Verolme gereed om grote klant blij te ontvangen „VERGEET ALLE TRADITIES BIJ DEZE VIER SCHEPEN" ZWARE SLAGEN VOOR DE AANKLAGER ALGERIJE OP AGENDA - FRANKRIJK PROTESTEERT Mogelijkheden E.E.G. op lange termijn niet somber Westelijke Grote Drie tegen conferentie over Laos 64 inbraken, eis: zes jaar Zeeuwsch Dagblad Rooskleurig maar toch Soekarno spreekt met gearresteerde proc.-generaal Amsterdam werkt evenSuee! mee Geprikkelde sfeer in Podola's proces I erdoodveroordeelde )uli °p ae Dijklaan te Bergambacht, die Assemblee van V.N. besluit: Burger- en militaip- straal-vliegverkeer Bokskampioen... Scheepje in Maashaven bij wending gezonken REGERING ERKENT DREIGING MAAR: Esso Rotterdam overgedragen Volkslied gevraagd Lustrumherdenking van de bevrijding Geen beslissing over Lauwerszee „Klap in gezicht van de Veilioheidsraad*' Snikerbietencampagne nu al begonnen Vrije middag in B.W. Brandweerkazerne in Soest brandde VAR zoekt steun bij Engeland I)r. lil SI NU HOOGLERAAR Amerika verkoopt rubber uit regeringsvoorraden BESTUURDER DOOR EIGEN AUTO OVERREDEN DUITS-RUSSISCHE BETREKKINGEN China verbindt kwestie- Indië aan Tibet Wijziging treinenloop Delft-Schiedam v-v. Donderdag 17 september 1959 \1> Pag. 5 Protestants-Christelijk T7R gaat van een begroting invloed uit op de economische situatie van ons land. Het is daarom zaak dat de alge mene toestand van nu en het perspec tief van 1960 zo nauwkeurig mogelijk wordt gewogen en geteld. Alleen dan kan er sprake zijn van een begin van vertrouwen in het beleid. De miljoe nennota geeft van die situatie een dui delijk beeld. Het perspectief 1960. ge baseerd op de toestand van nu is gun stig. Meer activiteit in produktieve zin doet het nationaal inkomen sneller toenemen. In 1959 een stijging van zes procent en in 1960 van bijna acht pro cent. In twee jaar tijd 14 procent. Dat is een omstandigheid om voor te dan ken. Want er is veel werk dat wacht in nationaal economisch opzicht. 1. De geboortepiek van 1945/'46 komt voor een groot deel na 1962 zich mel den op de arbeidsmarkt. Dan moeten er arbeidsplaatsen zijn (per plaats vereist dit een investering van min stens 45.000 gulden gemiddeld). Z. De moeilijkheden In de probleemge bieden Zeeland met name kent deze moeten worden verholpen. J. Het. om meer dan één reden, nood zakelijke Delta- en Sloeplan moeten voortgang hebben. 4. Er zijn gewenste activiteiten te over om de groei van het nationale in komen te verwerken. Maar toch, er schuilen grote en ver borgen gevaren. Eén er van is de groot te van de bestedingstoeneming. De consumptie van gezinnen, bedrijven en overheid overtreffen in een snel op gaande conjunctuur vrij spoedig de beschikbare besparingen. In dat geval zou het gevolg zijn een nieuwe rampzalige overbesteding. Ons land is immers bijzonder kwetsbaar in internationaal opzicht. Er zijn boven dien een aantal aanwijsbare factoren, die de besteding zouden versnellen. 1. De vrijere loonvorming doet de con sumptie toenemen. Een generale be lastingverlaging zou dit eveneens tot gevolg hebben, ook met betrekking tot de investering. 2. Een ruime hand van uitgaven door de overheid voor overigens ge wenste doeleinden zou betekenen dat de versnelling van de besteding toeneemt. Er moet dus bewust een beleid wor den gevoerd teneinde de voordelen van de conjunctuur te genieten en toch, tegelijk de gevaren te keren. Dat is de opgaaf waarvoor de rege ring staat. De regering heeft haar be slissing genomen. Alleen voor 1960 geldend. Zij remt de groei van de ge- eigende overheidsuitgaven tot beneden het groeipercentage van het nationaal inkomen (beperking van overheidsbe steding). Zij handhaaft in beginsel de huidige DEN HAAG. De heer Detwiler heeft samen met pro fessor dr. P. S. Gerbrandy als voorzitter van de raad van commissarissen van de nieuwe American European lines ge probeerd „heel Europa wakker te maken" voor wat hij be schouwt als de grootste droom van een mens. Vast staat dat er geen defini tieve bouwopdracht is ver strekt. maar dat men bij Ver olme klaar staat om de grote