Ontwikkeling Zuid-Sloe en toerisme leentge1^ maken herindeling noodzakelijk lAlt het leven Ier herben Sunil wast stralend wit... Problemen rond urbanisatie Europoort en Deltaplan MINISTER TOXOPEVS NA HEOP WALCHEREN Schoondijke Bewindsman zal bezwaren van twintig gemeenten ernstig bestuderen Bij ouden van dagen VEEL BEKENDE RENNERS IN HAVENRONDE TERNEEZEN Rentmeester weer van de partij Zuster Minnaard ontving goud Uit de kerken WITTER DAN DE WITSTE GEIT Woensdag 9 september 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 „STEVIG CHARMANT Verrijk uw gezin met een JUNKER RUH gasfornuis Hier is met Sunil gewassen, dat hemelsblauwe Sunil, waarin al het wasgoed stra lend wit wordt... werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten. Met Sunil hebt u minder was werk, minder te wringen, dus minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw. Ook wasmachine en wrin ger varen er wel bij! en spaart uw linnenkast BURGERLIJKE STAND Enkele trekken Een ontmoeting Scheepvaart Vlissingen MARKTBERICHTEN MIDDELBURG ,,Ik zou gaarne zien, dat de langlopende pro cedure met betrekking tot de gemeentelijke herindeling spoedig tot het verleden zal behoren,'' aldus de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, tijdens een gistermiddag in hotel De Burg gehouden persconferentie. De bewindsman, die anderhalve dag kris kras door Walcheren en ook nog naar 's-Heer Arendskerke was gekoerst, verklaarde er evenwel geen voorstander van te zijn zonder grondige studie en luistervinkje spelen gemeenten samen te voegen of te splitsen. Maar wanneer nationale belangen zoals de toekomstige ontwikkeling van het Zuid-Sloe en het zeer sterk groei ende toerisme en vreemdelingenverkeer dit vereisen, kan aan een vermindering van het aantal gemeenten op Walcheren niet worden ontkomen. mogelijk zeggen, op welk tijdstip het! SCHOONDIJKE. Ter financiering van de aanschaf van een nieuwe brand spuit en de verbetering van de Willems- weg besloot de gemeenteraad gistera vond bij de n.v. Bank voor Ned. Ge meenten een ^eld'ening aan te gaan van 49.000. B. en W. werden voorts gemachtigd ter consolidatie van de vlot tende schuld een geldlening van 150.000 te sluiten bij de n.v. Bank voor Ned. bij Zoutelande te blijven, dit jaar be- I Waterstaat en van Economische Gemeenten. droeg het aantal toeristen drie tot vier-t^ De gemeenteraad behandelde een se- maal het aantal inwoners van het'^^ken. rie subsidievoorstellen. De Federatie van dorp zelf....!" De bewindsman huldigde verpleeginrichtingen voor langdurige de stelregel, dat een grote gemeente be- De dubbelstad-gedachte juichte de mi- ter in staat zal zijn tot het treffen nister toe, maar hij zag in het woord van voorzieningen, die mensen blijvend „dubbelstad" voorlopig niet meer dan trekken, dan enige kleine. een frase. Uiteraard en dat nebben w ;ook de gemeentebesturen van Middel- RT F, 1\T burg en Vlissingen duidelijk doen uitko- ^UUVGL/Uii men speelt deze gedachte een rol in het geheel van de herindelingsplanhen en de bedoelingen met het Zuid-Sloe. De ei sen van Vlissingen zijn voldoende be kend, maar ook die van Middelburg zijn in de belangstelling komen te staan. Zo- maal wetsontwerp zou zijn geworden, aan de Staten-Generaal zal worden aan geboden. Hij zei in dit verband, dat dit wel zeer binnenkort zal gebeuren met de plannen voor de gemeentelijke her indeling van Schouwen-Duiveland. n Met klem zei de minister, dat hij niettemin serieus en met volle aandacht de bezwaren van de on derscheidene gemeenten had aan gehoord. „Dit blijkt wel," aldus de bewindsman, „uit het feit, dat ik maandagavond anderhalf uur over mijn tijdschema heen was en vandaag drie kwartier!" Mr. Toxopeus onthulde, dat in som mige gemeenten gepleit was voor met name dan op Walcheren een verloren zaak, „maar ik was -* toch verheugd, dat men met be langstelling mijn tegenargumen ten aanhoorde. Ik heb in elk ge val ook voor deze gemeenten vol doende tijd genomen." Het was de minister opgevallen, dat met name Middelburg. Vlissingen en Vrouwenpolder met ernstige zakelijke bezwaren en opmerkingen waren geko men, van welke mr. Toxopeus zei deze diepgaand te zullen bestuderen. Weer andere gemeenten brachten kleine tech nische problemen naar voren, terwijl Vlissingen. Souburg en 's-Heer Arends kerke vormden voor de minister eigen lijk een hoofdstuk apart. Ten aanzien van Oost- en West-Souburg verklaarde hij, dat de groei