President de Gaulle biedt Algerije de keus EERST VREDE - DAN DE VRIJHEID Grote vraag blijft alleen: wanneer? KROESJTSJEF NA REEKS SNIJDENDE VRAGEN MILITAIR BIJ EXPLOSIE GEDOOD FLATGEBOUW VAN VIER HOOG STORTTE IN PRINSES TUSSEN DE DIPLOMATEN GEEN ARTSEN GENOEG IN O.-DUITSLAND Tientallen doden al opgegraven Voorlopig bouwcontract voor eerste superschip 120.000 tonnen op Verolmes werf? RUIMTE-ARK NA START ONTPLOFT De Biltbewolkt PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Acht gewonden VOOR MEVROUW Amerikanen zagen pijnlijk incident op tv-scherm Scheepsdiefstallen streng gestraft HOOFDPIJN! Parkeermeters komen In Sluis verdronken Verbetering van zeedijken wordt voortgezet V Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90. Postbus 4, Giro 116666, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Chefred. 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604; Vlissingen, Rembrandl. 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 cent per woord met een minimum van 1,— 15e Jaargang no. 4360 Donderdag 17 september 1959 Eigen nieuwsdienst PARIJS. Algerije zal op den duur voor dezelfde keus wor den gesteld als alle andere Franse overzeese gebieden: totale afschei ding of autonomie binnen de Franse genieenschap. Bovendien zal het zich kunnen uitspreken voor integratie, dus voor algehele opne ming in het Franse moederland. Maar eer het zijn keus zal mogen maken zal er in Algerije volledige vrede moeten heersen. Kiezen de negen miljoen Algerijnse Mohammedanen de afscheiding, dan zal Algerije inderdaad geheel onafhankelijk worden, zoals b.v. Tunesië of Marokko dat zijn. zijn, voor eens en voor altijd vrijelijk en op de hoogte van alle feiten, zich President De Gaulle heeft dus einde lijk gesproken over de toekomst van Algerije. Gisteravond hield hij zijn in spraining verwachte rede voor radio en televisie, maar men kan al meteen zeggen dat er grond is voor teleurstel ling. Het is waar dat het zelfbeschik kingsrecht de grondslag vormt van zijn „oplossing", maar aan de andere kant kan men zich afvragen, wanneer het zover zal zijn dat het Algerijnse volk zich inderdaad mag uitspreken. MINDER DODEN Immers, de generaal zei uitdrukkelijk dat er eerst vrede moet heersen en dat hij daarna maximaal vier jaar na het tot stand komen van deze vrede zelf het ogenblik voor de stemming over het uiteindelijke lot van Algerije zal bepalen. Van onderhandelingen met de natio nalisten zal geen sprake zijn, maar de Gaulle hernieuwde (voor de derde maal overigens) het aanbod van de „vrede der dapperen". De vraag is nu maar wanneer er van vrede gesproken kan worden. De Gaulle gaf het antwoord: vrede zal er geacht worden te heersen wanneer het aantal slachtoffers van overvallen, moordpar tijen en aanslagen minder is geworden dan 200 's jaars. Op het ogenblik is de toestand nog zo, dat vele duizenden per jaar omkomen als gevolg van terreur. NOG GEEN EINDE Pacificatie is dus het eerste doel en het zal het leger zijn dat de vrede moet bewerkstelligen, vooral omdat van onderhandelingen (het andere middel om tot vrede te geraken) geen sprake mag zijn. „Wij zijn pog niet aan het einde van de strijd", zei de generaal, „maar ik vind dat er geen vergelijking mogelijk is tussen de toestand van twee of drie jaar geleden en die van nu." Wanneer het vrede is zal de tijd, die tussen die vrede en de stemming over het uiteindelijk lot van Algerije moet verlopen, worden gebruikt om het land, geteisterd door vele jaren van bloedige strijd, zijn normale uiterlijk te hergeven en om de bevolking poli tieke rijpheid te geven, zodat zij weet waarover het eigenlijk gaat. De stem ming zal mogen worden bijgewoond door waarnemers uit de gehele wereld. EIGEN