V.N. stomverbaasd over „vierjarenplan" i#!^niing Utopie opent toch nieuw uitzicht PRINSES BEATRIX WAS NET WEG Kroesjtsjef woedend Kijk naar u zelf Hoogovens breiden uit Geen paspoort in Benelux 4 MINISTER LUNS: ZEER IRREËEL 7 Chauffeur stierf - patiënt stuurde PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 19 september 1959 COMPROMIS MET BRITS PLAN? ALLES MOET WEG Minister De Quay kreeg zijn huis Beroemde filmster Kredietregeling voor boeren gevraagd Advies: 5 tot 6% meer voor meubelindustrie Wat weegt zwaarder 1 kilo wol of 2 pond lood? I VOLGEND JAAR Premiebouwers kunnen gerust zijn Genoegdoening aan IJsland Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat De BiltEnige opklaringen Nog droog Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Chefred. 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604; Vlissingen, Rembrandl. 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Ziferikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER 4 Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 cent per woord met een minimum van 1,— 15e Jaargang no. 4362 sémmmurn^ BRUSSEL (Re KROESJTSJEF: WEG MET ALLE WAPENS Van onze correspondent NEW YORK. De Sowjetunie heeft ondanks jarenlang verzet tegen doeltreffend internationaal toezicht op ontwapening gisteren bij monde van premier Nikita Kroesjtsjef aangedrongen op 1 volledige ontwapening en vernietiging van alle oorlogstuig door alle landen ter wereld in de komende vier jaren, 2 een internationale overeenkomst waarbij alle landen zich ver plichten alleen politietroepen voor handhaving van de binnen landse veiligheid op de been te houden. Kroesjtsjef liet blijken dat de Sowjetunie blijft bij het standpunt dat er eerst een ontwapeningsovereenkomst moet komen en dat dan overleg gepleegd kan worden over uitoefening van toezicht op naleving van de overeenkomst. Hij formuleerde het zo: De Sowjetunie is voor strikte controle op naleving van een overeenkomst zodra die is bereikt. Dit voorstel, dat Kroesjtsjef uitvoerig toelichtte in de grote rede die hfj uitsprak in de tot de laatste plaats bezette vergaderzaal van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, opent, naar bleek uit de reacties van de vele diplomaten onder het gehoor van de Russische dictator ondanks het utopistische karakter ervan toch enig uitzicht op een compromis met het uitvoerige ontwapeningsplan van de Engelse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, waarvan de Algemene Vergadering een dag eerder kennis nam. Het voorstel sloeg, tegen de verwachtingen in die Russische diplomaten enige uren voordat Kroesjtsjef begon te spreken al hadden gewekt, niet als een bom in. Wel wekte het, door de in het oog lopende onuitvoerbaarheid ervan, grote verbazing. Verbazing, omdat Kroesjtsjef dit in de komende vier jaren wil laten gebeuren: "J opheffing van alle legers, oorlogsvloten en luchtmachten ter J wereld; 2 opheffing van alle generale staven en ministeries van defensie ter wereld; sluiting van alle militaire acade mies ter wereld; opheffing van alle militaire bases ter wereld; 3 vernietiging van de totale voor raad kernwapens en staking van produktie van die wapens in de gehele wereld; 6 volledige overschakeling op het uitsluitend gebruik van kern energie voor vredesdoeleinden in de gehele wereld; vernietiging van raketwapens van elk kaliber in de gehele wereld; 8 uitsluitend gebruik van lanceer- bases voor raketten voor het ver keer en voor de verovering van de wereldruimte ten voordele van de gehele mensheid; 9 oprichting van een internationaal orgaan voor toezicht op naleving van de volledige ontwapenings overeenkomst; alle landen moeten daarin vertegenwoordigd zijn. keren kunnen niet op gelijke voet on derhandelen. Daarom zou het niet meer dan billijk zijn wanneer die landen een