10 Jaar CABALLERO-export E PIET DE DREU IS REUZE BENIEUWD Vervoerbedrijf Lievense in Zoutelande veertig jaar IUI1,w Chefarine ,4 Boetes voor smokkelaars en ontduikers vestigingswet 4-voudige werking... exita geneeskracht! Woensdag 9 september 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Leraren en leerlingen Paard en ezels maakten plaats voor moderne vervoermiddelen Scheldpartijen in Vlissingen Douanebeambte bleef dood op sintelbaan Met auto tegen hek Biedermann en de brandstichters Bloemenexpositie in Schore Eerste mosselzaad is gevist Oesterexport komt op gang feestelijkheden in bruinisse Loodsen in Vlissingen zonder boten Vader neemt afscheid Provinciale dag van Geref. vrouwen ECONOMISCHE POLITIERECHTER HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK U rntet eh titA. tfee*, In vage lijnen. 't Gaat - of niet Je heb er bij Een genoegen Brand in grasberm Protestants-Ch ristelijk r)E SCHOLEN zijn al weer enkele dagen aan de gang. Leerlingen, geslaagd voor het toelatingsexamen voor de middelbare school, zijn be zig te wennen aan het nieuwe kli maat en zij bevroeden niet, evenmin als de anderen, met welke grote r„eiomhdeer de direc'eufnh k*m-\ weemoed terugdenkt aan de tijd, toen pen om de lessen gaande te houden m ,ijn ,angoor de Zoutelanders en een zo volwaardig mogelijke op-1 ()p hun wenken bedienden. leiding te verzorgen. De nood is er groot, het lerarentekort, voor wat be-De ezel was overigens niet het eerste f-oft i i i i idier dat de heer Lievense in dienst had. treft bevoegde leerkrachten, benau-Daarvóór had hij een paard, dat toen wend, maar de school moet draaien, hij het kocht al oud was en dan ook ZOUTELANDE In de jaren twintig liep er een ezel door het dorp Zoutelande. Een grauwtje met bier en limonade op de rug. Het was bur gemeesters! eest en dus moesten de dorstige kelen worden gelaafd. De ezel werd gedreven door de heer W. Lievense, die nu op zijn 76e jaar met genoegen en ook wel een tikje in 1943 werd de eenmanszaak om gezet in een vennootschap onder firma met vader en zoon als firmanten. In 1948 trok de oude heer Lievense zich terug en sindsdien oefent Joh. Lievense alleen zij het dan met twee knechts en 's winters met moeder de vrouw het bedrijf uit. De bodedienst ZoutelandeMiddelburg met I wordt dus zoals gezegd nog steeds on derhouden. In het bedrijf zijn thans een vrachtauto voor deze dienst, twee kip pers en een speciaal wagentje om tij dens het zomerseizoen dranken op het strand te brengen en de strandtenten en huisjes te vervoeren voor en na het badseizoen. spoedig stierf. Dat was omstreeks het einde van de Eerste Wereldoorlog, nu veertig jaar geleden. Het bedrijf van de heer W. Lievense, dat al jaren wordt zoon Johan, viert Het is te begrijpen, dat men in de kringen van het m.o. met de handen in het haar zit. Wie de klaagzangen daar hoort, krijgt toch wel respect voortgezet door zijn voor de mensen bij het lager onder-dus een jubileum. wijs, die in de periode dat de na- Veertig jaar ffeleden begon de oude oorlogse geboortegolf hun terrein heer Lievense met paard en wagen op overspoelde, de zaak draaiende heb- Middelburg te rijden, thans rijdt zijn ben gehouden, met veel fantasie en £oon met een moderne auto naar de imnrnvisatip In tegenstelling met Zeeuwse hoofdstad, om het beroepsgoe- ïmprovisatie. In tegenstelling met derenvervoer tussen zijn woonplaats en het m.o. moeten de lagere scholen Middelburg in samenwerking met het de leerlingen toelaten, om de eenvou- bedrijf van de heer