van deze gemeente voor een aanzienlijk deel te danken is aan Vlissingen, De toekomstige ontwik keling van de Scheldestad zal wellicht worden belemmerd indien gemeenten als Souburg en Ritthem zelfstandig zouden blijven bestaan. Kregen we de indruk, dat mr. Toxopeus met betrekking tot Souburg de bezwaren nog eens aan dachtig onder ogen wil nemen, wat Rit them aangaat moet de minister zijn definitief? standpunt al hebben be paald: inlijving bij Vlissingen, in de gemeenteraad waarvan het dan waar schijnlijk geen vertegenwoordiger zal hebben. Ritthem zal dus moeten ..bloe den" voor de te verwachten evolutie in het Zuid-Sloe. zieken krijgt een bijdrage, alsmede de dienst kraamzorg van het Wit-Gele- Kruis. Voor het Leger des Heils wenste de raad geen subsidie te verlenen. De dienst geestelijke volksgezondheid van het Wit-Gele Kruis had gevraagd om een subsidie van 10 cent per inwoner.. De raadsleden vonden dit echter teveel. Voor gebruik op de gemeente-secreta rie zal een elektrische telmachine aan geschaft, word en. Enkele premies werden toegekend voor WIJ MOGEN de ouden van dagen niet vergeten. Zij waren het toch, voor zover zij onze ouders waren, die ons hebben grootge bracht en met hun liefde en zorg gekoesterd. Maar ook in andere verhoudingen zijn wij veel aan hen verplicht. Evenwel behoeven wij hen ook niet te idealiseren, want er zijn onder hen ook onge makkelijke figuren, die anders moesten zijn en dié de, soms zware, last van de ouderdom meer geestelijk moesten dragen. Dit neemt echter niet weg, dat vele ouderen een lichtend voorbeeld zijn van trouw en levend geloof. Meer dan wij ons vaak bewust zijn, hebben 14 wij aan hen te danken voor hun leiding en opvoeding of zelfs bij*" een korte kennismaking. Tegenwoordig geldt als leuze: Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Maar de ouden van dagen verte genwoordigen het verleden, dat ons heden meermalen in zijn betere vormen van trouw (die toch ouderwets heet?) en toewijding bepaalt. als men weet zou de Zeeuwse hoofd-1 woningverbetering. Voor hel organiseren stad gaarne zien. dat er stukken van van de tentoonstelling ..Dit maakt Nieuw- en St. Joosland bij Middelburg Zeeuwsch-Vlaanderen" werd indertijd zouden worden gevoegd en misschieneen bedrag van vijf cent beschikbaar zou hieruit later een eventuele annexa- gesteld. Het comité heeft de raad thans tie vandeze gemeente voortvloeien. bericht, dat de kosten minder zullen Met beslistheid verklaarde mr. Toxo-ïzün en stelt voftr om de vaste subsidie Deus echter, dat hij de Inzichten van L™ te zetten m een garantie en alvast Middelburg in deze richting vooralsnog £ent per inwoner te geven. De raad niet deelt We moeten eerst even af- to!h§ hiermee akkoord. Tenslotte werd wachten in hoeverre de industrie in het vijf cent per inwoner beschikbaar ge- Zuid-Sloe zich zal ontwikkelen. Het is nu nog" te vroeg- om gebieden van Nieuw en St. Joosland bij Middelburg te voe gen." De bewindsman was er wel van overtuigd, dat men nu reeds voorberei- steld voor het aanbrengen van enkele versieringen in het nieuwe provinciehuis te Middelburg. Generale synode dei- dingen moet treffen om de te verwach- i i 1 te ontwikkeling in het zuid-sioe te kun- ,hr. Gereformeerde kerken voorontwerp van wet, wanneer het een- Weinig heil zag de bewindsman "en opvangen, maar aan de andere DEN HAAG (Aup) De Generale msal wpfgnntivprr» znn win cf#»\x/nrd am 0 ic hot o-evaarluk nu reeds Ver- in een hnveneemeenteliik oreaan Mantis het gevaarlijk nu reeds ver-|Synode van de christe]ijke Gerefor- in een DOVengemeenteilJK orgaan lstrekkende maatregelen te nemen. meerde kerken heeft in haar dinsdag voor het Zuid-Sloe gebied eenj De bezwaren van St. Laurens^ hadden suggestie van 's-Heer Arends kerke, omdat de instelling hiervan te weinig reële mogelijk heden biedt. Trouwens, wie heeft al de moeite genomen richtlijnen voor een dergelijk orgaan uit te stippelen? Wel is het zo, dat mi nister Toxopeus de kwesties Voortbordurende op het Sloeprojekt en het toerisme zei de bewindsman, dat voor dit alles in Zeeland en een aantal stevige" gemeenten is ver eist. Er moet van deze bestuurlijke i eenheden iets kunnen uitgaan. Hij be-1 rondom het Zuid-oloe op korte streed de opvatting, dat Mariekerke welke gemeente ongeveer 5000 inwo ners zou gaan tellen» een monsterge meente" zou zijn; de gemeente zou nauwelijks stevig genoeg zijn. Zal Mariekerke een uitsluitend