deel van hun onrechtvaardig ver kregen rijkdom afstaan aan anderen, opdat de levensstandaard van ge knechte volkeren op hun kosten om hoog gebracht kan worden. Van onze correspondent NEW YORK. Als een van de eer sten heeft de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H, Luns, afwijzend commentaar gegeven op de ontwapeningsvoorstellen van Kroesj tsjef. „Zij komen mij zeer irreëel voor", zei hij. Uit de herhaling van ö'e wensen van de Sowjetunie ten aanzien van de rol van de Navo in Europa proeft men dat dat land geheel naar het eigen belang toe redeneert. Toch oordeelde minister Luns Kroesj- tsjefs rede gematigd1. Wel zal het nodig zijn dat het westen zich rustig op de draagwijdte ervan bezint. AANBOD Zouden de westelijke grote mogend heden dit plan afwijzen dan is de Sow jetunie bereid een begin te maken met onderhandelingen over deze geleide lijke ontwapeningsmaatregelen: a. schepping van een controle- en inspectiezone in West-Europa en ver mindering van de sterkte van buiten landse troepen in dat gebied; b. schepping van een zone zonder kernwapens in centraal Europa vol gens het bekende plan-Rapacki); c. terugtrekking van alle buitenland se troepen en opheffing van alle buitenlandse militaire bases; d. een niet-aanvalsverdrag tussen de Noordatlantische Verdragsorgani satie en de organisatie van het pakt van Warschau; e. een overeenkomst met betrekking tot het voorkomen van verrassings- aanvallen. GEEN KRUISTOCHT Kroesjtsjef hield de vertegenwoor digers van 81 van de 82 bij de Ver- énigde Naties aangesloten landen alleen Nationalistisch China had ver stek laten gaan voor dat onze eeuw geen kruistocht tegen de ongelovigen meer gedoogt omdat daarvan de groot ste calamiteit in de geschiedenis van de mensheid het gevolg zou zijn. Daarom zou een tijdperk van inter nationale onderhandelingen, conferen ties en samenspraken van staatslieden moeten aanbreken. Tevoren had hij al ronduit verklaard dat de Verenigde Naties niet hebben beantwoord aan het doel waarvoor de volkerenorganisatie werd ge^hapen. VOOR ANDERE DINGEN Uitvoering van Kroesjtsjefs ontwa peningsplan zou natuurlijk tot gevolg hebben dat er veel geld vrij zou ko men dat nu voor bewapening wordt besteed. De Sowjetunie is bereid, al dus Kroesjtsjef, samen te werken met andere mogendheden om met dat geld onontwikkelde landen te helpen. Maar, zei hij, de landen die nooit hebben meegedaan aan het uitbuiten van ko loniale volkeren en die welke door gaan met het leegzuigen van die vol- R Van onze correspondent WASHINGTON. Anderhalf uur voor Kroesjtsjef er zou arriveren heeft prinses Beatrix gistermorgen het gastvrije huis van mevrouw Roosevelt te Hyde Park, waar zij de nacht had doorgebracht, verlaten. Dwars door een gebied, waar de in vloed van de vroegere Nederlandse kolonisten nog op tientallen plaatsen merkbaar is, reisde zij per auto en per boot naar Albany, de hoofdstad Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het pand Waalsdor- perweg 161 is, nu de drie dagen be denktijd van de vei-koper zijn verstre ken, voor de somma van 75.000 gulden, in handen gekomen van de Rijksge bouwendienst. Minister-president prof. dr. J. E. de Quay heeft daarmee eindelijk een huis. De grafelijke zalen van het Binnenhof kunnen nu van zijn opgeslagen meube len worden ontdaan. Advertentie verloochent haar dochter Een stralende carrière was haar meer waard dan hét samenzijn met haar kind. Lees Libelles nieuwe vervolgverhaal „En toch overwon de liefde" Ontroerend, bijzonder romantisch. Natuurlijk in Libelle, want Is nu eenmaal beter van de staat New York. Daar zal zij het weekeinde doorbrengen. Nieuwe straat Tijdens de tocht kreeg prinses Beatrix tientallen geschenken aan geboden van de bevolking, die haar buitengewoon enthousiast begroette. De bewoners van het dorpje High- land