ZEELAND PRESENTEERDE IN VOLLE GLORIE ZICH Hervé Marché uit Eede prijs jager en virtuoos i Mosselero proefde van Oosterscheldeparels Mosselero Oesterano man van ervaring Kinderwens vervuld gezondheid" Axelse dame te Bergen op Zoom om het leven gekomen Veilig Melldiandelaar smokkelde boter Grote geldlening raad Haamstede Woningbouw te Serooskerke W) Een kleine jongen met een groot geluid Vrijdag 4 september 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zceuwsch Dagblad wonen YERSEKE HERBERGDE DUIZENDEN OESTER- EN MOSSELETERS AANNEMERS MOESTEN COMBINATIE VORMEN MINISTER KORTHALS STELT KEERSLUIS IN GEBRUIK Hoogtepunten „Van waar en waarheen" V.V.V. OÖSTBURG BÉGINT OPNIEUW Paratyphus in Graauw Parkeerprobleem in Oostkapelle Writerprachtige Cecilia geeft taptoe Steeekvlam uit automotor t Zenuwachtigheid Weet nog niet Uitbundig Plastic vaten voor oesterexport MAN GEWOND, CHAUFFEUR KREEG SHOCK Gevonden voorwerpen Raadsvergadering in Ellewoutsdijk Krimpen van pijn Vrijstelling van dienstplicht lokt Protestants-Christelijk i EX zeer veel belangstelling wath- -VI ten wij het komende politieke leven en de daden die hier uit voort vloeien af. Wij willen ons thans bezighouden met een concreet onderdeel daarvan. Zeeland heeft, misschien nog meer dan andere provincies, bijzonder veel belang' bij de te voeren rijkspolitiek. Er is in Zeeland enige ongerustheid ontstaan, toen er sprake was van tem porisering der Deltawerken. In het bijzonder het uitstellen van de nood zakelijk geachte dijkverhogingen en -verzwaringen. Advertentie YERSEKE. De Spaanse visser, Mosselero Oesterano, heeft de GOES. De melkhandelaar P. H. uit 1 Goes is door de dienst Invoerrechten en Accijnzen te Kloetinge aangehouden en Het mótiel vvas: 's-rijks financiën. worden^rhoord. BTh^verhoor'bleekParel van de Oosterschelde, de oester, waardig gekeurd. Vol tempe- Natuurlijk juichen wij het toe dat dat H- de laatste tijd meer dan 30.000 rament, de Spanjaard eigen, had hij weliswaar verklaard, dat ook de de regering waakt over en zorgvuldig ^twe^e^mokkSco^binltfe a!m 660 sPaanse oester heerlijk smaakt, maar toen hij het Zeeuwse produkt omspringt met de haar toevertrouwde naar binnen had geslorpt, moest Mosselero Oesterano toch eerlijk belastingpenningen. Maar hoe belang- Da b°?er werd van de voorraadplaats bekennen, dat de Zeeuwse oesters beter zijn. En de commissaris der te Kloetinge naar België vervoerd door rijk dit ook is, geld is slechts een de chaUffeur H. V. uit Antwerpen, die hulpmiddel in onze samenleving. in Breda reeds is veroordeeld tot drie onvoorwaardelijke gevangenis- Het gaat ons altijd en overal eerst weken om de mens. straf' De mens, als beelddrager Gods. moet koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, had zich tevoren al tijdens een indrukwekkende vlootschouw te goed gedaan in de Zeeuwse oesters. Dat gebeurde allemaal gisteren, toen in Yerseke met veel feestvertoon, onder het motto ..Zeeland presenteert" het oester- en De melkhandelaar H. is na de ver- j m0sselseizoen officieel werd geopend, ons oneindig veel meer waard zijn hoien op vrije voeten gesteld en zal' j,- i.», j„„j_. zich te zijner tijd voor de economische dan het slijk der aarde, hoe aantrek- politierechter moeten verantwoorden. kelijk dit ook is. Natuurlijk, wij weten wel, dat er GOES. In de vergadering van de gelukkig nog velen zijn die dat hulp middel, het geld, slechts