LEXINGTON LEXINGTON €sso Proefstation voor fruitteelt in Wilhelminadorp officieel geopend Middelburgse geref. jeugd start met winterseizoen Onderzoekingen zijn van enorme betekenis PRIJSVRAAG Principiële toezegging voor bouw stadhuis Vlissingen EXTRA MOTOR OIL Derde lustrum van bevrijding extra zuinig „Apollo" vierde 70-jarig bestaan Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Ir. A. W. v. d. Plassche verrichtte plechtigheid Aanleg van weg in etappes Gemeente Goes kan woningen kopen V er keer smaatregelen in Goes-noord Geen uitbreiding van tehuis Beestenmarkt LANDBOUWSCHUGR AFGEBRAND Lexi maakt bekend de PRIJSWINNAARS van de maand augustus een vliegreis mei onze nationale luchtvaartmaatschappij de KLM naar- en een 10-daags verblijf in NEW YORK met algehele verzorging voor twee personen from Americas Best Tobaccos Kind in teil heet water Mevrouw Michaelis opent „Zeeuwse volkssieraad" „Nozem"-probleem wordt aandachtig bekeken STRAATGEVECHT IN VLISSINGEN Auto greep jongen, ii ziekenhuis overleden Werk aanbesteed in Axel Britannia volgende zomer hotel Dinsdag 8 september 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Protestants-Christelijk collectieve arbeidsovereenkomst voor de metaalarbeiders en de over eenstemming in de kringen van de typografenwereld zullen, naar men hier en daar meent, leiden tot een lawine van nieuwe arbeidsovereen komsten tussen thans en volgend jaar april. De vrije loonpolitiek heeft de verantwoordelijkheid, behoudens de „regeringsspelregels" verlegd van de overheid naar het vrije bedrijfsleven. Van socialistische zijde wordt hierover smalend geschreven en gesproken, om. dat het schijnbaar leek alsof het gehele overheidsapparaat bij de vaststelling van de metaal c.a.o. te pas was geko men. Maar, hoewel interessant voor een nadere beschouwing, willen wij ons thans bepalen tot één van de ge volgen, die de vrije loonpolitiek kan hebben in het kader van de wens naar arbeidstijdverkorting. Voor de typo grafen is een begin gemaakt. Over drie jaren zullen zij een volledige vrije za terdag hebben. Het lijdt geen twijfel j of vele andere bedrijfstakken zullen, j wanneer daarvoor „ruimte" is, volgen. Het is bij alle menselijke en mate riele overwegingen, die leiden tot de wens om minder te werken voor het zelfde loon, wel eens nuttig de aan dacht te bepalen bij de geestelijke facetten van dit probleem, eigenlijk veel meer nog de sociale aspecten. De christelijke vakbeweging stelt als uitgangspunt voor de beoordeling van de wenselijkheid: de visie op de plaats, Ir. .4. VF. lan der Plassche neemt de sleutel can hel kussendat gedragen wordt die de arbeid in het menselijk leven door Trees tan Hennik, een dochtertje ran de directeur van het laboratorium. inneemt. Er dient te worden gestreefd naar een harmonie tussen de mate, waarin de beroepsarbeid beslag legt op de mens, de arbeid op andere levenster reinen en de recreatie. Bij een stijging van het nationale inkomen moet overwogen worden of een verkorting van de arbeidstijd niet de voorkeur moet worden gegeven bo ven het delen in de welvaartsstijging door middel van loonsverhoging. Het is duidelijk, dat tal van interes sante aspecten van de arbeidstijdver korting een rol dienen te spelen bij de bepaling of en zo ja wanneer men daartoe wil overgaan. Maar deze arbeidstijdverkorting is een wens van de arbeidende bevol king, die niet op zijn merites alleen be oordeeld mag worden. Nog talloze