L. Minderhoud dige reden, dat er een leerplichtwet om de week in stand te bestaat. Bij het middelbaar en voor jhouden Na de ezelperiode werd in 1924 de I eerste auto aangeschaft, uiteraard een T-Ford. En in de Tweede Wereldoorlog bereidend hoger onderwijs bestaat deze verplichting echter niet. Het is zelfs zo, dat leerlingen, die door de nogal wijde mazen van het toela- tingsexamennet glippen, nog geen aanspraak mogen maken op plaat sing op de desbetreffende school. Wanneer men op dit ogenblik klaagt over het grote lerarentekort bij het middelbaar onderwijs, is de vraag ge wettigd of de toelating niet ai te ge-VLISSINGEN. Dat het menings- makkeliik is eemaakt- of er niet verschl1. maandagavond ontstaan tussen maKKen.iK is gemaaKt, 01 er mei leerlingen van de zeevaartschool en moet worden gesproken van een leer- viissingse jongelui, nog niet beslecht is. lingenteveel, inplaats van een lera- kwam gisteravond tot uiting. Grote groe- rentekort. Men kan natuurlijk wel Pen van beide Partijen hadden zich ver- „.„I. r,zameld in de binnenstad, hoofdzakelijk stellen, zoals hier en daar wel ge- op de 0ude Markt waaJ.bij de nodi^e beurt in m.o.-kringen, dat door de ..vriendelijkheden" over en weer wer- vernieuwing bij het lager onderwijs den geroepen. De aanwezigheid van po- te weinig of geen rekening gehouden litieversterking scheen reden genoeg om a* uïi u-.4i niet tot handgemeen over te gaan. Het wordt met de toelatingseisen bij het ig bi;J- scheldpartijen gebleven, middelbaar onderwijs. We ontkennen niet, dat de kans reëel aanwezig is, dat mede door toedoen van „ex treem-vernieuwers" er te weinig oog is voor het feit, dat de lagere school een basisschool is, die moet klaar- T7T TcoTMnr.xT m--j j maken voor verdere vormen van j voortgezet onderwijs, waaronder ook H. Jansen, onwel geworden. De dokter is begrepen het middelbaar en voor- constateerde de dood. De douane-be- bereidend hoger onderwijs. Mede amb'e liep op de 1500 meter toen hij vanuit dit gezichtspunt hebben de wat men noemt opleidingsscholen volledig bestaansrecht naast vernieuwingsscho len. We stellen met opzet deze twee naast elkaar, omdat het ons niet goed mogelijk lijkt beide te combineren. Men zal een keus moeten maken tus sen een van beide. Om de eenvoudi ge reden, dat bij inrichting en me thodiek hiermee moet worden gere kend. We wijzen dan ook de kritiek die binnen het middelbaar onderwijs 1 neerviel. Tevoren had hij de wedstrijd op de 200 meter verloren. VISMIJN VEERE. 8 sept. Export garnalen 3060 kg 1.191 76, handelsgar nalen 949 kg 120—132, bot 27 kg. 33— 48. tong 112 kg 178-418. rog 273 kg 17 - 22, paling 10 kg 205329, kabeljauw 16 kg 3064. ongesorteerde vis 48 kg 3480. Op andere tijden in het jaar doet de heer Joh. Lievense mee aan de bieten campagne en ook aan het aanbrengen van asfalt naar de Vlissingse boulevard. Dit laatste karweitje zal weldra tot het verleden behoren, maar de heer Lieven se blijft het overigens druk genoeg heb ben. In zijn vrije tijd is hij ook nog ouderling van de hervormde gemeente en bestuurslid van de c.h.