Muur van vuur omsloot 45 Schotse mijnwerkers iljoen Honderddertig m voor de wegenbouw ALGERIJNEN NIET GEHEEL TÉGEN FRANS PLAN Grote ideeën van Cantor vinden weinig weerklank Amerikaanse kunstmanen beheersen de ruimte INBREKER GEGREPEN NA HARDNEKKIG VERZET Paniek in Chryston neigt naar rouw NA UREN SPONTAAN ZWOEGEN ÉÉN OVERLEVENDE GERED MEVROUW IC. MOEST HET WETEN Moeilijkheden in Oss opgelost VOOR ONS IS NERGENS PLAATS Vorstin opende A.M.VJ.-gebouw Laatste getuige: Podola speelde een spel Zaterdag 19 september 1959 VERGEEFS BEWUSTELOOS VERSUFT Remmen Amsterdamse tram weigerden REDDING VRIJWILLIGERS SNIKKEND Petitionnement van duizenden Friezen Pag. 6 Bourguiha wil deur open houden Nieuwe plannen voor Europese vrijhandel Havengeld betalen ERHARD: WIE IS DIE MENEER? Geheugen bij arrestatie verloren? L AATSTE VANGUARD IN ZIJN BAAN OLIERAFFINADERIJ BIJ KARACHI FANTASTISCH OOK: NEE Duitse douaniers gaan diep ademen in „adempauze" Alle belastingvoorstellen tegelijk in behandeling BETALEN? Lagerhuis ontbonden Na achtervolging in drie fasen ZKM e. ■i iMOciL -4Ï> Van onze correspondent LONDEN. Een plotseling opvlammende, loeiende muur van vuur en rook heeft op de ruim driehonderd nieter diep liggende bodem van de Schotse kolenmijn Auchengeich hij Chryston 45 mijnwerkers afge sneden. Voor de meesten van hen is er weinig hoop meer, al werd gisteravond na negen uur voortzwoegen de voornaamste vuurhaard geblust. Mee naar de oppervlakte geno men luchtmonsters toonden een dus danig vergiftigd luchtmengsel aan, dat niemand in die atmosfeer lan ger dan vier minuten in leven zou kunnen blijven. De mannen bevin- De Amerikaanse veiligheids dienst vond het nodig mevrouw Kroesjtsjef bij een theaterbezoek op Broadway te waarschuwen: „Tegen het einde van de eerste acte zult u een ontploffing horen; dat hoort bij het stuk." Onder de tienduizenden die zich gisteren op de trottoirs van New York verdrongen om een blik op Kroesjtsjef te kunnen werpen, be vond zich een oud mannetje, dat erg boos vroeg: „Wat is hier aan de hand, het lijkt wel of de Russen er al zijn." Een persfotograaf voegde de Russische premier, zonder politieke bijbedoelingen toe: „U staat veel te ver naar links!" Kroesjtsjef glimlachte, en deed een stapje naar rechts. De Amerikaanse politie ver wijderde vrij hardhandig een hevig protesterende vrouw, die een groot bord met Russische lettertekens droeg Later bleek dat die letters betekenden: „Welkom". De man die Kroesjtsjef rond rijdt is een Amerikaanse beroeps militair: sergeant-majoor James Gordon, die 31 van zijn 51 jaren in het leger heeft doorgebracht. Toen hem gevraagd werd hoe hij dit werk vond, ging hij stram in de houding staan en antwoordde: „Mijn land verlangt dit van mij!" De wachtende menigte voor het hotel waar Kroesjtsjef in New York logeert, werd gisteren op geschrikt door een serie hevige ontploffingen. Deze hoorden echter bij het leggen van de fundamenten voor een naburige wolkenkrabber. Volgens de Romeinse kleer maker Litrico, die Kroesjtsjefs garderobe voor de Amerikaanse reis verzorgde, heeft deze hem ge zegd: „Ik houd van zijden hem den. ik wil dat alle Russen zijden hemden gaan dragen." den zich op ongeveer anderhalve kilometer van de voet van de schacht. Zij werden afgesneden toen een ventilator vlam vatte. De af en toe proestend en met bran dende ogen naair boven komende, in het geel geklede redders hebben tot nu toe slechts één lijk weten te bergen. Wel namen zij verscheidene lichamen waar. Zij hebben talloze pogingen ge waagd de grote groep te bereiken, maar werden telkens weer door de vlammen en rook teruggeslagen. Hun werk wordt ook belemmerd door vallend gesteente. Tot nu toe is alleen de vijftigjarige Thomas Green gered. Hij had door de rookmuur heen weten te kruipen om alarm te slaan en werd bewusteloos in een mijngang aangetroffen. Zijn maat Peter McMillan die hetzelfde wilde proberen haalde het niet, en kwam halverwege de gang om. Terwijl boven tussen de vaalgrijze gebouwen groepen vrouwen en kinde ren neerslachtig en versuft door de slag op nieuws stonden te wachten van Eigen nieuwsdienst OSS. Aan de staking bij de N.V. Zwanenbergs fabrieken te Oss, die donderdagochtend was uitgebroken we gens ontevredenheid over de uitbetaling van het loon. is gistermiddag om 1 uur een einde gekomen. 