Alle geld voor Wim 'itausü TIJS, PIET EN ARIE VALLEN HUN „WERKGEVER" (BANKASTRAAT) AAN: In oktober valt de hoofdprijs van f 30.000.-! Toestand in Laos wordt met het uur slechter vruchtenlimonade Rijke oogst kost geld KASJMIR MELDT MEER CHINESE INFILTRATIES Penose hield zich rustig Belgische minister voor de Kongo afgetreden Klare taal maar er bleven vele vraagtekens Wie zal de meeste van deze kroonkurken verzamelen Vrijdag 4 september 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. Wiltlcn helpen petroleum DE HAARDOUE Max minnetjes Stoot voor kaïius Impasse in overleg over ambtenarensalarissen VERWARRING ALOM „Russische spion" was Duitse opschepper GOED GEWAPEND RADIO ZWIJGT PANIEK gevitaliseerd Studenten bouwden speeltuin bij Linz VAN HEMELRIJCK WILDE SPOED Niemand wenst crisis Trage manier Op drie plaatsen - van Tibet uit Sarrende nozems Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Ze wilden de Nederlandsclie bank over vallen. De vier jongemannen, die gisteren de tweede dag van hun strafproces beleefden omdat zij hoofd- of bijrollen hadden ge" speeld in de zaak Bankastraat een oude winkelierster werd op 8 maart in de nacht in haar woninkje overvallen en stierf enkele uren daarna aan een hartverlamming gaven het grif toe. Ja, ze wilden de Nederlandsclie bank plunderen en ook een internationale trein op het Centraal station. Het was alles het idee van Wim, de cafetariahouder. Wim van V. een bleke 28-jarige man in een zwart pak, schudde hardnekkig van neen. Het was niet zijn idee geweest, de jongens Tijs en Piet, hoofddaders bij de overval op de winkelierster, waren er zelf mee komen aandragen. Celebesstraat laten liggen. Eigenlijk had hij het naar het hoofdkantoor van zijn firma moeten verzenden maar dat was hij, zo zei hij, vergeten. Het was gisteren dè dag van Wim. Dinsdag waren de beschuldigingen te gen zijn kornuiten behandeld. Hij was er niet aan te pas gekomen omdat de tijd op was Bovendien ontkende hij de hem ten laste gelegde medeplichtigheid. Heling van de buit van verschillende inbraken, ook aan die van de Banka straat, wilde hij wel toegeven, maar er was geen kwestie van dat hij hoe dan ook de hand in de wandaden zou heb ben gehad. Tijs en Piet en ook Arie, een achttien jarige loodgieter die ervan werd ver dacht dat hij op de uitkijk had gestaan tijdens de overval op de winkelierster, wisten het gisteren voor de Amsterdam se rechtbank anders te vertellen. Wim van de cafetaria had een grote, heel grote invloed op hen gehad. In de nacht van de overval, toen Tijs en Piet in zijn zaakje in slaap waren gesukkeld had hij hen gewekt met de kreet: „wij wil len bolletje". Hij zat er helemaal ach ter, was de geestelijke vader van het snode spel. De rechters maakten Tijs, Piet en Arie er steeds op attent dat zij onder ede stonden en dat een zware gevangenis straf zou volgen als zij onwaarheid spraken, maar de jongens bleven erbij. Wat wilden de heren in toga toch? Ze hadden toch na iedere kraak al het geld aan Wim afgedragen? Waarom die belangeloosheid, wilde een van de rechters weten. Zomaar, zeiden de jongens, we wilden Wim helpen. Maar jullie zijn toch geen filantropen, hield de magistraat aan. Neen, gaven de jongens toe, dat wa ren ze niet. Was er dan iets tussen Wim en de anderen dat niet in het openbaar kon worden besproken, vroeg de rechter weer. Dat was er niet, zei Arie Piet en Tijs knikten instemmend. De tweede procesdag van de affaire- Bankastraat heeft het stadium van net requisitoor niet gehaald. Twee van de zes a decharge van Wim gedagvaarde getuigen waren niet op komen