-kiesvereniging in Zoutelande. Met een receptie en een feest in huise lijke kring wordt het jubileum op 12 september gevierd. Advertentie MIDDELBURG Onder auspiciën, van a'e Z.V.U. heeft de Haagse comedie gisteravond in de Schouwburg een per fecte opvoering gegeven van „Bieder mann en de brandstichters" van de Zwitserse schrijver Max Frisch, die met dit stuk een persiflage heeft willen scheppen aan het adres van het maat schappelijk en kleinburgerlijk egoïsme. Frisch laat een gestalte, Biedermann, op -het toneel verschijnen die in zeker opzicht karakterloos is hij ontslaat een employé, o'ie later overlijdt en jaagt dan de weduwe van zijn deur maar aan de andere kant gevoelig is voor de positie, waarin een arme worstelaar, i rie hem aan menselijkheid en broeder schap herinnert, is komen te verkeren. Wanneer echter blijkt dat dezelfde wor stelaar met een later op de proppen komende vriend brandstichters zijn pro beert Biedermann hen door middel van verstrekkende concessies hun lugubere praktijken te doen vergeten, wat hem niet lukt Een sinister koor van 'brand weerlieden onderbrak geregeld het spel om met -wereldwijze en cynische op merkingen de mens te waarschuwen geen domheden te begaan. Het stuk was voortreffelijk bezet. Bob de Lange 'bracht alle gemoedsge steldheden van het burgermannetje op sublieme wijze naar voren, uitstekend was ook Albert van Dalsum als de worstelaar, bruut en tegelijk slijmerig. Jan van de Linden is de beschaafde vriend van de knokker, het „brein" van de bende. De vrouwelijke rollen waren eveneens goed bezet. Na de pauze werd de potsierlijke klucht „De grote woede van Philip Hotz" opgevoerd. Een klucht, waarin een huwelijk, dat aan echtscheiding ver broken dreigt te worden, toch weer heel blijft. Resumerend moeten wij zeggen dat de strekking van vooral het eerste Stuk voor een groot deel van het publiek merkwaardig aandeed. Wellicht was het onderwerp te gezocht, waardoor ae waardering enigszins achterwege bleef. 5. Advertentie In 1949 maakte Australië kennis met Caballero. En sindsdien prijst Sydney evenzeer als Sneek, Brisbane evenzeer als Breskens, de constante kwaliteit van deze hart- en wereldveroverende sigaret... l*f0A-TMU*C-MI0DH»U»G VEERE Mevrouw Van Maanen te Veere is met haar auto tegen een hek Advertentie wordt gehoord, niet zonder meer af. gereden, doordat zij werd afgeleid door Kritiek die hierni, neerkomI Hat veel 1 een van haar kinderen. De auto werd Kruien, die hierop neerkomt, dat veel 2waar beschadigd raaar persoonlijke on- leerlmgen van de lagere school te wei- gelukken deden zich niet voor. nig kennis en dan speciaal para- te bezitten, wat nog iets anders is als overtollige ballast. Toch lijkt het ons overtrokken, in-1 dien alle lasten worden afgewenteld op de lagere school. Het toelatings examen, mits gehanteerd als goed functionerend selectiemiddel in com binatie met het advies van het school hoofd, die door zijn ervaring en psy chologische kennis tot adviseren in staat moet worden geacht, lijken ons op dit moment toch ook nog de juis te middelen, om te komen tot een voor leerlingen en school verantwoor de schifting. Er schuilt een gevaar in, wanneer hier en daar stemmen gehoord worden, die ter zake een be slissende betekenis toekennen aan de test. Behalve intelligentiequotiënt spelen sociologische en milieu-invloe den een grote rol bij de beoordeling, alsmede de karaktereigenschappen van een kind. Door een nauw contact tussen school en huis, kan het hoofd der school hierin inzicht verkrijgen. Naast deze factoren is ook de leef tijd van het kind van grote beteke nis. Te veel kinderen die nog niet rijp zijn oor het middelbaar onder wijs, worden toegelaten. Naar onze mening, gegrond ook op ervaring, moet een kind in het algemeen toch wel 13 jaar zijn, wil het met vrucht de op de middelbare school „gedo ceerde" stof kunnen verwerken, te meer ook omdat door een overigens gelukkige democratisering van het voortgezet onderwijs