NEDERLAND KAN TABAK KOPEN 1 IN BREMEN WiUy B. gepakt AMERIKA STAAT PAL VOOR LAOS #/o«f/iu/// Gedupeerde maatschappijen hakken de knoop door: Demonstranten in Durban gedood Avondje-uit in Jutphaas Geen strijd op eigen bodem De Bilt: Zonnig; Drie vlegels in arrest KAREL DOORMAN* OP REDE VAN VLISSINGEN Dode door ongeluk met tractor PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Maandag 7 september 1959 Moeilijk Toegejuicht Zio verdei* pag. 5 Achttienduizendste schip op Nieuwe Waterweg Niet van gisteren in stad van morgen Zierikzee opende mosselseizoen Botersmokkel in Zeeuwsch Vlaanderen ANTWOORDJE Kamerleden bepleiten beperkte grafrechten Japan wil zelfde aantal walvissen vangen I Generaties keken toe 1 bij doopplechtigheid vv Margarine goedkoper Decors van ballet in zee verdwenen Eigen nieuwsdienst GRONINGEN. De Groningse poli tie heeft zaterdag een vijftien-, een zeventien- en een twintigjarige jon gen gearresteerd. Eerder in de week hadden de drie vlegels samen met kornuiten een 26-jarige man in de tuin achter zijn ouderlijk huis zwaar mishandeld. De 26-jarige bracht zijn vakantie door bij zijn ouders in Groningen. Uit de achterkamer zag hij hoe tien jon gens de tuin van de benedenburen binnendrongen en de appelboom plun derden. Hij ging naar beneden om de jongens weg te jagen. Die sloegen hem echter voor ze weggingen eerst een aantal kneuzingen en een gebro ken neus. JUTPHAAS. In dc nacht van zaterdag op zondag heeft de 21- jarige J. H. H. uit Jutphaas het oorlogsmonument in zijn woon plaats op de hoek van dc Ne- derrijnseweg en de VVilhclmina- straat van de sokkel getrokken. Het beeld, dat een vrouwenfiguur met duif voorstelde, is vernield. Met twee vrienden had H. de avond in een café doorgebracht. Zij hadden teveel gedronken en IV Advertentie VLISSINGEN. Het vlaggeschip van het smaldeel V der Kon. Marine Hr. Ms. vliegkampschip Karei Door man" ankerde zaterdagmorgen op de red;3 ^TO" Vlissmqen. Na "houd- en zomerverlof van de bemanning, dat in de. afgelopen maand augustus plaats ge vonden heeft is het schip thans bezig met opwerken" in verband met de aan- staande najaarsmanoeuvres. I Hr. Ms. Karei Doorman" vormt met haar 13.000 ton waterverplaatsing het grootste oorlogschip dat de Nederlandse zeemacht ooit bezeten heeft. In de na middag is het vliegkampschip via de Wielingen weer naar zee vertrokken. HAZtt-,FABRIEKEN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED HALSTEREN (ANP). De 27-jarige landbouwerszoon M. Bovee uit Halsteren is zaterdag na op het land met zijn i tractor te hebben gewerkt, dodelijk ver ongelukt. Door nog onbekende oorzaak j is B. met de tractor in een sloot gere den en onder het voertuig terecht geko- l men. Hoofdkantoor-, Goes, L. Vorststraat 90. Postbus 4 Giro 116666, telefoon 01100-2438: bij geen gehoor' Chef red. 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg. Korte Delft 50, tel. 01180-2009" bij geen gehoor: 01180-4604; Viissingen, Rembrandl 24* tel 01184-3224: Terneuzen, Nieuwstraal 38, tel. 01150-3189: Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991 Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREL'KER ZeeuwsGh Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwai'taal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 15e Jaargang no 4350 Zoals bekend voeren de Neder landse cultuurmaatschappijen op het ogenblik in Duitsland een proces tegen een Indonesisch-Duitse eom- Jbinatie die van door de Indonesische regering genaaste ondernemingen af komstige labak op de markt wil brengen. De