dagen, en mr. Jeljer de Jong, de verdediger van de cafetaria-eigenaar, wilde de zaak laten aanhouden. De officier van justitie vond dat hij dan ook tegen Tijs, Piet en Arie geen eis kon formuleren. De president van de rechtbank wees daarom 1 oktober aan als derde zittingsdag. Magic Hilly De trage voortgang van het strafge ding verhinderde overigens niet dat de atmosfeer in de rechtszaal gisteren af en toe angstig hoog werd gespannen. Op een gegeven ogenblik kwam een getuige voor het hekje die expeditie chef was geweest bij een bedrijf waar Tijs en Piet enkele dagen voor de over val op het komenijswinkeltje hadden ingebroken. De jonge man, die luisterde naar de bijnaam „het konijn" onder het pseudoniem van Willy Magic goo chelde hij in zijn vrije tijd met konijnen had in de eerste dagen van maart geld in een la van zijn kantoor in de Advertentie voor oliehaarden mef hef hoogste rendetnenf zuinig - geen roet - meer warmte Toevallig Uitgerekend die dag werd er in gebroken. Blijkens de gevonden sporen in het kantoor waren de dieven regelrecht op de bewuste la afgegaan. Er moest dus een tipgever in het spel zijn geweest. Had „hei konijn" die rol gespeeld? Willy Magic ontkende het. Hij had ook nooit Piet of Tijs gezien. Ja toch, Tijs had hij als kleine jongen gekend, maar in de laatste tien jaren had hij hem nooit meer ontmoet, hoewel ze in dezelfde buurt woon den. „Gek hè", vond de verdediger van Wim, mr. Jelger de Jong: „dut je mekaar zo maar ineens weer kunt ontmoeten". Ja, gaf „het konijn" toe, het was gek. De angst voor de meineed had ieder in de rechtzaal in de greep. Toen Max van de film als getuige voorkwam hij moest verklaren dat Wim van de cafataria op een bepaalde dag nooit kon zijn betrokken geweest bij een wandaad van Piet en Tijs tekende de officier van justitie protest aan. De vader van Max had hem nl. een brief geschreven waarin stond dat zijn zoon niet geheel toerekeningsvat baar was en de ernst van de eed niet besefte. Een verklaring van het hoofd van een schooi voor b.l.o. ging bij de brief als bewijs. Mr. Jeljer de Jong had Max laten dagvaarden en hij dreef tegen de zin van de rechtbank door dat zijn getuige toch zou worden gehoord. Uit het verhaal van de jongen bleek dat Wim op een kwade dag na een feestje in de cafetaria hem een schuld bekentenis van 750 gulden had laten tekenen: de totaalsom van wat er was verteerd. Die schuld stond er nog. De rechters keken Max wat mee warig aan. Hij mocht snel gaan zitten. Men wilde hem het vuur niet na aan de schenen leggen, zoals dat was gebeurd met Thijs en Piet. Piet had toen hij de belofte aflegde om de waarheid te spreken achter zijn rug naar Thijs een gebaar met zijn hand gemaakt: ze kunnen me wat en Tijs beloofde enkele ogenblikken later een „stoot voor je kanus" aan een journalist die achter hem fluisterend overleg met een collega pleegde. Het was gisteren een dag vol vraag tekens. VIENTIANE (Reuter, A.P.) Elk ogenblik verwacht men in Laos de afkondiging van de nood toestand voor het gehele land. De regering was donderdag bijna voortdurend bijeen om de met het uur weer slechter wordende toe stand te bespreken. De commu nistische opstandelingen, ge steund door Noord-Vietnam, zijn namelijk plotseling opnieuw tot de aanval overgegaan. Het nieuwe offensief van de rebellen richt zich op de plaats Sam Neua, hoofd stad van de gelijknamige provincie, in het noordoosten van Laos. In de dicht Van onze Haagse redactie DEN HAAG In het overleg met de ambtenarenorganisaties over de salaris sen van het rijkspersoneel heeft minister Toxopeus gisteren