LOT De Gaulle sprak alstof het zover is, dat de strijd tot het verleden behoort en de stemming elk ogenblik kan be ginnen: „Dankzij de vorderingen die zijn gemaakt bij de pacificatie en dankzij de vooruitgang op democra tisch en sociaal gebied kunnen wij nu de dag tegemoet zien dat mannen en vrouwen in Algerije in staat zullen uit te spreken over hun eigen lot.' De Gaulle sprak rustig en lang zaam, met veel nadruk, zoals zijn ge woonte is. Met geen woord zinspeelde hij op de behandeling van de kwestie- Algerije in de Verenigde Naties of op het onderhoud dat hij met Eisenhower heeft gehad over zijn plan voor de toe komst van Algerije. Eigen nieuwsdienst OSSENDRECHT Op het oefen terrein van de legerplaats Ossendrecht is gisteravond te midden van een groep rustende militairen een oude mortier granaat ontploft. De 34-jarige kapitein P. A. de Roos uit Bergen op Zoom werd daarbij gedood. Acht onderofficieren werden gewond, van wie drie zeer ernstig. De militairen hadden de granaat gevonden tijdens een oefening. Zij probeerden het projectiel, dat zwaar was verroest, te demonteren. Toen dit niet lukte zetten zij het tegen een boom. Een groep van veertien mili tairen ging er voor een korte rust pauze vlak bij zitten. Door nog niet op gehelderde oorzaak is de granaat met een regen van scherven uit elkaar ge sprongen. Advertentie Hij waardeert het, dat z'n no-iron-overhemden niet geel, maar hagelwit en kreukvrij zijn. En dat, zonder dat U ze ooit strijkt! Na het wassen, zo nu en dan behandelen met echfa-wolwit. dat is voldoende. Ja, die» zelfde wol wit van echf a, die Uw vergeelde wol weer zo smetteloos wit en elegant maakt. Prinses Beatrix lieeft giste ren een bezoek gebracht aan bet gebouw van de Verenigde Naties te New York. Zij maakte een rondgang door het gebouw, dat 38 verdiepingen heeft, en volgde tien minuten het debat in de agendacommissie over de vraag of de kwestie van de toelating van communistisch China op de agenda van qe Algemene Ver gadering zou worden geplaatst of niet. Aan het eind van de rondgang werd de prinses ontvangen door de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammer- skjoeld. Hij staat links op de foto, met schuin achter hem minister Luns, die prinses Beatrix op haar tocht door het gebouw be geleidde. Rechts staat de nieuwe voorzitter van de assemblee, dr. Belaunde van Peru. Een lunch, aangeboden door minister Luns, besloot het be- tzoek van de Prinses aan de Ver enigde Naties. Later in de middag woonde de Prinses een receptie bij, die werd gegeven door verscheidene verenigingen van Nederlanders in de Verenigde Staten. Des avonds was zij de eregaste tij dens een diner, dat in de Colum bia universiteit werd aangebo den door de Stichting Neder land—Amerika. Van onze correspondent WASHINGTON Premier Kroesjtsjef heeft gisteren ve nijnig fel van zich afgebeten in antwoord op snijdende vragen over zijn aandeel in de misda den die hij indertijd Stalin aan wreef na diens dood en op vra gen over de gewapende tussen komst van de Sowjetunie in Hongarije. Dit incident tijdens een vragen uurtje aan het einde van een lunch die de National Press Club hem gisteren aanbood wierp een scha duw over de tweede dag van Kroesjtsjefs bezoek aan de hoofd stad. Dit te meer omdat Kroesjtsjefs ontmoeting met de pers op de tele visieschermen te volgen was. Zo verontwaardigd was Kroesj tsjef over de zinspeling op zijn rol tijdens het schrikbewind van Stalin dat hij, de ontwapenende glimlach van zijn gezicht wegvagend, woe dend weigerde er op te antwoorden. Hij beet zijn gastheren toe: „Ik wens niet op deze provocatie in te gaan." Het was hem aan te zien dat hij kookte van woede. Neg feller reageerde hij op de vraag hoe