pannen HUID EN HAAR VERPAKTE HUIZEN UIT EEN WINKEL Nieuwtjes van de week Dick Simonis ontwierp ook nieuw besteken handig kleutercouvert een warme zomer meer aandacht voor Huizenboten en villa s... alles van plastic Schacht weer in Indonesië Pag. 9 Werkverzuim door verkeersongelukken Stagnatie wegverkeer bij de Moerdijkbrug „Graancontract" voor Amsterdam correct Aan alle maagden en weegschalen LOJ matrassen V. g-g-v.! Na Voorschot premie bij waterdichte woning Door hijsarm van takelwagen gedood Zaterdag 5 september 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD GOUD voor goede door Rita Beukman ZEIST Als het jonge gezin Simonis in Zeist aan tafel zit let vader Dick ongemerkt want het is zijn tweede natuur her haaldelijk op de eetgewoonten van zijn vrouw en twee aardige dochtertjes. Niet om, zoals autoritaire vaders vroeger deden, als maar opvoedende aanmerkingen te maken, maar eenvoudig om de eettechniek in de praktijk te bestuderen. Dick Simonis is na melijk een bekende Nederlandse industriële vormgever, die zich vooral op het ontwerpen van tafelcouverts heeft toegelegd. EN op het ontwerpen van pannen, waarin hij pas heel bijzondere re sultaten heeft bereikt. Het nieuwe type Zilmetapannen dat hij voor de Gerofabrieken ontwikkelde, is zo juist met het Gouden Kenteken, het Brusselse Signe d'Or bekroond. Het in België gevestigde instituut ter bevordering van de industriële schepping kent dit Signe d'Or van tijd tot tijd toe aan opmerkelijke voorbeelden van goede vormgeving in de Beneluxlanden. Le signe d'or EEN internationale jury van voor aanstaande deskundigen, onder auspi ciën van het Belgische ministerie van economische zaken samengesteld, on derwerpt de produkten die eventueel voor deze belangrijke onderscheiding in aanmerking komen, aan een stren ge controle. Er wordt daarbij bijvoor beeld gelet op een goede aanpassing van de vorm bij de functie, op tech nische voortreffelijkheid wat de uit voering aangaat, op lijn, kleur enzo voorts en ook op de prijs. De nieuwe Nederlandse pannen ble ken aan alle normen te voldoen, om voortaan met dat Gouden Kenteken voorzien hun weg naar de keuken van de huisvrouw af te leggen. Door hun praktische eigenschappen en fraaie vorm zijn ze daarvoor zeker een aan winst. Die pannen zijn namelijk in Zil- meta uitgevoerd en dat zilverwitte tot in de kern vlekvrije metaal is door grote hardheid zo goed als onverslijt baar. Het wordt zelfs door azijn of so da niet aangetast en afsplinteren in het gebruik is onmogelijk. Als serveer-kookpannen is de nieu we set ontworpen. Het zijn dus pan nen die fraai genoeg zijn om ook op tafel te gebruiken, wat vooral aan de zeer doordachte vormgeving is te dan ken. Die weloverwogen vormgeving brengt echter niet alleen voor het oog maar ook voor het gebruik vele aan gename eigenschappen met zich mee. Dat werd ons duidelijk toen mevrouw Simonis in de keuken van haar bun galow de door haar man ontworpen pannen demonstreerde. Toen wij het tuinpad opkwamen zagen wij de nieu we met goud bekroonde set al in een lange rij boven het aanrecht staan pronken: Praktisch en duurzaam VOOR een goed onderhoud is het veelal voldoende de pannen met een zeepsopje af te wassen en goed te dro gen, zegt mevrouw Simonis. Het nare pannenschuren, dat zo'n tijdrovend be sluit van de afwas is, wordt daardoor voorkomen. De pannen hebben geen lastige randen die moeilijk schoon te houden zijn en door de bijzondere eigenschappen, van het metaal blijven de gerechten er lang warm in. Naast de fraaie, functionele vorm zijn het vooral ook de met zorg op praktisch nut