MILJOENENDANS OP KOUSEVOETEN HET moment van Prinsjesdag KIJKGELD WORDT 36 GLD. De Bilt: wind Voor Oost-Duitsland geronselde arbeiders kwamen niet aan trek Historische ontmoeting op vliegveld va£ Washington Vijandige incidenten bleven uit AMERIKA: GEEN CONFERENTIE OVER LAOS Eindelijk zilveren rijksdaalders Ziértkiil w Tu"n' Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189: PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 16 september 1959 Sn S' later 40 gulden Spoed gevraagd met c.a.o. grafici AL VAKER MIS NIET VERZEKERD WAARDERING Straaljager stort neer, vlieger in veiligheid *^fdkant<wr: Goes, L Vorststraat 90, Postbus 4, CWred!60n60-3991fo°n OUO°-2438: geen gehoor: Sfl"t!ren:,Midd„elb»rS- Korte Delft 50, tel. 01180-2009- tel 01184 3M4°t» x4t: VlissinKen- Rembrandl. 24] Aierlkxee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. ftireetenr JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeenwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1, 19e Jaargang no. 4359 Het ogenblik waarop miljoenen met spanning hebben gewacht: de Grote Twee bijeen. Eisenhower ontving zijn Russische gast op het vliegveld van Washington en het viel ieder, die getuige was van het historische ogenblik op, dat de twee staatslieden, zoals zij daar in de zon stonden terwijl de volksliederen werden gespeeld, uiterlijk zo veel op elkaar gelijken. (Eigen telefoto) DEN HAAG. De Miljoe nennota 1960 ademt een geest van behoedzaamheid. De re gering constateert dat 1959 krachtige expansie te zien geeft, in een steeds sneller tempo. Daarin ligt een ern stige waarschuwing besloten: een te snelle toeneming van de bestedingen zou opnieuw een toestand van ernstige on evenwichtigheid kunnen ver oorzaken. Het kastekort op de begroting is, in overeenstemming met deze gang van zaken, aanmerkelijk lager dan vorig jaar. Het bedraagt 1025 miljoen, te gen 1422 miljoen vorig jaar. Men wil dit tekort als volgt dekken: a. door 400 miljoen op te nemen uit voorinschrijfrekeningen van het Rijk, o.m. uit het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds, b. door het lenen van 625 miljoen gulden op de open kapitaalmarkt. De voornaamste oorzaken van de daling van het tekort zijn: 1. Stijging van de belastingmid delen met 550 miljoen, 2. stijging van de „overige mid delen" met 100 miljoen, 3. stijging van slechts ongeveer 250 miljoen van de uitgaven des Rijks. Hoofdpunten van de beleidslijn de regering zijn: 1 Wederom verlenging van de zogenaamde tijdelijke belastingverhogingen, zijnde: a- de verhoogde vennoot schapsbelasting, b. de verhoogde vermo gensbelasting, c. de verhoogde belasting op benzine, auto's en autobanden, d. het voor een aantal ar tikelen verhoogde weel- detarief. 2 Verlaging van de belas ting voor vrijgezellen. 3 Geen verdere belasting verlagingen, ook geen nieuwe belastingen (Behou dens uiteraard de al eerder aangekondigde wijzigingen t.a.v. grond- en personele be lasting) 4 Het bouwprogramma om vat wederom de bouw van 80.000 woningen, waarvan echter minder woningwetwo ningen: 37.500 tegen 40.000 in 1959. De sterkste stijging in de O uitgaven des Rijks wordt veroorzaakt door: a. Verkeer en waterstaat (100 miljoen meer) en b. Onderwijs (160 miljoen meer). 6 Het nieuwe systeem van loonvorming en de groei der consumptieve bestedin gen nopen ertoe de ontwikke ling van de bestedingen door de overheid sterk in de hand te houden. Voor een uitgebreid uittreksel uit de Miljoenennota zie men pag. 6 en 7 en de financiële pagina. WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse regering heeft gisteren het voorste] van de Sowjetunie over het beleggen van een internationale conferentie over de moeilijkheden in Loas van de hand gewezen. De afwijziging van het voorstel werd kort na de aankomst van premier Kroesjtsjef in Washington bekend ge- jriiakt door het Amerikaanse ministerie v-:t I: De subcommissie van onderzoek, die onlangs door de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties werd ingesteld, is gis teren met gejuich door een menigte be groet bij aankomst in Vientiane, de hoofdstad van Laos. Toen de vier le- den van de commissie met hun staf aankwame.i uit Bangkok zwaaiden op het vliegveld van Vientiane groepen kin deren met V.N.