so ciale voorzieningen, waaraan de chris telijke vakbeweging prioriteit verleent, wachten op een nadere uitvoering. Ts men thans zover dat de weduwen- en wezenuitkeringen per 1 oktober star ten, er dient nog veel te worden ge daan om de invaliditeitsuitkeringen te verbeteren, de hulp aan de onderont-i wikkelde gebieden moet worden ver- groot en ten slotte zullen het onderwijs en niet te vergeten de sport grote be dragen gaan eisen. Dienen wij bij alle welvaart, die ons bij stukjes en beetjes ten deel valt, voor de één wat meer dan voor de ander, niet in de eerste plaats te den- station, de heer C. Boudewijn. In de Met deze sleutel heeft ir. Van der Plassche het nieuwe gebouw officieel geopend. Van een onzer verslaggevers WILHELMINADORP. In tegenwoordigheid van vele genodig den (ruim honderd) en het personeel heeft de directeur-generaal van de landbouw, ir. A. W. van der Plassche gistermiddag het gloednieuwe laboratorium van het proefstation voor de fruitteelt in de volle grond officieel geopend. Met deze plechtigheid werd een mijlpaal bereikt in de geschiedenis van de Nederlandse fruit teelt. Het onderzoek, dat tot heden weliswaar in een veel te kleine ruimte verricht moest worden, is toch van enorme betekenis ge bleken voor de Zeeuwse fruitteelt, ja deze betekenis strekt zich zelfs uit over het gehele land. Daarom ook, dat zovele vertegen woordigers uit de Nederlands fruittelerskringen aanwezig waren bij de officiële opening. Ook Is het niet verwonderlijk, dat juist ir. Van der Plassche dit labora torium officieel in gebruik stelde. Met name in zijn Zeeuwse tijd, toen hij rijkstuinbouwconsulent was in ons ge west, heeft ir. Va tl der Plassche sterk geijverd voor uitbreiding van het on derzoek. Hij heeft ongetwijfeld op dit terrein baanbrekend werk verricht en daarvoor mocht hij gisteren veel waar dering ontvangen. Gedenkplaat De achtjarige Trees en de vijfjarige Liesbeth, dochtertjes van de directeur van het proefstation, ir. J. J. van Hennik, waren uitverkoren om de sleu tel van het nieuwe gebouw' aan te bieden aan ir. Van der Plassche en een ruiker bloemen aan mevrouw Boudewijn. de echtgenote van de voor zitter van het bestuur van het proef- gonnen werd met 85 are en thans is 12 ha beschikbaar met bovendien een proefstation voor het kleinfruit in Ka- pelle. Kosten De heer Boudewijn vertelde voorts, dat de bouw en de inrichting van het nieuwe laboratorium zes ton heeft ge kost. De opbrengst van de produkten kan de exploitatiekosten echter niet dekken. In de naaste toekomst zal een budget nodig zijn van bijna drie ton waarbij een tekort verwacht mag wor den van twee ton. Hij vond het een alleszins redelijke eis, dat overheid en bedrijf$I$y.en-in dit tekort fifty-fifty spe len. behoorlijk leslokaal en een ontvang- ruimte voor genodigden. Wellicht kan het oude lab hiervoor gebruikt worden. Nadat hij dank had gebracht aan al len. die hadden meegewerkt aan de totstandkoming van het gebouw meende hij, dat een nieuw tijdperk is ingetre den, waarbij een toegepast wetenschap pelijk onderzoek op de voorgrond dient te staan. Ir. Van der Plassche was in zijn toespraak verheugd, dat door deze bete re huisvesting en toerusting van dit proefstation de basis van de Nederland se fruitteelt op gezonde wijze verste vigd wordt. Hij sprak een gelukwens uit aan het adres van het bestuur, de directeur en zijn medewerkers en aan de fruittelers j zelf, dat het mogelijk is gebleken een