Nieuwe Groene Kruisgebouwen in Wissenkerke en Kamperland Betere arbeidsvoorwaarden in Z.-Vlaamse kanaalzone Arbeidsbezetting in Zeeuwse landbouw sterk gedaald Drukte bij peulvruchten- centruiiL Middelburg Voorouders beschikten over een zee van tijd Mevr. Micliaelis opende „Zeeuws volkssieraad" -Jxusdag 15 september 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Zeeuwsch Dagblad Mammoetwet III MET GIFTEN VIT NIEUW-ZEELAND BESTEDINGSKLAAR Zwemster of fruitfee? Jeugdvariété in Zeeuwse fruitweek Zeeuwse Westhill- kring vertoefde op Hedenesse IN DE CONSISTORIE Tentoonstelling volkssieraad leert: Fee bezoekt vandaag ziekenhuizen Mr. dr. Mes opent expositie Handhaaf algemeen ziekenhuis in Bergen op Zoom Rapport van Landbouw Economisch Instituut Uitbreiding tuinbouw vormt tegenkracht Zendings- en wereldraad Desastreus Schipper zocht 's nachts naar militairen Vf. uitgesteld Een unicum aanvoer bijna geheel op drie procent export-kwaliteit 1 1 Pag. 3 Protestants-Christelijk jVADAT we in de voorafgaande arti- 1 kelen de structuur en de grond slagen van het wetsontwerp behandel den, zullen we nu het geheel aan een kritische beschouwing onderwerpen en enkele conclusies trekken. Ons eerste bezwaar geldt de nieuwe naamgeving van de verschil lende vormen van het voortgezet on derwijs. Artikel 208 van de grondwet onderscheidt expressis verbis lager, middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs. Men kan van mening ver schillen over de vraag of deze onder scheiding in de grondwet past. Wij zijn geneigd Thorbecke bij te vallen als hij in zijn „Bijdrage tot de her ziening van de grondwet" schrijft: „Bovendien is de onderscheiding van hoger- middelbaar- en lager onder wijs in de grondwet ongepast. Zij be hoort, zoveel zij juist is, in de wet, welke de grenzen tussen de onder scheidene soorten of trappen van on derwijs zal trekken in overeenstem ming met het ganse, door haar aan te nemen systeem." Nu echter de grondwet deze naam geving wel kent, getuigt het van te weinig respect voor deze hoogst be langrijke staatswet (voor de wijziging waarvan nog altijd een twee/derde meerderheid vereist is) wanneer in een door de grondwet vereiste wet namen voor onderwijsvormen worden geïntroduceerd, die deze zelf niet kent. Wil men deze naamgeving handhaven dan zal eerst de grondwet moeten worden aangepast door art. 28 bv. te doen luiden (het desbetreffen de lid): „De wet stelt de voorwaarden tast, waarop voor het bijzonder voort gezet onderwijs in zijn bij de wet Vastgestelde vormen, bijdragen uit de openbare kas worden verleend." De het wetsontwerp vergezellende memorie van toelichting achten we zeer zwak en verre van overtuigend: „Deze namen op zichzelf zijn niet van zoveel belang, echter wel het feit, dat in dit ontwerp bij de regeling van het lavo en mavo een stuk onderwijs wordt geregeld, dat thans nog zijn regeling in de l.o. wet 1920 vindt." En hier komt dan meteen ons tweede bezwaar: nl. dat zomaar even tjes het uitgebreid lager onderwijs wordt beroofd van zijn wettelijke po sitie en bescherming, die het als la ger onderwijs bezit en waarvan het als mavo niet in dezelfde mate pro fiteert. De groei van het ulo en de daarmee correllerende bouw van scholen vindt zijn oorzaak enerzijds! er °P geattendeerd, dat wij in de krant i_ m van zaterdag niet een foto van de Zeeuw- in de maatschappelijke behoefte waar- se fruitfee en haar hofdames publiceer- aan het tegemoetkomt en aan de re-1 den, zoals het onderschrift zou doen ver geling in de l.o. wet voor wat be-i moeden, doch dat het hier zwemsters-in WISSENKERKE Als het ontwerp bestedingsklaar is ge maakt zal zo spoedig mogelijk worden begonnen met de bouw van twee Groene-Kruisgebouwen in de gemeente Wissenkerke. In Kamperland zal een Groene-Kruiscomplex neergezet wor den en ook Wissenkerke zelf krijgt de beschikking over een derge lijk gebouw met zusterwoning. De bouw van deze twee belangrijke projecten wordt mogelijk gemaakt door een grote gift uit Nieuw- Zeeland, die via het Nationaal Rampenfonds verkregen