Amerikaanse klant met enig ge juich binnen te laten. V ast staat ook. dat er vijf procent van de bouwsom van het eerste schip is gestori op het voor lopige contract, dat min of meer als een ontwikkelingsopdracht moet worden beschouwd. Nederlandse vla» De maatschappij, welker hoofdkan toor in Den Haag zal worden gevestigd, wil de vier te bouwen schepen onder Nederlandse vlag in de vaart brengen. Elk schip zou een lengte van ruim 388 meter moeten krijgen en een snel heid van 35 knopen en worden uitge rust met een grote theaterzaal voor 1200 bezoekers, vier nachtclubs, acht dansvloeren, een bioscoop voor acht honderd kijkers en acht eetzalen om in één klap vierduizend hongerigen te spijzigen. Daarenboven vele snackbars, winkels en andere gemakken. Geen cafetaria-schepen dus, zoals een andere plannenmaker, de heer Cantor in zijn gedachten heeft. De overtocht zou er dan ook iets duurder op wor den dan bij de heer Cantor, die tussen de 75 en de 50 dollar voor een retourtje berekend heeft. Twee van de schepen voor de nieuwe maatschappij zouden volgens de plan nen voornamelijk worden gebruikt op de Noordatlantische route, tussen New York en Amsterdam met Cobb in Ier land en Plymouth als tussenhavens. De twee andere wil men inzetten op de Zuidatlantische scheepvaartweg en moe ten dus Lissabon en eventueel in het stille seizoen een Italiaanse haven als Genua als eindpunt krijgen. Samen met een groot Amerikaans reisbureau is de organisatie van de boekingen opgezet en dit bureau zal zich ook onledig moeten gaan houden met de regeling van de cruises des gewenst op gemakkelijke betalings voorwaarden. Met de KLM en andere bij de IATA aangesloten luchtvaartmaat schappijen is contact gezocht om de uitwisseling van passagiers tussen Lissabon en Amsterdam mogelijk te maken en binnenkort moet er een project op tafel komen voor een keten van nieuwe hotels in heel noordwest-Europa. Daarvan zou ook Nederland zijn deel moeten krijgen. Het geld De kosten van al deze plannen zijn enorm. De bouwkosten van elk schip alleen al worden begroot op 128.000.000 dollar. De benodigde 34.500.000 dollar voor de exploitatie en wajorganisatie zijn al gedekt, zo verzekerde de di recteur van de financieringsmaatschap pij van Verolme. mr. J. F. W. Steyn. Voor de kapitalen, die nog gevonden moeten worden, is overleg gaande met een internationaal consortium van ban kiers. Er zouden in dit verband al vele voelhorens uitgestoken zijn naar Duit se, Griekse en ook Nederlandse be drijven. Aan- en afvoer Er is bij deze opzet grondig aan dacht geschonken aan het niet weg te cijferen probleem van de aan- en af voer van de passagiers. Men rekent bijvoorbeeld op parkeerplaatsen in Amsterdam en New York voor tien duizend auto's, op speciale helikopter verbindingen en spoorwegfaciliteiten op hele winkelcentra en uiteraard op grote inschepingspieren. Hotels Amsterdam zou in deze gedachten- gang zes pieren over fceen oppervlakte van dertig hectare moeten neervlijen bij de westelijke petroleumhavens en voor New York heeft men een plan klaar om tegenover het gebouw van de Verenigde Naties eenzelfde omvang rijke accommodatie te bouwen. De Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Hef Amster damse gemeentebestuur staat in zoverre welwillend tegenover da plannen van de Amerikaanse ondernemer dat men inziet dat een geregelde verbinding New YorkAmsterdam, zoals de heer Detwiler zich die voorstelt, voor de hoofdstad bijzonder veel lucratieve zaken zal kunnen op leveren. Men vraagt zich evenwel af in hoeverre hij erin zal slagen zijn ideeën te verwezenlijken. In principe is men bereid om in het gebied van de Westhaven ruimte voor een pier en een grote parkeerplaats beschikbaar te stellen. Men zal mët het werk daarvoor niet begjnnen voordat de bouw van de schepen zich in een duidelijker stadium bevindt dan thans het geval is. DJAKARTA (Reuter) Pre sident Soekarno heeft gisteren een uur lang gesproken met de gearresteerde procureur-gene raal mr. Gatot Tarun Amihardja. Mr. Gatot arriveerde bij het pa leis onder