Ernstig onderzoek nodig Engelse desperado staat in Zwitserland terecht Europese parlementariërs tonen hun ongerustheid Kansen voor Philipsmotor in het heelal Vliegtuig met zestig mensen neergestort Vermiste arts is terecht Schilderij was bij antiquair KROESJTSJEF BEKEEK STAKEND PITTSBURGH sefirootiraude Op gezette tijden geflest 2 De Bilt: Rustig Wim Kan spreekt in pauzedienst Donderdag eerste betalingen AWW PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Toil van Duinhoven: tv met kleine k Stevenson DE VRAGEN Eerlijk gevecht Onverschillig Het ging tijdens Kroesjtsjefs bezoek aan de boerderij van de Amerikaanse maisspecialist Garst zo heet toe dat Garst (rechts) zijn zelfbeheersing verloor. Wit van woede schreeuwde hij dat de opdringende journalisten en foto grafen zijn gast met rust moesten laten. Kroesjtsjef (midden) was ook verbolgen. Henry Cabot Lodge, de officiële Amerikaanse begeleider van Kroesjtsjef, liet (links) dit gekrakeel gelaten over zich heen gaan. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Een gewijzigde uit voering van de heteluchtmotor van Philips kan binnen afzienbare tijd ge bruikt worden voor de produktie van elektrische energie in Amerikaanse kunstmanen. De motor, krachtens een overeen komst tussen Philips' Gloeilampen fabrieken N.V. en een. dochteronder neming van General Motors door laatstgenoemde ontwikkeld uit de mo tor van Philips, kan zowel uit chemi sche brandstof of kernbrandstof als uit zonnewarmte elektrische energie opwekken. De ontwerpers van het apparaat zijn er van overtuigd dat het een be langrijke rol zal gaan spelen in de ruimtevaart omdat het in kunstmanen maanden of jaren lang stroom kan le veren. LAATSTE NIEUWS BORDEAUX (UPI) Een DC 7 van de Franse luchtvaartmaat schappij T.A.I. is vanmorgen vroeg, kort na de start van het vliegveld van Bordeaux, met zes tig mensen aan boord neergestort en in brand gevlogen. Volgens on bevestigde berichten zijn onge veer vijftig mensen om het leven gekomen. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666. telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Chefred. 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604: Vlissingen, Rembrandl. 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991, Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKEB Zeeuwsen Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 15e Jaargang no. 4361 Vrijdag 25 september 1959 SNEL TERECHT Eigen nieuwsdienst ARNHEM Het kleine schilder stuk van de meester van Kappenberg, dat uit het Gemeentemuseum te Arn hem is ontvreemd, is, dank zij de krantenpublicaties, weer terecht. Een restaurateur in Arnhem had het pa neeltje op 14 september van de kunst handelaar B. uit Utrecht gekregen met het verzoek iets aan de lijst te ver anderen. Direct nadat deze restaura teur de kranten in handen had gekre gen met de afbeelding van het kunst werkje, heeft hij de directeur van het museum en de politie opgebeld, die het paneeltje onmiddellijk identifi ceerden als het gestolen schilderij. Hoewel de kuntsthandelaar uit Utrecht in verband met diens buitenlandse reis niet te bereiken is, kon de dader van de diefstal al direct opgespoord worden, aangezien deze man zich momenteel in hechtenis bevindt. Het is namelijk de 23-jarige Arnhemmer N. C. v. C., dezelfde man die enige weken geleden uit het Aartsbisschoppelijk museum te Utrecht de kleine houten Madonna stal, die in middels, dank zij de opmerkzaamheid van een Arnhemse antiquair, ook weer terecht is gekomen. BEKENTENIS Van C. heeft