IrKEES BOEKE wordt jaar INGENIEUR? EEN VERGISSING! GELD? - EEN ONDING! i~r "ÈaiÊMM e)arte/oma kei% DE NATUUR KAPPIE en de SUPERSKOOP P. W. RUSSËL'S W' Donderdag 17 september 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 ABCOUDE. - Toen Kees Boeke, het zoontje van de directeur van de H.B.S. in Alkmaar, nog in de korte broek rondliep, wist iedereen het: dat kereltje heeft aanleg voor wiskun de. En de kennissen zeiden direct: „Hij moet maar ingenieur worden". Zo gebeurde het en in 1908 behaalde hij in Delft de graad van civiel-ingenieur. Maar gisteren, kort voor zijn 75-ste verjaardag, sprak in zijn eenvoudig huis te Abcoude Ir. K. Boeke: „Dat was een vergissing". Naar Engeland Nu: grote complexen FLITS GORDON in het I heelal I Dan Barry Geldloos tijdperk „Tot mijn spijt" in en om uw huis Jack Dunkley Uit de kerken IE de naam Kees Boeke hoort, weet meestal slechts één opmerking: Dat is toch de man van die Werkplaats in Bilthoven, die ook onze Prinsessen les heeft gegeven? Ja, dat is hij. Maar waarom die Werkplaats? Hoe is die er gekomen? Wanneer iemand 75 jaar wordt, dan is dat een aanleiding om dit te gaan vragen, dacht ik. En dan is daar. een paar minuten na de kennis making, reeds dat onverwachte ant woord: „Per ongeluk". Gemakkelijk om dit uitgelegd te krijgen is het niet, want ir. Kees Boeke praat niet graag over zichzelf. Omdat hij zichzelf niet belangrijk vindt; omdat hij alleen de mensen, de gemeenschap, belangrijk vindt; als geheel. Maar dan lukt het. Langzaam, voorzichtig. Niet veel vra gen, hém laten praten en wachten als hij in gedachten verzonken is. En dan komt het toch, dat antwoord op die vraag: Hoe kwam die Werkgemeen schap er? HEEL lang en heel kaarsrecht, d~' de eerste indruk die men, reeds gezeten in een stoel van Zijn zitkamer, van ir. Kees Boeke krijgt wanneer hij binnenkomt. Een bijzonder innemend mens, dat is de tweede indruk. Een man, die het eigenlijk helemaal niet nodig vindt dat ik daar zit. Oh, wacht u even: als mens wil hij uren met me praten, want een mens vindt hij belangrijk. Maar een journalist, die over hèm iets wil schrijven? Nu ja, als ik dan vind dat het moet. Hij vindt dat niet. „Het onderwijs zat me natuurlijk wat in het bloed, door mijn vader. Ik was niet technisch, ondanks dat ingenieur zijn en ik besloot onverwachte gang een dr.-titel te halen. Daartoe begon ik een onderzoek naar „de breuk in metalen na herhaalde belasting". Ik deed dat onderzoek in Engeland. Die doctorstitel heb ik overigens nooit ge haald". „In Engeland". Die gang naar het Britse eiland zou voor een groot deel de verdere levensloop van ir. Kees Boeke gaan bepalen. Hij leerde er de Quakers kennen. „Dat was voor mij een belangrijk moment. Hun leven is ge- baseerd op stilte, een sterk gevoel voor de vrede en een afwijzen van geweld. Ik voelde een grote verwantschap". EN Kees Boeke, de Nederlandse ingenieur.van wie sommigen ver wachtten dat hij wellicht bruggen ging bouwen of de leiding van een fabriek op zich zou nemefi, hij richtte het gelaat naar de zending. Die zending in het algemeen had hem altijd sterk aan getrokken. Nu bleek dat de Quakers in (het tegenwoordige) Libanon een zen- dingsgebied hadden. Hij trouwde een Engels meisje, dochter van een zeer vermogend chocoladefabrikant én Qua ker, en trok met haar naar de Libanon. Het was 1912. Twee