Sikkel en hamer zondag „geplant" J Holland sleepte brandend schip Kroesjtsjefs reis naar Amerika met welgemikt schot ingeluid WACHTMEESTERS GINGEN AKKOORD MET f 150... Snelle arrestatie moest beschuldiging voorkomen Prinses Beatrix schudde vijftienhonderd handen Bus in ravijn: zeven doden POLITIEK SCHOT VREDE BEVORDERD PRESTIGE GESTEGEN REISSCHEMA PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Maandag 14 september 1959 smp neuter 2217 Aspirant-politieman schiet zijn broertje door het hoofd Geen bewijs BENZOL IN DE RUIMEN Corruptie was schering en inslag Koning Boudewijn bezocht Spanje Het recht in Indonesië gekluisterd „RAMPZALIG" In Driesum verdween meer dan f 250.000 Ballet VOLMACHTEN PIKANT STERKSTE KIJKER GEDEMONTEERD Noodkreet Pyromaantje tijdens blussen gepakt „Lang zal hij leven"' verklonk in de cel Broodmes AUTOBESTUURDER VIEL IN SLAAP Roken op kosten van spoorwegen De Bilt: Soms zon Friendship van Fokker aan sjah Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Chefred. 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604; Vlissingen, Rembrandl. 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991 Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week. 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van f 1, 13e Jaargang no. 4357 RUSSISCHE RAKET RAAKT DE MAAN Van onze correspondent LONDEN. De Sow jetunie heeft de gehele w ereld giste ren laten weten dat zij het communistische embleem van hamer en sikkel op de maan heeft geplant. Dat dit nieuws over de bekroning van een thans nog nauwelijks mogelijk geachte technische prestatie kort voor het vertrek van pre mier Nikita Kroesjtsjef naar Amerika is gekomen is geen toeval. Het was er op berekend de gehele wereld te overdonderen met een verbluffend en alles overtreffend blijk van het technische ver mogen van de Sowjetunie. Het tweede Russische „schot op de maan" is dan ook in de eerste plaats een politiek schot. mts» ixtmcm the soviet lunik two bas bit tbs moon According to officials, of the Moscow plaVurtariufli. Dit is de tekst die het Britse persbureau Reuter gafenkele minuten nadat de Russische raket de maan had getroffen: Moskou De Russische raket. Lunik TI heeft volgens functionarissen van het Moskouse planetarium de maan geraakt'*. 55 Radio Moskou liet daaraan zaterdag in het eerste communiqué over de geslaagde lancering van de machtige Russische meer- trapsraket in de richting van de maan al geen twijfel bestaan. Die lancering, aldus dat communiqué, betekende „een verbeterd uit zicht op internationale samenwerking bij de verovering van de wereldruimte, waardoor een verdere vermindering van de interna tionale spanningen en een versteviging van de vrede bevorderd zullen worden". Het staat vast dat het prestige van Kroesjtsjef al voor zijn vertrek naar de Verenigde Staten en zijn besprekingen met president Eisenhower door dit nieuwe hoogtepunt in de nog zeer jonge geschiedenis van de ruimtevaart aan zienlijk is gestegen. Dat er in de stortvloed van gegevens over de nieuwe pres tatie van de Sowjetunie op het gebied van de ruimtevaart verscheidene twij felachtige punten zijn vermag hieraan hoegenaamd niets af te doen. Moskou heeft voor de derde maal de Verenigde Staten de loef afgesto ken, hoe men ook moge denken over het waarlijk wereldschokkende nieuws van gisteren. De eerste keer gebeurde dat op 4 oktober 1957. toen de Sowjet unie de gehele wereld versteld deed staan door als eerste een kunstmaan in een baan om de aarde te brengen. Een kunstmaan die voorgoed een einde maakte aan de zelfingenomen heid van miljoenen Amerikanen en andere westerlingen. De tweede keer gebeurde dat op 2 januari van dit jaar toen de Sowjetunie er als eerste in slaagde een kunstmaan in een