Laos weer het toneel van verbitterde gevechten Opgeloste crisis blijkt nog steeds gevaarlijk Ruimte voor onhoffelijkheid op Ruimtevaartcongres JONGEN IN TIJDLOZE KLANK VERDWAALD EEN HUISHOUDING IS GEEN BEDRIJF EEN LAND DAT ZIJN NOODLOT NIET ONTLOOPT RUSTIG IN CALCUTTA LAUWERSZEE MOET DICHT Besprekingen ontwapening hervat Wetsontwerp voor paramedici Nadruk viel op mens in ruimte Hilton-hotel in Rotterdam krijgt 250 kamers Nederlandse te Londen de mond gesnoerd Correspondentie van a Zaterdag 5 september 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 HET NOORDEN GROEIENDE INVLOED OP WESTEN GERICHT Burgergasthuis heeft oude rechten JEEP KANTELDE: TWEE DODEN Politiek Van Hemelryck was juist EERSTE DC-8 OP SCHIPHOL Friese beiveging „TOESTEMMING" „GEVAARLIJK" Beatrix toerde bij Southampton GELIJK GETAL Nerveuze Engelsman geen gentleman WELBESPRAAKT Waardig gedenkboek jubilerende P.L.E.M. Tijdnood Vragen in de Kamer over gewetensbezwaren tegen noodwachtplicht Baas wordt bediende in zijn eigen zaak Jaar en drie maanden geëist wegens diefstal en poging tot doodslag Monotoon klinkt het zangerige gebed van de kaal geschoren Boedhistische mon niken met hun wijde bruine pijen in de honderden kloosters die het „koninkrijk van een miljoen olifanten" rijk is. Rustig als altijd gaan vrouwen in sierlijke tooi door de straten van steden en dorpen van het land. En onverstoorbaar sjokken de olifanten. Niemand die dit leven aanschouwt, in Vientiane, ■de hoofdstad van dit rijk dat Laos heet, of in de koninklijke residentie Loeang Prabang, zou ver moeden dat in grote delen van het land een ver bitterde strijd wordt gestreden. Reeds weken lang davert het. vooral in het noordoosten van Laos, van het krijgsrumoer. Grote benden communistisch gezinde opstandelingen zijn daar in het offensief gegaan tegen het regeringsleger. De berichten over die strijd vullen dagelijks vele kolommen van de kranten overal ter wereld. Eeuwen lang is Laos gevechtsterrein geweest. Onophoudelijk hadden de vorsten die over het land heersten te kampen met indringers van over de grenzen. Spaanse en Franse Jezuïeten en vooral ook Euro pese kooplieden hebben Laos en de aangrenzende landen van Indo-China in de loop der tijden ont sloten. In het jaar 1893 boog de koning van Laos het hoofd voor de steeds verder in Indo-China opdringende Franse kolonisatoren: zijn land werd een protectoraat, een onderdeel van het Indochinese rijk van Frankrijk. Deze toestand bleef bestaan tot het rampjaar 1940, toen onder Japanse druk Laos en het aangrenzende Cambodja, eveneens een Frans protectoraat bij Siam (Thailand) werd ingelijft. De Franse heer schappij werd na de tweede we reldoorlog hersteld, maar deze toestand duurde niet lang. In 1949 deed Laos als onafhankelijke, souvereine staat zijn intrede in de Franse Unie. Toen de oorlog in Indo-China teg.en de Fransen ten einde liep, in 1953, was een groot deel van het noorden van Laos bezet door communistische opstandelingen. De provincies .Sam Neua en Phong Saly waren stevig in hun handen. De communisten hadden er zelfs een regenregering geïnstal leerd. Reeds toen bestond er een sterke band tussen deze lieden en het communistische bewind in Noord- Vietnam. Hoewel na het einde van de oorlog in Indo-China het noorden van Laos langzamerhand weer onder het gezag van de regering in Vientiane kwam, bleven er grote groepen gewapende communisten en communistisch ge zinden achter. De woeste bergen, het ondoordringbare oerwoud, de onpeil baar diepe ravijnen vormden voor hen een uitstekend geschikt gebied om zich blijvend te nestelen. De invloed van de communisten in dit nog weinig ontwikkelde land breid de zich in de loop. der jaren na het einde van de oorlog tegen de Fran sen gestadig uit. Daar konden ook de 50 miljoen dollar die Laos jaarlijks van de Verenigde Staten krijgt niets aan veranderen. Het grootste deel van dit geld moest trouwens