jaar later stond de eerste wereldoorlog op het punt om te be ginnen en ir. Kees Boeke had zojuist de leiding van een Boys Highschool op zich genomen. „We dachten allemaal dat die oorlog maar een maand of drie zou duren en het zag er naar uit dat het béter was die tijd terug naar Enge land te gaan. Dat deden we. Nu was en is het in Engeland gewoon wanneer iemand, die iets wil zeggen, ergens op een markt of plein gaat staan en in het openbaar zijn mening vertelt. Ik was dus anti-militarist en als zodanig sprak ik, op straat. Dat kon in Engeland. Ook gedurende '14'18. In mijn vrije tijd deed ik dat. want intussen werkte ik aan een school in Birmingham". zei buurvrouw dat zij onderstebo ven was van de krant. Zij stond echter, deze opmerking makend, met beide voeten stevig op het beton van het platje, de handen in de zij, aldus de vorm van een Keulse pot aannemend. Hieruit moet worden afgeleid, dat het on dersteboven zijn figuurlijk dient te worden verstaan. Buurvrouw is geschrokken van de krant: bladzijden vol cijfers over de miljoenennota en dan ook nog het verhaal over de aan komst van Kroesjtsjef in Amerika. Over de verhoudingen tussen Verenigde Staten en Rusland heeft mevrouw-van-hiernaast nog wel eens iets op te merken. Ze loopt namelijk, wat de buitenland se politiek betreft, aan de hand van haar kleinzoon, die de mid delbare school bezoekt, mitsdien de ..geleerde" onder de kleinkin deren is en door oma bijna met u wordt aangesproken. Die klein zoon weet het. Hij is voorstander van de ..derde weg". Het is na melijk interessant een ander standpunt te huldigen dan de bur gerlijke ouwelui, die alles naar binnen schransen, wat de rechtse politieke leiders hun voorschote len. Kleinzoon moet daar niets van hebben. Hij bepaalt zijn eigen houding. En oma behandelt hem als een schoolmeester in een on ontwikkeld gebied. Buurvrouw papegaait haar mid delbare wijsgeer na, dat Eisen hower „glad geen verstand" heeft, anders zou hij samen met Kroes man nou ja, hoe heet-ie ook al weer wel zoeken naar de derde weg. Haar zoon, die zogezegd aan de voeten der rechtse politieke leiders zit. beweert dat er vooral nu gebeden moet worden om vre de en vrijheid en om het steeds meer openbaar worden van het Goddelijk recht op aarde. Ik heb buurvrouw gezegd, dat ze meer naar haar zoon moet luisteren en kleinzoon maar moet laten bazelen. Zijn ziekte neem' van lieverlede wel af. Bidden om vrede en vrijheid, dat kan de wereld redden. Bilthovense Beweging. Ik had gehoopt dat meerderen zich op basis van vol komen afhankelijkheid in die geldge- meenschap zouden willen bewegen eh dat onze Beweging als een olievlek zich zou uitbreiden. Maar na twaalf jaar dacht ik: in plaats van anderen te helpen ben je eigenlijk lastig. En ik besloot toen, tot mijn spijt, weer geld te gaan gebruiken". NU IS DE „Werkplaats Kinderge- meenschap" in Bilthoven een be grip. Nu is êr een kleuter-, een lagere school, gymnasium, h.b.s. en lyceum. Grote complexen. Onder leiding van de Rotterdamse mevrouw Ir. Lambert. Met als voorzitter professor Scher- merhórn. Vijf jaar geleden trad ir. Kees Bóeke als voorzitter van het Stichtingsbestuur af. Intussen maakte hij reizen naar de Libanon, Australië en Amerika. Hij schrijft boeken en leeft heel terugge trokken. De man, aan wie een deel van de opvoeding van drie van onze