baan om de zon te brengen. De gehele wereld staat versteld, en dat is precies wat de machthebbers van het Kremlin hebben willen be reiken. De nieuwe kunstmaan werd niet op de daarvoor meest geschikte dagen op de maan afgezonden, zeggen sommige Amerikaanse deskundigen, maar uit politieke overwegingen on geveer twee weken eerder op een in theorie ongunstig moment, dat wel slagen haast bij voorbaat uitsloot. Het Kremlin had de repliek daarop al bij voorbaat klaar: De raket werd gedurende de reis naar de maan radio- LEIDEN. De negenjarige Wim Hoek is zaterdagavond in Katwijk aan de Rijn door zijn broer, die in Arnhem een opleiding van de Rijkspolitie volgt, per ongeluk door het hoofd geschoten. Hij heeft in Academisch Ziekenhuis een spoedoperatie ondergaan; zijn toestand was gisteravond laat nog zeer zorgwekkend. De broer kwam voor het eerst tijdens de pas-begonnen opleiding voor een weekeinde thuis met zijn uitrusting. Di rect haalde hij de patronen uit zijn pistool en gaf ze aan zijn vader in be> waring. Wim, die grote belangstelling voor het wapen had en de verhalen van zijn broer ademloos volgde, ging op een ongelukkig moment voor hem staan, waarop de jongeman het pistool op het kind richtte en de haan overhaalde. Het schot ging afer bleek nog één patroon in de houder te zijn achter gebleven. grafisch bestuurd. Afwijkingen van dr- berekende baan werden onderweg ge corrigeerd. Indien dat waar is mag gesproken worden van een reuzen sprong vooruit in de ontwikkeling van de ruimtevaart. Bij voorbaat ook maakte Moskou bekend dat op geen enkele wijze zou zijn aan te tonen dat de maan op het aangekondigde moment was geraakt. De enige aanwijzing zou zijn het abrupt wegvallen van de radioseinen. Wanneer die radioseinen ophielden en dat kon bij voorbeeld geschieden door radiografische uitschakeling van de zendertjes moest de wereld ge loven dat het gestelde doel was be reikt. De wereld heeft niets anders kunnen doen en wacht nu af in welke mate Kroesjtsjef hieruit in Amerika munt zal slaan. Eigen nieuwsdienst DEN HELDER Vreselijk toegetakeld, met kromgetrokken huid platen en verbogen masten, lag gisteravond in de Stortemelk, tussen Vlieland en Terschelling, het Duitse motorschip Bussard (889 ton) nog steeds te branden. De resten van de Russische raket zijn volgens de officiële mededelingen uit Moskou „te vinden" öp een van deze drie plaatsen op de maanMare Tranqullitatis, Mare Serenitatis of Mare Vaporum. Op deze samengestelde foto waarop de drie namen voorkomenis het maanopperblak afgebeeld, zoals het ons voorkomt tijdens Eerste kwartier en Laatste kwartier. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Eén van de vier wachtmeesters van de Rijkspolitie, die vorige week zijn gearresteerd, Al enige tijd geleden is in Den Haag de 41-jarige hoofdagent G. de V. aangehouden. Hij wordt ervan be schuldigd tien gulden te hebben aan genomen van een automobilist, die de heeft hekend hii zes corruDtieeeval- B™"™ vdI' amomuumsi, cue ue maximumsnelheid had overschreden, ten betrokken te zyn geweest. t|Twee andere agenten, die van het h1!? h^f n,feht^ee=- voorval getuige waren, maar daarover BRUSSEL (Reuterl Koning Boude wijn van België is zaterdag met een Belgisch militair vliegtuig in Barcelona aangekomen voor een kort. informeel bezoek. De plaatselijke pers heeft stren ge instructies ontvangen om mets over dit bezoek te melden: rechercheurs in burger hielden belangstellenden uit de buurt van het vliegveld, en de officiële fotograaf van het vliegveld moest zelfs zijn camera afgeven, om te voorkomen dat hij foto's zou maken. Het Spaanse persbureau heeft slechts gemeld dat de Belgische koning een kort bezoek aan de Costa Brava wil brengen. Het vliegtuig dat koning Boudewijn