stap in de goede richting te doen door het stichten van deze nieuwe gebouwen. Maar ook de consument kan pro- fiteren van de voordelen van het on derzoek dat hier verricht wordt. Om die reden is het ook, dat de overheid bereid is om financiële offers te bren gen. Met nadruk stelde ir. Van der Plas sche, dat wetenschap en praktijk niet te scheiden zijn, het één is gebaseerd op het ander. En ook vond spreker het belangrijk, dat door de verhoogde bijdrage een verhoogde interesse ont staat. Met de verklaring, dat de ontwikkeling van de Nederlandse fruitteelt eigenlijk nog maar aan het begin staat stelde hij het nieuwe laboratorium alvast of ficieel in gebruik. Een leek Burgemeester P. J. Evers, sprekend namens het gemeentebestuur voelde zich als een leek tussen deskundigen. Hij sprak zijn grote bewondering uit voor de mensen, die dit complex tot stand hebben gebracht. Alle hulde, zo zei hij, daarbij ook woorden van grote lof uitend voor degenen, die steeds in het oude en veel te kleine lab hun werk hebben moeten doen. B. en W. zien het nieuwe gebouw als een wer kelijk winstpunt voor de gemeente. De heer M. Prins, voorzitter van de afdeling tuinbouw van het Landbouw schap, onderstreepte de erkentelijkheid van het bedrijfsleven voor het tuin bouwkundig onderzoek. Hij meende, dat het samengaan tussen wetenschap en praktijk noodzakelijk is. Meer effect van deze samenwerking is wel wense lijk, want het gaat om de kwaliteit van het onderzoek. Mr. F. Daniëls, secretaris van het hoofdbestuur der kon. maatschappij .,De Wilhelminapolder" gewaagde van een goede samenwerking met het be stuur en de werkers van het proefsta tion. Ten slotte belichtte ir. Van Hen nik de betekenis van de verbeterde outillage en sprak meer uitgebreid over de verschillende facetten van het on derzoek. Volgend jaar zal begonnen worden met de verjonging van de tuin. Het is uiterst belangrijk, dat de fruit teelt op deze weg blijft voortgaan. Sprekend ovöp de inrichting van gebouw had hij nog enkele wensen: het een Vol belangstelling gluurt ir. Van der Plassche door een buisje van een der vele instrumentendie in hel nieuwe laboratorium van het proefstation voor de fruitteelt te zien zijngadegeslagen door de heer C. Boudewijn, ir. J. J. van Hennik en mevrouw Boudewijn v.l.n.r.) hall van het ruime en moderne ge bouw was voor ir. Van der Plassche tevens de taak weggelegd om de Ne derlandse driekleur weg te trekken van de gedenkplaat, dip was aange bracht t.g.v. deze officiële opening. Hierna bezichtigde het uitgebreide ge- ken aan die opdrachten? Arbeidstijdverkorting? Natuurlijk, waar en wanneer dat maar mogelijk is. Maar niet zonder ons te hebben af- neJ,*Cli^an(3ere maatre£e- zeischap het nieuwe complex. De geno digden kwamen onder de indruk van hetgeen tot stand is gebracht. Het on derzoek zal thans, met de aanzienlijk uitgebreide ruimte en met de moderne middelen nog beter ter hand genomen kunnen worden. In het belang van de Nederlandse fruitteelt. Voor deze plechtigheid werd in het Wilhelminahuis een bijeenkomst gehou den. De heer C. Boudewijn schetste in zijn len, andere opdrachten voorrang ver dienen. openingswoord deze gebeurtenis als een AARDENBURG In de vergadering ?eev belangrijke voor de van de gemeenteraad deelde de voor- u~+ u zitter burgemeester J. M. A gen mede dat aan het plan tot aanleg va«n de tertiaire weg St. KruisWater landkerkje met voortvarendheid wordt gewerkt. Het ligt in de