nog geen concrete voorstellen gedaan De, regering heeft nog te weinig inzicht in de algemene lijn van de salarisherzieningen, zo meent de minister, dan dat zij voor de ambtenaren salarissen een bepaalde verhoging kan bespreken. Hij is dan voorlopig ook niet kunnen ingaan op de wens van de ambtenaren- organisaties. om aan te sluiten bij de loonontwikkeling in de metaalindustrie, hetgeen een verhoging van vijf procent zou inhouden. Het salarisoverleg zal worden voortgezet, zodra meer gegevens over de loonontwikkeling bekend zijn. Een herziening van het georganiseerd overleg, waarover in de vergadering van gisteren eveneens is gesproken, blijft tevens op de agenda staan. Een der af delingen van de centrale commissie gaat zich in het bijzonder met deze reorgani satie bezig houden. Van onze correspondent BONN Bij de stad Prüm in de Eifel is gisteren een man gearresteerd die beweerde een Rus en dan nog maar liefst een Russische spion te zijn. Hij zou met vier collega's door een vliegtuig uit Kief naar de Eifel zijn gebracht en in de nacht van woensdag op donderdag zijn neergesprongen met de opdracht in dit gebied, waar tal rijke Amerikaanse vliegvelden liggen, naar troepenbewegingen te spioneren. Nu liggen er in de Eifel geen „troepen" maar alleen vliegers, bommenwerpers en geleide projectielen als Maca's en Matadors. PER STRAALJAGER De parachutisten zouden zijn vervoerd met een straaljager. Ook dit luidde niet erg geloofwaardig, want in een straal jager is geen plaats voor een piloot en vijf passagiers. De man is gearresteerd in een café, waar de waard verdenking had gekregen door het vreemde gedrag van zijn gast. De politie vond een „vervalst" Duits identiteitsbewijs bij de man, die gebro ken Duits met een Russisch accent sprak. Volgens zijn verklaring was hij met vier collega's uit het vliegtuig ge sprongen; waar de overige vier waren wist hij niet. De valschermen had men verbrand. ZWIJGEN Nadere inlichtingen waren bij de be trokken autoriteiten niet te krijgen. De regering van het land Rijnland-Palz, waartoe de Eifel behoort, zou vandaag een officiële bekendmaking publiceren. Het Westduitse ministerie van defensie zweeg voorshands tot het nadere bij zonderheden kende. Men neigde er daar echter toe, het verhaal van de zg. Rus zeer sceptisch te beoordelen. Wel werd door de regeringsradioluister- dienst vastgesteld, dat de Zweedse radio, toen zij in de zg. Avondecho een commentaar op het voorval in de Eifel wilde geven, op alle frequenties hevig werd gestoord. ONTHULLING Kortom, de man heeft nogal deining veroorzaakt. Thans blijkt, volgens de informaties die de politie van Prüm ons heeft verstrekt, dat de Rus geen Rus is, maar een Duitser en dat zijn identiteitsbewijs niet vals maar echt was. De Duitser wilde wat opschep pen en verwarring stichten. Dat laatste heeft hij zeker bereikt. Het Westduitse ministerie van defensie heeft uit alle delen van wereld tele foontjes ontvangen, uit Londen, Rome, Parijs en uit de Verenigde Staten. Na de onthulling heeft het ministerie de kranten in de omtrek opgebeld om de ware toedracht mee te delen. Maar bij verschillende couranten was de eerste editie al de deur uit. Bij één blad waren 50.000 exemplaren gedrukt die niet meer konden worden achter haald. met bossen begroeide bergen rond Sam Neua zijn de communisten tot op min der dan 30 kilometer doorgedrongen Over het aantal opstandelingen dat Sam Neua bedreigt tast men in het duis ter. Vermoed wordt dat een divisie van het leger van Noord-Vietnam de aan vallers steunt. Ze zijn uitstekend gewa pend. De luchtmacht van