's Ochtends waren de moeilijkheden in overleg tussen de vakbonden van het C.N.V.. de K.A.B. en het N.V.V. en de directie opgelost. In de loop van de middag is in het bedrijf de mededeling gepubliceerd, dat teruggekeerd zal worden tot het oude systeem van wekelijkse loonberekening. Voorheen werden de lonen maandelijks berekend, m&ar bij wijze van wekelijkse voorschotten uitbetaald. Bij de afreke ning op woensdag bleek dat velen te veel betaald hadden gekregen zodat ze die dag met minder naar huis gingen. De gestaakte uren zullen worden doorbetaald. Branieschopper tot rechter: Eigen nieuwsdienst ARNHEM. Op primitieve wijze en met eenvoudige woorden die juist daardoor indruk maakten, heeft een 21-jarige Arnhemse bromfietsridder die vrijd'ag wegens een soort nozem achtige geweldpleging voor de Arn hemse politierechter terecht moest staan, de noden en behoeften van zijn leeftijdgenoten geschilderd. Kunt u, meneer de rechter, zo zei hij, zorgen voor een betere toekomst voor ons als wij hier uit zijn (uit de cel). We mogen nergens in. we worden overal uit gestuurd'. Er zijn geen sport velden en gymnastieklokalen voor ons. Als we bij een club komen of een ver eniging. dan wordt er gezegd: er zijn al veel te veel jongens, ga maar weg. Dan gaan we de straat op, kwaad et) met een woede op iedereen. Als er dan iemand tegen je aanloopt dan begin je al direct te vechten. Zo zei ö'e jongeman die terecht moest staan omdat hij met zes andere bromfietsridders zonder enige aanlei ding een vechtpartij was begonnen met twee rustig op een bank zittende jongens in Doorwerth, waarvan er een zo afgetuigd werd dat een oog werd dichtgeslagen, ribben werden gekneusd en bloeduitstortingen werden veroor zaakt. De politierechter hield de zaak te gen twee van de verdachten aan voor het uitbrengen van een voorlichtings rapport. één werd vrijgesproken, een vierde zal nog een keer voor moeten komen omdat een getuige niet was verschenen Twee van de branieschop pers die al vanaf 1 september in voor arrest zitten, werden ieder veroordeeld tot twaalf weken gevangenisstraf met aftrek waarvan negen weken voor- AMSTERDAM. Met weigerende remmen schoof een tramstel van lijn 7 in de Amsterdamse Sarphatistraat gis termiddag op de bijwagen van lijn 10. De motorwagen van lijn 7 liep een zwaar beschadigd voorbalcon op. De bijwagen van lijn 10 werd van achteren ingedrukt. De conducteur ervan kreeg een hersenschudding. de mannen van wie zij de meesten niet levend zullen terugzien, vertelde de volkomen uitgeputte Green: „Wij re den naar onze kolenlaag toen wij ineens de rook op ons toe zagen golven. Wij belden de centrale om ons terug te trekken. Het treintje ging ook even terug, maar bleef toen steken. Meteen was de rook overal om ons heen. Alles werd donker. Zelfs met mijn lamp kon ik nauwelijks iets zien. Ik klom van het wagentje af en strompelde terug, leunend op mijn pikhouweel, en later kruipend met de rails als leidraad. Toen moet ik bewusteloos zijn geraakt." De 31-jarige Albert Coyle die hem redde zeide: .,Ik stond juist op het punt de ploeg te volgen toen de rook kwam. Na een poosje hoorde ik ver weg hulpgeroep. Toen hoorden wij iemand vijftig meter lager in het wa ter vallen. Met mijn drie maats ging ik er op af. Bij de plaats gekomen viel ik in de rook over iets. Het was Green." Een klerk komt het kantoor uit en vraagt