SCHEEPSBOUW IN MOTEN vuur De Nederlandse vlag, in edele sherry gedrenkt, wapperde fier an Jerez, het Spaanse oord, dat een "fiesta Olandese" wijdde aan de wijnoogst. Loonadministrateur lichtte werkgever en werknemers op Noorden dupe van mammoetwet Reeds 57 doden te Barletta geborgen Roomboter tussen oude meubelen Zaterdag 19 september 1959 zE:;ir: dagblad Pag. 7 St. Nicolaas In 6 jaar verdwenen 75.000 gulden Bankfraude haalt streep door veler rekening Acht weken planten voor Floriarle Koopman van inbraak vrij gesproken HARDINXVELD-GIESSEN- DAM Op de n.v. scheepswerf en machinefabriek De Merwe- de te Hardinxveld-Giessendam zijn twee schepen in aanbouw, die in grote secties op de hel ling worden geplaatst en dan binnen enkele weken na deze „kiellegging" van stapel lopen. Deze merkwaardige scheepsbouw- in-moten verloopt in een opmerke lijk snel tempo. Middenstuk, kop en achterschip komen zo goed als kant en klaar op de helling en worden daar geassembleerd. De vaartuigen, twee motortankschepen voor de Damco Scheepvaar'—aatschappij te Rotterdam, zullen in oktober wor den overgedragen. Met het eerste schip is men al zover gevorderd, dat het deze week als één geheel de helling kon ver laten. Het middenstuk, dat een leng te had van 36 meter en een gewicht van 120 ton, werd gebouwd op het industrieterrein te Boven-Hardinx- veld, de kop stond ergens in het zand op de reparatiewerf en het ach terschip werd gebouwd in de las- loods. Merkwaardig staaltje Vooral het achterschip was een merkwaardig staaltje van scheeps bouw. Het stond omringd door trap pen en steigers in de loods en werd vrijwel geheel afgewerkt, inclusief het kotteren, plaatsen van schroef assen, het leggen van pijpen, instal latie van de machinekamer en zelfs het betimmeren. Spectaculair was het vervoer van het compleet Ingerichte achterschip naar de reparatiewerf, waar de scheepsmotoren op de dwarshelling bijeen werden gebracht. Twee drijvende bokken, geholpen door een torenkraan van het be drijf, namen het ruim tachtig ton wegende gevaarte in de takels en zetten er mee koers naar de helling. Op divarshelling Intussen was te Boven-Hardinx- veld het middenstuk van een geïm proviseerde helling te water gela ten en ook de koe was gereed ge komen. De drie gedeelten werden op de dwarshelling in de juiste positie gebracht en aan elkaar gelast. Op deze wijze ontstond een schip van zeventig meter lang. 8.20 meter breedte en met een holte van 2.60 meter. Half september hoopt men op de zelfde wijze het tweede schip te kun nen assembleren, waarvoor thans de moten in aanbouw zijn. Voor dii vaartuig wordt het middenschip in twee gedeelten gebouwd, zodat straks vier stukken moeten worden samengevoegd. De twee schepen hebben elk een inhoud van plm. 920 ton en behoren tot het type van de -d-Eerr.s kanaalschepen. Ze zün ber'»md voor het vervoer van brandbare vloeistof fen op de binnenwateren. Zo ritmisch en dynamisch als de bewerkingen van de edele wijndruif zijn, zo ritmisch is ook de aanblik van de jonge schonen, die haar manden vol pasgeplukte druiven naar de pers dragen. BRIEF AAN TWEEDE KAMER Eigen nieuwsdienst LEEUWARDEN. De colleges van Gedeputeerde staten van Groningen, Friesland en Drente hebben zich geza menlijk tot de Tweede Kamer gewend met een brief over het ontwerp van wet tot regeling van het voortgezet onder wijs, de zogenaamde mammoetwet. In de brief wijzen de colleges op de voorwaarden, die het wetsontwerp voor dunner bevolkte gebieden als de drie noordelijke provincies inhoudt. De op de aantallen leerlingen gebaseerde normen, waarvan oprichting van nieuwe dan wel handhaving van bestaande scholen voor voortgezet onderwijs volgens het wets ontwerp zal afhangen, liggen voor deze gebieden veel te hoog. Hierbij zou een vermindering van de mogelijkheden tot opleiding in het noorden kunnen ont staan, die een averechtse en funeste uitwerking zou hebben op alle pogingen, die mede van de kant van de