dienstbaar willen inaken aan het geluk der men sen. Maar helaas zijn er ook velen die alleen maar het geld in het oog hebben. De mens die daarmee en daar- kleine commissie van bet initiatiefco- door gediend wordt, althans moet nft^^^gtmërnten"Ing^elde worden, verliezen zij wel eens uit het onderzoek naar de te verwachten bouw- oog. aktiviteit tot medio 1961. XJifc deze en- Daarom zijn wij van mening dat de ^uêteA is gebleken dat in de komende v - i maanden verschillende grotere bouw- komende regeringsverklaring, zo zijwerken vooral in de gemeente Goes werkelijk ehristelijk-soeiaal wil zijn, zullen worden aanbesteed. Momen- de veiligheid van de mens primairmorden dan ook via de bondsbe- mnno.i dniiovi sturen pogingen gedaan om de aanne- niers te bewegen tot het vormen van Enorme bedragen worden jaarlijks opgebracht ter beveiliging van onze vrije Westerse beschaving. En terecht. Maar er zijn ook andere vijanden. Wij in Zeeland weten wat de zee is; combinaties voor de uitvoering van een of meerdere bouwwerken. Aldus kunnen zij bij inschrijvingen sterker staan te genover de grote aannemingsbedrijven buiten Zeeland. Er mac seen vertracinc rmfr.rl.n in' In dit verband werd ook het gevoer- tr mag geen venragmg optreden inde beleid met bet^^g tot de aiglftc de uitvoering van maatregelen, die j van rijksgoedkeuringen voor werken bo de veiligheid van de mens ten doel ven 10.000 door enige gemeentebestu- heeft ren naar voren gebracht. De -vergade ring' besloot de bezwaren op de meest geëigende wijze ter kennis van de be- A AN veiligheid alleen heeft de mens j treffende instanties te brengen. niet genoeg Een via de ideeënbus ontvangen sehru Op de plaats' waar hij leeft, moet ^en b?fre£fendf de ««Wikkeling van Goes-Noord en de gemeenten rondom de Zandkreek zal tel' kennis worden ge bracht van de prov. commissie voor de ontwikkeling van het drie-eilandenge- bied, daar dit orgaan zich speciaal op dit terrein beweegt. hij ook kunnen leven in de volste betekenis van het woord. Dat wil zeggen, hij moet er kunnen wonen, werken en in zijn vrije tijd zich kunnen ontspannen. Dat wonen is nog steeds geen opge loste zaak. In Zeeland zal aan het einde van dit jaar en begin volgend jaar de bouwactiviteit zeer gering zijn. Premiebeschikkingen komen niet meer af en de zeshonderd woningwet woningen betekenen niet veel als er vervolgens werden enkele onderwee een bouwcapaciteit is van het vier-;pen behandeld met betrekking tot de vou-dige. samenstelling van het middenstandsrap- Een suggestie om het comité te ver heffen tot. streekcommissie en daartoe uit te breiden met enkele leden werd door de vergadering voorlopig van de hand gewezen tot na de te houden ten toonstelling, daar de opzet van het co mité zich wil beperken tot de beharti ging van middenstandsaangelegenheden. port voor de Bevelanden. Besloten weid de grote commissie te doen vergaderen op 21 oktober a.s. teneinde van gedach ten te wisselen over de tot nu toe ge voerde aktiviteiten en nader overleg te plegen met betrekking tot de voortzet ting der werkzaamheden van het comi té. Nog altijd trekt een aanzienlijk aan tal mensen op en neer omdat zij in Zeeland niet gehuisvest kunnen wor den. Nog altijd staat er een groot aantal noodwoningen. Zij zijn nog bewoond. Uit nood. Maar zij behoren te verdwijnen. Het is al te laat. Zeeland heeft een groot aantal krot ten. Mens-onwaardige