twintig vrijwilligers. Vijftig mannen rennen vooruit, sommigen van hen zijn nauwelijks achttien. Zij hollen naar het reddingstuig en verdwijnen er mee in de diepte, van waaruit een dikke rookwolk via de luchtschacht de at mosfeer vergiftigt. Een vrouw rent snikkend op Green af en valt hem met een Goddank" om de hals. Anderen blijven zich de ogen betten of elkaar troosten, terwijl de priester rondgaat en kalm probeert moed in te spreken waar meer dan menselijke moed nodig is. Kwestie-Lauwerszee LEEUWARDEN, (ANP). Dat het de Friezen ernst is met de kwestie Lauwers- zee en dat zij met name versterking van de zeedijken en inpoldering zeer gewenst achten, is bewezen door het aantal hand tekeningen, dat tijdens een uitsluitend te Leeuwarden gevoerde bliksemactie voor een petitionnement is bijeengebracht. In nauwelijks vier uur tijds werden door een kleine tweehonderd medewer kers 17.105 handtekeningen verzameld. Waarschijnlijk zal het totaal van de in; Leeuwarden verzamelde handtekeningen' tot ongeveer 20.000 oplopen, aangezien het centrum van de stad nog niet geheel kon worden bewerkt. Intussen zijn ook van enkele plaatsen op het platteland de eerste lijsten binnen gekomen in het kunstcentrum Prinsen tuin, het hoofdkwartier van de organi serende instanties, dat zijn alle grote po litieke partijen en organisaties, onder su pervisie van de Friese beweging. Het ligt in de bedoeling, de actie op zaterdag 26 september af te sluiten Vertegenwoordigers van alle mede werkende partijen en organisaties willen het petitionnement de maandag daarop in Den Haag aan de minister-president aanbieden. Van onze Haagse redactie king van Schans-grens (E35) tot de grens, DEN HAAG Voor de aanleg in friesland zal worden voort- (er,vfn36) ,t0t 'L''r"r worden voltooid lanW llï T egaan met de teren en 5- 15 tussen Me- weg 42 Groningen-Nieuwe Zevenhuizen6 en?7w''V 'E3a1 tussen autosnelweg dubbele rij! BRUSSEL (Reuter) De Europese commissie heeft nieuwe „concrete en praktische" voorstellen gereed om de Euromarkt met een Europese vrijhan delszone in spe te associëren. Professor Walter Halls-tem, de voorzitter van de Europese commissie, zal er volgende week een indruk van geven aan het Europese parlement tijdens zijn zitting te Straatsburg. Volledig gepubliceerd zullen de voor stellen pas worden als de regeringen j van de zes landen van de E.E.G. ze' hebben ontvangen en besproken. Zij be helzen een nieuwe benadering van het vraagstuk van associatie. van Europa-wegen m ons land ïsiS. fiaan de aanle£ van he{ gedeelte j Goutum-Akkrum van de weg nr. 32 op de begroting van verkeer en baan van weg nr. 26 (E9) tussen Vianen waterstaat een bedrag van vijftig miljoen gulden uitgetrokken. Aan nieuwbouw volgens het rijks wegenplan zal volgend jaar in to taal tachtig miljoen gulden mo gen worden besteed. De plannen voor het volgend jaar zien er als volgt uit: IN GRONINGEN zullen de grond en kunstwerken voor het deel Zuidbroek- Veend'am van de weg nr. 33 Assen-Wil- dervank-Delfzijl worden voortgezet. De verhardingen van a'e weg 42 Groningen-Delfzijl en het maken van een parallelweg te Ruiseher- brug zullen worden voltooid. Er zal een begin worden gemaakt met de aarden baan van de weg nr. 31 (E35) langs de Noord-Willemsvaart tussen Groningen en De Punt. Voorts zal grond worden aangekocht voor de doortrek- Leeuwarö'en-Meppel. Met de aanleg van de aarden baan van het gedeelte Lem- mer-Tjeukemeer in de weg nr. 38 Zwol- le-Emmeloord-Lemmer-Akkrum zal wor den begonnen. Er zullen gronden wor den aangekocht voor een nieuw aan te 29 (F^PWi De aa?leS van wegen nr. 53 ta,Sn K^ Twello en Deventer, nr. D3 tussen Nijmegen en Beek e" de tra verse m weg nr. 25 door Wageningen zll worden voortgezet. W»g nr. 48 zfl om gelegd worden om Brammen. IN UTRlECHT zal de aanleg van a nni-i OO TTi.. VA-V-J1 cnu6cnbi.lJl