NIXONBEWIJS NIET GELEVERD Bankroet bedreigt Verenigde Naties Niemand weet zeker maan is geraakt Adenauer en Spaak niet erg onder de indruk Geweldpleger veroordeeld Drie pogingen achter elkaar mislukt" Diefstal, heling en chantage aan de Zaan Actie inpoldering Lauwerszee HAMMARSKJOELD: BRESKENS LEENT HALF MILJOEN DERTIG JAAR GEKNOEI IN DRIESUM De Bilt: wolken VEEL JONGE] MENSEN AAN TAFEL IN WITTE HUIS Grote order voor Verolme op komst Geen achterstand Poseren LAATSTE NIEUWS HET MENU RECHTER: „GEDULD RAAKT OP" PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Van onze correspondent WASHINGTON Een van kri tische twijfel vervulde Ameri kaanse stem tornde gisteren fel op tegen een massaal koor van hele en halve deskundigen die de Moskouse mededelingen over de nieuwste politieke ruimtevaart stunt van de Sowjetunie zonder reserve hebben aanvaard. Zon der reserve, omdat zij uit dat nieuws weer hoop putten op eenj nieuwe miljoenenstroom van net de laatste tijd weer zuinig ge-; worden Congres. Die ene stem was van Richard Nixon. de Amerikaanse vice-president. „Het is niet officieel bewezen", zo zei giste- ren in New York, een van zijn mede werkers „dat de Russen de maan werkelijk hebben geraakt." „Precies, zo is het", beaamde Nixon, ronduit. „Niemand weet met zekerheid of dat ding werkelijk, op de maan is geland." Men zal zich herinneren dat presi dent Eisenhower in het begin van januari, weinige uren al nadat de Sowjetunie er in was geslaagd een kunstmaan in een baan om de zon te brengen, een gelukwens naar Mos kou zond. Nixon vertelde verder dat in de af gelopen twee weken in de Sowjetunie tot driemaal toe tevergeefs was ge tracht een raket te lanceren in de rich ting van de maan. Pas de vierde po ging, zei hij, was het afgelopen week einde gelukt. Nixon wilde niet mededelen op het oordeel van welke deskundige of des kundigen hij is afgegaan bij het uiten van zijn twijfel aan de juistheid vari de Moskouse beweringen. Ook wilde hij niet zeggen van wie hij de inlich tingen over de drie recente mislukkin gen in de Sowjetunie had gekregen. Het is echter bekend dat sommige deskundige adviseurs van de Ameri kaanse regering sedert het begin van het tijdperk van de ruimtevaart, het standpunt hebben gehandhaafd dat er van enige achterstand van betekenis Russische ruimtevaartstunt was: „Ik ben er nog steeds van overtuigd dat de van de Verenigde Staten op de Sowjet- Verenigde Staten in economisch en militair opzicht de Sowjetunie nog ver Unie geen sprake is. vooruit zijn." Ook is het bekend dat ten minste een van de het Ameri- MSHM kaanse nationale bureau voor lucht- vaart en ruimtevaart, het overheids- ,4 orgaan dat verantwoordelijk is voor tBB de uitvoering van alle Amerikaanse 1 'Tsfe - niet-militaire ruimtevaartprojekten, nimmer zijn mening onder stoelen of ■Bp '/«hNB banken heeft gestoken dat de Sowjet- jfc.M aBpfet '9H6 unie essentiële gegevens over kunst- m W'*3gHÊ Nixon wond er gisteren, beseffend 1 JÊ0£Ègm hoe groot het gevaar van onvoorwaar- delijk naïef geloof in de oncontroleer- m fag J5|jP bare beweringen van de Sowjetunie in E. JH politiek opzicht is, echt geen doekjes ff I ons bepaald geen reden ons gehele I een steeds groeiend deel van het Ame- MÊÈÊÊÉÈL rikaanse volk naar de Sowjetunie te gaan om daar de kunst af te kijken op het gebied van wetenschap, techniek, onderwijs, opvoeding en wat al niet meer. DE Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, achtte gisteren de tijd gekomen om een temperende verklaring af te leggen. Zijn reactie op de Van onze correspondent WASHINGTON. - Prinses Beatrix heeft gisteren geluncht op het Witte Huis te Washington, samen met pre sident en mevrouw Eisenhower en nog zestig andere gasten. Mevrouw Eisenhower had daarbij voor een aardige verrassing gezorgd: op haar initiatief waren onder de gasten veel jonge mensen van ongeveer dezelfde leeftijd als de prinses. In de