afgestemde details, die voor deze Nederlandse pannen het Signe d'Or veroverden. Neem bijvoorbeeld de oren, uiaar- van het brede gedeelte waarop of waartegen bij het aanpakken de vingers rusten, zo ver van de pan- Dick Simonis grondig bestudeerd, voor dit nieuwe Nederlandse couvert in Zil- duro tot stand kwam. De sierlijke vorm is harmonisch voortgekomen uit een streven naar makkelijk gebruik, het goed voldoen aan de functie. Een mes met een kort snijvlak behoort tot dit bestek, een model waarmede men ook in ons land nu meer vertrouwd raakt Let u er maar eens op, wanneer u een nor maal mes hanteert gebruikt u al etend maar één derde van het lange snijvlak. Deze nieuwe messen heb ben een min of meer driehoekig lemmet, terwijl het lange, ranke heft makkelijker in de hand ligt. Potten kijken doet Dick Simonis hier voor zijn beroep, want hij is verder allerminst een pottenkijker. In de keuken van zijn bungalow werden ons de nieuwe Nederland se pannen waaraan het Gouden Keurmerk is toegekend, gedemon streerd door de ontwerper als de technische deskundige en door zijn echtgenote als huisvrouw. EINDHOVEN (A.N.P.) Van begin 1951 tot eind 1958 gingen'bij Philips te Eindhoven 58.000 werkdagen verloren door verkeersongelukken waarbij em ployés van dit bedrijf betrokken waren. In die periode kwamen achttien van de 4.122 daarbij betrokken werknemers om het leven en werden er 184 zwaar gewond. De meeste en ernstigste onge lukken deden zich voor onder de wiel rijders en de bromfietsers. DEN HAAG, Op en bij de Moerdijk- brug en op de weg Moerdijk-Brea'a wordt het verkeer tijdelijk over één baan geleid wegens reparatiewerk. Aangezien de versmallingen vooral in het week einde (bloemencorso Zundert) opstop pingen en vertragingen kunnen veroor zaken, wordt het verkeer tussen Brabant en het noorden vice versa aangeraden zoveel mogelijk a'e route via Zaltbom- mel en Den Bosch te kiezen. wand is verwijderd, dat men ook bij een zware inhoud geen kans loopt de vingers te branden. Op het voorkomen daarvan is eveneens de vorm van de knop van de deksels afgestemd. In een uitvoering voor gebruik op gas en in een type met een extra dikke, vlakke bodem voor elektrisch koken, worden deze modellen gebracht. Het best komt de lijn tot haar recht in de uitvoering met hoge deksel, die het model ranker maakt. In kleine keukens wil men pannen echter ook graag kunnen stapelen, waarvoor modellen met verzonken deksel worden gemaakt. Ook nieuw bestek TOEN de serveerpannen in de bun galow van Dick Simonis op de gedek te tafel verschenen, viel ons oog da delijk op het sierlijke bestek naast de borden. Dat werd bij de Gero naar het nieuwste ontwerp van Dick Simo nis op het gebied van couverts ver vaardigd. Messen, vorken en lepels behoorden jarenlang tot het soort tra ditionele produkten, waarvoor men be paalde vormen als vanzelfsprekend aannam. Dat er op dit gebied echter ook heel wat te verbeteren was bleek, toen voornamelijk in de Scandinavische landen knappe ontwerpers nieuwe mo dellen uitbrachten. Die kwamen niet zo maar tot stand uit de behoefte het nu eens heel anders te doen, maar werden bewust op de hedendaagse eet gewoonten afgestemd. Die eetgewoonten werden ook door Simonis is de eerste, die het nieuwe kindercouvert al gebruikt. Een model dat past bij mollige kinderhandjes en waarmee de kleintjes vanzelf goede tafelmanieren leren. Sierlijk nieuw bestek, op heden daagse eetgewoonten afgestemd. Vroeger gebruikte men de vork meestal op de rugzijde, tegenwoor dig echter steeds meer aan de boven kant. Korte tanden hebben de nieuwe Zilduro vorken