VAN KOOI MET LEEUWEN NAAR DE N.C.R.V. EESEBSS Terugkeer naar aarde ook voor de mens mogelijk Scherpe kritiek op verdeling woning in Krabbendijke Minister te lang voor een hoopje Z^CfNNE-oogst 1353 voor TEO JAM SANDWICH SPREAD Alwéér de Boeing-707 fOUDJAM Sfl„45üG,, sandwich HEINZ O In één handomdraai open... In één hand omdraai dicht... door deze handige schroefsluiting Samen met Heinz en Teo brengt U meer variatie op de boterham I GARANTIE: volledige vergoeding door Uw leverancier, indien een HEINZ 57 of TEO product niet voldoet. DAAROM NIET IN GOUDEN GLORIE Modem experiment radio televisie Belangrijke stap Als Columbus Atlas nu geheel gereed voor militair gebruik Kinderspelen in Veere Raadsleden ivaren ontevreden Uw eigen winkelier beeft ze in voorraad: TEO aardbeien- en frambozenjam van de ZONNE-oogst 1959. Dauw-vers fruit, zo van het veld in de pot. Een zonnig broodbeleg. U proeft het verse fruit Haal nu zo'n pot ZONNE-oogst TEO-jam! 1 Al .4 j EtST (0.B.I é,HEm SANDWH^ spreaï i SPREAD i - 5; *»*f d?f T<*f#ï *»AI W4LU4H»* J Kinderen houden van afwisseling... Daar om zijn ze dol op Heinz Sandwich Spread. Die verrukkelijk frisse, zacht pikante smaak prikkelt hun eetlust... en de Uwe! De ene boterham na de andere gaat er met gemak in! Heerlijk! Zorg dat U een pot op tafel hebt, ze zullen smullen en U ook! Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De minister van bin nenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, zal zaterdagmiddag geen ambtscos- tuum dragen als hij in opdracht en in naam van de Koningin in de Eerste Kamer de zitting van het parlement sluit. Hij komt wel met de gebruikelijke gala-berliner, maar deze koets is dan ook het enige wat nog herinnert aan de traditionele glorie, die oud-minister mr. A. A. M. Struycken de afgelopen jaren nieuw leven probeerde in te blazen door in het ministeriële pak te verschijnen. Maar op Prinsjesdag kon ook deze de uniform niet dragen, om dat geen van zijn ambtgenoten er een bezat en niemand overigens er voor voelde om zich „in het goud te steken". Daarop maakte minister mr. J. M. A. H. Luns een uitzondering. Als minister van buitenlandse zaken dus ambtshalve, heeft hij een dergelijk kostuum en hij heeft er niet zoveel bezwaar tegen om het aan te trekken, zij het dan dat hij nooit de gelegenheid heeft gehad om het in de parlementaire omgeving te tonen. Mr. Struycken heeft zijn uniform in dertijd kunnen overnemen, maar de tegenwoordige minister van binnen landse zaken is zoveel slanker en langer dat hem dit koopje moest voorbijgaan. De aanschaf van een nieuw pak was hem waarschijnlijk wat te gortig, want de prijs komt naar wij ons hebben laten vertellen op een drieduizend gulden. Bij de opening van de nieuwe zitting zal dus ook ditmaal het kabinet in jaquet in de Ridderzaal verschijnen, zoals dat na de bevrijding steeds het geval is ge weest. Dr. W. Drees vond het eigenlijk maar overbodige poespas en daarin had hij in zeker opzicht wel gelijk, maar toch heeft het jaarlijks terugkerend cere monieel van de plechtige opening van de zitting der Staten-Generaal aan „pracht en praai" ingeboet doordat de ministers in lange zwarte pandjesjassen verschenen. Hun plaats is tegenover de troon mid den in de zaal en dan valt de tegenstel ling tussen hun sobere, zelfs wat som bere dos en de schittering van de kleu rige costuums en uniformen op de troon en bij de diplomaten bijzonder sterk op. Er is dan ook wel eens, verleden jaar nog door het Eerste-Kamerlid prof. dr. I. A. Diepenhorst (a.r.) aanmerking ge maakt op deze opvatting van het kabi net, maar nu er een nieuw is en nog wel met een ander beleid, zal er toch op dit terrein geen verandering komen. Dat wil overigens niet zeggen dat de zittende ministers er net zo over denken als hun voorgangers, zodat de voorstan ders van volledig herstel van de traditie van Prinsjesdag hoop op de toekomst nog niet als