Amerika: kringetje om de maan Voorzitter Hoge Autoriteit wond er geen doekjes om LOT VAN MIJN BEATRIX STAAT OP HFT SPEL Twintig componisten aan het werk voor Cor de Groots linkerhand KROESJTSJEF DOODMOE, ZIJN PUBLIEK SLAAPT Arnhems Museum schilderij mist na 13 dag en SCHILDER ZELF MET PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Nog toekomst Mag'' zegt de burgemeester V oetbaluitzending was geheimpje Overleg Dertig miljoen Nederland-België niet op televisie Wall Street vast Zestig stukken Nike-groep naar Holterhoek Burgemeester van Voorschoten naar Ridderkerk Maand geëist tegen leerling-gasfitter Wilde staking bij expediteur in Rotterdam C. J. van Mastrigt lid van de S.E.R. Redevoering alleen per vertaler Remraket geprobeerd Ailas-Able Besturing op afstand Duitsland heeft bezwaar tegen Nederlandse concurrentiemethoden De Bilt: Bewolkt Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Chefred. 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604: Vlissingen, Rembrandl. 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter# 7 cent per woord met een minimum van 1,— 15e Jaargang no. 4386 Donderdag 24 september 1959 K.S.G. GAAT IN DE OLIE Van onze parlementaire redacteur STRAATSBURG De Kolen- en Staalgemeenschap zal zich in de naaste toekomst met het gehele energievraagstuk gaan bezig houden. Er zal een „energiebalans" worden opgemaakt en daarnaast zal er een eerste slap worden gezet op de weg naar een nauwe samen werking met de beide andere Europese gemeenschappen. Dit is het belangrijkste nieuws uit de grote rede van Piero Malves- titi, de nieuwe voorzitter van de Hoge Autoriteit van de K.S.G. in het Europese parlement. De aankondiging van Malvestiti betekent dat de K.S.G. zich, behalve met kolen, ook met andere energie bronnen, dat wil dus zeggen, met olie, gaat bemoeien. De meeste indruk maakt het feit, dat de aankondiging van de nieuwe beleidslijn inzake het energievraagstuk op dit ogenblik is aangekondigd, op het diepte punt van de Europese kolen- crisis welke hiermee wordt ge plaatst tegen de achtergrond van het groter geheel van de energie. De openhartigheid waarmee Mal vestiti de positie van de kolen in vergelijking met de andere bronnen van energie schetste, was opvallend. Het klonk uit de mond van de man, die op de hoogste post van de K.S.G is geroepen om de gemeenschappelijke Europese kolenbelangen te bescher men, bijna onbarmhartig om een blad- Zijd» lang de nadelen van het gebruik van kolen op te sommen. En bijna cy nisch besloot Malvestiti met de slot som dat het geen zin heeft om de huisvrouwen te vragen het elektrisch strijkijzer af te schaffen en een an der strijkijzer te kopen, dat kan wor den verhit met bruinkool, die bijna niets kost! Natuurlijk zal men kolen blijven gebruiken, aldus Malvestiti, er zijn dus nog toekomstmogelijkheden, maar wat de kosten betreft zullen deze on der de druk van de prijzen op de we reldmarkt onvermijdelijk moeten wor den aangepast. Aan de andere kant liet Malvestiti er geen twijfel over bestaan dat hij de kolenbelangen zou beschermen en hij waarschuwde dan ook tegen het Advertentie DE VERF VOOR HET SCHILDERSFEEST SIKKENS-TJALLEMA PRODUKT Film schokt Zaandam Eigcu nieuwsdienst ZAANDAM Burgemeester G. J. D. Franken van Zaandam zat gister morgen met de commissaris van po litie en leden van de plaatselijke film keuring in de bioscoop. Aanleiding hiertoe vormde de film Hoe vertel ik het mijn dochter, die door de politie in beslag was genomen. Men meende dat de film passages bevatte die de openbare orde verstoorden. Gemiddeld vallen per avond een vijftien personen flauw. Anderen kun nen tijdelijk niet spreken van emotie. Soms zitten meisjes na het filmbe zoek wezenloos op stoepen in de om geving van het Flora Theater. Toen bleek dat dinsdagavond een dame naar het ziekenhuis moest worden gebracht, greep de politie in en stelde verdere vertoning afhankelijk van