naar Spanje bracht, is gisteren naar België teruggekeerd met zijn broer, prins Albert, en prinses Paola. Het jon ge paar heeft ruim twee maanden in Spanje en op Majorca doorgebracht op huwelijksreis. het bij de aangehouden wachtmees ters schering en inslag was, dat zij van automobilisten, die een overtre ding hadden begaan, geld aannamen. In het geval van de zakenman uit Blaricum, die de zaak aan het rollen bracht, hebben de betrokken politie mannen bij hem thuis onderhandeld over de „afkoopsom". De zakenman, die in radio's doet, zou hen ieder een klein radiotoestel hebben aangeboden. De wachtmeesters wilden echter liever geld hebben, dat de toestellen kostten. Zij gingen akkoord met een bedrag van honderd en vijftig gulden. De drie oudsten van de gearresteer de wachtmeesters behoorden, zuiver technisch gezien, tot de beste leden van de verkeersgroep. Zij hebben zelfs enkele kleine onderscheidingen gekre gen voor hun voortreffelijke begelei ding van buitenlandse staatshoofden. De Rijksrecherche onderzoekt intus sen of ook in andere delen van het land politiemensen zich aan dit soort corruptie hebben schuldig gemaakt. Men vreest van wel. geen rapport uitbrachten, zijn geschorst. In het huis van bewaring verslech terde de gezondheid van De V. zoda nig, dat hij in een psychiatrische in richting moest worden opgenomen. DJAKARTA. De Indonesische pro cureur-generaal, mr. Gatot Tarun Ami- hard,io, is thans gearresteerd. Sinds don- d'erdagavond stond hij al onder huisar rest. Er zijn nog enkele andere arresta ties verricht, maar namen zijn verder niet bekend. Het hoofdkwartier van het leger, dat eerst had' aangekondigd te zullen zwij gen tot president Soekarno in Djakarta zou zijn teruggekeerd, maakte zaterdag avond plotseling de reden van mr. Ga- tots arrestatie bekend. Dat was nadat steeds sterker geruchten de ronde waren gaan doen, dat er een militaire staats greep op handen was. Die geruchten waren ontstaan doordat de chef-staf van het Indonesische leger, tevens minister van defensie, ononder broken in conferentie was: eerst met O De Britse kijkers h-ebben zich maar matig geïnteresseerd voor het historische tv-gesprek tussen Eisen hower en Macmillan. Een onderzoek wees uit, dat naar kijkersaantal dit gesprek vas op de vierde plaats kwam na een cowboy-serie, een tv-spel over teenagers, en een cir cusvoorstelling. Eigen nieuwsdienst DRIESUM. Het bedrag, dat door de fraude bij de Boaz-bank in het Friese dorp Driesum verdwenen is, is groter dan twee en een halve ton, het bedrag, dat aanvankelijk werd ge noemd. Het onderzoek naar de ver duisteringen door de directeur D. en zijn accountant Sch. duurt nog voort; ook de klerk, die tegen het eind van het vorige jaar ontslag nam en nog in Driesum woont, is in verhoor geno men. Inmiddels is de recherche er achter, wie in de nacht na de arrestatie van de directeur in zijn huis is geweest om verschillende goederen mee te nemen, uit vrees dat er beslag op zou worden gelegd zodra D failliet zou zijn ver klaard. Omdat er voorlopig niets strafbaars bij geconstateerd is, heeft de recherche niet ingegrepen. Van onze correspondent NEW YORK Op Governor's Island heeft prinses Beatrix zaterdagmiddag in een uur tijds vijftienhonderd han den geschud, handen van leden van de Nederlandse gemeenschap in New York. Zij leek onvermoeibaar, teder schonk zij een allerliefste glimlach Een zonnescherm beschutte haar tegen de felle zonnestralen. Zij droeg een gebloemde groen en gele jurk. 