vier Prinsessen werd toevertrouwd, wordt de 25-ste van deze maand 75 jaar. De man ook, die u uit vele keren eigen aanschouwing kan vertellen, hoe de achterkant van een celdeur eruit ziet. 47 „Inderdaad heb ik iets van die aard gehóórd," bevestigde Andrea. Van nature was hij niet geneigd tot schermen met woorden, maar in dit geval leek het hem het beste dat de ander eerst zijn plannen openbaarde. „Misschien boezemt zulk een reis u wel belang in, senhor," veron derstelde Dom Alfonso langs zijn neus weg. „Ik ben geen gezagvoerder..." „Lagos heeft meer dan genoeg gezagvoerders. Ik meende dat ge de reis zoudt kunnen meemaken als kaartenmaker of als navigator." Andrea trok de wenkbrauwen op. „Zulk een gelegenheid zou mij ze ker welkom zijn," gaf hij toe. „Vooropgesteld natuurlijk dat zij mij voldoende profijt zou opleve ren." Dom Alfonso keek hem enigszins onthutst aan. „Profijt, senhor'" „Van uw vrienden die gisteren bij het onderhoud aanwezig waren hebt ge waarschijnlijk wel iets vernomen omtrent mijn nieuwe na- vigatie-ittstrument. „Men heeft mij daaromtrent in gelicht," erkende Lancarote. „Indien bekend wordt dat ik een schip rechtstreeks vanuit welk deel van de wereld ook naar zijn thuis haven kan brengen, zal ik zeker vele aanbiedingen krijgen om als navigator te gaan varen. Het spreekt vanzelf dat ik moet beoor delen wat mij het meest winstge vende lijkt." „Ge zijt wel openhartig, senhor." „Dat is mijn gewoonte," zei An drea op vaste toon. „Het is de eni ge manier om misverstand en ge schil te voorkomen." „Misschien hebt ge gelijk." De Portugees legde de sïanke vingers tegen elkaar zodat ze een tentje vormden onder zijn kin. „Hebt ge misschien een idee omtrent de winst die zulk een reis u zou kun nen opleveren?" „Slechts een schatting," erkénde Andrea. „Het was mijn bedoeling te horen welk aanbod gij me zoudt kunnen doen." Weer keek Dom Alfonso hem verbaasd aan. „Waarom waart ge er zo zeker van dat ik u eén aan bod zou doen?" Andrea haalde de schouders op. „Ik beschik over kennis, waaraan gij grote behoefte hebt om uw man nen ertoe te bewegen met u naar onbekende wateren te varen, sen hor Lancarote. Voor alles bestaat er een markt als men maar ko pers kan vinden. „Hoeveel vraagt ge voor uw in strument?" „Niet voor het instrument," ver beterde Andrea hem snel. „Ik ben niet van plan dat te verkopen." „Wat dan wel?" „Mijn diensten als navigator van uw vloot alsmede de verzeke ring dat ik u veilig weer terug breng." Dom Alfonso stond op en liep naar het venster. Zijn gelig gezicht had een donkere tint gekregen en hij was kennelijk niet voldaan over de wending die het gesprek had ge nomen. Hij had verwacht te kun nen onderhandelen met een gewe zen slaaf, die hij makkelijk zo zou kunnen intimideren dat hij zijn geheim voor een appel en een ei zou prijsgeven, doch nu was hij te genover een man komen te staan wiens sluwheid zelfs de zijne te boven ging. „Welke zekerheid zou ik hebben dat ge inderdaad tot zo iets in staat zijt?" vroeg de reder geprikkeld. „Niemand heeft dat instrument van u gezien!" „En niemand zal het zien tot ik het ogenblik daar voor gekomen acht," verzekerde Andrea hem. „Indien ik niet ze ker was van mijn zaak, zou ik toch mijn leven niet wagen op een van uw schepen?" „Noem dan uw prijs," zei Dom Alfonso vermoeid, en Andrea be sefte dat de ander