regering worden gedaan om de positie van deze gewesten te versterken. Aan de Tweede Kamer wordt verzocht bij de behandeling van het ontwerp aan dacht aan deze kwestie te besteden. De „Solera" is het typisch gevormde vat, waarin de Sherry gelagerd wordt. Het schouwspel van de hoogopgetaste fusten in kathedraalachtige bodega's is goed genoeg om de kenner tot tranen toe te bewegen. Van onze speciale verslaggever NEDERLAND is na Engeland de grootste afnemer van Sher ry en daarom was dit jaar te Jerez het centrum van het Spaanse Sherrygebied het feest van de wijnoogst aan Ne derland gewijd. Naast de Spaanse vlag wapperde er ons rood wit en blauw, bij alle officiële gebeurte nissen werd eerst ons Wilhelmus en daarna het Spaanse volkslied gespeeld en tal van Jerezaanse winkeliers hadden met behulp van klompen, molentjes, vlaggedoek en Volendamse poppen een typisch Nederlands karakter gegeven aan hun uitstalkasten. Als vermaakscentrum was er een Fiesta Olandese, een Hollandse ker mis, met een circus waarin paarden van Jos Mullens draafden en tijdens de voor Spaanse feesten onvermijde lijke stierengevechten traden de ban- derilleros op met spietsen die ter ere van Nederland met rood-wit-blauw lint waren omwonden. BARLETTA (U.P.I.) In een ge stadige druilregen gaan de redders in Barletta door met puinruimen; uit de ruïne van het woensdagmorgen ingestorte flatgebouw zijn tot nu toe 57 doden ge borgen. Oorspronkelijk had de politie meegedeeld dat zich meer dan honderd mensen in het gebouw bevonden, maar thans is gebleken dat op het ogenblik van de ramp ongeveer tachtig bewoners thuis waren. Hedenmorgen zullen waarschijnlijk de laatste puinresten opgeruimd worden; er is geen enkele hoog dat nog overleven den gevonden zullen worden, zodat het dodental waarschijnlijk omstreeks zeven tig zal bedragen. Veertien gewonden zijn gered in de eerste uren na de instorting; geen van hen verkeert m levensgevaar. Volendam Senorita Fabiola de Domecq y Ro-- mero, de bekoorlijke dochter van een der grootste wijngoedbezitters, werd tot druivenkoningin uitgeroepen en haar ..córte dc amor" bestond uit tien hofdames. Dat waren zes Spaanse schonen in weelderige Andalusiaanse klederdracht en vier lieve Nederlandse jongedames, die u hebt het al gera den! voor deze gelegenheid Volen damse costuums hadden aangetrokken. Dat waren Susana Pennock. een ste- wardes van de K.L.M. en drie dochters van Nederlandse wijnkopers: Sylvia Verbunt, Elly JCerstens en Pauline Boelen. Alle Jerezaanse hotels waren prop vol Nederlanders en om deze invasie het hoofd te kunnen bieden hadden nog tal van particulieren hun deur gast vrij geopend voor onze landgenoten. Het Nederlandse consulaat te Bar celona was naar het ons toescheen ter gelegenheid van dit zeer feeste lijke feest tijdelijk naar Jerez overge plaatst, alle grote Nederlandse wijn huizen waren er vertegenwoordigd, maar de groep Nederlanders die het meest opviel en het meest werd toe gejuicht was de Confrérie des Vino- philes, de Nederlandse broederschap van wijnliefhebbers waarover wij al eens eerder schreven. De over heel Nederland verspreide leden van deze broederschap voeren voor hun comestibleswinkels een wa penschild met een druiventros ten te ken dat zij zich ook in wijn specia liseren. Bij officiële gelegenheden treden zij naar buiten op getooid in rode habijten en professorale hoofd deksels, een uitmonstering waarmede zij ook te Jerez zeer de aandacht trokken Feitelijk is dat veel te zwak uitgedrukt want deze broederschap veroverde het hart van alle Jerezanen door een sympathiek vriendschapsbe toon waarover nu nog wordt nage praat. De broéderschap bracht een bezoek aan het sanatorium Santa Rosalia en om daaraan een bijzonder cachet te geven had een der leden zich als Sint Nicolaas uitgedost. Met gulle hand deelde deze bisschop geschenken uit aan de patiëntjes die met Spaanse* gratie zijn gehandschoende hand kus-? ten. Het hartelijke optreden van