besteed worden aan de opbouw van het le ger. Daar dwong het feit dat Laos grenst aan twee communistische lan den nu eenmaal toe: China en Noord- Vietnam. Spoorwegen ontbreken in Laos volkomen. Wegen zijn er maar zeer weinig; de verbindingen zijn er uiterst primitief. Landbouw vormt de voor naamste bron van inkomen voor het volk van Laos. Rijst, maïs, tabak en citrusvruchten, thee en koffie zijn de belangrijkste voortbrengselen. In de eerste jaren na de wapenstil stand in Indo-China^ voerde de rege ring van Laos, inmiddels een consti tutioneel koninkrijk geworden, een neutralistisch bewind. Vanzelfspre kend geheel naar de zin van de com munisten in het noorden. De moeilijkheden van thans begon nen ruim een jaar geleden toen er Raad Sint Maartensdijk: BERGEN OP ZOOM Ook de raad van Sint Maartensdijk heeft zijn oordee' gegeven over de ziekenhuiskwestie te Bergen op Zoom. Hij heeft aan de raad van Bergen op Zoom een brief geschre ven, waarin hij wijst ,,op de rechten, die het Algemeen burgergasthuis altijd heeft gehad". Naar de mening van de raad van Sint Maartensdijk staan bij de kwestie de algemene belangen van veel gemeenten op het spel. Wethouder C. J. Baze, die net voorstel tot het sturen van de briei aeea, hoopte, dat alle gemeentebesturen uit de buurt het voorbeeld van Sint Maartensdijk zouden volgen. Eerder in de week heeft de Ring Tho- len van de Nederlands hervormde kerk oij de raad van Bergen op Zoom al zijn ongerustheid uitgesproken over de plan nen, om bij het vestigen van een nieuw rooms-katholiek ziekenhuis in Bergen op Zoom het bestaande Algemeen bur gergasthuis op te heffen. BREDA. In de ochtendschemering van gisteren is op de Horenhilsedijk tussen Hoge en Lage Zwaluwe een on geluk gebeurd met een militaire jeep, dat twee slachtoffers eiste: de dienst plichtige vaandrig P. J. Visser uit Dor drecht en de eveneens dienstplichtige soldaat-chauffeur P. M. J. Beekmans uit Den Bosch (beiden twintig jaar en ongehuwd) kwamen onder de van de dijk kantelende jeep terecht. Na uitgebreide oefeningen rond Ho ge Zwaluwe van het corps commando troepen uit Roozendaal trok een militai re colonne over de vier meter brede dijk in de richting Lage Zwaluwe. Een paar honderd meter voorbij een vier sprong stopte een van de jeeps uit de colonne vrij onverwacht om twee com mando's, die langs de weg stonden, op te nemen. De militaire vrachtwagen, die er pal achter reed, kon niet meer remmen en duwde de jeep van de dijk af en een sloot in, waar hij onderste boven in bleef liggen. Er werden drie mensen onder het voertuig uitgehaald: vaandrig Visser bleek al dood te zijn, de chauffeur Beekmans overleed tijdens het trans port naar een ziekenhuis en de gehuw de, 26 jaar oude eerste luitenant H. J. Oostrom uit Roosendaal is in zorgwek kende toestand in het St. Elizabethzie- kenhuis te Tilburg opgenomen. een einde werd gemaakt aan deze toe stand. De premier, prins Souvanna- phouma, werd tot aftreden gedwon gen. Aan de macht kwam Phoei Sa- nanikone die een meer op het Westen gerichte politiek ging voeren. Onmiddellijk begonnen de commu nisten zich te roeren. De speldeprik- ken die zij met steun van overgelo pen onderdelen van het regeringsleger gaven, groeiden uit tot een groot scheepse opstand die de vrije wereld in toenemende mate verontrust. Voor al de steun die de rebellen van Noord- Vietnam krijgen, waar een groot deel der opstandelingen is opgeleid, is een reden voor bezorgdheid. Naar de rol van communistisch-China bij dit al les is het niet moeilijk raden. De kwestie-Laos zal bij de debatten op de komende zitting van de Alge mene Vergadering der Verenigde Na ties waarschijnlijk een belangrijke plaats innemen. De communistische buurlanden willen er de volkerenor ganisatie liever buiten houden. Zij wil len dat de commissie van toezicht op de naleving van de wapenstilstands overeenkomsten voor Indo-China zich met Laos gaat