Zierikzee officieel nu door keersluis ve iiig Ongerustheid in Oostkapelle over hardnekkige geruchten Minister Korthals drukte de knoppen in BURGEMEESTER LAAT „ZUCHT VAN ZIERIKZEE Een Belg mag best drie biertjes drinken Elke dag zeventig liter water per persoon RENNIES RENNIES Deur dicht voor de marine Ingewikkelde verkeerszaken voor kantongerecht Gemeente ziet weinig heil in een samenvoeging Vrouwenpolder-Veere AANDACHT VOOR WATERWERING Auto in de vest Levensader Geen lijdelijkheid Zeeland krijgt geschenk van andere provincies Aannemer schonk schilderij LANDBOGWSCHUUR AFGEBRAND Orgelconcert in Noorderkerk Busje kantelde op Nieuwlandseweg DAAR KLOPT IETS NIET... Uw maag sméékt om Vreemdelingenverkeer móet in betere banen geleid Veertigjarig jubileum bij N.V. Stoomtram Veertig jaar eonsul Gevonden voorwerpen BESPREKINGEN OVER KANAALVERBREDING I/m.iserdag 17 september 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 ZIERIKZEE De minister van Verkeer en Waterstaat, dr. H. A. Korthals drukte gistermiddag twee knoppen in, die beide het opschrift -open snel" droegen. De grote deuren van de keersluis te Zierikzee werden daardoor in werking gezel. Terwijl het water wit schuimend door de sluis stroomde, wist liet gemeentebestuur van Zierikzee, de mensen van beide waterstaten en alle andere aanwezigen het: een van de zwakste schakels in de waterkering op Scbouwen-Duiveland is nu officieel, door de ministe riële handeling weggenomen. Zoals men weet, is de keersluis die in juni van dit jaar moest worden opgeleverd, in de afgelopen winter reeds in gebruik ge weest. Tien maal deed de nieuwe waterwering reeds dienst. Het herstel van een zwakke plaats in de waterkering: is niet slechts een eilandelijk of provinciaal, doch natio naal belang, zo zei de burgemeester van Zierikzee, mr. F. Th. Dijckmees- ter, nadat hij de minister, de waarne mend commissaris der Koningin en de verdere aanwezigen had verwelkomd. Het bezoek van de minister onder streept het belang van de sluis. Mr. Dijckmeester toonde zich zeer erkentelijk jegens de commissaris der Koningin, die zich meermalen persoon lijk met de uitvoering van de plannen heeft ingelaten en het provinciaal be stuur. Het kanaal van Zierikzee, dat sinds jaren als zwakke plaats in de water kering bekend stond, is daarnaast de levensader van de stad, zo vervolgde de burgemeester, die daarna een histo risch overzicht gaf van de totstandko ming van het kanaal, aan het begin van de 17e eeuw. De waterkering gaf tot aan het einde van de. vorige eeuw nooit moeilijkheden. Toen kwam het water tot in Zierikzee. Daarna moes ten de vloedplanken steeds worden ver hoogd. Het is nu zo ver, vervolgde de bur gemeester. Wij zijn van de misère van de vloedplanken, hoe pittoresk Het grote moment is gekomen. Drs. Korthals stelt de keersluis officieel in gebruik. Bij het raam zien we de hoofd ingenieur-directeur van de rijks waterstaat in Zeeland, ir. J. H. van der Burgt. Minister hoort vragen aan ZIERIKZEE. Twee sprekers ves tigden gistermiddag, tijdens een bijeen komst na afloop van de ingebruikstel ling van de keersluis, in de Sehutters- zaal van het stadhuis, de aandacht op de maatregelen die nog genomen dienen te worden, wil Zeeland ook bij storm vloed veilig zijn. De waarnemend commissaris der Ko ningin, de heer C. Philipse, uitte tegen- ovër de minister van Verkeer en Wa terstaat zijn dank, om wat voor Zeeland wordt gedaan. De miljoenennota stemde enerzijds tot vreugó'e, maar was ander zijds aanleiding, de bijzondere aandacht van de bewindsman te vragen voor een aantal belangrijke zaken. Hij noemde onder meer de veiligheid langs de Wes- terschelde. Ook sprak de heer Philipse de hoop uit dat spoedig een algemene bijdrage- wet tot stand zou komen. De dijkgraaf van het Waterschap Schouwen-Duiveland, de heer A. M. Ge luk, noemde de nieuwe keersluis, die wel een verbetering is, een coupure in de waterkering. Eigenlijk zou, z<pals de gehele waterkering, ook de sluis in han