vervlogen mogen beschou wen. Aanbesteding Herverkaveling ST. MAARTENSDIJK. De Herver kaveling Zeeland, bureau St. Maartens dijk. heeft aanbesteed: het egaliseren en draineren en het graven van water gangen en sloten in de omgeving van St. Annaland. Hoogste en laagste in schrijvers waren N.V. Maas Jonger, Roo sendaal f 248.000,en A. Snepvangers, Apeldoorn f 207.400,De raming was f 212,400,Gunning in beraad. De NCRV gooit in het nieuwe seL zoen het muzikale roer om en gaat uit zendingen wijden aan moderne, pro- gresssieve muziek. De 21-jarige trompettist-arrangeur Prank Mijtes heeft met een orkest van dertien man een proefopname gemaakt, die zó ingeslagen is, da.t de NCRV er maandagavond 21 september (19.00 uur) de ethengolven mee gaat verken nen. Er wordt wel enige kritiek verwacht uit de conservatieve luistergroepen, maar de kwaliteit van het orkest van Mijts is het nemen van dat risico waard. Koper De jonge orkestleider onderbrak voor een poosje zijn wittebroodsweken om ons over zijn eerste eigen orkest te ver tellen. Zelf speelt hij sinds een half jaar in het orkest van Malando, maar na zijn diensttijd kon hij niet rustig meer slapen, omdat plannen voor een koperblazers-orkest hem bezighielden. Hij maakte arrangementen, sprak met vakbroeders die met goed gevolg een koperinstrument kunnenh anteren en stapte tenslotte met een uitgewerkt plan bij de NCRV binnen. Zijn orkest (4 trompetten, 4 trombo nes, een bariton-sax. fluit drums en piano) heelt een aparte klankkleur en maakt nieuwe muziek van bekende dansen en melodietjes. In de eerste uitzending van 21 sep tember kan men beluisteren wat Frank Mijts heeft gedaan met een thema van Bach, waar hij een modern ritme on der plaatste ep er langs muzikaal in gewikkelde weg een gloednieuwe fuga voor koper van maakte. Leeuwen Frank Mijts. die de arrangementen voor zijn orkest schrijft met arrangeur Burt Paige, blijft „vanwege het da gelijks brood" voorlopig rustig de trompet blazen in Malando's orkest. De NCR V-uitzending en zijn voorlopig nog incidenteeel. Waarschijnlijk wil de omroep eerst eens zien hoe de luiste raars op het experiment reageren. Er is in ieder geval kontakt met een or kestleider die niet voor een kleintje vervaard is. want Frank Mijts begon Zomeravondvoetbal 31 aug. tot en met 5 sept. Rayon Goes: Typo'sPTT 13; De Zón- Keuringsdienst 1—0; Gemeentewerken—DAF 3—0. Rayon Vlissingen: GPCSBLV 1—3. Spaarcijfers augustus MIDDELBURG. In de maand au gustus werd bij de Middelburgse Nuts- spaarbank 783.471,47 ingelegd en 626.033,79 terugbetaald. Er ontstond zodoende een spaaroverschot van f 157.437,68. Op het kantoor Middelburg werd 646.864,85 ingelegd en 570.226,83 te rugbetaald. Overschot dus 78.637,97 Oostburg spaarde 77.877,30 in augus tus. Er werd 133.684,21 ingelegd en ƒ55.806.91 terugbetaald. Vorig jaar had in augustus een ontsparing ten bedrage van 26.327 plaats. Oostkapelle bracht 9.630,80 naar de Nutsspaarbank en wil de 945.terughebben. Kruiningen bracht het deze maand, in tegenstelling tot in augustus van het vorig jaar, toen een min ontstond, ook tot een spaarover schot. Er werd 25.561,05 ingelegd en 922,41 terugbetaald. Scheepvaart Vlissingen VLISSINGEN. Aangek. 9 sept. Forra, bunkeren, Pan. Christopher, bunkeren, Ned. Hudson met Hr. Ms. „Zeeland", vertrok ken 9 sept. Ned. Hudson, No Forra. Ge passeerd naar Antwerpen (Ned. schepen) 9 sept. Witmarsum, Cornelis B, Camissesin- gel, Denzo, Argos, Da Capo, Flardinga, Isis. Naar zee: 9 sept.: Aagtedijk, Ammon, Democraat, Auriga-G. zijn muzikale loopbaan bij het circus Boltini Althof, waar hij vanaf zijn vijftiende jaar avond aan avond trom pet speelde inde leeuwenkooi! „Een mooie tijd", zegt de leeuwen- blazer, die oud-leerlinig is van Harry Sevenster. „Als je eenmaal voor een leeuw gestaan hebt, maakt een radio microfoon je niet zenuwachtig meer. In hef kort HILVERSUM 1 402 m VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 9.05 Gym; 9.15 Gram (Om 9.359.40 Waterst.). VPRO: 10.00 De vromv in haar huis, caus; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V d vrouw; 11.00 V d kleuters; 11.15 Strijkorkest; 11.40 Hammondorgel. AVRO: 32.00 Gram; 12.20 Regeringsuitz: Landbouwrubriek. 