werd. Al lang wordt met ongeduld uitgezien naar de verwezelijking van deze objec ten. En al lang heeft het bestuur van de vereniging het Groene Kruis, afde ling Wissenkerke-Kamperland-Geersdijk onder leiding van dokter J. L. J. Bruynzeel te Wissenkerke plannen be raamd om te komen tot nieuwbouw. Met grote spoed zijn deze plannen uit gewerkt, toen de mededeling binnen kwam dat een belangrijke gift uit Nieuw-Zeeland verwacht kon worden. Met deze aanzienlijke geldelijke steun was een gezonde basis geschapen voor de financiering van dit grootse project. Het Groene Kruisbestuur had deze gift toch echt wel nodig, want anders was niet veel van de plannen tot stichting van twee Groene Kruisgebouwen te recht gekomen. En het bestuur is dan ook erg dankbaar voor dit buitenkansje. Het wordt echter wel betreurd, dat de gebouwen er nog steeds niet staan. Maar ja, er komt ook heel wat kijken voor alles in kannen en kruiken is. In ieder geval is de situatie thans zo, dat de grond, waarop de gebouwen zullen verrijzen in het bezit is van het Groe ne Kruisbestuur, dat de plannen aller lei instanties gepasseerd hebben en goedgekeurd zijn, en dat de architect R. Slotema uit Wissenkerke een bijzon der fraai ontwerp heeft gemaakt. Het is nog slechts wachten op het ogenblik, dat het ontwerp bestedingsklaar is. Daarna kan de aanbesteding worden ge houden. En als dat achter de rug is kan zo spoedig mogelijk met de bouw van beide complexen worden begonnen Dit punt vormt momenteel de enige be lemmering voor de bouw. MISVERSTAND Door een betreurenswaardig misver stand, werd maandag in het verslag over de voetbalwedstrijd Spui—Terneuzense Boys vermeld, a'at een minuut stilte in acht werd genomen voor de heer Bolle- man. Dit moet zijn de heer Lotsy. De heer Bolieman, die bij een auto-ongeluk was betrokken en daarbij ernstig werd gewond, is aan de beterende hand1. Van verschillende zijden werden wij treft schoolstichting, omdat het vol ledig kan profiteren van de gelijkstel ling, als lager onderwijs, Teveel wordt krachtens het wets ontwerp geregeld bij algemene maat-| regel van bestuur, waar de wetgever dus niet aan te pas komt. De memorie van toelichting schiet hier tekort: „Overigens is wat de regeling bij wet of algemene maatregel van be stuur betreft, zoveel mogelijk (spat. van ons B.) aansluiting gezocht bij het systeem der bestaande wetgeving. Dit brengt mede dat in dit wetsontwerp in het algemeen (spat. van ons B.) niet meer aan rege- de-bloemetjes betrof. Waarvoor natuur lijk onze excuses. Zowel tegenover de zwemster als tegenover de fruitfee en haar dames. Feërieke verlichting GOES. Terwijl de schijnwerpers de mooie plekjes van Goes in een feëriek licht plaatsen is de Zeeuwse fruitweek te Goes gisteravond voortgezet met het wie»». optreden van de jeugdvariétêgroep otrivh ic nvArpclifpii dun reeds ••«lung Arfciestenbïoed Het bestuur van ling bij amvb. is overgelaten «an reeus de stiChtmg Het Zeeuws Fruitcorso had in de huidige wettelijke regelingen;n ^et programma een speciale kinder van de daarmee overeenkomende tak- j avond opgenomen en het zal daar_zeker ken van onderwijs het geval is." Nauwkeurige bestudering van het wetsontwerp echter stelt ons niet ge rust en we zijn van mening dat men niet ontsnapt aan het gevaar van de legatie waartegen prof. v. d. Pot in zijn Handhoek van het Nederlands Staatsrecht reeds waarschuwde: „Men kan zich niet aan de indruk onttrek ken, dat een zekere neiging om de regeling zelve binnen de departemen tale sfeer te houden toch veelal ertoe geleid heeft, om daarin verder te gaan dan nodig was". Bij alle voordelen die een amvb. kan hebben blijft (en dat is bij de tere onderwijspolitiek zeer zeker het geval) het nadeel dat de volksverte genwoordiging buiten vaak zeer in grijpende regelingen wordt gehouden, terwijl wetsontwerpen te voren wor den gepubliceerd en de publieke opi nie zich kan uiten voor ze in het staatsblad komen. In een volgend artikel hopen wij nog enige kritiek op het wetsonwerp te geven. B. BUDDING' CADZAND. De Zeeuwse