den van het waterschap moeten zijn. maar omdat er ook havenbelangen mee gemoeid zijn, achtte de dijkgraaf het toch beter, dat de sluis in gemeentehan den blijft. De heer Geluk vroeg zich af, of het eiland een stormvloed als die van 1953 zou kunnen keren. Met bezorgdheid, zo zei hij, gaan wij nog steeds de winter tegemoet. Hij drong er bij de minister op aan, te bewerkstelligen dat er voor dijkverbetering op het eiland alsnog meer gelden steld. beschikbaar worden ZIERIKZEE. - De bevelvoerders van twee mijnenvegers die gisteren in de Ziervkzeese haven lagen, waren helemaal niet blij met het ministerieel bezoek. Juist toen de havenmeester de sluisdeur dichtdeed, opdat de minister die officieel zou kunnen opendoen, dienden de mijnenvegers zich aan, met de wens door de keersluis te varen. De havenmeester, die strikte order had gekregen, hield de deur echter dicht, wat de marinemensen ook zeiden. Ongeveer drie uur moesten de man nen van de beide mijnenvegers wach ten, totdat de minister de weg voor hen vrijmaakte. De boosheid was inmiddels alweer gezakt. Keurig in de houding stonden de Jantjes op het dek en brachten de groet aan de Excellentie. ook, nu af. Zierikzee slaakt een zucht van verlichting. Ik wil u die zucht laten horen. Tot ieders verwondering klonk toen een duidelijk hoorbare, diepe zuoht. De minister glimlachte breed. Men liet, door het overhalen van een handle, op dat ogenblik lucht ontsnap pen uit de luchtkamers, die in opgebla zen toestand de opening tussen de on derkant van de sluisdeuren en de bo dem van de sluis, hermetisch sluiten. Eerst wanneer de lucht hier wordt ver wijderd, kan men de sluisdeuren ope nen. De burgemeester bood aan de minis ter als aandenken aan Zierikzee een exemplaar van het boek Gekwelde grond" aan. Ook drs. Korthals wees in zijn toe spraak op de tweeledige verbintenis van Zierikzee met het water. Hij zei, dat het rijk helpt, hier door de bouw van de keersluis. In de wetenschap dat de ontvangers de hulp niet in lijdelijk heid ondergaan. De steun zij een .sti mulans tot zelfwerkzaamheid. De bewindsman roemde het provin ciaal bestuur voor het werk, gedaan tot concentratie van de waterschappen, waarvan, aldus drs. Korthals, de ge- volgens reeds nu merkbaar zijn. Hij gaf voorts uitdrukking aan zijn grote waardering voor de goede samenwer king tussen de gemeente Zierikzee en de rijkswaterstaat, waarvan, aldus de minister, dit fraaie en zeer moderne kunstwerk de vrucht is. ,,De Valk" van de rijkspolitie te wa ter en de Schouwen" van schipper Doeleman, voeren, nadat de minister de sluisdeur had geopend, fraai ver sierd door de keersluis. Advertentie Wij en ons voorgeslacht Over de erfelijkheidsleer van de mens gaat een zeer belangwekkend artikel in het septembernummer van SPREEKUUR THUIS. De erfelijkheidsleer bepaalt niet alleen voor een deel de gezondheid van het komende geslacht, maar speelt ook een rol in het voorkómen en genezen van ziekten bij onze huidige generatie. Het populair - medische maandblad SPREEKUUR THUIS bevat een keur van andere hoogst interessante artike len. Zij geven U een gezonde kijk op; Uw gezondheid. Koop het nieuwe nummer bij een kiosk, boek- of tijdschriftenhandelaar. Het is in he£ belang van Uw hele gezin! HAARLEM. De provinciale besturen in Nederland hebben met elkaar afge sproken dat zij samen een geschenk zullen aanbieden ter gelegenheid van de opening van het nieuwe provinciehuis van Zeeland te Middelburg. Het huis dient ter vervanging van het gebouw dat tijdens de oorlog werd verwoest. De colleges van Gedeputeerde staten zijn overeengekomen dat iedere provin cie duizend gulden voor het gemeenschap pelijk geschenk beschikbaar zal stellen. KOEIEN IN BUURWEI KIND AAN HUIS TERNEUZEN. Drie glazen bier is voor een Belg niet veel, vond de waarnemende kantonrechter in Terneuzen, mr. H. M. C. van Sonn, daarom veroordeelde hij de Belg T. N. uit Soignon tot een boete van tien gulden. De officier van justitie, mr. T. Lebret, eiste 