bouwsels. Soms zonder enig sanitair. En dan de bouwactiviteit maar remmen Zeker, wij weten wel dat er in de Randstad een overspanning is of dreigt; wij weten wel dat niemand ZIERIKZEE. - De minister van ver verder kan springen dan zijn stok LTop'wSg e'S lang is. Ook het Rijk niet. we keersluis te Zierikzee in gebruik stel- Maar wij moeten, met name in de Ilen* 0m haIf drie JlooPt minister het sector van de volkshuisvesting af van °fflCieel U een sterk gecentraliseerd beleid! De Randstad en de Randprovincie vragen ieder om een eigen beleid. In het bijzonder in dit beleid dient de mens centraal te worden gesteld. Zeker in een christelijk-sociaal beleid. Want één ding is zeker: als straks j in Zeeland bouwvakarbeiders werkloos' zijn is dat noch christelijk, noch sociaal! j A. J. K. i Het Is een feestdag geworden, die met gouden letters in de geschiedenis van het oester- en mosselbedrijf zal worden vermeld. Duizenden waren naar Yerseke gestroomd om niets van het feest- te missen. De Belgen en Fransen kwamen met bussen vol. Zeeland pre senteert'begint te leven onder de mensen. En dat is het grote winstpunt. Het zonnige weer zette bovendien be slist geen domper op de feestvreugde. Het is een bijzonder geslaagd evene ment geworden, waarop de gehele oes ter- en mosselhandel (en niet in het minst het organiserend comité) met genoegen zal terugzien. Tal van hoogtepunten sierden het programma. Om een uur étartte de op tocht, waarin prachtige versierde wa gens meereden. Deze manifestatie was een staaltje van doe-het-zelf in Yerse ke. Met werkelijk originele ideeën, betrekking hebbend op de oester- en mosselcultuur, kwamen, de verschillen de buurtverenigingen voor de dag". Het was een lust voor het oog om de wa gens door de fraai versierde straten te zien rijden. Voor de muzikale opluiste ring zorgden de Rijkspolitiekapel, de harmonie ..Mozart" uit Yerseke en de harmonie Concordia" uit Tholen. Niet minder indrukwekkend was de vloot schouw van de gepavoïseerde schepen uit Yerseke, Zierikzee, Bruinisse, Tho len en zelfs uit het hoge noorden (Wie- ringen). Gevuld met een fikse lading mensen voeren de vaartuigen de Ooster schelde op om getuige te zijn van het ophalen van de eerste oester uit het zilte nat. De commissaris der Koningin, die met zijn echtgenote de gehele middag de feestelijkheden bijwoonde, was op de Yerseke 60 van schipper Paauwe gestapt om de eerste oester te nutti gen. En hij liet het zeebanket best smaken Doordringend geloei van de seheeipsflmten begeleidde deze ..eetpar- tij" om de feestvreugde wat kracht bij te zetten. Teruggekeerd in de haven begaven de genodigden, onder wie tal van pro minente figuren uit de verschillende; sectoren van het Zeeuwse bedrijfsle ven, zich naar het kadeterrein om het spel „om de parels van de Oosterschel de" te bekijken. Voor deze gelegenheid hadden zich duizenden bezoekers rond de haven geschaard. Tersvijl schipper C. Pekaar door een wirwar van vaartuigen, de Yerseke 14, I met aan boord een heerlijke lading parels, veilig de 'haven binnenloodste, werd de nieuwsgierigheid van Mosselero Oesterano nog wat op de proef gesteld. Weliswaar kon hij via de geluidsinstal latie vernemen hoe de vla.g er bij stond, maar toen bekend was, dat zich zes schone jonkvrouwen op de Yerseke 14 bevonden, was de Spaanse visser bijna niet te houden, tot grote hilariteit van de aanwezigen. En of hij wilde of