maatschappijen doen op de tabak eigendomsrechten gelden, en j hebben een ieder die in Bremen aan de veiling zou deelnemen met beslag legging gedreigd. De veronderstelling lijkt echter gewet tigd. dat buitenlandse kopers buitenge woon moeilijk aan te pakken zullen zijn Het staat nl. in het geheel niet vast, dat de rechter in het buitenland zich met het i standpunt van de Nederlandse cultuur maatschappijen akkoord zal verklaren. Van de Nederlandse rechter kan daaren tegen veel eerder worden verwacht, dat hij de eigendomsrechten van de Deli- en Senembahmaatsehappij zal erkennen. Deze omstandigheid brengt de Neder landse tabakshandelaren en -verwerkers in een buitengewoon nadelige concurren tiepositie teil opzichte van hun buiten landse collega's. Het is daarom dat de Itwee maatschappijen de Nederlandse commercie en industrie hebben ontlast van de dreigende beslaglegging. Uiteraard is deze geste er geen van filantropie. De Deli- en Senembah maat- AMSTERDAM De N.V. Deli Maatschappijen en de NA7. Senembah maatschappij hebben de Nederlandse sigarenindustrie, tabakshandel en -makelaars de vrije hand gegeven om tabak te kopen op de veiling, die binnenkort te Bremen zal worden gehouden. Zij zullen geen beslag op de aangekochte partijen laten leggen. Tegenover de buitenlandse kopers van Deli- en Senembahtabak be houdt men zich echter alle recht voor. schappijen, die over de gisteren bekend gemaakte beslissing bijzonder lang heb ben overlegd, hebben er alle belang bij, dat de rust op de tabaksmarkt in Neder land, waar zij zich in de toekomst nog druk hopen te bewegen, niet door einde loze processen wordt verstoord. Bovendien is het niet opportuun dat de strijd, die zich voor het oog van de we reld tussen Indonesië en het Nederlandse bedrijfsleven heeft ontsponnen, eveneens voor het front van de wereld ten slotte op het vaderlandse erf zou worden uit gevochten. Wat er zal gebeuren indien de recht bank te Bremen in het geding om de eigendomsrechten een kort geding over bewaarstelling is ten nadele van Neder land uitgevallen de cultuurmaatschap pijen in het gelijk zal stellen, is moeilijk te bepalen. De Indonesisch-Duitse combi natie, die op de Bremense tabaksmarkt opereert, zou. zijnde de ontvanger van aan Nederlandse ondernemingen toeko mende bedragen, in rechten kunnen worden aangesproken. Of dat echter veel zal opleveren valt te betwijfelen. De Nederlandse tabakshandel juicht de beslissing van de tabaksmaatschappij er van harte toe. Zij dreigde langzamerharr in een dwangpositie te komen, want de Nederlandse sigarenfabrikanten waren aan het eind van hun voorraden. De eerste inschrijving van Indonesische tabak te Bremen wordt a.s. vrijdag a gehouden. Die dag worden ook de vijf duizend balen Sumatratabak, waarop de Nederlandse maatschappijen vergeefs beslag hebben willen laten leggen, ter inschrijving aangeboden. Van een onzer verslaggevers APELDOORN De beruchte Willy B. (30), de laatste van de vier uit de Arnhemse huizen van bewaring ontsnapte inbrekers, is in de nacht van zaterdag op zon dag in een villa aan de Een- drachtstraat in Apeldoorn gear resteerd. B. was de man die met een maat uit de koepelgevangenis in Arnhem ontsnapte. Het is aan de oplettendheid van de bedrijfswacht Dirk Beun van de N.V. Koninklijke papierfabriek Van Gelder en Zonen in Apel doorn te danken dat de beruchte inbreker, waarop dagenlang in het hele land is gejaagd, kon wor den gegrepen. Het muziekfestival in KIoetinge, dat zaterdag werd gehouden ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van