geschie denis van het Wite Huis, dat maar zelden jeugdige personen als officiële gast binnen zijn muren heeft, bete kende dit een nieuwigheid. SPAAK: „Evenwicht niet verstoord" Een soortgelijke verklaring legde de secretaris-generaal van de Navo, Paul- Henri Spaak, af. Hij zei dat het machts evenwicht tussen oost en west door het nieuwe Russische schot op de maan naar zijn mening niet is verstoord. Al zijn zij die onvoorwaardelijk ge loven in de mededelingen uit Moskou over de gehele wereld verre in Je .meerderheid, toch zijn er, afgezien van Een Westzaanse de deskundige raadgevers van viqe- klant van een houtfirma in Zaandam president Nixon ook enkele andere ge- laAAptf- mi i rr n mn nnrlnn lnnn- am nI...-.J Ji n ..li.lT T 1 1 1 Eigen nieuwsdienst ZAANDAM heeft enige maanden lang op een koopje hout gekregen. Dank zij de „goede" zorgen van een werfbaas en drie personeelsleden van de firma werd er, als de Westzaner een bestelling deed. onderin de schuit een flink extra-portie geladen. Voor dit gestolen extraatje hoefde de klant niet meer dan de helft van de prijs te betalen. In de loop van de afgelopen zomer kon er op deze manier voor een kleine drieduizend gulden hout het bedrijf worden uitgesmokkeld. De politie, die zowel de werfbaas als de drie personeelsleden wegens diefstal en de klant wegens heling aanhield kreeg ook nog met een geval van chantage te maken. Een van de betrokkenep werd door de echtgenote van een al in augustus gearresteerde en bij deze zaak betrokken houtdief gechanteerd. De vrouw dreigde het hele complot bi; de politie te zullen aangeven als zij niet een bepaald aan deel in de winst ontving. Er is tegen haar nog geen klacht ingediend, zodat zij niet vervolgd wordt. MOSKOU (Reuter, AP) De Sowjet unie heeft gisteren een internationale conferentie over een oplossing van de huidige moeilijkheden in Laos voorge steld. De voorgestelde conferentie, aldus Radio Moskou, zou onverwijld moeten beginnen. Het zal een nieuwe conferentie moeten zijn van de landen die in 1954 deelnamen aan dc Gcneefse conferentie over Indo-China. Een van die landen is de Chineese Volksrepubliek. leerden die uitdrukking hebben ge geven aan twijfel. Vaantjes mee Aan de vooravond van zijn vertrek naar de Sowjetunie heeft Kroesjtsjef gezegd dat hij Eisenhower een dupli caat zou overhandigen van de metalen vaantjes die de raket op de maan zou hebben gebracht. Maar met geen woord repte hij over de vraag of de Sowjet unie nu ook rechten op de maan zou laten gelden. Volgens Russische geleer den is dat niet het geval, maar hun stem weegt in politieke zaken volstrekt niet. Toch is deze kwestie zo belangrijk, dat het Amerikaanse ministerie van DEN HAAG. De vooruitzichten voor de aardappeloogst zijn dit jaar niet zo goed als in 1958. Door de aanhoudende droogte is de groei van de aardappelen afgeremd en te vroeg tot stilstand gekomen. Bij een voorlopige raming van de oogst per 20 augustus werd de opbrengst van kleiaardappelen zeventien procent en die van zandaardappelen 32 procent lager geschat. Voor fabrieksaardappelen ligt de 'raming ongeveer anderhalf procent hoger dan de opbrengst van vorig jaar afsjuiting van de Lauwerszee voor de Doordat het percentage uitschot van veiligheid van de bewoners van het kleiaardappelen op niet meer dan twin- moorden dringend noodzakelijk is. Er zal V-...AAAS-, iuoi'/It «v ri ff aGi-ill rf nn 7r\il' i-I a 111-a::i: ADENAUER: „Amerika ver vooruit" buitenlandse zaken het gisteren nodig oordeelde te verklaren dat het planten van een vlag niet voldoende is voor het opeisen van souvereiniteit. In de Verenigde Naties is deze kwes tie al geruime tijd aan de orde. De Sowjetunie heeft, stelselmatig gewei gerd aan dat overleg deel te nemen. Eigen nieuwsdienst LEEUWARDEN. De Friese hand- tekeningenactie voor inpoldering en af sluiting van de Lauwerszee is begonnen. Als eersten hebben de commissaris dei- Koningin. mr. H. P. Linthorst Homan. de leden van Gedeputeerde Staten en de grif fier mr. .T. Woltjer gistermiddag hun handtekening geplaatst op het petition nement. 