bezig houden. Deze commissie zou premier Sananikone tot een neutralere politiek kunnen dwin gen, menen zij. Sananikone voelt er niets voor de commissie nieuw leven in te blazen. Hij heeft de aandacht van de Verenig de Naties gevestigd op de precaire toestand in zijn land. Met Amerikaan se en Franse hulp er is meer in zicht dan tot dusver, militair en fi nancieel verwacht hij de rebellen er onder te krijgen. Voor het nauwelijks 25.000 man tel lende leger van Laos het land telt ruim drie miljoen inwoners vormen de communistische opstandelingen evenwel formidabele tegenstanders. De ruige bergen waar zij zich in ge nesteld hebben zijn een wel bijzonder lastig gevechtsterrein. BRUSSEL (A.N.P.) Hoewel de politieke crisis in België, ontstaan door het ontslag van Van Hemelrijck, de minister voor de Kongo, binnen het et maal was opgelost door de benoeming van De Schrijver, wordt er zowel in de Vlaamse als de socialistische kranten ge waarschuwd tegen te langzaam ten uit voer leggen van de besluiten die ten aan- NEW DELHI (Reuter) De onlusten in Calcutta hebben premier Nehroe van Indië er gisteren in het parlement toe gebracht zijn zachtmoedige houding ten opzichte van de communisten te laten varen. Hij beschuldigde hen ervan deze bloedige rel, die in vier dagen vele doden en gewonden heeft geëist, te hebben ont ketend. Ook verklaarde hij dat als de communisten en hun meelopers dit wen sen, zij ogenblikkelijk een einde aan de onrust kunnen maken. Uit protest tegen deze duidelijke woorden, verlieten de communistische afgevaardigden de zaal. In Calcutta heeft het leger de toestand thans in handen; vijfhonderd oproer lingen zijn gearresteerd, en het dage lijks leven herneemt zijn gewone gang. Van onze Amsterdamse redactie. SCHIPHOL. Gistermiddag stormde alles wat op Schiphol verblijf hield het platform op om het eerste straalvlieg tuig van het type DC-8 dat de lucht haven aandeed, te begroeten. De K.L.M. heeft een aantal van deze toestellen besteld en de Douglas-fabrie- ken vlogen gisteren een demonstratie exemplaar van Californië naar Schiphol om de koop enig vlagvertoon bij te zet ten. Het was eerst de bedoeling dat het straalvliegtuig de afstand Californië— Amsterdam in een ruk zou afleggen. Tegenwind dwong de luchtreus echter na tien uur en 48 minuten vliegen bij Lon den aan de grond. In de bouw van de DC-8 is een bedrag van achthonderd miljoen gulden geïn vesteerd. Een in serie gebouwd exem plaar kost 25 miljoen gulden. Bij de aan komst van de DC-8 viel gistermiddag on middellijk het enorme volume van het geluid op, dat veel groter is dan dat van de zwaarst gemotoriseerde vlieg tuigen, die tot nu toe Schiphol hebben aangedaan. De DC-8 kan 149 passagiers vervoeren. Het vliegtuig kruist op een hoogte van 12 km. LEEUWARDEN De raad van de Friese beweging zal alle ingezetenen van Friesland een petitionnement ter teke ning voorleggen, waarin wordt gezegd, dat de Lauwerszee dicht moet. Behalve de raad van de Friese bewe ging werken aan de organisatie van dit petitionnement, dat naar de regering zal worden gestuurd, mee alle landbouwor ganisaties in Friesland, de organisaties van de landarbeiders, de plattelands jon geren, de plattelands vrouwen, de vijf grote politieke partijen en de jongeren organisaties van vier daarvan De tekst van het petitionnement luidt: Wij zijn van oordeel, dat het niet ver antwoord is, dat het belangrijke werk van de afsluiting en drooglegging van de Lauwerszee blijft liggen. Ter wille van de veiligheid van Friesland mag het gevaar van dijkbreuk geen winter meer voortduren. Er is grote behoefte aan meer werkgelegenheid in Friesland; er moet ruimte komen voor onze jonge boeren en tuinders, kortom: de Lauwers zee moet dicht. zien van de toekomst van de Kongo zijn genomen. Het katholieke Vlaamse blad Het Volk schrijft» bv. dat de crisis zeer ernstig was en dat de gevolgen onmogelijk kunnen worden overzien. Wat