PRINSES VEROVERT NEW YORK Wat is ze lief" Regen van snippers daalde op Beatrix neer Bruut optreden van Amerikanen tegen twee IJslandse ambtenaren Hoge prijzen voor tabak Geknoei met schroot in Duitsland HANDEN VOL OOIEVAAR Geen toegang in sporthemd De Bilt: Warm I Eis van miljoen tegen K.LM. ONVERGETELIJK SALUUTSCHOTEN OVER BROADWAY Feestvertoon voor nieuwe s.s. Rotterdam PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Medaille Rede Cocktail Margot Fonteyn's moeder twijfelde... Verboden e regeling donderdag in kamer Jongen verdronk in Waalhaven Wat weegt zwaarder 1 kilo wol of 2 pond lood Bromfietser door twee auto's aangereden Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat. 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Chefred. 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604; Vlissingen, Rembrandl. 24, tel. 01184-3224; Temeuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991 Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BRELKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van f 1, 15e Jaargang no. 4356 Zaterdag 12 september 1959 Van onze correspondent NEW YORK Prinses Beatrix heeft gisteren, rijdend in een open auto, het hart van New York veroverd. Duizenden en nog eens duizenden stonden langs de trottoirs van Broadway geschaard. Zij nepen luidkeels Trix of zwaaiden met vlaggetjes. Uit de vensters van de hoge kantoorgebouwen dwarrelden honderden kilo's kleurige papiersnippers en serpentines over de hoge gaste neer. De Prinses had kennelijk veel schik in de spontane toejuichin gen en het opklaterende handengeklap. Zij wuifde hartelijk terug en wierp soms lachend een blik naar boven. Haar ongekunstelde lieftalligheid sprak ieder aan. Zij noemde de ontvangst die haar door New York werd bereid, zelf onvergetelijk. Prinses Beatrix was al begroet met 21 saluutschoten van fort Jay, toen zij aan boord van Hr. Ms. Gelderland Governor's Island passeerde. Met de stiptheid die de beleefdheid van de vorsten is, kwam zij bij diet Battery Park aan. Muziek van fluiten, trompetten en trommels klonk haar tegemoet. Bij het verlaten van de onderzeebootjager bracht de bemanning een drie werf hoera uit, waarvoor de Prinses met een vriendelijke buiging dankte. Zij droeg een groen veren hoedje, een blauw pakje met een brede witte kraag en blauwleren handschoenen. Aan haar rechterpols schitterde een brede armband van diamanten en paarlen. Nadat kapellen van leger en vloot het Nederlandse en het Amerikaanse volkslied hadden gespeeld, inspecteerde de Prinses de erewacht. Twee kinderen van een employé van het Nederlandse consulaat, de zeven jarige Jan en de vierjarige Bertha Smid in Volendams kostuum, boden haar een boeket Amerikaanse rode rozen aan. Prinses Beatrix nam daarop plaats in een open grijze Chrysler en vooraf gegaan der detachementen van de Amerikaanse strijdkrachten alsmede een detachement van 48 matrozen van de Gelderland reed zij over Broadway naar het stadhuis van New York. De parade had een dichte menigte aangetrokken. Het weer was ideaal, iets minder broeiend dan de voor gaande dagen. Op het gebouw van de Holland-Ame- rika Lijn aan Broadway was over de gehele breedte een dundoek gespannen met het opschrift „Welkom prinses Beatrix". Bij het voorbijgaan speelde het carillon van de Trinitykerk het Wilhelmus. Tussen het publiek en de vorstelijke bezoekster ontstond snel een band van wederzijdse genegenheid. „Wat is ze lief", hoorden wij vrouwen zeggen. Een dikke echte Newyorkse volksman riep haar toe „Good luck to you". Blij verrast gaf de Prinses hem een spe ciaal dankknikje. Daar wachtten haar al 150 gasten, on der wie Nederlandse zakenlieden met hun echtgenoten en stedelijke autori teiten. Op hec gazon dat uitziet op de East River drukte de Prinses velen de hand. Er werden cocktails geserveerd, waar na een lunch in een grote groen en wit gestreepte tènt volgde. De burge meester bracht een toast uit op Koningin Juliana, prinses Beatrix en op president Eisenhower. Later op de dag hield de Prinses een persconferentie in het Waldorf Astoria hotel, waar zij tijdens haar verblijf in New York logeert. Op de vraag wat zij de lastigste taak van een prinses vond, antwoordde zij: „persconferenties". Op een vraag wat zij van rock 'n roll dacht,, antwoordde de Prinses: „Ik hou er niet zo erg van". Voor de persconferentie had prinses Beatrix zich gekleed in een toilet van gebroken wit met een ronde halslijn en ruime rok. O Kort nadat prinses Beatrix voet op Amerikaanse bodem zette, boden twee Nederlandse kindertjes, de zevenjarige Jan en de vierjarige Bertha Smid, haar een boeket Amerikaanse rode rozen aan. (Radiografisch overgebrachte telefoto) Voor het bordes van het stadhuis werd prinses Beatrix ontvangen door burgemeester Robert F. Wagner. Bin nen sprak hij haar in een welkomst rede toe, waarna hij haar de medaille van de stad New York aanbood. De burgemeester zei: „Deze medaille is een teken van de liefde en da hoog achting die alle bewoners van New York in hun hart dragen voor uwe hoogheid en het volk van Nederland". Met een heldere stem en met een perfecte uitspraak van het Engels dankte de Prinses voor de ontvangst met de woorden: „New York heeft mij ontvangen op een wijze die ik alleen maar kan beschrijven als een van de aangrijpendste en indrukwekkendste ervaringen in mijn leven." BRUMMEN (ANP). De twintigja rige monteur G. Koekebakker uit Brum- men is donderdagavond in de buurt van Dieren onder een vrachtwagen gereden en gedood. Hij kwam onder de vrachtwagen terecht, doordat hij bij het oversteken van een voorrangsweg niet voldoende op het verkeer lette. Hij was op dat ogenblik met drie andere bromfietsers in een snelheidswedstrijd verwikkeld. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON De IJslandse regering en de Amerikaanse be velhebber van de luchtbasis Kef- lavik leven op gespannen voet als gevolg van de brute behan deling van twee IJslandse amb tenaren op Keflavik. Dit incident heeft een verhoogde anti-Amerikaanse stemming gewekt onder de IJslanders. Het heeft de rege ring van IJsland aanleiding gegeven bij monde van haar ambassadeur in Washington, Thor Thors, tegen het ge beurde te protesteren bij het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken. Twee IJslandse ambtenaren, die za terdagavond op Keflavik twee West- duitse piloten naar een hangar brach ten waar het vliegtuig van de Duitsers in reparatie was werden aangehou den door gewapende Amerikaanse wachtposten. Zij werden gedwongen languit in een plas water te gaan lig gen met gestrekte armen. Zij kregen zelfs niet de gelegenheid te proteste ren tegen deze brute behandeling. Wanneer zij hun mond open deden, zo kregen zij te horen, zou er gescho ten worden. Over het doel van haar bezoek aan de Verenigde Staten de herdenking van Hudsons tocht met de Halve Maen naar de Nieuwe Wereld zei zij dat de Nederlanders trots zijn we gens het feit dat door Hudsons beman ning en de kolonisten die hem volg den „Nederland heeft bijgedragen to' de vestiging van deze grote stad en staat". Met de burgemeester en mevrouw Wagner ging de Prinses daarna mee naar de ambtswoning Gracie Mansion. Advertentie ...en toch werd zij etj beroemde ballerina. Volgende week brengt Libelle haar boeiende levensverhaal, vol avon tuur, kleurig en span nend als een roman. Natuurlijk in Libelle, want Het deel van de luchtbasis waar zich het incident voordeed is alleen na zons ondergang verboden gebied. De twee IJslandse ambtenaren wisten dit niet. Een van de twee was in uniform. De Amerikaanse wachtposten lieten de twee mannen tien minuten lang in de modder liggen. De IJslandse regering, zo deelde am bassadeur Thors mede, betreurt dit is nu eenmaal beter KOEALA LOEMPOER (Reuterj Zes vooraanstaande socialistische leden van het parlement van Malakka, ge kleed in sporthemd met open kraag en sportpantalon, kregen vrijdag een ge voelige terechtwijzing van hun premier, Toenkoe Abdoel Rahman, De premier wachtte de heren bij de ingang van het parlementsgebouw op met de woorden: ,,Ik adviseer u naar huis terug te keren en u daar te ver kleden". De heren moesten beëdigd worden bij de opening van het nieuwe parlemen taire jaar. De leden van de linkse volkspartij m het parlement van Singapore, die daar de meerderheid vormt, zijn gewoonlijk gekleed zoals de zes socialisten in Ma lakka gisteren. De relatie tussen Den. Haag en de ooievaar is even