RIJNVAART VOOR DE RECHTER Bedrijfsleven zegt: besluit op hoogst ongeschikt moment Veiligheidsraad bijeen voor Laos Kroesjtsjef toch naar Peking Geschil Duilsland-Nederland voor Internationale Hof Vriendelijke passagier was beruchte uitbreker Roomboter duurder NINA, FREDERIK EN DE BEERTIES Rust voor vermoeide Eisenhower Beschuldiging van Peking - Nehroe sust De Bilt: Zonnig PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Verschuiving nieuws te duur. zegt NRU Nozem-rage sterk aan het tanen CENTRALE COMMISSIE GEPASSEERD Bevoegd Haarlemse politie nog steeds te glad af Gezellig Pracht ochtend Opmerkelijk Conflict T egenstell ingen Voetgangerstunnel bij dierenpark Wassenaar Staatssecretarissen van oorlog blijven Dag Hammarskjoeld: spoedzitting nodig mm Wat weegt zwaarder ""W 1 kilo wol of 2 pond lood? Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Chefred. 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604; Vlissingen, Rembrandl. 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 15e Jaargang no 4350 Zaterdag 5 september 1959 Van onze correspondent LONDEN Premier Kroesj tsjef heeft van een receptie op de Poolse ambassade te Moskou ge bruik gemaakt om het zeer be langrijke nieuws te spuien dat hij onmiddellijk na zijn bezoek aan de Verenigde Staten en zijn on derhoud met president Eisenho wer naar Peking zal gaan. Op 28 september keert hij in Moskou terug en de dag daarop reeds ver trekt hfj naar Peking om de Chi nese leiders verslag uit te bren gen. Verdere bijzonderheden maakte Kroesjtsjef niet bekend. Van de verschuiving van de radio nieuwsuitzendingen zal waarschijnlijk niets komen. De Nederlandse Radio Unie en het A.N.P. hadden het plan, de nieuws uitzending van elf uur te vervroegen tot half elf, en een korte uitzending in te stellen vlak voor middernacht. Dat was bedoeld om enerzijds allen die niet te laat naar bed willen nog een nieuwsuitzending te bieden, en an derzijds de laat-opblijvers toch het laatste nieuws te brengen. Het A.N.P. heeft de N.R.U. echter laten weten, dat voor deze wijziging een uitbreiding van de nieuwsdienst staf nodig is, die ongeveer 7000 gul den zou kosten. De NRU vindt dit te veel, en daarvan ziet het er naar uit dat alles bij het oude zal blijven. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Drie kleine char ges waren alles waartoe de nozems gisteravond de politie op de Dam hebben genoopt. De concentratie van de jeugdige herrieschoppers die ook elders in de stad zoals gewoonlijk de zaak wat op stelten zetten, was ken nelijk minder hecht dan vorige dagen. Ook de belangstelling van het publiek neemt af. Van onze scheepvaartredacteur ROTTERDAM. - Nederland en Duitsland hebben be sloten de vraagof krachtens de Akte van Mannheim Nederlandse Rijnschippers goederen van de ene Duitse Rijnhaven naar de andere mogen vervoerenvoor te leggen aan het Internationale Hof van Justitie in Den Haag. Ons is gebleken, dat Nederlandse kringen van handel en Rijnscheepvaart dit besluit op een hoogst on geschikt moment gekomen achten. In Bonn heeft het ministerie van buitenlandse zaken meege deeld, dat de ministers Luns en Von Brentano in juli te Baden- Baden dit besluit genomen heb ben. In Den Haag voegde het mi nisterie van buitenlandse zaken hieraan toe, dat beide regeringen hopen, dat voor het einde van het jaar een overeenkomst tot stand zal kunnen komen. In Bonn zijn thans deskundigen van beide landen bezig om vast te stellen hoe de kwestie aan het internationale hof moet worden voorgelegd. Op het eerste gezicht schijnt het verheugend, dat eindelijk voor een internationaal forum dit probleem, het zg. cabotage-vraagstuk, behandeld zal worden. Bij nader inzien lijkt het een merkwaardige stap. Immers, de Centrale commissie voor de Rijnvaart gaat weldra haar tweede economische Rijnvaartconferentie hou den over de vraag, of er thans een crisis in de Rijnvaart bestaat en zo ja: hc?e komt dat én wat kan er tegen gedaan worden. Daarbij komt dan ook aan de orde de internationale verkeerspolitiek in verband met de Europese gemeen schappen. Het is onvermijdelijk daarbij de Akte van