„PRIJZEN NIET OMHOOG" Bedrijfsleven eens met loonpolitiek I HUWELIJKEN ENGROS I Opnieuw waarschuwing van de regering Bankdirecteur van Driesum failliet Burgemeester van Axel met verlof gezonden Soldaat op wacht, wachtte... „Hein Sr." legt commissariaat bij Vlisco neer De Bilt: Warm Felle brand in stampvolle grote kerk in Eindhoven Eisenhower lijdt nederlaag in Congres Indonesische P.G. onder huisarrest Politiemannen lieten zich omkopen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Weer hoop Steiger van HAL wordt toppunt van efficiency IN BREMEN WERD DRUK GEKOCHT Andere ook Werkgevers akkoord A.Z.R. WORDT IN N.V. OMGEZET In Harlingen zijn de visserij dagen geopend WASKAARSEN SLOEGEN DUBBEL Beambten van Philips zes procent meer Hoge autoriteit uit protest tegen België Burgemeester Van Hall gezwind naar New York Duitser wil amnestie voor alle nazi's Turfstrooiselfabriek bij Emmen afgebrand Vandaag EXPORT '*JLx Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon 01100-2438; by geen gehoor: Chefred. 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604; Vlissingen, Rembrandl. 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1,— 15e Jaargang no. 4355 Vrijdag II september 1959 DRIESUM Er is een tweede arrestatie gevallen in de zaak van de fraude in Driesum. De officier van Justitie te Leeuwar den heeft nu ook de aanhouding gelast van de accountant van de Boaz-bank voor Driesum, Wou terswoude en omstreken, J. S. uit Norg (Gr.). Hij wordt verdacht van medeplichtigheid inzake de fraude van twee en een halve ton waarvoor de directeur H. R. D. eerder in verzekerde bewaring werd gesteld. Nog steeds is niet duidelijk, waar D. de zoekgeraakte twee en een halve ton heeft gelaten. Hij heeft zelf ver klaard het zich niet te herinneren. De rechtbank te Leeuwarden heeft gisteren inmiddels op verzoek van de officier van Justitie het faillissement van de directeur uitgesproken om te voorkomen, dat zijn vrij omvangrijk vermogen voor de schuldeisers van de bank verloren gaat. Uit de verhoren is komen vast te staan, dat D. afbetalingen op normale leningen niet in de boeken verant woord heeft. Verder heeft D. toegege ven zichzelf een lening van dertig duizend gulden te hebben verstrekt. Een bedrag van veertigduizend gulden is nog niet thuis te brengen. Het onderzoek in deze zaak is bij zonder ingewikkeld als gevolg van de desolate toestand van de boekhouding.. Er is nog steeds goede hoop, dat de klanten van de Boaz-bank niet al te veel schade zullen ondervinden van D's manipulaties, al zal pas een totale inventarisatie van het bezit van de bank hierover zekerheid kunnen ver schaffen. Het feit van het faillissement van D. heeft velen weer hoop gegeven. Faciliteiten in New York NEW YORK. (AP) De nieuwe aanlegplaats van de Holland-Amerika Lijn in New York zal worden voorzien van de beste en snelste landingsfaci liteiten voor passagiers. Er zal parkeermogelijkheid worden geschapen op de steiger alsmede een gemakkelijke toegang om passagiers van boord te halen. Inschrijving op tabak Eigen nieuwsdienst BREMEN. De eerste dag van de inschrijving op de Sumatra-tabakken voor een partij van 2108 balen wordt in Bremense Vakkringen een succes genoemd. Het verloop noemden de or. ganisatoren meer dan bevredigend. Twee partijen 1 A zandblad van 207 en 77 balen werden gekocht door de N V Koch en Co en A. L. van Beek uit Rot terdam. Een zeer fraaie partij voetblad van 131 balen kwam in handen van een van de grootste Nederlandse sigarenfa brikanten. Een uitgesorteerde partij van 321 balen middellengte kwam m handen van de Amsterdamse firma Nicotinia. De gemaakte prijzen waren naar ver luidt zeer vast en dertig tot veertig pet. boven de voorzichtige makelaars- taxaties. Advertentie UET A A rrn j. Van onze Haagse redactie DEN HAAG In de gisteren gehouden bespreking met vertegen- ivoordigers van alle takken van het bedrijfsleven heeft minister De Pous het nogmaals scherp gesteld: De regering zal geen loonsverhogingen toestaan, die zullen lei den tot prijsverhogingen. Loonsverbeteringen dienen zichzelf te „verdienen" met een stijging van de produktiviteit. 