herkeuring door de burgemeester. Deze heeft inmiddels de voornaam ste passages laten voordraaien, vast gesteld dat alles overeenkomt met de eisen van de centrale filmkeuring en daarna toestemming gegeven voor verdere vertoning. Eigen nieuwsdienst HILVERSUM De Avro heeft de kijkers gisteravond verrast met de plotselinge televisie-uitzending van de voetbalwedstrijd NederlandSaar land. „Ik was dit al drie weken geleden met de K.N.V.B. overeengekomen", vertelde Siebe van der Zee, „maar de K.N.V.B. had als voorwaarde gesteld dat deze uitzending tot op het laatste ogenblik diep geheim zou blijven. Im mers, het stadion, dat nu maar voor de helft was uitverkocht, zou nog veel slechter bezet zijn geweest wanneer men van tevoren van de televisiere portage had geweten. Ik heb die voorwaarde aangenomen omdat ik meende hiermee vele kijkers een ple zierige verrassing te bereiden en mochten sommige kijkers zich een beetje bij de neus genomen voelen, dan kan ik ze verzekeren dat je zo iets maar een keer kunt doen en dat dit dus bepaald geen regel gaat wor den". grootste gevaar dat de K.S.G. bedreigt, nl. dat de zes landen onderling af wijkende maatregelen gaan nemen, waardoor later coördinatie heel moei lijk, zo niet onmogelijk zou worden Al dergelijke nationale maatregelen veroorzaken onvermijdelijk ketting reacties. Maar men mocht van hem evenmin een definitieve en magische formule verwachten, waardoor de ko- lencrisis op wonderbaarlijke wijze zou kunnen worden opgelost. Die moeilijkheden op de kolen- markt zijn voor de directie van de Staatsmijnen aanleiding geweest zich te bezinnen op de vraag of het niet verstandiger is de in aanleg zijnde mijn Beatrix niet in exploitatie te nemen. De directie zal daarover op korte termijn in contact treden met de minister van economische zaken. Ruim een maand geleden werd nog openbaar gemaakt dat men verwachtte de mijn in het midden van 1962 in exploitatie te kunnen nemen. Deskundigen van de K.S.G. te Straatsburg noemden gisteren de ge dachte van het stopzetten van de bouw van de mijn Beatrix begrijpelijk in het licht van de omstandigheden. Het is immers goedkoper, zo voegde men eraan toe, om produktie van kolen te voorkomen op een ogenblik, dat een mijn nog niet werkt, dan de produktie te staken van een mijn die ai werkt. Dat laatste zou grote sociale, technische en economische gevolgen hebben. Binnenkort zal de heer D. Spieren burg, vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit van de K.S.G., een be spreking hebben met de directie van de Staatsmijnen. Hoewel zijn bezoek aan Heerlen allang was vastgesteld voor een routinebespreking, is te ver wachten dat er dan ook over de kwestie van de mijn Beatrix van ge dachten zal worden gewisseld. Voor de bouw van de twee schach ten van de mijn Beatrix is tot dus verre een bedrag van dertig miljoen uitgegeven. Met de bouw van de mijn zou in totaal een bedrag tussen de tweehonderd en driehonderd miljoen gulden gemoeid zijn. De beide schachten van de Beatrix -zijn meer dan vijfhonderd meter diep. Zij hebben een breedte van 5,6 meter, met de bekleding mee 7,65 meter. De schachten zijn de grootste en diepste ter wereld. Zij werden geheel in eigen beheer gebouwd. In 1954 werd met de voorbereidingen tot de bouw be gonnen. De mijn zou aan vijfduizend man werk verschaffen. Cor de Groot HILVERSUM De Belgische voetbalbond heeft verboden een televisieverslag uit te zenden van de voetbalwedstrijd Neder landBelgië op 4 oktober. De Belgi sche bond argumenteert zijn beslis sing met te wijzen op de competitie wedstrijden, o.a. in de derde klasse, die op die dag in België worden ge speeld en die misschien door de tele visieuitzending minder publiek zouden trekken. Er is een mogelijkheid dat een an dere internationale voetbalwedstrijd wordt uitgezonden. Op 4 oktober wordt namelijk ook de wedstrijd Zwitserland Duitsland gespeeld. De Zwitserse televisie geeft hiervan