SAMENWERKING BIJ VEROVERING VAN HEELAL Ontwapeningsplan in drie etappes HERTER EN LLOYD DOEN NAMENS HELE WESTEN DRAMATISCH BEROEP OP ALLE MOGENDHEDEN Kroesjtsjef veilig in New York KROESJTSJEF GEEFT TOE OPGETOGEN BEATRIX STAL ALLE HARTEN De Bilt: Droog BANK VOOR GEMEENTEN GOOIT ROET IN ETEN NIEUWE LEIDER N.T.S. Nieuwbouw kreeg lood-in-glas COMPLIMENT AAN RUSLAND PRINSES TROK TOUW STUK BROODOORLOG VOORKOMEN Bij Zwanenberg staken 1200 man personeel Felle klacht in Rotterdams raad Bernadette komt met Schipa mee PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 18 september 1959 E. A. Schiittenhelm Verhoging tijdelijke toeslag goedgekeurd Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Chefred. 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604; Vlissingen, Rembrandl. 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Ziérikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1, 15e Jaargang no. 4361 Eigen nieuwsdienst VERENIGDE NATIES. Namens liet gehele Westen hebben gisteren Herter en Lloyd, de ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten en Groot-Britannië, een beroep gedaan op alle mogendheden om het getwist op aarde te staken en alle energie aan te wenden voor de verovering van het wereldruim. Herter betoogde dat de lancering van de Russische maanraket had aangetoond hoezeer het noodzakelijk is dat de mensheid opschiet met het maken van regelingen die haar optreden buiten de aarde kunnen voorbereiden. „Samenwerking zou niet dramatischer ge ïllustreerd kunnen worden," zei Herter, die voor het eerst sinds de dood van Dulles zijn land in de Verenigde Naties vertegenwoordigt, „dan door nauwe samenwerking op dit gebied op het ogenblik dat de mensheid op de drempel van de ruimte staat." Hij beklaagde zich erover dat de Sowjetunie tot nu toe niet de minste poging heeft gedaan om op het gebied van ruimtevaart met anderen samen te werken en hij merkte op dat de Sowjetunie het werk van de commissie van de Verenigde Naties voor de wereld ruimte steeds heeft genegeerd. Overigens complimenteerde hij de Sowjetunie met het grote succes, als eerste mogendheid met een raket de maan te hebben bereikt. Daarna deed Herter een beroep op alle landen om mee te helpen bij het beperken van de bewapening en de komende hervatting van het ontwape- ningsoverleg aan te grijpen als een grote kans om een einde te maken aan de bewapeningswedloop. Nadat Herter de agressieve daden van het communisme in het Verre Oosten had veroordeeld en de hoop had uitgesproken dat de vrije vaart door het Suezkanaal zal worden ge handhaafd, was het woord aan de Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd. Initiatief Het was duidelijk dat Herter en Lloyd door aan te dringen op het houden van ontwapeningsbesprekingen een poging deden, Kroesjtsjef het gras voor de voeten weg te maaien. De Russische leider zal binnenkort even eens de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties toespreken en men verwacht dat hij dan de nadruk zal leggen op ontwapening en vermin dering van de spanning. Het initiatief is nu in elk geval bij het Westen ge bleven. Lloyd knoopte aan bij het betoog van Herter en kwam voor de dag met een gedetailleerd plan voor ontwape ning dat de wereld in staat zal stellen, zich eendrachtig te wijden aan andere dingen, zoals het onderzoek en, ten slotte, de verovering van de ruimte. In drieën Het ontwapeningsplan omvat drie punten: IDe „letten van de atoomclub" komen overeen, een einde te ma ken aan het beproeven van hun kernwapens. De strijdkrachten worden beperkt en bepaalde hoe veelheden wapens worden in geleverd bij een controlerend orgaan. Het vreedzaam gebruik van de hemelruimte wordt ge regeld. 2 Verdere beperking van de bewa pening, toezicht op de troepen sterkte, geen splijtbaar materiaal meer voor wapenfabrieken. Het splijtbare materiaal wordt ter be schikking gesteld van bv. cen trales voor kernenergie. Een in ternationaal lichaam regelt de ruimtevaart en het toezicht op het gebruik van aardsatellieten e.d. Er komt een waarschuwings stelsel tegen strategische over vallen. 