Excelsior mag mede dank zij het fraaie weer bijzon der geslaagd heten. Behalve de jubile rende vereniging waren er de korpsen „Ons Genoegenuit NisseO.K.Kvan Wemeldinge, Advendouit Wol fa arts? dijk, Euterpeuit Heinkenszand, „O.K.K." te Borsele, Excelsioruit .s Heer Areuds- kerke en „Prinses Juliana" te Baarland, die reeds vanaf vroeg in de middag tot 's avonds tien uur hun schone klanken over het dorp uitstrooiden. Om half drie werd gestart in twee groepen voor de muzikale rondgang, na dat een uur te voren in Amicitiade besturen der deelnemende verenigingen en verdere genodigden officieel door het gemeentebestuur waren ontvangen. Na de muzikale rondgang werden de geschenken aangeboden aan „Excelsior" en waar kon dat beter gebeuren dan vanaf de tent, het domein van elk muziekkorps. Namens het gemeentebestuur iverd een medaillekast aangeboden, terwijl het jubi leumgeschenk van de burgerij bestond uit twee fraaie pauken benevens een gedenk boek. De concerten op de tent begonnen om vier uur, waarna om half negen, toen het drukker ïvas dan middags, het gezamen lijk concert begon van Excelsioren Euterpe", dat dit festival besloot. ROTTERDAM. -- Het Duitse ms. Charles Eckelmann is zaterdag ais het achttienduizendste schip in 1959 de Nieuwe Waterweg binnengelopen. Vorig jaar liep de achttienduizendste op 20 september binnen. De Charles Eckelmann kwam met een lading olie van Brake. Zij heeft ligplaats genomen in Pernis aan de installatie van Pakhuismeesteren. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. E en Belgische auto mobilist die dezer dagen in Rotter dam op een verboden plaats zijn auto had geparkeerd, vond bij zijn terugkeer het bekende briefje onder zijn ruitenwisser geklemd: op hei hoofdbureau van politie kon hij onder overlegging van het briefje plus drie rijksdaalders een straf vervolging voorkomen. De Belg had echter geen tijd om naar het bureau te gaan. Thuis schreef hij een briefje, waarin hij het giro nummer van de politie vroeg om aan zijn geldelijke verplichting te kunnen voldoen. fijntjes voegde hij daar aan toe: ..Uw stad van morgen heeft wel weinig parkeerplaats, maar misschien zal dat morgen meer zijn." De Belgische automobilist kreeg hei volgende briefje terug: ..Het door u gisteren in de stad van morgen op uw auto aangetroffen briefje kunt u vandaag als een waar schuwing beschouwen, hoewel dit uiteraard niet impliceert, dal de Rotterdamse politie morgen, bij herhaalde overtreding, van gisteren zal zijn". ZIERIKZEE. Ook Zierikzee heeft aandacht geschonken aan de opening van het, oester- en mosselseizoen. Za terdagmiddag werden tegen de ach tergrond van fraai versierde mossel- schepen aan de vissershaven volks* speen gehouden. Ook was er een zwem wedstrijd over 200 meter. Veel vermaak bracht gekostumeerd boegsprietlopen. Bij het zwemmen ging de eerste prijs voor dë dames naar Cora ^Visser Tweede werd Henny Stam, gevolgd door mëj. J. Schot als derde en mej. D. v. d. Zande als vierde. Een vijfde deelneemster viel uit. Bij de heren was de uitslag: 1. J. Fondse, 2. B. van Veldhoven, 3. A. Bouman, 4. R. Kloote, 5. Th. Willemse, 6. C. Saman. 7. A. v. d. Doe, 8. W. Stoutjesdijk, 9. W. v. Dijke. 