VANDAAG AL VEILING VAN DELITABAK Verhitte gemoederen aan de vooravond Nu al bulten in nieuwe rijksweg BANKFRAUDE VAN 2]A TON ONTDEKT Verwarring en onzekerheid in Bremen ONGENODE GASTEN Modinette verknipte OM 23.55 UUR De Bilt: Zonnig THEE ONDER BEWAKING IN ANTWERPEN PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND BOYCOTTEN VERKAPTE ACTIE W/ET lYTTTTT 1 slaSbomen staan. Na enige tijd in Koninklijk werkbezoek aan Amsterdam (nerveus) haar patroontje Schok van ontsteltenis in Driesum Brabant heeft nieuwe commissaris „POLEY" Explosies dreunden in Little Rock Tijdens vlucht voor politie verdronken l Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Chefred. 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604: Vlissingen, Rembrandl. 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1, 15e Jaargang no. 4353 Woensdag 9 september 1959 Eigen nieuwsdienst BREiYIEN In Bremense tabakskringen is grote verwarring ontstaan door de plotselinge aankondiging van de Deli maatschappij en de Seneinbah, dat niets zal worden ondernomen tegen Nederland se handelaren, die in Bremen tabak zullen kopen, die van hun on- derneiningen afkomstig zijn. De nervositeit is begrijpelijk nu blijkt, dat de ruim vijfduizend balen Deli-tabak, die de inzet zijn geweest van de juridische strijd van de Nederlandse tabaksmaatschappijen, vandaag al op de veiling komen. De inschrijving op de Javatabak is ongewijzigd op vrijdag gesteld. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het nog glanzend-witte beton van de nieuwe Rijksweg 4a, die mettertijd wordt doorgetrokken naar Amsterdam en nu van Den Haag tot bij Woubrugge klaar is gaat hier en daar „rijksroetsjbaanallures" verto nen. Doordat ook hier een dik veenpak- ket de ondergrond vormde, waarop. Rijkswaterstaat het weglichaam moest storten, klinkt de weg op de stukken, i waar niet is geheid, bedenkelijk in. Zo zelfs, dat er borden zijn versehe-1 nen met „Langzaam Rijden" en „Uit holling overdwars". Rijksweg 4a kent dit bij Nederlands wegenbouwers beruchte verschijnsel nog maar hier en daar onder Lei derdorp, bij Hoogmade-Woubrugge en daartussenin als de weg een paar j brugjes die alle op heipalen rusten, passeert. Het wegdek is echter té nieuw om deze eerste tekenen van verval af te doen met de op zich zelf juiste opmerking, dat de rest van de weg gelijk een biljartlaken ligt. Als het nieuwe traject nu al inzin kingen vertoont, dan zal bij zwaar dere belasting tegen de tijd, dat de directe verbinding met Amsterdam een feit is de zaak er bepaald niet1 beter op worden. KLAAR - RIJDEN fUIST die snelle toeneming van het verkeer heeft Rijkswaterstaat er toe gedwongen de weg direct nadat hij klaar was in gebruik te nemen en de aanleg ervan zo snel mogelijk af te wikkelen. Een middel om inklin ken te voorkomen is het aarden lichaam, waarop de betonplaten later komen, een poos met rust te laten opdat het zich op de ondergrond „zet", maar daar was in dit geval van een broodnodige nieuwe verbinding geen kijk op. Veen weggraven en dan de gaten met zand volstorten werd on mogelijk duur. De doortrekking van de weg naar Amsterdam is ook een kwestie van haast en Rijkswaterstaat zal zich ook dan weer niet de weelde kunnen ver oorloven de aarden baan te laten in klinken. LAPMIDDELEN Behoedzaam neemt de zware vrachtwagen de „drempel" naar een bruggetje.. Het is een van de oneffenheden, die de rijksweg 4a al na anderhalf jaar het karakter van snelweg dreigen te ontnemen. Men houdt er in Bremen ernstig rekening mee dat bij het besluit van de twee Nederlandse tabaksmaatschap pijen sprake is van een tactische ma noeuvre om de marktsfeer te beïnvloe den, waardoor voorlopige, onderhand