EEN GRENS TUSSEN DE OERBOSSEN Staatjes en staten als buffers tussen communistisch China en Indië INDISCHE REGERING TOT ONDERHANDELEN BEREID DE NATUUR I KAPPIE en de SUPERSKOOP I gevesi aan Fifth Avenue Vrijdag 11 september 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Vroeger Brits Niet erkend door China Als luizen dat ZÜ zal blijven vasthouden aan de >Iae>Ia Iiou-li j n GEEN STRIJD Friendship vrijwel kansloos in Indië Pas ontgonnen Ladakh In geheim Afgelopen j FLITS j GORDON in het I heelal Pont Wijk bij Duurstede was twee uur gestremd Amsterdam vraagt een aanvullende regeling in en om uw huis Landbouwbegroting met nota beleid garantie- Jack Dunkley luiiiiiiiiiiiiiiiifliinniHiiiiiiiiiiii miMiiiiiiHiiiiiiiHiiiiiiMHiiiiiiiiiiiimiiiniiiiiiiiiiiHniiiiiitmmniuinimimiiHimiiiHinniiiiNiininmimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiihniiiitiinitiimiiiiiniiimiHimnniinniiinHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Kroesjtsjefs gevolg via Schiphol naar Verenigde Staten DUIZENDEN KILOMETERS van de be woonde wereld loopt de grens tussen het reusenrijk communistisch-China en de slaat lndië. Diep in het hart van 'Azië, waar schier eindeloze vlakten zich uitstrek ken en ondoordringbare oerwouden. Alleen het kapmes en vooral eindeloos geduld kunnen de enkeling die zich in deze, voor het groot ste deel verboden gebieden waagt toegang verschaffen. Wegen zijn er bijna onbekend, lastdieren yaks en muil ezels zorgen voor het trans port langs de hellingen der duizenden meiers hoge bergen en door de onpeilbaar diepe ravijnen waar het kookt en gist en borrelt. denis vrijwél Steeds een onafhanke lijke positie ingenomen. Ook op Bhoe- tan heeft Róod-China eén begerig oog laten vallen. Over het lind heerst als absoluut vorst de 34-jarige koning Jigme Dorji Wang-tsjoek, maharadja van Bhoêtan, bijgenaamd de Witte Draak. Hij kwam in 1932 op de troon. Tot 1907 hüd. hét land net als Tibet een tweehoofdig gezag, een wereld lijk en een geestelijk heerser. Na dien namen de maharadja's van Bhoetan het gezag in handen zonder dat met anderen te delen. epOEN dé Britten nog in Indië heer 1 en meester warén, was Bhoetan een Brits protectoraat. Engeland zorg de voor de verdediging van de staat, die een oppervlakte heeft van 50.000 vierkante kilometer. Het Britsindische leger bezette in de loop der jaren de achttien stategisch zeer belangrijke bergpassen tussen Indië en Bhoetan, Voor het recht om dat te doen bei taalde het jaarlijks 13.000 pond. Thans krijgt de regering van het vorstendom pér jaar 500.000 rupees van New Delhi, Op de toppen van de bergen der Himalajaketen, die zich voor een groot deel langs deze grens uitstrekt, smelt ok zomers de sneeuw nooit. Beneden stijgt het kwik in de barometers in deze tijd van het jaar tot onaangename, hoogte. Muskieten, roofdieren en wil de stammen maken het leven voor wie deze streken betreedt tot een hel. Wie niet vertrouwt is met de vreemde le vensgewoonte van de schaarse stam- menbevolking loopt kans getroffen te worden door een van haar vergiftigde, pijlen. Van Kasjmir in het westen loopt de grens langs Nepal en de grensstaten Sikkim en Bhoetan, en eindigt ten slotte ra het zg. Noordoostelijke grensgebied. Een onduidelijke grens die Indië scheidt van Tibet, waar de meedogenloze Chi nese onderdrukkers heersen. Een grens die voor een groot deel is vastgesteld in verdragen die door China niet worden erkend. Op Chinese landkaarten took in het verleden was dat zo) loopt de grens op sommige plaatsen wel honderd kilo meter zuidelijker. „De volken van