daarom, terwijl het daarachter liggende vlak even is uitgehold als een lepel, zodat bij het gebruik het voedsel niet door de tanden kan vallen. Voor kinderen HET lijkt allemaal zo vanzelfspre kend die veranderingen op de heden daagse eetgewoonten afgestemd. Een industriële ontwerper moet zich ech ter in samenwerking met de techni sche staf van de industrie die de uit voering ter hand gaat nemen, lang met experimenten bezighouden om uiteindelijk tot de beste vorm te ko men. Hoe zijn twee dochtertjes van vier en zes jaar eten moet Dick Simo nis wel heel grondig hebben bestu deerd, toen hij met het ontwerpen van een speciaal couvert voor kleuters be zig was. Dat nieuwe kleutercouvert zal op de Jaarbeurs voor het eerst worden getoond. Het is een mollig, kinderlijk mo del, afgestemd op de bewegingen die de kleuter maakt met de holle hand, als het bijvoorbeeld zand schept. Kin deren doen de groteren graag na aan tafel en dat kunnen zij met dit nieu we bestek, waarbij het schuivertje bij voorbeeld door een soort kleutermes je is vervangen. De lepel is vrij breed naar de bak toe en de vork heeft heel korte tan den, die in een soort lepelvorm uit lopen, wat knoeien voorkomt. Niet door eindeloze vermaningen maar doordat zij dit speciaal voor hen ont worpen bestek vanzelf goed hanteren, kunnen de kleintjes zo al jong goede tafelmanieren leren. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. In antwoord op een desbetreffende vraag van het Tweede kamerlid W. P. G. Assman (kath. v.) heeft de minister van economische za ken drs. J. W. de Pous verklaard dat het contract van de gemeente Amster dam met de Panamese onderneming Tradax intemacional s.a. verenigbaar is met het landelijke industrialisatiebe leid. De betekenis, aldus a'e minister, ligt in het stimuleren van het Amsterdamse havenverkeer hetgeen niet in strijd- is met een gezonde onderlinge verhouding tussen de havens van Nederland. Am sterdam heeft zic-h tegenover Tradax verbonden binnen een bepaalde termijn een opslag- en overslaginstallatie te bouwen en deze vijftig jaar ter beschik king van een nieuw opgerichte Interna tionale graanoverslag maatschappij Am sterdam n.v. te houden, in het kapitaal waarvan de gemeente deelneemt. Voorts heeft de gemeente gegaran deerd, dat deze n.v. haar met Tradax gesloten overeenkomst voor de verwer king van door Tradax aan te voeren graan zal nakomen en dat de gemeente gedurende vijftig jaar niet in enige soort gelijke onó'erneming zal deelnemen. Bij nauwkeurige bestudering hebben de ministers wel aanleiding gevonden, na een gemeenschappelijke bespreking met de burgemeester van Amsterdam en de voorzitter van het college van Ge deputeerde Staten in de provincie Noordholland, een wijziging in het com plex van garanties voor te stellen. Par tijen hebben deze wijziging daarna aan gebracht. Advertentie 't Is een kwestie van kannen Want wie wil kan lekker koken. Als U tenminste Maizena Duryea gebruikt - het ideale bindmiddel voor groenten, soepen en sausen. Gaat u op reis dan kunt u nu uw eigen waslijn meenemen, bijvoorbeeld om kousen, no-iron overhemden en nylon blouses die een sopje nodig heb ben, te drogen te hangen. Die lijn is van elastisch koord vervaardigd, waar door het gebruik van knijpers over bodig wordt. Door het koord even terug te draaien kan men de punten uan het -wasgoed er namelijk eenvou dig tussen klemmen. Na gebruik wordt de lijn in elkaar gerold en in een plastic etui opgeborgen. Meer nuttige bergruimte in kasten kan men verkrijgen, door onder de schappen laden aan te brengen. Die laden zijn van plastic