ZEEUWSE FRUITWEEK ZEEUWS FRUITCORSO PROGRAMMA IN HET KORT JURY EERSTE LUSTRUM Fruitteelt ondenkbaar zonder veilingen Goede hulp Prij zen voor het corso Appels voornaamste produkt In het centrum van de Bevelanden wordt op doeltreffende en tevens zeer smaakvolle wijze propaganda gemaakt voor een van de beste en gezondste produkten van het Zeeuwse platteland: het fruit. Terecht staan de appels en de pereny de pruimen en de frambozen uit Zeeland goed bekendv niet alleen in het eigen landy doch ook ver daarbuiten. De Zeeuwse fruitkweker besteedt de grootst mogelijke aandacht aan zijn produkten. Hij wil goede kwaliteit leveren, want hij weet, dat zowel de Nederlandse afnemers als de geïnteresseerden in het buitenland een kwaliteitsprodukt vragen. En dat, dank zij uiterste zorg en grote vakbekwaamheid, produkten worden geteeld, die de toets van de kritiek kunnen doorstaan, dat willen kwekers en handelaren laten zien tijdens de Het hoogtepunt van de fruitweek zal vallen op de derde zaterdag in september. Dan zal het zowel 's middags als 'savonds in Goes een drukte van belang zijn. Duizenden zullen met treinen, bussen en auto's naar de Ganzestad komen om de van fruit gemaakte pronk stukken te zien, de praalwagens, die door de straten zullen trekken en de tienduizenden bezoekers weer in verrukking zullen brengen. Op artistieke wijze zal ook dit jaar weer het fruit worden getoond in het ra «lili; ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Boerenbruiloft op de Markt Installatie op vrijdagavond 5 Aardbeien smaken nog best Conservenfabriek Exotische vogels (en apen) in Goes Het sorteren van het fruit op de veilingen is zeer belangrijk. Ook de fruitfee en haar twee hofdames hielpen enkele dagen geleden bij dit werk in het gebouw van de Veilingvereniging Zuid-Beveland te Goes. oensdag 9 september 1959 De jury. die de wagens, die deelne men aan het fruitcorso zal beoordelen, bestaat uit de volgende personen: Ir. W. van Soest, rijkstuinbouwconsulent, ir. J. J. van Hennik, rijkstuinbouwconsu lent, mevr. A. G. van d'er Have-Lucier, Aug. A. M. Poelmans, bestuurslid van de fruitteeltvakbond N.C.B., F. J. Fon taine, hoofd van de Plantsoenendienst te Eindhoven en D. Pols, hoofd van de plantsoenendienst te 's-Hertogen'oosch (plaatsvervangend lid). Men stelt in Zeeland hoge eisen aan de kimliteit van het fruit Tijdens de fruitweek zal op de Markt in Goes een boerenbruiloft worden ge houden. Cornelia Tannetje Appelbloesem en Jan Willem Pereboom zullen dan openbaar en ten aansehou- we van duizenden belangstellenden in het huwelijk treden. Na de officiële plechtigheid zal een ouderwetse Zeeuwse boerenbruiloft wor den gehouden, geheel in Zeeuwse kle derdracht en opgeluisterd door een boe- renkapel. MET HET FRUITCORSO op zaterdag 19 september wordt het eerste lustrum gevierd. Daarom wordt nog meer zorg dan in voor gaande jaren aan de afwerking van de wagens besteed. Niet min der dan vijftien grote praalwa gens, versierd met appels, pe ren, pruimen enz., zullen aan de tocht door Goes deelnemen. Ver der zullen in de stoet zestien re clamewagens, versierd met fruit, meerijden. Aan het fruitcorso zal een autoshow1 worden verbonden. Vijftien wagens van j het modernste type zullen voorafgaan aan het corso. Dit jaar zullen niet minder dan tien muziekkorpsen, voor een deel uit Zee land, doch ook uit plaatsen buiten Zee land, medewerking verlenen. De leden van enkele van deze muziekgezelschap pen zullen in folkloristische kleder dracht gestoken zijn. Het fruitcorso trekt op zaterdag 19 september, des middags tussen drie en vijf uur door de buitenwijken van Goes en in de avonduren tussen acht en negen uur zal de stoet