DAAG KROESJTSJEF NIET Vakbondsleiders: er valt hem niet te praten met B.B. overboord! Eisenhower hoopt op rustige sfeer in Camp BRUIDSJONKER HUILDE Korte protestactie van typografen OPZIENBARENDE ADVIEZEN AAN REGERING IN BONN Prinses Liliane kwam niet Prinses Beatrix op thuisreis De Bilt: Kouder VV Soekarno vond compromis PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND L. Worms beschuldigt schroothandel opnieuw B innenschepen op papier zeegat uit K.S.G. betaalt Niet eens ..Derde plaats" Gisteren in sommige plaatsen geen kranten Kruimkens brood om pondjes boter Woedend Ambassadeur in Moskou ziet mogelijkheden BIJ LEVENSGEVAAR TELT KLEUR NIET Grenswijzigingen voor gemeenten op komst Particulier detective stort van balcon JL Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Chefred. 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009: bij geen gehoor: 01180-4604; Vlissingen. Rembrandl. 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991 Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsen Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 15e jaargang no. 4364 Dinsdag 22 september 1959 O Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Een nieuwe aan klacht in verband met fraude met schroot is door de heer L. Worms ingediend. In een uitvoe rige brief heeft hij aan de officier van justitie te Amsterdam, de directeur-generaal van handel en nijverheid in Den Haag, de offi-1 cier van justitie te Brussel en1 aan de Hoge Autoriteit van de Kolen- en staalgemeenschap bij zonderheden meegedeeld omtrent het verhandelen en slopen van binnenschepen, die door verval sing van documenten en valse op gaven, behandeld zijn als zee schepen. De verandering op papier van bin nenschip tot zeeschip heeft tot gevolg, dat het goedkopere binnenlandse schroot dat van deze schepen komt, wordt aangemerkt ais derdelanden- schroot, waarvoor een veel hogere prijs wordt betaald. Volgens de aangifte van de heer Worms, zou de kas-van de Kolen- en staalgemeenschap, die dit verschil in prijs heeft bijgepast, door deze fraude voor belangrijke bedragen zijn opge licht. Naar de heer Worms aan genoemde autoriteiten heeft meegedeeld, zou een Amsterdamse schrootfirma, die een zustermaatschappij in Brussel heeft, in de jaren 1956-1957 24 binnensche pen van Nederland hebben uitgevoerd naar België. Tijdens het transport van het ene naar het andere land, zouden de bin nenschepen op papier zijn veranderd in zeeschepen. Bij het aangaan van de contracten zouden de schepen ook als zeeschepen zijn aangemeld. Op grond van deze valse aangiften zou de kas van de Kolen- en Staalge meenschap het belangrijke verschil m prijs hebben uitbetaald, hetgeen bij elkaar een zeer aanzienlijk bedrag zou zijn geweest. Omdat de reeks van strafbare feiten aan deze uitvoer en handel verbonden zowel in Nederland als in België zou den zijn gepleegd, zag de heer Worms zich genoodzaakt de justitie van beide landen op deze fraude opmerkzaam te I maken. Daar het onderzoek naar fraude met 6e vereveningskas thans onder toezicht van de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap geschiedt, richtte hjj zich deswege ook tot de leiding van de gemeenschap. raking Van onze speciale verslaggever SAN FRANCISCO President Eisenhower heeft alle Amerikaanse autoriteiten die in aan- zullen komen met premier Kroesjtsjef van de Sowjetuuie dringend verzocht liein zo voor komend mogelijk te behandelen tijdens zijn reis door het land. Eisenhower kwam met dat verzoek in de hoop dat hij het komende weekeinde in Camp David vruchtdragende besprekingen met Kroesjtsjef zal kunnen hebben. Een voorproefje van wat er in de praktijk