's Avonds hebben de vertegen woordigers van dc Friese afdelingen van de grote politieke partijen de lijsten ge tekend. In verscheidene steden en dorpen in Friesland zijn reeds comité's opgericht om de actie verder uit te voeren. De voorzitter van de Raad van de Friese beweging die het initiatief heeft genomen, de heer P. van der Mark zei gisteren dat nu Gedeputeerde Staten en Provinciale Staten voor de bevordering van de inpoldering van de Lauwerszee reeds zoveel hebben gedaan, de actie van de Friese bevolking eed belangrijke steun kan zijn. Tot nu toe heeft men bij de regering te weinig weerklank gevonden voor wat er in het noorden van het land moet gebeuren. Niemand zal kunnen ontkennen dat de tig procent wordt aangehouden zou de netto-opbrengst van ö'e kleiaardappelen dit jaar rond een miljoen bedragen. Dat is dan nog honderdduizend ton meer dan in 1957. voorlopig een bedrag van tien miljoen gulden per jaar voor de inpoldering be schikbaar moeten komen. In Groningen zo werd verder medegedeeld, wordt ook een actie voorbereid. Prinses Beatrix was met een parti culier vliegtuig van New York naar het militair vliegveld van Washington gevlogen. Tot het tijd was om naar het Witte Huis te gaan bleef zij zo lang in de ambtswoning van de Ne derlandse ambassadeur in de Verenig de Staten, dr. J. H. van Roijen, na eerst nog een informeel autotochtje door de stad Washington te hebben gemaakt. Met een ehampagnekleurige japon aan en een koraalrood hoedje op stond de prinses, na haar aankomst op het Witte Huis, samen met president en mevrouw Eisenhower enige tijd aan de ingang om de gasten te begroeten. Pratend en lachend poseerden zij ge drieën op het bordes nog even voor de fotografen vóór zij naar de eetzaal gingen. Daar was de tafel versierd met lila chrysanten en zorgde een kapel van de marine voor een luchtig muziekje. De hoofdschotel van de maaltijd werd gevormd door Franse lamscoteletten. Onder de gasten was ook minister Luns. Hij had eerder op de dag met de Amerikaanse minister van defensie McElroy een gesprek gehad over ver scheidene militaire aangelegenheden. In New York zal minister Luns bin nenkort de opening van de nieuwe ziting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties bijwonen. Aanvankelijk was het de bedoeling van prinses Beatrix geweest na de lunch nog wat van de stad Washing ton te gaan zien. Zij gaf dat plan echter op en stapte later op de middag weer in het vliegtuig om niet te laat in New York terug te zijn. Daar wachtte haar namelijk het diner, dat te harër ere werd gegeven aan boord van het nieuwe vlaggeschip van de HoIland-Amerika-lijn, de Rotterdam. WASHINGTON. Voor de lunch, die president en mevrouw Eisen hower gisteren in het Witte Huis ter ere van prinses Beatrix hebben ge houden, was het volgende menu ge kozen Zwarte en groene olijven en wor teltjes ..en julienne" Gesauteerde lamscoteletten met verse peren in crème d'amande Gestoofde selderij met fijn gekruide doperwten en warme pasteitjes Sinaasappelen en roquefort salade met Franse saus Kaaskoekjes Ananas sorbet met kokoskoek en noten Gebak Koffie Kort voor zij aan tafel zouden gaan poseerden prinses Beatrix en president en mevrouw Eisen hower op het bordes van het Witte Huis voor een historisch plaatje. Het komt maar zelden voor, dat het Witte Huis jeugdige mensen als de prinses als offi ciële gast binnen zijn muren heeft-. Prinses Irene zal donderdag in Veghel het daar ter ere van de U.S. 101 Airborne division opgerichte monument onthullen. Namens haar ouders zal ze na de ont hulling een krans leggen aan de voet van het monument. NEW YORK. Nadat het reeds een keer was voorgekomen dat secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld geld had moeten lenen om