heel veel ouders niet in staat zijn hun kinderen thuis bij te staan. Aan dit feit moeten de j talrijke huiswerkinstituten worden toe- 4 middelen tezamen werken sneller krachtiger en langduriger. In de helt wereld wordt tegen pijn en griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt. De 4 middelen van Chefarine „4" - elk op zichzelf el beroemd helpen elkaar en werken daardoor bij zonder weldadig. v BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (helaro*. YERSEKE. Voor de eerste maal in het nieuwe seizoen is gisteren mos selzaad gevist. Verscheidene schepen zijn uitgevaren en keren met een vol le vracht terug. Zoals vanouds zien de Zeeuwse mosselkwekers weer kans om een prima produkt af te leveren. YERSEKE. De oesterexport is al geschreven, die werkelijk in een be- goed op gang gekomen. Naar België en hoef te voorzien, ook wegens de mo derne bewoning. Bij alle nood, die er ontegenzegge lijk bij het m.o. bestaat, zal men toch ook bovenstaande overwegingen moeten betrekken om althans te ko men tot een juiste oordeelvorming, hetgeen geldt voor ouders, lagere en middelbare schoolmensen. SCHORE. De jaarlijkse bloemen tentoonstelling werd gehouden, georgani seerd door de Jeugdwerkcommissie van de Hervormde Gemeente. Er was een zeèr groot aantal inzendingen, en het ge heel had dan 09k de belangstelling van velen. In de verschillende groepen wer den de volgende prijzen toegekend. Schoolplanten: le pr. Jan Traas; 2e pr. Aagje Damman; 3e pr, Truida Stevense. Wedstrijd-Dahlia's: lei pr. P. D Joosse; 2e pr. P. D.. Joosse. Manden: ,1e pr. P. D. Joossè; 2e pr. P. D. Joosse? Snijbloemen: le pr. mevr. S. in 't An- ker-Snadee. Bloembakjes en schalen: le pr. mevr. M. de Vrieze-v. Liere; 2e pr. Lenie de Vrieze; 3e pr. mevr. S. de Vlieger-De Jager. Potplanten: le pr. mevr. M. de vrieze- v. Liere: 2e pr. mevr. M. Traas-Mieras; 3e pr. mevr. T. Veerhoek-Gerritse. De prijs voor het raden van het aan tal bloemen, verwerkt in het prachtige mozaiek, voorstellende het Zeeuwse wapen, was voor mevr. K. Drever-Van Hekke. BRUINISSE In verband met de o- pening van het mosselseizoen hebben zaterdag feestelijkheden plaats gevon den. De uitslagen van de zwemwedstrij den waren: heren tot 11 jaar: 1. C. Hoek 2. St. Otle; van 12 tot 15 haar: 1 A Kik. 2. J Bolij; van 16 tot 25 jaar: 1. D. de Ronde, 2. W. Oklcerse, 26 jaar en ouder: 1. G. de Gruijter. 2. L. Becu. Dames tot 11 jaar: 1. L. Jumelet, 2. N. van Duivendijk: 12 tot 15 jaar: 1. A. Otte. 2. N. Braber. Bij bel watertour- nooi werden prijzen behaald door: J. Knop, S de Graaft J. Willeboordse, L. Becu en W. Okkerse. De voetbalwedstrijd lussen Bruse Boys en Mevo II uit Zierikzee werd door Mevo met 2—0 gewonnen. Na een gecostumeerde lampionoptocht door de gemeente, moest een jury het mooist uitgedoste kind kiezen, hetgeen een bi- zonder moeilijke taak was. De keuze viel tenslotte op 1. Chineesje en Tiro- lertje Carla de Zeeuw en Joke de Gruij ter, 2. Chineesje Hanna Capelle. Burgemeester C. H. v. d. Linde dank te allen die aan het slagen van dit mosselfeest hadden meegewerkt. VLISSINGEN Het Nederlandse loodswezen heeft gisteren een beroep moeten doen op de Belgische collega's. De beide moforafhaalboten, waar de loodsen over beschikken en die ge bruikt worden bij het wisselen van zee- en rivierloodsen op de rede van Vlis singen waren door motorstoring beide onklaar geraakt. Eerst laat op de avond, nadat een reserveboot ingezet was, kon de normale dienst hervat worden. ZIERIKZEE. Het college vart re