terecht zal komen van besprekingen over belangrijke po litieke vraagstukken kregen de kopstukken van de Amerikaanse vakbeweging gisteren. Hun con clusie werd na afloop van een bij zonder stormachtige bespreking met de Russische dictator aldus geformuleerd door Walter Reu- ther, de voorzitter van de mach tige vakbond van de autoindustrie en vice-voorzitter van de vak bondsfederatie AFL-CIO: „Eerlijk gezegd was alles koek en ai zolang wij het hadden over onbe langrijke algemeenheden. Zodra wij achter begonnen over harde, minde* plezierige feiten uit de praktijk wilde Kroesjtsjef niet dieussiëren." Kroesjtsjef zelf gaf te kennen dat hij in dit opzicht niet aan de zijde van Eisenhower staat. In antwoord op de begroetingstoespraak van de burge meester van San Francisco, George Christopher, waarin deze, zich aan de richtlijn van Eisenhower houdend, opmerkte dat het niet de bedoeling was op het gebied van de ideologie -net hem de degens te kruisen, zei Kroesjtsjef: „Indien wij alle politieke kwesties NISTELRODE. Langs de weg van Nistelrode naar Veghel is gistermid dag brand uitgebroken in een perceel naaldhout, dat de gemeente had be stemd tot toekomstig recreatieterrein. Vijftien hectaren er van brandden af. Brandweerkorpsen en militairen hebben de hele middag moeten beste den aan het blussen. Men denkt dat de brand is ontstaan door een vonk van een tractor. (buiten beschouwing laten zouden wij zoiets krijgen als een gesprek tussen (stomme mensen die zich alleen maar in gebarentaal met elkaar kunnen on derhouden." Al omzeilde hij in de bijeenkomst met de vakbondsleiders alle moeilijk heden door te reageren op netelige kwesties met uitbarstingen van woe de, later op de dag scheen hij ze tf zoeken. Zo bijvoorbeeld toen hij een van de grote vliegdekschepen van de Amerikaanse marine te zien kreeg Zijn allerminst voorkomende reactie was: De Rode vloot gaat 90 procent van de kruisers naar de sloper sturen en schakelt over op onderzeeboten topedoboten en mijnenvegers. Krui sers en grotere oorlogsbodems waren volgens hem veel te duur. Eerder op de dag had hij in een ge sprek met burgemeester Christopher al zonder blikken of blozen voorspeld dat Amerika op den duur in de rij dei- grote mogendheden op de derde plaats zou komen te staan. De eerste plaats dacht hij de Sowjetunie toe en de tweede Rood China. Kroesjtsjef kwam ook terug op zijn „grote ontwapeningsplan", waarover de premier van Israël, David ben Goerion, heeft gezegd dat het in feite de gedachten van de profeet Jesaja waren. Kroesjtsjef zei dat in zijn land de sterkte van de geheime politie, de militie en wat hij noemde „andere organen ter onderdrukking van de misdaad" drastisch wordt terugge bracht omdat in een land zonder per soonlijk bezit nu eenmaal minder misdadigers zouden zijn en minder diefstal zou voorkomen dan in de westelijke landen. Hij maakte deze opmerking toen hij langs het ge vangeniseiland Alcatraz in de baai van San Francisco voer. Zijn bespreking met de vakbonds leiders verliep zo onbevredigend dat hij aan het slot ervan zei: „Onze standpunten zijn onverzoenbaar." De zeven vice-voorzitters van de AFL CIO spaarden hem in de gedachten- wisseling niet. De voorzitter, George Meany, had verstek laten gaan. ROTTERDAM. Enige duizenden typografen in Amsterdam en enkele andere plaatsen hebben gisteren ge staakt. Een aantal dagbladen is als gevolg daarvan gisteren niet ver schenen. De staking richtte zich in feite tegen het college van rijksbemiddelaars. Na langdurige onderhandelingen is enige tijd geleden volledige overeenstemming be reikt tussen werkgevers en werknemers over een nieuw ontwerp-c.a.o. voor de grafische