-vlaggetjes. De subcommissie schijnt voornemens te zijn naar Sam Neua, in het noorde lijke strijdgebied, te gaan. Gegevens daarover zijn echter nog niet bekend ge maakt. De vier commissieleden zullen na af loop van hun eerste onderzoek naar New York terugkeren om rapport uit te brengen. Dat zal denkelijk over drie of vier weken gebeuren. De staf van de subcommissie blijft dan in Laos achter ""•TI dA 7.n]?cv, v"> v tc Van onze correspondent WASHINGTON. Met veel vertoon van hartelijkheid heeft de Russische premier Kroesjtsjef zijn entree gemaakt in de Ver enigde Staten, maar de hartelijk heid kwam geheel van zijn kant, Het publiek, ofschoon zeer tal rijk, onthield zich van iedere vorm van applaus en het moet de leider van het wereldcommunisme van de eerste minuut af duidelijk zijn geweest dat het doen smelten van het in de koude oorlog ontstane ijs een geweldige krachtsinspan ning zal vergen. Of deze ontvangst, waarvan de koelheid zo schril contrasteerde met de warmte van deze prachtige herfstdag, voor Kroesjtsjef een teleurstelling was of niet, kon niet van zijn gezicht worden afgelezen. Hij straalde en keek met de grootste belangstel ling om zich heen, af en toe naar de Amerikanen wuivend. TE LAAT Het vliegtuig, een Tu 114 het grootste straalpassagiersvliegtuig ter wereld was een uur te laat omdat het met tegenwind te kampen had gehad. Kroesjtsjef werd met alle eer betoon ontvangen, een saluut van 21 kanonschoten incluis. Eisenhower ont ving zijn gast aan het einde van. de landingsbaan en de twee mannen drukten elkaar hartelijk en langdurig de hand. Na de kennismaking met mevrouw Kroesjtsjef en de rest van het gevolg van de Russische premier werden de volksliederen gespeeld, gevolgd door de rollende salvo's van de saluutbat- terij. Daarna begon de autorit naar het centrum van Washington. Koel was de reactie van het publiek, maar vijandige kreten werden nergens vernomen en demonstraties bleven, overeenkomstig het verlangen van de Amerikaanse regering uit. Wel ver scheen er in de blauwe lucht een gigantisch kruis van witte rook. Later bleek dat een christelijke organisatie een vliegtuig had gehuurd om het symbool van het geloof in de lucht te tekenen. VEILIG Er zijn ook een paar arrestaties ver richt, blijkbaar onder het motto dat voorkomen beter is dan genezen. De veiligheidsdienst, al weken lang ge plaagd met de onmetelijke verant woordelijkheid voor het welzijn van de Russische gasten, trad onmiddellijk op wanneer er ook maar iets wees op gevaar of dreigende moeilijkheden. Meer dan vierduizend man van de veiligheidsdiensten waren op de been en onder het publiek bevonden zich om de paar tientallen meters recher cheurs. De hele weg van vliegveld naar stadscentrum was afgezet en men mag zeggen dat niets aan het toeval was overgelaten. Naarmate de stoet auto's Washing ton naderde werd er meer gejuicht, maar de indruk overheerste dat deze kreten meer de president golden dan zijn breed glimlachende gast. Toch zou men niet kunnen zeggen dat de stem ming vijandig was. Zij was eerder koel-beleefd en getuigde van een ze kere nieuwsgierigheid naar de man aan wiens optreden de spanningen in de wereld worden geweten. WAARDIG Het stadsbestuur begroette de Rus sische staatsman wel, maar het aan bieden van de sleutels van de stad bleef achterwege. Zo droeg de entrée van Kroesjtsjef een waardig karakter, ontdaan van alle geestdrift. Nadat Kroesjtsjef en zijn familie Blair House waren binnengereden en de president afscheid had genomen om zich naar het Witte Huis te bege ven, brak er plotseling een krachtig gejuich los voor Eisenhower. Na een paar uur om zich op te knappen en wat aan zijn nieuwe om geving te wennen, begaf Kroesjtsjef zich naar het Witte Huis, waar hij on middellijk politieke besprekingen be gon met Eisenhower. Protocol maakt op de Rus niet de minste indruk en daarom mag men verwachten dat hij, brandend van verlangen, zich heeft gestort op de eerste de beste gelegen heid om met Eisenhower van gedach ten te wisselen. Van Amerikaanse zijde heeft men minder haast en meer terughoudend heid, maar Eisenhower was op dit eerste onderhoud volkomen voorbereid. Niettemin is het het voornemen van de Amerikaanse regering om ge detailleerde politieke besprekingen uit te stellen tot de