geleide van de militai re politie. Mr. Gatot werd op last van luitenant- generaal Nasution op 10 september ge arresteerd, nadat een militair onderzoek had uitgewezen dat hij een vervolging voorbereidde tegen kolonel Sukendrio en enkele andere hoge officieren. Deze of ficieren waren enkele maanden geleden betrokken bij illegale ruilhandel op Sin gapore. Nasution deed destijds die zaak af met disciplinaire maatregelen. Terwijl Soekarno gisteren op het paleis met mr. Gatot sprak, leidde Nasution een conferentie van legercommandanten over „veiligheidsproblemen". Tot deze conferentie werd al besloten vóór de arrestatie van mr. Gatot. Het legerhoofdkwartier maakte giste ren bekend dat de conferentie ook werd bijgewoond door de generale staf van de marine, officieren van de inlichtingen dienst en vertegenwoordigers van de mobiele brigade van de politie. Het heeft sterk de aandacht getrokken dat in de bekendmaking van het hoofdkwartier niet werd gezegd of ook de Indonesische luchtmacht was vertegenwoordigd! Nederlandse hotelaccommodatie zou de binnenvloeiende mensendrom naar het oordeel van de heer Detwiler niet kunnen verwerken. Er zou bijgebouwd moeten worden. Ook daarvoor liggen plannen klaar. Als er bezwaren zijn heeft scheeps- ontwerper-eommander A. C. Hardy, die mede zijn handtekening zette voor het ontwerp van de nieuwe Rotterdam, er als antwoord slechts één gebaar voorhij wuift met zijn hand. Hij zegtVergeet bij deze plannen alle tradities. Dit wordt groots en onge dacht. Er is maar één werf ter wereld, die de schepen kan verwezenlijken en die werf staat in Rotterdam. JONGEN OVERREDEN 7.1.1 nananaau in ueginsei ae ntntuxr rri* "I belastingdruk (geen uitzetting van be- JgJJ Cl cl °~CI1 ^CPlSt steding door bedrijven en gezinnen). f Zij accepteert volledig de bestedings- verruiming die de vrije onherroepelijk met zich brengt. Naar ons oordeel een wijze en voor zichtige keuze, die vandaag noodzake lijk is. loonvorming tegen chauffeur iroti (rt L/ ROTTERDAM. Tien dagen hechte nis luidde gistermiddag de eis van de officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam tegen de 32-jarige chauffeur Al menen wij het te moeten betreu- w- F'e J- u>' Bergambacht, omdat hij een a-. a» loco verkeersongeluk zou hebben veroorzaakt ren dat in de begroting 1960 van een waarbij de tienjarige jongen G. van den nodige reserve geen sprake is. Wouden uit Bergambacht om het leven kwam. G. A. Kielt. Als bestuurder van een vrachtauto met aanhangwagen (in totaal zestien rT1 lil meter lengte) wilde de chauffeur op 1 i nog geen vijf en een halve meter breed inliraL'fll is' een Iinks van de weg stilstaande plCC^I I CCK.S 1111)1 clK.4 II (vrachtauto passeren. Voor hem fietste Eigen nieuwsdienst ANTWERPEN De Antwerpse po litie heeft de 33-jarige Nederlander P L. gearresteerd. Hij wordt verdacht van een reeks van diefstallen. Hij heeft die in een jaar tijds gepleegd. Tot vorig jaar september heeft hij ge vangen gezeten in een Belgische gevan genis. Na een geruchtmakende rechts zaak werd hij in september 1948 door het Antwerpse Assisenhof wegens moord op een Antwerpse taxichauffeur en ver scheidene gewapende overvallen ter dood veroordeeld. Het vonnis werd nooit voltrokken. Zo kon de man na tien jaar gevangenis straf bij genademaatregel vrij worden gelaten. Terstond heeft hij toen het oude handwerk weer opgevat, zij het in ge matigder vorm. de jongen. De J dacht, naar hij zei, eerst de jongen in te halen en dan nog <ïe andere vrachtauto voorbij te kun nen gaan. Dit ging echter niet meer. De jongen werd geraakt, viel, en kreeg de aanhangwagen over zich heen. De chauffeur zou niets hebben ge merkt en is doorgereden. De officier van justitie, mr. I. H. van de Roemer, meende dat verdachte een te groot risico had genomen, gezien de lengte van zijn combinatie. Er was maar een kleine berekening nodig om te zien a'at dit niet meer ging, zei hij. Het was inderdaad een berekenings- fout, gaf de verdediger toe. „Verdachte is erg door het gebeurde geraakt. Hij is de zelfde avond' nog naar de