Westhill- kring heeft op Hedenesse bij Cadzand een weekend gehouden en daarmee is het winterwerk op het zondagsschoolter- rein weer van start gegaan. Vijfendertig jonge mensen kwamen bijeen. Twee on derwerpen werden behandeld, die een sterk bezinnend karakter droegen. Mevr. J. A. v. Mierlo-van Kuipers sprak over de taak van de assistent. Daarbij kwam duidelijk naar voren, dat het kerkewerk onder de kinderen aan geen spijt van gehad hebben. Enkele honderden toeschouwers, onder wie vele kinderen, omzoomden het marktterrein om te gemeten van het optreden van deze groep. Natuurlijk gaf ook de fruit fee acte d'e presence. Vele malen kwamen de handen op el kaar na de soms adembenemende toeren van de jongelui, o.m. de levende pyra- midebouw. En wat deze jongens en meisjes onder leiding van het echtpaar Jansen aan acrobatiek op de planken weten te brengen grenst aan het onge looflijke. Kortom: Het werd een program ma da't klonk als een klok en waaraan menigeen een genoeglijk uur heeft be leefd. Evenmin ontbrak het ballet in dit programma. Na afloop van dreze speciale kinder- avond hebben de ouders met hun kroost ongetwijfeld nog een wandeling gemaakt langs de singels om te kijken naar de fraaie verlichting in het bladergroen der bomen. De fonteinen spuiten intussen on verdroten voort in een zee van kleuren. Trouwens, de gehele stad is in een feest verlichting gehuld. En deze prachtige verlichting trekt eveneens honderden be langstellenden naar de stad Goes tijdens de fruitweek. In Wissenkerke zal het Groene Kruisgebouw verrijzen naast de wo ning van burgemeester J. van Halst en in Kamperland is de bouw gepro jecteerd in het nieuwe gedeelte, bij de diepvriesinstallatie. Weliswaar heeft het Groene Kruis in Wissenkerke de beschikking over een gebouwtje, dat officieel te boek staat als Groene Kruis wijkgebouw. Het pand is te klein en voldoet geheel niet aan eisen, die tegenwoordig aan een der gelijk complex worden gesteld. Het on derzoek van zuigelingen en kleuters en alle andere takken van de medische dienst, die meestal in een Groene Kruis gebouw worden ondergebracht, dient in een verantwoorde lokaliteit te geschie den. In Kamperland heeft men jarenlang het gemeentelijk lokaal aan de Veer- weg als consultatiebureau gebruikt. Maar ook dat was een noodoplossing. Enige tijd geleden heeft het Groene Kruisbestuur naar een andere ruimte om moeten zien. Het gemeentelokaal is n.l. verkocht aan de Gereformeerde ge meente ter plaatse met de bedoeling om het om te bouwen tot kerk. Dank zij de welwillende medewerking van de kerkeraad heeft het Groene Kruis de beschikking gekregen over de consisto rie van de Gereformeerde Kerk. Maar het blijft een noodoplossing. En zo kan het gebeuren, dat de Kam- perlandse moeders zich met hun kin deren begeven naar een plaats, waar de dominee zijn catechisaties houdt, de jeugdverenigingen vergaderen en de kerkeraad velerlei problemen bespreekt. Geen wonder dan ook, dat met onge duld wordt gewacht op de dag, dat het nieuwe Groene Kruisgebouw in gebruik kan worden genomen. Wat het ontwerp betreft heeft archi tect Slotema een smaakvol en efficiënt geheel weten te scheppen. Op de be gane grond vinden wij een ruime entree, wachtkamer, boxenkamer, dokterska mer, flink magazijn en een garage. Zo wel voor Wissenkerke als Kamperland is hetzelfde ontwerp gemaakt. Met dit verschil, dat in Wissenkerke boven het Groene Kruis wijkgebouw een zuster woning zal worden gebouwd, waarvoor een aparte entree is ontworpen. GOES. Een uitgelezen collec tie van oude Zeeuwse volkssiera den werd in de wandelgalerij van de Maria Magdalenakerk onder gebracht. Het zwaartepunt van de tentoonstelling ligt wel op de kostbare sieraden en de voorbeel den van de inmiddels verdwenen klederdrachten. Bij de sieraden is de collectie van de heer De Bree uit Middelburg zeer op vallend. Tussen de spelden, nahers en mutsstukken uit neel Zeeland, ligt een couvert gouden messen. Een zeldzaam voorwerp is ook het broodmes waarvan net kunstig gesneden handvat een cruci fix