Garantieprijzen losser van de kostprijzen Leider arrestatie Podola dient zijn ontslag in iÉtistf „Schitterend" nieuws: Philips grammofoons Si-Si Profiteert u ook van onze „Kabouters"? Prof. De Quay nog niet zeker van woning ZUID-FLEVOLAND GAAT VOOR MARKERWAARD Begroting van opgeheven ministerie Heeft u op 30 september de meeste van deze kroonkurken en dus... f 30.000,- Minister Marijnens beginsel contra inzichten van het Landbouwschap Emigratie-quotum nog niet vol Jonger bij politie LET OP! MET MICRON-PRECISIE oensdag 16 september 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 8 Verrekenprijs voor consumptiemelk Zuid-Flevoland gaat vóór Markerwaard Julianatop bereikt NORMAAL Europ ese zeven VREEMD MAAR TOCH GEWENST Een emigratieschip minder nodig Londense vrachtenmarkt Begin oktober wordt f 30.000,- toegekend. Doe mee! Spaar de kroonkurken waarin Si-Si staat 30 september 1959 uw grote Si-Si dag? ■JJlLlLi vruchtenlimonade Prijswinnaars vana! 28 augustus •m f IOO.« Philips grammofoons zijn van nu af verrijkt met een diamantnaald voor gewone en stereo platen. De vorm van diamantnaalden blijft vele malen langer gehand haafd dan bij saffiernaalden. Gevolg: bescherming tegen groefslijtage van uw kostbare platen en dus veel langer een schitterende, onvervormde weergave... Diamant: één van de bewijzen voor de kwaliteit van Philips grammofoons I Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Minister Ma- rijnen is van mening dat in het toekomstige garantiebeleid het peil van de garantieprijzen in minder sterke mate dan tot dusver, gekoppeld dient te wor den aan de hoogte van de door het Landbouweconomisch insti tuut berekende genormaliseer de kostprijzen. Hij vindt dat een te hoog garantiepeil bepaald moet worden vermeden. Dit blijkt uit een tegelijk met de landbouwbegroting bij het parlement ingediende nota inzake de hoofdlijnen van het toekomstige garantiebeleid. De lossere binding tussen garantie prijzen en kostprijzen acht de minister noodzakelijk: Iom te voorkomen dat het beginsel van de eigen verantwoordelijkheid van agrarische producenten te veel wordt uitgeschakeld; 2 vanwege de tweeledige doelstelling van landbouwbeleid en garantie beleid, te weten: bevordering van een zo hoog mogelijke nationaal-economi- sche produktiviteit en van een rede lijk bestaan op het goed geleide, so ciaal-economisch verantwoorde bedrijf. HIEROM Vooral zal dit genoemd zijn: indien een garantiepeil gebaseerd op de gemiddelde kostprijs een nationaal gezien minder produktieve verschuiving in de richting of in de omvang van een produktie veroor zaakt; u als de kostprijs mede schijnt te worden beïnvloed door de garan tieregeling met een ongunstige spira>l- werking als gevolg. De regelmatige stijging van de kostprijs van de melk in de laatste jaren wijst volgens de bewindsman sterk in deze richting; vanwege de ontwikkeling van de samenwerking in de Euromarkt, waarbij ernstig rekening moet worden gehouden met aanpassing van het na. tionale beleid in de nabije toekomst; vanwege de noodzakelijke coördi natie van het garantiebeleid en het gedifferentieerde loonbeleid. Het ete- ment produktiviteitsstijging dat in de kostprijsberekeningen ligt opgesloten, zal niet worden doorberekend in het garantiepeil, terwijl ook dit peil in het algemeen niet meer zal worden her zien voor een verhoging van de ar beidslonen in de landbouw. Stijgingen van de produktiviteit kunnen worden gebruikt voor een verbetering van de lonen en andere arbeidsvoorwaarden; f vanwege de noodzaak onder be paalde omstandigheden de budget taire consequenties van het garantie beleid te beperken. De minister