ouders van de jongen gegaan, en heeft ook de be grafenis bijgewoond". De verdediger vroeg geen hechtenisstraf op te leggen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Er zal een grotere coördinatie moeten komen tussen de militaire- en de burgerluchtvaart met straalvliegtuigen boven ons land. Dat blijkt uit de begroting van verkeer en waterstaat. De straalverkeersvliegtuigen zullen hoger vliegen dan de thans in gebruik zijnde vliegtuigen. Zij zullen daarmee in het domein komen waar tot nu toe al leen militaire straaljagers vlogeh'. De maatregelen die dat dreigende pro bleem zullen moeten voorkomen zijn thans in studie. Van onze correspondent LONDEN. Opnieuw heeft de openbare aanklager in het proces tegen Podola, de Duitser die ervan wordt beschuldigd een Britse politieman gedood te heb ben, zware slagen moeten incas seren. Een der getuige-deskundigen, dr. Michael Ashby, een bekend psychi ater, achtte de politieverklaring dat Podola bewusteloos was geslagen door de deur waarmee twee zware politiemannen zijn hotelkamer bin nenvielen, „volkomen onaanvaard baar". Volgens de politie en de open bare aanklager zou Podola daarna nog enige minuten hebben doorge vochten, „zoals een bokser dat wel eens doet nadat hij knock-out ge slagen is." De geprikkelde sfeer die heerst tus sen de juristen en de psychiaters werd duidelijk getekend toen dr. Ashby het zout nog eens extra in de wonde wreef. Hij verklaarde namelijk met grote na- Slechts vege lijf gered ROTTERDAM. Het m.s. Dana 2, groot 373 ton, is gisternacht bij het draaien in de Maashaven gekapseisd en gezonken, vermoedelijk doordat de dek lading is gaan schuiven. De schipper, de veertigjarige H. Veld man en zijn 37-jarige echtgenote, kon den zich met de roeiboot in veiligheid stellen. Daar het schip in enkele minuten in de diepte verdween, kon het echtpaar niets van zijn bezittingen redden. Alle kleding, huisraad, en een geldkistje met 2200 gulden bleven erin achter. De la ding bestond uit 360 ton lijnzaadschilfers. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De mogelijkheden van de Europese Economische Ge meenschap op iets langere termijn ziet de regering niet somber in. Wel erkent zij dat de huidige situatie een dreiging bevat, nl. dat zich in Europa twee economische groepen gaan vor men. Een dergelijke ontwikkeling moet met alle middelen worden voor komen, omdat dan immers de eenheid van Europa eer geschaad zou worden dan gediend. Deze uitspraak doet de regering in het eerste verslag dat zij over de uitbreiding eerste verslag dat zij over de uitwerking E.E.G. heeft uitgebracht aan het parle ment. Het uitvoerige verslag bevat behalve deze vermelding van de moeilijkheden met de vrijhandelszone en het ontstaan van een tweede groep samenwerkende Europese landen (de zeven van Stock holm). tal van punten op allerlei gebied waarbij de landen van de E.E.G. in het afgelopen anderhalf jaar nog geen stap vooruit zijn gekomen. TWEE GROEPEN Wat de associatie betreft lokt het voor uitzicht dat op 1 juli 1960 in Europa twee groeperingen van landen zullen bestaan, waarvan de leden elkaar onderling twintig procent tariefpreferentie verlenen, de regering niet aan. Bijna een kwart van onze uitvoer gaat naar de landen van „de zeven" en bovendien ontstaat er dan juist die economische splitsing, welke de politieke verhoudingen en ook het doel van een grotere Europese gemeen schap slechts kan schaden. Een Laotisfche vrouw rust een ogen blik uit tijdens een patrouille in het noorden van Laos. Vele vrouwen nemen deel aan de gevechten met de communisten in dit gebied. NEW YORK (Reuter) De AM gerijnse kwestie is onder protest van Frankrijk maar zonder stemming op de agenda van de nieuwe zitting van| de Algemene Vergadering van de j Verenigde Naties geplaatst. Evenals voorgaande jaren schoof de, agendacommissie de kwestie van toe- j lating van de Chinese Volksrepubliek weer voor een jaar op de lange baan. I De voornaamste van de ruim 50 an-j dere punten die gisteren op de agenda werden geplaatst zijn: het vreedzame' gebruik