se afspraken weer ongedaan dreigen te worden gemaakt. Vooral van Indo- jnesische zijde is men wantrouwend. Van Duitse zijde wordt het „vrij geleide" voor Nederlandse kopers een discriminatie genoemd ten opzichte van Duitse kopers. Vooral nadat ver nomen werd dat ook andere buiten landse kopers, niet-Duitsers ongemoeid zouden worden gelaten. Er is al op gezinspeeld dat de Deutsch-Indonesische Tabakshandels- i gesellschaft m.b.H. bij de beoordeling van de inschrijving de Nederlandse ko pers op hun beurt zoveel mogelijk zul len boycotten. Alhoewel dat zou kun nen leiden tot een lagere prijsvorming, zijn de gemoederen, thans zo verhit, dat een dergelijke ontwikkeling niet uitgesloten mag worden geacht. Vooral van Indonesische zijde is men om via tussenpersonen de begeerde tabak toch nog naar Amsterdam over te brengen, om ze na sortering en door inschakeling van het aldaar ingespeel de verkoopsapparaat, vervolgens voor belangrijk hogere prijzen dan te Bre men door te verkopen. Deze mogelijk heid blijft nu eenmaal steeds bestaan en wordt door bepaalde grote Bremen se tabakshuizen ook zeer wel ingezien (reden waarom zij hun bijzondere re latie met Amsterdam nog niet hebben prijsgegeven). bü TfR WORDT aan de paar zware kui- len inmiddels incidenteel gedok terd: er komt of een langere oprit van asfalt naar de bruggen en brug getjes, of er zal met behulp van be tonplaten een oplossing worden ge zocht. Beide voorzieningen zijn lap middelen, want de weg blijft zakken, hoewel de verwachting bij Rijkswa terstaat bepaald minder pessimistisch is dan voor de Rijksweg 13 in zijn oude gedaante. Advertentie Geef mij maar, Neemt men bij de punten, waar thans waarschuwingsborden zijn geplaatst niet even de voet van het gaspedaal, dan riskeert men gebroken veren of een buil op het hoofd. Zigeuners op zwerftocht met auto en caravan Eigen nieuwsdienst SWALMEN Aan de grens Swalmen is gisteren een troep zigeu ners, waarmee de autoriteiten niet goed raad weten, van het kastje naar de muur gestuurd. Nederland wilde de illegaal binnengekomen zwervers er voor beducht dat achter de nieuwe een complete stam liefst zo spoedig houding van de Deli Maatschappij en mogelijk kwijt en stuurde hen de grens Senembab een verkapte actie schuilt :over naar Duitsland. De Bondsrepu- bliek voelde er echter niets voor hen binnen te laten en liet hen voor de Pj I j 1X11,1 W niemandsland te hebben gebivakkeerd [zijn de zigeuners Weer op Nederlands grondgebied gekomen. Bier en wijn De troep reizend in kostbare woonwagens werd vrijdag door de Rotterdamse politie ontdekt in de buurt van het Kralingse bos. Omdat men dacht met toeristen van doen te hebben, werden de zigeuners naar een camping gebracht. Pas de volgende morgen, bij een nader onderzoek, bleek hun ware status. Het duurde toen niet lang meer of de hele stam veertig mensen, onder wie 23 kinderen zat op het hoofdbureau van politie. Daar heeft zij tot maandag het per soneel handen vol werk bezorgd. De zigeuners toonden zich zeer veront waardigd en eisten onder andere biet en wijn om hun dorst te lessen. Be geleid door een motorescorte van de Rijkspolitie zijn zij naar de grens bij Eigen nieuwsdienst HILVERSUM. Het is zo goed als zeker, dat per 1 oktober toch 's avonds om vijf voor twaalf nieuwsuitzendin gen door het A.N.P. via de radio wor den uitgezonden. Het A.N.P. had al lang plannen voor een late uitzending, maar het verzoek tot uitbreiding van de redactiestaf werd door de Nederlandse Radio Unie afgewezen vanwege de verhoogde kos ten, die ongeveer 7000 gulden zouden bedragen.