de grote lijn be treft, zo schrijft het blad verder, kan er inzake de Kongo geen andere politiek worden gevoerd dan die welke door de afgetreden minister werd voorgestaan. De Standaard (katholiek) vindt dat de gehele Belgische politiek jegens de Kongo op het spel staat. Zou de regering een andere politiek willen gaan volgen dan die welke Van Hemelrijck had uit gestippeld, dan zou zij daarvoor eerst de toestemming van het parlement moeten vragen. Ook het socialistische blad le Peuple vindt dat de politiek van Van Hemel rijck niet veranderd kan worden dan na goedkeuring door de volksvertegenwoor diging en het gelooft dat de huidige regeringspolitiek gevaarlijk is. „Deze kwestie gaat het gehele Belgische volk aan. Het gaat om het eerbiedigen van de plechtige beloften van 13 januari aan de Kongolezen, gedaan voor het oog van de wereld". SOUTHAMPTON. Prinses Beatrix heeft gisteren van het verblijf van het s.s. Rotterdam in de haven van South ampton gebruik gemaakt om een autorit door het landschap rondom de stad te maken. Als gids tijdens het twee uur durende tochtje fungeerde mejuffrouw Shirley Smith, dochter van de Britse agent van de Holland-Amerika Lijn. Toen de Prinses weer aan boord ging, werd haar uitgeleide gedaan door de burgemeester van Southampton en een delegatie van het gemeentebestuur en de burgerij. LONDEN (Reuter) Tussen Oost en West is overeenstemming bereikt over hervatting van de ontwapeningsbespre kingen in het begin van volgend jaar. Er zal een nieuwe commissie worden gevormd, waarin tien landen vertegen woordigd zullen zijn. Zij zal waarschijn lijk te Genève haar zetel krijgen. Sinds 1957 hebben de onderhandelingen over ontwapening gerust. Het besluit om de besprekingen te her vatten is genomen na overleg via de nor male diplomatieke kanalen. De landen van Oost en West zullen gelijkelijk ver tegenwoordigd zijn: het Oosten door de Sowjetunie, Polen, Tsjechoslowakije, Roemenië en Bulgarije en het Westen door de Verenigde Staten, Groot-Britan- nië, Frankrijk, Canada en Italië. Het zal voor het eerst zijn dat West en Oost confereren op basis van gelijke getals sterkte. Dit vormt een aanzienlijke con cessie aan het standpunt van de Sowjet unie, die steeds heeft geklaagd dat de communistische landen in de minder heid waren. De commissie zal rapport uitbrengen aan de Verenigde Naties. DEN HAAG. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend waarin de uitoefening van paramedische beroepen wordt geregeld. De ministers van sociale zaken en volksgezondheid en van justitie geven in de memorie van toelichting een opsom ming van een aantal beroepen die als paramedisch beroep worden, of kunnen worden aangemerkt. Dit zijn heilgym nastiek en massage, fysico-techniek (warmte-, licht-, hydro- en elektrothera pie), bewegingsleer volgens de methode- Mensendieck en de methode-César, radio logische laboranten, orthoptisten (in Nederlanden beginstadium), orthopaedi- sche instrumentmakers, diëtisten en kli nische analysten. Het wetsontwerp stelt dat slechts die gene de bevoegdheid tot het uitoefenen van een paramedisch beroep bezit, aan wie die bevoegdheid krachtens deze wet is gegeven. Advertentie Van een onzer redacteuren LONDEN. De Nederlandse deskundige op het gebied van het ruimte- vaartrecht, mevrouw dr. I. H. Ph. de Rode-Verschoor, heeft gisteren in de tweede grote internationale discussie op het ruimtevaartcongres haar belang wekkende voordracht, waarvan wij eerder deze week al uitvoerig aandacht hebben geschonken, niet volledig kunnen uitspreken. Op grond van politieke overwegingen snoerde de Engelse voorzitter van de bijeenkomst, Christopher Shawcross, haar de mond. Zijn argument voor dat politiek ingrij pen was, vreemd genoeg, dat zij de poli tiek ter sprake had gebracht in een ge heel aan een juridische discussie op we tenschappelijk niveau gewijde bijeen komst. De voorzitter kapte de voordracht