een recht streekse reportage om half drie, die door Duitsland op de band wordt op genomen en om kwart over vijf uit gezonden. De N.T.S. heeft dus twee kansen om de gemiste Nederland België een beetje goed te maken. AMSTERDAM De New Yorkse effectenbeurs toonde een zeer vaste stemming. De koersstijging was de grootste in meer dan een maand. Toch werd de betere stemming niet gezien als een algeheel herstel, maar eerder beschouwd als van markttechnische aard De Nederlandse internationale fond sen boekten alle flinke winsten. Het avondverkeer in Amsterdam liet voor Koninklijke Olie een stijging zien van 2, voor Unilever van 9Vz punt, voor Philips van 3'i punt en voor A.K.U. van 7 punten. Gesloten werd op het hoogste punt van de avond. DEN HAAG. De pianist Cor de Groot is getroffen door een aandoening aan de rechterhand, waardoor hij deze voorlopig niet kan ge bruiken. Hoe lang de aan doening zal duren, kunnen de behandelende genees heren niet zeggen. Cor de Groot zal, ondanks zijn handicap, de piano muziek niet ontrouw wor den. Hij werpt zich op muziek voor de linkerhand. Maar aangezien deze uiterst schaars is het beroemde pianoconcert dat Ravel in 1931 schreef voor de pianist Paul Wittgenstein, die in de eerste wereldoorlog zijn rechterarm had verloren, is vrijwel het enige zijn twintig Nederlandse com ponisten hem bijgesprongen om muziek te herzetten en te bewerken en mis schien ook wel om nieuwe te schrijven Onder hen zijn vier leden van de familie Andriessen, Henk Bading. Bertus van Lier, Léon Orthel, Hans Osieek, Wouter Paap, Oscar van Hemel, Herman Strategier en Wolfgang Wijde- veld. Zestig stukken worden bewerkt, o.a. muziek van Ph. Em. Bach, Rameau, Schumann, Liszt, Grieg, Tshjaikowsky, Rachmaninoff, Debussy en Albeniz. EIBERGEN Het modelkamp Holterhoek in de gemeente Eibergen, dat een jaar leeg heeft gestaan, zal voor enkele maanden nieuwe bewo ners krijgen: de eerste Nike-groep van de Koninklijke luchtmacht. De ongeveer tweehonderd man van deze groep, zijn de eerste Nederlandse militairen, die in Fort Bliss in Texas een opleiding hebben gehad in het gebruik van de Amerikaanse geleide luchtdoelraket Nike. Gisteren is de bat terij Nike's, waarmee zij hebben ge oefend, in Fort Bliss aan de groep over gedragen. De groep zal binnenkort naar Neder land terugkeren. Zij zal in Holterhoek in een maand of vier tijds haar alge mene vorming voltooien. De batterij Nike's gaat rechtstreeks naar een basis in West-Duitsland. Na hun verblijf in Holterhoek zullen ook de manschappen van het eerste Nederland se Nike-groep op die basis worden ge stationeerd. Op 1 maart 1958 heeft het laatste mi litaire onderdeel, dat daar gelegerd is geweest, 'het kamp Holterhoek verla ten. Daarna heeft het nog enkele maan den gediend als doorgangskamp voor uit Indonesië gerepatrieerde landgenoten. VOORSCHOTEN. Met ingang van 16 oktober zal de huidige burgemees ter van Voorschoten, de heer C. J. Van der Hoeven, aan het hoofd van een andere gemeente komen: bij ko ninklijk besluit is bij gisteren be noemd tot burgemeester van Ridder kerk. LEEUWARDEN. De officier van justitie bij de rechtbank in Leeuwarden heeft gisteren een maand hechtenis ge- eist tegen de 24-jarige leerling-gasfitter S. O. uit Sneek omdat het zijn schuld zou zijn dat een bejaard inwoner van Leeuwarden door gas was verstikt. Hij zou de gasmeter in het huis van de oude man zo hebben geplaatst dat er gas kon ontsnappen. Een paar dagen later werd de man dood in zijn huis ge vonden. Als doodsoorzaak werd gasver- stikking vastgesteld. Uit een rapport van deskundigen was de schuld van verdachte gebleken. Advertentie Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Bij de rederij Van der Schuyt-van den Boom-Stanfries NV stapelen zich sinds gistermorgen de goe deren op als gevolg van een wilde sta king, waarvan ook vanmorgen vroeg het eind nog niet in zicht was. De actie werd ontketend