agra rische gemeente worden, Valkenisse zal voor een belangrijk deel zijn inkomsten zien komen uit het toerisme. E11 het was de toekomstige gemeente Valkenis se, die in het bijzonder de interesse had van mr. Toxopeus. De minister zei „wel iets te zien in deze recreatieve ge meente". Hij stelde zich op het stand punt, dat het in het belang van de va kantiegangers is wanneer de zaken 111 één hand zullen worden gehouden. Daar- termijn zal bespreken met zijn ambtsgenoten van Verkeer en eveneens de bijzondere aandacht van de minister gehad, maar mr, Toxopeus was toch wel tot de conclusie gekomen, dat een groot deel van de gemeente toch wel een stedelijk krakter draagt en dat samenvoeging met Middelburg geen onoverkomelijke moeilijkheden zou ople veren. Niettemin vormt ook deze ge meente nog een punt van ernstige studie. Mr. Toxopeus verklaarde ten laatste nog, dat de argumenten betreffende de mentaliteit en de godsdienstige inslag van sommige gemeenten hem bijzonder haden getroffen. ..Ik zal mij ervoor hoeden, hier lichtvaardig overheen te stappn!" aldus de minister. met name sommige typische platte- door zal het toerisme in.no* betere ba landsgemeenten voornamelijk princi- 5enJ^inuet wekkend^de -nïëlp* hf-'/warm nn tafoi lAprlpn Ondfr e was Met tot een belangwekkend de- Size laatste schaarde de hot bezoek &Le" Meliskerke en Aagtekerke. twee dorpen j hot no met een ..charmant en eigen karakter"-'m de Tweede Kamer nog het wel no en met een schat aan klederdrachten" 1 di®e hierover zal Willen Zeggen tus- "met een schat aan klederaiacmen het gemeentebestuur en de nieuwe Letterlijk zei de bewindsman: „Het(leider van het departement van binnen gaat me aan het hart, wanneer deze landse zaken, gemeenschappen als kleine gemeenten zouden moeten verdwijnen. Deze ge- - "s- meenten vertegenwoordigen echter een te kleine bestuurskracht, waardoor een gezonde ontwikkeling niet voldoende tot zijn recht komt. Overigens behoud ik mij het recht voor in het voorontwerp van wet wijzigingen aan te brengen. Of dit ingrijpende zullen zijn kan ik op het ogenblik nog in het geheel niet zeggen. Dat hangt voor een belangrijk deel af van de resnltaten van de bestudering van de herindelingsplannen." De heer Toxopeus kon dan ook on- inzichten dapper verdedigde", aldus de minister, „zag men toch wel in, dat het vreem delingenverkeer in het gebied tussen Vlissingen en Westkapelle het meest ge haat zou zijn met de aanwezigheid van één gemeentelijke instantie. Het toeris me is voor Zeeland een uiterst belang rijke bron van inkomsten. Om nog even MIDDELBURG. Tijdens een kleine afseheidsplechtigheid vanwege het ver-' trek van zuster A. Minnaard in de kof fiekamer van het Gasthuis heeft de bur gemeester van Middelburg, mr. Joh. de Widt, de scheidende zuster de ereme daille in goud verbonden aan de orde van Oranje-Nassau uitgereikt. Hij wees in zijn toespraak op haar grote verdien sten voor het ziekenhuis, waarin zij 27 jaar werkte. Mr. De Widt had veel be wondering voor de trouw en opgewekt heid waarmee zij steeds, ook in moei lijke jaren, haar arbeid heeft gedaan. De voorzitter van het ziekenhuisbe stuur, de heer B. A. van Hesselink, be tuigde zijn spijt over het vertrek van zuster Minnaard. Namens het bestuur bood hij haar een geschenk onder cou vert aan. Dt directrice mej. E. H. Bal, zei dat de scheidende zuster steeds de rechterhand van directie en personeel i3 geweest. Zij vertelde nog. dat zuster Minnaard indertijd een aanbod om di rectrice van het Gasthuis te worden had afgeslagen. Niet alleen uit bescheiden heid maar ook in de overtuiging, dat ze in de plaats, die ze innam beter kon i werken. Dokter Hugenholtz meende, dat zuster Minnaard een allround bekwame kracht l was. Namens de hoofdzusters bood zus ter De Pachter c bon voor grammo- foonplaten aan. De geneesheer-directeur. dokter W. W. Stevens, noemde zuster Minnaard een loyale medewerkster en 1 gaf haar een pick-up met twee platen cadeau. De scheidende zuster sprak ten slotte een woord van dank. iiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiitiiininmiiiiiiiitiiiiiiiniiiiiiiniiiiiii I NED. HERV. KERK Aangenomen het beroep van de gene- rale synode (als legerpredikant)E. P. Kruin te Winkel (N.H.).; naar Hel- lendoorn (toez.): E. J. H. Kronenburg I te Luttelgeest N.O.P. Naar Klaziena- j veen L. Zugen te Kolder en Dinxter- veen. GEREF. KERKEN Beroepen te Knijpe: A. O. Langedijk te *s-Gravenhage, te Ede vacature B. Slingenberg, G. A. v. d. Peppel te Lochem, te 's-Gravenland K. Snoey te Dinteloord. Aangenomen naar Zuiligen: P. W. Marlijn te Leiden. GEREF. KERKEN VRIJGEM. Aangenomen naar Stadskanaal: L. Douw te Zuidwolde (Dr.); naar Tree beek, S. van Till te Middelsfcum. GHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Wildervank J. C. Visser te Dokkum. Bdankt voor Schiedam J. P. Geels te Haarlem-centrum. BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen naar Nieuv-Weerdinge: C. van Wier te Leeuwarden. Terneuzen in goede banen zal worden geleid. Voor het verzorgen van even tuele ongevallen zullen leden van de E.H.B.O. langs het parcours aanwezig zijn. Het Zeeuwsch Dagblad stelt voor deze ronde een fraaie plaquette ter be- TERNEUZEN. Voor de tweede ha- schikking, venronde van Terenuzen, voor amateurs j en onafhankeiyken, welke zaterdagmid dag a.s. zal worden verreden, bestaat grote belangstelling b« de renners. Tot nu toe hebben een veertigtal renners ingeschreven, waaronder zeer bekende. Deelgenomen wordt o.a. door Piet Rentmeester uit Yerseke, voor wie deze wedstrijd zijn eerste in dit seizoen is. In de ronde van Tunis kreeg hij last van steenpuisten en hij moest half juli een kleine' operatie ondergaan te Goes. te Rotterdam gehouden zitting tele grammen van hulde en trouw gezon den aan de Koningin en aan prinses Wilhelmina. Bij de synode kwamen te legrammen van medeleving van de Free en van de Old Free Christian Re formed Church, die in Londen (Ontario) bijeen zijn, en van de zendingsarbei ders uit Makassar. De synode heeft in deze zitting tal van kleinere zaken afgedaan. Zij be sloot allereerst haar agendum te ver delen over acht commissies, voor de zaken van de theologische school en van het algemeen beleid, de zaken van de kerk en het werk naar buiten, de za ken van de kerk en het werk naar bin nen, de verhouding tot andere kerken, de zaken van het christelijk leven en de eredienst, de financiële aangelegen heden en zaken betreffende echtschei ding en tweede huwelijk. De synode heeft zich breedvoerig be ziggehouden met het rapport van depu- taten voor de correspondentie met de hoge overheid, waarbij verschillende za ken, als zondagsrust, subsidie voor kerk bouw etc. aan de orde kwamen. De op merkingen hierover werden door prof. J. Hovius uit Apeldoorn beantwoord. Om half vier is de synode uiteengegaan tot woensdagmorgen 9 uur, teneinde de commissies gelegenheid te geven te vergaderen. Verder komen er J. Beger uit Zwijn- drecht. J. Linders, Roosendaal, winnaar Vhii dé ronde van Sluiskil, A. van Eg- mond, deelnemer aan de wereldkampioen schappen, P. van Steenvoorden, Heem stede, in 1957 kampioen van Nederland, G. F. Deegms, Middelburg, thans kam pioen van Zeeland, G. van Espen, de veertigjarige rijder, die zeer goed is, G. v. Straaten die tweede werd in de ronde van Schiedam, J. v. d. Putten, winnaar van de acht van Chaam en die in de ronde van Zweden een etappe wist te winnen en de renner Malipaard. Als fa voriet voor de Belgen is er A. Daniel; van deze renner verwachten onze zuïer- buren zeer veel. Het parcours heeft een totale afstand van 105 km., welke gereden zal worden in zeventig ronden van 1500 meter en zal lopen van: Markt, De Jongestraat- Blokken - Vissershaven - Scheldekade - Nieuwstraat - Arsenaalstraat - Burge meester Geillstraat - Markt. Bijzonder actractief is de reuzen-premie, welke op punten verred enwordt. Bij het einde van iedere tiende ronde, dus de 10e - 20e - 30ste enz. wordt hiervoor gesprint. De eerste doorkomende renner krijgt telkens drie punten, de tweede twee en de derde één punt, zodat de toeschouwers zelf de uitslag kunnen op maken. Deze ronde is mogelijk dank zij het actieve wielercomité Terneuzen, de medewerking van het gemeentebestuur, de rijks- en gemeentepolitie, welke laat- sten zullen zorgen dat het verkeer in Advertentie GENERALE SYNODE DER CHR. GEREF. KERKEN Te Rotterdam is de generale synuode der Chr. Geref. kerken, be gonnen. Ds. I. de Bruyne opende de synode namens de roepende kerk van Rotterdam-C. Dagelijks geconfronteerd met de realiteit van het onrustige stads leven moge het de synode gegeven worden in rust en bezinning haar werk te doen aldus Ds. de Bruyne. De kerk is door God geplaatst midden in de spanning van de wereld van vandaag en in de felle worsteling heeft zij de roeping kerk te zijn van Jezus Christus. De kerkeraad