Mannheim onbesproken te laten En juist een Europese verkeers- De Britse socialisten Bevan en Gailskell bevinden zich op het ogenblik in de Sowjetunie en zijn gisteren door premier Kroesjtsjef ontvangen op het Kremlin. Op de achtergrond de tolkdie de grapjes die de Rus bij stromen tegelijk over zijn Britse gasten uitgooi, moest vertalen. (Telefolo) Eigen nieuwsdienst APELDOORN. Willy B., de voortvluchtige uitbreker, die verdacht wordt van medeplichtigheid aan de inbraak bij de Gelderse Tramwegen te Dieren, is nog steeds zoek. De gezochte uit- en inbreker, die in een keurig lichtbruin pak gekleed gaat en in geen enkel opzicht de indruk van een beruchte misdadiger maakt, is de Haarlemse politie tot nu toe te glad af- de kans is niet uitgesloten, dat hij zich nog altijd in de Spaarnestad schuil houdt. Joop Keyman. een 39-jaar oude taxi chauffeur uit de Sperwerstraat in Arn hem, die Willy als passagier in de Riet- grachtstraat oppikte en naar Haarlem vervoerde, heeft een prettige rit met de man gemaakt. „Gezellige passagiers gaan altijd naast ons zitten", vertelde de heer Keyman. die omstreeks half negen donderdagochtend met zijn klant naar Haarlem vertrok. (Daarvoor was Willy B. met een andere taxi van Haarlem naar Arnhem gereden om zijn vriend te zoeken van wie hij niet wist, dat hij na de wilde fuif in een Haarlemse bar in een portiek was achter gebleven om zijn roes uit te slapen Daar heeft de politie hem later met een acte- tas. waarin een bus vol zilveren guldens uit de Dierense brandkast zat, gevonden). „Het was een prachtige ochtend" ver telde de taxichauffeur, „en de dag begon goed met zo'n mooi ritje. We babbelden honderd uit. maar ie raakt eens uitge praat, nietwaar, en wat doet zo'n pas sagier dan hij gaat slapen. Hij was blijkbaar moe. Ik liet hem lekker dut ten. maar toen we Haarlem naderden heb ik hem wakker gemaakt en ik zei: ik geloof dat we er zijn. Waar kan ik u afzetten? Hij noemde een straat met Frans voorop de Frans Halsstraat ge loof ik. Ik kreeg een goede fooi van hem. Toen ik mijn klant had afgezet ben ik teruggegaan en ik schrok wel even. toen ik door de politie werd aangehouden. De brandkast uit Dieren is. zoals ge meld. inmiddels ook terecht: het gevaarte is in het bos aan de Apeldoornseweg gevonden. In een kier stond nog een vergeten rijksdaalder. politiek is voorwaarde voor een even tuele vernieuwing van het Rijnvaart regiem. Bovendien is de Centrale commissie uitdrukkelijk bevoegd verklaard, over de toepassing van de Rijnvaartakte te oor delen en voorstellen tot wijziging van de akte in overweging te nemen. Zoals dr. H. van der Hoeven het in 1956 schreef in zijn bekend proefschrift over dit onderwerp: Zou de Duitse overheid alsnog tot de conclusie komen, dat beperking van de cabotagevrijheid niet mét de scheepvaartvrijheid, zoals deze in de Akte van Mannheim is neer gelegd, te verenigen is en zou zij niette min deze beperking willen handhaven of wederinvoeren, dan is de C.C.R. het lichaam om over de mogelijkheid en wenselijkheid daarvan te oordelen. Afgezien nog van de ongebruikelijke figuur om op het gebied van de Rijn vaart tot een tweezijdige overeenkomst te geraken, is het besluit van beide rege ringen opmerkelijk, omdat: het zo goed als zeker is, dat de Cen trale Rijnvaartcommissie dit onder werp binnenkort nader onder de loep zal nemen, en het cabotage-vraagstuk haar in de eerste plaats regardeert. Wat 'het onderwerp zelf betreft, de be langrijkste inhoud van het Rijnvaartre giem onder de Akte van Mainz (1831) en de Akte van Mannheim (1868) is: Vrijheid voor iedere verlatfer om met iedere vervoerder betreffende het Ver voer op alle trajecten van de Rijn, on geacht landsgrenzen, zonder inmenging van enige overheid contracten te slui ten. Na de jongste wereldoorlog werden aanvankelijk alle vreemde schepen uit het binnenlandse verkeer op het Duitse Rijntraject geweerd. Na heel veel moeite werden vreemde schepen weer toegelaten tot dit verkeer. Duitsland deed dit echter niet uit er kenning, dat de Akte van Mannheim de cabotage-vrijheid garandeert, maar op grond van een autonome wetgeving. Duitsland verplicht zich ook niet deze wetgeving te handhaven. Waaruit blijkt, dat er altijd een conflict is blijven be staan. Aanvankelijk motiveerde Duitsland de verhindering van de cabotage door bui tenlanders met een beroep op zijn de- viezenpositie. Inderdaad was de finan ciële positie van de Bondsrepubliek, toen zij negén jaar geleden terugkeerde in de .