terugkeer van Kroesjtsjef naar Washington op 25 sep tember. Hij heeft dan een lange rond reis door Amerika achter de rug en wellicht wat meer geleerd omtrent de aard van de Amerikanen. Advertentie Geef mij maar... URENI V I R (3 N A N O. 1 i CIGARETTE S RENLANG hebben gisteren honderden bevoorrech- die toegang hadden gekregen tot het Binnen hof, geduldig gewacht op dit moment. Voorafgegaan door een kleurrijke stoet, kwam om kwart over een de Gouden Koets bij de Rid derzaal voorgereden. Onder de tonen van het Wilhelmus stegen de Koningin, prins Bernhard en prinses Irene uit het rijtuig. Op de foto het ogenblik waarop zij de Ridderzaal zullen binnentreden, waar de Ko ningin de Troonrede zal voorlezen. De Koningin was gekleed in een geelzijden jersey robe. Zij droeg een hoed met paradijsvogelveren. Prinses Irene ging in een azuurblauwe satij nen robe, met kant omgeven. Daarbij een tulen toque. Prins Bernhard droeg de ceremoniële tenue van generaal van de Koninklijke lucht macht met de versierselen van ridder Grootkruis der orde van de gouden leeuw van Luxemburg en Nederland. Duizenden hadden de Gouden Koets op de heenweg juichend aan zich voorbij laten trekken. De terug weg naar het paleisje aan de Korte Voorhout zou daar een reprise van worden. De wolkeloze hemel, de warme zonnestralen, maakten Prins- AMSTERDAM (ANP) Nadat er gisterochtend in enkele dagbladbedrij ven te Amsterdam onrust heeft geheerst onder het technisch personeel over het trage verloop inzake de goedkeuring van de nieuwe grafische c.a.o.'s zijn gistermiddag de personeelscommissies van vier bedrijven bijeen geweest, zo vernemen wij van de zijde van de com missies. In deze vergadering is de toestand nogmaals onder ogen gezien en is het besluit genomen een telegram te zen den aan het College van rijksbemidde laars waarin op een spoedige beslissing over de c.a.o.'s voor de grafische be drijven wordt aangedrongen. De Nederlandse vereniging tegen wa ter-, bodem- en luchtverontreiniging be stond gisteren vijftig jaar. Een van de oprichters, de 82-jarige heer B. J. Gel der te Baarn, werd door het bestuur gehuldigd. Hij werd verblijd met het ridderschap in de orde van Oranje Nas sau. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Wisselende be wolking met voornamelijk in de kuststreken hier en daar een bui. Matige, aan de kust later vrij krachtige, noor delijke wind. De zelfde of iets lagere middag- temperaturen. MIESJE: De herfst komt. 17 SEPTEMBER: zon op 6.16. zon onder 18.53; maan op 19.01, maan onder 6.38. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De regering wil het kijkgeld voor de televisie op den duur verhogen van 30 tot maximaal 40 gulden per jaar. Voorlopig zal met een verhoging tot 36 gulden worden volstaan. Het kijkgeld moet omhoog, om uitbreiding van de televisie-zend tijd, studiobouw en aanschaffing van technische apparatuur mogelijk te maken. Dit deelt het ministerie van o. k. en w. mee in aansluiting op de pas- sage over televisie in de Troonrede. Met ingang van 1 januari wil de regering het aantal zenduren van 15 op 18 per week brengen. Geleidelijk zou dit dan worden opgevoerd tot 30 uur bij het begin van 1963. Het bedrag waarover de tv-omroep In 1960 mag beschikken, is 15 miljoen gulden. Vorig jaar was deze post bij na 10 miljoen. De regering baseert deze maatrege len op een prognose over de ontwik keling van de televisie in de komende vier jaar, en zij acht het voor een goede bedrijfsvoering noodzakelijk dat een beleid op langere termijn wordt uitgestippeld. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Opnieuw rekent het Staatsmuntbedrijf er mee dat in 1960 vijftienmiljoen zilveren rijks daalders in circulatie zullen komen Op de begroting voor dit jaar werd dit voornemen reeds geuit, maar het bedrijf is er niet toe kunnen komen met de aanmaak te beginnen. Het nodige zilver zal worden verkregen door versmelting van achttien mil joen gulden aan specie. De nog in omloop zijnde zilveren dubbeltjes zullen voor een deel worden vervan gen. jesdag dit jaar tot een vrolijk kleu renfeest. Voor een uitgebreid verslag van de gebeurtenissen binnen en buiten de Ridderzaal zie men pag. 3, voor de Troonrede zie men pag. 4. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Het avontuur van een Rotterdams uitleenbedrijf dat in februari van dit jaar honderd arbei ders uitleende aan een scheepswerf in Oost-Duitsland, is ten einde. Op vijf man na zijn alle werknemers, die op de aanlokkelijke voorstellen waren in gegaan, in ons land teruggekeerd. Verscheidenen van hen zijn er flinke bedragen aan loon bij ingeschoten. Een van hen heeft een loonvorderipg van zevenhonderd gulden op de stichter van het uitleenbedrijf. Anderen hebben nog honderd tot tweehonderd gulden te goed De vraag is echter of zij dit geld ooit zullen ontvangen. Zolang de arbeiders in Oost-Duitsland zijn geweest, waren er strubbelingen over de uitbetaling van de lonen. De ond'ernemer, die arbeiders voor de Oost- duitse scheepswerven aanwierf, had een contract met een werf te Warnemünde. De directie van deze Oostduitse werf is haar contractuele verplichtingen steeds nagekomen. Tussen het bedrag dat de werf aan de Rotterö'amse ondernemer uitbetaalde en het bedrag dat deze aan zijn werknemers zou betalen, zat een behoorlijke winst. Niettemin raakte de man in moeilijk heden, omdat hij nog een grote schuld met de Nederlandse fiscus had te ver effenen, die was ontstaan uit een vorig avontuur, toen deze man Nederlandse arbeiders naar West-Duitsland had uit gezonden. Ook die zaak was scheef- gelopen. Terwijl de arbeiders de overeengeko men veertig Mark aan zakgeld ontvin gen en zij ook voeding en onderdak kre gen, mankeerde er aan de uitbetaling van de overeengekomen honderdtien gulden die wekelijks in Nederland aan de gezinnen zou worden uitgekeerd, nog al eens het een en ander. De ene week werd slechts veertig gulden betaald, dan weer eens zestig. Het volle bedrag kwam praktisch nooit binnen. Gebleken is, dat het geld op naam van de uitleenbaas naar Nederland werd overgemaakt. Steeds werd door de be lasting op een deel van dit bedrag be slag gelegd. In juni werd de inmiddels tot drie maanden gevangenisstraf veroordeelde uitleenbaas wegens belastingfraude ge arresteerd. Deze arrestatie had plaats op het moment, dat hij uit Duitsland ko mende de Nederlandse grens wilde pas seren. Een van de voormannen heeft daarop getracht de zaak te regelen in samenwer king met de directie van de werf. Het heden overwonnen waren. De betalingen geschiedden via een bank in West-Duits land, maar deze tussenoplossing bevatt» te veel onzekere factoren. Bovendien bleek, dat geen sociale las ten werden betaald, zodat de werkne mers buiten alle verzekeringen vielen, wat bij de directie van de werf op on overkomelijke moeilijkheden stuitte. Enkele maanden geleden zijn dertig man naar Nederland teruggekeerd. Het contract werd beëindigd en op vijf man na moesten allen Oost-Duitsland uit. Een van de arbeiders is zelfs als on gewenste vreemdeling over de grens ge zet. Anderen probeerden op eigen gele genheid werk te vinden, maar ook dat stuitte op bezwaren van formele aard. Er had nimmer een contract bestaan tussen de arbeiders en d'e leider van het uitleenbedrijf, zodat de aanwezigheid van de Nederlanders als clandestien werd aangemerkt. Zelfs in Oost-Duits land sprak men van ronselen. Over het algemeen was men in Oost- Duitsland vol lof over de werkpresta ties van de Nederlandse scheepsbou wers. Andere werven in Oost-Duitsland hebben laten merken, dat zij ook wel belangstelling hebben voor arbeiders uit Nederland. Men zou echter zaken willen doen met een gedegen Neder lands bedrijf. In Nederland is daar van die zijde geen belangstelling voor. Wel trachten avontu riers zo nu en dan gebruik te maken van de mogelijkheden. Naar verluidt, zou de ondernemer van wie nu bijna alle uit gezonden arbeiders zijn teruggekeerd, maandag opnieuw willen beginnen met het werven van arbeiders voor het buitenland. ENSCHEDiE. Een Nederlandse straaljager is door een motorstoring gis teravond om even over tienen neeree" stort bij de Duitse plaats Dingen, even over de grens in de buurt van Enschede De vlieger, de 24-jarige sergeant G W Konijnenburg uit Leeuwarden, bracht zich met zijn schietstoel in veiligheid Het toestel een Hunter Mark VI I maakte in formatie met een. ander» straaljager van da vliegbasis E5n»ohed2 KOELE ONTVANGST VOOR STRALENDE KROESJTSJEF

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1