bij een De fruitfee en haar twee hofda mes zullen vrijdag 11 september officieel worden geïnstalleerd. Op vrijdagavond zullen verder geen feestelijkheden plaatsvinden. Za terdag 12 september zal de fee haar intocht in Goes doen. Op zaterdagmiddag 12 september zal een grote ballonneniwédstrijd vódr de schooljeugd worden gehouden. Onge veer tweeduizend kinderen nemen hier aan deel. De ballonnen zullen bij de veiling worden uitgereikt, waarna de kinderen in optocht naar de Markt zul len trekken. Hier zullen, op een sein van de fruitfee, de ballonnen worden losgelaten. Ret programma voor deze zaterdag vermeldt verder een bezoek aan de bloemententoonstelling, die in het Schuttershof wordt gehouden en de uitreiking van de prijzen, verbonden aan de etalagewedstrijd, die door de Goese middenstand is georganiseerd. -<V' - k - Attst m:%*m>rxZ goede verlichting nogmaals te zien zijn. Tussen vijf en zeven uur bestaat ge legenheid de wagens van dichtbij te be wonderen op het terrein van de Veiling vereniging Zuid-Beveland. - I H -Ir. 1 g» ~»e 'f#*. f Mmm (SS «1st tm X «W.W v v mmÈ X/M A W 4 f.# 0 *-£| r* mwm -mm mï o* ir#*** 'W1 lil het middelpunt van de belangstelling zal tijdens de Zeeuw se fruitweek ook dit jaar weer de fruitfee staan. Enkele maan den geleden heeft het bestuur van de Stichting „Zeeuws Fruitcorso" de fruit fee voor het nieuwe seizoen benoemd, evenals de twee hof dames. Het moet worden gezegd, dat het corsobe&tuur met de keuze van Ina de Jonge uit Kapelle als fee en Elly Moens uit Goes en Lony Hoondert uit Baarland als hof dames een voortref felijke keuze heeft gedaan. Drie zeer charmante Zeeuwse meisjes sullen dit jaar" tijdens de fruit week de ambassa drices van het Zeeuwse fruit zijn. Deze drie dames zijn er zich van be wust, dat het vaii grote betekenis is, op welke wijze zij propaganda maken voor de produkten uit de Zeeuwse boomgaarden. Fruit fee Ina roept allen, die belang stellen in fruit en oog hebben voor de sprookjes achtige manifestatie op 19 september een hartelijk welkom toe in Goes. En Elly en Lony de heide hofdames stem men daarmee vol mondig in. BS*** *"swtó» -w frjt jglf Jjt; ss«« A f I-**-* - m r- W X'S- m#** 2z*-* ~'4- v' 'V 1 It S: - «SÉ S rsfi 9J v -y<v ■wy - 1 v?"„- Vrijwel alle fruitsoorten worden In Zeeland geteeld maar het belangrijkste produkt van de fruitkweker is toch de appel. Ongeveer 65 procent van de aan plant in de Zeeuwse fruitbedrijven be staat uit appels. Daarnaast zijn er on geveer 25 procent peren, 8 procent prui men en 2 procent kersen. In vergelij king met andere fruitgebieden van ons land is het opvallend dat het percentage hoogwaardige rassen in Zeeland zeer groot is. Cox's Orange Pippin vindt men in de grootste kwantums op de Zeeuw se veilingen. Golden Delicious worden er nergens in ons land zoveel aangevoerd als in Zeeland. Andere centra van ons land volgen het Zeeuwse voorbeeld. Bij de vroege rassen zien we in Zeeland veei Yellow Transparant en James Grieve, twee rassen die overal verkocht kunnen worden. Daarnaast is de laatste twee jaar de Stark Earlyst naar voren geko men, een vroege, mooi rood gekleurde appel die het ongetwijfeld wel zal doen bij de consument en die in Zeeland in grote aantallen is aangeplant. Het bijzonder fraaie weer van de laatste tijd brengt met zich mee dat er nog steeds verse aardbeien worden ge plukt. Steeds opnieuw zijn er mensen die nog rijpe vruchten aan hun planten vinden. De fruitkweker H. Zuidweg in Bieze- linge had er wel erg veel, want hij kon gisteren op de veiling in Kapelle nog 48 dozen talisman aanbieden van zeer goede kwaliteit, Dat kwam trouwens ook tot uitdrukking in de prijs want er werd 0,91 