van de wereldruimte, voort zetting van de hulp aan uit Palestina gevluchte Arabieren, en de financie ring van het politieleger van de Ver-| enigde Naties. De Franse vertegenwoordiger in de agendacommissie. Armand Bérard, zei dit zijn land de Verenigde Naties het rechtblijft ontzeggen de Algerijnse kwestie in behandeling te nemen en bij voorbaat alle daarop betrekking hebbende resoluties en besluiten van nul en gener waarde verklaart. Op neming van de Algerijnse kwestie in de agenda betekent een flagrante be moeienis. zei hij, met de Franse sou- vereiniteit en is daarom in strijd met artikel twee van het handvest. Bérard drong echter niet op stemming aan. Op voorstel van 25 Afrikaanse en Aziatische landen werd de Algerijnse kwestie daarop op de agenda ge plaatst. Er werd niet over het voor stel gestemd. Met 12 tegen 7 stemmen bij 1 ont houding verwierp de agendacommissie een Indisch voorstel over een uitge breid debat in de Algemene Vergade ring over de vraag of de Chinese Volksrepubliek zal worden toegelaten tot d*> Verenigde Naties. Met 11 tegen 7 stemmen bij 2 onthoudingen aan- GROOT TANKSCHIP Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Het turbinetankschip Esso Rotterdam, groot 36.000 ton, is gis teren te Rotterdam door C. van der Gie- sen en Zonens scheepswerf N.V. te Krim pen aan de IJssel overgedragen aan Es so Nederland N.V. in Den Haag. De Esso Rotterdam is een van de grootste tankschepen onder Nederlandse vlag. Van afmetingen is het schip vrij wel even groot als het nieuwe vlagge- schip van de Holland-Amerika-lijn, de Rotterdam. De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, die de overdracht bij woonde. verklaarde er blij mee te zijn, dat Esso Nederland in en om Rotter dam grote projecten in uitvoering heeft. Met het in dienst stellen van het nieu we schip en straks van de nieuwe raffina derij zal Rotterdam, aldus de burge meester, als oliehaven weer in belang rijkheid groeien. De Esso Rotterdam zal morgen naar zee vertrekken om in Libanon haar eer ste lading te halen, die is bestemd voor Wilhelmshaven. Gezagvoerder is de heer H. Schol. - Op de werf van Van der Giesen wordt duizend pond (ongeveer tienduizend gul-gebouwd aan een tanker van dezelf den) uitgeloofd voor het componeren de afmetingen als de Esso Rotterdam, van het Nigeriaanse volkslied. De tekst van dat volkslied is volledig afgedrukt in een advertentie in de Times over deze prijsvraag. vaardde de commissie een Amerikaans voorstel inhoudende dat de Algemene Vergadering in deze zitting geen voor stel over uitstoting van Nationalistisch China of toelating van de Chinese Volksrepubliek in behandeling zal nemen. In tegenstelling tot vorige malen ver dedigde de leider van de Indische de legatie, Krisjna Menon, het voorstel zeer kort. Hij sprak maar vijf minuten. Van onze correspondent LONDEN. De regering van de Fe^ deratie van Nigeria heeft een prijs van De gevraagde nationale melodie moet worden gecomponeerd voor piano. De sluitingsdatum van de prijsvraag is 30 november. DEN HAAG Evenals in 1955 zal volgend jaar de nationale bevrijdings dag als lustrumherdenking worden ge vierd. De plannen voor deze herdenking staan nog niet vast. maar voorlopig is er op de begroting van het departement van algemene zaken een post van 50.090 gulden voor opgenomen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Er is nog steeds geen definitief besluit genomen over het al dan niet afsluiten van de Lauwerszee en evenmin zijn daarover de nodige adviezen al uitgebracht. Dit heeft minister Kort hals geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Posthumus. Het is dan ook niet juist dat nu al tot opheffing van het bureau Lauwerszee- werken van Rijkswaterstaat wordt over gegaan, zo zegt de minister. Naar zijn oordeel kan het beleid ten aanzien van de Lauwerszee besproken worden met de Staten-Generaal bij de behandeling van de begroting van zijn departement. O NEW YORK (Reuter) Na de Verenigde Staten heeft ook Frankrijk het voorstel van de Sowjetunie over een internationale