bedrijven. Het college van rijks bemiddelaars had een afwijkend stand punt, waaromtrent tussen dit college en de organisaties van werkgevers en werk nemers nog voortdurend besprekingen gaande zijn. Zaterdagochtend is als reactie op deze gang van zaken enige onrust ontstaan in enkele Amsterdamse dagbladbedrijven. Amsterdam De erkende vakorganisaties hebben daarop de leden opgeroepen tot het voortzetten van de arbeid. Op initiatief van de personeelscommissie van de grote dagbladen en verschillende grote boek drukkerijen in Amsterdam begonnen daar de typografen echter zondag te m.d- dernacht een proteststaking die ertoe j HET WERD TE BAR Eigen nieuwsdienst KOPENHAGEN. Vindingrijke Duitse huisvrouwen hebben een nieuwe methode gevonden om goed- kope Deense boter mee te brengen van hun eendaagse „inkoop-uitstapjes Toen de controle aan de grens in SleeswijkHolstein zo scherp was ge worden, dat zij geen verpakte boter meer mee konden nemen, kochten zij in Denemarken brood, sneden daarvan dunne boterhammen, besmeerden die met een centimeters-dikke laag boter, en brachten deze over de grens als „Deense sandwiches". De Duitse autoriteiten hebben be slist dat te dik gesmeerde boterham men smokkelwaar zijn; de douane ambtenaren staan voor de moeilijke vraag: „Wanneer is een boterham te dik gesmeerd?" leidde, dat maandag m de hoofdstad geen dagbladen verschenen. In Amsterdam namen in de loop van de dag achtduizend typografen aan de staking deel Gisterochtend besloten de typografen van Het Vrije Volk te Rotter dam uit solidariteit met het Amsterdamse bedrijf eveneens het werk neer te leggen. In de middag legden ook de typografen bij de n.v. Nieuwe Rotterdamse Courant het werk neer. Daardoor konden gisteren de Dordte- naar, Trouw en het Dordtsch Dagblad niet verschijnen. Van de Nieuwe Rotter damse Courant werd slechts de eerste editie, bestemd voor abonnees in de randprovinciën, gedrukt, van De Rotter dammer (die met alle andere zojuist ge noemde bladen op de persen van de N.R.C wordt gedrukt) kwamen slechts drie vroege edities bestemd voor lezers buiten de stad van de pers. Overleg In Hilversum staakten de typografen van De Gooi- en Eemlander en in Hen gelo die van de Twentsche Courant. In enkele Haagse drukkerijen (geen dagblad ondernemingen) werd het werk korte- tijd neergelegd. Overal elders bleven de typografen aan het werk, zij het dik wijls na overleg. In deze gevallen gaf men pt de voorkeur aan de uitkomst van de bespreking die gistermiddag door het Centraal bureau voor de grafische bedrij ven werd gehouden, af te wachten. (Het Centraal Bureau is het uitvoerend orgaan waarin werkgevers en werknemers in de typografie zijn vertegenwoordigd.) Laat in de middag deelde het Centraal bureau mee. dat de vergadering ertoe had geleid dat op zo kort -mogelijke ter mijn een nieuwe bespreking met het College van rijksbemide.aars zou worden belegd. De besturen van de in het Cen traal bureau vertegenwoordigde werk gevers- en werknemersorganisaties dron gen er bij de werknemers met de meeste klem op aan het werk normaal voort te zetten, dan wel te hervatten. EEN omvangrijk Nederlands ge zelschap is het afgelopen week einde de Noordzee overgestoken om op Tichborne Park, in Alresford, het huwelijk bij te wonen van jonk heer mr. John Loudon, met mejuf frouw Anne Doughty-Tichborne. De vader van de bruidegom is president directeur van de Shell. De erewacht werd gevormd door de huzaren van Boreel. EEN der bruidsjonkers, de vier jarige Crispin Money Coutts, was zo sterk onder de indruk dat hij in snikken uitbarstte. Hij moest getroost worden door een paar bruidsmeisjes, die hem in later jaren hiermee