euws ui it be kerk en Geld Boeren bij Braakmanpolder dreigen te gronde te gaan Ontmoetingen i COR VAN DE WEELE FOTOGRAFEERT GOES Opheffing voorgesteld van de vervangingsformule Belangrijke groei bij ziekenhuisverzekering Ds. LANDSMAN wijst op gevaar van koppeling winzucht en sport Christelijke Sport Unie wendt zich tot overheid Goede nachtrust Zilver voor beste etalages Op grote aandrang uit de Geref. kerken Kanselruil mogelijk Films voor de kerk- bouwactie Meisie lette niet op het verkeer Verzorgde Opel-show bij Louisse Goes Het onomstotelijke Tuchtmaatregelen 50.000 rooms-katholieken en 2.500 protestanten wonen in Israël Eerste vrouwelijke Herv. predikant Gewestelijke Raad Landbouwschap Grote verliezen oogst Walcheren Een minuut stilte bij aankomst Kroesjtsjef in Verenigde Staten Drie eeuwen Hervormde Gemeente herdacht „Tweede vijftig jaar voor jullie*" Beschikbaarstelling gelden voor betere zelfiverkzaamheid sportorganisaties DS. BOUWKJSEGT NAM AFSCHEID Afscheid ds. Dondorp Maandag 14 september 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD GOES Sinds begin juli is de bekende Amsterdamse fotograaf Cor van de Weele bezig om in op dracht van het gemeentebestuur van Goes een serie foto's van de Ganzestad te maken, die zullen dienen voor een fotoboek dat de stad in de belangstelling moet plaatsen. Overal in de stad kan men hem aantreffen. In de oude wijk, tussen de nieuwe gebouwen van Goes-Oost en langs de vesten maakt hij praatjes en plaatjes. Het is een hele opgaaf. Hij „duikt er maar eens in" zoals hij het zelf uitdrukt. De bewoners van Goes zijn voor hem gewillige foto-objecten. In de zomermaanden heeft hij niet zo veel kunnen doen. „Goes was Goes niet meer" met al die toeristen en vakan ties. Maar nu heeft d'e stad het aspect van de werkende stad weer herkregen, en Cor van de Weele kan zijn „verlang lijst" verder afmaken. Op die verlang lijst komt onder meer de „bouw" voor. In de nieuwe wijken en rond de pas gebouwde scholen valt veel te zien. Wat de fotograaf vooral opvalt is de agra rische sector, die langzamerhand moet wijken voor de industrie. Bomen bela den met fruit heeft hij zien sneuvelen voor het bouwrijp maken van stukken grond. „En de Goesenaren zijn niet „allemaal boertjes" zoals men elders in het land wel eens denkt." Toch heeft de fotograaf nog vele paarden en oude costuums kunnen vastleggen. Dat ty peert volgens hem vooral de betekenis van de stad als streekcentrum. Elke dag weer stroomt er een golf van druk te uit het platteland over de Ganzestad, en dat is Cor van de Weele niet ont gaan. Hij maakt deel uit van een team dat het boekwerk in zijn geheel maakt. De bekende Amsterdamse sphrijver Alings zal de tekst verzorgen. Han de Vries neemt de lay-out voor zijn rekening. De drukkerij Meyer uit Wormerveer zal het boekwerk laten verschijnen. Begin mei werd hem de opdracht door de Cor van de Weele aan het werk. gemeente Goes verstrekt. Over een week hoopt hij er mee klaar te zijn. Dan heeft hij zijn tweede foto-opdracht in Zeeland de eerste was de stad Zierikzee volbracht. GOES. Hare Feërieke Hoogheid Ina de Jonge reikte zaterdag, geassisteerd door haar hofdames en ledei^ van het comité, prijzen uit aan de middenstan ders die deelnamen aan de etalagewed strijd, georganiseerd ter gelegenheid van de Fruitweek. De zilveren beker die de Ere-prijs vertegenwoordigt, ging naar de firma Poley in de Ganzepoortstraat, die 221 punten in de wacht had gesleept. In ca tegorie I, zelf-ingerichte etalages, ging de eerste prijs (zilveren beker) met 208 punten naar J. P, van Sabben in de Klokstraat. Tweede werd V. en A. Hop mans uit de Lange Kerkstraat met 206 punten (zilveren lauwertak), derde A. R. de Muynck, Ganzepoortstraat met 201 punt (zilveren medaille). Eerste in ca- tagorie II, etalages door een beroeps etaleur vervaardigd, werd Poley, die hier 211 punten en de zilveren beker verwierf. Bos' kledingmagazijn werd tweede met 194 (lauwertak) en Frits Gerritsen uit de Lange Kerkstraat der de met 193 punten (medaille). Lucky Rolling, de Roller-Balletgroep