de wapens be gon te strekken. „Een honderdste gedeelte van de winst van deze reis," zei Andrea. Dom Alfonso's gezicht klaarde op. Hij had klaarblijkelijk een veel hogere eis verwacht. „En een honderdste van de vol gende reis die ik met u maak, en indien de eerste vruchten af werpt." „Akkoord," zei de Portugees en reikte hem de hand. „Ik verzeker u dat ge hiervan geen spijt zult hebben, senhor Bianco." „Daarvan ben ik overtuigd. Wilt gij de notaris een overeenkomst la ten opmaken, of zal ik dat doen?" „Ik had gemeend dat het woord van een heer voldoende zou zijn," „maar ik zal mijn notaris onmid dellijk daartoe opdracht geven in dien ge daarop staat." „Ik dank u, senhor. Wanneer vertrekken wij?" „Over een maand ongeveer. De schepen moeten worden geprovian deerd en de bemanning moet wor den aangemonsterd." „Ik zal gereed zijn," beloofde Andrea. „Natuurlijk moet ik tot die tijd kunnen leven", merkte hij met enige nadruk op. Dom Alfonso lachte. „Ge zijt een zakenman, senhor Bianco, ik ge loof dat we goed met elkaar zullen opschieten. Welk bedrag meent ge nodig te hebben als voorschot op uw aandeel in de winst van de reis?" „Wat ge zelf redelijk acht," ver zekerde Andrea hem hoffelijk. Even later verliet hij het huis van Dom Alfonso. Aan zijn gordel hing een welgevulde beurs. Hij noch de reder had het ware doel van de reis aangeroerd, namelijk de jacht op slaven die op de mark ten van Lagos en Lissabon zouden worden verkocht. Wordt vervolgd iLUIIIIIinillllllllllllllllll, „En tijdens zo'n spreekbeurt in het openbaar had ik blijkbaar gezegd, dat de Duitsers ook onze broeders waren en dat God de mens niet geschapen had om een medemens te doden. Op grond van die twee vreselijke dingen ging ik zes weken de gevangenis in en werd daarna gedeporteerd naar Neder land, waar ik kort voor het einde van de oorlog aankwam". KEES BOEKE, de ingenieur, de Quaker-zendeling, was gewend aan praten-in-het-openbaar en deed het ook in Nederland. Maar hier was dat niet „gewoon" en zelfs verboden. „Herhaal de malen werd ik gearresteerd en in hechtenis gezet", zegt hij nu. Maar het besef om door te zetten, om zijn mening over het behoud van de mensheid te verkondigen, had steeds vaster wortel bij hem geschoten. Afwij zing van geweld had ook te maken met afwijzing van kapitaal. Hij had kapitaal, van zijn vrouws kant, van de chocoladefabriek in Engeland. „We de den het weg", vertelt hij. Naar een goed doel. Belasting betalen wilde hij ook niet. „Ik had me nooit opgegeven als lid van een staat". Daarom werd zijn inboedel verkocht. Toen zei iemand; als je niks met een staat te maken wilt hebben moet je ook niet het geld van die staat accepteren. En Ir. Kees Boeke, met zijn vrouw en vier kinderen, begon aan zijn tijd perk: twaalf jaar lang geldloos leven „Als een mens zich geven wil zal hij heus niet verhongeren", vond hij. Hij zat niet stil, maar werkte. Ook als timmerman. Maar geen geld. Wel stond de keukendeur altijd bij hem open en, anoniem, kwam er elke dag eten die keuken binnen. Van kennissen, van vrienden. Tiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiil IN BILTHOVEN woonde hij intus sen en hij had er de Montessori school helpen stichten. Zijn kinde ren zaten er ook in de banken en in dat „geldloze tijdperk" zei men: u hoeft niet voor ze te betalen. Maar dat wilde ir. Kees Boeke