Laos liet gis teren parachutisten neer in de bergen rond Sam Neua, in een poging de re bellen een halt toe te roepen. Aan een groot deel van de 2500 inwoners van het stadje zijn wapens uitgereikt. Gisteren was het radiocontact tussen de hoofö'stad van Laos, Vientiane en het noordoosten, waar d'e strijd zich voor namelijk afspeelt, bijna de gehele dag verbroken. Vermoed wordt dat de aan vallers rond Sam Neua d'e militaire ra diozenders daar in handen hebben. De laatste dagen hebben de opstan delingen ten noorden en ten oosten van Sam Neua een groot aantal plaatsen en bergforten bezet. De regeringsstrijdkrachten trokken zich in allerijl terug. Een groot deel dei- bevolking geraakte door deze plotselin ge terugtocht in paniek. Het vliegveld van Sam Neua is overvol vrouwen en kinderen die geëvacueerd willen wor den. Vlug gaat nikt want er zijn maar weinig vliegtuigen voor hen beschik baar. Versterkingen komen thans zeer sporadisch binnen. De meeste bureaus van de overheid 'in Laos waren donderdag voor de twee de achtereenvolgende dag gesloten in verband met het Boeddhistische feest der doden. Dit werkte de algemene verwar ring zeer in de hand; inlichtingen wer- d'en vrijwel niet verstrekt. Na 12 september 1959 ongeldig! 11 september laatste dagprijs van f lOO.-. 12 september laatste zaterdagprijs van f I.OOO.-. Na 12 september gaat het om de hoofdprijs van f 30.000.-. Doe nog mee! Hebt u nog kroonkurken waar GE of VI of TA of LI of SEERD in staat? Stuur dan snel uw briefkaart met opgave van het aantal series in. Op 11 september wordt de laatste dagprijs jan f 100.- toegekend. En op 12 september de laatste zaterdag prijs van f 1 .OOO.- Zend geen kroonkurken! Stuur een briefkaart naar Si-Si, Post bus 1, Bunnik. Zet naast dit adres alleen het aantal dat aangeeft hoeveel series u heeft Weet u 't nog? GE-Vt-TA-LI-SEERD is één serie, en Si-Si is óók een serie waard. Daaronder uw eigen naam en adres. U doet mee op de dag, dat uw briefkaart in Postbus 1 te Bunnik ontvangen is. Zorg, dat dit uiterlijk 12 september 1959 is. Voor de rest van de wedstrijd, voor de hoofdprijs, gelden al leen maar kroonkur ken met Si-Si erin. Die ziet eraan de on derkant zó uit; Hoofdprijs f 30.000.- Wie aan het einde van de wedstrijd op 30 september 1959, de meeste kroonkurken met Si-Si (zie afbeel ding) erin heeft, ontvangt f30.000.- Laat uw kans op een eigen huis niel voorbij gaan. Spaar Si-Si kroon kurken! Op iedere fles zit een ge merkte kroonkurk. Van alle letter grepen zijn er evenveel. Maar., denk er om! Na 12 september hebben GE en VI en TA en LI en SEERD geen waarde meer. Dan zijn alleen nog kroonkurken waarin Si-Si staat geldig voor de hoofdprijs van f 30.000.- Prijswinnaars vanaf 17 augustus! Van f lOO.- H.C. Leenders, Bussum; Mej. J. Petersen, A'dam; B. Melgers, Ede; M. Verschuur, Den Helder; Hr. Oosting, Emmen; H. Janssen, Bemmel; Mevr. van Gent, Rotterdam G. A. Reiz, Amsterdam; H. P. L. Bartels, Amersfoort; Van f 1.000.- C. van Nunen, Kaatsheuvel Si-Si fabrieken - Bunnik LINZ (APA). De 28-jarige Neder landse student H. de Vries van de Vrije Universiteit in Amsterdam heeft giste ren in het kamp Haid bij Linz het grootste kamp voor vluchtelingen in Europa een speeltuin voor vluchte lingenkinderen aan de Oostenrijkse autoriteiten overgedragen. De speeltuin is door 44 Nederlandse studenten ge bouwd. BRUSSEL. (Reuter) Van He- melrijck, de Belgische minister voor de Kongo, is gisteren afgetreden als gevolg van verschillen van mening binnen het kabinet over de wijze waarop in de Kongo politieke hervor mingen moeten worden