van mevrouw De Rode, handelend over de gevolgen voor de mensheid van het ruim tevaartonderzoek af toen zij eraan herin nerde dat de Sowjetunie onlangs in de Verenigde Naties heeft geweigerd deel te nemen aan de discussies over ruim- tevaartrecht, en wel omdat dat land zich niet wilde neerleggen bij het nemen van besluiten bij meerderheid van stemmen. Zich in zijn jacquet met streepjesbroek in volle lengte oprichtend riep de welbe spraakte voorzitter mevrouw De Rode tot de orde. „U roert hier politieke kwes ties aan", zei hij, „die buiten deze juridi sche discussie moeten blijven". Zich (on hoffelijk jegens mevrouw de Rode) ver volgens tot alle aanwezigen wendend zei MAASTRICHT De N.V. Provinciale Limburgsche electriciteits-maatschappij te Maastricht is bij haar gouden jubileum met een waardig gedenkboek te voor schijn gekomen. Het geeft in woord, maar vooral in beeld goed gekozen foto's en zakelijke grafieken wisselen elkaar uitstekend af een boeiend over zicht van de ontwikkeling, die de energie voorziening in Limburg de laatste halve eeuw heeft doorgemaakt. Verschillende kunstenaars leverden een bijdrage aan het werk, dat even kostbaar is uitge voerd, als het omvangrijk is. ZAANDAM. Alain Paul Legueux is een wat dromerige zeventienjarige knaap uit het plaatsje Neuilly sur Marne. Alains liefhebberij: orgels. Hij kan er de tijd zelfs enige weken bij vergeten. Verleden jaar herfst lokten België en Nederland met hun kerkorgels en Alain besloot deze zomer zijn brommertje vol te laden en de lage landen op te zoeken. Hij zou de 22e augustus terug zijn in het ouderlijk huis. Alain genoot onderweg volop van de schoonheden der oude orgels. Hij zag en hoorde er vele en kwam tenslotte in tijdnood. Op 11 augustus zwierf Alain door Zaandam en hij zette er zijn hand tekening in het gastenboek van de firma Flentrop, orgelbouwster van pro fessie. Tegen de 22e ^werden Alains ouders lichtelijk ongerust, daar zij taal noch teken van hun zoon hadden gehoord en de vierde september ging er een opspo ringsbericht uit. De radio riep het om en de'politie ging uitkijken. De jongeman was van Zaandam Noord-Holland ingezworven, had Haar- len en Alkmaar gezien en zakte ten slotte af naar Amsterdam, zonder de kalender in de gaten te houden. Een politie zag Alain gistermiddag ln .'de hoofdstad, herinnerde zich het sig nalement en hield de knaap staande Hij is inmiddels terug naar Neuilly. Vól indrukken. DEN HAAG. Acht de regering het niet gewenst een regeling voor de er kenning van gewetensbezwaren tegen de noodwachtplicht in de wet op de nood- wachten zelf op te nemen? Een rege ling die ook van toepassing is op vrou wen, aangezien de noodwachtplicht zich uitstrekt over mannen en vrouwen? Deze vragen heeft het Tweede-Ka merlid de heer Lankhorst (Pac. Soc.) de Minister van binnenlandse zaken gesteld. Het thans geldende Kon. be sluit van 14 augustus jl. betreffende ge wetensbezwaren acht de vragensteller niet toereikend. Waarom is niet be paald dat van de noodwachtplicht zijn uitgezonderd zij, wier gewetensbezwa ren ingevolge de dienstweigeringswet zijn erkend? Voorts wil de heer Lankhorst weten wat een bezwaarde noodwachtplichtige op het ogenblik doen moet om als zo danig erkend te worden en welke pro cesgang nodig is om hem recht op vrij stelling te doen verkrijgen. hij: „Ik geloof overigens dat deze dame de haar toegemeten tien minuten al heeft gebruikt en hoop dat zij er snel een ein de aan zal maken". Mevrouw De Rode stond zo perplex dat zij alleen maar kon stamelen: „Maar meneer de voorzitter, dit is voor de ge hele wereld van het grootste belang". Geheel verbouwereerd las zij nog de laatste zinnen van haar tekst voor en nam toen haar plaats onder de gedele geerden weer in. Van een der aanwezige diplomaten ver namen wij. dat voorzitter Shawcross me vrouw De Réde de mond had gesnoerd op grond van de vrees, dat haar verwijt aan het adres