hij de gewapende tussen komst van de Sowjetunie in Hon garije had kunnen rechtpraten. Grofheid met grofheid vergeldend zei hij: ,,Wat de Hongaarse kwestie betreft schijnt het mij toe dat jullie het onplezierige gevoel hebben een dooie rat tussen jullie tanden te hebben en die niet te kunnen uit spuwen. Wanneer jullie het gesprek een draai in deze richting willen geven, zou ik jullie een dooie kat in het gezicht kunnen gooien." NOG GEEN MENS Op verscheidene andere vragen gaf hij, hoewel ook sommige daar van met politiek venijn geladen waren, wel beheerst antwoord. Wan neer de Sowjetunie een man naar de maan zou slingeren? De heren moesten begrijpen dat er van „slin geren" geen sprake zou kunnen zijn. De wijze waarop de vraag was ge steld beviel hem niet. Hij wilde er toch dit op antwoorden: De Sowjet unie zal niemand naar de maan slingeren omdat een mensenleven daarvoor te hoog geschat wordt. „Wij zullen een mens naar de maan zenden zodra wij daartoe technisch in staat zijn. Zover reikt ons tech nisch kunnen nu nog niet." Of de joden in de Sowjetunie als gelijkwaardigen worden behandeld? Jazeker, en als voorbeeld daarvan noemde hij de ereplaats die joodse geleerden innamen onder degenen die de lancering van een raket naar de maan mogelijk hebben gemaakt. Hij erkende dat hij onlangs had voorspeld dat de Sowjetunie de Ver enigde Staten zou overvleugelen. Door een verkeerde vertaling van een typisch Russische uitdrukking die hij toen had gebruikt had hem het verwijt getroffen dat hij zou heb ben gezegd Amerika te zullen „be graven". KOUDE DOUCHE Kroesjtsjef bleef bij die mening. Het kapitalisme zal op den duur plaats moeten maken voor het com munisme. Wie dat niet wilde geloven moet dat zelf maar weten. Dit pijnlijke incident kwam voor Kroesjtsjef wel als een zeer koude douche, vooral omdat hij onmiddel lijk daaraan voorafgaande in de zelfde zaal voor het eerst sedert zijn aankomst in Amerika het genoegen van een geestdriftig applaus had gesmaakt. Dat applaus ontving hij aan het einde van een toespraak Door massale vlucht BERLIJN (UPI) Communistische landen zullen artsen uitzenden naar Oost-Duitsland, waar lang geen medici meer genoeg zijn omdat er zo veel naar West-Duitsland zijn gevlucht. In Oost-Duitsland beschikt men over een dokter op elke 1700 inwoners en in West-Duitsland is er een op elke 700. In de laatste vijf jaar alleen zijn er 2763 Oostduitse dokters naar het Westen gevlucht. In het lopende jaar zijn er al 583 uitgeweken. Hulp van buiten Daar het tekort aan artsen in Oost- Duitsland gemakkelijk tot een ramp zou kunnen leiden en de universiteiten niet in staat zijn, VQldoende nieuwe dokters af te leveren, heeft de Oost duitse regering besloten, een beroep te doen op andere communistische landen om enerzijds artsen ter be schikking te stellen en anderzijds Oostduitse medische studenten op hun universiteiten toe te laten. Geheime gang voerde naar ruimen AMSTERDAM. Via een geheime doorgang tussen de lobby en een ruim hadden elf opvarenden van het s.s. Te- lamon van de K.N.S.M. zich goederen uit de lading toegeëigend. Tien van hen werden daarvoor gisterochtend door de politierechter te Amsterdam veroordeeld tot een week gevangenisstraf en de elf de tot drie weken. De officier had tegen negen schepe lingen drie weken en tegen twee zes we ken geëist. ,,Als tegen diefstallen niet heel straf wordt opgetreden nemen ze toe en krijgt de Nederlandse scheep vaart een slechte naam", zo zei de of ficier. De politierechter voegde daar nog aan toe: ,,De verleiding aan boord is bij zonder groot, maar de bemanningen van scheepvaartmaatschappijen moeten we ten, dat er streng op gereageerd wordt met onvoorwaardelijke straffen. Indien