bedoeling in Daew-verband het werk uit te voeren, doch in verband met de vrij hoge kos ten (ruim 1,5 miljoen gulden) zal dit in etappes dienen te geschieden. Het ziet er overigens niet naar uit, dat hier mede nog tijdens de a.s. winter zal wor den begonnen. De raad sprak voorts over de bus verbindingen in West-Zeeuws-Vlaande Be- I - de voor- belichtte voorts in het kort de geschie- C. van Don- ^enis Van het proefstation. In 1902 1 jwerd opgericht de Vereniging „Zeeland Proeftuin" met de aanvankelijke bedoe ling om proeven te nemen op het ge bied van de groenteteelt, maar -na een jaar werd de proeftuin al bestemd om een voorbeeld te geven hoe in het klein op rendabele wijze fruit geteeld kan worden. Vooral door toedoen van de eerste voorzitter, de heer H. A. Han- ken en ir. A. W. v. d. Plassche werd de proeftuin uitgebreid en nam het on derzoek toe. In 1941 werd de eerste Onderzoeker aangesteld en in 1954 werd t, -u,- "^'^ccuvva-viaanue- de Vereniging „Zeelands Proeftuin" om- ren. Het biijKt dat de verbincingen op J® Bde ..Stichting tot Exploitatie de veerdiensten zijn afgestemd en met|° h Proefstation voor de fruitteelt op het onderlinge verkeer in Zeeuwsch- v" nd in Nederland" Vlaanderen. Tussen de beide delen van; Zeeuwsch-Vlaanderen zouo'en betere verbindingen tot stand gebracht moe ten worden, waardoor het vervoer van arbeiders ook gemakkelijker plaats kan vinden. De bouw van zes woningwetwoningen j is aanbesteed. De aannemer Standaard uit Eede zal d'e huizen bouwen. Vijf cent per inwoner werd beschikbaar ge steld voor het geschenk van de Zeeuwse gemeenten bij de ingebruikneming van het nieuwe provinciehuis. De Ned. Ama- teurtoneelunie krijgt geen subsidie. Aar denburg heeft geen toneelvereniging, doch de mogelijkheid is aanwezig, ci'at na een lezing van de provinciale toneel adviseur. de heer J. Lemaire, een der gelijke club wordt opgericht. Dan zal de gemeenteraad overwegen subsidie te verlenen. Pro Juventute krijgt jaarlijks vijf gulden en de vogelbeschermings- wacht één cent per inwoner. De dienst geestelijke volksgezondheid, die drie cent per inwoner ontving, krijgt voort aan 10 cent. en de kraamcentra. die 25 cent per verzorgingsdag uit de gemeen tekas ontvingen, zullen een gulden per dag ontvangen, ingaande 1 jan. j.l. AXEL. Ter gelegenheid van de hei- j denking van het derde lustrum van de bevrijding zal op donderdag 17 septem-1 ber kransen en bloemen worden gelegd bij de graven van de gesneuvelde Polen j en burger slachtoffers. Zoals bekend waren het in het bij- zonder de Poolse troepen onder leiding van generaal S. Maczek, die zij de be-I vrijding van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen I een grote rol hebben gespeeld. Na de bevrijding van Axel, waaraan een beschieting van vier dagen vooraf was gegaan, kon de Duitsche verdediging van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen worden opgerold. Geen wonder dat de bevrijdingsherden king zich steeds concentreerde en nog concentreert om Azel. De herdenkings plechtigheden en de feestelijkheden, die op 17, 18 en 19 sep tember plaats zullen vinden, worden ook dit jaar weer bijgewoond door de Poolse generaal Maczek. Hij zal vergezeld zijn van twee andere Poolse oud-officieren. Op donderdag 17 september zullen de herdenkingsplechtigheden beginnen. De beide volgende dagen staan in het teken van de festiviteiten. Advertentie GOES. B. en W. stellen de raad van Goes, die op dinsdag 15 