conferentie van de hand gewezen, maar Engeland heeft Eigen nieuwsdienst er de voorkeur aan gegeven de beslis sing over te laten aan de Veiligheids raad van de Verenigde Naties. Amerika en Frankrijk hebben bij hun afwijzing de overweging laten gelden dat aanvaarding van het voorstel van de Sowjetunie zou neerkomen op een voor bijgaan aan de Veiligheidsraad. Eerst rapport Engeland staat op het standpunt dat de Veiligheidsraad aandacht aan het voorstel zou kunnen schenken zodra de De betekenis van Benelux in de E.E.G. blijft in het verslag buiten beschouwing. Benelux moet vóór blijven op de tot standkoming van een gemeenschappe lijke markt, zo heet het naar aanleiding van de vermelding van de resultaten van de conferentie op a'e Hoge Veluwe. Daar zouden „althans in principe" de meningsverschillen omtrent de harmoni satie van het landbouwbeleid zijn opge lost, maar het verslag vermeldt niets over de vooruitzichten van de uitwer king van de gemaakte afspraak Het voortd'urend streven naar een zo krachtig mogelijke nationale economie is noodzakelijk om weerstand te kunnen bieden aan eventuele spanningen tijdens het proces van de geleidelijke totstand koming van de gemeenschappelijke markt, aldus de slotbeschouwing. Daar in wordt ook het handhaven en verder ontwikkelen van onze overzeese betrek kingen als een nationaal economisch belang van de eerste orde aangemerkt HUISPERSONEEL - DEN HAAG Het recht van een halve vrije dag per week voor huispersoneel zal, volgens een ontwerp van minister Beerman, verankerd moeten liggen in het Burgerlijk wetboek. Hij heeft daartoe een voorstel tot wijziging van artikel 1638 w ingediend. De minister ziet moeilijkheden van praktische aard om de rechten van het huispersoneel op dit gebied onder te brengen in de Arbeidswet. De administra tieve voorwaarden van deze wet kunnen niet op arbeid in het particuliere huis houden worden toegepast. Vandaar de wijziging van het betreffende artikel in het Burgerlijk wetboek. Voor het verkrijgen van de halve vrije dag per week worden als voorwaarde gesteld: minstens zes dagen per week werken bij dezelfde werkgever met ten minste 42 werkuren per week. Het ont werp stelt als regel, dat de vrije halve dag des middags wordt gegeven. Bij bij zondere omstandigheden in het gezin (ziekte van de huisvrouw bijvoorbeeld) kan als uitzondering de vrije halve dag vervallen. Boven het gewone loon dient dan vol gens het ontwerp een extra vergoeding van een twaalfde van het weekloon te worden betaald. SOEST. Een deel van de brandweer kazerne in Soest is gistermorgen vroeg uitgebrand. Een nevefepuit (waarde tach- door de raad ingestelde subcommissieI tig duizend gulden), dertig uniformen, van onderzoek rapport heeft uitgebracht. een grote voorraad slangen en het reser- De Sowjetunie wenst een internationale ve materieel gingen verloren. De schade ZEVENBERGEN. In het westen I conferentie over Laos waaraan alle lan- van Brabant en in Zeeland is gisteren de suikerbietencampagne begonnen. Dat is een paar weken eerder dan normaal. Dat komt door de bijzonder droge zomer. Aan het droge weer ook is het te wijten dat de bieten er over het alge meen slecht bij staan. De verwachting is dat de opbrengst per hectare zal schommelen tussen 35 -en veertig ton. Dat is twintig ton per hectare minder dan vorig jaar. Daar staat tegenover dat er dit jaar vijftien procent meer hectaren met sui kerbieten zijn beplant dan vorig jaar en dat het suikerpercentage van de bie ten een a twee procent hoger zal liggen. Desondanks zal de binnenlandse produk- tie ver beneden die van vorig jaar blij ven. Verbreding Suezkanaal LONDEN (Reuter). De Verenigde Arabische Republiek, die van de wereld bank een lening tracht te krijgen voor de verbreding van het kanaal van Suez, doet thans pogingen om voor deze plan nen de steun van Engeland te krijgen. De minister van financiën van de V.A.R. Abdoel Kaissoeni. die op het ogenblik een particulier bezoek aan Engeland brengt, heeft gisteren met zijn Britse collega een lang gesprek over deze kwestie