hadden zelfs voor een gloed nieuwe bestrating gezorgd, om de prinses zo goed mogelijk te kunnen ontvangen. Tien kisten met appelen, de beste uit de streek, werden de Prinses daar aangeboden. Parade Na een kort bezoek aan New Paltz en Hurley, beide gesticht door Hu genoten, ging de tocht naar Kings ton, waar de prinses de oude Neder lands hervormde kerk, die kort ge leden driehonderd jaar bestond, be zichtigde. De oude registers van de kerk zijn jarenlang in het Neder lands bijgeschreven. Op het kerk hof er omheen liggen veel Neder landse kolonisten begraven. In de stad Hudson nam de Prinses later op de dag een parade af, die werd gehouden ter herdenking van de tocht van Henry Hudson. Met het jacht Dauntless van Lau rence Rockefeller maakte de prinses vervolgens een tocht van twee en een half uur over de Hudson naar Alba ny. Zij passeerde het dorpje Stuyve- sant, gelegen op de plaats waar Hudson in 1609 is geland. Tientallen kinderen van Indianen stroomden toen naar de oever om het vreemde schip te bekijken. Hudson noemde de plek Kinderhoek en tot de huidige dag is deze naam bewaard gebleven. Voor een herinnering aan die dagen zorgden enkele groepen padvinders, die als Indianen verkleed in kano's om het jacht van de prinses cir kelden. Doordrongen van de ernst van de woorden die hij tot de Algemene Vergadering zal richten, loopt premier Kroesjtsjef, gevolgd door voorzitter Belaunde naar zjjn plaats. "e* NEW YORK (Reuter) Op nieuw heeft Kroesjtsjef na een moeilijke vraag de aandacht af weten te leiden door een inte ressante woedescène. Bij een diner in de New York Econo mie Club, de vesting van de grote Amerikaanse zakenlie den, werd hij door zijn twee duizend gastheren bekogeld met vragen. De uitgever van het blad Look vroeg hem botweg: „Waarom staat u het Russische volk niet toe naar Amerikaanse radiouitzendingen te luisteren, waarom mogen Amerikaan se tijdschriften in Rusland niet gele zen worden, en waarom is er cen suur op de berichten van Amerikaan se journalisten in Rusland?" Toen Kroesjtsjef de vraag ontweek, klonk uit alle richtingen: „Eerst de vraag beantwoorden!" Woedend schreeuwde de Russische premier toen: „U kunt mij niet in de war brengen. Ik kom hier niet om te smeken, ik ben de vertegenwoordiger van een groot land en een groot volk!" Toen de rust was weergekeerd, kwam zijn antwoord slechts hierop neer: „Wij zullen zelf beslissen wat ons volk horen en lezen mag En wat de uitzendingen van de stem van Amerika betreft: u stoort zelf ook een Amerikaanse stem, de stem van Paul Robeson, die in zijn eigen land met welkom is maar di'e bij onj graag gehoord wordt." ASSEN. Het Drents landbouwge- nootschap heeft aan het Koninklijk Ne derlands landbouwcomité voorgesteld om voor door de droogte getroffen boe ren een soortgelijke kredietregeling in het leven te roepen als na de waterover last in voorgaande jaren. De boeren zouden. daardoor op gemak kelijke voorwaarden kapitaal kunnên krijgen om de schade door de droogte veroorzaakt enigszins op te kunnen van gen. Het Drents landbouwgenootschap heeft verder voorgesteld de grenzen voor de invoer van vee te sluiten en toeslagen te verstrekken op <ïe aan- en verkoop van vee. Daardoor zou een minimum prijs worden gegarandeerd. Het genootschap meent dat door voor de (hoge zandgronden van een waar rampjaar kan worden gesproken. De IJMUIDEN. De Hoogovens in IJmui- den zijn begonnen met aanzienlijke uitbreidingen, die geheel uit eigen middelen kunnen worden gefinan cierd. Dit heeft ons de heer F. W. E. Spies, bedrijfsdirecteur van de Hoog ovens meegedeeld. Naast de bestaande koudbandwalserij zal een tweede walserij verrijzen. Deze zal geheel worden ingeschakeld voor de blikfabricage. De bestaande walserij zal worden gebruikt voor de produktie van stalen platen. De