's Avonds na een cocktailparty te harer ere ging de Prinses naar een musical. De dag tevoren tijdens de pers conferentie had zij al gezegd dat zij iedere gelegenheid te baat zou nemen om er een bij te wonen Algemeen werd verwacht dat zij. The music man in het Majestic Theater zou bijwonen de politie had daar al voor een afzetting gezorgd. De Prinses was echter alle nieuwsgierigen te slim af, want in plaats daarvan ging zij naar het Imperia! Theater voor de musi cal Destrv rides again. Van het Iheater begaven de Prinses en haar gevolg zich naar de Stork Club. Eivolle kerk 's Ochtends had prinses Beatrix m een zacht lila pakje met een klein lila hoedje het Metropolitan museum be zocht, waar haar oom prins Aschwin van Lippe Biesterfeld in zijn functie van curator voor kunst uit het Verre Oosten haar begroette. Bij haar bezoek aan het K L.M -gebouw verdrong zich binten een menigte van honderden mensei&orn haar auto. De po litie had handen vol werk om het verkeer in de drukke winkelstraat gaande te houden. Zondagochtend mislukte de opzet van prinses Beatrix om de dienst in de Colle giate kerk van West End onopgemerkt bij te wonen. De keik was met zeshon derd aanwezigen eivol. Sommigen droe gen oranje corsages. De predikant van de gemeente, dr. Romig, was op de hoogte van het bezoek van de Prinses. Hij had moeten beloven er met geen woord over te reppen, maar hij kon het niet nalaten op haar aanwe zigheid te zinspelen. Na de dienst gebruikte de Prinses, die een japon van licht groene wol, bruine suède pumps en een kaneelkleurig hoedje droeg, de koffie ten huize van de predi kant Dr. Bomig verontschuldigde zich bij de Prinses over zijn loslippigheid, maar zij bedankte hem gracieus voor zijn vriendelijke woorden 's Middags voet prinses Beatrix aan boord van het fraaie wit en blauw ge verfde jacht Dauntless van Laurance Rockefeller naar Staten Island. Zij droeg een chartreuse en witgebloemde jurk en witte hoed. Aan de arm van de 24-jarige luitenant John Andrews, de officier van de kustwacht, stapte zij over de loopbrug aan wal. In een open auto reed zij daarna naar het gemeentehuis van Tompkinsville waar haar het ereburgerschap van het eiland werd verleend Teruggekeerd in New York legde de Prinses in het Henry Hudson Memorial Park een krans aan de voet van het Hudson-gedenkteken. 's Avonds woonde zij een voorstelling van het New York City Ballet bij. regionale commandanten, die inderhaast naar Djakarta waren ontboden, daarna met viee-premier Djuanda, de minister van justitie en de president van het hooggerechtshof. Die conferenties bleken alle verband te houden met de arres tatie van mr. Gatot. De procureur-generaal dan heeft vol gens Nasution getracht een „geheim net in de strijdkrachten te organiseren, door de bestaande hiërarchie heen". Dat had kunnen leid'en tot een rampzalige des integratie van de strijdkrachten, aldus wordt gezegd in een legercommuniqué. Daarin wordt ook gezegd dat mr. Ga tot zou hebben geprobeerd de goede naam en het prestige van de legerleiding te ondermijnen en de eenheid en de discipline van het leger te verstoren. Het schijnt dat mr. Gatot enkele hoogge plaatste officieren heeft willen beschul digen van economische vergrijpen. Mr. Gatot, die in Leiden heeft gestu deerd, werd' in april benoemd tot pro cureur-generaal als opvolger van mr. Suprapto, die werd afgezet omdat hij betrokken zou zijn geweest bij de „zaak- Schmidt". d.w.z. bij diens vrijlating en vlotte vertrek uit Indonesië. Mr. Gatot had speciale volmachten van president Soekarno om streng op te treden (hij mocht zelfs de doodstraf eisen) tegen saboteurs en overtreders van de econo mische voorschriften. Pikant is dat de arrestatie van mr. Gatot werd uitgevoerd d'oor kolonel Sukendro. de vroegere chef van de mi litaire inlichtingendienst. Deze werd in dertijd als zodanig afgezet toen zijn naam werd genoemo' in verband met il legale ruilhandel met Singapore, die door een groep militairen zou zijn gedreven Sukendro is na zijn