genten van het burgerweeshuis zal op maandag 21 september officieel afscheid nemen van de heer P. J. v. d. Doe, binnenvader van het burgerweeshuis. Wie jubileert wil ook anderen gelukkig zien De fabrikant van Caballero heeft een Neder landse emigrante die sinds 1952 m Australië woont in de gelegenheid gesteld naar Rotterdam te reizen teneinde daar het 60-jarig huwelijks feest van haar ouders bij te wonen. Hiermede wil Caballero dank brengen aan zoveel trouwe rokers en eer betuigen aan de export. CONSTANT! KWALITEIT ZIERIKZEE. Op donderdag 24 sep tember zullen de Gereformeerde vrou wenverenigingen in Zeelandin de- Ge ref. kerk te Zierikzee de provinciale dag houden. In de morgenvergadering komen de verslagen van secretaresse en penning- meesteresse aan de orde. Daarnaast zal drs. A. Els-hout uit Koudekerke refere ren over het onderwerp: ..Levensaan vaarding". Tijdens de middagbijeenkom zal mej. C. Goemaat uit Groenekan spreken over het onderwerp: „De an dere wereld". De vereniging van Goes-West fal voorts een bijdrage leveren onder de titel: „Gods Woord houdt stand in Eeu wigheid". In het programma is voorts voldoende ruimte gelaten voor het zin gen van liederen. MIDDELBURG - Conform de eis verdordeelde de economische politie rechter te Middelburg, mr. P. van Em pel, gistermorgen de vishandelaar C. G. uit Bergen op Zoom tot f 50 boete subs. 10 dagen, omdat deze op 21 mei in Middelburg paling had verkocht, die in ondeugdelijke toestand verkeerde, en uitjes die dof en pikkerig waren. Er waren Middelburgers geweest, die van de gerookte en verse paling hadden ge geten, maar daarbij hadden gemerkt dat de glibberige diertjes akelig ston ken en slecht waren voor de spijsver tering. De politie werd in 't geval gemengd Duitsland gaan flinke hoeveelheden de grens over. Engeland heeft de eerste monsters ontvangen en Frankrijk neemt ook een flinke partij oesters af. Wel moet reeds met scherp concurre rende prijzen gehandeld worden. De prijzen der oesters liggen vele guldens beneden de notering van de officiële prijzen. Het bedrijfschap stelt wel de prijzen vast, maar heeft geen bevoegd heid om ze te handhaven. En dat wordt in Yerseke zeer betreurd. Advertentie ZulleH tve straks op ten terrasje gaan zitten? Goed, maar ik moet eerst even naar het postkantoor, om te sparen l.J—^1 GOES. Bent u ook zo be nieuwd naar liet fruit corso? Dat zijn we allemaal. Maar er is er een, dacht ik, die wel niks be nieuwd meer zal zijn. Zou-ie wel gaan kijken? vroeg ik me af. Dat is de man, die een paar maanden geleden als zo'n beetje wist, hoe het eruit zou gaan zien. Maar wat vertelde hij me? Reuze benieuwd is-ie! In de Goese Wijngaardstraat woont de heer P. J. de Dreu. Piet de Dreu. zullen we maar zeggen. Goes is niet zo'n wereldstad, dat we eikaars voor namen niet zouden kennen. Op de derde zaterdag in september gaat hij kijken naar zijn wagens. Zo'n stuk of zeven acht. Als het voorjaar komt, dan weet Piet de Dreu dat hij weer voort moet maken. Als vanzelf gaat hij eens peinzen en er schiet hem een mooi idee in het hoofd. Even opschrij ven. En in vage lijnen ziet hij een wagen van het fruitcorso. Want de heer De Dreu ontwerpt voor het Zeeuws Fruitcorso, al vijf jaar. Net zo lang als het Fruitcorso bestaat^ In 't begin dan weet je niet, wat er voor mogelijkheden zijn met fruit. Met bloemen is het allemaal veel gemakkelijker, 't Is kleuriger en de structuur van een bloem, die toont meer. Zo langzamerhand echter, weet De Dreu wat je zoal met appels en pe ren kan doen. Hoewel hij van frui' niet veel verstand heeft, zoals hij zelf vertelt. Ik weet natuurlijk dat je een maagdepeer heb. en klaps. o nee. die heb je niet in die tijd En dan praten we maar gauw over iets anders, omdat we geen van bei den nog een soort peer kunnen be denken op dat ogenblik Hoe gaat dat nou, heb ik aan hem gevraagd. Maar 't is gek, mensen die iets maken geven daar bijna nooit antwoord op. 