del grijze kindervriend vereiste overigens^ wel enige uitleg want voor de Spaan-* se jeugd is Sint Nicolaas een volko-; men onbekende! In de Jerezaansej kranten, die uitvoerig gewag maakten1 van dit bezoek, heette het dat deze Sint Nicolaas in Nederland wordt vereerd als een van de Drie Konin gen en kijk, het Drie-Koningenfeest is een Spaans begrip dat geen nadere uitleg behoeft! Een hoogtepunt in het (nog al overladen!) feestprogramma was de zegening van de eerste most, een plechtigheid waarvoor heel Jerez uit liep. Óp een bordes tussen de trappen die toegang verlenen tot de hoofdkerk van Jerez was daartoe een wijnpers opge steld. Druivenpluksters in Andalu siaanse klederdracht droegen in oogst- manden de eerst-geplukte druiven aan en losten die in de „lagar", een hou ten bak van 3.20 x 3.20 m. Drie ,,pi- sadores', druiventrappers, gekleed in korte witte broek, wit overhemd en zwarte buikgordel, traden de druiven en toen de most begon te vloeien tra den kerkelijke hoogwaardigheidsbekle ders in vol ornaat naderbij om die stroom van druivensap te zegenen. Het stedelijke muziekcorps speelde het Wilhelmus, het Spaanse volkslied én een hymne aan de wijn. Postduiven werden gelost om het nieuws van de wijnoogst over gans Spanje te verbrei den en vervolgens was er het la waai van vuurpijlen en donderbussen dat alras het gebeier der klokken overstemde. Getallen Daarna hoe zou het anders kun nen! gingen de kelken met Sherry rond. Al naar believen Fino, Amontil lado, Oloroso of weer een ander type. En voor de zoveelste maal slaagde een wijngoedbezitter er in Nederlandse gasten mee te tronen naar zijn rijk voorziene Bodega, zijn schier kathedra le wijnpakhuis. In het schemerduister Andalusische schoonheid en trots, een wezenlijk bestanddeel van de sherry, herkent men onmiddellijk in de fiere bevolking. In de bodega van Don Manoio Fernandez de Bobadilla hield de heer E. J. Boelen jr., loot van de 225 jaar bestaande firma Boelen in Amsterdam, een causerie over het edele produkt van Jerez. hebben wij in die Bodegas gedoold langs onafzienbare rijen „soleras", langs stapelingen van vaten en vaten. En aan het einde van zulk een dool tocht was er altijd weer een gedekte tafel vol Spaanse „bitterhapjes" en Sherry-kelken die nimmer leeg moch ten zijn. En ondanks dat maakten wij nog enige aantekeningen om u een indruk te geven van de rijkdom die daar te Jerez ligt opgestapeld. Volgens een ruwe schatting liggen er in die Jere zaanse bodega's 400.000 vaten sherry. Die vaten vertegenwoordigen op zich zelf reeds een waarde van meer dan duizend miljoen pesetas en hun inhoud, 206 miljoen liter Sherry, wordt op 3.700 miljoen pesetas getaxeerd. Daar bij komen dan nog 65.000 vaten met 31 miljoen liter Jerez Brandy, maar welke waarde die vertegenwoordigen zijn wij vanwege het zoveelste glaasje Fino glad vergeten. Getalletje Toegegeven: grote getallen zeggen niet veel en maken alleen maar dui zelig. Daarom eindigen wij ons relaas met verrukkelijk kleine getallen waar bij liefhebbers van Sherry even een traan zullen wegpinken! Op een schaduwrijk terrasje in Je rez o ja, u spreekt het uit als Gerés kochten wij een kelkje Fino, omdat wij er toch ook wel eens een wilden kópen. Wij hielden de ge dienstige „mozo" een handvol pesetas voor en met gracieus gebaar nam hij er twee af en vervolgens gaf hij ons nog 85 centimos terug. En dan te we ten dat een peseta slechts 6y2 kost! UTRECHT, Het goede heertje in het klein, noemde de officier van justitie te Utrecht gisteren de 39-jarige loonad ministrateur C. J. T. te Utrecht, die terecht stond wegens valsheid in ge- officier van justitie eiste drie jaar -pé AM nu1! -1. l!1 i - - ffotroHrfAMirt «4 r - - 1 toe van de werknemers, die via een speciale regeling geld hadden ingelegd op spaarbankboekjes. Als ze hem vroe gen geld te mogen opnemen, liet de verdachte _hun blanco kwitanties teke nen en hij nam dan meer geld bij de bank op dan gevraagd