1. 80 jaar Fries rund veestamboek. Wij bezoeken de jubileum tentoonstelling in Leeuwarden. 2. De ont wikkeling van de technische landbouw voorlichting; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Pianospel; 13.00 Nws; 13.15 Meded en gram; 13.25 Lichte muz; 13.55 Beursber; JA.00 Bariton en piano; 14.20 Boekbespr; 14.40 Gram; 15.05 Ga er eens even voor zitten. VARA: 16.00 Gram; 16.30 V d zieken: 17.00 V d jeugd; 17.30 Orgelspel en zang; 17.55 Act. 18.00 Nws; 18.15 Pol caus; 18.25 Lichte muz; 18.50 V d kind; 19.00 Jazzmuz. VPRO: 19.30 De andere ik, lioorsp; 20.40 Daar gaat een dominee voorbij, caus; 20.55 Nws. VARA: 21.00 Gevar progr: 22.25 Buitenl weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek VARA: 23.00 Nws; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m NCRV: 7.00 Nws; 7.10 Gram; 7.13 Ge- wijze muz; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.30 Instr trio; 9.00 V d zieken; 9.30 Gram; 9.40 V d vrouw: 10.15 Gram; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram; 11.15 V oudere luisteraars. 12.00 Fluit en clavecimbel; 12.30 Land en tuinb meded; 12.33 Lichte muz; 12.53 Gram of act; 13.00 Nws; 13.15 Lichte muz; 13.45 Gram; 14.05 Schoolradio; 14.25 Ka- merork; 15.15 Voordr; 15.35 Lichte muz; 16.00 Wenken v d tuin; 16.15 Gram; 16.30 Viool en piano; 17.00 Voordr: 17.20 Mu- sette-ens en solist; 17.40 Beursber; 17.45 Leger des Heilsmuz. 18.20 De Hangmat; 18.50 Regeringsuitz: Act onderwerpen; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Huismuz; 19.30 Radiokrant; 19.55 Orpheus en Eurydice, opera; 21.40 Kunst- rubr; 22.00 Jazzmuz; 22.25 Vocaal ens; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws en S.O.S.-ber; 23.15 Muzikale caus; 23.25— 24.00 Gram, DRAADOMROEP 4E LIJN 18.00—20.00 Gram pl. Handel. Conc v. harp en orkest in bes gr. t. Von Gluck, opera Orpheus und Eurydice. NEDERLAND NTS: 20.00 Weekoverz; 20.30 Gevar. pro gr; 20.5521.50 Italiaans amus. progr. BELGIË VLAAMS 19.30 Nws; 20.00 TV-spel; 21.45 Film fragmenten; 22.15 N vs. BELGIË FRANS 19.30 Na regen komt zonneschijn; 20.00 Nws; 20.35 Toneelstuk; 21.30 Documentair progr; 22.05 De tijd en het werk; 22.35 DUITSLAND 17.00 V d kind; 17.30 Idem; 17.40—18.00 V d vrouw. (Regionaal progr.: NDR: 18.45 Die Nordschau. WDR; 18.45 Hier und Heu- te. WDR: 19.25 De vrolijke camera. NDR 19.30 Avonturen onder water). 20.00 Nws; 20.25 Documentiare; 21.10 Gevar progr; 21.40 Documentair progr. CABINE TERUG UIT DE RUIMTE Eigen nieuwsdienst KAAP CANAVERAL De kegelvormige cabine waarin naar men hoopt bet volgende jaar een Amerikaan als eerste mens in een kunstmaanbaan om de aarde zal razen kan bij terugkeer naar de aarde een wrijvingshitte van enige duizenden graden Fahrenheit doorstaan. Alan Shepbard Dit is het voornaamste resultaat van de op een onbelangrijke technische hapering na goed geslaagde proeftocht van zo'n cabine boven de Atlantische Oceaan. De technische hapering het niet loskomen van de dubbele aanjaagraket had tot gevolg dat de cabine enige honderden kilometers minder dan de voorgenomen afstand van 3200 kilometer aflegde en dat de snelheid bij terugkeer door de dichtere lucht lagen naar de aarde beneden de berekende snelheid van circa 28.000 kilometer per uur bleef. Die hapering wierp, toen de cabine eenmaal onbeschadigd uit zee was opgevist door de Amerikaanse torpedobootjager Strong, geen schijn van schaduw meer over de opgetogenheid van de leiders van het projekt Mercury. groot meer zodra de nu begonnen uit gebreide serie proeflanceringen de kans op technische haperingen tot een minimum heeft beperkt. Enige dagen geleden zei