Bhoetan, Sikkim en Ladakh vormen één familie in Tibet", zei de Chinese generaal Tsjang Koeo- hoea onlangs in Tibet op een. massa- vèrgadering. „Ze zijp altijd, pndprhjórig geweest aan Tibet én aan het grote moederland China. Ze moeten opnieuw worden verenigd en de communistische den. beginselen leren». De Indische regering zegU'geds nu van ouds, erkende grenzen,' namelijk aan de Macm anon lijn! die' al bijna vijftig jaar' de grens vormt. dat in 1949 de zorg voor de verdédi ging en de buitenlandse betrekkingen van Bhoetan van Engeland heeft over genomen. De bevolking van de bergstaat wordt geschat op een 700.000 zielen. Zij is een met de Tibétanen verwant Mon gools ras, dat een weinig orthodox Boeddhisme belijdt. Er zijn evenals in Tibet ..tal van kloosters. Het grootste déél van Bhoetan is met dichte bossen bedekt. Alleen in het centrale deel van het - land is wat landbouw mogelijk. Er wordt rijst ver bouwd en maïs. Olifanten komen er in deze bergstaat zeer veèl vöor en vooral póny's. De Bhoetanpony's zijn ver maard. In het verkeer van het land over de schaarse bergpaadjes spelen deze pony's mèt de yaks een grote rol. Bekéndhèid geniet de primitieve staat ook door de geweren diemeri er maakt, voorladers, en door de zwaarden die er vervaardigd worden. Een kleine inheemse militie, voor het grootste deel samengesteld uit Nepalezen, zorgt voor de binnenlandse orde en veiligheid. Een zware taak, gezien de vetes die er heersen tussen de verschillende stammen van Bhoe tan. Van oudsher bieden de vele na tuurlijke sterkten en forten in het land uitstekende verdedigingsmogelijkheden. NEW DELHI (Reuter) Hoe wel de Indische regering met verbazing kermis heeft genomen van de voorstelling die de Chi- nese regering geeft van de oor zaak van de incidenten aan de Indiseh-Chinese grens» is zij be- rfeid tot onderhandelen. Een-brief 'van deze strékjring is gisièren,uit' New Delhi naar Peking gezon- Een andere spreker zei het nog duidelijker: „De landen aan de grens zyn als luizen ih onze kleren Zé moe ten hoog nodig gestoomd worden". Het waren deze onheilspellende woor den, die India hebben wakker geschud voor het Chinese gevaar. De recente schendingen van de Indische grens op verscheidene plaatsen onderstreepten hoe gevaarlijk de toestand is. In de eerste plaats gaat het om het Noordoostelijke grensgebied dat onder een apart gezagsorgaan, een agent schap, ressorteert. Het maakt deel uit van de Indische staat Assam. VOLGEN een verdrag dat in 1914 ge sloten werd tussen Brits-Indie, Tibet en China, werd als grens tussen de drie landen vastgesteld de hoofdketen van het oostelijke Himalajagebergte. China legde zich toen daarbij neer, zonder evenwel het verdrag te ratificeren. Dit verdrag draagt de naam van de Brit Sir Henry MacMahon die bij de onder handelingen een grote rol speelde. China betoogt thans dat de grens niet de zg. MacMahon-lijn is, maar dat de grens met Indië honderd kilometer zui delijker langs het dal van de Brama- poetra loopt. Indië houdt vast aan de grens van MacMahon, maar het beseft terdege dat het militair vrijwel ondoen lijk is de Chinezen, mochten zij verder opdringen naar het zuiden, in het woes- i, NEW tc gebied een halt toe te roepen. Zelfs grjtse versterkingen aanvoeren door de lucht Is daar vrijwel onmogelijk! Met verontwaardiging wijst Indië de Chinese beschuldiging van de' hand dat Indische troepen de incidenten hebben veroorzaakt door zich op Chi nees territoir te begeven. De Indische regering vindt het heel nortnaal dat Indische troepen zich bewegen op In disch grondgebied