uit Bergen op Zoom gaf 's avonds op het marktplein een fraaie show, die door duizenden mensen werd gevolgd. Ook de Fruitfee en haar gevolg woon den de voorstelling bij en moedigden de rolschaatsers aan, door de prestaties met bloemen te belonen. De eerste dag van de Fruitweek werd besloten met het optreden van het dans- orkest „The Orpheans". Pag. 4 Zonder op het verkeer te letten en zonder richting aan te geven stak zater dagmiddag om kwart over twaalf het elfjarige meisje A. S. uit Goes met haar fiets de drukke Wilheiminaistraat over om de Witt Hamerstraat in te slaan. Op dat moment passeerde echter de scooter- rijder J. C. H. uit Kruiningen, die in de richting Bergen op Zoom. reed. Zowel het meisje als de scooterrijder sloegen tegen de grond, maar liepen geen verwondingen op. Voor het achtjarige meisje E. M. M. C. R. uit Goes, dat achter op de fiets zat. liep de botsing minder goed af. Zij bleef bloedend op het wegdek liggen en moest, nadat eerste hulp was verleend, naar het ziekenhuis St. Joanna worden overgebracht voor nader onderzoek. GOES Een grote gele ballon, waarop met zwarte letters de naam Opel prijkt, zweeft als doeltreffende blikvanger boven de rijksweg naar Mid delburg. Beneden aan de lijn, die de bol voor afdrijven behoedt, kondigt ga rage Louisse met grote letters op de etalageruit aan, dat de Opel Olympia nu ook als vierdeurswagen te verkrij gen is. Een kleine, aantrekkelijke tentoonstel ling laat zien, wat er in Opel Olympia zoal te verkrijgen is. Naast de vier- deurs, die het centrum vormt, vindt men de normale tweedeurswagen, de station cars en een wagen van een heel an der merk. Het is de oude Eysink, de trots van de heer Louisse, de wagen uit de beginjaren van het verschijnsel auto mobiel, die een grappig contrast vormt met de moderne lijn, waarmee de an dere wagens lokken. GOES. Onder voorzitterschap van de heer Mr. dr. A. J. J. M. Mes hield de vereniging voor ziekenhuisverple- ging in Z- en N-Beveland haar algeme ne vergadering in „De Prins van Oran je". Aan het jaarverslag van de secreta ris-penningmeester, de heer A. de Lan ge, ontlenen wij, dat het aantal leden van de A-verzekering per 1 januari 1959 bedroeg 13.457, dat van de B-verzeke- ring (2e klas) 1974, dat van de C-ver- zekering (bijkomende klinische kosten) 9169, dat van de poliklinische verzeke ring 791, dat van de aanvullende ver zekering 23.491, dat van het sanatorium- fonds 867 en dat van de individuele sa natorium-verzekering 4754. De C verze kering, de aanvullende verzekering en de poliklinische verzekering vertoonden een belangrijke groei. Het aantal ziekenhuisopnamen be droeg in de A-verzekering 690, in de B-verzekering 141 en in de aanvullende verzekering 68, totaal 899. Aan verpleeg- kosten werd uitbetaald in de A-verze kering 103.891,75, in de B-verzekering 35.556,10. in de aanvullende verzeke ring 48.469,40. Aan bijkomende kosten werd uitbetaald in de A-verzekering 50.523,34, in de B-verzekering 16.979,76, in de aanvullende verzeke ring 984,83, in de C-verzekering 41.097,43, en in de poliklinische ver zekering 6636,23. Speciaal werd vermeld, dat aan waar nemersuitkering aan de. aanvullende verzekerden in 1958 was uitgekeerd 10.845. Deze uitkering bedraagt voor patiënten van 16 tot 20 jaar 3 en voor ouderen 5 per dag. De heer De Lange memoreerde in zijn jaarverslag het dertigjarig bestaan van de vereniging, dat in 1958 werd her dacht en wees er op, dat de vereniging zich steeds aan de zich wijzigende om standigheden heeft aangepast en een grote verscheidenheid van verzekerin gen biedt. Bij is geen particuliere ver zekeringsmaatschappij maar een onder linge vereniging zonder winstoogmerk. Zij beschikt over een reserve, die vol doende mag worden geacht om eventua liteiten het hoofd te bieden. Het verlies op de aanvullende verze kering (ƒ8190,51) werd gedekt uit de reserve voor deze verzekering en van de winst op de andere verzekeringen 15.222,22.) werd 5000 gestort in het fonds voor bijzondere gevallen en het restant overgebracht naar de algemene reserve. De