de ambtenaren van het secretariaat van de Verenigde Naties hun sala rissen uit te kunnen betalen (er was in de betaling van de bijdragen een grote achterstand en de kas was vrijwel leeg), is er nu sprake van dat de strijdmacht van de Uno in het Midden Oosten failliet dreigt te geraken bij gebrek aan fondsen. Het is de oude klacht: de leden van de Verenigde Naties betalen hun contributies te laat terwijl aan de andere kant de verplichtin gen van de wereldorganisatie steeds groter worden en er steeds meer geld nodig is Hammarskjoeld heeft gisteren ronduit verklaard dat wanneer er niet spoedig fondsen zouden wor den gevonden voor de strijdkrach ten van de Uno in Palestina, de Verenigde Naties voor een bank roet komen te staan. Geltl geleend Deze strijdmacht heeft al sinds het einde van 1956 orde en rust helpen bewaren aan de grens tus sen Israël en Egypte. De financie ring heeft altijd grote moeilijkhe den meegebracht en er is steeds geld voor geleend uit andere fondsen van de Verenigde Naties. Zou men gedwongen zijn, daar mee voort te gaan, dan zal het niet lang duren of alle bronnen zullen uitgeput zijn. Dat zal, wan neer de kosten blijven zoals zij nu zijn, reeds gebeuren in februari I960. Hoofdelijk omslaan Hammarskjoeld staat op het standpunt dat kosten als die van de strijdkrachten in Palestina hoofdelijk moeten worden omge slagen over alle leden van de vol kerenorganisatie, al was het slechts omdat het uitzenden van deze strijdmacht is gebeurd krachtens een besluit van de Algemene ver gadering en alle leden er dus voor verantwoordelijk zijn. Er zijn echter mogendheden die in het geheel niets bijdragen omdat zij tegen de uitzending van de politiemacht waren of omdat zij er het nut niet meer van inzien. Ook zijn er landen die eenvoudig niet betalen omdat zij het geld niet kunnen missen (zoals b.v. Jor danië). HAMMARSKJOELD: Geen geld meer voor de strijdkrachten er is al te reel geleend uit andere potjes Spoed Hoe het zij er zal spoedig geld voor moeten worden gevonden, want het lenen uit andere fondsen kan niet langer worden volge houden, zelfs niet wanneer alle landen hun contributies op tijd zouden storten. en niemand betaalt op tijd zijn contributie AMSTERDAM Met een ge vangenisstraf van acht weken, waarvan zes voorwaardelijk, heeft de Amsterdamse politie rechter gisterochtend het ge weldmisdrijf gestraft, dat het be gin is geweest van de terreur actie vorige week in het café De Kongostar aan de Nieuwendijk. Een jonge bootwerker was daar op de avond van de 25e juni als een beest te keer gegaan, had enkele glasplaten ver nield, een closet uit de grond gerukt en de bril in stukken geslagen. De caféhouder had aangifte gedaan. Vorige week werd hij opgebeld met de mededeling, dat hij, als hij geen 250 gulden voor de verdediging van de bootwerker op tafel zou leggen, kon rekenen op de vernieling van zijn café. De caféhouder weigerde op het voorstel in te gaan. Vorige week dins dagavond verschenen vier figuren uit de onderwereld in De Kongostar en sloegen er de boel kort en klein. Spuitwater Gisterochtend pakte de officier van justitie tegen de bootwerker stevig uit. Hij eiste een gevangenisstraf van twee maanden. De politierechter wilde een deel daarvan voorwaardelijk opleg gen, maar hij kondigde aan, dat het geduld van de justitie met de gewelde naars van dijken en pleinen is uitge put. Een opmerkelijke noot in het korte proces vormde de caféhouder, die de aangifte tegen de bootwerker had ge daan. Hij kwam verklaren, dat er met de vernieler eigenlijk niets aan de hand was. Hij had die avond wat te veel gedronken. Voor het overige was de jonge vech- spuitwaterdrin DRIESUM. De accountants, die thans de boeken van de Boaz-bank te Driesum onderzoeken, hebben gecon stateerd dat dertig jaar geleden al bv de administratie van de bank werd ge knoeid. Tevergeefs is in de boeken gezocht naar de verantwoording van