en 'zij zullen dat grondgebied zeker niet ontruimen. Voor dreigementen of voor wapenge weld zal Indië niet opzij gaan en het wenst evenmin onder druk te onder handelen, Onderhandeld kan dan ook slechts worden wanneer er geen verder wa pengeweld wordt gepleegd. Bovendien wijst de Indische regering er nog eens op dat-zij moeilijk akkoord kan gaan met de kaarten die in China worden gedrukt én waarop de grensgebieden van Indië* worden aangegeven als Chi nees territoir. DELHI (A.P.) Indië zal vliegtuigen van het type Avro .748 aanschaffen ter vervanging van verouderde Dakota's. De Indische luchtmacht zit met 150 van die ver ouderde toestellen en het directoraat voor burgerluchtvaart met 59. De minister van defensie,. Krisjna Menon, deelde het nieuws over de vervanging mee in het Indische par lement. Onmiddellijk wilden enkele leden van het parlement weten waarom de Avro was verkozen boven Nederlandse Friendship en eeu dat hij uit Tibet was gevlucht. Dagen- Amerikaans Lockheed-model. De lang tastte men in het duister over de voorwaarden waaronder wij Avro s vorderingen die hij en zijn gezellen kunnen aanschaffen, waren het gun- INHEEMSE troepen met versterkingen van het Indische leger zorgen voor de defensie. Pas de laatste jaren zijn onder Indische leiding in deze streken ontginningen op landbouwgebied uitge voerd en enkele wegen aangelegd. Hoe moeilijk begaanbaar dit deel van Indië is bleek dit voorjaar, toen de Dalai Lama door deze streken trok na-1 ae maakten. TTET tweede gebied waar de Chinezen El zich aan hebben vergrepen is La dakh, in het oosten van de staat Kasj mir, die voor het grootste deel bij Indië behoort. Reeds in 1842 werd bij ver drag vastgesteld dat Ladakh een deel van Kasjmir vormt. Dat verdrag kwam tot stand na onderhandelingen, tussen Kasjmir, Tibet en China. r ADAKH is het hoogste gebied van L Kasjmir, een vrijwel onbewoond plateau. Niemand wist tot voor enige dagen wat zich daar de laatste jaren had afgespeeld. Tot premier Nehroe onthulde dat de Chinezen in het diepste geheim dwarS over het plateau een weg hebben aangelegd die een onder deel vormt van de verbinding tussen Sinkiang in het verre westen van het uitgestrekte Chinese rijk en Tibet. Eon net van wegen en vliegvelden schijnen de indringers eveneens te hebben aan gelegd, hier en daar tot 150 kilometer diep op gebied van Kasjmir, dus Indië stigst, aldus Krisjna Menon. Intussen heeft het Indische direc toraat voor burgerluchtvaart al vijf Friendships besteld om in de eerste behoefte te voorzien. DEN HAAG De Nederlander Jacq. F. Engers, hoofdambtenaar van de af deling politiekezaken van de Verenig de Naties, is benoemd tot plaatsvervan gend secretaris van de subcommissie van de Veiligheidsraad, die een onder zoek zal instellen naar de toestand in Laos. Ook de beschuldiging dat van Indisch gebied uit Tibetanen overvallen plegen ru op Chinese troepen wordt van de hand i door gewezen. Wel blijkt uit de Indische brief dat Nehroe Tibet als een deel van 1 nDa„-., China beschouwt. De Indische premier l/afl Dally spreekt namelijk van „het Chinese ge- biedsdeel Tibet." Poenakha is de hoofdstad van het ver re Bhoetan. HET vorstendom Sikkjm ligt inge klemd tussen Tibet in het noorden en Bhoetan in het oosten. In het westén grenst het aan het onafhankelijke ko ninkrijk Nepal, in het zuiden aan Indië. TN 1Ö50 strad Sikfcim in protectoraats- verhouding met Indië. Het is een der meest verlaten en afgelegen ge bieden ter wereld, nauwelijks van de buitenwereld uit bereikbaar. Het land is 7100 vierkante kilometer groot en