september zal vergaderen, voor, in de gehele Nieuwstraat een wachtverbod in te stel len, een gedeelte van de 's Heer Hen- drikskinderenstraat voor een richting af te sluiten en dit ook te doen voor de Stoofstraat en de Schoolstraat.' Reeds herhaalde malen is in de ge meenteraadsvergaderingen gesproken over de moeilijkheden die zich in dat deel van de stad voordoen. Het plan, de Nieuwstraat en de gehele 's Heer Hen- drikskinderenstraat eenrichtingsverkeer te geven was niet uitvoerbaar, omdat een gedeelte van het verkeer dan in de val zou lopen. Nu zal worden be paald, dat voor de gehele Nieuw straat een wachtverbod geldt, het gedeel te van de 's Heer Hendrikskinderen- straat tussen de Paardenstraat en de Turfkade zal worden afgesloten voor ver keer van de Westerstraat naar de Turf kade. Voor beide zijden wordt een wacht verbod ingesteld. De Stoofstraat zal, als de raad akkoord gaat met het voorstel van B. en W., niet meer toegankelijk zijn voor het verkeer van de 's Heer Hendrikskinderenstraat naar de Nieuw straat. In de Stoofstraat wordt ook een wachtverbod voor beide zijden inge steld. GOES. De plannen tot uitbreiding van het bejaardentehuis aan de Beesten markt en plannen voor verbetering van de akkommodatie van dit tehuis, zijn in 1958 niet uitgevoerd. De kosten hiervan zijn hoog, maar men houdt ook reke ning met de bouw van een verpleeg huis van de stichting verpleeghuizen midden-Zeeland, dat een behoorlijke ca paciteit zou krijgen. In hoeverre de stichting hiervan nadelig zal werken op de bezetting van het tehuis aan de Bees tenmarkt is nog niet te zeggen. Over 1958 had het tehuis een behoorlijke be zetting. De uitkeringen gingen in het jaar 1958 iets omhoog. Drie woonwa genbewoners ontvingen van de instelling voor maatschappelijke zorg hulp, voor langdurige opname in andere tehuizen werd in 1958 26.930,61, dat is onge veer 3000 meer dan in '57, uitgege ven. In de oudeliedenafdeling van het gasthuis te Goes werden zes vrouwen en één man verpleegd. De armbesturen en diakonieën van de kerken ontvingen van de instelling to taal 17.095.44. De instelling werd dooi de kerken gesteund met 1707,19. Uit verschillende bronnen kwam 50.324,57 binnen. In 1958 werd 172.000 subsidie van de gemeente ontvangen. In 1957 was Man gewond in vlammen KOEWACHT. Een landbouwschuur, eigendom van de gebroeders van Over loop te St. Andries, gemeente Koewacht, is maandag uitgebrand. De brandweer van Koewacht, die spoedig ter plaatse was, kon niets meer doen dan de be lendende percelen van vuur te vrijwa ren. Een der eigenaren wist door moedig optreden een trekker en een paar land bouwmachines uit het vuur te halen. Hijzelf liep daarbij vrij ernstige brand wonden op. Na door enige E.H.B.O.'ers te zijn behandeld, werd hij naar het ziekenhuis te Hulst vervoerd. Later kon hij naar huis terugkeren. Wat zich verder nog in de schuur be vond, voornamelijk granen, ging verlo ren. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De schuur was verzekerd, dat 153.000. De jury, bestaande uit de beren KEES STIP - letterkundige L. P. A. SOETERBOEK - copywriter C. KROUVVEL - reclamedeskundige M. C. DE JONG - hoofdredacteur H. v. LIESHOUT - reclame-assistent heeft, onder toezicht van notaris Mr. P. Donker te Rotterdam, de volgende acht prijswinnaars aange wezen. Deze krjjgen een tweedaagse vliegtocht naar Londen. A. v. d. Struik, Celebesstraat 6, Wageningen Mevr. D. A. Spuyman, Paulus Potterlaan 