van de Sowjetunie een ongun stige invloed zou kunnen hebben op de pogingen dat land over te halen toch aan het overleg in de Verenigde Naties over Congres uiteen LONDEN. In de stellige verwachting dat de komende twaalf maanden de ruim tevaart met reuzensprongen zal vorderen, gaat vandaag het grootste aantal deskun digen dat ooit aan een congres van de I.A.F. heeft deelgenomen uiteen. Sedert maandag hebben zij tientallen drieste plannen, ingewikkelde theorieën en fan tastische toekomstverwachtingen gewikt, gewogen en besproken. Zij hebben even welwillend geluisterd naar de ingenieurs die htm voordrachten illustreerden met reeksen ingewikkelde formules als naar de kleine minderheid van fantasten, die niet ernstig werden genomen in het congres, maar er toch in slaagden in het volle licht van de publi citeit te komen. Treffend groot was, voor het eerst in de geschiedenis van de I.A.F., de aandacht die de menselijke aspecten van de ruim tevaart kregen toegemeten en de belang stelling daarvoor. Dat bleek gisteren op nieuw toen twee Amerikanen, M. W. Rosen en F. C. Sehwenk, op levendige wijze beschreven hoe zij zich de eerste retourreis aarde-maan van twee Ameri kaanse ruimtevaarders voorstellen. De twee mannen zullen na een duize lingwekkende tocht in de neuskegel van de reusachtige raket Nova, die in Ame rika op papier al gereed is, twaalf dagen op de maan blijven. Voor die reis is een vijftrapsraket met een totaal gewicht van drie miljoen kilo nodig. Vier van de vijf trappen gaan tijdens de heenreis verloren, de vijfde die met de neuskegel samen zestienduizend kilo weegt, zal voor de terugkeer naar de aarde gebruikt worden. De cabine voor de twee mannen is een vergrote uitvoering van de cabine waarin over ongeveer twee jaar de eerste Ameri kaan enkele kunstmaanbanen om de aarde hoopt te beschrijven. Rosen en Sehwenk hoopten, dat de eerste Nova binnen vüf tot tien jaar de eerste reis met twee man naar de maan kan gaan maken. Het volgend jaar, wanneer de I.A.F. vermoedelijk in Stockholm gaat congres seren, zal blijken of Rosen en Sehwenk in hun verwachtingen te optimistisch of te pessimistisch zijn geweest. DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche minister voor de distributie. Leimena, heeft gisteren verklaard dat de buitenlanders, overwegend Chinezen, op het platteland die hun winkeltjes en bedrijven van de hand moeten doen, niet naar de grote steden behoeven te verhuizen. Zij kunnen in het dorp, waar zij thans leven, blijven wonen. Zij zouden als employés kunnen gaan werken in hun eigen winkeltjes bijvoorbeeld. „Wij zullen aandacht besteden aan de menselijke aspecten", zei Leimena. het ruimtevaartrecht deel te nemen. Men schijnt in New York volgens die diplo maat de hoop te koesteren, dat de Sow jetunie toch wil gaan praten. De onheuse bejegening van mevrouw De Rode door Shawcross was dan ook meer door politieke overwegingen dan door juridische ingegeven. Daarbij kwam dat .voorzitter Shawcross wel de Ameri kaan Samuel Kueherov een sterk politiek getinte voordracht had laten houden, waarin deze citeerde uit een propaganda- brief van premier Kroesjtsjef van de Sow jetunie aan de Engelse filosoof Bertrand Russell en de politieke beschuldiging uit te, dat de Russische spoetniks het lucht ruim van vrijwel elk land hadden ge schonden. Shawcross mat ook wat betreft het overschrijden van de tijdlimiet door me vrouw De Rode met twee maten. Hij liet een Portugees, die zeer gebrekkig Frans sprak een ellenlang relaas hakkelen, waarvan weinigen van de aanwezigen iets konden verstaan. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. B. en W. van Rot terdam stellen de raad voor een miljoen gulden bij te dragen in het aandelen kapitaal van de op te richten „Rotter dam Hilton-Hotelmaatschappü n.v.". Het bedrijfsleven neemt deel met zes miljoen gulden, Hilton Hotels Interna tional Inc. met één miljoen gulden en ö'e American Express Company te New York met een half miljoen guld'en. De op te richten n.v. zal zoals be kend aan het Weena een Hilton-tootel bouwen waarvan de exploitatie zal wor den toevertrouwd aan Hilton Hotels In ternational Inc. Het hotel zal ongeveer 250 kamers met privé-bad en -toilet be vatten, benevens enige zalen voor ver gaderingen en banketten. B. en W. stellen de raad voor de voor deze hotelbouw nodige grond in erfpacht toe te wijzen op basis van het prijspeil van 1940. Zulks is mogelijk omdat de studiestiohting Hotelbouw Weena be schikt over een bedrag van ten minste ƒ275.000 aan grootboekinsdhrijvingen die aan de op te richten n.v. zullen worden overgedragen. Toezicht In het concept-contract zijn enige be palingen opgenomen die een zeker toe zicht van gemeentewege op de exploi tatie van het hotel mogelijk maken. B. en W. zijn er zich van bewust dat de voorgestelde overeenkomst anders, is opgezet dan men in Nederland gewend is, doch evenals de regering achten zij a'eze aanvaardbaar. Zij zijn van mening dat het hotel vele toeristen naar Rotterdam zal trekken die anders de stad voorbijgaan. Zij ach ten zulks niet zonder betekenis voor het hier reeds gevestigde horecabedrijfsle- ven, anderes dienstverleningsbedrijven en voor de detailhandel. Vijftig gulden per dag Uit de overgelegde stukken kan wor den afgeleid dat de gemiddelde dagprijs per kamer ongeveer 50 zal bedragen. Er zal naar worden gestreefd om het Rotterdamse Hiltonhotel gelijktijdig met het Amsterdamse te openen. Beiö'e ho tels worden gebouwd door het te Rot terdam gevestigde architectenbureau H. A. Maaskant n.v. zij het in Amsterdam in samenwerking met een ander bureau. AMSTERDAM, (ANP) De officier bij de Amsterdamse rechtbank, mr. J. F. Hartsuiker heeft gisteren wegens dief stal en poging tot doodslag tegen de 31- jarige bankwerker P. J. H. de W. uit Amsterdam- een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek, voorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de rege ring met een proeftijd van een jaar en toezicht van het medisch consultatiebu reau voor alcoholisme geëist. Mr. Hartsuiker achtte bewezen, dat de verdachte op 15 mei gepoogd heeft eer. 47-jarige vrouw in haar souterrain m de Oude Nieuwstraat, gelegen in een der donkere buurten van Amsterdam, te wur gen. „De poging mislukte doordat deze in het leven geharde vrouw twee vingers in de ogen van de verdachte stak en om hulp riep". De verdachte ontkende de vrouw bij de keel gegrepen te hebben. „Ik wilde haar omhelzen en heb dat in mijn dron kenschap misschien wat hard gedaan. Daarvoor bied ik mijn excuses aan". Wel bekende hij op 23 april van dit jaar door braak uit een haringkar een fles met zure leverworst te hebben ge stolen. De verdediger, mr. J. Smeets, achtte de poging tot doodslag niet te bewijzen en vroeg wat dit punt van de dagvaar ding betreft vrijspraak. TERWIJL IK aan u schrijf, zet de zomerzon, die dit jaar zo gul was over Nederland, de kamer op nieuw in een feestelijk licht. Het kan niet op, zo lijkt het wel. Toch, we laten ons niet verschalken, we weten nu wel, dat de vakantie voorbij is en dan wacht ons van zelf weer het gewone leventje met zijn plichten, vreugde en werken. Nu zijn er gelukkig heel wat vrou wen, die na al de vakantiepret ook weer met alle genoegen dit gewo ne leventje tegemoet gaan. Maar er zijn er jammer genoeg ook, die met tobberig gepieker het werk weer opvatten. Laten we daar geen kwaad van spreken, want het is heus niet steeds luiheid, die deze onwil voortbrengt. Maar het werk kan wel eens te veel zijn in een gezin, waar behalve een paar schoolgaande jongens en meisjes, nog elke dag, ja elk uur van de dag, een stel kleuters rond moe ders rokken hangt. En als er dan weinig of geen hulp aanwezig is, heeft moeder het wel eens zwaar te verantwoorden. Dat bleek me overduidelijk uit een bvief van een.... vader, die niet klaagt óver