2 Wanneer een bedrijfstak gebruik maakt van de vrijere loon politiek om loonsverhogingen in te voeren, dient rekening te worden gehouden met de straks te verlenen looneompensaties voor huurverhoging en melkprijsverhoging. Deze looneompensaties mo gen dan p-TPnmin door deze bedrijfstakken in hun prijzen worden doorberek. hebben zich op deze bespreking geheel akkoord verklaard met de doelstellin gen van de regering. Zij zullen zich met een brief tot hun leden wenden, waarin tot strikte naleving van deze regels wordt opgewekt. Ook de vertegenwoordigers van de centrale organisaties van werknemers, de groothandel, de middenstandsbon den en de Nederlandse coöperaties hebben zich geheel achter deze loon- en prijspolitiek van de regering ge steld, nu eenmaal het beginsel van vrijere loonvorming is aanvaard. De bespreking werd gehouden in hotel De Wittebrug. Van de kant van de regering nam naast minister De Pous de staatssecretaris van Sociale zaken, de heer Roolvink, aan dit over leg deel. ministerie van economische zaken zal zijn toezicht op de prij zen verscherpen. Iedere prijsverho ging, zo zei minister De Pous, dient onmiddellijk aan het ministerie te worden gemeld mèt de redenen. Al leen stijging van de grondstofprijzen zal een gegronde reden kunnen vor men voor prijsstijging. Daartegenover staat dat iedere da ling in de kosten van de grondstoffen eveneens tot een daling van de prijzen voor de consument moet leiden. Ook herhaalde de minister hetgeen in de richtlijnen aan Rijksbemidde laars voor de toetsing van de vrijere MINISTER DE POUS loonvorming reeds is neergelegd: wan neer de stijging van de produktiviteit in een bepaalde bedrijfstak hoger is dan de gemiddelde stijging in den lande, moet een deel hiervan in de vorm van prijsverlagingen aan de con sument ten goede -komen. De centrale werkgeversorganisaties ROTTERDAM. De Stichting Ziekenhuisverzekering A.Z.R. te Rot terdam zal per 1 januari worden omgezet in een naamloze vennoot schap met een aandelenkapitaal van 500.000. De contractrechten over 1959 van de individueel verzekerden en van degenen die op basis van een ondernemingscontract zijn verzekerd worden door de nieuwe N.V. over- gerfomen en zullen ook door haar worden gegarandeerd. De Stichting heeft een buitenlandse herverzekeraar gevonden. De schade, die uitgaat boven 75% van het premie bedrag, is herverzekerd. Eigen nieuwsdienst HARLINGEN. Met een vlootschouw op de Waddenzee zijn gisteren de vis- serijdagen in Harlingen geopend. De da gen zijn bedoeld om Harlingen wat meer in de belangstelling te plaatsen. De stad ziet nieuwe mogelijkheden voor de toekomst als door de uitvoe ring van de Deltawerken veel Zeeuwse vissers zich naar het noorden zullen verplaatsen. Eigen nieuwsdienst EINDHOVEN - In de kapel van de met zevenhonderd gelovigen ge vulde grote kerk van de paters Augustijnen te Eindhoven is gister middag tegen half twee brand uit gebroken. Als gevolg van de hitte waren een paar waskaarsen dubbel- geslagen, waardoor de gordijnen van de kapel vlam vatten. Het altaar stond in een oogwenk in lichterlaaie. De kerkdienst werd gehouden ter gelegenheid van de feestdag van de heilige Nicolaas van Tolentijn en zou gevolgd worden door een processie rond de kerk. Onder leiding van pater I. Kruijver verlieten de kerkbezoekers rustig en ordelijk het gebouw, zodat er geen sprake was van paniek. De brandweer kon het vuur tot een zij het ernstige binnenbrand be perken, ook al dank zij de hulp van enige paters die met schuimblussers de vlammen te lijf gingen. Toen de kerk ontruimd was, is de processie rond het geteisterde gebouw gewoon doorgegaan. Walm De grootste kosten zullen voort komen uit de verwijdering van de vette walm, die als gevolg van het verbrandende kaarsvet de hele kerk vulde en het blussingswerk ten zeer ste bemoeilijkte. Alleen met zuurstof maskers