4, Rijswijk D. Wolders Jr., Geldropseweg 164, Eindhoven B. H. Stokman, Noordeinde 2a, Den Haag L. van Hylckama, Boulevard 156a, Roosendaal A. C. Jansen, Prof. Sproncklaan 43, Zeist Ed. Philippart-Reijns, Stuyvesantplein 46, Tilburg P. J. Sehilperoort, Vogelkersstraat 9, Den Haag Tevens werden de vijftig winnaars van een slof d «00 Lexington-sigaretten door de jury gekozen, die hun prijs krijgen toegezonden. De winnaar of winnares van de hoofdprijs'. wordt binnenkort in dit blad bekend gemaakt. De prijsvraag is hiermede dan beëindigd. Lexi dankt alle deelnemers. Al won u geen prijs, u hebt toch altijd nog uw AXEL. Het dochtertje van de fa milie Bakker in de Irenestraat is, toen haar moeder op de bovenverdieping was, op de aanrecht geklommen en in een teil heet water terecht gekomen. Op het gegil van het kind kwam de moe der onmiddellijk toegesneld en rolde het kind in een gangloper. Met ernstige brandwonden moest de kleine naar het ziekenhuis in Terneuzen worden ver voerd. De moeder kon, nadat zij was ver bonden, naar huis terugkeren. GOES. De door de afdeling Zee land van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen georganiseerde tentoonstelling „Het Zeeuwse volkssieraad", die in de Magdalenakerk te Goes wordt gehou den, zal op maandag 14 september a.s. des avonds om half acht door mevrouw L. Michaelis-Lastotsjkin Pelsky officieel worden geopend. Tot weger aan de weegbrug „De Nee- lendijk" bij het station te 's Gravenpol- der-'s Heer Abtskerke is benoemd de heer J. de Dreu te 's Gravenpolder. Advertentuin GOES. De heer G. Vermont te Hansweert heeft de bij hem in eigen dom zijnde woningen Oostwal 11 en 13 en Rozemarijnstraat 8 en 12 aan de ge meente Goes te koop aangeboden. In het kader van de in de toekomst nood zakelijke verbeteringen voor het gebied, begrensd door de Oostwal-Korte Nieuw- straat-St. Jacobstraat is aankoop van de woningen Oostwal 11 en 13 gewenst menen B. en W. Na aankoop van deze twee woningen zijn alle aan de Oostwal gebouwde woningen op een na eigen dom der gemeente. De woningen Rozemarijnstraat 8 en 12 zijn begrepen in het saneringsplan voor Goes-noord. Ter uitvoering van dit plan werd reeds herhaaldelijk door de i gemeenteraad tot aankoop van eigen- i dommen besloten. Mevrouw J. Verheule-Verhoeff heeft haar woning M. Smallegangebuurt 6 met het erfpachtsrecht van de grond. waarop deze woning is gebouwd aan de gemeente te koop aangeboden. In ver- VLISSINGEN Naar Wil ver-: De hoop in de Vhssmgse harten is dus band met de t.z.t. tot stand te brengennpmpn hppft dp p-emeente Vlissin- *'ee» aanzlenlyk aangegroeid. Zal het er sanering van het noordelijk stadsdeel is 1 nemen "eett ae .gemeente VllSSin m, toc l eens van gaan "komen? Het het gewenst, aldus B. en Wdat de ge- gen van de regering de principiële 1 wordt hoog tijd ook, want de huidige imecnte dit perceel in eigendom ver- fnp7eöoin„ gekregen welke deh"isv.eftmgvan het gemeentepersoneel krijgt. B en W. stellen de raad voor- t0eZe^ V; strookt met meer met de opvattingen tot aankoop van deze woningen te be- mogelijkheid inhoudt dat de rijks- die men heden ten dage koestert met sluiten. o-nerlkpnrine' voor de bouw van betrekking tot raadhuizen. Het Vlissingse goedkeuring vooi ue uouw van I stadhuis is bovendien ook wat excen- het nieuwe stadhuis in Vhssmgen iriseh kom ente liggen en voorts komt zeer snoedig tegemoet kan wor-;daar "Og bij, dat het gemeentelijk appa- 1 ij„t r, p_„ I