is verheugd de synode te mogen ontvangen in de Rehobothkerk, die als een monument van Gods Trouw in 1951 verrees uit het puin van het door oorlogsgeweld verwoeste hart van Rotterdam. Van oude tijden af heeft de Calvinis tische reformatie wortel geschoten en veel vrucht gedragen in de Maasstad. Vermaarde en voortreffelijke predikan ten hebben de kerk in deze sterk inter nationaal georiënteerde stad gediend en de kerk der *.fscheiding kwam hier reeds vroeg tot openbaring. Ondanks de zuigkracht van de grote stad mag worden gewaagd van Gods bij- Advertentie heb ik gedacht aan de bewe- ringen van veel mensen, dat het leven van toevalligheden aan el- ij kaar hangt. Anderen zeggen dat een Samenloop vai. omstandighe- den in sterke mate van beslissen- S de invloed is op de levensgang van veel mensen en op hun op- treden in de wereld. Gisteren las ik in de krant, dat Eisenhower een veel doortasten- 2 der indruk maakt dan een jaar geleden. Een samenloop van om- standigheden zou er de oorzaak 2 van kunnen zijn. althans die in- 2 druk kon men uit het artikel krij- Ike is hersteld van een ziekte. Dulles staat niet meer naast hem en belangrijke raadgevers zijn uit zijn omgeving verdwenen. In de- ze. in politiek opzicht zo belang rijke dagen, moet Ike vastbeslo ten en doortastend zijn. Hij is het ook. Een samenloop van omstan digheden? Ik geloof er niets van. Ik geloof namelijk in de eeuwi ge waarheid, dat God de wereld bestuurt. Ook achter het beweeg op po litiek niveau is Zijn hand. Hij is de God, die krachten geeft. 2 gen. 1 J iiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiniiiiiiiitiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiii Neem meteen het voordelige reuzenpak SUN J6.5NO zondere zegen en thans telt Rotterdam zeven Chr. Geref. kerken. Zij staan voor vele vraagstukken, ver band houdend met de snelle groei van de Rotterdamse agglomeratie en met de problemen van de randstad-Holland, de Europoort en het Deltaplan. Ds. de Bruyne herinnerde aan de ge wichtige arbeid die wacht in een tijd van opdringend modernisme waarbij de Waarheid Gods wordt gerelativeerd, ter wijl in de kerken vaak een beangstigend individualisme wordt gevonden. Vele zaken vragen de aandacht.' Pro- i blemen binnen de Gereformeerde ge- »zindte, het vraagstuk van de oecumene, jde moeilijkheden rondom de zending, de verhouding van kerk en industrie, het I verband diaconie-overheid, de Bijbelver- taling etc. i In het jaar van de Calvijn-herdenking moge Gods Geest de synode leiden, om in het spoor van de grote hervormer de ere Gods, alleen naar de Schrift op het oog te hebben. Het moge de synode gegeven zijn om de beginselen van de reformatie en de afscheiding te kennen, te beleven en te handhaven. Na deze woorden verklaarde de spre ker de generale synode A. D. 1959 voor geopend. HOEK Geboren: Carine LAMdvFVMM Cortvriendt en A E A Goethals. Ondertrouwd: L P de Blaey 26 j en J de Braai 20 j. Gehuwd: C P de Koster 19 j en J F Hof man 17 jaar. Overleden: M Penne 62 j ev J van Driel. D J Jansen 78 j wv J Dieleman. N G L Braet 22 j zv M Braet en E H. Goossens te Bassevelde (B.). KAPELLE Geboren Leuntje P dv W Meijer en T Dronkers. Willem C zv P M Sonke en J Wisse, Pieternella D dv G L Israël en M jKoIe. Aleida dv T Verhagen en M A van Dongen. Cornelia J dv LI M Kole ij P J Mol. Gehuwd: P M de Regt 30 j te Wolfaarts- dijk en C IJzerman 27 j. M Zuurveld 21 j te Wolf aartsdijk en J Kloosterman 20 jaar. OVEZANDE Geboren: Joannes A C zv W v d Dries en Gehuwd: J A de Meij 25 j en S M van C C Remijn. Steenbergen 27 j. A tfan 't Westeinde 30 jJ en E J Sïnac 24 j. Overleden: M Koens 80 j ev A Raas. STAVENISSE GeborenCornelis M., z. v. A. C. Blop- poel en C. C. Potappel; Leendert, z. v. L. W. P.oozemond en R. chop; Adriaan, z. v. J. Moerland en G. J. Hage; Andrina, d. v, J. Smits en C. E. van Vossen. Ondertrouwd: R. Hartmans, 27 j. te Ca- pelle a. d. IJssel en A. J. Dorst, 24 j.; c. A. Scherpenisse, 22 j. en P. C. Goedege- buure, 20 j.; L. de Beij. 24 j. te Gouda en J. C. Dourlein, 23 j. Gehuwd: C. H. de Vree, 22 j. en K. K. Ridderhof, 22 j.J. C. Knuist. 