waarschijnlijk nog dikwijls zuilen plagen. Amihardja overgeplaatst DJAKARTA (AFP) De Indonesi sche regering acht het noodzakelijk de procureur-generaal zo spoedig mogelijk eervol te ontslaan en hem weer te werk te stellen op het ministerie van justitie. Zij acht het ook noodzakelijk dat alle officieren, die bij het geval van illegale ruilhandel te Tandjung Priok betrokken* zijn geweest, worden overgeplaatst. VERZOEK Dat is de kern van een verklaring, die president Soekarno gisteren heeft afge legd over de arrestatie van de procureur- generaal door het leger. Op 23 augustus, aldus de bekendmaking, vroeg de procu reur-generaal, mr. Gatot Tarun Ami hardja, president Soekarno toestemming de Tandjung-Priok-affaire nader te on derzoeken, omdat er aanwijzingen waren, dat de illegale ruilhandel waartegen de chef-staf van het leger, Nasution, in januari al disciplinaire maatregelen had genomen nog voortduurde. GEEN NIEUWS Uit het onderzoek, dat op 8 septem ber op het presidentiële pgleis te Bui tenzorg werd uitgevoerd, zijn geen nieu-' we aspecten voortgekomen. Er werd geen bewijs gevonden dat. zoals de procureur- generaal had beweerd, de illegale ruil-1 handel nog werd voortgezet, aldus de bekendmaking. BETREURD Het is zeer te betreuren, zo wordt ver der gezegd, dat er bij het onderzoek din gen zijn gebeurd, die achterwege had den moeten blijven. Met name de kri tiek en de methoden van de procureur- generaal zijn niet erg verstandig' geweest: zij verstoorden de goede betrekkingen tussen hem en het leger en leidden ook tot moeilijkheden tussen onderdelen van de gewapende macht. De pogingen van 'de procureur- generaal om hel oude schandaal op te rakelen, aldus de bekendmaking, ver oorzaakte een gespannen situatie, die door verscheidene groepen is aangegre pen om zich in de zaak te mengen en partij te kiezen, ten einde de eigen po sities te versterken, aldus een bedreiging vormend voor de openbare rust en orde. Kroesjtsjef ontstak in drift toen het gesprek op de ontwapeningskwestie werd gebracht. Hij werd woedend toen er een vraag kwam over het zelfbeschikkingsrecht van de Rus sische arbeiders en hun recht op staking. Op een vraag over de Rus sische stoorzenders die weer wer ken reageerde hij met vuistslagen op de tafel en de onverhoedse weder vraag: Wat lust u graag? Aan een bespreking van allerlei andere kwesties kwamen de vakbonds leiders ten gevolge van Kroesjtsjefs h&uding helemaal niet toe. Reuther zei na afloop: „Ik heb hem heel duidelijk te verstaan gegeven dat een woedend antwoord geen intelligent antwoord is, dat het ook niet be vredigt en dat wij het niet konden accepteren." De Franse scheepskat B.B. heeft een merkwaardig staaltje zeemanschap ge toond. Tóen het Franse vrachtschip Tadla uit Marseille vertrok, nam B.B. een duik overboord. Alle speurtochten van de bemanning waren vergeefs, en in droeve stemming werd. de reis be gonnen. Iedereen aan boord was ervan overtuigd dat er nooit meer iets over B.B. in het logboek te vermelden zou zijn. Na een seèrëis van drie dagen kwam de Tadla in Casablanca aan.. Daar bleek een natte, verfomfaaide poes op de bovenkant van het roer te zitten. Het dier had de reis op deze ongemak kelijke zitplaats, slechts enkele centi meters boven waterzonder schadelijke gevolgen doorstaan. De pijl ivijst naar B.B.'s plaatsje. Brief De personeelscommissies van de Am sterdamse dagbladen en drukkerijen zegden toe, dat dat zou zebeuren. Gister avond gingen in Amsterdam en Rotter dam de avondploegen weer aan het werk. De Amsterdamse personeelscommissies hebben gisteren na een gezamenlijke! vergadering een brief gestuurd aan het Centraal bureau, waarin