ook reeds een volledige bekentenis afgelegd. Hij vertelde dat hij voor het paneeltje slechts enkele tien tallen guldens had ontvangen. Hij had het werkje begin september in het Arn hemse museum zien hangen en het onder zijn jas verborgen meegenomen, op de zelfde wijze dus als hij de Madonna had ontvreemd. MEER Daarna was hij naar Utrecht gegaan, had het paneeltje aldaar verkocht en was onmiddellijk weer op zoek gegaan naar een nieuw kunstwerk, dat hij op een gemakkelijke manier in bezit zou kun nen krijgen. Met de toen gestolen Ma donna keerde hij naar Arnhem terug op een in Apeldoorn gestolen bromfiets en wilde hier dit beeldje verkopen. De betrokken antiquair echter her kende het beeldje als iets van hoge waarde en schakelde de politie in, waarna Van C. werd gearresteerd toen hij een half uur later bij de antiquair antwoord ging halen. ROTTERDAM. Voor de eigenaar van een pakhuis aan het Piet Heyn- plein wist, dat hij 120 flessen sterke drank miste, had de recherche van het bureau Marconiplein de dader reeds ge arresteerd. De aanleiding was nogal eenvoudig. De politie had er lucht van gekregen dat op Delfshaven flessen sterke drank tegen zeer lage prijs te fcoop werden aangeboden. Het spoor leidde naar een familie, die de drank betrok van een huidensorteerder. Deze had verklaard dat de flessen via een kustvaarder wa ren 'binnengesmokkeld. De huidensorteerder de 22-jarige Rotterdammer A. L. B. liep in een proeftijd wegens een voorwaardelijke veroordeling. Na zijn aanhouding be kende hij prompt op gezette tijden het pakhuis sinds augustus te hebben „be zocht". Hij haalde een paar planken weg, kroop naar binnen en verdween weer met zijn buit. De planken bracht hij na elk bezoek weer netjes op hun plaats. Na zijn arrestatie kwam de eigenaar van het pakhuis tot de ontdekking dat er tien flessen cognac en 110 flessen jenever gestolen waren. De politie achterhaalde nog acht hele flessen, plus een aangebroken fles. De rest? Leeg gedronken dan wel ver kocht. Nieuwe hoofdcommissaris voor Vlaardingen DEN HAAG Het [hoofd van het se cretariaat van de Haagse hoofdcommis saris, mr. dr. C. N. Peister, wordt ge noemd als de nieuwe hoofdcommissaris van politie voor Vlaardingen. Een be slissing omtrent zijn benoeming zou spoedig te verwachten zijn. In Vlaardingen is sinds januari een vacature. Dr. Peister promoveerde in 1957 op "het proefschrift De onbekende misdaad, waarin hij de vele diefstallen in waren huizen en zelfbedieningszaken analy seerde. Advertentie VRAGEN OVER SCHROOTFRAUDE VENLO. De Roermondse neuro loog dr. O. Banki die sinds een dag of tien niets van zich had laten horen nadat hij naar een medisch congres in Keulef) was gereisd, blijkt met een schotwond in de borst in het zieken huis te Fürstenwalde bij Oost-Berlijn te liggen. Dr. Banki heeft dit meege deeld in een brief aan zijn echtgenote. In het ziekenhuis bevindt zich ook zijn secretaresse mejuffrouw Heijnen, die altijd met de dokter naar congres sen reist om referaten op te nemen. Op het congres in Keulen schijnt hij in contact gekomen te zijn met collega's uit Berlijn, met wie hij is meegereisd om een revalidatiecentrum in West-Ber- lijn te bezoeken. Uit d'e brief die dr. Banki aan zijn vrouw schrijft, blijkt, dat hij de weg is kwijtgeraakt in West-Berlijn door een onduidelijk verkeersbord. Daardoor pas seerde hij de zonegrens en plotseling zag hij in het lichht van zijn koplampen een patrouille opduiken van de Oost- a'uitse politie. Hij stopte de wagen en stapte onmiddellijk uit, vermoedelijk