VUUI CCI1 IIJ.CU W clctll IC v, orf actlUCg VdR leggen wegvak van weg nr. 39 Leeuwar- w wegen nr. 22 Utrecht-Hollandsche den-Groningen. tussen Visvliet en Veen- wouden en een wegverlegging te Vis vliet. Verder zal d'e rondweg om Har- lingen in rijksweg nr. 9 afsluitdijk- Leeuwarden van een deklaag van asfalt beton worden voorzien. IN DRENTE zal worden begonnen met de aanleg van de aarden baan voor Rading en nr. 23 (ESI, zuidelijke rond- weg om Amersfoort worden voortgezet. De gelijkvloerse kruising van weg nr. 26 (E 9) gedeelte Utrecht-Vreeswijk met de Lekdijk zal worden opgeheven. B IN NOORDHOLLAND zijn de be langrijkste werken de verbreding van de weg nr. 5 Amsterdam-Haarlem, de aan- het stuk Gasselte-Eext in de weg nr. 34 van weS nr. 6 Velsen-Haarlemmer- Zwolle-Emmen-Gieten-Groningen en met verbetering van weg nr. 9 nabij het aanbrengen van verhardingen op jiet Delftplein onder Haarlem en de aan- het deel Gasselte-Gieten van die we, IN OVERIJSSEL zal worden voort gegaan met de aanleg van parallelwe gen en fietspaden langs de wegen nr. 35 Zwolle-Wierd en-grens, nr. 37 Zwolle- Deventer en 44a Holten-Wierden. IN GELDERLAND zal de weg nr. PARIJS (Reuter) Het ko mende weekeinde zullen de lei ders van de Algerijnse nationa listische beweging, verenigd in de „Algerijnse regering in bal lingschap", te Tunis vergaderen ;over het jongste plan van de 'Gaulle voor de toekomst van hun land. De Tunesische president Bourguiha wil een poging doen om de Algerijnse nationalisten ertoe te brengen, de Gaulle's voorstel niet eenvoudig van de hand te wijzen, doch een ant woord naar Parijs te zenden dat de mogelijkheid schept van on derhandelingen. VRIJ GUNSTIG Niettemin staat hel vrijwel vast dat de Algerijnse leiders het jongste Franse plan, dat voorziet in zelfbestemming op voorwaarde dat eerst de vrede wordt hersteld, in beginsel van de hand zullen wijzen. Zij zullen echter waarschijnlijk niet nalaten openlijk toe te geven, dat het plan. vergeleken bij vroegere Franse voorstellen, zeer gunstig afsteekt en het daardoor de Fransen vergemakkelijken, contact met de „rebellen" op te nemen. Van Franse zijde is te verstaan ge geven dat een afwijzing van de zijde van de Algerijnse nationalisten zou worden betreurd, maar dat het geen verschil zou maken voor de ..uiteindelijke afloop van de strijd". OVERWEGEN WAARD De reacties op de Gaulle's plan in de Arabische wereld zijn verdeeld. Er zijn bladen, bv. in Egypte, die schrijven dat het weliswaar onaanvaardbaar is. maar toch punten bevat die het overwegen waard zijn. Bovendien constateren deze bladen dat het de eerste maal is dat Frankrijk het zelfbeschikkingsrecht van de Algerijnen erkent. NIETS NIEUWS Andere Arabische kranten wijzen het plan als „n'ets nieuws" van de hand, blijkbaar uitgaande van het standpunt dat er uit Parijs niets goeds kan komen. Ook kranten in communistische landen (in Tsjeohoslowakije bij voorbeeld, dat wapens levert aan de nationalist) schrij ven dat het aanbod van de Gaulle niets behelst dat de vooruitzichten op een aanvaardbare oplossing verbetert. In Frankrijk zelf zijn twee rechts georiënteerde weekbladen Aspects de France en Fraternité frangaise in be slag genomen op bevel van het ministe rie van binnenlandse zaken Zij hadden „beledigende commentaren" afgedrukt op de rede van de Gaulle. Vrouwen die hun mannen nooit levend terug zullen zien stonden gisteren de hele dag bij de ingang van de met rook gevulde schacht van de Schotse mijn. Hoewel bekend j was dat er beneden condities heer- i sten die menselijk leven voor langer dan vier minuten onmogelijk maak ten, bleef er hoop zolang de reddings pogingen werden voortgezet. DEN HAAG. Het voorstel van de regering om in de havens van het staats- vissershavenbedrijf te IJmuiden haven geld te heffen is gisteren door de Tweede Kamer zonder debat en zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. De tarieven zullen bij Algemene maatregel van be stuur worden vastgesteld, in overeenstem ming met die in Amsterdam en Zaandam, Van onze correspondent BONN De Westduitse minister van economische zaken, prof. Er- hard, zal de Amerikaanse hotel magnaat Cantor niet ontvangen in dien deze naar Bonn komt. Daarmee, zo vernemen wij van welingelichte zijde in de Duitse hoofdstad, wordt de bewering van Cantor zelf, dat hij op 24 september te Bonn met mi nister Erhard een gesprek zal voeren over de bouw van enkele passagiers schepen van 90.000 ton, naar het rijk der fabelen verwezen. „Wie is eigenlijk die meneer Can tor?" vraagt men zich in Bonn ironisch af. Men schuift de Amerikaan propa- ganda-ideeën te eigen bate in de schoe nen en men gelooft totaal niets van zijn beweringen, dat hij met materiële medewerking van de grote Hamburgse scheepswerf Deutsche Werft en met ROTTERDAM rassende als spontane boodschap aan de jeugd van Rotterdam heeft koningin Juliana gisteravond het nieuwe gebouw van de A.M.V.J. geopend een ge meenschapshuis dat uit een zelfde ideaal ontsproot als waarvan de Lands vrouwe in haar toespraakje gewaagde. OASE „Dat dit gebouw moge zijn een oase in de eenzaamheid van de grote stad, moge het zijn een middelpunt, een brandpunt, een punt waar radio-activi teit van uitgaat. Het punt van de ge meenschap ligt daar, waar wereldlijke levenskunst naast geestelijke bloeit". Van onze correspondent LONDEN De 23ste en laatste ge- I tuige in het vooronderzoek van de t moordzaak-Podola heeft gisteren even- Met een even ver- als zijn voorganger verklaard dat het oud-lid van de Hitlerjugend volgens hem niet zijn geheugen had verloren tijdens de geruchtmakende hardhan digheid van de arrestatie. Dr. Leigh, een van de vele psychiaters uit Harleystreet. die vele uiteenlopende verklaringen, deels a charge, deels a décharge, hebben gegeven, was het met zijn collega dr. Brisby, eens dat Podola bewust of onbewust hun eminente col lega's a décharge „voor het lapje had gehouden". Dr. Brisby staafde zijn mening met „ik heb nog nooit iemand gezien, of van iemand gehoord, die zijn geheugen helemaal verloor zonder ver dere schade aan zijn persoonlijkheid of ook andere tekenen van hysterie te tonen. F,n van dat laatste kan ik bij hem Een luid applsus klonk op in de grote jyjets merken." toneel-, film- en sportzaal, toen de Ko ningin. blootshoofds en gekleed in een simpel turquoise complet na deze bood schap met een paar woorden het ge bouw voor geopend had verklaard. GROET Flora Ingen Housz (negen) moest even slikken, toen zij even na achten in de blanke hal van het nieuwe gebouw de Koningin een toef kleurige herfst bloemen als welkomstgroet overhan digde. Sinds dat moment is de Koningin te midden van de jeugd geweest, hoezeer ook ouderen uit de rijen van de A.M.V.J. met officiële speeches het nieuwe huis inwijdden. Na afloop van een fleurig feestpro gramma heeft de Koningin geruime tijd INTELLIGENT De psychiater beschreef hoe Podola zich in grote mate intelligent had ge toond door Duits en Frans te spreken met een dokter en een verpleegster en blijk te geven van grote kennis van de aerodynamiek (hij was technisch teke naar eer hij fotograaf werd). Dr. Brisby moest echter toegeven dat het een bijzonder intelligentiepeil (Podo- la's intelligentiequotiënt is even boven het gemiddelde) en geweldige concentra tie zou vereisen om geheugenverlies zovele weken lang vol te houden tegen over experts. Maandag zal nu moeten worden be slist of Podola inderdaad in staat is zich te verdedigen. Maar zelfs wanneer hij voldoende .normaal" wordt geacht om terecht te staan wegens het vermoorden van een door het gebouw, dat al in volle wer- ongewapende inspecteur van politie, is king is gewandeld, waarbij zij in de het geenszins