aftredende bestuursleden de he ren S. Balkenende, M. van Halst, A. J. van Liere en J. J. Pieper werden her kozen. Besloten werd met ingang van 1 ja nuari 1959 voor psychiatrie 42 in plaats van 30 dagen te vergoeden. Een voor deze uitkering voor psychiatrie ook te doen bij verpleging in een andere ver pleeginrichting dan een ziekenhuis werd niet aangenomen. Een voorstel van de onder-afdeling 's Heer Arendskerke om de contributies met 15 procent te verlagen werd terug genomen. Het bestuur acht het van meer belang om de uitkeringen zo hoog mogelijk te doen zijn. De uitkeringen werden vastgesteld als volgt: A-verzekering. Onbeperkt aantal da gen (behalve voor psychiatrie 42 dagen, voor neurologie 109 en voor rheuma 150 dagen). Bijkomende kosten 100. B-verzekering aantal dagen als bij A. Bijkomende kosten ƒ150. Zowel in de A- als in de B-verzekering is er recht op 2 per dag voor sanatorium-verple- ging (onbeperkt). C-verzekering: C 1 125. voor bijko mende kosten, C 2 250 enz. Poliklini sche verzekering 150 per jaar per ver zekerde. Aanvullende verzekering: onbeperkt aantal dagen in de normale laagste klas nadat men bij het Ziekenfonds is uit getrokken (voor psychiatrie 42 dagen), verder 25 pet. van de verpleegprijs in een Nederlands sanatorium, extra-uit kering van 3 of 5 per dag (zie boven) voor kosten van waarneming in gezin of bedrijf, enz. Advertentie door Zenuwrust Mijnhardt's Zenuwtabletten Van een medewerker UTRECHT. Het voorstel van de synodecommissie voor vragen betreffende de verhouding tussen de Gereformeerde kerken en de Geref. kerken (vrijgemaakt), dat woensdag ruim twintig spre kers in de Utrechtse Westerkerk het woord deed nemen, behelst: 1. temidden van verdriet en zorg om de kerkelijke verdeeldheid, blijdschap over de krachtige aandrang uit de ker ken tot hereniging met de vrijgemaak te kerken en «over de aanvankelijke resultaten, die plaatselijk, met name in Almelo en Baarn, zijn bereikt; en voorts een opwekking aan kerkelijke vergaderingen en leden om alles te doen voor hereniging, zij het met be zonnenheid en onderscheiding, zodat geen geforceerde beslissingen geno men worden; 2. ten aanzien van de leerbeslissingen: opheffing van het bindend karakter van de vervangingsformule, die on danks haar zegenrijke en saambinden- de werking, in de kerken niet de ver wachte erkenning heeft gevonden en een struikelblok blijft vormen voor de hereniging; men wil haar niet opnieuw „vervangen" en beperkt zich derhalve voor de beoordelingsnorm van de kerk leer en verbond en doop tot de drie formulieren van enigheid. 3. over de tuchtmaatregelen: het is niet mogelijk over het verleden van één zij de algemene uitspraken te doen; wat de toekomst betreft: hartelijke begeer te naar de dag waarop het mogelijk zal zijn de ambtsdragers van de vrij gemaakte kerken weer in volle rech ten te erkennen in de ene ongedeelde Gereformeerde kerk. 4. over de samensprekingen: een ver zoek aan de vrijgemaakte synode, zich voor alles met de gereformeerde sy node te bezinnen of beide kerken uit gaande van de drie formulieren van enigheid voor de toekomst niet weer een gemeenschappelijke weg zouden kunnen vinden om tot een nieuw be gin te komen. Al zou bij aanneming van dit voorstel aan de Vervangingsformule haar bin dend karakter worden ontnomen, daar mee wordt niet erkend dat de bezwaren daartegen gegrond zijn. Het voorstel heeft tot doel de bevestiging van de een heid in eigen kerken en de bevordering van de landelijke en plaatselijke toena dering tot de vrijgemaakten. Bij dit alles wordt vastgesteld, dat door deze terzijdestelling van de vervan gingsformule niets wordt afgedaan aan wat in de geref. kerken steeds heeft ge golden: onomstotelijk vast heeft ge staan: In de verbondsleer moet tweeërlei tot zijn recht komen: enerzijds de verkiezende genade van God en de krachtdadige wer king- van zijn Geest, anderzijds de roeping tot geloof en bekering en de menselijke verantwoordelijkheid. Daarom moet het bij de voortduur worden afgewezen wanneer in de leer van het verbond aan het