vervaardigd en met een bijpassende rail tegen een heel redelijke prijs in de handel. Men kan er vooral kleingoed in op bergen. In de servieskast bijvoorbeeld lepels, messen, vorken, servetten, en zovoort. In de linnenkast zouden on der andere kousen, sokken, zakdoeken en toiletartikelen een plaatsje in zo'n plastic schuifla kunnen vinden. In een nieuw model is de oude, vertrouwde thermosfles nu ook ge schikt, om vaste spijzen gedurende een half etmaal koud. of warm te be waren. Thermo-spijsfles heet die nieuwe uitvoering, die breder is en niet wordt gesloten door een schroef- dop met drinkbeker. De fles is van een leren draagriem voorzien en kan zo makkelijk worden meegenomen. Smaakvol met de hand beschilderd Deens en Zweeds aardewerk prijkt ook in ons land in menig modern interieur op tafel, wanneer deze voor de maaltijden is gedekt. Een sieraad voor de keuken zijn de kleine kruiden potjes en de grotere voorraadpotten van dit materiaal vervaardigd. Welke specerijen of andere ingrediënten in een bepaald potje horen, staat in het Zweeds te lezen op deze smaakvolle, artistieke gebruiksvoorwerpen, die door een deksel van donker teakhout worden bekroond. Even een briefkaartje en u hoort van ons, waar deze nieuwtjes te vin den zijn. Advertentie Let op 1 Als uw eerste voornaam Olga is en als u bovendien geboren bent onder het teken van de maagd of de weegschaal, doch in ieder geval in de maand september schrijf dan nog heden aan de N.V. LEIDSE MATRASSENFABRIEKEN Afd. 11, Postbus 16, Leiden en u krijgt een charmante ver jaardagssurprise! Opgeven per briefkaart: naam, voornamen, geboortedatum, adres. Na drie maanden volop zonne schijn kan wellicht geen enkele Ne derlandse vrouw ontkennen, even veel of zelfs meer gebronsd te zijn, dan na welke zonnige vakantie buiten onze grenzen ook. Zonder de voortdurende invloed van de zon, die nu snel aan kracht verliest, gaat echter zelfs het meest ge bronsde velletje in het najaar weer even snel in kleur achteruit. Niet alleen onze teint, maar ook de Van onze Haagse redactie DEN HAAG. In afwijking van de bestaande regeling kan thans een voor schot op een toegekende rijkspremie worden verstrekt, wanneer d'e in aan bouw zijnde woningen waterdicht zijn en met stukadoorwerk kan worden begon nen. Tot nu toe werd het voorschot eerst gegeven wanneer de woningen water en glasdicht waren. Minister Van Aartsen heeft deze wij ziging aan de gemeentebesturen meege deeld. Het voorschot bedraagt de helft van de toegekende premie en moet bij de gemeentebesturen worden aange vraagd. VLISSINGEN. Uit de moderne stad Rotterdam komt architect Wim Pijpers en hij denkt modern in moderne materialen. Als bouwer van pre-fab huizen in een lichte steensoort, onder andere voor Australië bestemd, kreeg plastic hem vier jaar geleden op een tentoonstelling van kunststoffen in Hannover in de ban. Hij rustte niet voor hij dat nog veel lichtere materiaal, voor het bouwen van huisjes en huizen kon gaan gebruiken. Madame Migeotte uit Antwerpen deelde als hoofd van een handel in bouwmaterialen en directrice van een plasticfabriek, dat enthousiasme. Zij werkte mee aan de experimenten, die nu na vier jaar het eerste be taalbare plastic huis als resultaat hebben. De sensationele woning van plastic die nu al weer enige jaren geleden in Frankrijk werd gebouwd en o.a. op de Damesbeurs in de Haagse Houtrusthallen veel belang stelling trok, kostte 850.000 gulden. Geen bedrag dat men zo maar voor een huis uitgeeft en daarom is het in dat geval ook bij een experiment gebleven. Madame Migeotte De resultaten die de heer Pijpers