merkt op dat het Land bouwschap bezwaren heeft tegen het nieuwe beginsel, maar dat hij niette min zijn plannen handhaaft. Het over leg met het Landbouwschap over de nadere uitwerking zal worden voort gezet. Voor de keuze van de bedrijven die de basisgegevens voor het kostprijs- en rentabiliteitsonderzoek als belangrijkste grondslag voor het garantiebeleid leve ren, zijn na overleg met het Landbouw schap richtlijnen geformuleerd. Er blijkt uit wat moet worden verstaan onder goed geleide, sociaal-economisch verantwoorde bedrijven, die als norm voor het garantiebeleid zullen dienen. Voor de akkerbouwbedrijven in de zeekleigebieden blijft de keuze gericht op het grotere akkerbouwbedrijf, dat overwegend werkt met betaalde arbeids krachten; voor de weidebedrijven, de gemengde zandbedrijven en de veen koloniale bedrijven op de overheersen de bedrijfstypen met inachtneming van de volgende minimumgrenzen: resp. 10 ha, 7 ha en 15 ha. De garantieregelingen waarvan de minister zich voorstelt gebruik te ma ken bij de uitvoering van zijn beleid, zijn dezelfde als de huidige, met dien verstande dat de garantie voor fa brieksaardappelen anders zal worden gerealiseerd. Tot dusver ging dit. via het aardappelmeel, dus via de ver werkende industrie. Nu komt er een toeslag per hectare fabrieksaardappelen voor veenkoloniale en daarmee gelijk te stellen bedrijven, ter overbrugging van het verschil tussen het werkelijke prijspeil en het gewenste garantiepeil voor fabrieksaardappelen. COÖRDINATIE Om te voorkomen dat door belang rijke verschillen in de grootte van de per hectare voedergraan en per tare fabrieksaardappelen te verli produktentoeslagen, het bouwplan zich in minder gewenste richting ontwikkelt, wordt gestreefd naar een coördinatie van deze beide toeslagregelingen. Bij de melkgarantie staat het niet vast, dat het gedeelde marktrisico terugkeert. De gegarandeerde hoeveel heid zal nader wordeh vastgesteld. In tegenstelling tot hetgeen door de Sociaal-economische raad is geadvi seerd, zal er weer een „verrekenprijs" voor de consumptiemelk worden vast gesteld, waarin boven de garantieprijs een redelijke winstmarge wordt op genomen. De minister heeft ten slotte goede hoop, dat de nieuwe garantieprijzen omstreeks 1 november kunnen worden vastgesteld. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. In het Venduhuis der notarissen is gisteren het herenhuis Waalsdorperweg 161 gedoodverfd als aanstaande woning voor minister-presi dent De Quay voorlopig verkocht voor 75.000 gulden. De woning werd nog niet definitief toegewezen, daar de verkoper een be denktijd had voorbehouden van drie dagen. Het makelaarskantoor Gemako, dat thans voor 75 mille afmijnde, ging elf duizend gulden boven de geboden prijs van vorige week. Algemeen werd verondersteld dat Gemako in overleg met de Rijksgebou wendienst het bod uitbracht. Over enkele dagen zou dus aan de voor de gemeente 's-Gravenhage beschamende toestand dat de minister-president in deze stad geen passende woning kan krijgen een eind kunnen komen. Van onze Haagse redactie. DEN HAAG. De inpoldering van Zuid-Flevoland krijgt voorrang boven die van de Markerwaard. Deze belangrijke beslissing maakt minister Korthals be kend in zijn toelichting op de begroting van het Zuiderzeefonds. Dit besluit herziet de in 1955 genomen beslissing, op grond waarvan met de be dijking van de Markerwaard is begonnen. Nu blijkt dat aangezien de beschik bare middelen niet toestaan beide polders tegelijk aan te vatten eerdere droog making van Flevoland een hoger rende ment zal afwerpen. De minister hoopt intussen dat het over enige jaren mogelijk