unbeeidi. Alle afdelingen van Zee land zijn vertegenwoordigd met buiten gewoon fraaie voorbeeiaen van oude goud- en zitversmeeakunst. Zo liggen er m de vurine van de afdeling Zuid-Beve- land-west een paai' mutsstukken uit de tyd van iSapoieon. Dezelfde afdeling toont de bezoeker een gaaf hanügeweven nemd uit net jaar 1785, en een bijbeltje waarvan het zilveren slot het keurstem- pel van Napoleon draagt. Tussèn de bla den liggen velletjes papier waarin op zeer nnnutieuse wijze figuurtjes werden geknipt. En zo getuigen alle tentoongestelde voorwerpen envan.dat het Zeeuwse voor geslacht over een zee van vrije tijd heeft Kunnen beschikken. Alle kledingstukken zijn tot m de finesses afgewerkt, vele versierd met kleurige borduurwerken en zilveren knopen. Ook de grote verscheidenheid der hoofddeksels toont een vergaande af werking. Elke afdeling brengt verschil lende soorten hoeden, kappen en petten die er door de opeenvolgende generaties werden gedragen. Hoofddeksels van vilt, laken en stro, die al zeer lang in on bruik zijn geraakt. De bijpassende spa nen hoedendozen zorgen ook voor de nodige kleur op de tentoonstelling. Daarnaast zijn er nog vele snuiste rijen, kastjes, kandelaars en pijpen te bezichtigen. Jn de afdeling Baarland kan men in een oud scnoolschrift zien dat de kinderen zowei links als rechts moes ten leren scnrijven. Zelfs het jaartal staat er netjes boven: 1860. Op aanraden van de burgemeester van Goes heeft men de expositie van het het tentoonstellen van doeken en plastie ken van de „Stichting Zeeuwse heelden- Zeeuws volkssieraad gecombineerd met de kunstenaars". De beeldhouwwerken van Peter de Jong en Ad Braat die hier 12.45 Officiële ontvangst van de fruitfee met hofdames in de veiling. 14.00 Bezoek van de fruitfee aan ziekenhuis Ooslwal en ziekenhuis Sl. Joanna. Standwerkersconcours op de middagmarkt. 19.30 Mars van „Excel sior" door bouwplan Oost. 19.30 Turndemonstraties op de markt. 21.00 Optreden Ballet Soesman op de markt. SLUISKIL De bij tie drie grote vakcentrales aangeslo ten werknemersorganisaties in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben maandag in overleg met de werkgeversorganisaties in de ka naalzone volledige overeenstem ming bereikt over de voorstellen, de huurcompensatie in de Ionen te verwerken, dit met ingang van 1 augustus jl. Dit geldt voor de eerste klas gemeenten. Na het af- de medewerkers zeer hoge eisen moet lopen van de huidige c.a.o. wordt stellen Grote trouw en het zich volledig inzetten voor dit werk zijn voorwaar- met ingang van 1 januari a.s. een den, waaraan lang niet altijd wordt vol- loonsverhoging van zes cent per daan en die toch zo gesteld moeten wor- mlr hwevneMl den. Mej. R. Brandenburg sprak zon- ingevoerd, dagmiddag over „Spelend voor Gods Aangezicht'. Zij deed dit aan de hand van het uitstekende boekje van mevr. Snijders-Oomen. Spreekster liet zien, hoe, ondanks vele verschillen in opvat ting, met betrekking tot de kerkelijke praktijk, de pedagogische vragen, de geestelijke opvoeding betreffende, zowel in rooms-katholieke als in protestantse kringen gelijk ligen. Zaterdagavond had mevr. Van Mierlo de mogelijkheden van expressie bespro ken en introduceerde een nieuwe vorm: het werken met foto's, die de Bijbelse Bodschap in het leven van alle dag zichtbaar kunnen maken. De zondagmorgen werd gevuld met een stijlvolle wijding in de vorm van de voordracht van het lekespel van Phi lip Lamb, „Mozes", door de heer E. Vooys. pensatie worafen verleend, in plaats van een uur, zoals nu. Dit alles te zamen komt neer op een loonsverhoging van zes proeent. De maatregelen, die nog moeten wor den goedgekeurd door de rijksbemidde laars, gelden voor de Association Zelan- daise cfe Carbonisation g.a„ de Comp. Neerlandaise de l'Azote, beide te Sluis kil, de N. V. Stijfsel en Glucosefabriek, de N. V. Spiegelglas en Fosfaatfabriek en de meelfabriek De Waizemolen Sas van Gent n.v., alle te Sas van Gent. en daar tussen de sieraden staan opge steld, en de moderne doeken van An- dries Minderhoudt, Jan