dat niet gebeurt dan zou men het risi co nemen dat deze zaken hand over hand toenemen". Advertentie Mijnhaidt Hoofdpijnpoedeis.Doos 50 cc, Mijnhardt Hoofdpi}ntabletten.Koker80 cc. Even een luchtje scheppen, dacht Kroesj tsjef, en hij stapte in zijn hemdsmouwen de voordeur van zijn tij delijke woning in Washington, Biair Hou se uit. Zodra zij hem zagen stormden de verslagge vers die bij Blair Hou se de wacht hielden op hem af. Uit was het met Kroesjtsjefs plannetje Een stortvloed van vragen werd over hem uitgestort. Njet, zei hij. beduidend dat hij de vragen niet verstond Bij dit aïles bleef hij even Pennsylvania onverdroten goedmoc- Avenue af te kijken. dig lachen. Eigen nieuwsdienst BARLETTA Met donde rend geweld is gisteren in Bar- letta, in Zuid-Italië, een flat gebouw van vier verdiepingen ingestort. Naar schatting zijn een honderdtal mensen onder het puin bedolven. Gisteravond wareoi reeds enige tientallen doden opgegraven, maar zij waren onherkenbaar verminkt. Meer dan duizend arbeiders zou den de gehele nacht doorgraven in de verwrongen massa van staal en beton. Bij het reddingswerk worden bulldozers gebruikt; er zijn licht masten opgesteld, en tweeduizend politiemannen hebben een ring rond de onheilsplaats gevormd, om te voor komen dat de redders gehinderd worden door vertwijfelde familie leden van de slachtoffers. ALS EEN BOM De ramp heeft zich bliksemsnel voltrokken; volgens de vrouw van de concierge, die tot de overleven den behoort, leek het alsof er een bom insloeg. In de ruïne is een klok gevonden, die op zeven uur des ochtends is blijven stilstaan. Mensen uit de omgeving dachten dat Bar- letta, een stad van 50.000 inwoners, ten noorden van Bari, door een aard beving getroffen was. In de stad ontstond een ware paniek, omdat duizenden mensen de straat ophol den en de meest tegenstrijdige ge ruchten verspreidden. Het flatgebouw was oorspronke lijk een garage, waarop later vier verdiepingen werden gebouwd. Ver- waarin hij een belangrijk nieuw Russisch voorstel aan de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties over het ontwapeningsvraag- stuk had aangekondigd en de overige belangrijke politieke vraagstukken van deze tijd de revue had laten passeren. KIEZEN De Verenigde Staten en de Sowjet unie, zei hij, moeten kiezen tussen het gebruik van kernenergie en raketten in het belang van een vreedzame toekomst of voor algehele vernietiging. Daarom zal het nodig zijn dat beide landen elkaar halver wege tegemoet treden. Het zou echter al te naïef zijn te denken dat alle geschillen onmiddellijk uit de weg geruimd kunnen worden. Hij verwierp de suggestie dat hij zijn besprekingen met president Eisenhower zou willen gebruiken om verdeeldheid tussen de weste lijke landen te zaaien. „Eenvoudig belachelijk", zei hij daarover. Kroesjtsjef sprak de hoop uit dat de besprekingen zouden leiden tot een verbetering in de betrekkingen tussen zijn land en Engeland, Frank rijk en de andere westelijke landen. Hij zei te hopen op overeenstem ming met de Amerikaanse regering over een vermindering van de inter nationale spanningen, een beëindi ging van de koude oorlog, het ont- wapeningsvraagstuk, een vredesver drag met Duitsland, de wereldhandel en verbetering van de Amerikaans- Russische betrekkingen. Uitvoerig herhaalde hij het stand punt van de Sowjetunie ten aanzien van de Duitse kwestie. Nieuwe gezichtspunten opende hij niet. Ook drong hij aan op opheffing van het Amerikaanse uitvoerverbod voor strategisch belangrijke grondstoffen. Over dit laatste sprekend liet hij een bedekt dreigement horen: „Han del is te vergelijken met een baro meter. Er valt de richting aan af te lezen waarin de politiek zich ontwikkelt of, zoals voor een onweer, wolken zich zullen samen pakken dan wel of er mooi helder weer is te verwachten." Van onze Hajgsc redactie DEN HAAG. Een wetsontwerp tot invoering van parkeermeters is op het ministerie van verkeer en waterstaat in vergevorderde staat van voorbereiding, zo deelt minister Korthals de Tweede Kamer in zijn begroting mee. Tegelijk wordt er gewerkt aan de daarmee samenhangende wijzigingen van het Wegenverkeersreglement en aan bepalingen, die de voetgangers op voet- 'angersoversteekplaatsen een betere be scherming zullen bied'en. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Het is het verhaal van een grootse droomIk moet het allemaal nog zien Tussen die beide polen schomme len de reacties op een miljarden plan van de Amerikaan L. Edgar De- twiler (54), die met een voorlopig bouwcontract met Verolmes ver enigde scheepswerven te Rotterdam ïn zijn zak loopt. Hij wenst vier schepen van 120.000 ton elk, schepen waarmee achtduizend passagiers in eens tegen de civiele prijs van 175 dollar voor een retour tussen Amerika en Amsterdam of Lissa bon kunnen worden vervoerd. Over dat plan heeft de heer De- twiler zelf gisteren in hotel De Witte Brug in Den Haag, omgeven KAAP CANAVERAL (Reuter, A.P.) Een Amerikaanse capsule met 14 zwan gere muizen, twee kikkers, uienzaad, mosterdzaad, larven van d'e bananen- vlieg. schimmels, monsters mensen bloed en mensenhuid, algen en zeeëgel- eieren is gisteren niet aan een voorge nomen ballistische boogbaan door de wereldruimte toegekomen. Tien secon den na de lancering werd de Jupiter d'ie de neuskegel waarin de menageriecap sule was aangebracht in die boogbaan moest brengen in de lucht tot ontplof fing gebracht omdat de reusachtige ra ket een verkeerde koers had genomen. Dezelfde Jupiter kon men een dag eer der al met van het lanceerplatform krij gen. De raketmotor weigerde toen tot ontbranding te komen. Het lag in de bedoeling dat de neus kegel met het uitgebreide assortiment dierlijk en plantaardig leven ongeveer 2400 kilometer verder in de Atlantische Oceaan terecht zou komen. Daar hoopte men de capsule te kunnen bergen. De 84-jarige heer L. de Kleijn uit Wy- chen is daar gistermiddag door een per sonenauto aangereden en gedood toen hij zonder uit te kijken plotseling een straat overstak. door een aantal industriële en scheepsbouwtechnische paranimfen, nadere mededelingen gedaan. Hij liet vele vragen open ten aanzien van de financiering* Hij sprak vooral in de toekomt een toe komst, die overigens al twee jaren geleden werd ontvouwd toen de heer Detwiler ten kantore van Ve- rolme de bouw van zijn eerste su per-passagiersschip op korte termijn aankondigde. PROBLEMEN Dit is een greep uit de mededelin gen, die de heer Detwiler gisteren deed: Als de financiering geregeld kan worden en de technische problemen voor de bouw van deze zee-masto donten zijn opgelost, zou volgend jaar bij Verolme op Rozenburg be gonnen kunnen worden met de bouw in klaargemaakte secties van het eerste schip: de United Nations. Het voorlopig bouwprogramma loopt tot 1966: de New Yorker, de Lisbon en de Hollander, in telkens sneller tempo te verwezenlijken in de gegraven reuzendokken op de terreinen van Verolme. De maatschappij, die ervoor is op gericht, the American European Lines n.v. is een Nederlandse maat schappij met een maatschappelijk kapitaal van vijf miljoen gulden, waarvan een half miljoen aan Ne derlandse kant en een half miljoen aan Amerikaanse zijde zijn volgestort. Zowel Amsterdam als New York en Lissabon zouden nieuwe aanleg steigers voor dit massale mensen transport moeten krijgen. Eigen nieuwsdienst IJMUIDEN. De zesjarige Jantje Ros uit IJmuiden is daar gistermiddag in de Zuidersluis