zij de wens uit spraken dat de onderhandelingsdelegaties van werkgevers en werknemers bij ver dere besprekingen met de rijksbemidde laars het tussen beide partijen bereikte resultaat onverkort zullen handhaven. Van onze correspondent BONN. De Westduitse ambassa deur te Moskou, Kroll, heeft zijn rege ring te Bonn op twee punten bepaaid opzienbarende adviezen gegeven: "1 De ambassadeur vraagt de rege ring de grootst mogelijke aandacht te besteden aan Kroesjtsjefs uitlating in de Verenigde Staten dat er tussen de Sowjetunie en de bondsrepubliek reeds goede handelsbetrekkingen be staan. Nu is daarvan bepaald geen sprake; die betrekkingen zijn allesbe halve vruchtbaar, maar Kroll zou me nen dat een behoedzame verzorging van dit punt kan uitlopen op een be langrijke ontwikkeling van het gehele contact tussen Oost en West. O Kroll adviseert zijn regering voorts om het ontwapeningsvoor stel van de Russische minister-presi dent Kroesjtsjef met de nodige be hoedzaamheid, maar toch zeker in po sitieve zin te bestuderen. Er steekt zijns inziens meer in dan een opper vlakkige beoordeling van het plan Iaat zien. Toch goed Kroll heeft gisteren te Bonn tijdens ge sprekken van president Lübke, bonds kanselier Adenauer en minister van bui tenlandse zaken von Brentano medege deeld, dat de omstreden brief van 31 augustus van Adenauer aan de Russi sche regering te Moskou ondanks veel Russische kritiek goed is ontvangen. Die brief, welke door de bondskanselier ge heel zelfstandig zou zijn opgesteld en een zeer persoonlijke toon moet hebben gehad, sprak onder meer van de her vatting van het ontwapeningsgesprek. Kroesjtsjef werd erin als staatsman zelfs geprezen! De huidige Westduiitse ambassadeur te Moskou gaat door voor een kenner van Russische zaken; hij spreekt uitstekend Russisch en heeft te Moskou door zijn nogal onprotocollaire manier van doen veel indruk gemaakt op menig Russi sche diplomaat. Niet uit de weg Kroll is bijvoorbeeld nog nooit voor een vinnig, zij het hoffelijk debat in het openbaar met mannen ais Kroesjtsjef en Gromiko teruggedeinsd. Zijn adviezen worden in de Westduitse hoofdstad bij zonder gewaardeerd, hoewel men ter an dere zijde niet blind is voor de nogal onstuimige wijze waarop Kroll diplo matiek contract meent te kunnen onder houden. ZUID-RHODESIA SALISBURY, ZUID-RHODESIA (U.P.I.) De chauffeurs van zieken auto's in Boelawajo hebben opdracht niet meer op de huidskleur van patiënten of slachtoffers van onge lukken te letten wanneer het een kwestie van leven of dood is. Het gemeentebestuur heeft dit bevel uitgevaardigd, omdat vorigè" Week de chauffeur van een ziekenauto ge weigerd had het slachtoffer van een schietpartij naar het ziekenhuis ie brengen, aangezien het een neger was. DEN HAAG Het rapport van de eommissie-Klaasesz over de bestuurs- problemen in het gebied van de Water weg is binnenkort gereed. Minister Toxo- peus deelt in de toelichting van de be groting van binnenlandse zaken mee dat hij zijn standpunt op korte termijn zal bepalen. De minister is met de minister van volkshuisvesting in overleg getreden over het IJmond-probleem. Ook in die zaak zal het standpunt spoedig worden bepaald. In de loop van het jaar zijn voorstel len voor grenswijzigingen te verwachten voor de gemeenten in het noordwesten van de Veluwe. Walcheren, de ingedijkte Braakman, het gebied tussen Gouda. Oudewater. Woerden en Boskoop en van de gemeenten Oostburg, Schoondijke, Hoogeveen, Ruinen, Made, Oosterhout, Amersfoort, Leusden en Hulst en rand gemeenten. BRUSSEL (A.P.) Op het Brus selse vliegveld hebben de autoriteiten gisteren vergeefs staan wachten op de aankomst van de prinses