en mevrouw Migeotte bereikten, heb ben echter reeds in vele landen de be langstelling van woningzoekenden ge wekt en bestellingen opgeleverd. Er zijn al enkele van deze in Ne derland vervaardigde plastic huizen in België geplaatst en het eerste op va derlandse bodem zal nog dit jaar in Krimpen aan de IJssel worden opge trokken. Die plastic huizen worden in Vlissin- gen gebouwd, waar op het industrie terrein aan de Edisonweg voor de pro ductie ervan een fabriekshal in ge bruik is genomen. In die hal troffen wij vele ijverige plasticbewerkers aan, want Wim Pijpers en Gabriëlle Mi geotte zijn vol enthousiasme voor hun experimenten en zij weten dat op heel hun omgeving over te dragen. Men is in Vlisslngen nu druk bezig met het bouwen van het plastic huis, dat op de Femina, beurs voor mode en huishouding, die op 11 september aanstaande in de Ahoy' hal wordt geopend, een van de belangrijkste at tracties zal zijn. Daar kan het publiek met deze Nederlandse woongelegen heid van plastic voor het eerst nader kennismaken. Die plastic woning is in de stijl van een bungalow uitgevoerd, doch voor permanente bewoning even eens geschikt. Het huis, berekend op een gezin met enkele kinderen, ziet er vriendelijk en comfortabel uit, met grote ramen, een overdekt terrasje aan de voorzijde en een aangebouwde garage. De prijs ligt beneden de tien duizend gulden, compleet met olie- stookkachel, lichtinstallatie en enige electrische ventilatoren. Voor gezin Het bevat een hal, een zitkamer van 4.50 x 5 meter, een keuken en twee slaapkamers. In de gang tussen de slaapkamers is een toilet en een douchecel ingericht. Rechts naast de ingang bevindt zich de aangebouwde garage. De grote ramen aan de voor zijde zijn, zoals bij auto's, tochtvrij in gummi gevat. In de keuken zijn onder de goot steen van gewapend polyester, inplaats van kasten handige dienwagentjes op wielen aangebracht, die men door het hele huis heen kan gebruiken. Tussen keuken en hal bevindt zich een sand- wich-deur van doorzichtig polyester, en tussen de hal en de zitkamer een verschuifbare wand van plastidor opaal, zodat de hal ook bij de woon kamer kan worden getrokken. De voor delen van zo'n plastic huis zijn mak kelijke verplaatsbaarheid, lichtheid en makkelijk onderhoud, zegt de heer Pijpers. De binnen- en buitenwanden zijn bijvoorbeeld door en door ge kleurd, zodat er nooit meer een schil der aan te pas hoeft te komen. Een huis van plastic, velen zullen aan dat idee moeten wennen. Men stelt zich meestal voor dat zo'n huis is vervaardigd van een dun laagje plastic, zoals bijvoorbeeld de afwas- bak die mep in de keuken gebruikt of het kroesje waaruit men de baby laat drinken, zegt de ontwerper. Voor Doe-het-zelf Cabaroll is de naam van dit plastic huis, dat in november ook in doe-het- zelf bouwpakketten zal worden uitge bracht. Zo'n woning zou men dan ge woon in een warenhuis kunnen ko pen, zegt architect Pijpers. De prijs, zonder oliestook, zal 7.500 zijn, met deskundige adviezen voor het zelf op bouwen. Dat doe-het-zelf bouwpakket voor een plastic huis zal verpakt worden in een kist van plastic, die na de bouw de complete garage vormt. Zo verpakt in die stevige garage-kisten zou men dergelijke huizenpakketten in onderontwikkelde gebieden zelfs uit een vliegtuig kunnen „droppen", zegt de ontwerper. De Plavaca Plastic, plastic, men is in Vlissin- gen al weer met vele nieuwe plan nen bezig, voor de toepassing van dit materiaal bij het scheppen van woon ruimte. De Plavaca is daar onder andere het resultaat van. Zo'n Plavaca is een cir kelvormig woondorpje, aldus Wim