10. A. V. Kramer, 11. Joh. Schot. Het boegspriet lopen was bijna geheel schottenwerk: 1. B. Schot, 2. C. Schot, 3. Ch. Schot, 4. G. Kristalijn. Vrijdagavond werd een optocht door dé stad gehouden, waarin twee praalwa gens meereden. De beide gymnastiek verenigingen liepen mee. Het geheel werd voorafgegaan door Kunst en Eer". Na afloop van de optocht was er gelegenheid op het Luitje voor wei nig geld Zeeuwse mosselen te eten. TERNEUZEN. Ambtenaren van de Centrale Velddienst, post Axel, hebben onder de gemeente Koewacht de hand gelegd op een grote personenauto, waar in ongemeer duizend kg roomboter was. Deze was kennelijk bestemd om naar Bel gië te worden gesmokkeld. Auto en boter vertegenwoordigen een waarde van 6000 gulden. Op de spoorlijn tussen Berehem en Ravenstein zijn zaterdag twee wegwer kers door een trein gegrepen. Een hun ner. de heer Laarakker uit Scliaik. werd gedood. De ander, de heer Hebink uit Rotterdam, werd ernstig gewond. Aan de twee-jaarlijkse zeil wedstrijden Rotterdam-Hoek van Holland vice-versa, uitgeschre ven door de Koninklijke roei- en zeilvereniging De Maas te Rot terdam, werd ook ditmaal weer door verscheidene buitenlanders deelgenomen. De zeilers troffen zondag prachtig zeilweer en met bolstaande ballonfokken passeer den zij op de Maas voor Rotter dam de Euromast. Eigen nieuwsdienst DURBAN In de inheemse wijk van Durban, Cato Manor, heeft de politie dit weekeinde het vuur ge opend op een menigte demonstran ten; twee inheemsen werden hierbij gedood. Deze schietpartij volgde op een aan val van de demonstranten op een politiepatrouille, die zeven kleurlingen had gearresteerd wegens overtreding van de drankwet. Volgens de politie is de toestand na dit incident „rustig, maar gespannen"; in de gehele wijk staan agenten op wacht met stenguns, geweren en revolvers. Eerder op de dag was een gemeen tebus door Afrikaanse vrouwen met stenen bekogeld. Fel protest Blanke studenten van de universi- •eit van Natal hebben, als protest te gen de apartheid-politiek van de re gering, premier Hendrik Ver woerd een ontvangst bereid die waarschijnlijk de vijandigste is die ooit een Zuidafri- kaanse minister ten deel is gevallen. Verwoerd was in Pietermaritzburg >m de verkiezingscampagne van zijn nationalistische partij te openen. De Mudenten begroetten hem met geloei: .Hitler. Himmler, Hendrik!" Zij wis ten de zaal binnen te dringen waar de eerste minister een toespraak zou houden, en brachten daar een doods kist binnen met het woord „vrijheid". Jongemannen, die het partij-insigne van de nationalistische partij droegen, wierpen een der studenten op de grond en betimmerden hem toen met hun vuisten. Hierna ontstond een al gemeen gevecht, waarbij met traangas- bommen werd gegooid. Iemand zette het brandwaarschuwinssysteem in DE ZÜIDAFRIKAANSE vereni ging in Zweden heeft het week blad „Se" een brief gezonden, waar in de Zweedse pers beschuldigd wordt van een „hetze" tegen Zuid- Afrika. De apartheidspolitiek van Zuid-Afrika zou in werkelijkheid niet zo erg zijn, de regering zou juist het belang van de kleurlingen op het oog hebben. Aan het slot van de brief stond: „Zo is bijvoorbeeld de krotten wijk van Johannesburg, Sophia town, geheel ontruimd. De bewo ners wonen nu in een „kleurlingen lokasie", waar zü in betere huizci wonen dan voorheen en minde z huur betalen." f Het Zweedse blad drukte dc vri lange brief in zyn geheel af, me dc bondige kommentaar: „Als men voor zijn hond eer nieuw hok bouwt, wil dat nog niet zeggen dat men bereid is hem als een gelijke te beschouwen." werking, een ander besproeide de me nigte met een waterslang. Het duurde een half uur voor de politie de zaal kon ontruimen. Meer blanken In Ermeio. in oost-Transvaal, heeft de leider van de Verenigde Partij, sir de Villiers Graaf, verklaard dat zijn oartij, die in de oppositie is, het blan ke overwicht wil versterken door im migratie. Met financiële steun van de regering zou door blanke immigratie de bevolking jaarlijks met één procent vergroot moeten worden, zodat tegen het einde van deze eeuw de blanke bevolking vijftien miljoen zou be dragen. Er zijn op het' ogenblik drie miljoen blanken in Zuid-Afrika. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. In de vorm van een wetsontwerp heeft de commissie tot herziening van de wet op de lijkbezor ging de minister van binnenlandse zaken van advies gediend. Na de onlangs tot stand gekomen wijzigingen van de oude wet, biedt het advies met betrekking tot de crematie geen nieuwe gezichts punten. De commissie beveelt wel aan het tegengaan van het vestigen van eeuwig durende grafrechten, daar die een be lemmering voor de stadsontwikkeling kunnen vormen. Na 30 jaar, aldus het ontwerp, zal het bestuur van de begraaf plaats zich om de tien jaar het recht kunnen voorbehouden de grafrechten te verlengen. Het ontwerp heeft hoofdzakelijk de bedoeling de bestaande bepalingen in zake de lijkbezorging in een nieuwe en overzichtelijker vorm te gieten. Princi piële wijzigingen stelt de commissie der halve niet voor. OSLO (Reuter) In een nota. die door de Japanse regering aan de Noorse werd gericht, wordt meegedeeld, dat de Japanse expedities voor de walvisvangst het voornemen hebben dit seizoen het zelfde aantal blauwe-walviscenheden te vangen als verleden jaar. De nota, die een antwoord is op een onlangs door Noorwegen tot de Jaoansc regering ge richte vraag. zegt. dat het besluit van de Japanse walvisvangst-maatschappijen door de Japanse regering onderzocht zal worden. MONNIKENDAM. In de Neder- landse herv. kerk van Monnikendam werd gisteren een bijzondere doop plechtigheid gehouden. Bij de doop van de op 10 maart geboren Dirk Ooster- baan waren vijf familieleden aanwezig die even zoveel generaties vertegen woordigden. Behalve de dopeling wa ren dat de 23-jarige vader Dirk Oos- lerbaan, de 42-jarige grootmoeder Hi- legonda Oosterbaan-Visser, de 66-jarige overgrootmoeder S. Visser-Schaap en de tachtigjarige betovergrootmoeder H,Vis ser-Boot. O Het K.N.M.I. jn De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Droog, overwe gend zonnig en vrij warm weer met een zwakke tot matige noord oostelijke wind. MIESJE: Nooit meer geloof ik die praatjes over het Holland se weer! 8 SEPTEMBER: zon op 6.01. zon onder 19.14; maan op 12.35, maan onder 22.06. Van onze correspondent WASHINGTON De Amerikaanse regering wenst de communistische bedreiging van Laos te beschouwen als ten minste even gevaarlijk als de crisis van vorig jaar toen Quemoy en Matsoe met een invasie werden be dreigd. Zij zal, om te beginnen met diplomatieke middelen, en wanneer die mochten falen, ook met militaire, doen wat zij kan om het kleine land te behoeden voor het communistische gevaar. De redenering in Washington is dat detische tegenhanger van dc Navol zijn de val van Laos een gevoelige slag zou be- Verenigde Staten, Groot-Biitannie. rrank tekenen voor de Zuidoostaziatische ver-rijk, Australië, Nieuw-Zeeland, Siam en dragsorganisatie. daar het land een de Philippijnen. De Verenigde onmisbare schakel vormt in de keten die, bezitten een vrij grote macht i om de communistische landen is gelegd, gebied van de Seato, in totaal bijna drie- Waar nemers I duizend vliegtuigen, enige tientallen oor logsschepen en enkele afdelingen mari niers met tanks en artillerie. De Verenigde Staten en Groot-Britannië machtsmMdetaiPni^r'betoeven te zijn overeengekomengemeenschappelijkd gebruikt. Men speculeert