niet, Mosselero moest ook deelgenoot worden van de zang (van „Exelsior"), dans (van ,,Medioburgum" uit Middel burg) en declamatie van de heer Gle- rum, die ook de regie voerde. Het zij gezegd, hij liet de Zeeuwse oester best smaken. En voor enkele genodigden, onder wie de commissaris, waren er eveneens oesters en mossels, aangeboden door parelschone dames in feestkledij. In een vlotte en geestige speech verklaarde de commissaris ten slotte, dat hij grote bewondering had voor de gedachte, die bij het comité gerijpt was, om de Spaanse visser naar Yerseke te halen. De heer P. J. de Leeuw heeft als voorzitter van het comité „Zeeland pren senteert" aan het slot zijn dank be tuigd aan allen, die op enigerlei wijze •hebben meegewerkt aan het welslagen van deze dag. Intussen werd het feestprogramma, dat des morgens al was begonnen met een optocht van Yerseke's schooljeugd en het oplaten van ballonnen, voortge zet. Het Benelux-ensemble speelde vro lijke muziek, er was een concert van „Concordia" op de muziektent, een ge varieerd programma van het Benelux- ensemble, een taptoe door de Rijkspo- litiekapel op het sportterrein en tot slot een groot vuurwerk. Des morgens werd een speciale ont moeting gehouden in de raadszaal. Dr. P. Korringa, directeur van het Rijks instituut voor Visserij onderzoek, vertel de dat de Zeeuwse oester een geheel eigen karakter heeft gekregen, aange past aan de omstandigheden, die hier heersen. Het is verder interessant te vernemen, dat bij de voortplantings- procedure de maan een belangrijke rol speelt en dat de oester elk jaar van geslacht veranderd. ,,Hij smaakt zo wel het genoegen van het vaderschap als het moederschap". Drs. D. J. van Dijk, voorzitter van het produktschap voor vis en visprodukten, vertelde, dat het Zeeuwse oester- en mosselbedrijf springlevend is. De laatste jaren wordt een prettige ontwikkeling doorgemaakt, mede door de E.E.G. De produktie neemt toe, alsmede het binnenlands] verbruik. Bovendien mag de betekenis j van de inlegger ij-bedrijven niet onder-, schat worden. Het gebruik van conser- venmosselen is zeer gestegen. Dr. A. Greijns deelde mede, dat in 1906 werd begonnen met het onderzoek naar de zuiverheid van de oesters, en dat door dit toezicht geen ernstige gevallen van ziekte bij de consument, eventueel veroorzaakt door de oester, hebben voorgedaan. Een forum, onder leiding van burge meester A. C. Willemsen, bestaande uit genoemde sprekers en aangevuld met een mosselhandelaax en -kweker en chauffeur beantwoordde tenslotte enkele vragen. - bijeen voor opheffing - OOSTBURG. De V.V.V. van Oost burg, die donderdagavond bijeenkwam om zichzelf op te heffen, heeft de uit spraak gedaan, dat de V.V.V. in de Oostburgse gemeenschap een onmisbaar element is. De liquidatie-vergadering werd afgelast, toen bleek dat te wei nig leden (zeven, en het uit vier man bestaande liquidatiecomité) aanwezig waren om deze beslissing te nemen. Toen men daarna een algemene verga dering begon, kwamen leden en ophef fingscomité algemeen tot een tegenover gestelde uitspraak. Vervolgens ging men tot bestuursverkiezing over. De heren J. v. d. Tempel, A. C. Beerman, A. Fierentz, H. Legrand en P. v. d. Plas werden gekozen. HAAMSTEDE De raad der gemeente zal op 7 september des avonds om half acht vergaderen. Naast de diverse aanvragen om subsi die is er eenvoörstel van b. en w. inzake de naamgeving van diverse