één of aan het ander wordt te kort gedaan, bijv. doordat men de verbondsbelofte doet op gaan in een voorwaardelijke toezegging, of wanneer men de krachtdadige werking van de Geest niet tot de verbondsweldaden re kent. En evenzeer wanneer men de ver bondsbelofte zou doen opgaan in een on voorwaardelijke toezegging, waarbij voor de oproep tot geloof en bekering als eis van het verbond geen plaats of slechts een verzwakte betekenis zou overblijven. Voor de nu overblijvende verschillen wil men voorzichtige en christelijk-ge- matigde uitingen, met name van de ker kelijke pers, met in acht neming van het bovengenoemde en met eerbiediging van de kerkelijke orde, waarbij aan de kerkelijke vergaderingen zoveel als zij kunnen en mogen verzocht wordt mee te werken. Uit het omvangrijke commissierap port, dat 18 dichtgetypte vellen telt, no teren wij nog iets over de kwestie van de tuchtmaatregelen, die in verband met de leerbeslissingen in de jaren veertig gevallen zijn. Dit is een tere zaak voor de daardoor getroffenen, omdat zij zich in hun recht en eer voelen aangetast. Maar ook voor de gereformeerden is dit een tere zaak: zij herinneren zich de kerkelijke trouw, waarmee de thans vrijgemaakte ambts dragers met hen verbonden waren en die vooral de predikanten onder de vrij gemaakten tot plicht was doordat zij het ondertekeningsformulier hadden onder schreven. Deze overtuigingen staan zo scherp tegenover elkaar, dat de synode niet van één kant algemene uitspraken wil doen. Tenslotte vermelden wij in dit wei zeer onvolledige overzicht, dat men voor twee gereformeerde afgevaardigden toe gang wil vragen tot de komende vrij gemaakte synode die overigens eerst over twee jaar begint om haar een brief persoonlijk te brengen en aan te bevelen. En wat plaatselijke toenadering aangaat: als er confessionele overeen stemming plaatselijk blijkt, dan is er geen bezwaar tegen kanselrnil en ge meenschappelijk avondmaal, met gun stig advies van de classis. De belangen van de christelijke minderheden in Israël worden behar tigd door de „christelijke afdeling" van het Israëlisch ministerie van godsdienst. Dit ministerie heeft tot taak de rechten en vrijheden van de ze minderheden te waarborgen. De tot dit ministerie behorende consul, dr. Wardi, die dit te Stockholm heeft ver klaard, zei dat vrijwel alle kerken in Israël vertegenwoordigd zijn. De meerderheid der christenen vormen de vijftigduizend rooms-katholieken; in verhouding tot hen zijn er weinig pro testanten: vijfentwintighonderd. De christenen zijn in hoofdzaak Arabische bekeerlingen. De immigratiestroom naar Israël duurt voort; in het afgelopen jaar kwamen 80.000 immigranten naar de jonge staat in het Heilige Land. In de hervormde kerk van Kwadijk zal op zondag 20 september om twee uur de bevestiging plaatsvinden van de eerste vrouwelijke hervormde pre dikant, mej. I. C. Jansen. Bevestiger is ds. J. H. Klein Wassink. In dezelf de dienst zal mej. Jansen intrede doen. Mej. Jansen zal na haar bevestiging de gemeenten Oosthuizen, Kwadijk en Middelie (Pastoraal Verband „De Zeevang") als predikant dienen. Tot Hoewel door verschillende beperken de bepalingen is bereikt, dat de erg ste excessen die in het buitenland aan de ongeremde exploitatie van de voet balpools zijn verbonden, zich in ons land niet zullen voordoen, toch moeten we de kracht van deze getemde „voet baltoto" niet onderschatten. De hoofd redacteur van Hervormd Nederland ducht van deze wekelijks terugkerende toto het kweken van een mentaliteit, die het gemakkelijke inkomen boven het met moeitevolle arbeid verworve ne doet verkiezen; een morele deva luatie van de gulden, waarvan we de conseqquenties niet moeten onderschat ten. Het is dezelfde mentaliteit die trouwens ook wordt aangekweekt door de radiowedstrijden van sommige om roepverenigingen. In het laatste van drie artiklen over problemen rondom de voetbalprijsvragen schrijft ds. Landsman onder meer; ,,Het staat voor ons vast dat de kop peling van winzucht en sport een ge vaar betekent voor de gezonde ontwik keling van