15 gulden. Dat was ook al laag, omdat de eiser er rekening mee had gehouden, dat de Belg zelf van zijn fout melding had gemaakt. De bewuste Belg had op 15 maart bij het voorbijrijden van een geparkeerde auto niet tijdig gestopt en daardoor een aanrijding veroorzaakt. Dit gebeurde te Terneuzen. Mr. van Sonn bracht dank aan mevr. W. A. Zijlstra, lerares Frans, die als tolk fungeerde. Hij noemde de wijze waarop zij haar taak had vervuld, bijna een plei dooi. De technische ambtenaar H. T. was met zijn auto op 26 juni in Terhole. Rijdende achter een handkar wilde hij deze inha len. Van de tegenover gestelde richting naderde echter een grote vrachtauto met aanhangwagen. Daar deze te weinig ruim te had om door te rijden raakte de aan hangwagen de gevel van een huis. De officier noemde dit weer een geval van gokken; T. had achter de kar moeten blijven. De eis luidde 75 gulden of vijftien dagen. Gezien de ernst van het geval achtte de kantonrechter een zware boete op zijn plaats en vonniste conform de eis. In Hontenisse schijnt het regel te zijn dat runderen van de ene landbouwer bij GOES. Het waterverbruik per hoofd, gerekend naar het aan tal werkelijke gebruikers van de aangeslotenen op het net van de N.V. Waterleiding Mij „Zuid-Be veland" bedroeg in 1958 per et maal zeventig liter. In 1958 ging de N.V. Waterleiding Mij. „Zuid-Beveland" voort met het aansluit- baar maken van zgn. onrendabele per celen in het concessiegebied. Tengevolge van de bestedingsbeperking was het aan tal percelen, waarvoor de rijkssubsidie regeling kon worden toegepast 295, waar van honderd in Zeeland en 195 in Noord- Brabant. Het ligt in het voornemen de resterende percelen in het westen van het concessiegebied op basis van urgentie en aangepast aan een zo efficiënt moge lijke technische oplossing aan te sluiten. Het tempo wordt bepaald door de grootte van de jaarlijkse toewijzing van het rijk. De voortdurende stijging van het aantal aansluitingen, was, aldus het jaarverslag, aanleiding om meer aandacht te besteden aan de grondwatervoorziening in de West Keurig in de houding staan de marine mensen op het dek van de mijnen veger, die door de keersluis van Zie rikzee vaart. Geen wonder, want ge heel links staan de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals en de burgemeester van Zie rikzee. ZIERIKZEE. De burgemeester van Zierikzee ontving gisteren, tijdens de bijeenkomst in de Schutterszaal van het stadhuis, namens het gemeentebestuur een schilderij, dat de bouwput voor de sluis in aanbouw voorstelt. Achter de bouwput ziet men twee schepen, die de band van Zierikzee met het water verbeelden. Op de achtergrond staan de St. Lievens Monstertoren en de Zuidha venpoort. Het was een geschenk van de aan nemer, de firma Volker Beton uit Slie- drecht. De schilder, de heer M. Schip per. gaf een toelichting bij zijn werk stuk. ZAAMSLAG. Door tot gisteravond laat nog onbekende oorzaak is de schuur van de landbouwer A. Haak aan de Groenstraat afgebrand. Binnen enkele ogenblikken, nadat de moeder van d'e heer Haak het echtpaar was naar de paardententoonstelling in Den Bosch had ontdekt dat de dakgoot brandde, stond de schuur in lichterlaaie De brand weer was snel ter plaatse, doch moest zich beperken tot het nat houden van het in d'e nabijheid staande woonhuis, dat kon behouden worden. De schuur waarin zich van acht gemeten ongedors- te tarwe bevond ging totaal verloren. Ook de daarin opgeslagen landbouw machines w.o. een tractor werden een prooi der vlammen. Verzekering dekt de aanzienlijke schade. In het badhuis van de vereniging voor wijkverpleging in Kapelle-Biezelinge was het in de maand augustus niet druk met het nemen van baden want het totaal be droeg slechts 1116. Scheepvaart Vlissingen VLISSINGEN. Aangek. 16-9 Claus Bis- schof (bunkeren) vertrokken 16-9 Essenberg er. Claus Bisschof. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. sche- pen) 15-9 Almdijk, 16-9 Gazelle, Ootmarsum. Merwe Lloyd, La Paloma. Arnedijk, Towa, Isis en Doelanri. Van Antwerpen 15-9 Arnoudspolder, 16-9 Thaunus. Sumatra. Arkturus, Ceritas. Hes- tia, Stad Schiedam. Con Brio. HOOG WATER Donderdag 17 sept. 1959: Vlissingen 2.06 u., 2.26 m., Terneuzen 2.33; u., 2.40 m., Wemeldinge 3.47 u., 1.86 m., I Zierikzee 3.27 u., 1.62 m. Brabantse ondergrond. Diverse studies werden gemaakt. Ontwerpen werden ge maakt voor grote uitbreidingen van de waterwinplaats, teneinde in een toekom stige periode aan grotere waterverbrui- ken te kunnen voldoen. Ook het Sloeplan en het Kreekrakplan werpen hun scha duwen vooruit. In 1958 werd in totaal 3.6973.000 kubieke meter water verkocht tegen een gemid delde prijs van ƒ44,19 per honderd kub. meter. In 1958 werden 1065 nieuwe aansluitin gen gemaakt. MIDDELBURG. In het kader van de jeugdweek 1959 werd in de Noorderkerk een orgelconcert gegeven door de beken de Rotterdamse organist Dirk Jansz. Zwart. Voor dit concert bestond een on verwacht grote belangstelling. Van de werken die de heer Zwart voor een aandachtig luisterend publiek ten ge hore bracht moeten in het bijzonder ge noemd worden de bewerking van Psalm 66 (voorspel en koraal van Jan Zwart) en de bekende toccata en fuga in d mol van Bach. Buitengewoon gewaardeerd werden ook de Suite Gothique van Boëllmann en de toccata over Psalm 146 van Jan Zwart, welk werk als sluitstuk van dit geslaagde concert een diepe indruk naliet. Opvallend was dat vele luisteraars van buiten Middelburg waren gekomen. DIJK IN~BRAND TERNEUZEN. In de Nieuw Neu- zen polder bleek gisteravond tegen 6 uur de zeedijk op verschillende plaat sen in brand, dicht bij de boerderij van de heer De Winter. Met de nevelspuit bluste de Terneuzense brandweer het vuur in korte tijd. De oorzaak van de ze brand is onbekend. de andere In de wei geraken. Daar het niet doenljjk is om een speciale politie post aan te stellen gaf Mr. van Sonn de raad aan O. J., deze zaken onder elkaar te regelen en de weilanden goed af te sluiten. Om het J. goed in te scherpen dat deze toestand niet zo kan bljjven eiste hjj, omdat vier runderen in de wei van D. hadden gelopen, tien gulden of twee da gen, waar Mr. van Sonn het eens mee was. De varkenshandelaar H. van V. te Sint Jansteen, staande met zijn auto op de Stationstraat te Hulst, opende het portier zonder op het achterop komende verkeer te letten. Hierdoor werd een oude brom fietsberijder gewond. Voor dit feit eiste Mr. Lebret 35 gulden of zeven dagen. Rijwielpad De reeds eerder behandelde zaak tegen mej. T. van W., die op de weg naar Zee dorp met haar scooter een aanrijding had met mevrouw A. de K. v. d. W., was nu weer aan de orde. De getuigen, de metselaars A. de L. en P. J. D., die tijdens het ongeluk in de buurt aan het werk waren, verklaarden dat mevrouw de K. wel op het rijwielpad had gereden, dit in tegenstelling met de bewering van mej. v. W., die volhield dat mevrouw de weg zou zijn overgestoken. De wielrijdster verklaarde dat de scooter ook op het rijwielpad reed. Op de vraag of verdachte nog een vraag te stellen had aan de getuigen, was mej. v. W. van me ning dat zij zich daar niet mee kon be moeien. Naar het oordeel van de officier had mevrouw de K., gezien de ligging van het rijwielpad persé goed gereden en gezien de toestand van de weg had mej. v. W. ook op dit pad gereden en was zonder noodzaak tegen de wielrijdster aangebotst. Gezien de eigen verdediging van verdachte eiste mr. Lebret 30 gulden of zes dagen, wat mr. van Sonn met een vermaning voortaan voorzichtig te zijn, bekrachtigde. MIDDELBURG. Gistermiddag ont stond op de 'hoek van de Noordweg en de Noordsingel een aanrijding tussen twee personenauto's waarvan er een de berm werd' afgestoten en met de motor kap in het water van de vest terecht kwam. Met behulp van een kraanwagen werd het voertuig weer op het droge ge bracht. Op de Noordsingel naderde een personenwagen, bestuurd door J. J. S. uit Breda, terwijl van de Noord'weg een auto kwam, bestuurd door A. W. D. uit