Jongschaap en Bram Pilil vormen een aantrekkelijk contrast met de antieke tentoonstellings- voorwerpen die het Zeeuwse voorge slacht met zo veel zorg vervaardigde. MIDDELBURG. Vrijdag 18 septem ber des avonds om acht uur zal mr. dr. A, J. J. M. Mes, lid van gedepu teerde staten van Zeeland, in het Kunst museum te Middelburg een expositie openen van werken door leden van de Zeeuwse Kunstenaarskring (opgericht 1955). Kerkeraden schrijven BERGEN OP ZOOM. De kerkeraden van de protestantse kerken in Bergen op Zoom hebben zich met een schreven ge wend tot het college van regenten van het Algemeen Burgergasthuis en het be stuur van de stichting St. Elizabeth zie kenhuis over de bekende ziekenhuis kwestie. In dit schrijven wordt opgemerkt, dat de kerkeraden indertijd geen behoefte hadden aan een nieuwe regeling voor het beheer van het ziekenhuis door een college, dat zou worden benoemd door de kerkeraden en aangevuld met twee leden van het gemeentebestuur. De kerkeraden voerden als argument aan, dat door deze beslissing de verantwoor delijkheid voor het ziekenhuis aan de gemeenteraad zou worden gerukt. Het grootste bezwaar van de kerkel- raden is nu, dat thans zonder enig over leg plannen zijn om te komen tot de bouw van een r.k. ziekenhuis. Indien deze plannen zouden doorgaan loopt het Algeme enBurgergasthuis de kans opge heven te worden. De kerkeraden schrijven, dat bij deze oplossing de rechten van de minderheid zouden veranderen in gunsten. De ker keraden geven de voorkeur aan het feit, dat het Algemeen Burgergasthuis zo spoedig mogelijk begint met de bouw van een nieuw ziekenhuis, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag. De kerkeraden pleiten voor handhaving van het huidige algemene ziekenhuis en schrijven, dat het r.k. ziekenhuis niet aanvaardbaar is voor de protestantse be* volking van „stad en achterland" (27.000 van de 95.000 bewoners van dit gebied). GOES. Mevr. L. Michaëlis-Lastotsi- kin Pelsky heeft gisteravond de tentoon stelling' „Het Zeeuwse Volkssieraad" in de wandelkerk van de Maria Magdalena kerk geopend. Namens het hestuur heet te de presidente van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Zeeland, mevrouw W. van Veen-van Loghem, de vele genodigden welkom, onder wie behalve de burgemeester en echtgenote ook wethouders en vertegen woordigers waren van de Z.L.M. en het fruitcorso. Mevrouw Michaëlis vond deze tentoon stelling een rustpunt tussen de vele manifestaties en festiviteiten, die Goes deze week kent. Men kan zich verdiepen in de historie van het Zeeuwse volks sieraad, terwijl de tentoonstelling een grote charme heeft door het feit dat vele Zeeuwen hun bezittingen bijeen brach ten. Mevrouw Michaëlis noemde het een manifest van Zeeland om de Zeeuw se dracht een ereplaats te geven. Na het zingen van het Zeeuwse volks lied opende mevrouw Michaëlis de ten toonstelling door het wegtrekken van gordijnen, waarna een tweetal meisjes, in Zeeuwse klederdracht, haar en de presidente van de Bond van Plattelands vrouwen, mevrouw A. Dethmers-Brou- wer, eenij ruiker bloemen aanboden. In de loop van de avond verscheen de fruitfee met haar hofdames, die van de Bond een geschenk in ontvangst mocht nemen. 9 Een beeld van een gedeelte van het peulvruchtencentrum in Middelburg, waar het op het ogenblik een drukte van belang kan zijn. Tijdens het inrichten van de tentoon stelling konden enige dames van de organisatie de verleiding niet weer staan enige oude maar charmante kle dingstukken aan te trekken. Mej. Ina van Koeveringen (rechts) toont als vol leerd mannequin hoe een hemd uit het jaar 1785 wanneer het op elegante wij ze gebracht wordt dienst kan doen als een zakjurk. Geheel links mej. J. Dek ker die de supervisie over de tentoon stelling heeft, in het midden mej. A. v. d. Leede. DEN HAAG. Het Landbouw-Econo- misch Instituut heeft verslag gegeven van een onderzoek naar werkgelegen heid, arbeidsvoorziening, afvloeiing, be roepskeuze en onderwas in de Zeeuwse landbouw. Dit onderzoek is verricht door de afdeling