de laatste \Vaarbij een groot volksbelang is betrokken. De enorme ontwikkeling van de kijk- sport op zich zelf als passieve re- creatievorm niet zonder meer te ver oordelen bracht als consequentie een groei van de beroepssport met zich mee, met de handel in spelers en al les wat daar verder aan vastzit. We nemen gaarne met de op dit gebied meer deskundigen aan dat het overgro te deel van het sportleven zich voor namelijk buiten deze sector afspeelt, maar dat neemt niet weg dat de geest waarin met name de voetbalsport plaatsvindt en die voor haar sociaal- culturele waarde bepalend is, onge twijfeld grondig zal worden bedorven als de competitieuitslagen van de K.N.V.B. wekelijks de basis gaan vor men van een nationaal gokspel. Verontrusting Is het zo vreemd dat vooral in lan den als Engeland, Amerika en Austra- GOES. De Gewestelijke Raad voor Zeeland van het L?"d^"WfP Zeeuwse besloten de aandacht van de Zeeuwse gemeentebesturen te vragen voor taxatie van landbouwgronden in ver band met de uitbreid'ngspiannen. en als ta-vatenrs aan te bevelen de door ae landbouworganisaties aangewezen per sonen welke terzake een opieidmg heb ben ontvangen. Gezien de opgedane ervaringen na de inpoldering van de Braakman, zal de medewerking van de betre f^en d ties worden gevraagd, om verdrogmg van landbouwgronden na gereedkoming van het Drie-eilandenplan te kunnen voorkomen of tot het uiterste te beper- Met betrekking tot de verdrogende gronden rond de Braakmanpolder zul len opnieuw stappen worden onderno men om tot een bevredigende situatie te kunnen geraken, daar de betreffen de landbouwers te gronde dreigen te gaan. Kanaal Terneuzen-Gent Met de door de bij de kanaalverbre ding betrokken landbouwers aangewe zen vertrouwensmannen werden de mo gelijkheden voor schadevergoeding na der besproken. Besloten werd om, voorzover daarop door de gedupeerden prijs wordt gesteld, aan te dringen op compensatie middels toewijzing van nieuwe bedrijven in Oost Flevoland. Hiertoe zal de medewerking van Rijkswaterstaat worden gevraagd. Met voldoening werd geconstateerd dat met Rijkswaterstaat regelmatig overleg plaats heeft over de in deze voor de landbouw zo uitermate belang rijke aangelegenheid, en dat er bij de ze dienst begrip bestaat voor de ver langens. die van de zijde van belang hebbenden en georganiseerde landbouw naar voren worden gebracht. De vergadering nam kennis van het, op verzoek van de land- en tuinbouw organisaties door het secretariaat opge stelde, en door 76 land- en tuinbouwers ondertekende bezwaarschrift tegen uit breiding van de waterwinplaats te Haamstede met 3 nieuwe putten, en besloot t.a.v. de verdere ontwikkeling de nodige medewerking te verlenen. Herverkaveling Gezien de moeilijkheden waarin een aantal boeren in Walcheren dreigen te geraken, wegens het ontbreken van een bevredigende schaderegeling voor de dit jaar plaats gehad hebbende werkzaam heden t.a.v. drainage en egalisatie, waardoor grote verliezen aan de oogst zijn ontstaan, werd besloten de door de kringbesturen van Z.L.M. en C.B.T.B. terzake gevoerde actie krachtig te on dersteunen, teneinde gelijke behande ling van alle grondgebruikers te verkrij gen. /AP de suggestieve foto hierbij afgedrukt, zie: geld stomweg geld. Ik weet niet wat de a, blik hiervan in u te weeg brengt. Het lijkt e lief sommetje te bedragen dat pakje bankpapit zo-even opgevouwen uit een beschermend stuk pakpapier. Er zijn reeds enige gebiedende vinge opgezet. Die vingers zeggen afblijven; dat van mij! Die vingers werpen een zware te zwa re slagschaduw over het geheel. Zoals geld, vee geld bijna altijd een zware schaduw werpt over he leven van mensen en volken. Een poosje geleden luisterde ik naar een houi spel. Het was een beetje een bizar hoorspel. He ging over een man die na zijn dood in een geld stuk veranderde omdat hij in zijn leven nog al heel erg op geld was gesteld. Toen hij, in „circulatie" gebracht, van alles en nog wat in zijn „geldbe- staan" ontmoette, beklaagde hij zijn „straf" eens aan een ouder en wijzer geldstuk. Dit