'k Geloof dat dat is, omdat ze er nooit over hebben na gedacht, hoe iets gaat, dat ze zelf maken., 't Gaat of 't gaat niet. Het gaat bij Piet de Dreu ook niet altijd even gemakkelijk. Soms zit hij te piekeren en er komt niets uit zijn handen. Maar dan op een goeie dag, dan tekent hij en hij tekent en twee, drie, vier ontwerpen liggen klaar. Die ontwerpen gaan dan naar de heer Van der Linde, van het corso comité. Van sommige hoor je nooit meer iets. Maar er zijn er ook, die een werktekening komen vragen. En dan maak ik die. Dat vind ik nu het aardige van dit ontwerpen. Piet de Dreu bepaalt zich niet alleen tot het tekenen van een fantastische voorstelling en zegt dan: je ziet maar dat je er een fruitwa- gen van maakt.... Nee, hij rekent en hij meet en hij puzzelt net zo lang, totdat hij zeker weet, dat het kan. Hij stelt voor dit of dat materiaal te gebruiken, en dat zus of zo aan te pakken. Als je lui heb. die een beetje handig zijn, die 't een beetje in d'r kruisen hebben, dan gaat dat wel. Sommigen doen het zomaar zonder werktekening. Die zien het zo wel. Maar je heb er ook bij. Dan vragen ze of ik eens wil komen kijken. Het gaat niet zo best, of het kost zoveel werk, het valt zo tegen, of het lijkt er niet op Ik kan me, nu ik een poosje met De Dreu heb gepraat, goed voorstel len hoe het dan gaat. Hij kijkt eens naar het werkstuk een geraamte van latten of wat voor materiaal dan ook. en hij pakt de werktekening en hij kijkt er eens een poosje naar ..Maar jongens." zegt hij dan, „zo staat het toch helemaal niet op die' tekening!" Ik had eens een wagen gete kend, waar een halve bol op moest komen. Dat stelde dan de aarde voor. Kom ik daar in die werkplaats, én daar hadden ze het met rechte hoe ken en zijn hand maakt een tra pezegebaar gedaan. Dat andert was zo moeilijk, zeien ze Nee hoor, hij is-t-er niet bij constateerden meneer en mevrouw De Dreu een keer, toen ze naar eei van de zoveel fruitcorso's stonden t( kijken. Maar later bleek, dat de wa gen wel degelijk mee gereden had Maar de ontwerper had zijn werk stuk niet kunnen herkennen, 't Leek er gewoonweg niet meer op. Ik ben dan wel zo vrij om te vermoeden, dat de wagen niet mooier was dan het ontwerp had aangegeven! Het peil is erg omhoog gegaan. Vorig jaar bijvoorbeeld. Er reden niet zoveel wagens mee, maar je kon er mee aankomen! Daar is ontwer per De Dreu blij om. Ik kreeg de indruk, dat hij dat nog meer waard vindt, dan dat zijn eigen ontwerpen mooi uit de bus zijn gekomen. Hij vindt het een genoegen, mee te wer ken aan het jaarlijks Zeeuwse eve nement in de maand september. Daarom heeft hij nog niet één keer nee gezegd, als in septem ber alweer, als het corso nog maar net achter de rug is, aan hem gevraagd werd weer aan het ontwerpen te gaan. Vijf jaar maakte hij voor een groot deel het corso. En vijf keer was hij, om het maar eens Zeeuws te zeg'gen, stik-nieuws- gierig. Ook nu weer. Als ik mijn nieuwsgierigheid naar het corso daarmee verge lijk, dan is het alsof het me niks kan schelen. En dat ik kan het u op een briefje geven is bepaald niet en het gevolg was, dat