heeft rond 137.000 inwoners, die voor het merendeel in stammen leven. Gangtok is de hoofdstad van het vorstendom. v Vorig jaar opende premier Nehroe een van de weinige wegen die Sikkim rijk is. Deze weg loopt van de Nathoe- lapas naar Tibet. Van de hoofdstad Gangstok naar Lartsjen is thans een weg in aanleg. Dit alles geschiedt met hulp van Indië. =üi!l<lllll!ll!llllll!lllllill 42 Ofschoon de Jacobsstaf niet zo nauwkeurig was, was deze toch makkelijker te gebruiken door een ervaren navigator met goede zee benen. Maar aan alle tot dusver aangewende navigatiemethoden ontbrak nog iets, dat wist Andrea heel goed. Het was niet altijd ge makkelijk om op een in de storm slingerend schip berekeningen te maken, als men slechts zo nu en dan de Noordster kon waarnemen. Een tweede methode om de breed tegraad te bepalen, gebruikmakend van de zonnestand, werd uiterst zelden gebruikt en de meeste ge zagvoerders wisten niet hoe ze dit moesten dóen. „Mijn methode is eenvoudiger dan de Jacobsstaf," verzekerde Andrea MeStre Jacomé vol zelf vertrouwen, „en tevens veel nauw keuriger. Bovendien." vervolgde hij. „zouden uw kapiteins niet zo bang zijn voor lange reizen, als ze over een eenvoudige manier be schikten om hun koers te bepalen." Mestre Jacomé dronk met naden kend gezicht zijn glas leeg voor hij verder ging. „Een man uit Floren ce, Toscanelli genaamd, beweert dat Indië bereikt kan worden als men in westelijke richting vaart." zei hij. „Wat denkt gij daarvan?" „Dat is zeker mogelijk als er in de Westelijke zee geen land ligt. en als de schepen bij het eiland Antillia zouden aanleggen om wa ter en proviand op te doen." „Gelooft ge dat dat eiland be staat?" „Dat of een andêr. Ik ben ér zeker van dat er land ligt tussên Europe en Indië. Ik wéét alleen niet hoe groot het is." De oude kaartenmaker wierp hem een scherpe blik toe. „Is dit misschien weer een van uw gis singen, Senhor Bianco?" Andrea twijfelde er niet aan of alles wat hij zei zou getrouw aan Prins Henry worden overgebracht, maar hij zag niet in waarom hij niet zou uitkomen voor zijn over tuiging dat er werkelijk een onbe woond land ten westen van Europa lag In feite zou die kennis de In fante er te eerder toe kunnen be wegen om hem dezelfde rang in de kleine kolonie te geven die hij be geerde, en misschien zijn naviga tieplannen te gebruiken, terwijl hij hem tevens ruim zou belonen. „Ge hebt toch wel gehoord van de reizen van de Vikings naar Thule en het Groene Land, niet waar?" vroeg hij. „Natuurlijk. Bissohoppen uit het Groene Land hebben Rome al se dert verscheidene eeuwen eer be wezen. „Dan moet ge ook weten dat Eric de Rode met zijn zoon Leif een reis hebben ondernomen naar wat zij het Wijnland noemden?" „Eric Vallarte heeft ons vèr- teld wat zijn eigen volk ervan weet." bevestigde Mestre Jacomé. „Maar ik verwed er iets onder dat ge niets weet van de reis die de gebroeders Zeno uit Venetië maakten, noch van de kaart die een van hun beiden heeft getekend." „Ik zou willen wedden dat ik el ke kaart heb gezien die ooit van de Westelijke zee werd getekend," zei Mestre Jacomé. „Maar van zulk éen kaért heb ik nooit gehoord." „Ze is verborgen in de kluis van de familie Zeno in Venetië," ver klaarde Andrea. ,,Ik heb haar slechts eenmaal bij toeval gezien lang geleden. Maar ik herinner me er wel iets van." „Zoudt ge haar na kunnen teke nen?" „Dat denk ik wel als het de: moeite loont voor mij." „Uw prijs?" „Ook die moet nog worden be-; paald." Mestre Jacomé's gezicht werd j WIJK BIJ DUURSTEDE De gier- rood. „Ge gaat ver voor een man 1 F0"' J