was. Hij tekende ook wel aanvragen met een gefingeer de naam. Schrifte en oplichting tot een bedrag van 75.000 gulden in zes jaar tijds. Het geld werd vlot uitgegeven aan een royale levenswijze en omdat er vrijwel geen controle was, kon T. lange tijd zijn praktijken voortzetten. T. was in dienst bij de Erven Trip's beton- maatschappij te Utrecht. Van 1953 af vervalste hij de loonstaten van het per soneel door de namen van arbeiders op te geven, die niet meer bij de firma in dienst waren. In de optellingen maakte hij opzettelijk fouten en hij voerde tevens de week lonen voor sommige werknemers te hoog op. De boekhouding betaalde hem het bedrag van de loonstaten uit zonder controle te oefenen op de juistheid van de op gegeven posten. Achteraf kregen diverse arbeiders moei lijkheden toen zij van de belasting een aanslagbiljet ontvingen, dat niet strook te met het in werkelijkheid ontvangen loon. gevangenisstraf tegen hem. DRIESUM. Verschillende slacht offers van de fraude bij de Boaz-bank te Driesum zijn m moeilijkheden ge raakt, doordat de bank nog steeds ge sloten is. 6 In verband met het omvangrijke ac countantsonderzoek, dat zeker nog vele weken zal duren, zijn vele uitbetalingen gestaakt. Er zijn echter mensen, dl" bijvoorbeeld willen trouwen daarunn, geld nodig hebben, maar niét aan hun spaarpenningen kunnen komen, die op de Boaz-bank staan. Eén van de cliën- ten, die pas is getrouwd en zich in de uad gezet' heeft al een aan maning gekregen van de leverancier. Bovendien eigende T. zich spaargelden aan zijn geldman domein"11*34 "ie' Don Tomas Garcia Fiqueras, burgemeester van Jerez, werd be noemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Mejuffrouw H. van Roosmalen uit Den Bosch, lid van de Confrérie des Vino- philes, was een der eersten die hem met deze onderscheiding geluk wenste. Anderhalf miljoen bloembollen Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Op het terrein van de Internationale tuinbouwtentoonstel ling Floriade, die het volgend jaar te Rotterdam wordt gehouden, zal maandag worden begonnen met het planten van ruim anderhalf miljoen bloembollen. De afgetreden directeur van het Labo ratorium voor bloembollenonderzoek te Lisse, prof. dr. E. van Slogteren, zal de eerste narcisbol in de grond stoppen en de huidige directeur van dit instituut, prof. dr. J. P. H. v. d. Want, de eerste tulpenbol. Het planten zal acht weken duren. UTRECHT. De rechtbank te Utrecht heeft gisterochtend de 57-jarige koop man J- A. uit Amsterdam vrijgesproken van een hem te laste gelegde inbraak. Hij was ervan beschuldigd de hand te hebben gehad in de inbraak, die in de nacht van 12 op 13 november in Utrecht werd gepleegd bij Lameris instrumen- tenhandel en waarbij een bedrag van 1261 gulden uit de brandkast verdween. A. werd enige tijd later gearresteerd toen de politie hem aanhield bij een po ging tot inbraak. Hij bleek in het bezit te zijn van een complete serie inbrekers- werktuigen. Hij heeft zijn schuld aan de Inbraak bij Lameris steeds ontkend. Tegen de koopman was vier jaar met aftrek ge- eist. Eigen nieuwsdienst BERGEN OP ZOOM. Handhaaf kwaliteit, stond op een Nederlandse vrachtauto die gisterochtend op het par keerterrein van de Belgische douane stopte aan de Nederlands-Belgische grens te Putte. De chauffeur, de 28-jari- ge Rotterdammer V.O., stapte welge moed uit de wagen en ging naar het bureau van de Belgische douane om zijn goederen in te laten klaren. Volgens op gave vervoerde hij tweedehands meubi lair. De douane vertrouwde de zaak niet en liet alles even uitladen. Ver behoefde men de wagen niet te lossen, want spoe dig kwamen er tussen de stoelen, tafels en dressoirs dozen roomboter te voor schijn. Twee ton Nederlandse roomboter bleken tussen de meubels gestopt te zijn. De auto, het meubilair en de boter werden door de Belgische douane in be slag genomen. V.O. werd in arrest ge steld.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7