straten. Verder is er een voorstel tot het aan gaan van een vaste geldlening van 58.000 gulden bij de N.V. Bank Ned. Gemeenten. Advertentie GRAAUW en LANGENDAM. In de gemeente Graauw en Langendam doen zich verschijnselen voor van para typhus. Vorige week werden drie men sen in het ziekenhuis te Hulst opgeno men, maandag was het er een, dinsdag twee en woensdag een. Ook in Nieuw- Namen werd een geval geconstateerd. Het laat zich echter niet aanzien, dat de ziekte zich sterk zal uitbreiden. SEROOSKERKE De gemeenteraad zal op 7 september des namiddags om 2 u. vergaderen in het gemeentelijk vereni gingsgebouw. B. en w. stellen de raad voor rijks voor schotten aan te vragen voor de bouw van twee woningwetwoningen, die door de Christelijke Woningstichting zullen wor den gebouwd. Deze woningen zijn inmiddels onder hands aanbesteed. De firma van Doorn was de laagste inschrijver en er is vol gens b. en w. geen bezwaar tegen dat met deze aannemer wordt verder gewerkt. Inzake het uitbreidingsplan van de ge meente kwam het b. en w. ongewenst voor dat op een gedeelte van het terrein bij de Hervormde Kerk woningbouw was gepro jecteerd. Thans vragen b. en w. een vaststelling van de herziene plannen. Tenslotte wordt voorgesteld vrijstelling tet verlenen aan de winkeliersvereniging tot het in de avonduren openstellen vande winkels tij dens de winkelweek. DERTIEN hele jaren oud is Hervé Marclé van de Brieversweg in Eede. Een guitige jongenssnoet boven een grote prachtige OOSTKAPELLE. De gemeenteraad van Oostkapelle besprak donderdag avond onder meer de parkeerproblemen in het dorp. De raad machtigde B. en W. nadere plannen voor een parkeerter- rein aan de Duinweg voor te bereiden, accordeon, die op de mooie zomerse dag ui de vakantie, toen Wij °p dl,t=«par^efrteVeJn zou !>laats z'i" hem opzochten, maar één verlangen had. Dat hij ,,zere" mocht voor low auto's. Het parkeerterrein bii T, j de Lage Duintjes zal eveneens worden gaan zwemmen. Doch zo gauw als Herve zn accordeon beet heeft, vergroot. Ook dit wordt door B. en w. om te laten horen dat het geen praatjes zijn, dat hij werkelijk goed na er bezien. nlet je accordeon overweg kan, zakt zijn zwemdrift wat af. Hij De heer J de Visser aeh; een par- speelt n.l. ontzettend graag, en geen moeite is hem t.e veel. Iedere keerterrein bij de Duinvlietwe° even- i u. i a t\/t ij /o i-•••! eens nodig. De heer A. Coppooise zei week sjouwt hij met het zware apparaat naar Maldegem (Belgie), dat een parkeerverbod voor één zijde waar zijn leraar de heer Robert de Grijze woont. Dol is Hervé op stae"ddVo°g0ënsSSdt"bmgemUXdtmitndiï a"es wat muziek is. Dat kwam al gauw tot uitdrukking, toen hij op grote bezwaren. Maar na afiooo van als klein kind nergens was weg te krijgen, waar muziek gemaakt dSrS'^V hessen werd' Zelf n0S eens een accordeon te mogen bezitten, was een van en meten gegaan Over de resultaten zijn grootste kinderdromen. hmeedei ,^unne" wi' echlei' n°s niets Vader Cyriel, die zelf helemaal niet muzikaal is, begreep toch het verlangen van zijn zoon en kocht het zo fel begeerde instrument, relnen'voor wëin"zëmeTwonfngen'in hu P^l,116 Hervé was dolgelukkig, en studeerde ijverig bij zijn leraar; uitbreidingsplan Duinweg Oost en West, ,1D Maldegem, die al gauw wat 1Ï1 de knaap zag in erfpacht worden gegeven, terwijl terreinen voor landhuizen en horecabe drijven zouden moeten worden gekocht. Voor de