Pij pers, geschikt als bungalowpark of als woongelegenheid voor studenten bijvoorbeeld. Het kan op een terrein van 40 x 40 meter worden opgetrok ken en is eveneens uit plastic ge maakt. Twintig flatjes met een zit-slaapka- mer, een keuken en een douche be vat het, naast een woonruimte voor de concierge of eigenaar en een re creatiezaal. Elke wooneenheid heeft een overdekt terras, dat uitloopt op een cirkelvormig zwembad in het mid den van dit woondorpje. Plastic boothuizen Het nieuwste plan-in-plastic dat men in Vlissingen aan het uitwerken is, is de woonboot, zoals die, uit hout en metaal vervaardigd, in Amerika nu zoveel opgang maakt. Zo'n house-boat" is een complete bungalow op drijvers, met buitenboord motoren toegerust. Van plastic en op plastic drijvers gemonteerd, gaat men die varende hui zen in Vlissingen maken. Die drijven de plastic huisboot zal sterk genoeg zijn om er ook de auto op mee te nemen. Het geheel heeft slechts een diepgang van circa 40 cm en zal in plastic uitgevoerd, zonder de motoren, 12.000 kosten. Voordeliger doe-het- zelf pakketten brengt men in de toe komst ook daarvoor uit. conditie van de huid levert na een warme zomer als deze, nog wel eens problemen op. In de Nederlandse sa lon van Elizabeth Arden verzamelden wij een aantal nuttige adviezen, voor een doelmatige nazomerse huidverzor ging en de nieuwe make-up voor de winter. Slechts bij een heel jonge, frisse huid blijft de warme bronskleur tot diep in de winter bewaard, vertelde men ons en dan alleen nog wanneer deze regelmatig met een goede voe dende nachtcrème wordt behandeld. De kleur van een niet meer zo piepjonge huid kan door een behan deling in een schoonheidssalon met een anti-brown masker, worden aan gepast aan het veel mattere licht, waarvoor de felle zomerzon in de herfst heeft moeten plaats maken. Zo'n masker waardoor de teint wordt opgebleekt, werkt tevens verfrissend en stimuleert de bloedsomloop. VOCHT EN VET Wanneer men thuis zelf een vaal wordende bruine huid na de zomer weer een fris uiterlijk wil geven, kan men daarvoor beter een minder ster ke, blekende crème kiezen. In alle goe de schoonheidssalons zijn deze crème soorten voorhanden. Na het opbren gen van zo'n preparaat, dat slechts korte tijd mag inwerken, kan via een masker weer voldoende vocht en vet aan de uitgedroogde, strakke huid worden toegevoegd. Eventueel kan op die manier ook het velletje van armen en benen wor den gebleekt, wanneer een te bruine, dikwijls vale tint, niet past bij de herfstkleuren die voor de" mode toon aangevend zijn. ROZE TINTEN Naast deze verandering van huids kleur, wordt ook de make-up in het najaar weer belangrijk. De luchtige, vloeibare poederbasis, die men 's zo mers dikwijls helemaal niet aan brengt, krijgt in de herfst een min der bruine en meer neutrale tint. Nog later wordt deze onderlaag, als be scherming tegen de koude, vetter dikwijls past men daarvoor dan een gekleurde crème toe terwijl men in de winter een keuze kan maken uit verschillende roze tinten. Ook het haar heeft, zeker na een lange zomer met veel zon, extra ver zorging nodig. In de kapsalons past men daarvoor onder andere oliebe handelingen toe, terwijl in veel geval len het bovenhaar moet worden bij gekleurd. Zelf kan men bij een dor en droog pruikje fraaie resultaten met olie shampoo bereiken. Met een speciale crème voor een gevoelige huid kan men het haar eveneens weer zijn oor spronkelijke glans teruggeven. De crè me wordt 's avonds in de hoofdhuid gemasseerd en over het haar verdeeld. Eerst de volgende morgen wast men deze vettige massa er met