geldstuk feli citeerde hem echter op ironische wijze met zijn ge daanteverwisseling. „Wel gefeliciteerd met je pro motie tot geldstuk", zei „de oude" tot hem. Op de verbaasde vraag hoe dit bedoeld was, kwam de toe lichting: „Man, je bent nu veel machtiger dan vroeger. Geld regeert immers alles." En inderdaad, als je alles in de wereld zo eens beziet, schijnt alles om geld te draaien. Heel dat menselijk gewriemel hier worstelt zich naar het geld toe. Geld is macht, zegt men. En het schijnt er veel op te gelijken. Geld beïnvloedt de mense lijke verhoudingen. Geld kan van Abels, Kaïns ma- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ken. En laten we er maar geen doekjes om win den. We vinden het allemaal wel leuk als we op een bepaald ogenblik de vingers gebiedend op een pakje kostbaar bankpapier kunnen zetten en dan kunnen zeggen: „Mijn bezit!" rTOEN Jezus nog rondging op de aarde, ontmoette Hij eens een man die tot Hem zei: „Meester, nu moet u eens horen: mijn broer en ik kunnen bei den aanspraak maken op een erfenis. Nu wil hij alles hebben en mij er niets van geven. Wat zegt u hier nu van?" Jezus gaf een vreemd commen taar. Hij wist dat deze erfenis het een en het al voor die man was geworden. De man was er als het ware door uitgehold. Het werd een obsessie voor hem. Jezus doorzag dit alles en zei: „Zie toe dat hij u wacht voor de hebzucht, want het leven is meer dan baar geld en tevredenheid brengt meer op dan een er'fenis". Toen vertelde Jezus een verhaal over een groot-grondbezitter die schatrijk was geworden. Hij had zoveel goederen verzameld, dat hij grote opslagruimten liet bouwen om zijn bezit in op te bergen. Toen dit allemaal klaar was, wreef de ge lukkige zich in de handen en zei tot zich zelf: „Man je hebt het nu goed. Geniet er dan ook van." Maar God zeide tot hem: „Gij dwaas, in deze eigen nacht wordt uw ziel van u afgeëist en van wie zullen al uw rijkdommen dan zijn?" Jezus eindigde dit verhaal met de waarschu wing: „Zo vergaat het hem die voor zich zelf schatten verzamelt en niet rijk is in God." lië waar het gokken in het algemeen en de voetbaltotalisator in het bijzon der een enorme omvang hebben geno men, in de kerken een grote verontrus ting daarover is ontstaan, studiecom missies zijn benoemd, rapporten zijn verschenen, open brieven zijn gepubli ceerd en in Engeland bijv. de Lam- beth-conferentie haar ernstige afkeu ring heeft uitgesproken over de steun aan en het aanmoedigen van het gok ken van staatswege? Dringt niet als vanzelf de vraag zich op of het dan niet onze christenplicht is, waar wij in een land leven dat, mede dank zij zijn puriteins-gerefor meerde traditie tot voor vrij recente datum een zeer straffe en ook nu nog, vergeleken met andere landen, een vrij straffe wetgeving kent t.a.v. de kansspelen, die gelegenheid tot gokken bieden, ons tegen een meer liberale wetgeving te dien aanzien te verzetten? Dit is ongetwijfeld meer aan te beve len dan dat wij straks op onze beurt kerkelijke studiecommissies moeten benoemen, rapporten schrijven, open brieven aan de volksvertegenwoordi ging enz. Ongetwijfeld is er wat het gokken betreft een betreurenswaardige verschuiving van het rechtsbesef aan de gang, die samenhangt met een mentaliteitsverandering die wij reeds signaleerden en waartegen wij waar schuwden, Maar omgekeerd zal een verdergaande legalisatie van het gok ken t.a.v. deze betreurenswaardige mentaliteitsverandering weer werken als een totalisator, als een factor, die de voortgang van het proces bevordert. Daarom menen wij dan ook dat ten stand zal moeten worden bewandeld, maar dat het een eis van evangelisch verantwoord politiek handelen is. te trachten de legalisatie van de voetbal- prijsvragen te voorkomen. Het spreekt vanzelf dat de conse quentie van dit standpunt is, dat wij zeer krachtig zullen moeten pleiten voor een uitbreiding van de overheids zorg voor sportbeoefening en lichame lijke ontwikkeling en dat wij een even tuele verhoging van onze belastingaan slag voor dit doel er voor over zullen moeten hebben. Maar