sinterinstallatie, die nu een jaar in werking is, zal worden verdubbeld. De directie hoopt hiermee volgend jaar klaar te zijn. Binnenkort zal een zevende cokesoven- batterij in werking worden gesteld. Deze krijgt een totale steenkolen- doorzet van drieduizend ton per dag. Waarschijnlijk zal de nieuwe batte rij in oktober in bedrijf worden ge steld. De oxystaalfabriek zal verder worden vergroot. De huidige capaciteit van de oxystaalfabriek en de Siemens- Martinstaalfabriek is 1,33 miljoen ton per jaar. De totale capaciteit zal wor den opgevoerd tot 1,6 miljoen ton staal. Tevens wordt een zesde cementmolen aan het bedrijf toegevoegd. Hierdoor wordt de produktiecapaciteit vergroot van 600.000 tot 750.000 ton per jaar. De nieuwe molen zal vermoedelijk in mei 1960 klaar zijn. De Hoogovens hebben op langere ter mijn weer nieuwe plannen. Tussen hoogoven IV en de bestaande sinter installatie zal worden begonnen met de bouw van funderingen voor een nieuwe hoogoven. Bestuur en direc tie hebben nog wel niet tot de bouw van dit miljoenenproject besloten, maar, zoals de heer F. W. E. Spies zei: zij komen er niet om er een standbeeld op te richten. aardappel- en graanopbrengsten zijn ver beneden peil gebleven. Omdat veevoer schaars wordt zijn de marktprijzen voor rundvee sterk gedaald. Door de droogte is bovendien de melkproduktie sterk te ruggelopen. Door dat alles zoud'en de bedrijfsresul taten een kwart tot de helft minder zijn dan anders. Het zou nu al vast staan dat verscheidene bedrijven door dat al les moeten worden opgeheven. AMSTERDAM. De vakraad voor de meubileringsindustrie heeft besloten aan de daarbij betrokken partijen te advise ren in de per 1 oktober aflopende c.a.o. een aantal wijzigingen, betrekking heb bende op de lonen en secundaire bepa lingen, aan te brengen. Voor de lonen wordt geadviseerd over te gaan tot een systeem op basis van werkclassificatie met acht toongroepen. Deze wijziging in de opbouw van de lo nen doet naar raming van de vakraad het totale loonniveau (hieronder begre pen de hum-compensatie'1 met vijf a zes procent stijgen. FILIPSTAD (Reuter) In het ziekenhuis van Filipstad, in midden-Zweden, is gisteren een ambulance aangekomen die werd bestuurd door de patiënt; de chauffeur was onderweg over leden. De patiënt. Tors Elarn, lag met hoge koorts vastgebonden op de brancard. Even buiten Filipstad stopte de wagen. Elarn klopte na enige tijd op de voor wand, maar kreeg geen ant woord. Hij slaagde erin de rie men van de brancard los te ma ken, en toen hij in de bestuurs- ca'oine kwam, zag hij de chauf feur bewegingloos over het stuur geleund hangen. Ondanks de koorts, blootvoets en slechts ge kleed in een pyjama, reed Elarn de wagen naar het ziekenhuis, waar geconstateerd werd dat de chauffeur onderweg was over leden aan een hartverlamming. Hetzelfde? Weegt U Let eens met uw handen/ op tafel - een pak met 1000 gram wol op de ene' en 2 pond lood op de andere. Wat zegt uw gevóel U En wat zegt uw gevoel U als U hel Zeeuwsch Dagblad "weegt" tegen elke andere Zeeuwse courant? De actualiteit van het landelijke, inter nationale en plaatselijke nieuws? De gezellige rubrieken? De boeiende verhalen en feuilletons? Maak, als U nog géén abonnee bent, kennis met deze gezellige krant voor héél het gezin. U krijgt haar 4 weken lang thuis voor slechts f 1,1 2. Aan de administratie van het Zeeuwsch Dagblad, postbus 4, Goes. Bezorgt U het Zeeuwsch Dagblad gedurende 4 weken bij mij thuis voor slechts f 1,12. Ik verplicht mij met deze kennismaking verder tot niets. BRUSSEL (Reu ter) Geheel Bel gië is verrukt over het nieuws dat gis teren officieel be kend is gemaakt: prinses Paola ver- wacnt in het voor jaar een baby. Prins Albert en zijn 21-jarige echt genote zijn deze week in Brussel te ruggekeerd na de wittebroodsweken in Spanje en