om te informeren wat er aan de hand was. Op dat moment werd hij door een lid van de patrouille aangeschoten. Het schot trof hem linksboven in de borst. Hij werd' samen met mejuffrouw Heij nen, die ongedeerd schijnt te zijn, naar het ziekenhuis gebracht. Blijkbaar zag de volkspolitie later in dat zij inderdaad met een verdwaalde toerist te doen had'. De Rotterdamse acteur Ton van Duinhoven komt zaterdag 10 oktober voor de televisie. Hij verzorgt een kleinkunst-optreden in de NCRV- rubriek Van grote naar kleine K. Van een speciale verslaggever PITTSBURGH. Charles Dickens beschreef Pittsburgh, de grootste Ame rikaanse industriestad, eens als „de hel met het deksel er af", maar toen Kroesjtsjef hier gisteren aankwam was het stil. In bijna alle staalbedrij ven van Pittsburgh wordt nu al ruim twee maanden gestaakt. De vroede va deren zaten er erg mee in verlegen heid, en probeerden zijn aandacht wat af te leiden van hun schande door alle lichten van de indrukwekkende wol kenkrabbers aan te laten in „de gul den driehoek", het zakenkwartier tus sen de rivieren Monongahela en Alle ghany. Het resultaat was verbluffend. Wij ervoeren dat toen wij met Kroesjtsjef van het vliegveld aan kwamen rijden. Toch zal die zee van licht Kroesjtsjefs aandacht niet van de staking hebben kunnen afleiden. Een staalfabriek valt buiten de sta king en daar ging de Russische dicta tor dus heen. Onderweg zag hij werk loze arbeiders de vakbondsgebouwen verlaten met levensmiddelenpakket, ten. Vice-burgemeester Gallagher ver strekte Kroesjtsjef allerlei statistieken. Hij zei dat Pittsburgh alleen, al half zoveel staal produceert als de hele Sowjetunie. De rotte eieren en toma ten, waarmee Mikojan hier werd ont vangen, bleven Kroesjtsjef bespaard. Op de maisboerderij die Kroesjtsjef eergisteren in de staat Iowa bezocht had hij een lang gesprek met de De mocraat Adlai Stevenson, die twee maal kandidaat voor het president schap is geweest. Daarbij toonde Kroesjtsjef vooral grote belangstel ling voor de gevolgen, die volgens hem een algemene ontwapening op de eco nomie van de Verenigde Staten zou kunnen hebben. Kroesjtsjef vertrouw de Stevenson toe dat volgens hem de wereld geen nieuwe grote crisis tege moet zal gaan indien Amerika de pro duktie van oorlogsmateriaal zou sta ken. Eigen nieuwsdienst STRAATSBURG In liet Europese parlement zijn gisteren vragen gesteld aan de Raad van ministers over de nieuwe, uit Duitsland stammende, vorm van schrootfraude, die op 8 september voor liet eerst in het Algemeen Dagblad werd gesignaleerd. Het meldde toen, dat misbruik werd gemaakt van vergunningen van het Westduitse ministerie van economische zaken voor de uitvoer van „bruikbaar materiaal". Onder dekking van die offi ciële stukken werd schroot uitgevoerd. Hierdoor werd kostbaar schroot aan de landen van de K.S.G. onttrokken. De laatste maanden is de schrootprijs al opgelopen: in Nederland met vijftig gulden per ton. In een gesprek dat een van de redacteuren enkele dagen later had op het bureau van het West-! jNie«W6 VÖITTÏ Vtlll duitse ministerie van economi-|[ 1 sche zaken te Dusseldorp, waar per dag een tweehonderd ver gunningen voor de uitvoer van bruikbaar materiaal worden af gegeven, bleek duidelijk de licht vaardigheid waarmee dat werd gedaan. Op dezelfde dag dat het Algemeen Dagblad dit gesprek publiceerde, kon het melden dat wegens het onjuiste gebruik van uitvoervergunningen voor bruik baar materiaal, de Duitse schroothandelaar H. zou worden vervolgd. De socialisten jhr. mr. Van der