zomerhuisjes bestaat een uit zonderlijk grote belangstelling. Voor de beschikbare 50 percelen zijn reeds 90 aanvragen. Zo spoedig mogelijk zal het betreffend gebied bouwrijp worden ge maakt. Niet alleen in België, maar ook in Ne- j derland wist de kleine maar pittige Her vé eerste prijzen «'eg te halen. Zo op hot concours te 's Hertogenbosch. waar hij met 212 punten een eerste prijs in de wacht wist te slepen. Heel Eede leeft mee met deze knaap, want toen vorig jaar een concours voor accordeonisten in Hénin Liétard nabij De heer C den Hollander bepleitte stSèl^dïploma^s^^voor^ons6' op^tsfri Arras in Frankrijk werd georganiseerd'. Maar inmfddels is Hmëé TveXokkl^ feen volle bus mot ruim 50 suppor- prachfige'^prestafies,d cen^ doodgewone ^^n^^oTw&osje door; VLISSINGEN. De harmonie St. Ce- cilia herhaalt zaterdagavond op het plein voor de Bonedijkeschool de grote showtaptoe, die zij eerder gaf op 15 augustus. De taptoe wordt voorafgegaan door een concert op het plein bij de Johanneskerk. Daar zal een gevarieerd programma worden gespeeld. Het con- eert begint om hall acht. de taptoe om j negen uur. TERNEUZEN. ..Daar gaat iets mis", dacht J. H., die met zijn auto door de Jacob Catsstr.aat te Terneuzen reed. Er kwam rook uit de motorkap. H. bracht de auto tot stilstand. Toen hij de motorkap open deed. sloeg hem een steekvlam tegemoet. Ook ontstond er een lichte ontploffing. Met zand, dat hem door een bewoonster werd aangereikt doofde H. het vuur. De gereedschapswa gen van de brandweer, die zeer snel ter plaatse verscheen, behoefde geen dienst te doen. De auto werd naar een garage gesleept. Over de oorzaak tast men in het duister. M// NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEN# YERSEKE. Sorry, zei Hans van der Have (27), ik kan geen vuur aanbieden, er zitten geen zakken in mijn pak. Ik weet niet hoe ze dat in Spanje doen. Het verbaasde me eerlijk ge zegd, dat een beschaafde en zachte stem in mijn oren klonk. Een half uur tevoren had ik hem nog branie-achtig bezig gezien, terwijl heel Yerseke en nog veel meer naar hem keek, toen foto grafen hem door de zoeker gade sloegen en autoriteiten hem be luisterden. Ik sprak een paar minuten met Mosselero Oesterano, de hoofdpersoon van het spel „Om de parels van de Oosterschelde", dat gisteren in Yer seke werd opgevoerd. Zijn Spaanse uiterlijk was nog niet afgewassen de donkere huidskleur, de zwarte snor, de felle ogen maar zijn stem was weer gewoon en an ders, heel anders dan zoeven. Hans van der Have heeft het giste ren wel naar zijn zin gehad. Er was natuurlijk de normale zenuwachtig heid, die nu eenmaal onvermijdelijk schijnt, wanneer we iets in het open baar moeten doen, maar verder, puik.' 't Viel me erg mee, dat de boot niet zo schommelde. Zelfs bij de boe rendans lag hij nog goed stil. We had den verwacht dat het heel wat erger zou zijn. Het spel van gisteren verschilde nogal van dat van vorige jaren met Kaat Mossel, die eerst verloofde, en vorig jaar in het huwelijk trad. Nu een lustige Spaanse visser, die zijn temperament niet hoeft te verbergen en die met jolige verheffing van stem de lof van de oester en mossel kan uitjuichen. voering, kon natuurlijk niets komen. Anders zou heel Yerseke het spel al hebben gezien. Maar last hebben ze er niet van gehad, de spelers. Het is allemaal goed verlopen, kon Mosselero Oesterano, toch wel een beetje opgelucht, nu alles weer