19 j. en T. P. de Vos, 19 j.: C. L. van Dijke, 24 j. en N. M. Klippel, 24 j. Overleden: F. c. F. Vlekke, 80 j., echtg. v. J. C. Potappel, Zij hebben rijpe levens-ervaring, deze oude mensen, over wier leven de avond is gedaald. Het werk. zo verscheiden het mocht zijn in deze bonte wereld, is hun goeddeels uit handen genomen. Zij heten uitgeschakeld in het arbeids proces en worden vervangen door jon- gere. meer valide krachten, die, naar een gezonde, sociale orde, een plaats waard zijn in de maatschappij. Velen onder de ouderen hebben zich gegeven, zolang het voor hen werkens- tijd was. Zij kunnen terugzien op een welbesteed leven en mogen smaken de vreugden van een genoegelijke oude dag. Zij hebben gezorgd, nu wordt er voor hen gezorgd. Deze overgang eist echter de nodige aanpassing, omdat het werk, met liefde gedaan, niet zo gemakkelijk wordt losgelaten. Dit moet geleerd wor den, óók, dat men nooit te oud is, om nog te leren. Ledig neerzitten en maar afwachten, wat de lange dag hun brengt, schenkt de meesten geen bevrediging. Zij ge voelen zich nog te goed, om niets uit te voeren en zoeken nog bezigheid. Niets-doen is onverantwoord. Elk mens, hoe beperkt zijn of haar kracht ook is, heeft nog een roeping te vervullen. De besten vinden steun, vooral in het slot van het bijbelwoord: Hij, Die u roept, is getrouw. Die het ook doen zal. Zij woekeren nog met de talenten, welke hun zijn toebetrouwd. Zij gevoelen wel. op onderscheiden wijze, dat de avond is gedaald, maar de nacht is voor hen nog niet gekomen, waarin niemand meer werken kan. Niet enkel willen zij teren op de schat van herinneringen, waar mede zij jongeren, die luisteren willen, zo kunnen boeien en met hun, door het leven beproefde ervaringen, kunnen ver rijken. Sommigen willen ook sterven in het harnas, dat hun leven sierde. Hier bij is soms een zekere overmoed, waar bij men van zichzelf meer vraagt, dan waartoe men in staat is. Maar waar ligt de juiste grens? Helaas moeten zij ook ervaren, dat de ouderdom met gebreken komt. Zij kun nen toch niet meer, zoals zij eigenlijk wel zouden willen. Dit betekent voor hen een beproeving, zowel lichamelijk als geestelijk. Deze aftakeling is vaak zwaar om te dragen en pijnlijk om aan te zien voor anderen. Op hun pad kan komen het kruis van verborgen kwalen en slepende ziekten, van doof heid en vergeetachtigheid, van verzwak king of verlies Van het gezichtsvermo gen, van intering of verval van krach ten, van te moeten sterven en nog niet bereid te zijn, terwijl talloze ouden van dagen, door gebrek aan verstan delijke vermogens zich dit niet eens meer bewust zijn en maar voortleven in 'geestelijke'* Verwardheid of verstands verbijstering. Gelukkig wordt er tegenwoordig voor hen, in allerlei opzicht, veel meer ge daan dan vroeger. Dit mag gezien wor den als een christelijke eis van naas tenliefde en eerbied voor wat zij voor ons geweest zijn. Een ereschuld wordt hiermede tegenover hen ingelost, niet het minst door de sociale voorzieningen, welke de zorgen van de oude dag hel pen verlichten. Deze voorzieningen spre ken dikwijls meer tot hun gemoed, dan zij onder woorden kunnen brengen. Ouderen, met hun rijpe levens-erva ring, kunnen ons op bijzondere wijze aanspreken. Soms doelbewust met hun wijze raadgevingen, soms onopzettelijk door hun geestelijk leven, waarvan een stil getuigenis uitgaat. In hen is dan werkelijkheid geworden het woord van de Heiland: Laat uw licht schijnen voor de mensen, opdat zij uw goede werken zien en uw Vader, Die in de hemelen is, verheerlijken. Zo had ik in een kerkelijk Rusthuis, ergens buiten Zeeland, met zulk een christen een ontmoeting, welke mij zal bijblijven, omdat ik gevoelde, dat God deze vrouw op mijn weg gezet had. Zij was lichamelijk gebrekkig. Haar hou ding was gebogen, haar gelaat vol rim pels, tekenen van haar zorgvol verleden. Haar handen waren gekromd. Ook kon zij moeilijk spreken. Haar mond was ietwat scheef. Ieder, die haar leerde kennen, hield van deze Mientje. Zij zat in een rolwagentje. Door oefe ning had zij het zover gebracht, dat zij zichzelf hierin kon voortbewegen. Men moet dit gezien hebben, om te verstaan, wat wilskracht vermag. Zij was bezig met een naald tussen haar verstijfde vingers een kleedje te bordu ren voor anderen, naar een patroon, dat zij met haar verzwakte ogen moeilijk kon onderscheiden. Op mijn vraag, hoe dit haar nog mogelijk was. wees zij tel kens naar omhoog met haar knokige hand en deed mij verstaan, dat het God was, Die haar daartoe in staat stelde. Haar geest was blijkbaar vaardig en haar verstand nog helder. Zij had de gave tot het maken van eenvoudige ge dichtjes, waarin zij tot uitdrukking bracht, wat er in haar ziel leefde, dat ook de