Goes van Naters en drs. Nederhorst dienden over deze zaak gisteren in het Euro pese parlement de volgende vragen in: IIs het de Raad van ministers bekend dat de door de zes landen gemaakte bepalingen inzake de export van schroot naar derde landen in ernstige mate ontdoken worden doordat schroot naar derde landen wordt uitgevoerd onder de dekmantel van „bruikbaar materiaal"' oefent I .papieren controle op uitroer run Mout Is het de Raad van ministers bekend dat deze clandestiene schrootuitvoer mogelijk is ge maakt, althans bevorderd, door de lichtvaardige wijze waarop deze uit voervergunningen voor zg. „bruik baar" staal worden afgegeven? 3 Heeft de Raad van ministers in dit verband kennis genomen van het verslag dat een redacteur van het Algemeen Dagblad op 12 septem ber 1959 in deze krant gegeven heeft van een onderhoud, dat hij gehad heeft met een ambtenaar van het Westduitse ministerie van economische zaken, waaruit dit gebrek aan con trole op de uitvoervergunningen van bruikbaar staal duidelijk blijkt. (Vervolgens geven de vragenstellers een lang citaat uit het in ons blad gepubliceerde onderhoud, waarin een ambtenaar o.a. zei dat a. alleen werd gekeken of de formulieren voor de uitvoervergunningen goed waren inge vuld; b. geen controle werd geoefend op de goederen, die op de vergun ningen werden uitgevoerd; c. controle ondoenlijk was, omdat dat een leger van controleurs zou vergen; d. de controledienst van het ministerie was afgeschaft.) 4 Is het de Raad van ministers bekend dat naar aanleiding van een op de bovenomschreven wijze tot stand gebrachte frauduleuze tran sito van schroot uit Duitsland via de haven van Rotterdam, de Duitse justitie een vervolging heeft ingesteld en zo ja, geven de bovenstaande feiten de Raad van ministers dan geen aan leiding een ernstig onderzoek in te stellen naar de wijze waarop uitvoer vergunningen voor „bruikbaar" staal worden afgegeven? Kan de Raad van ministers naar O aanleiding hiervan mededelen in welke omvang de hierboven ge signaleerde fraude binnen de gemeen schap heeft plaatsgevonden en hoe groot de schade is die hierdoor voor de gemeenschap is ontstaan? Het KNMI In De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met in het noorden van het land hier en daar enige regen. Weinig verande ring in tempera tuur. Overwe gend zwakke wind. MIESJE: Het biyft wel droog. 26 september: zon op 6.30, zon onder 18.32; maan op maan onder 15.14. Zijn polsen geketend aan zijn enkels en bewaakt door zes zwaargewapende politiemannen iverd Donald Brian Hume gisteren voor zijn Zwitserse rechters gebrachtZijn optreden op de eerste dag van het proces teas zodanigdat de jury en het publiek slechts sympathie kunnen voelen voor zijn knappe 29-jarige Zwit serse verloofdeTrudi Sommer, die van zijn misdadigersloopbaan niet op de hoogte is geweest. Zij zal niet gedwongen ivorden tegen hem te getuigen. Zie foto onder WINTERTHUR (A.P., Reuter) Gisteren is voor een Zwitserse rechtbank het proces begonnen tegen de Engelse desperado Brian Donald Hume, die zich te verant woorden heeft voor moord en bankroof. In januari werd de 39-jarige Hume gearresteerd na een opwindende jacht door de straten van Zürich; hij wordt ervan beschuldigd een Zwitserse bank beroofd te hebben, en een taxichauf feur, die dit wilde verhinderen, te heb ben doodgeschoten. lukkige jeugd heeft gehad in een wees huis, en later bij stiefouders. De hou ding van Hume was echter voldoende om alle medelijden spoedig te doen verdwijnen. Op de vraag waarop zijn huwelijk