3 Kernwapens en andere wapens voor massale uitroeiing mogen niet meer worden gemaakt of ge bruikt. Bestaande voorraden wor den vernietigd en de overblijven de wapens zullen van dien aard zijn dat zij slechts kunnen wor den gebruikt voor het bestrijden van onrust in het binnenland en niet voor agressie. Met deze drie fazen heeft de groei van een internationaal orgaan voor toezicht op de ontwapening gelijke tred gehouden. Wanneer de derde faze ten einde is, zal, aldus het Britse plan, dit orgaan volledig in staat zijn, orde en vrede in de gehele wereld te hand haven'. Eigen nieuwsdienst HAARLEM. Op het allerlaatste ogenblik is gisteravond in Haarlem een algemene broodoorlog voorko men. De rebellerende bakker T. Dekker uit Haarlem-Noord heeft er tenslote, na een hele dag van moeizaam onder handelen, in toegestemd de witte- broodsprijs van vandaag af weer op 41 cent te brengen. Dat geldt echter slechts voor de tijd van vier weken. In die tijd moet de regionale bakkerijcommissie overeen stemming zien te bereiken over het spaarzegelsysteem. Prinses Irene heeft gisteren zij het met enige moeite in Veghel het monument ont huld, dat herinnert aan de lan ding van de 101ste Amerikaanse divisie luchtlandingstroepen, vijftien jaar geleden. Bij het verwijderen van het gordijn van parachutezijde, dat het mo nument aan het oog onttrok, brak het koord, zodat enige padvinders de prinses snel te hulp moesten komen. Niet in het minst uit het veld geslagen legde de prinses daar na een krans bij het monument, dat bestaat uit een grote zwerf kei met daarop een bronzen kangoeroe, het geheime codedier van de divisie. Tachtig Amerikaanse oudstrij ders uit de dagen van de bevrij ding en 23 militairen van de te genwoordige divisie woonden de plechtigheid bij, samen met enige duizenden andere belang stellenden. Na de onthulling werd bij het monument een grootse bloemenhulde gebracht. Van onze correspondent NEW YORK Nog kqeler dan de ontvangst in Washington is de ontvangst geworden die premier Kroesjtsjef gisteren te beurt is ge vallen in 's werelds grootste smelt kroes van nationaliteiten, New York. De duidelijke blijken van misnoegen over zijn bezoek waren geen wonder wanneer men bedenkt dat New York honderdduizenden Oost- europese vluchtelingen herbergt legio. Afgezien van de angstige ogen blikken die mevrouw Kroesjtsjef in het befaamde hotel Waldorf Astoria, een van de bolwerken van het kapi talisme, doormaakte toen zij werd bestormd door vinnig met de elle bogen werkende verslaggeefsters, deden zich geen moeilijkheden voor. ALLES WEG Voor een niet gering deel was dat te danken aan de tot in de kleinste bijzonderheden getroffen beveili- gings- en ordemaatregelen, zowel langs de spoorbaan op de route WashingtonNew York en in de luxe trein die de hoge gasten van president Eisenhower naar New York bracht als in New York, waar de politie zelfs de papierbakken langs de routes die Kroesjtsjef door de stad zou nemen had laten ver wijderen omdat er wie weet een helse machine in zou kunnen worden verborgen. Gedemonstreerd mocht er in New York wel worden, maar op veilige afstand en op voorwaarde dat de demonstranten geen stokken ge bruikten om er hun plakkaten en spandoeken aan te bevestigen. KRETEN Er werd dan ook, onder het wa kend oog van de mannen van de veiligheidsdiensten, in woord en ge schrift hier en daar uiting gegeven aan de gevoelens van verbittering die onder de vluchtelingen leven. Van enige vorm van een uitbarsting van woede kwam het, dank zij de gedisciplineerdheid van de New- yorkers, niet. Het bleef bij af en toe een kreet uit de zwijgende menigte. Er waren maar weinig plakkaten en spandoeken te zien. De teksten logen er niet om: „Kroesjtsjef hier niet welkom", „Gevaar, slechte men sen aan het werk" en „Niki, loop