Middelburg. Even voor de kruising merkte D. dat zijn stuurinrichting wei gerde. Zijn auto schoot recht door juist op het moment dat S. om d'e hoek ver scheen. Een botsing was onvermijdelijk. Wel trachtte S. nog snel te remmen, maar zijn auto raakte reeds een lan taarnpaal. De auto van D. reed naar be neden en kwam voor de helft in het water terecht. De Bredase auto werd zwaar beschadigd terwijl S. verwondin gen opliep aan schoud'eir en knie. MIDDELBURG Voor de Middelburgse kantonrechter, mr. W. E. van Vlooten, stond woens dag de hotelhouder J. M. uit Vlis singen terecht. Met een volks wagenbus waarin hij logé's voor zijn hotel van Antwerpen naar Vlissingen bracht vloog hij op de Nieuwlandse weg bij Middelburg uit de bocht. Hij had zo snel ge reden dat de wagen was gaan slippen, links op de weg terecht kwam en daar kantelde. Ver dachte was van mening dat de oorzaak vooral gezocht moest worden in zijn onbekendheid met de gehuurde wagen. „Met ande re wagens neem ik die bocht al tijd met veel hogere snelheden. Het busje lag toch niet zo vast", zei hij. „Het had niet behoeven te gebeuren meende de officier van Justitie, mr. J. JL. Andreae. Hoewel verschillende van de in zittenden onder invloed geweest waren, kon er in verdachte's geval niet van rij den onder invloed gesproken worden. Verdachte had door het ongeval veel on kosten moeten maken. Alle omstandig heden meerekenend, eiste de officier een boete van 50 of tien dagen hechtenis. De kantonrechter vonniste conform. Toen de chauffeur A. J. v. G. op de markt te Middelburg van de Langeviele komend de bocht bij de Noordstraat te ruim nam, kwam hij in botsing met een personenauto, bestuurd door W, H. v. d. H., burgemeester van Arnemuiden. Ver dachte v. G. voerde aan dat hij de bocht wel ruim had moeten nemen om de voet gangers die er liepen niet te raken. Toen zag hij van achter een geparkeerde auto een tegenligger komen die ook niet aan de rechterzijde van de rijbaan zat. Daar entegen legde verdachte v. d. H. in een zeer lang betoog uit dat hij „zeer zachtjes kruipend over de weg ging, in de eerste versnelling". Daar er wagens langs het trottoir geparkeerd stonden kon ook hij de uiterst rechtse zijde van de rijbaan niet volgen. Hij had echter aan de be stuurder van de tegemoetkomende auto gemerkt dat die niet op het verkeer lette, en had zijn auto stil gezet Hij legde er vooral de nadruk op dat hij niet onver antwoord had gereden en dat de Middel burgse straten te smal zijn. De officier meende toch dat de marge tussen auto en trottoir te groot was ge weest. Hy vroeg een boete van 10; de kantonrechter achtte de schuld wel aan wezig maar vond die zeer gering. Hij ver klaarde Verdachte schuldig zonder tot verdere strafvervolging over te willen gaan. De andere verdachte, v. G. kreeg MIDDELBURG Grenzeloos was de verbazing van de kantonrechter, de offi cier van justitie en de griffier, tijdens de zitting van woensdagmiddag toen de deurwaarder hen vertelde dat een be paalde getuige toch was verschenen. „Hoe is dat nu mogelijk", riepen de drie heren uit. De zaak waarvoor de getuige was opgeroepen was verdaagd omdat hij volgens zijn commandant getuige ligt als dienstplichtige in Vught gezien zijn gezondheidstoestand niet naar Mid delburg had kunnen komen. Die brief van de kazerne sloot voor de drie heren in toga kennelijk alle mogelijkheden van aanwezigheid van de getuige uit. De officier stelde voor de zaak eens te onderzoeken. „Hij zou de zaak daar in Vught wel eens voor de gek kunnen houden" meende hij. Dus riep de deur waarder de naam van de getuige af. Inplaats van een geüniformeerde jonge man stond er een zelfbewust mans persoon in burger voor de tafel. De drie heren er achter keken eens naar de burgerkleren en riepen uit; „Klopt niet". Waarom hebt u uw militaire kleding niet aan?" „Op het politiebureau heb ben ze gezegd dat ik toch maar even naar het kantongerecht moest gaan. Mijn zoon moest getuigen maar die is onder dienst en kan niet