daar zal geen In verband met de Hervormde Kerkbouwaktie hoopt de oekumeni- sche stichting Filmcentrum nog deze maand twee films uit te brengen. De eerste is een Nederlandse documen taire van Ted Logeman, die een beeld geeft van betekenis van de kerk voor het gemeenschapsleven in onze tijd. Deze korte film zal worden op genomen in de derde kerkelijke film kroniek van Filmcentrum. Deze film- kroniek wordt aan alle programma's van Filmcentrum toegevoegd. De tweede film is door Filmcen trum uit Denemarken ingevoerd. Het is een speelfilm van ongeveer 40 mi nuten lengte over de kerkbouwbewe- gingin Kopenhagen, waarin vooral wordt ingegaan op de problematiek van de groeiende grote stad met haar dreigend tekort aan kerken in voor steden en buitenwijken. De film is gebaseerd op een scenario van de be kende Deense predikant en auteur Ger hard Rasmussen. Zij zal in Neder land worden vertoond onder de titel „Een kerk voor de wereld van mor gen". Op 15 september om elf uur, het tijdstip van de aankomst van Kroesjt sjef op Amerikaanse grond, moet, zo heeft een interkerkelijke groepering in de Verenigde Staten openlijk voor gesteld, de hele bevolking een minuut voor stil gebed in acht nemen. De minuut van zwijgen is niet als een demonstratie van protest gedacht, maar als een verwijzing naar „de eenheid van het Amerikaanse volk en de diepere bronnen van zijn kracht", zo leest men in een verklaring van de groepering, die zich „stichting voor religieuze actie in het sociale en bur gerlijke bestel" noemt, dén der be stuursleden is de predikant Elson van de Nationale Presbyteriaanse kerk in Washington, de kerk waar president Eisenhower gemeentelid is. ZUIDZANDE. Gisteren is in een speciale dienst het driehonderdjarig be staan herdacht van de Hervormde Ge meente. Voorganger was de oud-predi kant ds. F. J. ter Beek uit Breukelen. Het kerkkoor verleende medewerking. De prediking was naar aanleiding van Matth. 9 vers 37 en 38. Na afloop van de dienst bestond ge legenheid de kerkeraad' te complimen teren. De belangstelling voor deze dienst was buitengewoon groot. O.a. was aan wezig de oud-predikant ds. Kuijlman. Rally Youth for Christ VLISSINGEN. De in de Jacobskerk gehouden zangrally in het kader van ö'e Youth for Christactie genoot zaterdag avond een zeer ruime belangstelling. Het orgelspel door de heer Flip de Koning, die verschillende werken op het zgn. elektrische TB'ömasorgel ten gehore bracht, droeg aller bewondering weg. Ook het optreden van de zangclub van Youth for Christ op Walcheren kon bij zonder verdienstelijk worden genoemd. In de loop van de avond werd afscheid genomen van de heer en mevrouw Pas man. De heer Pasman is belast met een functie bij de Bijbelschool Wiedernest bij Keulen. De samenzang onder leiding van John Buurman met orgelbegeleiding van de heer Flip de Koning genoot de volle me dewerking van de aanwezigen. GOES. Jonge C.N.V.-ers en leden van „Werkende jeugd" vierden zater dagmiddag in „De Prins van Oranje" het vijftigjarig bestaan van het Christe lijk Nationaal Vakverbond. De heer J. C. Gordeau hield een feestrede, waarin hij duidelijk liet uitkomen, da', de tweede vijftig jaar van het bestaan van het C.N.V. voor rekening van de jongeren van nu komt. Het amusements gezelschap Jaap Mijderwijk hield de redelijk christenmens, die iets voor jonge C.N.V.-ers bezig met een luchtig zijn beginselen over heeft, bezwaar te-J programma, van schetsjes en goochela- gen kunnen hebben." 