^gemeenschap der Rijnstaten", aller minst rooskleurig. Later toen dit ar gument zijn kracht verloren had gaf het als reden voor zijn standpunt ten aanzien van dit onderwerp, dat het ver band- hield met zijn verkeerspolitiek. Overigens heeft Duitsland nooit ge zegd, dat het vrijheidsbeginsel ondeug delijk zou zijn geworden. Wel voerde het aan, dat die vrijheid en de beperking van de cabotage elkaar niet uitsluiten. Dit is precies het punt, waarover het gaat. Vóór 1939 had het weinig zin, een scherp onderscheid tussen de vaart on der Nederlandse en onder Duitse vla-g te maken: lang niet altijd dekte de na tionale vlag nationale commerciële be langen. In talrijke in Nederland geves tigde rederijen, welker vaartuigen onder Nederlandse vlag voeren, waren aan zienlijke Duitse kapitalen geïnvesteerd, en ook het omgekeerde was het geval. Ook werden om fiscale red'enen vele af zonderlijke Duitse schepen in Neder landse naamloze vennootschappen on dergebracht. De inbeslagneming van het Duitse vermogen in Nederland deed plotseling nationale tegenstellingen ontstaan, die er vroeger nooit geweest waren. Deze omstandigheid' heeft zonder twijfel voed sel gegeven aan het streven, een scher per onderscheid tussen vaartuigen on der verschillende vlag te maken dan voorheen ooit was geschied. ROTTERDAM Het Deens-Nederland se zangpaar Nina (25) en Frederik (27) maakte gisteren van een bezoekje aan Rotterdam gebruik,om het Deense ge schenk aan Rotterdam, het beeldje van de spelende beertjes, te bekijken. Het tweetal hield gisterochtend in het Lumière-theater samen met de regis- NEW DELHI (Reuter) Commu- nistisch-China ontkent dat het zich schuldig maakt aan agressie tegen het grondgebied van Indië. Dat is gebeurd in een nota aan de regering in New Delhi, deelde premier Nehroe vrijdag in het Indische parlement mee. - Niet alleen ontkent China de Indische beschuldigingen, het verwijt Indië zelfs, dat het Chinees grondgebied heeft ge schonden. Dit zou het geval zijn op en kele plaatsen in het Noordoosten. Pe king verzoekt Indië zijn strijdkrachten uit deze gebieden terug te trekken. Arbitrage De toon van Nehroe's betoog gisteren was verzoenend. Htj zei zelfs dat In dië bereid is arbitrage te aanvaarden inzake enkele geschillen van onderge schikt belang, met betrekking tot de grens tussen Indië, China en Tibet. De ze is vastgesteld na onderhandelingen in 1914. Maar over het geheel genomen moet deze grens worden geëerbiedigd, zei Nehroe. V riendschap Met nadruk verklaarde de Indische premier dat de grenzen beschermd moeten worden, maar zo zei hij, „Indië moet- de deur altijd open houden voor een compromis". Hij vond dat vriend schap met Rood-China nog altijd het doel is van Indië's politiek, ondanks alles wat er gebeurd is. Geen V.N. Nehroe bevestigde dat er grote Chi nese troepenconcentraties zijn waarge nomen langs de grenzen van Sikkim, oorspronkelijk met het doel Tibetanen te beletten naar Indisch grondgebied te vluchten. Hij keerde zich ten slotte re soluut tegen een voorstel om de kwes- tie-Tibet bij de Verenigde Naties aan hangig te maken. Dat zou het Tibetaan se probleem niet tot een oplossing bren gen, meende hij. seur Bent Christensen (30) jour ter ge legenheid van de première van de film Er zit muziek in. 