komen", antwoordde de man vriendelijk. Als U lijdt aan zuurbrand, veroorzaakt door overtollig maagzuur, dan vraagt Uw maag om een middel dat dadelijK werkt, dat dit pijn- verwekkend overtollig maag zuur dooft en dat doorwerkt, tot de spijsvertering weer nor maal is. Het neutraliseren van dat over tollig maagzuur Is nog maar het eerste gedeelte van de kuur: maar Rennies werken dóór, ook als die eerste ondragelijke pijnen verdwenen zijn. Vanaf het ogenblik dat U een paar Rennies in de mond neemt zonder water of wat ook - worden de zuurbrand-blussen de ingrediënten langzaam - druppel voor druppel, met Uw eigen speeksel - naar de maag geleid en de spijsvertering zet zich voort, normaal en zonder pijn. Zorg er voor - ln uw eigen belang - Rennies steeds bij de hand te hebben. Steek ze bij Ze zijn één voor één hy giënisch verpakt. U kunt ze ongemerkt innemen, en ze zijn smakelijk bovendien! Over de hele wereld vinden meer mensen baat bij Rennies dan bij enig ander maagtablet. U kunt ze kopen in alle apotheken en drogisterijen. OOSTKAPELLE In Oostka pelle heerst op het ogenblik ern stige ongerustheid naar aanlei ding van de geruchten, dat mi nister Toxopeus zou overwegen de gemeenten Vrouwenpolder en Veere samen te voegen. Is dit laatste inderdaad het geval, dan wordt er serieus aan de funda mentele opzet van het herinde lingsplan getornd, is de mening van burgemeester F. G. Spren- ger. Het lag toch immers in de bedoeling de bestuurlijke een heden op Walcheren uit te dun nen en daardoor sterker te ma ken, waarbij voorop stond, dat noch de recreatieve, noch de agrarische belangen zouden wor den geschaad. Men meent in Oostkapelle nu, dat het zich tel- kenjare uitbreidend toerisme niet I is gebaat met twee gemeenten in het noorden, die elk dezelfde be langen voorstaan. Oorspronkelijk zou Oostkapelle toet liefst zijn zelfstandigheid hebben be- waard, maar wanneer er toch tot sa menvoeging moest worden overgegaan, 1 dan werd de voorkeur gegeven agn een j gemeente, bestaande uit de huidige cen- I tra Domburg, Oostkapelle en Vrouwen polder. In een gemeente Domburg-Oost- kapelle en een gemeente Vrouwenpolder- Veere ziet men in Oostkapelle en tot die „men" hoort ook burgemeester Sprenger weinig heil. Dan kan het vreemdelingenverkeer in het groot nóg niet in betere banen worden geleid. Nota Een van de raadsleden, de heer A. Don (P.v.d.A.) heeft het balletje in Oost kapelle eigenlijk aan het rollen gebracht. Hij had kennisgenomen van de geruch ten en was verontrust over de konse met aandacht de vragen bestudeerd. ,.Het lijkt ons echter de meest juiste weg," zei de heer Sprenger, „om eerst te wachten tot we een brief van gede puteerde staten over deze kwestie heb ben gekregen. We gaan niet af op ge ruchten, we willen de zaken graag van officiële zijde horen. Mochten gedepu teerde staten ons in een schrijven ken nis doen nemen van de overwegingen de minister, dan zijn wij voornemens dit college om nadere inlichtingen te vragen". De heer Sprenger kon zich moeilijk voorstellen dat de minister de voorkeur zou geven aan twee gemeenten in het noorden van Walcheren met een identie ke belangensfeer. „Het wordt hoog tijd zo zei hij, ,,dat de organisatie van het vreemdelingenverkeer op ons eiland in het groot wordt aangepakt. Het neemt elk jaar toe en als er niet tijdig unifor- een boete van 20 of vier dagen. De eis was vijf gulden of een dag hoger. Nadat de heer J. de B., aardappelhan delaar uit Rotterdam, op een veerboot een andere wagen iiad aangereden, was er afgesproken dat de zaak bij aankomst in Wolphaartsdijk geregeld zou worden. Maar toen hij daar aankwam was de andere partij snel verdwenen. Ook op de zitting liet hij zich niet zien. De officier van justitie vond het een uiterst onspor tieve manier van doen en vorderde een geldboete van 30 of zes dagen, en toe wijzing van de civiele vordering. De kantonrechter vonniste conform de eis. De kantonrechter vroeg de verdachte G. G. uit Middelburg of hij