gehad. Er zijn geruchten dat Engeland bereid is een lening van ten minste een miljard gulden voor te stellen, maar diplomatieke waarnemers geloven dat de regering, zo kort voor de ver kiezingen, nog geen definitief besluit heeft genomen. den zullen deelnemen die in 1954 Genève confereerden over Indochina Een van die landen was de Chinese Volksrepubliek. De meningen onder de leden van de subcommissie van onderzoek over de vraag of het onderzoek zich moet uit strekken tot het strijdgebied in het noorden van Laos schijnen verdeeld «-te zijn. De voorzitter, de Japanse diplomaat Sjiboesawa, is voor onderzoek ter plaat se; het Tunesische lid Bourguiba, geeft er de voorkeur aan dat de subcommissie in Vientiane, de hoofdstad van Laos, blijft en zich daar een oordeel vormt aan de hand van de voorlichting door de regering De subcommissie kan niet aan het werk gaan voordat eenstemmigheid is bereikt over te volgen gedragslijn Van onze Haagse redactie DEN HAAG Professor dr. K. A, Busia uit Ghana heeft zijn politieke acti viteiten, die hem uit zijn land hebben verdreven, voor drie jaar onderbroken Tot in 1962 zal hij verbonden zijn aan het institute of social studies als hoog leraar in de sociologie. Het is de be doeling dat hij een deel van zijn tijd tevens les zal gaan geven aan een leer stoel van het Afrikaanse studiecentrum aan de Leidse universiteit. Bij de opening van het achtste acade mische jaar van het instituut heeft prof. Busia gisteren zijn inaugurale rede uit gesproken: „sociologie in een snel ver anderende gemeenschap". wordt op een half miljoen gulden geschat. Het lukte de gealarmeerde leden van de vrijwillige brandweer op het nipper tje net genoeg materieel uit het branden de gebouwte halen om er het vuur mee te blussen. De oorzaak van de brand is niet bekend. WASHINGTON, (Reuter) De Ame rikaanse regering zal in de komende ne gen jaar in totaal 470.000 long ton na tuurrubber uit haar voorraden verkopen. Deze verkopen zullen geleidelijk worden uitgevoerd zonder de marktverhoudingen te verstoren. Verwacht wordt dat deze in het komende voorjaar zullen worden begonnen. De opbrengst is bestemd voor uitle ning aan vele gemeenten voor de finan ciering van nieuwe in het lopende jaar te beginnen kapitaalswerken. Na het bekend worden van de voor genomen rubberverkopen door Amerika toonden de rubbermarkten van Londen en New York een flauwe stemming. Vette Loeien: aanvoer iets meer: handel tr.' Loiter; vlug; niet •fniet 8 raln- nict slacht, paarden; korter, kalm: ong< lijk; const a PIJXAC1 3,20-3.50, ig: niet gel: goed; prljsli. als edelijk, tame- 15 Tomaten A 3,23—3,60, CC 1.30—1.70 B 24—26, C 19. D A 36, B 23, C 18, D 12, ki giofstek 9—24, bloemkool (6) 28—36, (8) 21—33, (10) 12 cent, uien 9-16. 47, andijvie 7-9, sla 4- 1S, snijbonen 34—74, stambonen 51—39, pronkbonen 1825, Duitse priucesseboneu 4455, stokprmcessebo- nen 80SI. druk: „Ik spreek als deskundige", en voegde er toen na een korte pauze met een glimlachje aan toe: „Op de univer siteit ben ik namelijk bokskampioen geweest." Het eigenlijke proces tegen Podola is nog steeds niet begonnen, omdat het niet vaststaat of zijn geheugenverlies al of niet voorgewend is. EINDHOVEN. De in Parijs wonen de Eindhovense kunstschilder Jan van de Ven. die op het ogenblik een expositie houdt in de Krabbedans te Eindhoven, is gisternacht zwaar gewond doordat hij door zijn eigen auto werd overre den. Hij had een bezoek gebracht aan de cartoonist Ton Smits in de Melati van Javastraat. Daar de motor van zijn auto weigerde, gebruikte hij de zwengel. Op het zelfde moment dat de motor aansloeg, begon de auto te rijden. De heer Van de Ven viel en kreeg de wa gen, waarin al vier man waren gaan zitten, over zich heen. Met een zware hersenschudding, enige gebroken ribben, een gebroken sleutelbeen en inwendige kneuzingen is hij naar het St. Jozef ziekenhuis te Eindhoven overgebracht. Kroll brengt verslag uit MOSKOU (Reuter) De Westduitse ambassadeur in Rusland, Hans Kroll, zal morgen naar Duitsland1 vliegen om verslag uit te brengen