ach ter de rug is, zeggen. En wat, als ze u volgend jaar weer vragen? moest ik weten. Dat weet ik nog met, zei Hans van der Have. Nee, echt, daar kan ik nog niks van zeg gen. YERSEKE Het visserijbestuur v. d. Zeeuwse Stromen heeft goedgunstig be schikt op het verzoek van een oester exporteur om plastieke vaten voor de oesterverzending te mogen gebruiken. Dit mag geschieden naar alle landen. We! zijn enige voorwaarden gesteld, betreffende ventilatie en stevigheid. Ik vond dit fijner, vertelde Hans me. Er zat meer aktie in, van Kaat Mossel leek meer op een samen spraak. Hans van der Haven kan daarover oordelen. Het is het derde jaar, dat hij de lof van de produkten van de Oosterschelde heeft uitgezongen. Dit jaar het meest uitbundig. Och, zei Mosselero Oesterano. bij Kaat Mossel was het meer.meer zo van verloven en huwelijk enzoik vind iets als dit aardiger. Een paar weken is er hard gewerkt door de leden van de Yersekse to neelvereniging Kunst en Vriend schap". Maar toen zat het stuk van Jaap Kolkman erin. Van een echte generale repetitie, waarbij de situa tie precies zo is, als op de echte uit- VLISSINGEN De commissaris van politie maakt bekend, dat in het tijdvak van 26 augustus 1959 tot en met 1 sep tember 1959, de volgende gevonden voor werpen aan zijn bureau zijn gedeponeerd: gymschoen, diverse sleutels, zwembroek je, jongensblouse, babyschoentje, dames handschoen, speelgoed-olifantje, kinder schoen, kindervestje, kinderportemonnee, kinderringetje, kinderjas, ceintuur, en een bril en dat aan zijn bureau inlichtingen zijn te bekomen van de adressen waar de volgende voorwerpen als gevonden zijn gedeponeerd: zakmesje, regenjas, bril, on- derwaterbril, zwembroek, jachthond, pols horloge, plastic regenjas, marinekraag, nylon handschoen, portemonnee met in houd, herenschoen, plastic bal, babysokje, meisjesjurk, autozitting, vulpotlood en zonnebril. ELLEWOUTSDIJK De raad der ge meente zal vanavond om half acht een vergadering beleggen in het gemeente huis. Aan de agenda, die een kleine vijf tien punten omvat ontlenen wij het vol gende: Er zijn subsidieverzoeken van het Leger des Heils, van de Afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, van de Rijkspolitiekapel te Den Haag en van de Provinciale Bond „Het Zeeuws Wit-Gele Kruis. Verhoging van subsidie wordt gevraagd idoor de Wijkverpleging in de gemeenten I Ellewoutsdijk, Oudelande, Driewegen en I Ovezande. I Voorts zal er een besluit worden geno- imen tot het vaststellen van de vergoe dingsbedragen voor dekleuterschool. de oprichting van een gemeenteblad. De gehele raad voelt hiervoor, maar eerst wordt de begroting afgewacht, 5.000 subsidie wordt gegeven voor de restau- rf.tie,„Vi" Adl> Ker™rmde !ferl?' P^b", uuuugewune vrouw A. A C. Rademaker v. d. .kwajongen blijft. Een jaar, nadat hij de I j ee'7o1 a f onj 1 accordeon in zijn bezit had, werd hij aan de o.l, school. De tweede dinsdag wjnnaar van bej jeugdkampioenschap in in de maand zal voortaan de vaste dag gelgië voor raadsvergaderingen zijn. Varkensmesterijen 'mogen in de ge- Tn Aalst, zo lezen we van de grote di- meente worden gehouden, besliste de oioma's af, een eerste orijs met lof. In raad. Er zal echter we! op de hygiëne Brussel op 28 juni 1959 een 1ste prijs worden toegezien. De diepvriesvereni- met onderscheiding, in Antwerpen op 31 ging kreeg een stuk grond achter het mei 1959 een eerste prijs