Streekonderzoek van het Instituut. Uit het rapport blijkt, dat de ar beidsbezetting in de Zeeuwse landbouw sedert 1947 sterk is gedaald, namelijk met ongeveer 2 per jaar; dit betekent een evenredige stijging van de arbeids- produktiviteit. Na 1947 is een afneming van alle categorieëënë ëarbeidskrachten opgetreden; vóór dat jaar daalde welis waar het aantal landarbeiders al, maar Utrechtse synode vandaag Van een medewerker UTRECHT Vandaag zet de gerefor meerde synode in de Westerkerk de bespreking voort van de vraag, wat de Nederlandse zending te doen staat, wan neer de Internationale zendingsraad 1.M.C. zijn werk gaat verrichten bin nen het verband van de wereldraad van kerken. Zoals bekend staan aan de Nederlandse zendingsraad drie mo gelijkheden open: 1. hij neemt volledig deel aan het werk van de I.M.C. (die dan heet: commissie van de wereldraad voor wereldzending en evangelisatie); 2. hij treedt alleen to overleg met de I.M.C., zonder enige verantwoordelijk heid; 3. hij wordt meewerkende raad van de I.M.C. Die derde mogelijkheid stellen de- zendingsdeputaten voor en de synodecommissie nam dit voorstel over. De toekomstige verhouding tussen I.M.C. en wereldraad is nog niet helemaal helder. Men zoekt daar nog naar een vorm, waarin de eigen aard van de zending tot zijn recht kan komen, zo dat nog mogelijkheden genoeg aanwe zig zijn om op de totstandkoming van zuivere toestanden invloed uit te oefenen. Het was te verwachten dat vrijdag nie mand uit de synode zich voor de eerste mogelijkheid uitsprak. Het ging dus tussen 2 en 3. De discussie werd door een der sprekers emotioneel genoemd. En met recht kan men zo spreken, wanneer èn prof. Dijk èn prof. Bavtock van een „geloofsbeslissing" spreken, waarbij de één uiteraard zijn bekende bezwaren tegen de wereldraad ont vouwde en de laatste daarentegen van mening zei te zijn, dat Christus de Geref. kerken deze weg wijst. JUIST met het oog op de toenaderings pogingen zaten de meeste sprekers vrijdag wat in met deze voorstellen. Heeft het zin, als" dit voorstel wordt aangenomen, nog de vervangingsfor mule op te heffen? Prof. Bergema zei te verwachten dat men hier en daar zegt: zie je wel, daar glijden ze weer af. Maar niet herenigingstactiek moet een besluit inspireren, maar de vraag: is deze weg principieel juist? Als men dat meent, moet men het doen en niet laten op andere gronden. Waarbij meer malen met nadruk gewezen werd op de desastreuze gevolgen, die een verbre king van het contact zal hebben voor het werk in Indonesië. De zending daar is 'voor de Geref. kerken alleen moge lijk omdat de zending deel uitmaakt van de raad voor de zending in Indone sië. Het verbreken van die band be tekent dat men niet meer op faciliteiten hoeft te rekenen van het gouverne ment. De discussie mocht dan emotioneel be gonnen zijn, broederlijk bleef ze; prof. Dijk haastte zich te zeggen, dat hij de voorstanders even gereformeerd achtte als zichzelf en drukte terugkerend van het spreekgestoelte zendingsdeputaat Harrenstein de broederhand. nam het gezinspersoneel in aantal toe. Door deze ontwikkeling is in de loop van de laatste vijftig jaar het aandeel van de gezinsarbeid in de totale ar beidsbezetting voortdurend gestegen; dit aandeel bedraagt op het ogenblik ongeveer 60 °/o. De seizoenwerkloos heid vormt nog altijr een ernstig pro bleem. Verwacht kan worden, dat de agra rische werkgelegenheid in de toekomst verder zal afnemen, door vermindering van de oppervlakte cultuurgrond, door bedrijfsvergroting en door rationalisatie en mechanisatie. De afneming van de werkgelegenheid zal zich echter vermoe delijk in een minder snel tempo vol trekken dan in het afgelopen dennium het geval is geweest. De uitbreiding van de tuinbouw (fruitteelt!) vormt een tegenkracht. In dde verschillende onder delen van de provincie zal de werk- gelegenheidsdaling geen gelijke omvang aannemen. Dit is evenmin het geval met de te verwachten afneming van het aanbod van arbeidskrachten. In de toekomst kunnen in bepaalde delen van Zeeland discrepanties tussen