Wijk bij Duurstede is gisteren die enkele uren celeden nn» slechts 1 twée uur 6estremd geweest, doordat een die enkele uren geleden nogslecht. met zand geiaden scheepje in de vaar- een slaaf was, Senhor Bianco! I geul aan dc grond was gelopen'. De waterstand in de Rijn is door de aanhoudende droogte zeer laag. Het zandbootje is waarschijnlijk te diep ge laden geweest. Een parlevinker, een oliebootje en nog enkele andere vaartuigjes slaagden er na twee uur in het zandscheepjt vlot te trekken. bergte van Sagres, dat uitstak in de oceaan, en waaraan de kaap waarop het stadje lag zijn naam had ontleend. Door de duinen liep een pad tot aan het voorgebergte. Verder kon men niet komen, tenzij men afdaalde naar het strand. Het was warm en er woei slechts een zacht briesje; de zee ruiste slechts gedempt. Andrea hield van dit geluid en hij ging 0p het hoog ste duin zitten, met de rug tegen een kromgegroeide boom, om te luisteren en na te denken. Achter hem waren de dorpsbewoners druk bezig met de toebereidselen voor het feest van die avond, een vro lijke en een zorgeloze gebeurtenis waaraan iedereen zou deelnemen. Soms kon hij hen horen praten. Andrea was van plan pas latei- naar het feest te gaan. Voorlopig had hij tijd nodig om na te denken over de koers die hij die morgen was ingeslagen, en de riqhting waarin die hem zou kunnen voeren. Voor zulk een beschouwing kop hij zich geen betere achtergrond Wen sen dan de eindeloze oceaan die zich tot aan de westelijke horizon uitstrekte, en het ritmische geruis van de golven op het strand. Andrea glimlachte. „Maar zie eens hoe ver ik ben gekomen sinds ik geen slaaf meer ben!" Toen hij het huis van Mestre Jacomé verliet, wendde Andrea zijn schreden naar het lage voorge-' Van onze correspondent NEW YORK. In aanwezigheid van een groot aantal autoriteiten, on der wie kardinaal Spellman, is giste ren in New York het nieuwe, dertien verdiepingen hoge gebouw van de K.L.M aan Fifth Avenue geopend. Audrey Hepburn, daartoe speciaal met haar echtgenoot Mel Ferrer uit Zwitserland overgekomen, verrichtte met een druk op een knopie de officiële openingshandeling. Daardoor ging de verlichting branden in een muurschilde ring (15l2 meter lang, 511 meter hoog) „Nachtvluchten". V er gelijking In zijn inwijdingsrede trok de Neder landse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr. J. H. van Roiien een ver gelijking met de Nederlandse pioniers, die 350 iaar geleden onder Henry Hud son met de Halve Maen aankwamen bii wat nu New York is. Hij sprak de wens uit dat de K.L.M. zal kunnen verwezen lijken. wat Hudson door de uitgestrekt heid van het Amerikaanse continent was ontzegd. De inrichting van het gebouw oogstte bij de aanwezigen veel bewondering. De modernisering van het reeds bestaande gebouw heeft drie miljoen gulden ge kost. In de hal staat een wereldbol met een doorsnee van ruim drie meter. Gemeentelijke financiën AMSTERDAM B. en W. van Am sterdam hebben zich gemengd in het koor van protesten tegen het nieuwe wetsontwerp voor de financiële verhou ding rijk-gemeenten. In een financiële nota aan de raad becijferen B. en W. dat uit het nieuwe ontwerp een achteruitgang van onge veer 53 miljoen gulden voor de gemeen ten tezamen valt te constateren. De gemeente Amsterdam zou ongeveer veertig gulden per inwoner achteruit gaan. Afgewacht moet nog maar wor den of en hoe dat door het aanbrengen van de zgn. verfijningen zal worden op gevangen. Voor de grootste gemeenten, zo wordt in de nota geadviseerd, moet een aan vullende regeling beslist noodzakelijk worden