- Het zag er toen naar uit, dat de late nieuwsuitzending voorlopig van de baan zou zijn. Het A.N.P. stelt blijk baar erg veel prijs op die uitzending en schijnt tot de conclusie gekomen, dat ook zonder een extra-redacteur van 1 oktober af iedere avond zowel om half elf als om vijf minuten voor middernacht het laatste nieuws kan worden gegeven. Van een onzer verslaggevers VIRGIN U HO. CIGARETTES DRIESUM De arrestatie van de vijftigjarige bankdirecteur H. R. D. heeft in het rustige Friese plaatsje Driesum, even bezuiden Dokkum, een schok van ontstelte- veroorzaakt. Deze rustige, vriendelijke man, die voor het oog het onbewogen leven leidde van een dorpsnotabele in een villaatje aan een kleine landweg buiten het dorp, waar het officieus „De Steeg" heet, bleek gistermorgen in zijn woning door de Rijkspolitie te zijn gearresteerd. Hij wordt verdacht van een zware fraude; twee en een halve ton ten nadele van de Boaz- bank voor Driesum, Wouterswoude en omstreken. Jarenlang heeft D. het kleine bank je, waar het grootste deel van de Driesumse middenstand en vele kleine spaarders en beleggers hun spaar penningen veilig achtten, geleid. Hij deed dat zonder een bepaalde oplei ding zijn vader was directeur van de bank geweest en de aanwezigheid van een geroutineerde klerk achtte men voldoende maar het dorp had een onbegrensd vertrouwen in dit „familiebeheer". D. speculeerde echter. Hij maakte er geen geheim van, dat hij af en toe I eens op voordelige manier een stukje of wat van de hand had weten te doen. Zijn klanten vonden het wel eens wal vreemd, dat hij van tijd tot tijd letter- I lijk bij hen aanklopte om een paar j honderd gulden te lenen. „Over een paar weken heb je het terug" zei de directeur dan. Dat kwam dan ook wel in orde, maar in het dorp heeft men nu de mond vol over deze omstandigheid. Zoals er ook verwondering was en nu in hoge mate is over het feit, dat D. zijn bezoekers op de bank, wan neer zij althans geld kwamen brengen, vroeg hoe ze er toch wel aan kwamen. Wilden ze geld opnemen, dan was D. altijd bijzonder nieuwsgierig naar de oorzaak van deze geldnood. Meestal werd het hem wel verteld, want och, de directeur van de Boaz-bank stond bekend als een prettige man, die veel voor zijn buren en vrienden over had en die in het sociale werk en het ver enigingsleven een goede en royale hand had. Een week geleden begonnen de eer ste boze geruchten door het dorp te lopen; er was bezoek geweest van con troleurs van de Nederlandsche Bank, die tijdens hun routine-onderzoek het een en ander zouden hebben gevon den. De politie werd er voorlopig buitengehouden, maar er zouden be paalde bedragen verkeerd zijn geboekt en het hele beheer van dé bank was. meer schijn dan werkelijkheid. Er was gespeculeerd met geld van de bank. Het accountantsonderzoek, dat er overheen kwam, bracht verdere feiten aan het licht. Foutieve of dubbele boe kingen, waarvan er verschillende op een bijna kinderlijke manier waren aangebracht, hadden geld naar de directeur in plaats van naar de kas doen vloeien. Een oude, ongetrouwde juffrouw uit Driesum, die haar hele spaargeldje bij de bank heeft belegd, kreeg gisteren toen het geval ruchtbaarheid kreeg, een zenuwtoeval. Swalmen gebracht. Niet duidelijk Hoe en waar de zigeuners, die hun kamp in Italië hadden verlaten om een zwerftocht door Europa te maken, ons land hebben kunnen binnenkomen is niet duidelijk. De meesten van hen hadden geen geldige papieren en ook geen geld om in hun levensonderhoud te kunnen voorzien. Aangenomen wordt, dat zij van België uit naar Nederland kwamen. Naar België Op hun verzoek werden de zigeu ners gisteren naar de grens met Duits land gebracht. De Duitse douane liet echter slechts acht mannen toe, die over de nodige papieren beschikten. De anderen moesten naar Nederland te rugkeren. Er zal nu worden gepro beerd hen aan België kwijt te raken. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Prins Bern- hard is ervan overtuigd, dat de vakverenigingen de belangrijkste periode van hun geschiedenis ach ter de rug hebben. Over tien, twin tig jaar zal hun invloed in het bedrijfsleven aanzienlijk zijn ge slonken. Hun rol zal zijn overge nomen door de ondernemingsra den, die dan alle voorkomende kwesties zelf zullen oplossen. Deze visie onthulde de Prins gisterochtend tijdens een langdurig onderhoud tegenover enkele leden van de ondernemingsraad van de machinefabriek Du Croo en Brauns in Amsterdam. Hij werd daar ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek aan de hoofd stad rondgeleid. De Prins kreeg in de smederij (een waar infernum van stampende, bla zende en vuurspuwende machines) een plaquette van zes kilo aangeboden, die even tevoren in matrijs was gesmeed. De plaquette droeg de beeltenis van de Prins, die er in zijn enthousiasme bijna zijn vingers aan brandde. Het geschenk was nog lang niet afgekoeld, en de arbeider, die het hem liet zien kon hel gloeiende metaal nog net uit de handen van de Prins terugtrekken. Roek roll 'UE ZELFDER TIJD dat de Prins de machinefabriek bezocht, was ko ningin Juliana de gast van de Hogere Burgemeester van Breda benoemd Tot commissaris van de Koningin in Noord-Brabant is bij Koninklijk besluit benoemd mr. dr. N. M. Kortmann, burgemeester van Breda sinds 1 juli 1952. De heer Kortmann is 51 jaar oud en studeerde rechten aan de Nijmeegse universiteit. Mr. A. A. M. Struijcken is benoemd tot lid van de Raad van State. Met deze caravans trokken de zi geuners Rotterdam binnen. Nu staan zij ergens in Limburg. technische school voor de confeetie- industrie Mr. Koetsier, aan de Keizers gracht. Na een ontvangst in de hal, waar Amsterdams modinette 1959 mejuf frouw J. Heerholtz haar een ruiker bloemen aanbood, luisterde de Konin gin in een leslokaal op de benedenver dieping naar drie toespraken, waarin de doelstellingen van de confectie- school, de economische en sociale as pecten van de confectie-industrie en de problemen van de vakopleiding werden belicht. Terwijl er door de open ramen rock 'n' roll muziek klonk in een huis aan de rand van de statige grachtentuin had men kennelijk een radio op volle sterkte aangezet onderhield de Ko ningin zich met een aantal confection- nairs. In de confectiefabrieken van R. Dooyes aan de St. Willibrordusstraat werd de hoge gaste vervolgens gecon fronteerd met de praktijk van de con fectie. In de intekenzaal, waar de patronen worden gemaakt, keek de Koningin vol belangstelling een ateliermeisje op de handen, die uit louter nervositeit prompt haar patroontje verknipte. Japonnetje voor prinses TN DE KANTINE bleek koningin Ju liana bijzonder verrast toen men haar namens de Amsterdamse confec tie een japonnetje voor prinses Marij ke aanbood. Het fraaie bedrukt katoe nen jurkje een rose rand-dessin met een Staphorster motief ontlokte de Koningin een: „O wat snoezig, wat zal Marijke dat leuk vinden". Op een korte mode-show gaven de vijftien belangrijkste Amsterdamse confectiebedrijven acte de presence met een voor de Koninklijke gelegen heid samengestelde herfst- en winter collectie. Linker handje 's Middags voegde de Koningin zich weer bij de Prins om samen met hem de ingebruikstelling van het nieuwe centrale laboratorium van de bloed transfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis mee te maken. Bij de begroeting gaf de kleine Ma- riëtte Harenberg, die de Koningin bloemen aanbood, onder geroerde hi lariteit haar linkerhandje, omdat zij met haar rechterhandje maar niet