naar de maan maar laat New York aan ons". VOORTREIN Kroesjtsjef en de zijnen reisden van Washington naar New York in een speciale trein van vijftien per sonenrijtuigen die werd voorafge gaan door een voortrein met het oog op de geringe kans dat er ondanks de zorgvuldige inspectie van de ge hele route, de viaducten, overwegen en stations incluis, toch nog sabo tage kon zijn voorbereid op of langs de rails. Kroesjtsjef reisde in het achterste rijtuig, waarop de naam George Washington prijkte. Daaraan vooraf gingen eerst vijf rijtuigen voor Kroesjtsjefs gevolg en de meerei zende Russische journalisten en ver volgens negen rijtuigen met Ameri kaanse en buitenlandse journalisten. Zowel bij het vertrek uit Wash ington als bij aankomst in New York waren de beveiligingsmaatregelen op de stations bijzonder scherp. Een haag van politieagenten en detec tives omringde het Russische staats hoofd. GEWILLIG Even voor het vertrek van de trein uit Washington poseerde Kroesjtsjef zeer gewillig voor de televisiecame ra's. „Deze kant op kijken, meneer K.; naar de lens kijken, meneer K.", riepen de cameramannen. Kroesj tsjef lachte en handelde geheel vol gens hun aanwijzingen en verlan gens. De mannen die verantwoordelijk waren voor de beveiliging van het 22 verdiepingen hoge en tweedui zend kamers tellende Newyorkse hotel Commodore, waar Kroesjtsjef de lunch gebruikte met een groep groot-industriëlen als gast van bur gemeester Wagner, hadden gisteren een zware dag. Tot drie maal toe moesten zij het enorme gebouw van Eigen nieuwsdienst OSS. Twaalfhonderd man per soneel van de Koninklijke Zwanen berg Vleeswarenfabriek te Oss hebben gistermorgen het werk neergelegd en zijn tot vijf uur in de kantine bijeen gebleven. De oor zaak van de staking was ontevre denheid over de loonuitbetaling bij de weekloners. Bij deze fabriek was enkele jaren geleden een verandering in de loon administratie gekomen, waardoor de lonen van de weekloners feitelijk tot maandlonen werden verrekend, met wekelijkse voorschotten. Maandelijks volgde dan de afrekening met over uren, toeslagen, enzovoorts. Deze re geling was bij de weekloners nooit erg in trek. Woensdag was weer zo'n afrekening afgekomen. Er vielen vijf weken in voor de belasting. Het gevolg was dat bij velen het potje negatief uitkwam. Zij gingen dus naar huis met minder geld dan het wekelijkse voorschot. Dat wekte grote ontevredenheid en met de eerste schaft om 8.30 uur werd het werk neergelegd. De mannen ble ven in de kantine. Onderhandelingen met de directie leverden geen resul taat op. Intussen hebben bij Zwanenberg een elfhonderd varkens uitstel van execu tie gekregen. De koelcellen en de kelders blijven vol en alles wacht wat de dag van morgen zal brengen. Mevrouw Kroesjtsjef heeft zich in Amerika door haar onge dwongen vriendelijkheid en haar goedlachsheid vele vrien den gemaakt. Zij steekt haar verbazing over dit won derlijke land niet onder stoe len of banken, en is soms dui delijk onthutst over de gewel dige drukte. Toen zij dan ook bij het verlaten van een land bouwproefstation in de staat Ma ryland wat aarzelend om zich heen stond te kijken, pakte een forse politieman haar bij de hand en bracht haar, vrolijk lachend, naar haar auto. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON. Premier Kroesjtsjef van de Sowjetunie heeft alle Russische heren met klinkende namen in de ruimtevaartwereld die sedert de lancering van de eerste spoetnik stijf en strak hebben vol gehouden dat er in hun land nog nooit een kunstmaanlancering was mislukt in hun hemd gezet. Hij heeft in een gesprek met leden van de senaatscommissie voor bui tenlandse zaken toegegeven dat een week voor de lancering van de twee de Russische raket naar de maan een lanceerpoging was mislukt. Senator Fulbright, de voorzitter van de commissie, vertelde dat Kroesjtsjef zich eerst niet had wil len uitlaten over de vraag of vice- president Nixon het bij het