afzetting niettemin een soort privé-inlichtingenman voor chef-staf Nasution gebleven Nasution heeft president Soekarno van zijn maatregelen op de hoogte gesteld'. De president zal vandaag van zijn va kantie op Bali in Djakarta terugkeren. Aanvankelijk werd hij gisteren al in Djakarta terugverwacht. Dit is het „reisschema" van de Russische raket. Tijd en plaats van de lan cering: onbekend. Zaterdag 15.00 uur was de raket op 101.000 km van de aarde. Zaterdag 20.00 uur was die afstand 152.000 km, zondag 08.00 uur 258.000 km, zondag 12.00 uur 300.000 km, zondag 14.00 uur 322.000 km. Leiden zag niets Van onze correspondent LEIDEN. Er was om tien over tien een lichte teleurstelling merkbaar in de hoge koepel van de Leidse sterrenwacht, waar dr. M. Schmidt en zijn drie assis tenten van tien voor tien af ingespan nen en met alle beschikbare kijkers vrouwe Luna in het vizier hadden ge houden. „Niets gezien" was het commentaar. Helaas was de sterkste kijker van de vier buiten dienst, omdat hij net van het ene deel van het observatorium naar een ander werd verhuisd. „Als er een bom in de raketkop had gezeten, hadden we een kansje gemaakt"zeiden de mensen in Leiden. Een ontploffing in een van de ruimen had het schip 's morgens om zeven uur. toen het even ten noorden van Vlieland voer, in lichterlaaie gezet. Met grote koelbloedigheid heeft de be manning van de sleepboot Holland, van de rederij Doeksen, de branden de Duitser naar de Stortemelk ge sleept. Het schip had een lading ben zol en schietkatoen in, die ieder ogen blik kon ontploffen. Een keer brandde onderweg de tros door; de mannen van de Holland slaagden er echter in opnieuw vast te maken. Om kwart over negen gisteravond werd de sleep in de Stortemelk aan de grond gezet. De opvarenden van de Bussard veer tien bemanningsleden en één vrouwe lijke passagier zijn kort na de ont ploffing overgestapt op het Israëlische schip Etrog. Met de reddingboot Brandaris en de Duitse sleepboot Wo- tan zijn zij later naar Terschelling gebracht. ondiepe water niet meer bij het wrak kon komen enkele kleinere boten in actie bracht. Verwacht wordt, dat de Bussard zal uit branden en slechts 'net casco zal kun nen worden behouden. Op het nippertje wist men gisteravond een runner in veiligheid te brengen, die op de brandende Bussard was overgestapt, maar daar door het vuur in het nauw was gedreven. „Haal die man er vlug af, anders wordt hij le vend geroosterd", klonk de noodkreet, waarmee de Holland, die zelf in het Hij moest vuur zien ELSPEET Nog tijdens het blussen van een zware brand, die de grootste boerderij van Elspeet in de as legde een bedrijf van de heer L. van Staal- duynen, die in het nabij gelegen Staver- den 85 koeien weidt heeft de Elspeetse politieman C. J. Suurland de hand ge legd op de aanstichter. De veertienjarige dader, een zoontje van de kleine land bouwer T. uit Elspeet, had meermalen geholpen bij he telektrisch melken op het bedrijf van de heer Van Staalduynen. Terwijl in het rond de vlammen knet terden en tweehonderdduizend kilo hooi en een schuur vol pas geoogst graan in een enorme vuurzee oplosten, begon de heer Suurland met een paar verhoren. Of men iemand had gezien in de buurt van de boerderij? Ja, Jantje T. Op de fiets. De heer Suurland pikte hem uit de rij van blus sers. Jan vertelde op visite te zijn geweest en wist zich precies de tijden te her inneren, dat hij bij kennissen had geze ten. Er ontbraken echter vijf minuten aan. Het jong kon-niet vertellen, wat hij in die vijf minuten had uitgevoerd en de politieman vond dat meer dan genoeg om hem mee te nemen naar de politie post in het dorp. Daar is hij anderhalf uur met het kind bezig geweest. Toen kwam onder tranen een eerste bekentenis: hij had een