zal zijn grotere bedragen voor de Zuider zee werken uit te trekken dan thans: Zuid-Flevoland 7,8 miljoen, Markerwaard 710.000 gulden. Zou zijn verwachting ver wezenlijkt worden, dan zouden in 1980 beide polders droog zijn en het grootse plan-Lely zijn voltooid, aldus minister Korthals. DEN HAAG. De aanmeldingen van gerepatrieerden die op grond van de Amerikaanse Walter-Pastore act naar de Verenigde Staten willen emigreren zijn tot nu toe beneden de verwachtin gen gebleven, aldus minister Van Rooy in zijn toelichting op de begroting 1960 van zijn departement. Na 30 juni 1960 zal emigratie op grond van deze wet niet meer mogelijk zijn. De minister spreekt de hoop uit dat het quotum als nog vol zal raken. HOLLANDIA (ANP). De expe ditie naar de Julianatop heeft op 9 september om 11.45 uur het doel be reikt. De top bleek in tegenstelling met kaartgegevens 4640 meter hoog te zijn. Een hevige sneeuwstorm en harde wind stelden de klimmers zwaar op de proef. Zondag is de groep teruggekeerd in het bivak Den Matta. Vrijdag Wórdt zij in Ok Sibil verwacht. De volgende dag zullen enkele deelnemers naar Hollandia terugreizen. Van onze correspondent LONDEN Terwijl de open bare aanklager gisteren op de vierde dag van het proces tegen de Duitser Guenther Fritz Podola nog steeds probeerde vast te stellen of de beklaagde in staat is zich te verdedigen, heeft hoofdin- Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het personeelstekort bij de rijkspolitie blijft groot. Ondanks de wervingsactiviteiten is men er in het afgelopen jaar niet in geslaagd het te kort in te lopen. De wervingen waren slechts voldoende om het verloop te compenseren, aldus blijkt uit de begro ting van het ministerie yan justitie. Minister Beerman is dan ook van plan dit jaar meer geld te besteden aan wer ving. Verder is hij van plan de mini mum leeftijd waarop men dienst kan nemen bij de rijkspolitie te verlagen. Voorts wil hij nagaan of het mogelijk is dat jongemannen die dienst nemen bij de rijkspolitie vrijstelling van militaire dienst krijgen. DEN HAAG Op een afzonderlijk hoofdstuk van de begroting heeft minis ter Zijlstra als onvoorziene uitgaven een bedrag van 90 miljoen aangevraagd. Hiervan zijn 25 miljoen bestemd' voor de uitvoering van aanvullende werken, zou een toenemende werkloosheid die nood zakelijk maken. 65 miljoen gulden wil de minister reserveren voor loon- en sala risverhoging voor het burgerlijk- en rijkspersoneel, die in 1960 zullen wor den gegeven voor compensatie van huur verhoging en stijging van de melkprijs. Ook om redenen van planologische aard heeft de regering ten slotte geko zen voor Zuid-Flevoland. In Zuid-Flevo land zal <ïe dreigende overbevolking van het Gooi moeten worden opgevangen. In het Gooi is binnenkort alle beschik bare ruimte volgebouwd en daarom zal er met spoed naar moeten worden ge streefd om Zuid-Flevoland voor bewo ning aantrekkelijk te maken. Daarom ook zullen er van het oude land naar de nieuwe polder direct drie verbindin gen gereed worden gemaakt: een over Mulderberg, een over Huizen en een over Nijkerk, terwijl later nog een ver binding met Amsterdam-Noord zal wor den gemaakt. Ook om agrarische redenen heeft de snelle drooglegging van Zuid-Flevoland de voorkeur: er komt eerder nieuw land klaar voor de boeren, die hun bedrijf elders in et land moeten verlaten. Een zeer belangrijke reden achtte de regering het dat nu het ontginnings- en kolonisatie-apparaat dat gebruikt wordt in Oostelijk-Flevoland in stand kan blij ven en direct na voltooiing van Oost- Flevoland' in Zuid-Flevoland aan het werk kan gaan. Dat zal omstreeks 1966 het geval