raat bijkans geheel is ingesloten door den gezien. Het hangt voor een de Kon Mij De schelde". belangrijk deel van de beslissing: De plaats van hel nieuwe stadhuis is TccTMrtirv vaïl &et-college van gedeputeerde bijzonder gunstig. De Nieuwe Markt is lui raakte gisteravond" slaagf ojT'hltstaten af of deze bouw inderdaad immers het toekomstige - of eigenlijk Jaeobsstraal-Lepeistraat. Op korte termijn kan Worden aan- al net huidige centrum van Vlis- stevige klappen werden 0-pvnt 7nale men weet hepfl rjp.singen. üp het ogenblik is het nog een uitgedeeld. De onenigheid begon metf «■f™* me" vi,„inaen en open stuk terrein, waar markt wordt het uitwisselen van scnexhvoorden. Een gemeenteraad van Vlissingen en-, scholier van de zeevaartschool werd kele weken geleden voor de bouw gehouden en waal' °P geregelde tijden „blik" toegeroepen: waarop hij reageer- - i evenementen worden georganiseerd. de met de jongelui te begroeten als ,,no- :®n 'nnchtmg van het nieuwe Stad-, Watmeer de bouw van het stadhuis ItoM «St e„atd„ Z?iS!hu,1S' dat.°P de Nieuwe Markt wordt aangevangen> zai de lege plek, gevecht ontbiand. Tofin de poli 173] V(-4TT,ii7pn odm kvpHipf j tie ter plaatse verscheen, verspreidden,^ -„."ff" fKreaiei yfn die overigons een groot gat m de be- Ide jeugdige heethoofden, zich. IJ 4.o<S5.U00 beschikbaar gesteld, bouwing deed ontstaan, verdwijnen. JEUGDWEEK VAN 13 TOT 20 SEPTEMBER MIDDELBURG. Nadat zondag in de Nieuwe Kerk te Middelburg het win terwerk van de hervormde gemeente en in het bijzonder dat van de hervorm de jeugd is gestart, ontketenen nu ook de gereformeerde jeugdorganisaties ak- tiviteiten voor liet komende wintersei zoen. In de week van 13 tot 20 sep tember zullen deze aktiviteiten naar büiten treden. De jeugdweek wordt geopend met een jeugdzangdienst in de Noorderkerk op zondag 13 september. De aanvang van kruispunt Si. waarbij enkele stevige Schifting te Ovezande OVEZANDE. De plaatselijke socië teiten hielden een pvijsschieting, waar aan door 47 deelnemers werd deelgeno men. Onder de deelnemers bevonden zich ook enige Belgische schutters. De uitslag was als volgt: lste prijs: D. Hoondert. Willem Teil. 2de prijs A. de Jonge. Willem Teil. 3de prijs Jac. de Baar. Willem Teil. 4de prijs Jac. Korstanje. Spes Nostra. 5de prijs M. van Steenbergen. Willem Teil. j 6de prijs A. Rentmeester. Willem Teil,1 7de, 8ste. 9de en 10de prijs resp. P. Zuidhof, C C. Rentmeester, P. Rent meester. allen Willem Teil, 11de prijs C. Remijn. Zeelandia. 12de prijs F. van Riet. St. Nicolaas, 13de en 14de prijs resp. A. de Jonge Pzn. en M. de Jon ge. beiden Willem Teil, löde prijs P. Schreurs. Zeelandia. 16de prijs H. Koens. Spes Nostra, 17de prijs C. D. Raas, Wil lem Teil, 13de prijs R. Stevens. St. Nicolaas, 19de prijs J. Doene, Willem Teil en 20ste prijs P. Pantus, Zeelandia. deze dienst, waarin de drie plaatselijke predikanten ds. Van Til, ds. Ytsma en ds. Boonstra zullen voorgaan, is om kwart voor acht. Medewerking zal worden verleend door Janus Mondeel, zang, de heer Winkelhof, orgel, en de jeugdgroep van ONDA. Des maandags houdt de meisjesver eniging een propaganda-avond in het jeugdgebouw. Dinsdag is er een orgel concert in de Noorderkerk door Dirk Jansz. Zwart, die werken ten gehore zal brengen van wijlen zijn vader Jan Zwart, Handel en Bach. De toegang tot djt orgelconcert is vrij. Woensdag wordt een jeugdmiddag georganiseerd in het park Toorenvliedt voor acht- tot twaalf