over de Duits- Russische verhoudingen. Gisteren heeft hij een lang gesprek gehad met de Rus sische plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken, Zorin, over de be langrijkste strijdpunten tussen de beide landen; ook d'e brieven die Kroesjtsjef en Adenauer onlangs hebben gewisseld, kwamen ter sprake. Het is verslaggevers opgevallen, dat Kroesjtsjef voor zijn vertrek naar Ame rika, waar hij ongetwijfeld ook over de Duitse kwestie zal spreken, vrij uitvoe rig afscheid nam van Kroll. PEKING (Reuter) Voor het eerst heeft China gisteren openlijk de grens- moeilijkheden met Indië verbonden aan de Tibetaanse kwestie. Het officiële blad van de Chinese communistische partij verklaarde dat China bereid is te o^ Ier- handelen over de toestand aan de In- disch-Chinese grens, maar dat Indië er dan goed aan zou doen „een einde te maken aan de anti-Chinese activiteiten van de Dalai Lama en de Tibetaanse rebellen die in Indië verblijven." Het artikel is vermoedelijk een ant woord op het voorstel van premier Nehroe om de grenskwestie op te lossen door onderhandelingen. UTRECHT. In verband met be langrijke werken aan de brug over de Poldervaart zal van zaterdag 22.50 uur tot zondag 11.00 uur op het baanvak DelftSchiedam v.v. geen treinverkeer mogelijk zijn. Gedurende deze tijd zullen de treinen tussen Den Haag H.S. en Rotterdam C.S. v.v. over Pijnacker worden geleid. De treinen tussen Den Haag H.S. en Delft v.v. blijven norm-aal rijden, met dit verschil, dat in beide richtingen in Den Haag H.S. moet worden overge stapt. Tussen Delft en Schiedam v.v. en tus sen Delft en Roterdam C.S. v.v. zal een busdienst worden ingelegd. Teneinde in Rotterdam C.S. aanslui ting te kunnen geven op de normale treinen zullen zondag ook bussen van Delft naar Rotterdam C.S. rijden, die twaalf minuten voor de in de reisgids aangegeven tijd vertrekken, te weten: Delft vertrek 5.55 uur, 6.18, 7.00, 7.56, 8.29, 8.57, 9.29, 9.57 en 10.27 uur. Tussen Schiedam en Rotterdam zullsn op zaterdagavond en zondagmorgen en kele treinen uitvallen. Juwelen „in het water" Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Zes jaar gevan genisstraf met aftrek heeft de procureur-generaal bij het Haag se gerechtshof geëist tegen de 29- jarige Rotterdamse schilder Ph. J. van der B., die met zijn zwager V. in de loop van 1958 maar liefst 64 inbraken heeft gepleegd. De Rotterdamse rechtbank had beide verdachten zes jaar opgelegd, hoewel tegen Van den B. maar vier jaar was gevorderd, en hierom kwam hij in ho ger beroep. Al eerder was Van den B. met zijn zwager op het inbrekerspad geweest. Hij had toen voor twaalf inbraken ander half jaar gehad, maar direct na het ver lopen van de proeftijd bij de voorwaar delijke invrijheidsstelling was hij weer in contact gekomen met V., en toen hij daarop zonder werk geraakte, waren zij weer in de oude fouten vervallen Aanvankelijk opereerden zij per brom fiets, later per motor en tenslotte kon er wel een auto af. In en om Rotterdam lag het arbeidsterrein. Voornamelijk geld en juwelen vormden hun buit. OP DE UITKIJK „Waar zijn die juwelen gebleven?", vroeg de president de verdachte, maar deze bleef het antwoord schuldig. „Mijn zwager heeft altijd gezegd dat ze onverkoopbaar waren en hij ze daarom maar in het water had gegooid," deelde hij mede. „Weinig aannemelijk," vond de president en de verdachte beaamde dit volmondig. De raadsman betoogde, dat Van der B zeker geen gelijke .straf verdient als aari V. is opgelegd. Hij heeft meestal alleen op de uitkijk gestaan, was niet gewapend, zoals zijn zwager (hij wist hiervan naar zijn zeggen zelfs niets af> en van de buit heeft hij lang niet de helft »oie-p«Pll Op het stationsemplacement te Alkmaar is gisterochtend de 25-jarige rangeerder S. Viering uit een range rend postrijtuig gevallen. Hij kwam daarbij met het hoofd tegen een sein paal en hij werd zo ernstig gewond dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. Het slachtoffer was gehuwd en had geen kinderen.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5