rechte •eind had gehad met zijn verklaring dat drie mislukkingen aan de ge slaagde lancering van het afgelopen weekeinde waren voorafgegaan. Ten slotte was Kroesjtsjef ge zwicht. Zijn onthulling over de mis lukking veroorzaakte opwinding on der de senatoren. Kroesjtsjef zei be reid te zijn op de Bijbel te zweren dat er maar één mislukking was ge weest. Hij daagde Nixon uit op de Bijbel te zweren dat het er drie zijn geweest. Van onze correspondent WASHINGTON. Een schijn baar niet te vermoeien prinses Beatrix heeft gisteren New York verlaten en is begonnen aan een reis van vier dagen door het dal van de Hudson. De bevolking van de plaatsen waar zij komt en dat waren er gisteren heel wat doet al het mogelijke om het de reizig ster naar de zin te maken. In deze streek wonen veel afstammelingen van Nederlandse kolonisten. Honderden schoolkinderen wuifden met Amerikaanse en Nederlandse vlaggetjes naar de Prinses toen zij in Tuxedo de eerste bol kwam planten voor een nieuwe bloementuin, die in het komende voorjaar ongeveer twee miljoen bloemen zal tellen. Later, in West Point, waar prinses Beatrix de beroemde militaire acade mie bezocht, stal zij de harten van de officieren door opgetogen te kijken naar het foutloos exerceren van ruim 2500 kadetten. „Hoe heeft u het hun kunnen leren", vroeg de Prinses ver baasd. De tocht ging verder naar New- burgh. De Prinses bezichtigde er een van de hoofdkwartieren van George Washington uit de revolutie. De vol gende pleisterplaats was het voetbal veld van de academie van Newburgh, waar de Prinses van burgemeester William B. Ryan onder het gejuich van vijftienhonderd schoolkinderen een oude prent van de stad kreeg. HYDE PARK Tegen de avond kwam de Prinses aan op Hyde Park, het landgoed van wijlen president Franklin D. Roose velt. In een afgelegen deel daarvan staat het kleine landhuis, waarin me vrouw Roosevelt na het overlijden van haar man woont. Daar heeft prinses Beatrix vannacht gelogeerd. Koning Boudewijn van België is na een verblijf van vier dagen te Barcelo na naar België vertrokken. Evenals de aankomst werd ook het vertrek van de koning met grote geheimzinnigheid omgeven. Het doel van het bezoek is niet bekend gemaakt. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Droog weer met plaatselijk wolken velden, maar ook zonnige perioden. Overwegend mati ge wind tussen noord en noord oost. Weinig ver andering in tempe ratuur. MIES JE: Ik zie al herfstkleuren. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De Rotterdamse gemeenteraad heeft een door de heer J. Wilschut ingediende motie over de nieuwe lening van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten aan vaard. De raad, zo heet het in de motie, betreurt dat de bank naar het schijnt de centralisering van de voorziening in de kapitaalbehoeften van de ge meenten zo belangrijk acht, dat ter wille daarvan een daling van de ka pitaalrente door haar piet wordt be vorderd, doch integendeel geremd. De raad verzoekt B. en W. van die diepe teleurstelling van de raad te doen blijken ter plaatse waar dit passend is. MERKWAARDIG De interpellant betoogde, dat het rentegamma indertijd was ingsteld om te voorkomen, dat de gemeen ten tegen elkaar zouden opbieden op de kapitaalmarkt. Nu Rotterdam en Amsterdam tegen voorwaarden, die binnen het rentegamma blijven, kunnen lenen, komt de Bank voor Nederlandsche Gemeenten roet in het eten gooien. Wil de bank de centra lisatie handhaven? Merkwaardig was vooral, dat de bank met haar aankondiging kwam op de dag dat de Troonrede over decentralisatie sprak. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De heer E. A. Schiittenhelm is bij Koninklijk be sluit benoemd tot voorzitter van de Nederlandse Televisie Stichting. De benoeming gaat in op 1 november. De heer Schiittenhelm is op het ogenblik hoofd van de afdeling jeugdvorming en volksontwikkeling, en tevens van de afdeling sociaal- pedagogisch onderwijs, van het mi nisterie van O., K. en W. De nieuwe voorzitter van de NTS is 50 jaar oud. Hij heeft vele func ties vervuld op het gebied van de jeugdvorming. O.a. was hij direc teur van het nationaal hoofdkwar tier van de Katholieke Jeugdbewe ging en secretaris van de Nederland se Jeugd Gemeenschap. Op het mi nisterie van O., K. en W. heeft hij zich in het bijzonder beziggehouden met de volksontwikkeling en de ama teuristische kunstbeoefening. De functie van voorzitter van de NTS is ingesteld in een wijziging van het Televisiebesluit, die ten doel heeft een meer efficiënte samenwer king tot stand te brengen tussen de omroepverenigingen in NTS-verband. De voorzitter moet de centrale fi guur worden in de algemene en da gelijkse leiding van de NTS. Bij de tot dusver geldende organi satie had deze taak bij een „alge meen secretaris" moeten berusten, maar een dergelijke functionaris is nooit benoemd omdat de omroepver enigingen baas in eigen huis wilden blijven. DEN HAAG. De voorgestelde ver hoging van de tijdelijke toeslag op de buitengewone pensioenen van 36V2—64 met terugwerkende kracht van 1 januari 1959 is gisteren door de Tweede Kamer goedgekeurd. Ook is het grondbedrag voor berekening van deze pensioenen verhoogd. De heer Wilschut sprak zijn af keer uit over deze gang van zaken. Ziet men niet in dat een dergelijke wijze van handelen de begrotingen van Rijk en gemeenten verzwaart? Een interpellatie moet met een vraag besluiten, aldus de heer Wilschut. Welnu, wat is de opinie van B. en W. over deze manipulatie van de Bank voor Nederlandsche Gemeen ten? ONELEGANT Wethouder mej. Zeelenberg zei als antwoord op de vraag van interpel lant dat ze geen ander woord zou willen gebruiken dan onelegant. De gemeente heeft de dag van in schrijving op de lening, die eerst op 25 september was vastgesteld, verschoven naar 29 september, toen bleek dat de Bank voor Nederland sche Gemeenten de inschrijving op haar lening had bepaald op 24 sep tember. De gemeente kan moeilijk anders doen dan afwachten. Wel hoopte de wethouder dat de institutionele be leggers de beide gemeenten niet in de steek zouden laten en in hun por tefeuille ook deze gemeenteleningen zouden opnemen. Van onze kunstredactie De zeventigjarige tenor Tito Schipa met Caruso en Ben- jamino Gigli behorende tot de grootste zangers van de laatste halve eeuw, komt voor een af- scheidstournee naar Nederland. Voor die tournee heeft de vitale zanger als artistieke gezellin een Nederlands meisje uitverkoren. Het is de sopraan Bernadette van Gogh. De 26-jarige Bernadette werd geboren in Amsterdam. Zij groeide op in Den Haag van waar zij ongeveer tien jaar ge leden naar Zuid-Afrika vertrok. Bernadette voor wie Franz Werfel zijn Lied voor Bernadette geschreven zou kunnen hebben was een der begaafdste leer lingen van het Conservatorium te Kaapstad. Daarom stuurde men haar naar het Schipa-con- servatorium in Rome aan de Via Flaminia. Daar studeert zij nu al vijf jaren onder leiding van Tito Schipa zelf. En nu is het ogen blik gekomen, waarop de meester haar waardig keurde hem op zijn afscheidstournee te vergezellen. De eerste plaats, waar in Ne derland geconcerteerd wordt is Volendam op 30 oktober met het operakoor van Klaas Mooyer. Daarna volgt Amsterdam waar op 1 november in de Kleine zaal van het Concertgebouw wordt gezongen. Schipa vertolkt oud-Italiaanse aria's en Napolitaanse liederen, waarin hij een meester is. Ber nadette van Gogh zingt het ro mantische Italiaanse repertoire. DORDRECHT. Met een luchtbuks van zwaar kaliber heeft een onbe kende Dordtenaar zich wat in schietvaardigheid staan oefenen op in aan bouw zijnde flats aan de Crabbehof. Als doelwit koos hij mooie grote vensterruiten. Hij wist die na wat oefening aardig te raken, zodat hij de aannemer voor zevenhonderd gulden schade berokkende. Advertentie now made in Holland with imported tobaccos

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1