nadat de di rectie een ultimatum had afgewezen om tien gulden per week meer te betalen. De erkende organisaties wezen de sta king af. Het personeel van de stadsbe- steldienst ongeveer 75 man van SBS legde in zijn geheel het werk neer, waardoor de dienstverlening in stad en omgeving kwam stil te liggen; het va rend personeel dat niet meestaakte werd er de dupe van en kon maar weinig doen. Gistermiddag zijn er besprekingen ge voerd tussen de werkgeversorganisaties en de erkende vakbonden over al gerui me tijd ter tafel liggende voorstellen om de loon- en arbeidsvoorwaarden te verbeteren. Maandag zal in een plenaire vergadering een nadere uiteenzetting worden gegeven. De heer Van der Hoeven, die lid is van de antirevolutionaire partij, heeft sinds 16 december 1945 de belangen van de forensengemeente Voorschoten (bijna 14.000 inwoners) behartigd. Hij verwacht aldus bleek ons tijdens een kort gesprek met hem in Ridderkerk (bijna twee maal zoveel inwoners) wel voor heel andere problemen te zullen staan. Zijn nieuwe gemeente is voorna? melijk op industrie ingesteld. Er is in Ridderkerk een ambtswoning die de heer Van der Hoeven en zijn vrouw zeker zullen betrekken. Gisteren heeft de heer Van der Hoe ven in Voorschoten een bijeenkomst ge had met de wethouders van Ridder kerk. Het was niet alleen een kennis making, maar er zijn ook oriënterende besprekingen gevoerd over de proble men, die thans in Ridderkerk spelen. 'Een datum voor de installatie is ech ter nog niet bepaald. DEN HAAG. Het Christelijk na tionaal vakverbond heeft de heer C. J. van Mastrigt benoemd tot lid van de Sociaal-economische raad, als opvolger van de heer M. Ruppert. Hij nam ont slag wegens zijn benoeming tot lid van de Raad van State. Tot plaatsvervanger van de heer Van Mastrigt is benoemd de lieer H. R Plomp. DELFT. Een student heeft aan dr. Visser van het laboratorium voor tech nische natuurkunde te Delft een varian Keystronbuis, een soort radiobuis, aajt: geboden voor 150 gulden. Hij had de buis, die nieuw dertienhonderd gulden kost, voor één gulden --kocht op de Haagse markt. De buis bleek nog intact te zijn. De politie in Delft werd gevraagd of de buis soms als gestolen of vermir'. was aan gegeven. Dat bleek niet het geval te zijn. Van een speciale verslaggever DESMOINES, Iowa. Kroesj tsjef is moe. Zijn officiële Ameri kaanse metgezel, Henry Cabot Lodge is moe, en de achtervol- WASHINGTON (UPI). In het begin van oktober gaat op kaap Canaveral een ruim 158 kilo wegende instrumentencapsule de wereldruimte in die de Amerikanen hopen in een baan om de maan te brengen. Het ligt in de bedoeling, radiografische besturing onderweg toe te passen opdat zo nodig afwijkingen van de berekende koers gecorrigeerd kunnen worden. Enige dagen geleden is in Moskou toegegeven dat de twee Russische raketten die op de maan zijn afgezon den alleen gedurende de eerste minuten na de start bestuurd waren. Amerikaanse deskundigen wijzen er op dat men het bij de verdere ontwikkeling van de ruimtevaart niet zal kunnen stellen zonder besturing op afstand. Een onbe stuurde instrumentencapsule die, hoe goed ook gelan ceerd, onbestuurbaar naar Venus of Mars werd gezon den, zou volgens hen de bestemming op honderden of wellicht duizenden kilometers afstand voorbij schieten. De komende Amerikaanse poging, een instrumenten capsule in een baan om de maan te brengen, is niet de eerste proef met besturing op afstand. Bij de eerste twee pogingen, een instrumentencapsule in een baan om de maan te brengen, in augustus en oktober van het vorige jaar, had den de Amerikanen een remraket aan de capsule bevestigd in de hoop die dicht bij de maan radiografisch in werking te kunnen stellen. De capsule die in het begin van oktober de reis naar de maan aanvaardt zal worden gelanceerd door een raket van het type Atlas-Able. Dat is een combinatie van het op een na grootste Amerikaanse intercontinentale