lichamelijk-gebrekkige nog een roeping had. Dit misvormd, maar gees telijk mensenkind was dan ook meer ziel dan lichaam. Zij had enkele versjes gedicht, naar aanleiding van de verjaar dag van een hoofdzuster, voor wier lief de en zorg zij zeer dankbaar was. Bij het afscheid gaf zij mij een ander gedichtje mee, dat geen enkele poëtische pretentie heeft. Het moge hier volgen. Is de zuiverheid van gemoed van deze gebrekkige niet ontroerend? Ik ontving meer sterkte en troost, dan ik zelf kon geven. „Gebrekkig" is niet ongelukkig, Dat hoeft het niet te zijn. Gebrekkigheid mag nimmer nukkig of ontevreden ons doen zijn. Gebrekkigheid brengt wel veel smarten, maar zo wij 't dragen met geduld dan brengt het vrêê in onze harten en wordt Gods wil in ons vervuld. Ook wij, wij hebben 'n taak in 't leven. Een roeping, schoon, verheven, rein. Het is, door héél onszelf te geven, voor anderen tot een licht tc zijn. Aangekomen 7 sept.: Carasso (Ned.), provianderen, Scheldeborg (Ned) bunke ren, 8 sept. Bodora. bunkeren. Mar Ro- jo (Sp.), bunkeren, vertrek 7 sept Brit- ta, gepass. naar Antwerpen 7 sept geen. 8 sept. Aurora, Fram Igel, Plancius, Morag, naar zee 7 sept Liberty, Albert V, Laurenskerk, Hulst, 8 sept. Neplu- nus, Helicon. Fendo, Oosterdiep, Vedet te, Zonnekerk, Steenbergen, Aagtedijk. Het is, door liefde en dank te geven door licht te spreiden om ons heen, niet voor onszelf alleen te leven, nooit denken aan onszelf alleen. Niet altijd morren, altijd klagen, draag stil uw smart, toon niet uw pijn! De Heer wil zelf ons helpen dragen, als w'ootmoedig, dankbaar zijn. Denk niet, aan stoel of bed gebonden „Ik mis te veel, ik heb geen kracht". God zelf heeft ons dit kruis gezonden. Zijn kracht wordt ook in ons volbracht. Zo wordt gebrekkigheid tot zegen Zo geeft gebrekkigheid ons rust Zo brengt het licht op onze wegen en eenmaal thuis, aan 's hemels kust. O, laat ons dan blijmoedig dragen, In stille vrêê, met moed ons kruis en onze Heer ootmoedig vragen: O, Vader, haal ons eenmaal thuis! Daar, waar geen pijn meer is, geen lijden, gemis, ontbering meer of rouw. O, laat dit uitzicht ons verblijden ei ons doen steunen op Gods trouw. GOES, 8 sept. 1959 Exportveiling; Transp. de Croncel Kl. I 85-95 34, 75-85 38, 65-76 35, II d 24, Bramley Seedling kl. I 90-100 21, 80-90 23, 70-80 20, II d 15, Cox's Orange Pippin kl. I 80-85 54, 75-80 58—59, 70- 75 63, 65-70 63, 60-65 52,20—53,10, Ellisons Orange kl. I 85-95 47, 75-85 49, 65-75 52, II d 28, James Grieve kl. I 75-80 49, 70-75 49— 51, 65-70 46, II d 3031, Conference kl. I 75-85 51, 65-75 49,40—50,25, 55-65 45,6046,20, Bonne Louise kl. I 65-70 61, 60-63 60,70—61,70, 55-60 56,80—57,40, 50-55 46, II d 25, Br. Hardy kl. I 75-80 69, 70-75 66,40—66,80, 65-70 60,75— 62, 60-65 52,60—53,40, II D 35—36, Maagdepeer kl. I 65-75 38, 55-65 35, II D 20, H. Elsa kl. I 70-80 44, 60-70 45, Br. 'Lebrun kl. II 65-75 44, 55-65 42, Div. appels kroet 6,50, val 3, Bramen II 10,30—70,75. Gewone veiling": James Grieve grof S2—40, fijn 21—28, Transp. de Croncel grof 28—81, fijn 19—21, Ellisons Orange grof 32—37, fijn 22—35, Cox's Orange Pippin grof 32—38, Bramley Seedling grof 14, fijn 12, Mank's Codlin kl. I 70-80 33, 60-70 31—32, II D 20— 22, grof 24—27, Laxton Fortuna kl. I 75-80 56, 70-75 57, Cox's Orange Pippin kl. II 80-85 45—47, 75-80 50, 70-75 53, 65-70 47, 60-65 40. James Grieve kl. II 80-85 47, 75-80 47, 70-75 46, 65-70 45, Bonne Louise grof 39—44, fijn 19—24, Br. Hardy grof 41—48, fijn 22—30, Conference grof 27—38, Br. Lebrun grof 23, Bramen per doos II 34—36, Reine Victoria I 95, II 58, grof 38—75, fabr. 13, Monarch I 39—109, II 65—66, grof 86, fabr. 27—40, Abri- koospruim grof 75, fabr. 23, Warwick Drop per I 83—96, II 43, grof 67, fabr. 37, rijp 60 —66, Dubb. pr. bonen I 80—91, II 68—71, Aardbeien per doos I 103, THOLE^T,' S^sëpL Bintjes boiikeli 20, ge wone 13—14,96, poters 6,46, Eigenh. igew. 10— 14,66, poters 6,23, kriel: 4,75, zaaiidfcn 16,59, drielingen 15, hebride driel. l5( Pickels 16,51. Aanvoer 25 ton. SINT ANNALAND, 8 september Eigen heimers gewone I 15.03—15.55, II 13.70—14.99, Drielingen 5,29, voer 4.65. Bintjes bonken 21.50, gewone I 14.9414.98, Bintjes gewone II 13.0214.60 Aanvoer samen met Scherpenisse 80 ton. Uien middel 40-70 16.71—16,87, Drie- voer samen met Scherpenisse 60 ton. Ungen 17.91, Picklers 20-35 18.01—18.73. Aan- SCHERPENISSE, 8 september Eigen- Eigenheimers gewone I 14.30—15.48, II 13.20 —13.82, Bintjes bonken 21.10, gewone I 11.10— 13.50. Totale aanvoer 8 oton. Uien middel 40- 70 16.99, Picklers 20-35 18.01. Totale aanvoer 60 ton. SINT MAARTENSDIJK. 