geacht, wil een oplossing voor het tekort aan middelen worden ge vonden. Van enige bevoogding mag daarbij geen sprake zijn. De groei van de grote centra dient van rijkswege te worden gesteund döor. toekenning van voldoende middelen eh niet, zoals het wetsontwerp meebrengt, te worden be straft met voorschriften: en meer in tensief toezicht. Van onze Haagse redactie §j door De andijvie die men vorige maand heeft gepoot zal nu een lichte overbe mesting moeten hebben en voor dit doel kan men gebruik maken van de bekende tuin- en gazonkorrehnest Per ce tien vierkante melei is een hoeveelheid Butter -"in ongeveer driehonderd gram we) voldoende De m.-sl kan na hel tJEN ware buffer tussen Tibet en en wel onder geschoffeld worden Trou; Indië vormt Droek-Yoel. de berg-1 wen» al wordf geen mest gestrooid, het DEN HAAGTegelijk met de be groting en memorie van toelichting van het Ministerie van landbouw zal minister V. G. M. Marijnen een nota aan de Tweede Kamer aanbieden over het garantiebeleid in de landbouw. In de nota zullen de beginselen en 46. De platte goederenwagen met de methoden worden uiteengezet vol-reusachtige walvis, losgehaakt van het gens welke de regering het garantie- locombtiefje, reed in snelle vaart ach- beïeid denkt te voeren. Het vaststellen teruit de helling af. van de garantieprijzen zal op éen la- Beneden zat een wisselwachter, die strooi- ,pr tïirkUn «ehpurën iwel van een dutje hleld en daardoor *"r-G-i?r P A i if. niet gemerkt had, dat het treintje kort- ,,s Marijnen streeft eiflaai de geleden was gepasseerd. Maar nu was a1 1' rrni Mn Hr>nf IA V- A A f-1 1 V\ A V T A 1-1A V I - staat Bhoetan. in de oostelijke Hinia- is toch wel auttig de bovengrond tus-jnJel£P"Js.Saranue h|J klaar wakker lajaketen. Door zijn afgelegen positie sen uw andijvieplanten los te houden; als het nieuwe melkprijsjaar begint jweer, dat hij die heeft Bhoetan in de loop der geschie- des te sneller zullen ze doorgroeien, vast te kunnen stellen. van Joseoh Bizmz. realiseerde zich dag in dienst stond „Daar nadert gevaar voor de trein van meneer de Amerikaan," mompel de hij. „Ik heb dc opdracht alle andere treinen om te leiden." en hij zette de wisse) om. Even later denderde Dikke Mobie gie rend door de scherpe bocht van het hoofdspoor af. „Tot bevel," zei de wisselwachter sa luerend en hij staarde de goederenwa gen na, die met zijn last een kronke lend locaal-spoorlijntje volgde, steeds verder afdalend in de richting van Hausboden aan de Mekker. Tot verba zing van de wisselwachter echter, ar riveerde een ogenblik later, eveneens achterwaards rijdend, het oude locomo tiefje, met een woedende Kappie, een briesende meester en een schaterlachen de Amerikaan. „Wat is dan dat?" mompelde hij. DEN HAAG. Een DC-7C van de K.L.M. zal zaterdag het gevolg van Kroesjtsjef non-stop van Schiphol naar New York brengen. Hel gevolg is zes tig man sterk. Een der léden is de plaatsvervan gend minister van buitenlandse zaken van de Sovjet-Unie Koeznetsof. Het ge zelschap zal met een extra Tupolev van Moskou naar Schiphol reizen. Het zal daar zaterdagochtend om negen uur aankomen en in het toestel van de KLM overstappen. Kroesjtsjef zelf zal, met een apart Russisch regeringstoestel non-stop van Moskou naar New York reizen. PARAMARIBO (ANP) De Suri naamse regering is bezig voor de open legging van het binnenland, vijf kieitie vliegvelden aan te leggen. Voor deze operatie Grasshopper heeft de regering in eerste termijn 450.000 Su rinaamse guldens beschikbaar gesteld.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2