ingevoerd. Na een onderhoud met koning Bou- dewijn heeft premier Eyskens be kend gemaakt dat er geen sprake van is dat het gehele kabinet zijn ontslag zal indienen. De meningsverschillen binnen de re gering staan geheel los van de politie ke overtuigingen in de rooms-liberale coalitie-regering, zoals blijkt uit het feit dat Van Hemelrijck (die bespoediging wenst van het programma voor de Kongo) tot de liberale partij behoort net als zijn voornaamste tegenstander op dit punt, de minister van buiten landse zaken Wigny. Van Hemelrijck werd in zijn mening door ten minste vier ambtgenoten ge steund, maar premier Eyskens heeft weten te voorkomen dat de regering uiteen zou vallen. „Niemand, noch de politieke partijen, noch het volk. wenst een politieke crisis naar aanleiding van Kongolese vraagstukken", zei hij. De meningsverschillen over de in de Kongo te volgen politiek broeiden reeds enige tijd. De zaak werd echter acuut toen minister Van Hemelrijck vorige week vrijdag verslag uitbracht over de toestand in de kolonie en erop aandrong na de provinciale verkiezingen die in maart zullen worden gehouden meteen een grondwetgevende vergadering en een voorlopige regering in te stellen Hij moet toen ook hebben gewezen op de groeiende ontevredenheid in de Kongolese politieke partijen over de VAN HEMELRIJCK trage manier Waarop de regering. Brussel uitvoering geeft aan haar ver klaring van 13 januari inzake de toe komst van de Kongo. Wigny en zijn volgelingen zijn ech ter van mening dat de vorming van een voorlopige regering voorbarig zou zijn en daarop werd er een compro mis gevonden dat inhield dat na de provinciale verkiezingen in maart een algemene en een wetgevende raad zul len worden ingesteld als voorlopers van een huis van afgevaardigden en een se naat. Dit compromis ging minister Van Hemelrijck kennelijk niet ver genoeg, waarop hij zijn ontslag indiende. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De overvloedige en van goede kwaliteit zijnde tarweoogst heeft het Produktschap van granen, za den en peulvruchten doen besluiten meer inlandse tarwe in ons brood te laten vermalen. De verplichte bijmenging van inland se tarwe tot 35 procent van het meel en bloem wordt met ingang van 13 de cember gesteld op 38 procent. De ver plichting geldt voorlopig alleen voor de tarwe, oogst 1959, die een record op brengst heeft van ruim een half mil joen ton. In hoeverre deze verplichting er toe zal leiden dat de broodprijs voor de consument zal worden verhoogd, is nog niet te zeggen. Het lijkt echter niet on waarschijnlijk. Nederlandse tarwe kost 31 gulden per ton; de ingevoerde tar we uit Amerika, Canada en Rus land rond 18 gulden per ton. Voor de consument brengt dus het feit dat Nederland een hoge tarweproduktie be reikt, de consequentie mee dat zijn brood duurder dreigt te worden. Dit wat wonderlijk aandoende ver schijnsel ligt besloten in de beslissing dat geen verdere fondsen uit het land- bouwegalisatiefonds voor de tarwever- bouw ter beschikking worden gesteld. Zou men nu besluiten de Nederlandse tarwe niet voor -het brood te bestem men maar voor veevoeder, dan wordt op die „gedenatureerde" tarwe een toe slag betaald. Het geld voor zulk een toeslag komt weer uit heffingen op de geïmporteerde tarwe.... en daarmee sluit de cirkel: wat er ook gebeurt, de prijzen van meel en bloem gaan stij gen. CONFECTIEINDUSTRIE WIL Loonsverhoging en werktijdverkorting DEN HAAG. De werkgevers- en werknemersorganisatie in de confec- tie-industrie hebben overeenstemming be reikt over de verhoging van de basis uurlonen van de