zijn. Het is de bedoeling dat bij de inpol dering van Zuid-Flevoland de dijk wel ke de Markerwaard zal scheiden van het Oostvaardersdiep (Amsterdam-Lely stad) aanvankelijk te gebruiken als de noordwestelijke dijk van Zuid-Flevo land. Over deze dijk kan dan dadelijk een weg worden aangelegd. Later kan men de hieraan parallel lopende dijk, die de definitieve noord westelijke dijk van Zuid-Flevoland wordt, in den droge aanleggen. Tussen deze twee dijken ontstaat dan het Oost vaardersdiep. De beslissing van de regering zal dus tot gevolg hebben dat de wegverbinding van Amsterdam over Lelystad naar Oost-Nederland ongeveer 1966-1967 ge reed zal zijn. Dat zal een belangrijke ontlasting van de weg over de Veluwe zijn. specteur David Hislop zijn ont slag ingediend. Hislop had de leiding bij de arrestatie van Podola en bij het onderzoek in deze zaak. De Duitser, een voormalig lid van de Hitlerjugend, wordt ervan beschul digd een ongewapende rechercheur te hebben neergeschoten. Hoofdinspecteur Hislop is het middel punt geworden van de openbare bezorgd heid over de omstandigheden waaronder Podola is gearresteerd, en de wijze waar op hij daarna behandeld is; in het Lager huis is het tot een stormachtig debat ge komen over de vermeende hardhandig heid van de politie. In de rechtszaal van de Old Bailey ge tuigde een bekende neuroloog dat Podola duidelijke tekenen van angst vertoont, zoals het likken van zijn lippen en het sneller worden van zijn ademhaling bij moeilijke vragen. Hij verklaarde dat de Duitser een volkomen normale indruk maakt, op zijn al of niet voorgewende geheugenverlies na. Volgens de Engelse wet moet wor den bewezen dat Podola, als hij schul dig is ,op het ogenblik van zijn dao,d besefte wat hij deeden dat hij wist dat zijn daad verkeerd was. Indien de verdediging kan aantonen dat Podola op dat ogenblik niet toereke ningsvatbaar was, zal hij niet worden ge hangen, maar in een psychiatrische in richting worden vastgehouden „zolang het Hare Majesteit belieft". De neuroloog, dr. Edwards, zei dat slechts een buitengewoon intelligent mens, met bijzondere medische en psy chiatrische kennis, zó lang geheugen verlies zou kunnen veinzen. Een andere bekende neuroloog, dr. Michael Ashby, zei dat geheugenverlies zeer goed zou kunen ohtstaan als gevolg van een hevige schrik, „zoals de inval van rechercheurs met een politiehond, die met deur en al op Podola vielen". 99 Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Nederlandse rege ring ziet in de economische samenwer king van de zeven landen Engeland, de Scandinavische landen, Oostenrijk, Portugal en Zwitserland een ernstige poging om uit de impasse te komen, waarin een Europese economische asso ciatie is geraakt. Niettemin is zij wel bezorgd over de wijze waarop de zeven landen hun sa menwerking, speciaal op het gebied van de landbouw, willen regelen en zij heeft dat a'e regeringen van de landen doen weteh. De verhouding van de E.E.G. tot de buitenwereld en speciaal tot de overige Europese landen is nog niet zo gunstig als de regering had gehoopt, aldus mi nister Luns in zijn toelichting op de be groting van buitenlandse zaken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een begroting voor een ministerie dat is opgeheven het ie een parlementair unicum dat de Staten- Generaal wordt voorgeschoteld door de ministers Korthals, Toxopeus en .Visser. Gisteren hebben deze ministers samen de begroting' voor zaken overzee aan het parlement gezonden. In de toelich ting laten de drie ministers weten dat hoewel het ministerie reeds is opgehe ven, zij toch nog een begroting indienen om de uitgaven voor 1960 