bekend als het verband tussen Spanje en Sinterklaas. Om de inwo ners van de residentie een plezier te dóen heeft de bevolking van de Spaanse plaats Jerez de la Frontera drie langpoten naar. Den Haag gestuurd. Zij werden gistermid dag door de Spaanse ambassadeur in ons land, de hertog van Baena, letterlijk over gedragen aan de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten (links). Hij had er zijn handen vol aan. Aanpassing overheidspensioen Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Na de opening van de nieuwe parlementaire zitting op Prins jesdag zal de Tweede Kamer volgende week donderdag enkele spoedzaken be handelen. onder andere de tijdelijke re geling voor het aanpassen van de over- heldspensioenen aan de Weduwen- en. wezenverzekering. Daar het vrijwel van stonde af aan de bedoeling was, dat de A.W.W. op 1 oktober van kracht wordt en een defini tieve kortimgregeling, welke is te ver gelijken met die voor de A.O.W., niet op tijd gereed kon zijn, heeft minister Toxopeus een tijdelijke regeling voorge steld Tegen deze gang van zaken hebben de socialisten tijdens de laatste vergadering van de Kamer voor het zomerreces al be zwaren laten horen. Nu ziet het er boven dien naar uit, dat de tijdelijke voorzie ning zelf ook allerlei tegenkanting zal ondervinden, niet alleen van de socialis ten.' maar ook van een deel der liberalen, die hiermee dus tegen een van hun be windslieden in zullen stemmen. Het voor stel heeft echter voldoende steun van de overige fracties, zodat het geen gevaar loopt. De definitieve regeling moet nog wor- den„ingediend en zal dus pas tegen het eind van het jaar in behandeling kun nen komen. incident zeer, vooral omdat het in IJs land een anti-Amerikaanse stemming heeft gewekt. Thors sprak de hoop uit dat de Amerikaanse regering er zorg voor zal dragen dat dergelijke inci denten zich niet meer voordoen. Het gerucht, dat IJsland zou overwegen de Amerikaanse luchtmacht het gebruik van Keflavik, een van de belangrijk ste bases van de Navo, te ontzeggen, is volgens hem uit de propagandakoker van de IJslandse communisten ge komen. Ook was het volgens hem niet juist dat president Eisenhower naar aanlei ding van het incident zou hebben be sloten op de terugreis van West-Euro pa naar de Verenigde Staten in afwij king van zijn plannen geen bezoek aan IJsland te brengen. Eisenhowers be zoek aan IJseland was niet doorgegaan omdat het slecht weer was boven de Atlantische Oceaan. Eigen nieuwsdienst BREMEN De tweede dag van de tabaksinschrijving in Bremen, ditmaal van 3.012 balen Sumatratabak, is eveneens vlot verlopen. Het oordeel van een Indonesische functionaris luidde triomfantelijk: Nu is iedereen gelukkig Van het totale aanbod van 5.120 balen Delitabak kwamen 2.354 balen in Nederlandse handen. De Duitsers kochten 1.632 balen; 711 balen waren voor de Deense en 423 balen voor de Zwitserse handel. De prijzen zijn op deze tweede dag nog verder gestegen. Enkele bijzondere partijen wisten zelfs honderd procent boven de getaxeerde p»ijs uit te stij gen. Van Nederlandse zijde traden giste ren o.m. naar voren: de firma Nico- tiana uit Amsterdam, de firma Holin- ta, de N.V. Koch Co. en A. L. van Beek, Gazan van der Linden Co. uit Amsterdam en de firma Van Huijstee Co., eveneens uit Amsterdam. Voorts vond de inschrijving plaats op 6.358 balen Javatabak, waarvan 731 balen waren voorverkocht aan een Duitse fabrikant. Van onze correspondent NEW YORK. Met groot feestvertoon is gisteren het vlagge- schip van de Holland- Amerika lijn de Rot terdam de haven van New York ingehaald. Hefschroefvliegtuigen van de havenpolitie cirkelden als hommels rond en kustvaartui gen en motorboten voeren met het schip op. Blusboten spoten een machtig watergor dijn dat schitterde in de zon. Onophoudelijk klonken stoomfluitsig nalen van andere schepen en veerboten, die de Rotterdam met drie stoten op de fluit beantwoordde. De pas sagiers wuifden naar de menigte belangstel lenden die op de Ho- bokenpier de aan komst van de Rotter dam afwachtten. Trots In gezelschap van vele autoriteiten, on der wie de Nederland se ambassadeur in de Verenigde Staten dr. Van Royen, de Neder landse consul-generaal in New York