vraag en aanbod op de agrarische arbeidsmarkt optreden. In ieder geval zal de toekomst een verder gaande afvloeiing uit de landbouw te zien geven, al zal deze niet haar om vang uit het recente verleden handhaven. Voor het opvangen van de afvloeiing is de ontwikkeling van de bestaansbronnen buiten de landbouw noodzakelijk. Onderwijs Wat het onderwijs betreft wordt in het rapport geconcludeerd, dat door de be- drijfshoofden en hun zoons meer onder wijs is gevolgd naarmate zij jonger zijn. Heeft van de oudere bedrijfshoofden slechts 10 °/o agrarisch dagonderwijs ge volgd, bij de huidige generatie van mee werkende boerenzoons is dit al 45%. De belangstelling voor algemeen vormend voortgezet onderwijs is bij de boeren zoons gering. Dit is eveneens het geval bij de boerendochters. Onder de land arbeiders is de interesse voor voortgezet onderwijs nog gering, maar zij stijgt wel. In de belangstelling voor het land- en tuinbouwonderwijs treden in Zeeland ge- biedsgewijs grote verschillen op; dit is ook bij het overige onderwijs van boe renzoons het geval. Evenmin is de af vloeiing van boerenzoons in de gehele provincie gelijk. Naast gebieden die in dit opzicht een gezonde indruk maken, zijn er, waarin de opvolgingssituatie veel te wensen overlaat (Walcheren en vooral Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen). Voor beroe pen- en beroepskeuzevoorlichting bestaat onvoldoende belangstelling. BRUINISSE. Schipper C. de Kei zer uit Brumisse heeft bij nacht en ontij het Voikerak bevaren, op zoek naar een schip in nood. Maar geen schip wflton maken3" assistentie Struik te De rijkspolitie te Oude Tonge had bo- Ven „Y.olkerak lichtkogels gezien en onmiddellijk aan een schip in nood ge dacht. Schipper De Keizer staat bekend ais een ervaren redder en daarom vroeg n't' lel]u P°olsfloogte te gaan ne men. uok de bemanning van een vaar- e„ Mkspolitie té. Water uit Dordrecht, dat de schipper kwam assis teren, slaagde er niet in een boot in nood te vinden. .„TSnsïot!e ^leek- dat militairen te Roo sendaal de kogels hadden afgeschoten. Aij hielden die nacht in West-Brabant een oefening. De commandotroeper heb ben inmiddels toegezegd, de politie even te zullen waarschuwen, als er weer eens van lichtkogels gebruik zal worden ge- maakt.... VANDAAG wordt deze discussie voort gezet. Er zal dan nog nader uit de doeken komen hoe sterk de waarborgen zijn tegen vervlechting met de wereld raad. En vooral zal dan blijken hoe de verhoudingen in de synode liggen. Het oorspronkelijke plan om vandaag de kwestie van de vervangingsformule af te ronden gaat dus niet door. Dit ge beurt pas volgende week (waaruit blijkt dat de eerste synoderonde inder daad vijf weken gaat duren). MIDDELBURG De directeur van het coöperatief peulvruchten- bewerkingscentrum Zuidwest-Ne derland, de heer R. Meyering, kan verheugd zijn; de kwaliteit van de erwten en de schokkers is dit jaar prachtig. Een verblijdend verschijnsel voor dit centrum, dat nu in Middelburg .vijf jaar in bedrijf is. Volgens De Bron begon men de nieuwe campagne praktisch zonder oude voorraad en de nieuwe aanvoer vond drie we- Vanaf 1 januari 1961 wordt een uur minder per week gewerkt, terwijl 48 uur wordt uitbetaald. Minimum twee procent van het jaarloon zal worden uitgekeerd; als bezitvormende maatregel. Er is nog overleg gaande over de wijze waarop deze uitkering zal worden belegd. De produktietoeslag wordt per 1 ja nuari verhoogd van veertien naar zes tien, van zestien naar achttien en van achttien naar twintig procent. Twintig procent geldt als het maimum. Bij de semi-continudiensten zal twee uur dis- ken eerder plaats dan verleden jaar. De eerste duizend ton pro- dukt was vijf weken eerder bin nen dan in 1958. Het produkt is zeer droog, zodat er geen vochtschade (bruine vlekken) is opgetreden. Wei komen er nog partijen binnen, die teveel piksel bevatten door te weinig en ontijdig spuiten. Door be werking is hier gelukkig veel goed te maken. Ook wordt er nog steeds hier en daar slordig gedorst. Door de goede kwaliteit