zeker dat hij zal worden toyer een grammofoonplaat kreeg aan- gehangen Daarvoor heeft het optreden geboden van het lied „God heeft de I van de politie in deze zaak te veel be- wereld lief". roering gewekt. Van onze correspondent KAAP CANAVERAL De serie van elf lanceringen van kunstmanen van het type Vanguard, die in december 1957 zo dramatisch begon met een jammerlijke mislukking op de afvuurplaats, is gisteren afge sloten met een volledig succes. In de komende decennia zullen drie Vanguards hun banen om de aarde beschrijven. Eeuwen De eerste Vanguard heeft een ge schatte levensduur van twee eeuwen, de tweede zal naar onlangs is gebleken ongeveer een eeuw in de wereld ruimte blijven en de derde zal ver moedelijk tussen de 30 en 40 jaar blij ven ronddraaien. De eerste en de tweede spoetnik vergingen na weinige maanden en de dagen van de derde, die sedert maart 1958 ronddraait, zijn geteld. De derde Vanguard, die in afwijking van de twee voorgangers kegelvormig is. weegt 22,5 kilo en bevat instrumen ten voor meting van het magnetisme van de aarde, kosmische stralen en andere natuurverschijnselen in de wereldruimte. De kegelvormige kunst maan bevat zendertjes die drie maan den kunnen blijven seinen. De ellip tische baan ligt maximaal 3.725 en minimaal 510 kilometer boven de aarde. De snelheid waarmee de kunstmaan ronddraait varieert van ruim 29.700 tot ruim 20.200 kilometer per uur. Druk De overige kunstmanen die nog rond draaien zijn de derde spoetnik, twee Vanguards, twee Explorers, twee Dis coverers en een met zonne-batterijen omringde molenwiek-kunstmaan. De Amerikanen hebben in twintig maanden nu in totaal twaalf kunst manen in een baan om de aarde ge bracht. Een daarvan, een op de aan- jaagraketten na volledige interconti nentale raket van het type Atlas, woog volgens de officiële Amerikaanse ge gevens, nadat alle brandstof was ver bruikt, ruim vier ton. KARACHI 'Reuter) De regering van Pakistan heeft met vier oliemaat schappijen Burmah Oil, Standard Va cuum, Caltex en Shell een overeen komst gesloten tot oprichting van een olieraffinaderij bij Karachi. financiële hulp van de grootste parti culiere Westduitse bank. de Deutsche Bank te Frankfort dergelijke schepen zal laten bouwen op Duitse werven. Een garantie van 70 procent voor de bouw van de schepen van de West duitse regering, die Cantor zou willen vragen in zijn aangevraagde gesprek met Erhard, acht men in Bonn bepaald j fantastisch Uit Hamburg en Bremen vernemen wij, dat ook daar niet veel gezien wordt in Cantors plannen om rrtef reusachtige oceaanschepen toeristen voor vijftig dollar over de Atlantische Oceaan te zetten. De Westduitse passa giersvaart op Amerika begint met de verdere ontplooiing van de naoorlogse activiteit van o.m. de Hapag juist weer wat op gang te komen. Ook in Bremen gelooft men slechts in een zin volle exploitatie van de oceaanvaart, maar dan op een wijze, die de pas sagier vergoedt per schip wat hij per vliegtuig mist. Dat betekent: veel comfort en de mogelijkheid van een rustige scheeps reis. Daarnaast gelooft men, dat met een prijs van vijftig dollar ten hoogste een .landverhuizersmentaliteit" zal ontstaan, waar het de passagiersvaart over de Oceaan betreft. Op dit alles wordt noch in financiële kringen noch in scheepsbouwkringen in de bonds republiek enige positieve reactie ge hoord. Dat men van de zijde dei- scheepswerven wel belangstellend toe kijkt, is alleen daarom al logisch, om dat het de Noordduitse grote scheeps werven de laatste tijd bepaald niet meer voor de wind gaat. Zo verloren zij enkele Russische orders door annu lering. Eigen nieuwsdienst BONN. Een diepe zucht van verlichting slaakten de douanebeambten van het Westduitse Weil, toen ze hoorden dat ze voortaan adem halingsoefeningen moeten doen. Dat gebeurt om de schadelijke in vloed tegen te