stortin gen, die soms dertig jaar geleden door cliënten zijn verricht. Het zal weken duren voordat de accountants een vol ledig beeld hebben van de omvang van de malversaties bij de Boaz-bank. Het staat, zoals wij gisteren meldden, al vast dat er meer is verduisterd dan 250.000 gulden, zoals aanvankelijk werd verondersteld. BRESKENS De gemeente raad van Breskens is gisteravond bijeengekomen om het énige punt tersbaas een goedige van de agenda, een lening van d'e slechts af en toe een borreltje 550.000, te bespreken. De raad ging met het voorstel van B. en W„ de lening aan te gaan, ak koord. De lening wordt gesloten voor aankoop van gronden. De looptijd van de lening; is vijftien jaar. Tussentijdse aflossing is niet mo gelijk. Dit laatste werd door enkele raadsleden als een bezwaar aangevoeld. Door verkoop van een gedeelte van de grond komt geld vrij. Dit geld kan nu niet worcfen gebruikt om de lening af te lossen. De heer J. W. Carets (vrije lijst) zeide te vrezen d'at deze zaak de gemeente meer gaat kosten dan thans wordt voorzien. De burgemeester is van oordeel dat het door verkoop van de gronden vrij komende geld kan worden gebruikt 0111 andere projecten zoals riolering en straataanleg te helpen financieren. Het ligt, zo deelde de burgemeester naar aanleiding van vragen mede. in de bedoeling zo spoedig mogelijk te begin nen met de aanleg van sportvelden. Ook o'e doortrekking van de Van Zuyenstraat naar de veerhaven staat als een der eer ste zaken op het programma. De aanleg van een bungalowpark ten behoeve van toeristen volgt hierop. Dc eerste Breskense burger zeide ver heugd te zijn, dat zijn gemeente dit be drag door persoonlijke bemiddeling van de minister van Binnenlandse Zaken, bij de N. V. Bank voor Nederlandse gemeen ten kan lenen. Hq bracht dank aan de provinciale griffie, die hierbij een be langrijke rol heeft gespeeld. of een glaasje bier tot zich nam. De schade aan glasplaten en closet was, zo verklaarde de caféhouder, nu wel geregeld. Inmiddels hebben de twee nog niet gearresteerde geweldplegers van de vorige week zich bij de politie gemeld. Zij zullen maandag voor de officier van justitie worden geleid. ROTTERDAM. Er is goede hoop bij Verolmes verenigde scheepswer ven, dat de kolossale order voor de bouw van vier super-passagierssche pen van honderdduizend ton elk bin nenkort in kannen en kruiken is. Deze schepen, die plaats bieden aan achtduizend passagiers elk, moeten een snelle en goedkope lijndienst gaan onderhouden tussen de Verenigde Sta ten en Europa. De omvang van deze order loopt in de honderd miljoenen. Op de werf van Verolme in het Botlek- gebied is ruimte gereserveerd voor de bouw van dez grote schepen in een gegraven droogdok. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Droog met enke le overdrijvende wolkenvelden, maar ook zonnige perioden. Over wegend matige wind tussen noord en noordoost. Weinig verande ring in tempera tuur. MIESJE: Even een rustig ogen blikje. 16 sept.: zon op 6.14, zon onder 18.55, maan op 18.36, maan onder 5.28. wind Helsinki onbew. WNW Stookh. onbew. W Oslo onbew. WNW Kopen li. onbew. NW Aberdeen zw. bew. stil Londen zw. bew. NO A'dam 1. bew. N Brussel 1. bew. ONO Luxemb. onbew. NNO Parijs onbew. NNO Bordeaux regen WNW Grenoble onbew. NO Berlijn onbew. N Frankf. h. bew. NO München onbew. NO Zürich onbew. NNO Genève zw. bew. stil Locarno 1. bew. stil Wenen onbew. NNW Innsbr. 1. bew. stil max. neer- temp. slag in gr. 7-19 u, c. in mm 13 0.3 17 0 20 0 19 12 19 19 19 21 24 24 23 20 23 22 25 20 24 21 28 Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Chefred. 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604; Vlissingen, Rembrandl. 24, tel. 01184-3224: Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 cent per woord met een minimum van 1, 15e Jaargang no. 4358 Dinsdag 15 september 1959 V\

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1