's Middags waren zij in Asta in Den Haag en 's avonds Weer in Rotterdam. Hoewel Nina en Frederik vooral bekend heid verwierven door de gevoelige ver tolking van calypso's, zingen zij er in hun nieuwe film geen enkele. Eigen lijk heeft de calypso hun liefde ook niet. Zij zingen het liefst pure volks muziek en goede liedjes. DEN HAAG. Onder -de Wassenaar- se rijksstraatweg zal bij het dieren park een voetgangerstunnel worden gebouwd, die de Houtlaan met de Raap horstlaan gaat verbinden. De tunnel wordt vijftig meter lang en vier me ter breed met vier toegangshellingen, twee aan elke zijde. Door deze hellingen wordt het ge makkelijk de fiets, kinderwagen of brommer in de tunnel mee te nemen, omdat er geen trappen zijn. Op 22 september zal het ministerie van verkeer en waterstaat deze tun nel aanbesteden. Daarbij moet ge maakt worden een zg. verkeerssluis, waardoor het verkeer op de rijksstraat weg linksaf de Raaphorstlaan en de Houtlaan kan inslaan. Het werk moet binnen vijftien maan den na de gunning gereed zijn. DEN HAAG. De staatssecretarissen Calmeyer en De Jong, resp. van oorlog en van marine, die kort na de ontslag aanvrage van minister Van den Bergh ook hun functies ter beschikking stelden, zullen op hun post blijven. De nieuw optredende minister van defensie, ir. S. H. Visser, heeft bij de bespreking met de minister-presi-dent te kennen gegeven dat hij prijs stelt op hun deskundige medewerking. Het ligt dus in de verwachting dat na de benoeming en de beëdiging van de nieuwe minister de Koningin aan de staatssecretarissen zal mededelen dat zij hun verzoek tot ontslag niet kan aanvaarden. Omtrent de mogelijke benoeming van een derde staatssecretaris, nl. voor de luchtmacht, heeft de komende bewinds man, die in de loop van de volgende week. zal worden benoemd en beëdigd, zich nog geen oordeel gevormd. Dionisio Encina, de secretaris-gene raal van de Mexicaanse communistische partij, is gearresteerd wegens het orga niseren van gewelddadigheden en het stoken van onrust. NEW YORK Laos heeft het aan grenzende communistische Noord- Vietnam vrijdag officieel van agres sie beschuldigd en om een politie- leger van de Verenigde Naties ge vraagd, om een einde aan deze agressie te maken. Zoals bekend steunt Noord-Vietnam de commu nistische opstandelingen die sinds enige tijd in Laos actief zijn. Het verzoek van Laos is vervat in een boodschap aan secretaris-ge neraal Hammarskjoeld. Deze heeft al voorgesteld dat de Veiligheids raad zondag of maandag bijeen komt om over het verzoek van Laos te be slissen. Hammarskjoeld keert met spoed naar New York terug van een reis naar Zuid-Amerika. In de boodschap van Laos wordt mel ding gemaakt van agressie van Noord- vietnamese strijdkrachten in het noord oostelijke grensgebied. Met steun van artillerie voeren deze troepen aanval len uit op enkele grensposten van Laos. De Britse regering heeft al laten weten dat het Laos' verzoek zal steu nen indien wordt vastgesteld dat Laos inderdaad wordt aangevallT In de Veiligheidsraad z? - el geen overeenstemming bereikt kunnen wor den over de vraag of een politieieger naar Laos gestuurd moet worden. Een veto van de Sowjetunie zal dat zeker beletteu. Da Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zal dus uit eindelijk bijeen moeten komen om het besluit te nemen. Uit een mededeling van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken bleek vrijdag nog eens hoezeer AMSTERDAM. De directie van de Algemene Kunstzijde Unie N.V. is met de werknemersorganisaties overeenge komen om naast de verwerking van de huurtoeslag de sedert 1956 niet meer gewijzigde loon- en salarisniveaus met gemiddeld zes procent te verhogen. De c.a.o.'s zullen worden afgesloten tot 1 januari 1962. Tevens ligt het in het voornemen de arbeidstijd van degenen die 48 uur wer ken, met ingang van 1 januari 1960 tot 47 uur en met ingang van 1 januari 1961 tot 46 uur per week terug te breugau. de Verenigde Staten verontrust zijn over de gebeurtenissen in het konink rijk Laos. Er was de laatste dagen weer slecht nieuws ontvangen, zei een woordvoerder van het State Depart ment. De afgelopen dagen, aldus de New York Times, is de sterkte van het communistische rebellenleger in Laos toegenomen tot ongeveer 4500 man. Elk ogenblik verwacht men een aan val van deze troepen op de plaats Sam Neua, hoofdstad van de provincie van deze naam, in het noordoosten van het land. Acht bataljons van het re geringsleger staan klaar om het offen sief zo goed mogelijk het hoofd te bie den. Vrijdag werden weer versterkin gen door de lucht