van Rethy, de echtgenote van koning Leopold, die van vakantie uit Oostenrijk naar Brussel zou terugkeren. Zij zat niet in het vliegtuig en van de zijde van het paleis te Laeken was geen inlichting te verkrijgen over de vraag waarom de prinses niet in het vliegtuig zat. Uit Wenen werd vervolgens gemeld dat prinses Liliane misschien nog een week in Oostenrijk zal blijven en dat het bericht van haar terugreis op een misverstand moest berusten. Volgens berichten in Britse bladen brengt de prinses haar vakantie zon der de koning in Oostenrijk door omdat er een breuk tussen Leopold en haar zou zijn ontstaan. ROTTERDAM. De Shell-tanker Khasiella, die zaterdagmorgen zoals werd gemeld boven de Wadden eilanden lek stootte op een wrak, is behouden in de Rotterdamse Petro leumhaven aangekomen. Van onze correspondent NEW YORK. Prinses Beatrix is gistermiddag met het vliegtuig uit New York vertrokken na een bezoek van elf dagen door de Verenigde Sta ten, dat een aaneenschakeling is ge worden van hartelijke ontvangsten in de streek waar Henry Hudson 350 jaar geleden met zijn pioniersarbeid begon. Vanmorgen om vijf 'voor hall tien zou zij op Schiphol aankomen. Gisterochtend had de Prinses zich na al die drukke dagen wat laten uitwaaien tijdens een wandeling, in gezelschap van de Amerikaanse ambassadeur Philip Young en zijn echtgenote, in het heuvel land bij het landhuis van de ambassa deur in. Hornesville. Daarna heeft ze nog even gewinkeld in het stadje Cooperstown, niet ver van het buitengoed van Young. GOUDEN SLEUTEL Met een particulier vliegtuig van gou verneur Rockefeller die haar een schilderij van Thomas Chambers, voor stellend een gezicht op de Hudson had aangeboden vloog de Prinses 's middags naar het vliegveld IdleuiJd. Daar bood wethouder Paterson haar een boekwerk aan, getiteld „The face of New York", ter herinnering aan haar bezoek aan de stad en als blijk dal zij altijd welkom is. Voorts kreeg zij een kleine gouden symbolische sleutel van de stad met inscriptie. Gevraagd naar haar indrukken, zei de Prinses voor haar vertrek: „Het was een heerlijke reis. In elk opzicht is iedereen heel «vriendelijk voor mij ge weest. Ook de pers was veel vriendelij ker dan ik had gedacht". Zij roemde New York, maar ook alle andara steden die zij bezocht. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De 29-jarige parti culiere detective R. J. W. R. D. is za terdagmorgen onder verdachte om standigheden van een zes meter hoog balcon in de Gerard Reijnstraat in Den Haag gestort. De recherche onderzoekt of er een poging tot doodslag in het spel is. Reeds is de 42-jarige huishoud ster M. W. L. van W. aangehouden. De detective is met een schedelbasis- fractuur in de Ursulakliniek te Was senaar opgenomen. Hij kon nog niet worden verhoord, waardoor de zaak- voorlopig duister blijft. De huishoudster was een kennis van de detective. Zaterdagmorgen was hij bij haar op bezoek. Halverwege de morgen werd de politie gealarmeerd door de valpartij. Het eerste onder zoek bracht aan het licht dat zowel de man als de vrouw de nacht tevoren nogal wat sterke drank naar binnen hadden gewerkt. Pierre Emmanuel en Francois Ponge hebben ex aequo de Grote Prijs van Capri gewonnen, die elk jaar wordt toegekend voor een gedicht in de Franse taal. Vrij veel bewol king met plaatse lijk enige regen, voornamelijk ten noorden van de grote rivieren. Matige tot krach tige wind tussen zuid en west. Iets lagere middag- temperaturen dan gisteren. MIESJE: Op de Floriade planten ze de bollen ook. 23 september: zon op 6.26, zon onder 18.39; maan op 22 0!, maan onder 12.54.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1