een gewo ne shampoo uit. MASSEREN Voor diegenen die veel gezwommen hebben, vooral in zeewater, ten slot te nog een goede raad, nu men aan de huidverzorging en make-up weer meer aandacht gaat besteden, dan de laatste maanden dikwijls het geval is geweest. De conditie van een uitge droogde, schilferige huid van ar men en benen bijvoorbeeld kan men verbeteren, door daarin na een warm bad een vette nachtcrème te masseren. Nadat de crème een uurtje heeft ingewerkt, kan men voor het sla pen gaan het overtollige vet met een lichte lotion verwijderen. Hangende villa's Advertentie Verder staan er schetsen op papier voor villa's van plastic. Die grotere, luxueus ingerichte huizen worden tussen plastic spanten gebouwd. Zo'n villa heeft een zwembad, dat zich half binnen en half buiten bevindt en een grote, ingebouwde wintertuin. De kern van deze plastic-industrie wordt in oktober aanstaande naar Zuid-Frankrijk overgeplaatst. Daar heeft men over een leegstaande tex tielfabriek waar eens 1800 mensen werkten, de beschikking gekregen. Met achthonderd werkkrachten gaat men er tien plastic huizen van het type Cabaroll per week bonwen, plus Pla vaca woondorpjes en villa's van plas tic. Madame Migeotte is al druk be zig als eerste vrouwelijke bouwer van plastic huizen daarvoor het vrouwelij ke personeel op te lelden, dat voor vele werkzaamheden hij deze fabrica ge juist bijzonder geschikt is. Eigen nieuwsdienst DJAKARTA. Hjalmar Schacht, Hitlers financiële goochelaar, is voor een bezoek van twee dagen in Djakar ta aangekomen. Naar hij zelf verklaar de zal het van de Indonesische auto riteiten afhangen of hij met hen over financiële vraagstukken zal spreken Het lijdt weinig twijfel dat die auto riteiten gretig de gelegenheid zullen aangrijpen om zich van het oordeel van Schacht op de hoogte te stellen. Schacht is ook in 1952 in Indonesië ge weest, toen officieel om de Indonesische regering op financieel en economisch gebied te adviseren. Sindsdien is de economische toestand in Indonesië onvergelijkbaar veel slech ter geworden. In Tandjong Priok, de haven van Djakarta, liggen de loodsen al stampvol met goederen, die niet kunnen worden in- of uitgeklaard, om dat de details van de nieuwe regelin gen voor im- en export nog steeds niet bekend zijn. Schacht, aldus werd gisteren meege deeld, is „de niet officiële eregast" van de Indonesische regering. Hij is met vrouw en dochter op een reis door Oost-Azië. SITTARD. In de Wilhelminastraat te Sittard is gistermiddag de 32-jarige bromfietser M. uit Beek tegen een uit de tegenovergestelde richting naderende autobus gebotst, waarbij hij op slag werd gedood. Zijn echtgenote, die als duopassagiere meereed, liep een schedelbasisfractuur op en werd naar het ziekenhuis van Sit tard overgebracht. Het echtpaar heeft drie kinderen. Eigen nieuwsdienst GORINCHEM. Aan de Gorinchemse kant van de in aanbouw zijnde Merwe- debrug, is donderdagmiddag de 42-jarige gehuwde transportarbeider A. B uit Hardinxveld-Giessendam om het leven gekomen bij een bedrijfsongeluk. Hij zat achter op een takelwagen, die werd besturd door J. B. uit Arkel. Hoe wel de takelwagen een hijsarm van tien m. had, wilde de chauffeur onder een hijsportaal doorrijden, dat slechts een doorrijhoogte had van vier meter. De kabels, die de hijsarm in de goede stand hielden, raakten de bovenkant van het hijsportaal en daardoor maakte de hijsarm een binnenwaartse knik. A. B. werd getroffen en ernstig ge wond. Bij het overbrengen naar het zi» kenhuis overleed hij aan zijn verwondi» gen.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 9