tot 1,02 per doos van 200 gram betaald. Overigens zijn de aardbeienkwekers nu niet zo gelukkig met het warme en zonnige weer van de laatste tijd. De in augustus geplante aardbeien hebben het hierdoor bijzonder taai en er gaan veel planten dood omdat ze gebrek aan vocht hebben. De Cor Oostrom's conservenfa- brieken N.V., momenteel gevestigd te Oosterhout (Gld.), heeft besloten haar bedrijf te verplaatsen en een nieuwe fabriek te gaan bouwen te Kapelle (Z.). Ze heeft hiervoor van deze gemeente Kapelle, die de faci liteitenregeling heeft verkregen van kerngebied, een industrieter rein aangekocht van 4,5 ha. Deze gemeente zal voor de waterafvoer een persleiding leggen van 1300 meter naar de Westerschelde. Deze industrievestiging wordt voor de streek van groot belang geacht, omdat de fabriek in hoofdzaak zachtfruitpro- dukten zal verwerken. En juist deze teelt heeft de laatste jaren een grote opgang gemaakt. Op 1 mei 1960 zal de fabriek, die een verwerkingscapaciteit heeft van 25 ton per dag, gereed moeten zijn. Zij zal gedurende het seizoen werk gelegenheid scheppen aan 75 mannen en 150 vrouwen of meisjes. De afzet van het produkt is voor 95 procent gericht op export. Voor de heer L. C. Hage te Scher- penisse zal in de Rolandpolder Tholen 'n boerderij worden gebouwd. Aannemer is A. C. de Bruin te De Heen gem. Steen bergen. 1lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllll»l|ll De fruitfee en haar twee hofdames hebben het nu nog try rustig, al nemen de voorbereidingen voor de s fruitweek reeds veel tijd in beslag Op de foto tan links naar rechts Ina de Jonge (fee) en Elly Moens en Lony Hoondert hofdamesge- s pielend ran het prachlige zomerse weer. llllllllllllllllülllllllilllllllllllllllllllllllllllilllllllllillllllllllllllll^ O DE ZEEUWSE FRUITEELT zou on denkbaar zijn zonder veilingen. Voor de afzet van het fruit zijn deze van enorm belang en de grote ontwikkeling is ze ker ook mede te danken aan dit afzet- apparaat dat de telers zelf hebben op gebouwd, dikwijls met veel moeite en zorgen. Vrijwel de gehele Zeeuwse fruitoogst die gesteld kan worden op 30 tot 35 miljoen kg., passeert de veiling- klok. Door het inrichten van sorteer- en pakstations en het stichten van koel huizen toonden de Zeeuwse veilingen met hun tijd mee te gaan en daa„rbij denken we ook aan talrijke gevallen van nieuwbouw en verbouwingen. Ge- zamelijk beschikken de Zeeuwse vp-'1 to gen op het ogenblik over ruim 8 bil joen kg. koelruimte. Daarnaast bedraagt de koel- en bewaarruimte bij de telers die over een eigen koelhuis of bewaar plaats beschikken ongeveer drie miljoen kg. Hierdoor is er tot laat in het sei zoen Volop fruit in Zeeland te koop. GOES De opbouw van de vogel show in zaal Krijger die vrijdagavond door burgemeester H. K. Michaëlis zal worden geopend, is thans in volle gang. Er wordt getracht door een andere in deling en andere medewerkers dit jaar iets geheel nieuws te brengen, waarin men. afgaande op de inzendingen, zeker zal slagen. De Koninklijke Diergaarde Blijdorp zorgt voor bijzondere vogels en enige apen. terwijl ook van andere zijde vele kooien met honderden exotische vogels te zien zullen zijn. De entourage wordt onder meer gevormd door een heide landschap met vennen en de in dit land schap levende vogels. Voorts zullen door de Kwekerijen Dekker uit Middelburg mooie stukken tuinaanleg en snijbloemen verzorgd worden, terwijl aan de ingang deze keer bijzondere zorg zal worden be steed. De tentoonstelling wordt opgeluisterd door een grote verloting, waaraan zeer mooie prijzen verbonden zijn. Ruim 40 procent van het fruit, dat in Zeeland groeit, wordt verwerkt via de centrale sorteer- jen