erop op te treden in de Verenigde Naties en gelukken het voorstel tol het men mag verwachten dat Frankrijk zich waarnemers aangenomen te bij hen zal voegen wanneer de kwestie d d Sowjetunie in de vandaag m de Veiligheidsraad wordt be- *rl^4eidsraad van haar recht van veto handeld. Voorlopig zullen Amerika en d vooravond van Engeland proberen door te drijven dat grb™ er met zo weinig mogelijk vertraging dntrfi= n wi ™t. zou doen dat dc waarnemers van de Verenigde Nfties^tdeSo™]eUimeiets zullen worden gezonden om rapport uitnnw>n te brengen over de omvang van de com- munislische opmars in Laos. «el echter is de Amerikaanse regering De Westelijke mogendheden hopen dat vastbesloten om Laos niet in communis- het zenden van een neutrale commissie tische handen te laten vallen, ook al zou van onderzoek de belangstelling van de het gebruiken van geweld daardoor wereld zodanig zal demonstreren dat de onvermijdelijk worden. Grote wapen- communisten hun aanvallen die nu nog zendingen zijn naar Laos onderweg en slechts afgelegen dorpen en steden be- meer zal volgen, dreigen, zullen staken. De regering van Laos heeft laten weten t 1JCCH dat zij wanneer de Verenigde Naties De landen die lid zijn van de Seato niet onmiddellijk handelen een direct zullen deze week naar alle waarschijn- beroep zal doen op de Seato de Zuid- Ikheid enige malen overleg plegen over oostaziatische verdragsorganisatie, of op do toestand zeker wanneer de behan- de Verenigde Staten om militaire hulp delingdoordeVeiligheidsraad tot teleur- te bieden sieiiing tou lemen. Leden van dove organisatie (de Azia- Van de strlJd ,n Laos is °P het ogen- van de/!e organisatie oe nz a weinig bekend De communistische rebellen zijn een kleine honderd kilo- \_T meter in Laos doorgedrongen on het nnryitfpr 1 V schijnt dat de regeringstroepen niet in uui /jillt I staat zijh hen tegen te houden. UTRECHT (ANP) - De verbonds- •aad van het Christelijk nationaal vak- .•rbond zal op de algemene vergade- ng van 21 september voorstellen de »j;d';ge v'ce-voorzitter van het C.N.V.. jc heer H. G. van Mastrigt, in de plaits van de heer M. Ruppert te be noemen tol voorzitter. De heer Ruppert is onlangs benoemd tot lid van Raad van State. DEN HAAG De meeste soorten margarine, die tot nu toe veertig cent per pakje kostten, zijn van vandaag af een cent per pakje goedkoper. De de prijsverlaging geldt alleen voor marga- rincmerken van fabrikanten. EDINBURGH (A.P.) —Het Ameri-1 kaanse Jerome Robbins Ballet, dat van-I avond in het festival van Edinburgh op treedt. zal het zonder decors en cos-j tuums moeten doen: een vrachtvliegtuig dat de requisieten van het ballet ver voerde is gisteren bij de kust van Cor sica in zee gestort en gezonken. De be manning is door een schip opgepikt. Negen van de 38 leden van het ballet zijn al hun bezittingen kwijt geraakt. Robbins heeft beloofd dat de voorstel ling in ieder geval door zal gaan; hij i zal echter vóór het doek opgaat een kleine toespraak houden en het publiek uitleggen dat de aankleding van het bal let door dit ongeluk geheel geïmprovi seerd moest worden. I gingen allerlei baldadigheden uit halen. Zo trapten zij enige beba- keningstonnen en -lichten weg bij een opgebroken weggedeelte. Aan de rijkspolitie heeft H. ver klaard dat hij dacht dat het mo nument, waarbij jaarlijks de do denherdenking wordt gehouden, vaster op de sokkel stond. Hij was er aan gaan rukken en toen het beeld begon te wankelen had hij het niet meer kunnen houden.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1