heidebrandje aangestoken. Meer écht niet. Het ge sprek ging verder en tenslotte kwam de kleine boerenzoon een uit een ge zin van zeven over de brug met zijn verhaal: buiten veertien bos- en heide- brandjes van geringe omvang had hij met een paar lucifers ook de hooiberg van zijn vriend boer Van Staalduynen in brand gejaagd. Gekleurd feestje bij schilder Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Een vredig begon nen verjaardagsfeestje bij de 55-jarige schilder G. de S. aan de Beverstraat is zondagmorgen vroeg geëindigd in de cel. De jarige schilder had vele magen en vrienden uitgenodigd, maar na een uitvoerig gebruik van verschillende dranken ontstond er tegen vier uur in de ochtend onenigheid over hangende familiekwesties. De politie werd erbij geroepen. Toen er een brigadier en drie agenten arri veerden, keerde het ruziënde gezelschap zich tegen hen de schilder bedien de zich daarbij van een stevige stoel, zijn broer, de glazenwasser P. D. de S„ vatte een fietswiel om er een agent mee om de oren te slaan en de vrouw des huizes, J. C. de S.K. trok een broodmes. De brigadier poogde haar het wapen afhandig te maken, maar liep een snee in de hand op, waarna de vrouw pro beerde de politieman in de rug te ste ken. Een agent heeft haar het mes we ten af te pakken, waarna de drie fami lieleden naar het politiebureau werden getransporteerd. PERPIGNAN (Reuter) In Zuid- Frankrijk, nabij de Spaanse grens, is zaterdag een bus in een ravijn gestort, waarbij de chauffeur en zes passagiers werden gedood. Twin tig passagiers werden gewond, zes van hen verkeren in levensgevaar. De bus, die een lijndienst reed tus sen Perpignan en een dorp in de om geving. moest in een S-bocht remmen voor een tegenligger; de chauffeur ver loor de macht over het stuur en reed door een hek op de rand van het ra vijn. De reddingsoperaties werden ver traagd. doordat de bus in zijn val de telefoonleiding had verbroken. Eigen nieuwsdienst ALKMAAR. In de nacht van za terdag op zondag is op de provinciale weg onder Limmen een personenauto met zes inzittenden verongelukt, door dat de bestuurder door slaap werd over mand. De auto ramde, na verkeersborden en paaltjes omvergereden te hebben, en kele bomen aar de rechterkant van de weg. De zestigjarige mevrouw P. uit Egmond aan Zee verloor het leven. De passagiers keerden terug van een ver- NIJMEGEN. De politie te Nijme gen heeft nog drie spoorwegempioyees aangehouden, die worden verdacht van diefstal uit wagons op het emplacement te Nijmegen. Eerder in de week had zij al vier andere gearresteerd. Het is gebleken, dat de diefstallen al jaren lang werden gepleegd. Zij le verden voornamelijk sigaren en tabak op. Enkele winkeliers zijn aangehouden, verdacht van heling. Waarom hij, die bij zijn onderwijzer op de lagere school en later ook bij de leerkrachten van de Landbouwschool j jaarsféestje in Amsterdam, prima aangeschreven stond het gedaan j had? Het kind had er maar één antwoord op: „Ik móést vuur zien". r»«l O Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Droog weer met zonnige perioden. Overwegend ma tige wind tussen noord en noord- oost. Dezelfde of iets lagere tem peraturen. MIESJEt Hoeveel mooi* wasdagen nog? 15 SEPTEMBER! zon op ion onder 18.58; maan op ia.10, maan onder 4.18. Eigen nieuwsdienst SCHIPHOL. Het vliegtuig, dat de sjah van Perzië tijdens zijn bezoek aan ons land bij Fokker had besteld een F 27 Friendship de luxe is zaterdag door de fabriek overgedragen aan de directeur-generaal van de burgerlucht vaart van Perzië, generaal-majoor I. Stodakh. Onder commando van de heer A. P. Moll, chef van de vliegdienst van Fok ker, zal het toestel vandaag naar Te heran vertrekken.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1