ten behoeve van Suriname, de Antillen en Nieuw- Guinea zo compleet mogelijk weer t* geven. De bugettaire gevolgen van de op heffing zullen geregeld worden bij no ta's van wijziging in de betrokken wets ontwerpen. In de toelichting op de begroting de len de drie ministers mee dat de rege ring geen bezwaar heeft tegen een overleg met Suriname en de Antillen over eventuele wijzigingen in het sta tuut. De regering van de Antillen wif namelijk een commissie instellen die zal onderzoeken wat de ervaringen met het statuut tot nu toe zijn. Op de begroting voor Nieuw-Guinea is een bedrag uitgetrokken voor de eerste kosten voor de nieuw in te stellen raiii van Nieuw-Guinea. Het wetsontwerp tot instelling van deze raad zal dit zittings jaar bij het parlement worden ingediend. Ook het ontwerp-overeenkomst met de Amerikaanse ondernemingen, die nikkel-, kobalt-, en ijzererts in Nieuw-Guinea zullen gaan ontginnen, zal binnen afzien bare tijd bij het parlement worden in gediend. DEN HAAG. Als gevolg van ver minderde emigratie naar Canada, Rho desia en Zuid-Afrika wordt de exploita tie van een van de drie regeringssche pen op 1 januari 1960 gestaakt. Voor de twee resterende emigrantenschepen zijn op grond van reistaxaties voor 1960 zeventien reizen naar Canada, drie naar Zuid-Afrika en twee naar Australië be groot. LONDEN (Reuter) De Londense vrach tenmarkt werd gekenmerkt door een afwach tende houding. Men kwam heel moeilijk tot zaken. Er werden gedaan 14.500 ton kolen van Hampton Roads naar Kawasaki tegen 7,75 dollar vrij lossen, sept., 11.000 ton sui ker van Fiji naar Engeland tegen 00 -sh., nov.-dec., 10.000 ton Traan van tie Rio de ia Plata naar Antwerpen-Hamburg tegen 70 sh. per 65 kubieke voet, okt. Aanbod bestond voor graanvervoer van de Rio de Ia Plata naar Japan tegen rond 85 sh. vrij lossen per 65 kubieke voet voor november. De Tweede Northwestern and Pacific Hypotheekbank heeft de afgifte van 5% pandbrieven in dollars tegen 100% ge staakt. - *9§ -«x nu met diamantnaald Onderaanzicht Philips epnemertlemeni velt malen vergrtat. Alle kroonkurken, waarin GE et VI of TA of LI ol SEERD staat zijn nu ongeldig. Voor de hoofd prijs gelden alléén maar kroon kurken met Si-Si erin. Zoals de vergrote afbeelding hierboven. Uiterlijk 30 september aan. •taande om 23.59 uur moet uw opgave van het aantal Si-Si kroonkurken in het bezit zijn van Si-Si, Postbus I, Bunnik. Zend geen kroonkurken. Zet op een briefkaart naast het adres alleen het getal, dat aangeeft hoeveel kroonkurken u heeft, waarin Si-Si staat. Daaronder uw eigen naam en adres. Zorg. dat uw briefkaart op tijd is! Wie op 30 september 1959 de meeste kroonkurken met Si-Si erin heeft, ontvangt f 30.000,-. Dit is uw kans op een eigen huis. Spaar Si-Si kroonkurken. Op iedere fles zit een gemerkte kroonkurk. Alleen kroonkurken waarin Si-Si staat zijn tot en met 30 september 1959 geldig voor de hoofdprijs van f 30.000,-1 Neem nu extra Si-Si voor extra kroonkurken! Si-Si fabrieken Bunnik A. M. Landwier, Amsterdam Voetbalvereniging Markelo H. C. Leenderts. Bussum H. M. Schutte. Haren (Gr.) J. A. Ris, Amsterdam C. Dragt. Barneveld van f 1000.- E. W. den 'Herder, Harderwijk H. Duljker. Zeist. Dit is het „schitterende" opnemerelement, waarvan u hierboven een doorsnee van do onderkant 4x vergroot ziet. is het teken voor een micron: één duizendste millimeter. En dat is de maat die Philips ge bruikt bij de bouw van zijn gram mofoons. Geen wonder dat ze zo precies geconstrueerd zijn als hor loges. Micron-precisie regeert de Philips grammofoons. PHI LI PS grammofoons

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 8