hij, schertsend een verge lijking trekkend met de eerste tocht over de Atdantische Oceaan: Columbus kreeg van de geleerden uit zijn dagen te horen dat de aarde plat was en dat hij tijdens zijn tocht over de rand van de aarde in een bodemloze afgrond zou storten. Columbus ging toch, want de ont- dekkingsdrang van de mens laat zich geen beperkingen opleggen. Shephard. of een van de zes anderen, zullen om dezelfde reden, en in het besef dat het risico dat zij lopen dat van Colum bus niet overtreft, ook gaan. De eerste bemande Mercury-cabine zal ongeveer dezelfde baan beschrijven als de cabine die gisteren een zo boven verwachting geslaagde tocht heeft gemaakt. Er staan vele proeven, eerst met onbemande en pas daarna met bemande, cabines op het programma. Er zijn bij de vliegtuigfabriek MacDonnell twaalf Mercury-cabines in be stelling. „Dit is een belangrijke stap in de goede richting", zei de directeur van het projekt, Robert R. Gilruth. Het terugvinden van de ruim 900 kilogram zware en met een dikke glas- vezellaag beschermde naar de aarde tereuggekeerde cabine liet volledig het gevoel van teleurstelling verdwij nen dat kort na de lancering was gewekt door de voorbarige mededeling dat de proef waarschijnlijk was mislukt. De opgetogenheid over de zo goed als volledig geslaagde proef was voor al ook groot omdat de instrumenten in de cabine uitstekend hadden ge functioneerd en er dus uitzicht is op een schat van wetenschappelijke ge gevens, zoals bijvoorbeeld over de uit wendige en de inwendige temperatuur tijdens de terugkeer naar de aarde. Ondanks het niet loskomen van de aanjaagraketten van de 125 ton zware, 23 meter lange en 162.000 kilogram stuwkracht ontwikkelende reuzenraket Atlas verliep de proef overigens geheel naar wens. De cabine kwam overeen komstig de berekeningen vlot los van de neuskegel van de Atlas en evenzo opende zich tijdens de terugkeer van de cabine naar de aarde de reusachtige remparachute. Voor een van de zeven „astronauten" die in opleiding zijn voor de eerste vlucht om de aarde in een cabine, de bij de proeflancering aanwezige luite nant ter zee Alan Shephard, was het een geruststelling dat de cabine, dank zij het goed werken van een daarin aanwezig radiobaken, zo snel uit zee werd opgevist. Shephard acht het gevaar dat de eerste astronaut zal lopen die een Mercury-cabine bemant niet al te Souburgse predikanten in militaire dienst SOUBURG In de periode van 19 sep tember tot 17 oktober zal het aantal pre dikanten in Souburg gehalveerd zijn. De Ned. Herv. predikant, ds. A. J. van Duij- ne en de geref. predikant, ds. P. A. Bohl- meijer moeten in deze tijd voor herha lingsoefeningen in militaire dienst. Beide predikanten zullen met een paraat onder deel naar La Courtine in Frankrijk ver trekken. NEW YORK Een jonge vrouw uit Los Angeles werd op straat getroffen door een groot stuk metaal dat uit de hemel kwam vallen. Het bleek een stuk vleugel te zijn van een van de nieuwe Amerikaanse verkeersvliegtuigen, waar mee al zo veel aan de hand is geweest de Boeing 707, een straalvliegtuig. Het vliegtuig is veilig geland en de vrouw maakt het goed, al moet zij in het ziekenhuis blijven voor observatie. Sinds de reis van Nixon naar Moskou zijn er voortdurend moeilijkheden met de Boeing 707 geweest. De ene noodlan ding volgde op de andere. Ze verloren onderdelen, motoren vielen uit of wielen bleven vastzitten. Toch heeft Eisenho wer ook van dit type vliegtuig gebruik gemaakt voor zijn Europese reis. De Amerikaanse raad voor de luchtvaart noch de fabriek hebben ooit aanleiding gezien om het toestel nog eens geheel aan een onderzoek te ontwerpen. LOS ANGELES «Reuter, AP) De eerste lancering van een intercontinen tale ballistische raket van het type At las door personeel van de Amerikaanse luchtmacht op de basis Vandenberg aan de Stille Oceaan is gisteren met een vol ledig succes geëindigd. Hieruit maken insiders