ballistische pro- jektiel de Atlas, en twee trappen die gelijk zijn aan de tweede en derde trap van de eerste drie Amerikaanse maanraketten, die hun doel niet bereikten. Slaagt de poging, dan zullen de Amerikanen wekenlang radiografisch gegevens kunnen ontvangen over de struk- tuur, het magnetische veld, de zwaartekracht en de radio activiteit van de maan. De instrumentencapsule zou na enige weken om de maan te hebben gedraaid, onder invloed van de aantrekkingskracht van de aarde, daarna wellicht een baan om de aarde en de maan samen kunnen.gaan beschrijven. Zo zouden dc Amerikanen een instrumentencapsule rondjes om de maan kunnen laten draaien, a. stand van de maan op het moment van de start (bij zwart driehoekje op de aarde); b. stand van de maan een dag later; c. stand van de maan twee dagen later; d. de capsule gaat om de maan draaien, ongeveer twee-en-een halve dag na de start. De vette witte lijn geeft de baan van de aarde naar de maan aan. De capsule zal in de ruimte de gestippelde iijn volgen wanneer hij om de maan gaat draaien in de baan van de maan om de aarde. De capsule volgt de gebroken lijn wanneer de baan in plaats van een „kring om de maan" een lus om de aard» en de maan wordt. WASHINGTON (AP) De Ameri kaanse marine laat een reusachtige ra diotelescoop bouwen die de grootste ter wereld zal worden. De reflecterende spiegel van het 20.000 ton wegende ge vaarte zal een diameter van 180 meter hebben. De kosten zijn begroot op 79 miljoen dollar (340 miljoen gulden). Men hoopt met dit apparaat seinen te kun nen opvangen van sterren die 38 mil jard lichtjaren van de aarde verwijderd zijn. Een lichtjaar is de afstand die het licht in een jaar aflegt. gende pers is moe. De meesten die in deze RussischAmeri kaanse karavaan meetrekken heb ben de afgelopen nachten nauwe lijks twee uur slaap gehad en tijdens Kroesjtsjefs rede van gis teravond zat de helft van het pu bliek dan ook te slapen. De rest schoof ongemakkelijk heen en weer, gapend en geeuwend. Mis schien kwam dit vooral door Kroesj tsjefs voorbeeld. Hij stond aan het.ein- de van het diner op, kennelijk op de grens van zijn uithoudingsvermogen gekomen, en verklaarde dat het pu bliek waarschijnlijk liever meteen de vertaling van zijn rede wilde horen, en ging toen zitten, waarna de na vijf dagen ziekte weer voor deze gelegen heid speciaal uit zijn bed gekomen tolk, de jonge Oleg Troyanovski, wat pedant en in snel tempo de vertaling voorlas. De diep in de kassen staande ogen van Lodge flikkerden even fel op toen ook Kroesjtsjefs rede ta] van agrari sche statistieken bleek te bevatten. De eraan voorafgegane rede van Lodge was namelijk al een statistische nacht merrie geweest, mat voorgedragen. Hadden beide heren in het vliegtuig, toen zij hun redes aan het voorberei den waren, .misschien ideeën van el kaar gespiekt? De eerst weergekeerde hartelijk heid en uitbundigheid waren geheel verdwenen, maar alleen omdat ieder een volkomen op was, en ook geen energie meer kon opbrengen voor ha telijkheden of snelle woordenwisselin gen. Een later bezoek van een half uur, aan een fabriek van landbouwwerktui gen brak Kroesjtsjef na vijf minuten af, hoe interessant het ongetwijfeld was. Maar hij nam Lodge bij de arm en zei: „Ik ben heel moe, ik moet nu gaan". Het enige aantrekkelijke in de hele dag was zijn gesprekje met de elf jarige zoon van de directeur van een grote vleesfabriek. De jongen zei: „Misschien hebt u ons op de maan verslagen, maar wij maken betere worstjes". Kriesjtsjef gaf de jongen een om helzing waar deze wat verlegen van werd en antwoordde: „In Rusland ma ken wij ook worstjes, hoor". ,Wij zullen ook gauw genoeg op de maan zijn", antwoordde de jongen koppig. „Ja, laten we daar dan samen een paar worstjes op gaan eten", besloot Kroesjtsjef. STRAATSBURG (ANP) De Duitse Christen-democratische bondsdagafge vaardigde Ulerhaus heeft woensdag in een brief aan de