8 september Eigenheimers I 16.38—16.63, II 9.10—14.10, Drie lingen 5.60, Bintje I 14.17—15.10, II 10—13.50, Drielingen 7,—, Bonken 21.99, voer 4.65, aan voer 1400 kisten. KAPELLE, 8 sept. 1959. Industrie- en exportveiling: Bramen in kratten voor de industrie, kwaliteit 2 export 70,30—70,75. Appelen en peren: Cox's Orange Pippin 1 85-90 52—53; 1 80-85 54, 1 75-80 58, 1 70-75 62,60, 1 65-70 63,10—63,40, 1 60-65 62—64, 2 80- 85 48, 2 75-80 47, 2 70-75 51, 2 65-70 48, 3 grof 31—36, 3 fijn 15, 2-D 28. 2 60-65 44, Ellisons Orange 1 75-85 50, 1 65-75 53, 2-D 26, 3 grof 29, 3 fijn 21, Transparant de Croncel 1 85-95 32, 1 75-85 37, 1 65-75 32, 2 75-85 32, 2 65-75 80, 2-D 21, 3 grof 27, 3 fijn 17, James Grieve l 80-85 48, 1 75-80 49—50, 1 70-75 47—53, 1 65-70 48, 2-D 31—32, 3 grof 32—33, 3 fijn 25, Jack Lebel 1 75-85 22, 1 65-75 22, 2-D 17, 3 grof 18, 3 fijn 16, Bramley Seedling 1 90-100 17, 1 80-90 21, 1 70-80 22, 2-D 15, 3 grof 16. 8 fijn 13, Zigeunerin 1 75-85 21, 1 65-75 23, 2 75-85 19, 2 65-75 18, 2-D 8,50. 3 grof 17. 3 fijn 9, Manks Codlin 2 70-80 27, 2 60-70 27, 2-D 16. 3 grof 25, 3 fijn 19, Br. Hardy 1 80-85 62, l 75-80 71, 1 70-75 68,80, 1 65-70 62,50, 1 60-65 57. 2-D 55-60 44, 2-D 45-55 28. 3 grof 46—47, 3 fijn 29—30, Bonne Louise d'Avranches 1 65- 70 60, I 60-65 59, I 55-60 56, I 50-55 45, 2-D 23, 3 grof 40—42, 3 fijn 21, Conference 1 75-85 49, 1 65-75 48.40—49,50, 1 55-65 43,60—43,90, 2 65-75 32. 2 55-65 37, 3 grof 30,55—30.80, 3 fijn 18—19, Maagdepeer 1 65-75 38, 1 55-65 84, 2-D 17. 3 grof 13, 3 fijn 13, Spaanse wijnpeer 1 60-70 37, 1 50-60 30. Br Lebrun 2-D 17, 3 grof 24 Geplukte kroetappelen 3, val Goud- reinette 1214, val kroetappelen 3. Gewone aanvoerveiïing: Aardbeien per doos Talisman 1 91102, Bramen per doos van 250 gram 1 27—31, Dubb. princesse- bonen 1 82—89, 2 65—77. KRABBENDIJKE. 8 sept. 1959. Cox Orange Pippin I 85-90 47, 80-85 52, 75-80 58, 70-75 62, 65-70 63, 60-65 62. 55-60 41. TI 80-85 42, 75-80 44. 70-75 43—45. 65-70 45, 60-65 45, II-D 17. 3 grof 25—37, 3 fijn 22, kr. 8—15, val 17—18, Ellisons Orange E 85-90 44, 80-85 48, 75-80 53, 70-75 54, 65-70 51, I 85-90 44. 80-85 47. 75-80 51, 70-75 47—48, 65-70 44. II-D 26, 3 grof 26, 3 fijn 18, Crimson Cox I 85-90 44, 80-85 47. 75-80 54. 70-75 55, 65-70 55, 60-65 53. 55-60 31, 3 grof 32—34, 3 fijn 5, kr. 18, James Grieve I 80-85 45—47, 75-80 49—52, 70-75 52— 53, 65-70 4647, II-D 35, 3 grof 3338, 3 fijn 28, kr. 15. Bramlev's Seedling II 90-100 18, 80-90 18, 70-80 18, II-D 15, 3 grof 14. 3 fijn 7, kr. 3, Jac. Label 3 grof 15, 3 fijn 15, kr. 9, Bonne Louisse d'Avr. I 75-80 54, 70-75 57, 65- 70 60. 60-65 58.30—58,80, 55-60 54.70—55,20, 50- 55 44,40. II-D 24. 3 grof 42. 3 fijn 28, kr. 12 —28, Conference I 75-80 49—50, 70-75 51, «5- 70 47. 60-65 41. 55-60 38, Il-D 17—21, 3 grof 26—36, 3 fijn 17—25, kr. 9. Beurré Hardy 1 75-80 66, 70-75 69. 65-70 57, II-D 35, 3 grof 46, 3 fijn 27, Reine Victoria II 48, Bramen ti oer doos 27—78. Dubb. Pr. Bonen i 66—86. VeiMv>kt *nn't£ Orange Pippin I 75-80 io 7n_7s R7 fts-70 64. BFTin«5BFRICHT GOES. 8 sept. Granen, zaden en peul- vruchten: Tarwe, basis 17 net. vocht. 2D 2D 55; gerst, basis 15 pet. vocht 24 f 28 75: haver, basis 15 ne*. vocht 23 f 24; kleine groene erwten 3541: schok kers ƒ36—ƒ41; bruine bonen ƒ90100; blaauwmaanzaad f 140— 145. alles boeren- schoon af boerderij, per 100 kg. Aardappelen: Bintje 35 mm. opw., binnen landse sortering 12.5013; bintje, 35 mm opw., export sortering 13: Prijzen per 100 kg., geleverd aan de sorteerinrichting, sor- teerkosten voor rekening van koper. Voer- aardappelen noteerden 44,25 per 300 kg. Hooi: De prijs van lueernehooi bedroeg 120—130 per ton. geperst uit de ruiter. Stro: Gerstestro 48.f 51.50: tarwestro 46— 47,50; erwtenstro 80—90 per ton. geperst af bedrijf. Uien: Naar uien bestond nog weinig vraag. De prijs bedroeg 15—16 cent per kg., veld gewas. Vlas: Ongerepeld vlas, af boerderij, goed# kwaliteit 22—27 cent per kg., afwijkende kwa* liteit 1922 cent per kg. Voor gerepeld vlaf (voorjaarslevering) werd 2532 cent pei kg. betaald. Zeer goede partijen vlas Jagef iets boven notering. Eieren: Voor de eieren kan 1,821,4 per kg. worden gemaakt.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 4