volwassenen met vier procent en verwerking van de huur- bijslag 1957. De jeugdlonen zullen daar aan worden aangepast. Eveneens werd overeengekomen met ingang van 1 januari 1960 een begin te maken met een geleid'elijke verkorting van de werktijd. De partijen zullen zich nog nader beraden over de verbetering van bepaalde secundaire arbeidsvoor waarden. Er zal naar worden gestreefd de goed keuring van het College van rijksbemid delaars vóór 1 november te verkrijgen teneinde op die datum de nieuwe c.a.o. voor de confectie-industrie te kunnen invoeren. Eigen nieuwsdienst NEW DELHI. Kort nadat pre mier Nehroe donderdag het parle ment van Indië verzekerde dat de organisatie van de grensverdediging an goede handen was en dat er vol doende regelingen getroffen zijn, kwamen er weer nieuwe meldingen binnen over Chinese infiltraties. Dit maal niet uit het noordoostelijk grensgebied van de staat Assam, maar uit het noordwesten. Op drie plaatsen, aldus meldt de regering van de staat Kasjmir, zijn de Chi nezen van Tibet uit daar weer bin nengedrongen. Al deze infiltraties zijn aan de gang in het gebied Ladakh. Ook zouden Chi nese militairen zich meester hebben ge maakt van een Indische enclave Min- sar ruim 160 kilometer van de grens op Tibetaans grondgebied. ZELFS VLIEGVELD De Tibetaanse plaatsen Roedok en Gartok worden door de Chinezen ge- Advertentie) bruikt als bases voor hun operaties in Kasjmir. Zij hebben zelfs, aldus ver luidt in New Delhi, op Indisch gebied een vliegveld aangelegd. Voorts een netwerk van wegen in het hooggelegen en voor een groot deel onbegaanbare terrein van deze streken. Dwars door Indisch territoir hebben de Chinezen de hoofdverkeersweg aan gelegd, waar premier Nehroe vorige week van repte in zijn verslag in het Indische parlement over de Chinese in filtraties. Deze weg loopt van de pro vincie Sintsjang in het verre westen van China naar Tibet. Ook de grote meren, die eens ge heel Kasjmir voorzagen van zout, be vinden zich thans in handen van de Chinezen. Ladakh in het noorden van Kasjmir vormt reeds jaren lang een twistappel tussen China en Indië. Volgens een in 1842 gesloten verdrag behoort het bij de staat Kasjmir. Rood-China evenwel zegt oude landkaarten te bezitten, waar uit blijkt dat Ladakh bij China behoort. Gisteravond wist men in de Indische hoofdstad te vertellen dat het Indische leger opdracht heeft gekregen de grens post Longjoe in het Noordoostelijk ter ritoir zonder gebruik van wapenen weer in bezit te nemen. Slechts in uiter ste noodzaak en dan nog alleen als verdedigingsmiddel mag er gescho ten worden. Longjoe is vorige week door Chinese infiltranten bezet. De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De nozems hebben gisteravond angstvallig de burgwallen en dijken van Amsterdam gemeden. Het dreigement dat de penose aan hun adres heeft geuit is blijkbaar ingeslagen. De benden jonge herrieschoppers trok ken sarrend en joelend juist langs de periferie van de door de onderwereld ge regeerde gebieden van de hoofdstad. Op de Nieuwezijds Voorburgwal werden enkele ruiten van een in staat van ver bouwing verkerende woning vernield. Op het Singel namen de nozems een vrouw van lichte zeden onderhanden. De politie hield zich bij de ommegang van de baldadige kwanten totaal afzijdig Een overvalwagentje hield hen in de gaten, doch de bemanning ging niet tot handelen over. Een aantal kopstukken van de penose had zich gisteravond in het café Plein- zicht aan een van de Oudezijdswallen verzameld. Zij hielden zich rustig.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5