jarige clubleden van de g.j.o. Om vier uur zal begonnen worden. Donderdag avond om acht presenteert zich de g.j.v. in het jeugdgebouw. Vrijdag avond om kwart voor acht zal er in de Schouwburg een feestavond worden gegeven, tijdens welke ds. Spilker uit Utrecht als spreker zal optreden en een toneelstuk „De Egyptische dieven" door eigen krachten zal worden opge voerd. De jeugdpredikant ds. Boonstra zal de avond sluiten. Zaterdagmiddag komt de jeugd van 12 tot 16 jaar van de g.j.o. bij elkaar in het park Toorenvliedt. Aanvang half drie. Des avonds wordt een broodmaal tijd in het jeugdgebouw georganiseerd voor de ongeorganiseerde en gerefor meerde jeugd. Zondag 20 september houden de JV en de MV een propaganda avond (aan vang kwart voor acht) in het jeugdge bouw. waarbij o.rn. het onderwerp „no zems" aan de orde zal komen. Muziek voor burgemeester THOLEN. De harmonie „Concor dia" bracht de burgemeester zaterdag avond een serenade, ter gelegenheid van zijn 35-jarig ambtsjubileum. WISSENKERKE. De muziekveren: ging „Apollo" heeft haar 70-jarig be staan gevierd. Vrijdagavond wrd op c muziektent gespeeld, waarna burg meester J. van Halst namens de bui- gerij eenninstrument aanbood, terwijl ze terdagmiddag door alle muziekvernigin gen van Noord-Beveland een rondgan werd gemaakt door het met vlaggen e' poorten versierde dorp. Het avondprc gramma werd begonnen met een uitstc kend verzorgde demonstratie van he tamboer- en pijperkorps „Nicoleen" ui Kamperland. Daarna concerteerden alls muziekverenigingen, waaronder ook de accordeonclub W.I.K. en Animato. Ds feestelijkheden werden besloten met eer. indrukwekkend optreden van „Nicoleen" die met „Apollo" het begin van een grot fakkeloptocht vormde. Honderden men sen hebben van dit buitengewoon ge slaagde feest genoten. Ongeval te Kruiningen KRUININGEN. Tegen vier uur gi termiddag vond op de rijksweg bij f Eerste Vlietweg een aanrijding plaat waarbij de zevenjarige M. 1\ Hontmr uit Kruiningen ernstig werd gewon Enkele uren later is hij in het ziekei huis Oostwal te Goes overleden. De jongen, die over het naast de we gelegen rijwielpad fietste, wilde de we overstken, zeer waarschijnlijk om naa zijn moeder te gaan, die zich aan d overzijde van de weg op het land be vond. Bij het oversteken werd de knaap ge grepen door een personenauto, bestuurt door mevr. J. J. van Pint uit Amster dam. De jongen werd in een sloot naas de weg geworpen. Nadat dokter Alle wijn eerste hulp had verleend, werd he slachtoffer in de auto van de juist pas serende heer J. Beukelaar uit Tholen die onmiddellijk zijn diensten aanbood naar liet ziekenhuis vervoerd. Tegen ze: uur gisteravond is hij daar overleden AXEL. De centrale dienst van ge meentewerken heeft in het openbaai aanbesteed de reconstructie van de Emmastraat met bijbehorende werken. De hoogste inschrijver was de fa. J. en K. T. de Oude uit Biervliet, met 21.000 en de laagste aann.hedrijf M. P. Hol N.V. uit Hulst met 17.900,'De gun ning is nog aangehouden. VLISSINGEN. Met de bouw va: het Britannia-hotel kan op zeer kort termijn worden begonnen. Het werk b namelijk gegund aan de n.v. Dura': aannemingsmaatscha»—te Rotterdam, welk bedrijf het hotel voor 1 juni I960 gebrülksklaar moet hebben. De collecte voor het Kon, Wilhelmina- fonds heeft te Ovezande 32.75 opge bracht. De collecte voor d'e kankerbestrijding heeft in Arncmuiden 887 gulden opge bracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3