op dat de At las nu geheel operationeel, dat wil zeg gen volledig voor militair gebruik ge reed, is. De lancering geschiedde onder om standigheden van volkomen militaire pa raatheid. Tevoren had de luchtmacht la ten uitkomen dat de Atlas zou gelden als operationeel wanneer de lancering slaag de. De eenheid die de lancering verrichtte is het 576e strategische raketteneskader van de Amerikaanse luchtmacht, dat op de basis Vandenberg is gestationeerd. Een raket van het zelfde type werd gisteren gebruikt bij de boven verwach ting geslaagde proef met een ruimte vaarderscabine op de lanceerbasis op Kaap Canaveral, aan de Atlantische Oceaan. VEERE In verband met de winkel week zijn kinderspelen gehouden, die waren georganiseerd door het personeel van beide scholen. De uitslagen waren: Eerste klas, blokjesrapen; 1. M. Poppe, 2. D. de Nood. Tweede klas, ballenloop: 1. T. Brasser, 2. G. Pppe. Derde klas, schoen- en hoedjesloop: 1. K. Poppe, 2. M. Minneboo. Vierde klas. hindernis- baan: 1. M. de Meester; 2. A. Pauwer. Vijfde en zesde klas, ringrijderij per fiets:1. A. de Nood, 2. K. Gideonse. KRABBENDIJKE In de ge meenteraad van Krabbendijke is gisteravond tijdens de rondvraag in soms scherpe bewoordingen kritiek geuit op de verdeling van woonruimte in de gemeente. Reeds bij het voorstel van B. en W. tot herbenoeming van de le den der woonruimteadviescom missie (dit voorstel werd aan vaard) begon het woordenspel. De heer M- Weststrate (Vrije lijst) toonde zich zeer ontevreden over de woningtoewijzing, waar op de burgemeester, L. Cnossen, onmiddellijk afhamerde en zeide, niet in het openbaar over de toe wijzing te willen praten. „Ik kom er wel op terug" aldus de heer Weststrate, hetgeen hij ook prompt deed. Het ging in de discussie om een wo ning van de veiling Krabbendijke. Nu de heer A. Domisse binnenkort de directeurs woning gaat betrekken kwan. zijn wo ning leeg. Dit pand werd toegewezen aan de nieuwbenoemde kassier, de heer D. Mallekote. die nog ongehuwd is. De heer Westrate vond het een grote schande, dat deze woning aan een onge huwd persoon werd toegewezen, terwijl er nog zo veel urgentiegevallen zijn. De heer H. J. van Harn (a.r.) trok even eens scherp van leer en wenste deze zaak in het openbaar te bespreken. Hij stelde eigenlijk het veilingsbestuur In gebreke, dat de beslissing had overgelaten aan B. en W. volgens de heer Van Harn js de heer Mallekote moreel verplicht zijn vestigingsvergunning in te leveren. „Door deze beslissing van B. en W. gaan er rare praatjes door het dorp". De heer C. Engelse (c.h.) was het ook niet eens met de beslissing van B. en W. De bur gemeester verklaarde, dat de veiling al vele jaren over de genoemde woning be schikt en daarop ook volle rechten kan laten gelden. Verder moest het hem van het hart, dat de kritiek opbouwend dient te zijn. Voorts leverde de heer Westrate felle kritiek op het feit, dat op de sterfdag van J. P. Bel de muziekvereniging ver gunning kreeg een rondgang te maken. De heer Van Harn betreurde, dat de wekzaamheden in de dorpsstraat zo wei nig voortgang hebben. Naar zijn mening werd de Dorpsstraat veel te vroeg afge sloten. De overige agendapunten hadden niet veel om het lijf. Enkele onderwijsvoor- stelien werden aangenomen; De heer O. S. van Dijk werd tot waarnemend ge meentesecretaris benoemd en tegelijk be ëdigd. Enkele percelen grond werden aangekocht en tenslotte werden verschil lende begrotingswijzigingen goedgekeurd. Het voorstel om de straatverlichting aan de Havenweg en de Roelshoekweg te ver beteren en uit te breidden ontmoette evenmin bezwaren bij de raadsleden. De heer D. Wagenaar werd tot gemeente werkman in vaste dienst benoemd. Dit voorstel werd met 6 tegen 1 stem aan genomen. De heer Westrate vond het wel wat veel, dat de gemeente nu zes ge meentewerken in dienst heeft. Donderdag 10 september 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 4