G. zich giste ren moest verantwoorden voor zijn fei len. De vishandelaar verklaarde, dat vermoedelijk de zonnewarmte funest heeft gewerkt. Had ik toestemming ge kregen voor een zeil over mijn kraam, dan zou er niets zijn gebeurd, voerde hij aan. De politierechter wierp tegen, dat G. aanvankelijk als een paling had gespar- teld om zich aan de verantwoordelijk heid te onttrekken. Nu praatte hij weer anders. G. was nog nooit eerder met de justitie in aanraking geweest, maar aldus mr. v. Empel. „met levensmid delen kan men nooit secuur genoeg zijn!" M. de J. uit 's-Heer Arendskerke had als slager onbevoegd handel in vee gedreven, met welk bijbaantje hij veel geld had verdiend. „Opvallend veel zelfs," aldus de politierechter, die De J. onderwees dat het onderhavige terrein toch streng gereglementeerd was. „Ik deed het uit nood", antwoordde ver dachte, die zich ten slotte conform de eis zag veroordeeld tot 50 boete subs. 10 dagen. De caféhouder M. J. v. d. Z. uit Oud- Vossemeer kwam er minder gemakke lijk af. Hij had in zijn woonplaats een café overgenomen, maar op papier de zaak niet in orde gehad. Hem werd ten laste gelegd, dat hij een onjuiste opga ve voor het handelsregister had ge daan en ook foutieve gegevens had ver strekt voor het verkrijgen van een ves tigingsvergunning. Van der Z. was in februari van dit jaar in de zaak getrok ken, maar had opgegeven dat dit in november 1958 zou zijn geweest. Voor de politierechter verklaarde ver dachte dat bepaalde personen hem van advies hadden gediend. De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, wilde Van der Z. niet vervol gen wegens valsheid in geschrifte, maar wel voor de andere twee punten in de dagvaarding. Hij eiste een boete van 100 subs. 20 dagen. Mr. Van Empel, die vond dat verdachte „ontzettend had geknoeid", vonniste conform. De kruidenier G. A. M. uit Clinge had gesmokkeld. Hij hoopte er iets bij te verdienen, maar het slot van het liedje was, dat hij werd gesnapt en zijn auto in beslag werd genomen. De officier eiste drie weken voorwaarde lijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van 150 subs. 30 dagen, alsmede ver beurdverklaring van de boter en terug gave van de auto, die M. voor zijn be drijf niet kan missen. De raadsman van M.. mr. W. F. P. Kurtz, vond dat zijn cliënt er niet zo heel veel had bijverdiend. Hij verzocht de politierechter het bij de boete te la ten. De politierechter veroordeelde M. evenwel conform de eis met uitzonde ring van de geldboete, die mr. Van Em pel de Clingenaar niet oplegde. Een slager uit Hulst, L. M. H„ be zondigde zich op 15 mei aan het voor bereiden van een botersmokkelescapa- de. Hij werd hierbij aangehouden, maar verklaarde niet te weten, dat de auto waarbij hij werkzaamheden verrichtte, bestemd was voor de smokkel. Hij had wel boter verkocht, maar wist niet dat deze voor illegale export waren be doeld. De officier vond dit een naïef verhaaltje en eiste een boete van 400 subs. 80 dagen. De politierechter maak te hier .f 250 subs. 25 dagen van met twee weken voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. TERNEUZEN. Een surveillerend agent van politie heeft brand ontdekt in de grasberm van de nieuwe vijver aan de Axelsestraat. De brano dreigde over te slaan naar de boon.gaard van de heer De Rijk. Dc brandweer was echter spoedig ter plaatse en doofde het vuur snel. Als vermoedelijke oorzaak wordt genoemd het achteloos wegwer pen van een brandende sigaret.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3