verdronken. Hij viel daar in terwijl hij met een paar vriendjes aan het spelen was. Die renden eerst naar het huis van hun vriendje om zijn moeder te hulp te roe pen. Daardoor duurde het twintig minu ten voor men het jongetje te hulp kon komen, maar toen was het te laat. moedelijk zijn de funderingen niet sterk genoeg geweest voor deze bouw; twee dagen geleden ontston den er scheuren in de muren, en volgens de politie werd de aan nemer gewaarschuwd. Deze is direct na de ramp verdwenen; hij wordt door de politie gezocht. PANIEK Een van de overlevenden, die zijn gezin heeft verloren, vertelde dat hij vroeg in de morgen wakker was geworden omdat er cement van de muur brokkelde. Hij ging naar de aannemer, om deze te waarschuwen, en wilde daarna zijn gezin in veilig heid gaan brengen. Toen hij vlak bij het gebouw was, zag hij het in eenstorten. Vreselijke tonelen hebben zich af gespeeld; omwonenden gingen direct zonder overleg aan het graven in de reusachtige puinhoop. Toen de red dingswerkzaamheden later beter ge organiseerd werden, en het graven op verstandiger en voorzichtiger wijze gebeurde, hadden politie en militairen de grootste moeite om woedende omstanders, die vonden dat het te langzaam ging, af te weren. TWEEDE Deskundigen geloven dat het ten minste drie dagen zal duren voor het puin geheel doorzocht is. In 1954 is in Barletta ook een flat gebouw ingestort, er vielen toen vijftien doden. Sommigen van de redders kwamen regelrecht uit Altamura, een stad in de omgeving, waar dinsdagavond een sportzaal van een school in stortte. Begroting Verkeer en Waterstaat Van onze Haagse redactie DEN HAAG De nieuwe begroting van Verkeer en Waterstaat bevat weinig spectaculaire aankondigingen. Er is zoals al uit de Miljoenennota bleek geen geld uitgetrokken voor de indijking van de Lauwerszee, geen geld voor de IJ-tunnel en weinig geld voor de water staatswerken buiten het Delta-gebied De voor deze laatste soort werken uit getrokken som is weliswaar wat groter dan in 1959 (12,5 miljoen tegen negen miljoen) maar het is budgettair onmoge lijk gebleken het tempo in 1960 op te voeren tot een niveau dat nodig zou ziin ri? rïzu wer!ïen gelijktijdig met de ove- nge Deltawerken te voltooien. De verbetering van de zwakke plekken xxuincuut: Deern- tmgsj aar worden voortgezet, vooral aan de kust ten noorden van Petten, en van het eiland Texel zal voortdurend zorg w°rde,n besteed. Ook de kust van Walcheren, zal verder worden versterkt °ok ëeld is uitgetrokken voor dé sf w tlng onderzeese oever van w tVestersehelde bij de zuidkust van Walcheren en het Sloe. Andere punten uit deze begroting zijn - de bouw van een nieuwe spoorbrug over de Maas te Venlo, pwrorug TTY5^Keteri2f van, de havenmond te wS e? miUoen gulden is uitge bakken om deze dieper en dieper te „tYerbiterin® van -kanaal van Gent naar Terneuzen. In 1960 zal begonnen worden met de werken op Nederlands gebiednieuwe sluizen in Terneuzen verkeersbruggen Sluiskil en Sas van brj£'Jen sPOorb.rug in Sluiskil en ver" bieding en verdieping van het kanaal JLa"z£enlijke dragen zyn voorts Sitl getrokken voor nieuwbouw en verbete- ing van wegen. In totaal is daarvoor 85 miljoen gulden bestemd, dat is tien mil- dan voor het vorige dienstjaar. Vooral in de noordoostelijke provincies zullen vele wegen 2™ verbeterd en aangelegd 8 worden Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Droog weer met 1 plaatselijk wolken velden, maar ook zonnige perioden. Overwegend ma tige noordelijke wind. Dezelfde tempe raturen als giste ren of iets lagere. MIESJE: In geen lialf jaar heb ik ze gezien. 18 SEPTEMBER: zon op 6.18 zon 7 4550i maa" °P 19'25' =0?

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1