voor konden de brandweer lieden binnenkomen en pas toen er twee grote ventilatoren aan te pas waren gekomen kwam er weer wat zicht. De schade aan de kerkelijke bezit tingen beperkt zich tot enkele ge sneuvelde beelden en een beschadigd glas-in-lood raam. Eigen nieuwsdienst EINDHOVEN Wanneer het col lege van rijksbemiddelaars ermee ak koord gaat zullen de beambten van Philips per 1 okotober een salarisver hoging van zes procent krijgen, onge acht de huurbijslag. De onderhandelingen worden voort gezet inzake de salarissen van perso neelsleden beneden 23 jaar, die ver houdingsgewijs achterop zijn geraakt door toekenning van de huurbijslag aan ouderen. Naar verluid zouden eveneens on derhandelingen gaande zijn om per la tere datum een algehele salarisverho ging te krijgen van zeventien procent, inclusief de reeds genoemde zes pro cent en inclusief de verschillende com- pensalietoeslagen. o.a. voor een te ver wachten huurverhoging. BRUSSEL De Hoge autoriteit van de Kolen- en staalgemeenschap heeft tele grafisch bij de Belgische regering gepro testeerd tegen twee recente besluiten, het eerste betreffende de invoer van Neder landse kolen in België en het tweede be treffende de uitvoer van Belgische kolen naar Duitsland. Het eerste besluit bepaalt, dat de im porteurs van vaste minerale brandstoffen afkomstig uit Nederland, op straffe van uitsluiting verplicht zijn hun invoerver gunningen vóór 15 september aan te vragen voor wat betreft de import van deze brandstoffen vóór 31 december. Volgens het tweede besluit zijn de ver gunningen voor de uitvoer van vaste minerale brandstoffen naar de Bonds republiek niet meer geldig. Zij zullen vervangen worden door nieuwe vergun ningen, die „overeenkomstig door de minister van economische zaken vastge stelde voorwaarden" zullen worden af gegeven. Uit beide besluiten blijkt, dat in België het verlenen van in- en uitvoervergun ningen voor kolen aan beperkende bepa lingen is onderworpen, aldus de Hoge autoriteit. Dat noemt zij in strijd met de grondbeginselen van de E.G.K S. SCHIPHOL (ANP) Burgemeester G. van Hall van Amsterdam is gister middag met de K.L.M. naar Parijs ver trokken. Daar stapt hij over op een Boeing 707 van de Pan American, opdat hij gisteravond nog op het Newyorkse vliegveld Idlewild zou arriveren. De burgemeester heeft deze verbin ding gekozen omdat hij met het oog op de aankomst van prinses Beatrix nog voor vrijdagmorgen in New York wil de zijn. Hij zal aanzitten aan de lunch, die burgemeester Wagner van New York de prinses zal aanbieden. BON (U.P.I.) De leider van de rechtse Deutsche Partei in de West- duitse bondsdag heeft in een brief aan Adenauer voorgesteld dat de nieuwe bondspresident, Heinrich Lübke, dins dag bij zijn ambtsaanvaarding een am nestie af zal kondigen voor alle nazi's .wier daden voortgekomen zijn uit het nationaal-socialisme en de oorlogs- chaos." Herbert Schneider zegt in zijn brief dat nu een streep gezet moet worden onder het verleden: „Er is veel ge beurd dat zelfs door de zwaarste be straffing niet goedgemaakt kan wor den. Daar staat echter tegenover dat velen door jaren van bittere armoede betaald hebben voor daden waaraan zij persoonlijk geen schuld hadden." Het westduitse ministerie van justi tie heeft reeds bekend gemaakt dat het de nieuwe president geen aanbeveling zal doen voor een algemene amnestie. §j Formosa heeft een zeer E 1 bijzondere militaire manoeu- 1 E vre beleefd: uit de kelen van H een gehele kompagnie solda- E 1 ten klonk een luid en gedisci- 1 plineerd „ja!" op de vraag of zij zich over wilden geven. De 260 bruidjes die ter ere 1 van de „dag der strijdkrach- E ten" in de kerk verschenen 1 E waren, hadden ruim een uur H werk om hun gevangenen E E weg te voeren. E MARKEN. De 49-jarige Klaas Boes uit Marken is gisteren tijdens zijn werk op een baggerboot in de buurt van zijn woonplaats overboord geslagen en in het water van het IJsselmeer ver dronken. Hij was getrouwd en had drie kinderen. Eigen nieuwsdienst