was gestrand, antwoordde hij dat zijn vrouw een affaire met een ander had, een zekere Stanley Setty. De rechter vroeg hem: „Waar is die Setty nu?" „Die zullen we wel niet meer zien." „Maar waar is hij dan?" ?5' Ik heb hem doodgestoken in een eerlijk gevecht, en toen zyn lijk van uit een vliegtuig in een moeras ge gooid. De Engelse rechtbank kon al leen maar medeplichtigheid bewijzen, Reeds op de eerste dag van het pro- en daarom heb ik maar acht jaar ge- ces heeft Hume de rechter, de jury zeten. Nu kan ik niet meer voor die van 12 man en het publiek in grote moord veroordeeld worden, dus wat verbazing gebracht door zijn onver- doet het ertoe?" Duitsland gespioneerd, en een brief van de gevangen spion Klaus Fuchs naar Oost-Duitsland gesmokkeld. De Zwitserse rechter Hans Gut ver loor bij dit alles zijn geduld niet, zelfs niet toen Hume dreigde „hem te zul len verscheuren". Rechter Gut legde hem uit dat deze vragen nodig wa ren om de jury een inzicht in zijn le ven en zijn karakter te geven. Wél dwong de rechter hem te be kennen dat hij nooit piloot in de R.A.F. is geweest, zoals hij overal vertelde. In werkelijkheid heeft Hume slechts veertig uur gevlogen als boordwerk tuigkundige. Aangezien Zwitserland de doodstraf niet kent, kan Hume al leen tot levenslang veroordeeld wor den. Zijn verdediger, die overigens van zijn cliënt geen enkele medewerking krijgt, zal trachten tijdelijk gestoorde geestvermogens te bewijzen. schillige, en zelfs branie-achtige, op treden. Op de eerste vraag, waarom hij de naam Brown had opgegeven als zijn naam Hume was, antwoordde hij: „Wie een djvaze vraag doet, kan een dwaas antwoord verwachten." „Is uw werkelijke naam Hume?" In de loop van deze eerste dag ne geerde Hume de rechter en de jury dikwijls volkomen; opgewonden gaf hjj een verslag van zijn loopbaan als misdadiger. Zo vertelde hij vorig jaar twee bankovervallen in Engeland ge pleegd te hebben, en beide keren een Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Wim Kan zal in een van de pauzediensten van de Zorgvlietkerk spreken over „Mijn werk in Gods licht". Hij is daartoe uitgenodigd door de Haagse oecume nische raad. De datum waarop Kan spreekt wordt niet bekend gemaakt. De pau zediensten worden gehouden op 30 sept., 7, 14 en 21 oktober. „Als u niet lezen kunt, moet u een bankbediende te hebben neergescho- andere bril kopen." ten die het hem lastig maakte. Ook De Zwitserse rechter trachtte door-had hij uit een Brits arsenaal machi- zijn geduldige vragen de jury te to- negeweren voor het Ierse bevrijdings- nen dat Hume een bijzonder onge-1 leger gestolen, in Amerika voor Oost- Imperial Chemical Industries decla reert een interimdividend van 9 pence per aandeel, betaalbaar op 30 november. Vorig jaar werd een interimdividend betaald van 6,4 pence per aandeel. De verkopen over het eerste halfjaar 1959 bedroegen 250 (v. j. 232) miljoen, de winst beliep 20,23 (v. j. 13,59) miljoen. DEN HAAG. Donderdag zullen de eerste uitkeringen worden gedaan ingevolge de Algemene weduwen- en wezenwet, die op die datum in wer king treedt. De eerste pensioenen zullen in het gebouw van de Sociale verzekerings bank te Amsterdam worden uitbe taald door de heer B. Roolvink, staats secretaris van sociale zaken en volks gezondheid. De staatssecretaris van buitenlandse zaken, dr H. R, van Houten, zal op 5 en 6 iktober in Bonn de onder handelingen met ambassadeur dr. Lahr over de hangende Nederlands-Duitse vraagstukken voortzetten.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1