inderdaad bij het oversteken van de rijweg met zijn bromfiets niet had uitgekeken en de auto die hem had genaderd niet had gezien. „Dat weet ik niet" antwoordde ver dachte. „Toch had er een botsing plaats", merkte de kantonrechter op. „Ik had geen zicht" zei verdachte. „Dan had u uw fiets even aan de kant moeten zetten. Dan had u rustig kunnen kijken of er iets aan kwam". De verdachte zou echter van strafvervolging ontslagen zijn ge weest als de schadevergoeding in orde was gebracht. Dat oleek ook zo te zijn maar de verklaring daarvan had het par ket nog niet bereikt. Conform de eis werd verdachte dus schuldig verklaard zonder met straf vervolgd te worden. De heer W. C. A. uit Souburg had nog maar pas een motor. Tweede-hands, en slechte remmen. Een rijbewijs had hij net zo min als een oefenvergunning, voor het een en ander kreeg hij twee boetes. Een van 30 en een van tien. of respectievelijk zes en twee dagen. Voor de eerste boete had de officier 10 of twee dagen minder geëist. Toen de landbouwer H. H. uit Baar land met de wagen weg ging liep de hond van liet hof mee. Even later joeg de hond achter een fazant aan in een veld erwten. „Ik heb niet gezien dat de hond is meegelopen" zei verdachte. „De hond is van mijn broer. Ik let nooit op hem. Pas toen de politie kwam merkte ik wat er gaande was." De officier achtte de verdachte er toch wel aan schuldig dat hij niet goed op de hond had gelet, en eiste een boete van 20 of vier dagen. Hoewel de kantonrechter sterk vermoed de dat verdachte wel gezien had dat de hond aan het jagen was, verminderde hij de eis tot 5 of een dag. KOUDEKERKE. De burgemeester van Koudekerke, de heer J. L. Dreg- mans, reikte aan de heer A. Louwerse, die woensdag zyn veertigjarig jubileum bij de N.V. Stoomtram Walcheren vier de, de eremedaille in brons van de Orde van Oranje Nassau namens H.M. ite koningin uit. Tijdens een korte bijeenkomst die voor de huldiging was belegd merkte de bur gemeester op dat de jubilaris «Is lijn- werker, vrachtwagenchauffeur en auto buschauffeur bij de genoemde N V werkzaam was geweest. Hij had waar derende woorden voor de wijze waarop de heer Louwerse zich veertig jaar lang ten dienste van het publiek had gesteld, en was dan ook verheugd hem de eremedaille op de borst te kunnen spelden. De directeur van de N.V. Stoomtram Walcheren noemde de onderscheiding alleszins verdiend en bracht de jubilaris zijn gelukwensen over. Hij roemde de wijze waarop de heer Louwerse steeds zijn plicht vervulde. Naast een geschenk onder couvert overhandigde hij hem na mens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel een getuigschrift als bewijs van veertig jaar trouwe dienst, met een door de N.V. verstrekte legpenning. Van de voorzitter van de personeelsvereni ging ontving de jubilaris de gelukwensen van zijn chefs en collega's, en een ge schenk. De feestdag werd verder in hui selijke kring gevierd. ROOSENDAAL. Vandaag herdenkt de h.eer Th. Tiebackx uit Roosendaal een bijzonder jubileum. Het is namelijk veertig jaar geleden dat hij door wijlen Z.M. koning Albert van België werd be noemd tot Belgisch consul, eerst voor Roosendaal en Bergen op Zoom, later voor West-Brabant en een deel van Zeeland. Hedenmiddag zal op de Belgische am bassade te Den Haag een receptie wor den gehouden waarvan de jubilaris het middelpunt zal zijn. De heer Tiebackx werd in 1875 te Roosendaal geboren. Zijn vader was in dustrieel en de heer Tiebackx jr. zou voor de handel worden opgeleid. Hij kwam daardoor veel in België. In de eerste oorlogsjaren assisteerde hij op het kantoor van de Belgische consul, toen er een stroom van vluchtelingen via Roosendaal ons land binnnenkwam. Op vele plechtigheden in Zeeland en Brabant vertegenwoordigde de heer Tiebackx België. In zijn ressort wonen in West-Brabant en Zeeland ongeveer drieduizend Belgen. Voor zijn werk m het belang van beide landen is de heer Tiebackx meerdere malen onderscheiden. Hij is o.m. ridder in de orde van Oranje