Europese commissie van de EEG verklaard, dat de Duitse detailhandel zich in toenemende mate beklaagt over concurrentiemethoden van ondernemingen uit de andere landen van de EEG, die misschien in die lan den wel geoorloofd zijn, maar die vol gens de Duitse concurrentiewetten als oneerlijk worden gebrandmerkt. Om een einde aan die concurrentie te maken heeft men de laatste tijd in Duitsland herhaaldelijk gedaan gekregen, dat aan Nederlandse firma's door Duitse recht banken werd verboden handelsmetho- den toe te passen die in strijd wer den geacht met de Duitse concurrentie wetten, Ondanks deze veroordelingen zetten de Nederlandse firma's hun han delsmethoden toch voort. West-Duits land kan dit niet beletten. De heer Ulerhaus vraagt daarom de commissie of zij van oordeel is, dat de onmogelijkheid om de vonnissen van de rechtbanken van een der deelnemende landen in een ander land van de EEG te doen erkennen of uitvoeren, een om standigheid vormt, die de oprichting of het functioneren van de gemeenschap pelijke markt belemmert en zo ja, of zij reeds pogingen heeft gedaan om aan deze toestand een eind te maken. De Duitse afgevaardigde zou willen vernemen, of de commissie de kwestie van erkenning en ten uitvoerlegging van gerechtelijke vonnissen heeft opge nomen in aanbevelingen aan de minis terraad van de gemeenschap, of dat zij de kwestie wil overlaten aan onderlin ge onderhandelingen tussen de landen van de gemeenschap. Eigen nieuwsdienst ARNHEM De directie van het Arnhemse gemeentemuseum heeft aangifte gedaan van de ver- missing van een klein schilderij, dat na 10 september uit het mu seum moet zijn verdwenen. Het vermiste kunstwerk is een klein paneel, 15 bij 13% centimeter groot, dat wordt, toegeschreven aan een zes tiende eeuwse Duitse schilder, die met de noodnaam Meester van Kappenberg wordt aangeduid. De voorstelling is een mannenkop, vermoedelijk een kerkvader. Het schilderij is rijksbezit en behoort tot de collectie van de Dienst voor 's Rijks verspreide kunstvoorwerpen. Het schilderij van de Meester van Kappenberg, dat uit het Arnhemse gemeentemuseum is verdwenen. Het Arnhemse museum heeft het reeds tien jaar in bruikleen. Het schilderijtje hing in de hal te genover de garderobe, op een plaat# waar men het niet zo makkelijk op merkt. Dat is, volgens de directie, de reden dat de juiste datum van ver missing niet is op te geven. Men weet alleen dat het paneel er op 10 sep tember nog hing. De vermissing "is thans opgemerkt door een der leden van het personeel van het museum. Overdag De museumdirectie is van mening dat het paneel overdag moet zijn ont vreemd, aangezien een nachtelijke in braak door de uitgebreide bewaking onmogelijk wordt geacht. Het is niet uitgesloten dat het ver dwenen schilderij tijdens het drukke bezoek aan de tentoonstelling van Franse wandtapijten is gestolen. Het verdwenen paneel is een van de vele vroege schilderijen, waarvan de maker niet bij name bekend is. Deze schilders worden in de kunstgeschie denis aangeduid met noodnamen, soms van plaatsen zoals de Meester van Flé- malle en de Meester van Aix, soms naar schilderijen, zoals de Meester van het Marialeven en de Meester van de Virgo inter Virgines. De Meester van Kappenberg wordt zo genoemd naar een schilderij dat in Kappenberg, een plaatsje in de buurt van Dortmund, is. Het Arnhemse paneel is vermoede lijk een fragment van een groter werk. Het is kunsthistorisch bezien niet zeer belangrijk, maar de financiële waarde is betrekkelijk hoog. Men schat die op tienduizend gulden. Het KNMI in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Veranderlijke be wolking en geen regen van beteke nis. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtin gen. Weinig ver andering in tem peratuur. MIESJE: Hallo kachel. 25 september: zon op 6.29, zon onder 18.34; maan op 23.37, maan onder 14.32.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1