1 rij. rZO zei Jezus het. We knikken misschien heel vroom J en timide: ja, ja, zo is het. Maar ondertussen doen we maar. We werpen eens een zijdelingse blik op de foto met de briefjes van duizend en spinnen verder aan onze droom. Hoeveel zouden het er zijn? Vier, vijf, zes? Misschien nog meer? Wat zouden we hier veel prettigs voor kunnen aan schaffen. De vingers gaan misschien reeds tastend meedoen met de vingers op de foto. Maar de droom knapt af. Alleen het verlangen blijft knagen. Jezus zegt tegen ons, dat wij moeten verlangen naar een schat in zijn Koninkrijk, waar geen angst is om het verlies van kapitaal en geen zorg voor koersschommelingen of devaluaties. TN het bekende boek von de Rus Gogol, „De dode zielen", zei eens een oude wijze man tegen de hoofdpersoon van het verhaal, die door allerlei duistere manipulaties rijk was geworden, maar la ter zo in de knoei geraakte dat de gevangenis het einde werd: „Werkelijk, het ware geluk zit niet in een vermogen dat men u kan afnemen, maar in iets dat niemand ooit bij u kan stelen. Deze oude had begrepen wat Jezus bedoelde dat het ware ge luk slechts te vinden is bij God. Maar wie zal dit geloven, zolang de briefjes van duizend zo ver leidelijk lokken? X. DEN HAAG. De Nederlandse Chris telijke Sport Unie heeft een adres ge zonden aan mr Y Scholten, de staats secretaris van het departement van on derwijs, kunsten en wetenschappen on der wie onder meer de sport en de lichamelijke opvoeding ressorteren. In dit adres wijst de unie er °nder un_e besluit haar adres met de meer op dat de overheid de warden regeringszijde in ruime van de sport onderschat. Zij is van roe- a(e lden t beschikking worden se- d»* 'ie overheid - als steld opdaj de zelfwerkzaamheid der portorganisaties beter dan voorheen staatssecretaris in dit adres mee heeft de nota van de Nederlandse Sport federatie. die in mei aan de regering is aangeboden, de instemming van de Christelijke Sportunie. Zij betreurt het dat er nog steeds geen sportnota van regeringszijde is verschenen. ning dat, wanneer de overheid dienaresse van God zich in haar zorg ook richt op het onderwijs en de jeugd- vorming, zij dit moet doen in overeen stemming met het wezen en de bestem ming van de mens als schepsel Gods. De unie is de minister van O. K. en W. dankbaar voor het feit, dat hij bij het beschikbaar stellen van gelden voor jeugdwerk in het algemeen, aan dit be ginsel enig recht heeft doen wedervaren door ook voor het werk van de sport organisaties gelden beschikbaar te stel len. Zij hoopt verder dat de erkenning van dit beginsel ten gevolge mag heb ben dat het gevoerde beleid in de ko mende jaren, zou ten aanzien van het onderwijs als ten aanzien van de vrije jeugdvorming, een beeld zal geven dat overeenstemt met de juiste beschouwing van de mens. In dit adres wijst de Sportunie er verder op dat zij de sport ziet als een sociaal aspect en dat de unie zich der halve distantieert van wat als „top sport" wordt gepropageerd. De Christelijke Sportunie s<emt in met het streven van de Nederlandse Sport Federatie naar verbetering van de ac commodaties en naar bundeling van de Nederlandse sportorganisaties en be treurt dat zij voorlopig haar directe me dewerking aan de N.S.F. moet ontzeg gen, omdat zij de binding van de finan ciële basis van de N.S.F. aan de toto van de K.N.V.B. onjuist acht. Aan het gesprek over opleiding, accomodaties en financiering door de overheid zal zij echter graag deelnemen. Onder voorbehoud ten aanzien van en- kele punten zo deelt de Sportunie de mogelijk wordt in het belang volksgezondheid. van de WOLPHAARTSDIJK. Met een preek over Ezechiel 47 vers 2b ..En zie, daar borrelde water op uit de rechter zijkant" heeft ds D. Bouwknegt gisteravond we gens vertrek naar de Geref. Kerk te Den Haag-Moerwijk afscheid genomen van de Geref. Kerk te Wolphaartsdijk. Na de prediking werd de scheidende predikant toegesproken door ds J. van der Leek te Kapelle namens de classis Goes ds K. van Liere namens de Herv. Gemeente te Wolphaartsdijk. burgemees ter B. H. G. ter Haar Romeny namens de burgerlijke overheid, de heer J. de Kjm namens de kerkeraad en door een ver tegenwoordiger van de kerkeraad der Geref. Kerk te Den Haag-Moerwijk. DOMBURG. Met een prediking naar aanleiding van 1 Petrus 1 vers 25 heeft gisteren ds A. J. Dondorp, geref. predi kant te Domburg-Westkapelle afscheid genomen van beide gemeenten. Hij werd zowel in Westkapelle als in Domburg toegesproken namens de kerkeraad en gemeenten, de hervormde gemeenten, d« classis en de gemeentebesturen. Ds Dondorp vertrekt naar Zutphen.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 4