pakstations van de veilingen. Een uniform produkt kan hierdoor worden aangeboden en, ondanks het feit dat Zeeland niet zo gunstig ligt ten op zichte van de grote steden in Holland, komen toch de kopers uit Amsterdam, Den Haag, Haarlem, Leiden en Rotter dam graag naar de Zeeuwse veilingen om er hun inkopen te doen en verder zijn er elke dag als de grens open is, de handelaren op België, die er hun aankopen doen .want het Zeeuwse fruit is bijzonder gewild in België. Vrijdagavond 11 september: Officiële in- Donderdag 17 september: Braderie en stallatie van fruitfee en hofdames. boerenbruiloft. Zaterdag 12 september: Intocht fruitfee en hofdames. Balonnenwedstrijd, be zoek fee aan bloemententoonstelling. 's Avonds rolschaats- en balletshow. Maandag 14 september: Bezoek van fee aan tentoonstelling ,,Het Zeeuwse volkssieraad" in de Magdalenakerk. Des avonds optreden van Jeugdvarié- té. Dinsdag 15 september: Ontvangst van fee en hofdames op de veiling te Goes. Daarna bezoek aan ziekenhuizen. Des avonds turndemonstraties en optreden ballet. Woensdag 16 september: Fruitfee be zocht ziekenhuizen en bejaardentehui zen. Des avonds demonstraties met vliegtuigmodellen. De heer J. Westerweele te Borssele heeft zijn ontslag genomen als voorzitter De Éollecte voor de kankerbestrij- van de muziekvereniging O.K.K. ding heeft in Serooskerke (W) 340, opgebracht. De verkoop van de wagen van het Nederlands Bijbelgenootschap bedroeg te Bruinisse 345,50. Met een touringcar en met enkele luxe auto's hebben de ouden van dagen van Colijnsplaat een geslaagde dagtocht gemaakt naar Zundert. Zaterdag 19 september: Fruitcorso. Prijsuitreiking half zes. Van half acht tot elf uur optreden van het uit ruim 120 personen bestaande muziekgezel schap te Haecht (België). Voor de deelnemers aan het fruitcorso zijn de volgende prijzen vastgesteld: Categorie I en II (Praalwagens) voor el ke ie prijs 500 gulden (van 281 tot en met 350 punten); voor elke 2e prijs 350 gulden (van 241 tot en met 280 punten); voor elke 3e prijs 250 gulden (van 200 tot en met 240 punten); wisselbeker aangeboden door de Middenstandsvereniging „Handelsbelangen" te Goes voor de wagen met het hoogste aantal punten; wisselbeker aangeboden door de Belgische consul te Hans weert; wissel beker aangeboden door v.v. „Noordbrabants Westhoek", Fijnaart (N.B.); zilveren fruit schaal aangeboden door mevr. A. G. v„ d. Have-Lucieer, Kloetinge; Lauwertak, aange boden door de heer J. A. v. Willegen, Goes, herinneringsmedailles voor de overige deel nemers. Voor de beste inzending uit een dorpsge meenschap een dorpsfeest ter waarde van circa 1000, alsmede een fraaie zilveren ap pel als wisselprRs. Deze appel werd aange boden door dr. ir. F. Q. den Hollander, voorheen president-commissaris der Neder landse Spoorwegen, ere-burger van Goes. Categorie III (Reclamewagens), ile prijs zilveren beker aangeboden door „De Phoe nix"; 2e prijs: zilveren lauwertak, aangebo den door de heer H. S. Drijfhout te Goes; 3e prijs medaille. Categorie IV (luxe wagens) geen prijzen allen rijden mee br'ten mededinging. Alle gereformeerde jongen s enmeis- jes uit de hele zak van Zuid-Beveland worden zaterdag in 's-Gravenpolder ver wacht, waar een jeugddienst wordt ge houden. Ds. P. Homburg uit Vlissingen spreekt dan over „Wat maak je van je leven". Er is declamatie en zang. De bijeenkomst begint om 8 uur. Zaterdag gaan de vissers en visser tjes tussen 6 en 16 jaar hun krachten meten in het havenkanaal te Zierikzee. De wedstrijd wordt georganiseerd door de Zierikzeese hengelsportvereniging. De prijzen worden uitgereikt in het Hui» van .Nassau. A

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7