN' piiiiiiKiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii HA(?Ry,Lieb ZEGT, DAT ze IEDERE DAG JE BOEKEN NAAR SCHOOL- W7L DRAGEN y— DArwiuZU door iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiriiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiDiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiin MAAR lie 5TOP MUM VADERS WOORDENBOEKEN IN M'N TAS. Die KAN ZE DAN OOK DRAÜEN.Z.E ZUN LOODZWAAR, TSJONGE, WAT BEN JU HANDIG ACH JA, KWEST/E VAN. EEN GOEIE OPVOEDING- illlllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllimr In SINT ANNALAND bracht de col lecte ten bate van de Christelijke Kleu terschool 326 gulden op. Misschien hebt u een roze hortensia in uw tuin gepoot, doch tot uw grote verbazing is de struik na enkele jaren met blauwe blocmer te voorschijn ge komen. Dat is niet zo'n groot wonder; elke rozt oi rodt hortensia doet dat als de grond sterk ijzerhoudend is. Dat blauw van de hortensia is geen natuur lijke kleur en indien een blauw bloei ende struik gepoot wordt kan het ook andersom; na enkele jaren zal de kleur roze zijn; dit alleen omdat de grond niet ijzerhoudend is. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Een niet alleen stin kende, maar ook fluitende rioolput heeft in de Haagse Vaillantlaan nogal wat. opschudding veroorzaakt. Zonder direct aanwijsbare oorzaak produceer de de put plotseling een schel gefluit, terwijl zij een afschuwelijke stank ver spreidde. Ook klonk het gerommel van wat kleine ontploffingen. De politie zette de straat af en liet het verkeer omrijden. Pas na twee uren van angst en onrust konden de bewoners weer met oen gerust hart adem halen Een deskundige van Ge meentewerken was toen op het idee ge komen. dat wel eens een afsluiter in dc druidciding van het riool gedeeltelijk open zou kunnen staan. Dat bleek nog zo te zijn ook. De fluitende put was toen spoedig de mond gesnoerd. 58. De adem bleef de meester in de keel steken, toen hij Kappie van de vis af zag glijden. „Man overboord", schreeuwde hij maar dat hielp niet vee' vanl hij was alleen „Dat zo'n walvis ook geen red dingsgordel aan boord heeft!" bromde hij, onderwijl de rivier afspeurend of hij Kappie ergens zag drijven. Maar er was niets te zien, zelfs geen losse pet. „Dat is sinister!" mompelde de mees ter, „maar misschien hangt hij aan de staart." Met moeite wist hij zich om te draaien „Ahoy, Kappie!" riep hij naar achteren. „Ahoy Siep!" klonk hol. „Krakende krukassen, waar komt dat vandaan?" dacht de meester. „Hei, zeekakelobbus! Ik zit in het vooronder!" galmde Kappie's stem op nieuw. „W. .waar??" riep de meester. „Laat je maar zakken!" riep Kappie. „H-hij zit er in!" mompelde de mees ter verbaasd. „Maar hoe is hij in die bolle makreel terecht gekomen?" NED. HERV. KERK Beroepen te Ommelanderwijk (toez.): H. G. Oostinga, kand. te Groningen. Bedankt voor Rotterdam (wijkgem. Prinsekerk)dr. G. Huls te Gouda. Beroepbaarstelling: ds. G. Hamoen, die zich beschikbaar had gesteld om een jaar lang te arbeiden onder de vluchte lingen uit Oost-iDuitsland in het Hollan- derheim te Berlijn, hoopt naar Neder land terug te keren en zich in oktober beroepbaar te stellen. CHR. GEREF. KERK Tweetal te Haamstede-Kerkwerve: K. Bokhorst te Naarden en W. Ruyter te Baarn. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Voor het kand. examen slaagde aan de theol. hogeschool te Kampen H. Knig- ge te Groningen. HOOG WATER zaterdag 26 september 1959: Vlissingen: 7.59 u., 1.28 m.; 20.44 u„ 1.37 m. Terneuzen: 8.24 u., 1.46 m.; 21.06 u., 1.55 m. Wemeldinge: 9.26 u., 1.17 m.; 22.04 u., 1.28 m. Zierikzee: 8.56 u., 1.00 m.; 21.37 u., 1.12 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2