zijn vrouw, maar mét zijn vrouw. Dat is een merkwaardig unicum, waaraan we onze lof niet kunnen onthouden. De vrouw van deze man weet dat hij schrijft, maar vader is vlotter met de pen eri die zal moeders vraag wel eens over brengen. En de vraag is deze: hoe spelen andere moe- ders het klaar in een druk gezin zonder hulp? Hebben die het net zo moeilijk, maar houden die zich wat groot voor de buitenwereld? En wie weet er nu eens raad? Daar zitten we met de vraag. We moeten ons werk beter indelen, wordt ons geraden. Dat hebben we immers allemaal wel eens te horen gekregen, om nog maar te zwijgen van wat we in het voorjaar ge zegd krijgen over de beruchte schoon maaktijd. Maar laat ik nu alle andere mannen niet afvallen, want ik begrijp goed, hoe zij aan de gedachte komen, dat er bij ons heel goed wat schort aan praktisch be leid. Zij vergelijken een huishouding met bedrijven, waar alle zakelijk en op de minuut ingedeeld kan worden en waar er altijd wel mensen klaarstaan om onver wachte gebeurlijkheden op te vangen. Ja, als wij die onberekenbare posten niet hadden, dan ging ook in de huishouding alles gesmeerd. Ik heb eens met gespannen aandacht in de grote Ford-fabrieken in Detroit ge zien hoe in een goed uur tijds aan de lopende band een auto groeide. Het was prachtig ditt e zien. Toen we begonnen te kijken, was er een knoedeltje schroeven en nog wat, ter grootte van een mannen vuist. Dat knoedeltje „wandelde" aan de lopende band kalmpjes verder en op elke paar passen afstand stond een man, die vaardig er wat bij prutste en dan werd dat knoedeltje al maar groter, tot het een heuse automotor werd. En die motor kwam op een andere lopende band, waar weer andere mannen stonden, die de mo tor gingen 'aankleden', zo stuk voor stuk en na een uurtje was de auto klaar om beproefd te worden op zijn deugdelijk heid. Precies op de seconde af, bracht telkens een man een nieuw onderdeel aan. En het voor mij nog wonderlijke was, dat auto's aan verschillende kleur en bouw achter elkaar van die lopende band kwa men. En hoewel alles op de seconde klaar moest zijn, was het toch geen nerveuze aanblik. Maar stel eens een ogenblik voor, dat wij in huis ook een lopende band hadden en wij stelden ons op, om dit of dat er aan klaar te maken, wat moet een moe der dan doen als zij bij de rok wordt ge grepen en een peuter met een lekkend neusje en traanoogjes van verkoudheid, smekend omhoog kijkt? Stoer doen en zeggen dat eerst het werk klaar moet, want de band loopt door; anders loopt ons tijdschema in de war? Nou ik zou zo'n moeder wel eens willen zien. En hoe zou een anders zo goedaardige echtgenoot reageren, als bij zijn thuis komst werd gemeld, dat die „goeie ouwe vriend" van vroeger met eega aanbelde, omdat hij na zoveel jaar weer eens in de buurt was en nou eens wilde weten, hoe de zaken stonden en als dan vrouwlief zakelijk meedeelde, dat ze ze niet kon ont- kon antvangen, omdat de boontjes moesten worden afgehaald, juist op dat moment? En hoe moeten we een tijdschema op stellen voor het eten klaarmaken? Het klopt misschien een paar dagen, maar dan zijn er net twee zo miserabel ver kouden en vader heeft een vreselijke kiespijn, waardoor de lust tot eten ver gaat, dan zitten we met de kliekjes èn daarmee heb je de volgende dag meer werk dan aan een gewone maaltijd. Nee, een huishouding is geen bedrijfje, al neemt dit niet weg, dat we toch wel wezenlijk systematisch moeten werken, voorzover dit mogelijk is. Maar toch, hopeloos staat het er voor ons niet voor. Er z\jn wel kansjes voor verbetering in ons overbeladen en zo sterk wisselend program. We zullen daar een volgende keer eens over praten en inmiddels eens zien, wat onez lezeressen aan raad hebben te bie den. We houden ons allemaal aanbevolen als er goede raad weg te geven valt. Bij die „allemaal" is ook ingesloten uw MAJ4.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 6