Nassau, ridder in de Kroonorde van België, officier in de Leopoldsorde en bij promotie commandeur in de orde van Leopold II. Voorts is hij drager van het Belgisch burgerlijk erekruis le klas se in goud voor 25 en 35-jarige trouwe dienst en officier van de Academie Frangaise voor zijn verdiensten van de Alliance Frangaise. De heer Tiebackx is sinds 1931 lid van de gemeenteraad en de laatste tien jaar wethouder van bedrijven te Roosendaal. kwenties hiervan. In een viertal schrif- - me maatregelen worden genomen, dreigt telijke vragen aan het college van B. en W. van Oostkapelle heeft de heer Don aan zijn bange gevoelens lucht ge geven Het ligt voor de hand. dat het raadslid het college vraagt in hoeverre de geruchten juist zijn. Hij neemt ech ter aan, dat er in die geruchten een grond van waarheid steekt. De heer Don is dan ook van me ning, dat het aanbeveling verdient de raadsleden via een nota nader in te lichten, temeer daar het nog geruime tijd zal duren eer de gemeenteraad weer voor de gewone vergadering bij een is. Hel kan volgens de heer Don bovendien zijn nut hebben, indien een samenvoeging van Veere en Vrouwen polder wordt bestudeerd, dat de raad van Oostkapelle zo spoedig mogelijk bijeen wordt geroepen om al dan niet op voorstel van B. en W. een schrijven te richten aan de minister, waarin hem de grote ongerustheid van Oostkapelle over deze ontwikkeling wordt kenbaar gemaakt en waarin wordt aangedrongen op handhaving van het oude herindelingsplan. Naar burgemeester Sprenger ons ver telde, heeft het college van B. W. dit verkeer o-p Walcheren op den duur een chaos te worden. Het „alles in één hand" doet hier in het noorden zeker opgeld en met name geldt dit voor de financiën, waardoor grotere dingen tot stand kunnen komen, dan wanneer meer dan één gemeente zich met de materie gaat bezighouden." VLISSINGEN. De commissaris van po litie maakt bekend dat in het tijdvak van 9 tot en met 15 september de navolgende voorwerpen aan zijn bureau als gevonden zijn gedeponeerd: lichtbruine tas inhoudend zakdoek en kam, wandelwagentje, blauwe baddoek, witte stoffen handschoen, paar ro de sokjes, dameszonnebril, blauw zwempak, schopje, leerboek machineschrijven, diverse hondenketting, zadeldek, blauw metalen sleutels, enkele rijwielen en autopeds en dat inlichtingen aan zijn bureau zijn te bekomen van de adressen waar de navolgende voo\-- werpen zijn te bevragen: bruin zakmes, r.il- veren bedelarmbandje, vulpen (blam gpvl.) naar bruine damesschoenen, pet, jonge reus, oorknopje, met rode steen, muntbiljet. I blauw schoolétui, halsketting, pop, jongens pantalon, parkiet. Verzadiging In sommige gemeenten op Walcheren heerst een onbehangen over de lange duur van de herindelingsprocedure. De minister heeft hierover onlangs nog ge zegd, dat hij er naar zou streven deze procedure zo spoedig mogelijk tot een einde te brengen. In verscheidene plaat sen is men verzadigd van de herindeling. Welke houding ook zijn invloed heeft op het gemeente-personeel, dat sneller dan anders zijn gading elders zoekt. Het is te hopen, dat de herindelingsplannen, nu men zich er in grote lijnen al mee heeft verzoend, spoedig hun beslag zullen krijgen. Waarbij we dan willen opmer ken, dat met de bezwaren ernstig re kening moet worden gehouden. SLUISKIL. B. en w. van Terneuzen hebben dinsdag 22 september een bespre king over de problemen rondom de ka naalverbreding. Daarna zal het actie comité vergaderen, terwijl 's avonds voor belanghebbenden en belangstellenden een een vergadering wordt gehouden in hotel Weert te Sluiskil. Onder leiding van mej. Hondius kwam de afd. Grijpskerke van de N.C.V.B. in vergadering bijeen. De heer J. v. d. Velde sprak over Oostenrijk. In Souburg hebben zes dames in twee dagen bijna elfduizend oliebollen ge bakken, die aan de huizen werden ver kocht. De opbrengst is voor het instru mentenfonds van de muziekvereniging „Vlüt en Volharding".

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3