gaan van de uit laatgassen die worden uitge braakt door de vele auto's, vrachtwagens, motoren en an dere voertuigen die dagelijks door Weil rijden. WeiDOtterbach op de weg naar Bazel is een der drukste grens overgangen van de bondsrepu bliek. De eerste proef met frisse lucht is dezer dagen in Weil genomen, aldus de Frankfurter Allge- meine Zeitung. WEL MELK Het is de bedoeling dat de douane beambten in tijden van grote verkeersdrukte, bij grote hitte, mist of windstilte wanneer de uitlaatgassen dus blijven „han gen", na twee uur dienst een half uur tijd krijgen om let terlijk op adem te komen. In dat half uur moeten de doua niers zo ver mogelijk van het gifverspreidende verkeer wat gymnastiek doen en hun longen zuiveren door ademhalingsoefe ningen. Roken en eten zijn in deze „adempauze" taboe. Melk drinken daarentegen wordt in die tijd bevorderd. Slaagt het experiment in Weil/Ot- terbach dan zal het ook worden toegepast in andere grensplaat sen met veel verkeer, mits er voldoende personeel is om de adempauzes mogelijk te maken leg van het deel Uitgeest-Alkmaar van deze weg. Verder zal worden begonnen met a'e verbetering en de bouw van een brug over de Vecht in het deel Amster dam-Laren van de weg nr. 1 (E35). IN ZUID-HOLLAND zal de aanleg van weg nr. 4a (E 10) Ypenburg-Burger- veen worden voltooid, terwijl zal worden voortgegaan met de verbetering en baan- yerdubbeling van weg nr. 3 (E36), ge deelte Rotterdam-Gouda, met de aanleg van een verbindingsweg tussen de we gen nr. 11 en nr. 12 en de bouw van een viadukt m die weg over de spoorlijn Leiden-Woerden, met de aanleg van weg nr. 20 (E36), gedeelte Rottero'am-Maas- sluis en met de aanleg van weg nr. 27 (E37) gedeelte Vianen-Gorinchem. De verbetering aan de weg nr. 13 (E 10.) zal worden afgerond, het verkeersknoop punt bij Ypenburg zal worden voltooid en delen van weg nr. 13 zullen worden verlicht. De toegangswegen naar de brug over de Maas bij Van Brienenoord en de aansluiting op weg nr. 16 (E 10) zul len worden aangelegd, terwijl met de grondwerken voor de weg nr. 4 ten wes ten van a'e Haagsche Schouw zal wor den begonnen. IN ZEELAND zal grond worden aangekocht en zal worden voortgegaan met de aanleg van nieuwe wegvakken en rijwielpaden langs weg nr. 18 op Schouwen-Duiveland en St. Pnilipsland. Ook zal grond worden aangekocht voor te maken wegomleidingen om Hulst en Sluis en voor de aan te leggen weg Nieuw- en St. Joosland-Vlissingen. Het veerplein met aansluitende wegen te Perkpolder zal worden verbeterd en een pier van de aanleginrichtingen in de veerhaven te Kruiningen zal worden verlengd. IN NOORDBRABANT zal worden voortgegaan met de aanleg der wegen nr. 27 (E37) gedeelte Gorinchem-Breda en nr. 63 (E 38) gedeelte Oirschot-Eind- hoven. De verdubbeling van de rijbaan van weg nr. 65 Den Bosch-Tilburg zal woró'en voortgezet, evenals de werken ter omlegging van deze weg om Den Bosch en de aanleg van verbindingsweg tussen de wegen nr. 65 en nr. 63 beoos ten Tilburg nabij Enschot. Er zullen grondaankopen worden gedaan ten be hoeve van de verdubbeling van de rij baan van weg nr. 64 (E9) tussen Boxtel en Best en voor de aanleg van het ge deelte Veldhoven-Lierop van de weg nr. 67 (tE 3) Belgische grens-Eindhoven- Venlo-Duitse grens. Begonnen zal wor den met de aanleg van rijksweg nr. 17 Moerdijk-Roosendaal en met de voort zetting van de aanleg van de rondweg om Breda ter verbinding van a'e wegen nr. 27 (naar Gorinchem) en nr. 63 (naar Tilburg) met d'e wegen nr. 16 (naar Bel gië) en nr. 56 (naar Roosendaal). De grondaankoop voor de verdubbeling van de rijbaan van weg nr. 55 Den Bosch- Nijmegen tussen Rosmalen en Heesch zaï worden voortgezet. IN LIMBURG zal worden voort gegaan met de aanleg van weg nr. 75 (E 9) Kelpen-Maasbracht-Maastricht- grens, terwijl begonnen zal worden met de aanleg van het grens vak bij Venlo van de weg nr. 67 (E3) Belgische grens- Eindhoven-Venlo-Duitse grens. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Het voorstel van de regering om de tijdelijke belastingver hogingen (vennootschapsbelasting, in voerrecht benzine en tarieven omzet belasting) voor een jaar te verlengen zal tegelijk met de andere belastingont- werpen inzake de vrijgezellentarieven en fusie van ondernemingen op 27 oktober in d'e Tweede Kamer in openbare be handeling komen. Het betreffende voor stel is evenals de andere tegelijk met de begroting ingediend. „Als Cantor op tijd zou kunnen be talen. bouwen wij! Maar wie garan deert dat hij dat ooit kan doen? Een hotelmagnaat met ideeën is nog geen Onassis of Niarchosaldus de droge commentaar uit het zeer nuch tere Hamburg. Van onze correspondent LONDEN Het Britse Lagerhuis is gisteren officieel verdaagd. Na af scheid te hebben genomen van de scheidende voorzitter, de heer Mor rison, die het Huis acht jaar lang uitstekend geleid heeft, hebben de Lagerhuisleden zich naar „die andere plaats" (het Hogerhuis) begeven voor de officiële kamerontbinding met het oog op de komende verkiezingen. Eigen nieuwsdienst VENLO. De politie van Te- gelen heeft gistermiddag met de pistolen in de vuist de 24-jarige S. v. H. uit Tegelen, die zij al sinds doonderdagochtend achter na zat, gearresteerd. van zijn broer weer was binnengeslo pen, nu via het dak. De politie belde andermaal aan, maar nu weigerden de broer v. H. en diens gezinsleden, met messen dreigende, de politie binnen te laten. Terwijl het hele Rooddorp in dichte drommen stond toe te kijken, forceerde de politie daarop de voordeur en trok met de pistolen in de vuist naar binnen. Na een inbraakpoging op donderdag- ZlJ vond v. H. tenslotte onder de keu ochtend was v. H. haar te glad af ge- kentafel. weest. Een tweede maal wist hij te ont- komen tóen de politie hem dezelfde dag e gearresteerde v. H. was de laatste in een personenauto tegenkwam. Op de sommatie om te stoppen gaf hij vol gas. De politiemannen konden nog maar net opzij springen. Vrijdagmorgen kreeg de politie er lucht van dat v. H. zich ophield in de woning van zijn broer in het Tegelse Rooddorp. Zij omsingelde het huis en en kele agenten gingen naar binnen. Bij de huiszoeking klonk in een donkere kel der gerucht. Toen de agenten daar bin nen wilden gaan, hoorden zij v. H. plot seling roepen dat wie een voet in de kelder durfde zetten overhoop gescho ten zou worden. Tegelijkertijd hoorden zij het klikken van een wapen. TOCH Na enig wikken en wegen besloot de politie toch de kelder binnen te dringen. Maar toen was de vogel gevlogen. De agenten vonden slechts een portefeuille van v. H., een luchtdrukpistool en een geheime gang, die naar het kippenhok leidde. Terwijl de politie de buurt afzocht kreeg zij de tip, dat v. H. de woning van een berucht inbrekerstrio, waar van de politie er al twee had ingere kend. Dat laatste gebeurde op een t'a- briekste.rrein aan de Nassaustraat, waar de politie een oogje op hield, omdat er regelmatig werd ingebroken. Donderdagochtend ontwaarden ver dekt opgestelde agenten drie mannen in het portiek van een winkel in de buurt van de fabriek. In plaats van te gehoorzamen aan het Halt politie!, namen de drie onverwijld de benen regelrecht in de armen van een tweede politiepatrouille, die de pistolen trok en enkele waarschuwingsschoten loste. D. B. uit Venlo en J. A. uit Tegelen gaven zich meteen over; v. H. echter paste een geraffineerd trucje toe. Hij liet zich vallen, alsof hij door een kogel was getroffen. De politiemannen hiel den geschrokken in, maar op hetzelfde moment veerde v. H. op en hij ver dween in het donker. De politie had hem echter al herkend, v. H. is brutaal genoeg gebleken om in Tegelen te blijven.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 6