kon scheiden van het fraaie boeket. In de tuin liet koningin Juliana twee pelikanen vrij uit hun hok. Deze leven de symbolen van de bloedtransfusie zullen in het vervolg de vijver van het laboratorium bewonen. In het serologisch laboratorium liet prins Bernhard zich wat bloed afne men voor een bloedgroeponderzoek. De Koningin wilde dat eigenlijk ook wel doen „maar" zei zij „ik kan toch moeilijk straks met zo'n grote pleister op mijn arm lopen". Dat „straks" sloeg op de grote ont vangst, die 's avonds aan 537 Neder landers in het Paleis op de Dam ten deel viel. Zwemsters (Cockie Gaste laars), dijkgraven, wijnkopers, profes soren, rechters, filmers (Bert Haan stra), musici (o.w. Hein Jordans), beeldhouwers en toneelspelers (Rob de Vries) waren enkele uren in de burger zaal de gasten van het Koninklijk paar. Koningin Juliana bevrijdde gistermiddag' in de tuin van het centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis te Amsterdam enkele Westafri- kaanse pelikanen uit hun hok, door met een koord een deur opzij te schuiven. De levende symbolen van de bloedtransfusie van pelikanen wordt verteld dat zij zich bij honger de borst open pikken, opdat hun jongen zich met het bloed kunnen laven koesterden zich daarna heer lijk in het zonnetje. Advertentie FRUITFEE EN HOFDAMES MAKEN HET CORSO TOT EEN SPROOKJE Het is voor de vijfde maal dat ATELIER POLEY de feestkleding ver zorgde. Ook u kunt uw charme verhogen door modieuze stoffen. POLEY brengt ook dit seizoen de meest exclusieve stoffencollec- tie van Zeeland. GANZEPOORSTRAAT - GOES Van onze correspondent BRUSSEL. Een lading van hon- vijftig ton thee is te Antwerpen onder gewapende bewaking gesteld terwijl diplomaten en advocaten van drie lan den uitvechten wie de eigenaar is. De Indonesiërs eisen het op, zeggend „Wij hebben het naar Antwerpen ver scheept". De Nederlanders eisen het op: „omdat deze thee ons ontroofd werd. Ze kwam van onze Indonesische plantages. De nationalisatie daarvan is illegaal om dat Soekarno nooit compensatie heeft geboden". De Belgen eisen het op, zeggend: „Wij hebben de thee gekocht, en niemand kan ons verbieden deze aan de man te bren gen als wij volgende week de eerste grote theeveiling van Antwerpen houden". LITTLE ROCK, (Router, A.P.I Dreunende explosies deden Little Rock. de hoofdstad van de Amerikaanse staat Arkansas, in de nacht van maandag op I dinsdag uit de nachtrust opschrikken. Op drie plaatsen kwamen helse machi nes tot ontploffing in deze stad, waar de gemoederen als gevolg van het op heffen van de rassenscheiding op een aantal scholen toch al danig verhit zijn. Er werd niemand gewond. Flinke schade is veroorzaakt in het kantoor van Little Rock's burgemeester Werner Knoop. Ook in het gebouw van de schoolraad ging een soort tijdbom af die schade aanrichtte. Onmiddellijk alarmeerde men de ge hele politiemacht van de stad. Met over valwagens, de helmen op en geweren in de hand, verspreidden de ordebewaar ders zich over de gehele stad. Rond de vier openbare scholen werd een hecht kordon gelegd. Eigcr nieuwsdienst GRONINGEN De 25-jarige Gronin ger A. W. is verdrenken in het Winscho- terdiep. Na zonsonde. _ang zat hij daaraan te vissen op paling. Dat is dan verboden. Toen twee agenten hem aanhielden sprong hij opeens in het kanaal en ver dween in het danker. Later werd zijn lijk opgevist. Het K.N.M.I. in De Bilt bericht te gisteravond om 23.15 uur: Droog en zon- zonnig met wei- X nig wind. Onge- veer dezelfde h, temperaturen als Y gisteren. MIESJE: Ik droom van een mooie zomer. 10 september: zon op 6.04, zon onder 19.09, maan op 14.48, maan onder 23.48. i

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1