niet. Hij haalde ze alle vier van school en KEES BOEKE DE MENS IS BELANGRIJK gaf ze thuis les. En dat teas het al lereerste begin van die Werkplaats van Kees Boeke". Hij wilde de kinderen een eigen verantwoordelijkheid bij brengen, hoe klein ook. „Pas als je mèt de kinde ren werkt zie je, waar hun aandacht en belangstelling ligt en op welk ter rein ze zich kunnen ontwikkelen". Maar Ir. Kees Boeke wachtten nieu we moeilijkheden. Zijn ..thuisschool' breidde zich uit, met kinderen van buren en vrienden. Maar hij had geen onderwijsbevoegdheid en hij werd ge maand te stoppen met zijn werk. „Ik ging toch door, de kinderen noemden me allemaal Kees, want ik wilde geen orde en macht uitoefenen". En zo kwam hij weer in de cel. Medewerking kwam er ook. Van een vriendin, die wèl een akte had en die „de leiding van de school had over genomen". Nu mocht het wel. „Ik had gehoopt dat meerderen die sprong zouden maken, zoals wij in die door illllllllllllllllllllllllllllllllllilUIII Uw flamingoplant heeft een zeer voch tige en warme atmosfeer nodig en dus dient men bij de anthurium de diepe- bordmethode toe te passen. Een diep bord wordt met water gevuld en daar in komt een omgekeerd theeschoteltje en dan zo dat de bodem juist boven het water uitkomt. Op dat geïmproviseerde eilandje kan de pot gezet worden en die staat dus wel met de voet vlak bo ven, doch niet in het water. Plaatselijk wordt de atmosfeer nu veel vochtiger en dat zal de groei van uw flamingo zeer ten goede komen. 51. Ontzet keken de vissers, die in hun versierde bootjes om Dikke Mobie heenvoeren, omhoog. ,,Nou nog zo'n kunstwesp ook, die ons de wind in de zeilen komt blazen!" riepen ze verbolgen, ,,het is geen fees telijke optocht meer op die manier!" Vanaf de tribune steeg echter een donderend applaus op. De helicopter veroorzaakte zoveel wind dat de scheep jes met bolle zeilen en los wapperende slingers als een grote ster uiteen wer den geblazen, en dat was een mooi ge zicht. Prachtvol, prachtvol!" riep de bur gemeester. ,,De heer Schaupel verdient de stadsmedaille met zilveren vis!" Op dat ogenblik echter verschenen Bizniz, Kappie en de meester. „Noemt u dat prachtvol!" riep de Amerikaan, „mijn supervis tussen die pieremegoggels, met mijn grootste con current, de Visieramgi, erboven?" „Wiezo? Wie zijn deze heren?" vroeg de burgemeester verbaasd aan heer Schaupel. Maar ditmaal hoefde heer Schaupel geen antwoord te verzinnen, want het gesprek werd onderbroken door een uit roep van Kappie: „Alle kniezebieters, mijnheer! Dikke Mobie wordt ja ge praaid!" NED. HERV. KERK Beroepen te Langezwaag Fr. kand. C. Nieboer te Hoogezand, te Raams- dorekveer. toezegging, S. Meijers te Hoog-Blokland. GEREF. KERKEN Beroepen te Leeuwarden: S. van Bekikum te Monster, te Ottoland H. G. van Boggelen, kand. te De Bilt. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Zwaagwesteinde: L. Floor jr. te Almelo. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Werkendam: W. C. La- main te Grand Rapids. Bedankt voor Haledon, Avenue. Paterson (Nw. Yer- sey U.S.A.): M. Heerschap te Borssele. De 64-jarige heer G. J. Kaijk uit Haarlem is gisteravond in Den Haag overleden nadat hij daar op het Hobbe- maplein door een tram werd gegrepen toen hij zonder goed uit te kijken over» stak.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2