Major ca te hebben door gebracht. DEN HAAG. De controle van pas poorten aan de NederlandsBelgische en de BelgischLuxemburgse grenzen zal volgend jaar verdwijnen. Binnen het gebied van Benelux zal ieder zonder paspoort kunnen reizen. Daartoe heeft het comité van ministers van Benelux besloten. Het ligt in de bedoeling de maatregel op 1 januari in te laten gaan. Dat vereist een coördinatie tussen de drie landen van allerlei regelingen tot controle van vreemdelingen aan de „buitengrenzen" van het Beneluxge- bied, zoals afgifte van visa, justitiële controle en dergelijke. De vreemdelin- genpolities van de drie landen zullen dan ook nauw moeten samenwerken, zowel in de praktische uitvoering van de maatregelen als in het bepalen van het toelatingsbeleid. DEN HAAG. In de meeste provincies behoeft men er niet bang voor te zijn dat op aanvragen voor premie voor eigen woningbouw die tussen 16 april en 23 juni zijn ingediend, afwijzend zal worden be schikt. Voor 1959 is met toekenning van 38.000 premies rekening gehouden. De toegeno men vraag naar premies maakt slechts het tijdstip van toekenning onzeker. De belangstelling voor de premiebouw in Friesland en Drenthe is echter in 1959 niet Zodanig geweest, dat op een even grote activiteit als in de twee vooraf gaande jaren moet worden gerekend. WASHINGTON (A:P.) De com mandant van de Amerikaanse luchtbasis op IJsland, de brigade-generaal Gilbert Pntchard, is van zijn functie ontheven. Dit ontslag werpt geen enkele blaam op het persoonlijke gedrag van de ge neraal, maar is slechts een verzoe nend gebaar van de Amerikaanse re gering tegenover de bevolking van IJs land, die hoogst verontwaardigd is over een incident, dat zich vorige week op de luchtbasis heeft afgespeeld. Twee IJslandse functionarissen, die zich volgens Amerikaanse schildwach ten op yerboden terrein bevonden, wer den gedwongen tien minuten lang on bewegelijk in een ijskoude, diepe mod derplas te gaan liggen. De IJslandse regering eiste genoeg doening, en stelde de Amerikaanse be velhebber verantwoordelijk voor het gedrag van zijn ondergeschikten. Liberaal aangezocht DEN HAAG Voor de functie van staatssecretaris op het ministerie van verkeer en waterstaat is aangezocht de liberaal E. G. Stijkel. De heer Stijkel is directeur van Eco nomie en industrie bij Euratom in Brus sel. Hij heeft vroeger een functie bekleed bij de Hoge autoriteit van de KSG in Luxemburg, naam straat: plaats: datum: handtekening:. gisteravond om 23.15 uur: Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte Droog weer met zonnige perioden, maar ook enkele wolkenvelden. Zwakke tot ma tige wind uit noor delijke richtingen. Middagtemperatu- ren van zeventien tot twintig graden. MIESJE: Fijn weer voor een ritje. 20 SEPTEMBER: zon op 6.21, zon onder 18.46; maan op 20.18, maan onder 9.56. 21 SEPTEMBER: zon op 6.22, zon onder 18.43; maan op 20.48, maan onder 10.58. Onze weerkundige medewerker: Tot nu toe is de regen deze maand beperkt gebleven tot hier en daar enkele druppels, uitslui tend in de uoordelijke helft van het land. Het gebied van hoge druk, dat zich van de Britse eilanden tot de Azoren uitstrekt en daarmede de oorzaak is van het langdurige droge weer, werd gisteren aan de noordzijde flink aangevallen door depressies. Eén depressie, hij de zuidpunt van Groenland, is bijzonder ve nijnig, maar desondanks vertoont het gebied van hoge druk nog nauwelijks een deukje, zodat dit weekeinde de situatie wel zal blij ven zoals deze tot nu toe is ge weest: droog met weinig wind. Wel zullen er wolkenvelden blij ven, maar daar tussendoor zal ook de zon zich wel eens laten zien. Is het 's nachts helder dan bestaat er kans dat het dicht aan de grond wat vriest, zoals ook gister nacht hier en daar is gebeurd.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1