aangevoerd. De op standelingen staan op nauwelijks twin tig kilometer ven Sam Neua. DEN HAAG. Maandag wordt de roomboter zeven cent per pakje duurder. Als gevolg van lagere pro duktie en vergrote export is de groothandelsprijs met 28 cent per kilo verhoogd, hetgeen aan de con sument wordt doorberekend. Daardoor is de prijs op 1,32 gul den per pakje gekomen. Daarmee is de roomboter sinds medio mei 37 cent per pakje duurder geworden. Frankrijk heeft een nieuwe inschrij ving voor importeurs geopend voor een zeer groot kwantum boter: ge noemd wordt 7500 ton. De Nederland se exporteurs verwachten een aan zienlijk deel daarvan te kunnen leve ren. Onder druk van de hoge boter- prijzen in Frankrijk maken de Franse importeurs een toenemend gebruik van de mogelijkheid tot inschrijving. De melkproduktie in ons land ligt weliswaar een a twee procent hoger dan in 1958, maar de fabricage van melkpoeder, gecondenseerde melk en kaas is zodanig opgevoerd, dat het aanbod op de botermarkt vergeleken met vorig jaar dertien procent terug liep. Het ligt in de verwachting, dat de prijs binnen afzienbare tijd nog meer zal oplopen, maar toch zal de volle dige produktie wel gemakkelijk van de hand gaan. De Nederlandse prijzen liggen ook dan nog altijd beneden die in het buitenland. DEN HAAG. Minister Korthals, die als vice-premier de aangelegenheden met 'betrekking tot Suriname en de Ne derlandse Antillen onder zich krijgt, heeft daartoe een kabinet ingesteld. Tot directeur van dit kabinet is be noemd1 de heer A. Jonkers, raadsadvi seur in algemene dienst. (Advertentie) LONDEN Een bleke en moe uit ziende Eisenhower is gisteren van Parijs naar zijn Schotse slot Culzean (spreek uit: Kurleen) gekomen voor enkele dagen rust na het overleg met de Gaulle, Maar onmiddellijk na de lunch begon hij met drie stevige oefenslagen een spelletje golf op de nabijgelegen Turn- berrybaan. De toeschouwers uit de om geving juichten zijn eerste pogingen toe, maar lieten hem verder met rust. De president die een brede platte pet droeg, die men hier een ,,duivenplatje" noemt, heeft een handicap van vijftien, d.w.z. hij is een maar middelmatige speler. Maar hij was in uitstekend humeur, spelend met zijn persoonlijke vertegen woordiger in het Verenigd Koninkrijk Sir James Gault. Hij behoefde geen heuvels op te lopen, want ambassadeur Whitney had hem twee electrische terreinautootjes ge leend. De romantisch uitziende 33-jarige mar kies van Ailsa, wiens geslacht het kas teel eeuwenlang heeft bewoond, heeft al het mogelijke gedaan het Ike naar de zin te maken in dit land van Robert Burns, waar het slot als een arend hoog op de rotswand gevat staat. Eisenhower wilde dit weekeinde wat jagen, maar het is hier nog te vroeg voor korhoenders en duiven schieten zou hem in Amerika onpopulair maken. Maar hij zal volop kunnen genieten van het zalmvissen in de rivier de Doon. het goede anker-horloge (let op het rode^gdriehoekje} Het K.N.M.I. be- richtte gister avond om 23.15 uur: Droog, zonnig en vrij warm weer met -een matige, en af en toe vrij krachtige wind tussen noord en noordoost. MIESJE: In een duinpan uit de wind. ,n6,„sept-: Zon op 5-58 uur» zon onder 19.18; maan op 10.05, maan onder 20.51. 7 sept.: Zon op 5.59 uur, zon onder 19.16; maan op 11.21, maan onder 21.26. Hetzelfde? Weegt U Let eens met uw handenI op tafel een pak met 1000 gram wol op de ene' en 2 pond lood op de andere. Wat zegt uw gevóel U? En wat zegt uw gevoel U als U het Zeeuwsch Dagblad "weegt" tegen elke andere Zeeuwse courant? De actualiteit van het landelijke, inter nationale en plaatselijke nieuws? De gezellige rubrieken? De boeiende verhalen en feuilletons? Maak, als U nog géén abonnee bent, kennis met deze gezellige krant voor héél het gezin. U krijgt haar 4 weken lang thuis voor slechts f 1,12. Aan de administratie van het Zeeuwsch Dagblad, postbus 4, Goes. Bezorgt U het Zeeuwsch Dagblad gedurende 4 weken bij mij thuis voor slechts f 1,12. Ik verplicht mij met deze kennismaking verder tot niets. naam straat: plaats datum: handtekening:.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1