AXEL De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft de bur gemeester der gemeente Axel, de heer P. L. D. J. van O., met ingang van 9 september voor on bepaalde tijd met ziekteverlof ge zonden. De eerste wethouder, de heer A. J. M. Kesbeke (KVP), is met de waarneming van het burgemeestersambt belast. Gefluister Hoewel in Axel al jaren gefluisterd en zelfs hardop werd gesproken over de handel en wandel van de burgemeester is het ingrijpen van de commissaris der Koningin in de provincie Zeeland voor velen geheel onverwacht gekomen. Zelfs bij de wethouders en de leden van de gemeenteraad, die kennis droegen van een voorlopig vooronderzoek naar de particuliere gedragingen van de 61-jarige burgemeester waren allen zeer verrast, KOPENHAGEN (UPI) Je moet op een colonne letten die uit liet zui den komt, luidde de opdracht die een soldaat van het leger van Denemar ken kreeg. Er was een grootscheep se militaire oefening aan de gang. De soldaat moest oost vatten op een kruispunt bij de plaats Munkeberg. Een dag en een nacht verstreken, de soldaat bleef op zijn post, maar een colonne zag hij niet. Brave bur gers in de buurt kregen medelijden met de volhoudende militair. Men kwam hem eten en drinken brengen en hielp hem uitkijken naar de co lonne die in aantocht moest zijn. Toen de tweede avond inging was de soldaat zo moe, dat hij niet meer op zijn benen kon staan. Ten einde raad vroeg hij iemand zijn eenheid op te bellen om te vragen hoe lang hij nog op wacht moest staan. Tien minuten later arriveerde een jeep met een luitenant van zijn on derdeel op het kruispunt. Hij schaam rood stond op de kaken van f offi cier. Hij was de dappere soldaat he lemaal vergeten. De oefening was In middels geëindigd. toen woensdagmiddag de mededeling af kwam van de commissaris der Koningin dat deze besloten had de burgemeester met ingang van die dag onmiddellijk met ziekteverlof te zenden voor onbepaalde tijd. Gisterochtend is de raad onder voor zitterschap van loco-burgemeester A. J. M. Kesbeke in spoedeisende vergadering bijeengekomen. Onbetamelijk Sommigen hebben het onbetamelijk gevonden dat de burgemeester zich dag- in dag-uit in café's van Axel kon verto nen in gezelschap van een gescheiden vrouw. Kwalijker was de verdenking dat hij soms relaties zou bevoordelen, o.a. een weduwe uit Hulst, die naar Axel verhuisde, daar haar een nieuwe woning in Axel was toegewezen. Door de aanwezigheid van de burge meester ver na sluitingsuur in café's, werd de politie verhinderd haar taak naar behoren uit te voeren. Ook liet hij zich in het openbaar bejegeningen welgevallen, die in strijd waren met de waardigheid van een burgemeester. Burgemeester Van O. heeft van febru ari 1946 af de gemeente Axel bestuurd. Na de bevrijding was hij aangezocht het burgemeestersambt waar te nemen. Hij was toen tot september 1944 predikant geweest in Axel. Zijn benoeming tot bur gemeester dankte hij aan zijn. grote ver diensten in de illegaliteit. Na zijn benoeming tot burgemeester heeft hij zeer veel voor de ontwikkeling en opbouw van Axel gedaan. Deze ver diensten worden als groot pluspunt be schouwd. Niettemin namen velen aan stoot aan het optreden van de burge meester als privé-persoon. Dit gedrag heeft al geruime tijd geleden de aan dacht getrokken van de Commissaris der Koningin in de provincie, die de heer Van O. al eerder over zijn gedrag had onderhouden. Burgemeester Van O. is afkomstig uit Ierseke. Eigen nieuwsdienst HELMOND De heer H. L. Fente- ner van Vlissingen sr. heeft zijn com missariaat bij de N.V. P. F. van Vlis singen en Co's Katoenfabrieken neer gelegd. Tot deze stap is hij na ampel beraad gekomen, nadat hij had verno men dat zijn zoon, de heer Hein jr., ontslag had genomen uit zijn functie bij het bedrijf. De vader is het nl. vol komen met zijn zoon eens, dat het be stuur van de vennootschap niet in het belang van aandeelhouders en werkne mers handelt. Hiermee heeft het opponerende deel van de familie Fentener van VI/sin- gen zich uit het bedrijf teruggetrok ken. Zij wenst het belang van de fa briek boven alles te stellen, waarvoor zij dus haar persoonlijke belangen naar de achtergrond verwijst. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON. Voor het eerst in de ambtsperiode van president Eisen hower heeft het Congres zijn veto over een wetsontwerp nietig gemaakt. De Re publikeinse leiders hebben zich er bij herhaling op laten voorstaan dat tot nu toe de Democratische meerderheid in het Congres steeds de wil van de pre sident had gerespecteerd wanneer hij over een door beide huizen aangeno men wetsontwerp zijn veto had uitge sproken. Het wetsontwerp dat het Huis van Af gevaardigden en de Senaat donderdag in tweede behandeling kort na elkaar aan namen voorziet in besteding van 1.185 miljoen dollar voor openbare werken. De president heeft sedert hij zijn ho ge ambt aanvaardde zijn veto over 146 door het Congres aangenomen wetsont werpen uitgesproken. Dat aantal is klein vergeleken met de totalen van sommige van zijn voorgangers. President Roose velt bracht het tot 631 en president Tru man tot 250. DJAKARTA (A.P.) De Indo nesische procureur-generaal, Gatot Tarun Amihardja is gisteravond onder huisarrest gesteld op bevel van de militaire autoriteiten. De woordvoerder van het Indone sische leger heeft gisteren alle hoofd redacteuren ontboden en hen opge dragen de arrestatie te verzwijgen tot de terugkeer van president Soe- karno, die zondag in Djakarta wordt verwacht. Op het ogenblik is hij met vakantie in Bali. Na zondag zal in een communiqué de reden van het huisarrest worden onthuld. De procureur-generaal maakt ex- officio deel uit van president Soe- karno's kabinet. Naar in Djakarta verluidt zou hij iets te ijverig zijn opgetreden tegen civiele zowel als militaire overtreders van de eco nomische voorschriften en bedrijvers van kwade praktijken. In het begin van de vorige maand had president Soekarno hem zelf opdracht gegeven om streng op te treden. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De rijksrecher che heeft in opdracht van de Am sterdamse officier van justitie drie wachtmeesters van de rijkspolitie we gens corruptie gearresteerd. Het is niet uitgesloten dat deze arrestatie door andere zal worden gevolgd. De drie politiemannen, de 24-jarige H. J. N. de H„ de 41-jarige H. V. O. en de 44-jarige M. J. F. P., die al len behoren tot de verkeersgroep Amsterdam, hebben enige dagen ge leden op een buitenweg in het Gooi een automobilist die niet voldoende rechts hield aangehouden en hem toegezegd dat hij, als hij 75 gulden betaalde, geen verbaal zou krijgen. De automobilist ging op het voorstel van de politiemannen in, maar stel de zich onmiddellijk na het voorval in verbinding met de recherche. De wachtmeesters hebben inmid dels toegegeven dat zij de corruptie hebben gepleegd. Diepgaand ondersoek Zij hebben tevens verklaard dat zij bij meer dergelijke praktijken be trokken zijn geweest. In verband met dit laatste stelt de recherche een diepgaand onderzoek in naar de ge dragingen van andere politiemannen. De wachtmeesters hebben het van de automobilist ontvangen geld onder elkaar verdeeld. Zij zullen vandaag voor de officier van justitie worden geleid. Deze gaf ons gisteravond te verstaan dat hij het gebeurde buiten gewoon hoog opneemt. Het ambtsde lict, dat de politiemannen hebben ges pleegd, wordt bedreigd met een ge vangenisstraf van maximaal vier jaar. Eigen nieuwsdienst EMMEN. In Zuidbarge bij Em men is gisternacht een turfstrooiselfa briek, eigendom van de firma Vonk te Pijnacker, afgebrand. Ook ging de ma chinerie van het bedrijf, waarin vijftig mensen werkten, verloren. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uuri Aanhoudend droog, zonnig en warm weer. Zwakke tot ma tige wind uit oos telijke richtingen. MIESJE: Alweer een snipperdag! Advertentie now made in Holland with imported tobaccos BY SPECIAL APPOINTMENT POINTMENT y

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1