jhr. mr. Van Rijckevorsel en hun dames, de com missarissen van ha venwerken en de bur gemeester van Hobo ken, de heer Grogan, stoomden wij gister ochtend vroeg de Rot terdam tegemoet. In sloep Trots doemde het schip in de engte tussen Brooklyn en Stateneiland uit de ochtendnevel op. Net konden wij nog zien hoe prinses Bea trix om 8 uur in een Nederlandse marinesloep stapte, die haar naar Hr. Ms. onderzeeboot ja ger Gelderland zou brengen. De sloep danste op sommige ogenblik ken nogal heftig op de golven, het geen de Prinses evenwel niet scheen te deren. Daarna klommen wij aan boord van de Rotterdam waar een gespan nen drukte ter voorbereiding van de aankomst heerste. De autoriteiten van New York en Hoboken brach ten de groeten van hun gemeente besturen over en toastten op de goe de reis en een behouden aankomst. Van onze speciale verslaggever DUSSELDORP De aangifte bij het Westduitse ministerie van econo mische zaken betreffende de twee ge vallen van clandestiene uitvoer van binnenlands schroot onder dekking van uitvoervergunningen voor bruik baar materiaal, die in de haven van Rotterdam werden ontdekt, heeft er toe geleid, dat de Duitse schroothan- delaar H. zal worden vervolgd. Controle jaulde Overigens is wel komen vast te staan, dat daarbij geen sprake is geweest van een falen der controle. In West-Duitsland is namelijk de controle op de uitvoer onder dekking van vergunningen voor bruikbaar materiaal afgeschaft. De con trole wordt uitsluitend gedaan door de Duitse douane bij het transport over de grens. Deze controle, zo die al wordt toegepast, is betrekkelijk summier, daar het onmogelijk wordt geacht hele scheepsladingen te onderzoeken. Omslachtig Daartoe zouden de schepen moeten worden uitgeladen, wat niet alleen een omslachtige methode zou zijn, maar die zo duur zou komen, dat een dergelijke controle betaald zou moeten worden door degenen, die bij de uitvoer betrok ken zijn. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Bij het zwemmen in de Waalhaven is gistermiddag de vijf tienjarige J. R. van der Stek verdronken. Hij was met een vriendje gaan zwemmen en toen de beide knapen een eindje van de kant waren, zag de een de ander onder water verdwijnen. Van der Stek moet nog om hulp hebben geroepen, maar niemand reageerde er op. De rivierpoli tie heeft het lichaam in de loop van de middag opgedregd. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Droog, zonnig en warm tot zeer warm. Overwe gend zwakke wind. MEESJE: Mooier kan toch niet! Hetzelfde? Weegt U het eens met uw handen/ op tafel - een pak met 1000 gram wol op de ene' en 2 pond lood op de andere. Wat zegt uw gevóel U? En wat zegt uw gevoel U als U het Zeeuwsch Dagblad "weegt" tegen elke andere Zeeuwse courant? De actualiteit van het landelijke, inter* nationale en plaatselijke nieuws? De gezellige rubrieken? De boeiende verhalen en feuilletons? Maak, als U nog géén abonnee bent, kennis met deze gezellige krant voor héél het gezin. U krijgt haar 4 weken lang thuis voor slechts 1 1,1 2. NEW YORK (Reuter). De executeur-testamentair van de laatste wil van de Amerikaan Michael Samperi, die in augustus 1958 bij het ongeluk met het KLM toestel Hugo de Groot het leven heeft gelaten, heeft tegen de KLM een eis tot schadevergoeding tot een bedrag van 252.000 dollar ingesteld. De eiser stelt dat de Hugo de Groot te zwaar was beladen en dat de KLM had nagelaten een „gevaarlijk gebrek" in het vliegtuig te verhelpen. De KLM moet haar repliek binnen twee dagen indienen. ZWOLLE (ANP). De 83-jarige bromfietser W. Nobaeh uit Groningen is donderdagavond bij Ens in de Noord oostpolder door twee auto's aangereden en gedood. De heer Nobach stak met zijn brom fiets een weg over, terwijl er van beide kanten met grote snelheid een auto naderde. Een er van greep het achter wiel van de bromfiets. Meteen daarna werd de bromfietser gegrepen door de auto «ap da and»* kanfe, Aan de administratie van het Zeeuwsch Dagblad, postbus 4, Goes. Bezorgt U het Zeeuwsch Dagblad gedurende 4 wekenbij mij thuis voorslechts f 1,12. Ik verplicht mij met deze kennismaking verder tot niets. naam:. straat: plaats datum: handtekening:.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1