en de uitste kende outillage van het Middelburgse peulvruchtencentrum kan de aanvoer bijna geheel op 3 pet. exportkwaliteit bewerkt worden. Dit zai een unicum zijn. De schokkers vertegenwoordigen een groter deel van de aanvoer dan in de vorige campagne. Doordat de oude oogst geruimd en het erwtenareaal niet groot is, zijn de afzetverwachtingen niet on gunstig. De heer Meyering plaatste achter de schokkers een vraagteken: de Nederlandse oogst is groot en ook de Engelse is goed. De directeur van het peulvruchten- centrum is optimistisch gestemd ten aanzien van de omvang van de aan voer. De bewerkingscapaciteit is bij de huidige goede kwaliteit groot eii kan geschat worden op vijf ton gereed produkt per uur. Met het inschakelen van de silo en door de jongste in vesteringen kan het bedrijf met een minimum aan personeel (tien em ploye's in twee ploegen werkend) zijn taak vervullen. Dank zij het feit, dat het Centraal Bureau al vroeg goede exportorders boekte, liggen er belangrijke afleverin gen voor het peulvruchtencentrum in het verschiet. 1 programma's Ir» het kort RADIO WOENSDAG 16 SEPTEMBER ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym: 7 SO Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 9.05 Gvm y- 9.15 Gram (9.35—9.40 Wa- VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V d vrouw; 11.00 Gram. middag ri-OO Dansmuz; u.3o Land- en tuinb i 3 v h Platteland; 12.38 Gram; 13.00 Nws en tentoonstellingsagenda; 13.20 Hammondorgel en zang; 13.50 In de wol ken, rep: 14.00 Gram14.30 Jazzmuz met comm; 15.00 V d jeugd; 17.O0 Hammond orgelspel; 17.20 Roemeens ork; 17.50 Re- geringsuitz.Rijksdelen Overzee: Over rivierdammen en nog wat in Suriname, door W. Joseph. avond 18.00 Nws en comm; 18.20 Latijnse 1S'50 Act: 19'00 v d joogd; 19.10 VARA-Vana en gram; 19.15 We zijn er toch zelf bij, toespr. VPRO: 19.30 V d jeugd. VARA: 20.00 Nws; 20.05 De mil- I?eJieii?ota- comlto 20.15 Metropole ork: to-00 De droom, hoorsp; 21.45 Gram; 22.15 Strijkork; 22.45 Tussen mens en nevel- vlek, caus; 23.00 Nws; 23.15 Gram; 23.35 idem; 23.5024.00 Soc nws in Esperanto. HILVERSUM n, 298 m ochtend NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber; 7.10 Ge- wijde muz; 7.5'" Een woord voor de dae- on2 £Wt; 8A5 Gram: 8-35 Lichte muz; 9.00 V d zieken; 9.30 Gram; 9.40 V d yfnnWi~ ,10*30 Morgendienst; 11.00 Gram; 11.30 Lichte muz. middag 12 00 Volksliederen; 12.30 Land- en tuinb meded: 12.33 Meisjeskoor en instr kwint; 12.o3 Gram of act; 13.00 Nws; 13.15 Met pit op pad, caus; 13.20 Lichte muz; 13.50 Louise, opera; 15.30 Kamermuz; 16.00 V S* 17,20 Idterscholair jeugdtoernooi: 17.40 Beursber; 17.45 Kinderkoren. avond 18.15 Spectrum van het Christelijk or ganisatie- en verenigingsleven, caus; 18.30 j<f!Ar*Tdes Heüsmuz; 18.45 Boekbespr; J2-S2 *^n w?erber; 19.10 Vrouwenkoor; 19.30 Badiokrant; 19.5: Gram; 20.00 Om roeporkest; 20.55 Eigen stijl bij cultuur en ontspanning, caus; 21.10 Gram; 21.15 Muzikale luisterwedstrijd; 22.00 Rep; 22.15 Kamermuz; 22.54 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.1524.00 Platennieuws. DRAADOMROEP 4E LIJN 18.00—20.00 Gram pl. Lichte muziek, o.a. Jan GaTber- Gerhard Gregor, Teresa Bre wer, Ella Fitzgerald, Les Compagnons de la Chanson. TELEVISIE I NEDERLAND AyR,0: 17.00—17.40 V d kind. NTS: 20.00 Journ en weeroverz KRO: 20.20 Do cumentair progr; 20.40 Toneelkron; 20.55 Pr°sr; 21.15 Zangersportret; 21.30 Filmpror BELGIË VLAAMS 19.30 Nws net en journ; 20.00 Speel film; 21.25 V d vrouw; 21.55 Nws en Journ. BELGIË FRANS 19.30 Polit uitz; 20.00 Nws; 20.35 De Heer Kahn; 21.10 Filmprogr; 21.40 Progr over Mexico: 21.55 Lectuur voor allen Daarna: Wereldnws. DUITSLAND 17.00 Raden wie ik ben; 17.25—18.00 V d vrouw. (Regionaalprogr: 18.45 NDR: die Nordschau. WDRHier und Heute. WDR- 19.25 Heer Pelham. NDR; 19.30 Inspec teur Garrett); 20.00 Nws, act en weer- ber; 20.25 Familie Scheuermann; .20.51 TV-film; 21.40 Polit gesprek; 22.10 Win naars v h muziekconcours v d Duitss Omr. verenigingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3