met grote on- slachthuis in erfpacht. Vijf cent per in-derscheiding. woner werd gegeven voor wandversie-In Mouscroen een eerste prijs met de ring in het nieuwe provinciehuis. De ge-,beker, in Gent tijdens de grote interna- meente trad toe tot de stichting Be-|tionale accordeonwedstrijden een eerste schutte Werkplaatsen Walcheren. I prijs. gaan. want er ligt een zo grote stapel diploma's en herinneringen aan concour sen op de tafel, dat er haast een muur mee te beplakken is. En nu zit vader Cyriel voor een moei lijk probleem. Wat moet er gebeuren? Wat de kleine Hervé later wil worden, mag hij zelf uitkiezen, maar zijn onder grond moet degelijk zijn. Hervé is nu leerling op de H.B.S. te Oostburg. en fietst iedere dag van Eede naar Oost burg. rapport mee naar huis met gemiddeld 7.6. Nu hij over is naar de tweede klas. wil vader' dat lnj inpiaats van 1 x per week. om de 14 dagen naar Maldegem gaat om les, en niet meer zoveel deel neemt aan concoursen, die veel voorbe reiding vragen. Maar Hervé neemt daar (nog) geen genoegen mee. Muziek ma ken en leren kan bij hem samen gaan. Toch geloven we, dat vader zijn wil zal doorzetten. Want heel nuchter merkt hij in sappig Vlaams op; ..Alles goed en wel. maar eerst studeren, en dan kunnen we later nog wel eens kijken, hoe het verder met die muziek gaat." Helemaal onwetend van dit ernstige gesprek over hem. duikt het accordeon- Met glans ging hij over. Ondanks alle genie als een bruinvis in Aardenburgs muziek en de studietijd, bracht hij een {Zwembad rond. Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM Don derdagmorgen omstreeks hall' tien is op de Vianenstraat bij Ber gen op Zoom een ernstig ongeluk gebeurd waarbij mevrouw Bolle- man-de Keijzer, wonende West- straat te Axel, het leven verloor, haar man een schedelbasisfrac- tuur bekwam en de bestuurder van de auto waarin zij reden, de heer Van Beest uit Axel, een shock opliep. De heer Van Beest kwam over de Vianenstraat gereden en wilde het kruis punt bij de Huybergsebaan oversteken en de richting van Boslust inrijden. Van de richting Huijbergen kwam op dat mo ment een militaire vrachtwagen aan gereden bestuurd dorr de milicien W. de C. uit de legerplaats Ossendrecht. Beide voertuigen kwamen vrijwel te gelijkertijd op het kruispunt. Van Beest verleende op het kruispunt geen voor rang aan de militaire wagen Hij trachtte toen hij de vrachtwagen op hel laatste moment zag, nog voor deze auto langs te komen, doch dit gelukte hem niet meer. De personenauto werd in de flank ge grepen en kwam in de greppel naast de weg zwaar beschadigd tot stilstand. De heer Bolleman en zijn echtgenote en de bestuurder Van Beest werden zwaar ge wond per ziekenauto naar het Algemeen Burgergasthuis vervoerd. Mevrouw Bol lemande Keijzer is in de loop van de middag aan de bekomen verwondingen overleden. Zij was moeder van vijf jonge kinderen en 34 jaar oud, haar man liep een schedelbasisfracluur op. Ook zijn toestand is zeer ernstig. De heer Van Beest kon naar zijn woonplaats worden vervoerd. De vierde inzittende, de echt genote van de bestuurder, bekwam geen noemenswaardig letsel. De zwaar be schadigde auto werd naar het politie bureau gesleept. Advertentie door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Toga) kan baten, waar andere mid delen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40, f 8.88 ST. ANNALAND. Aan de School met de Bijbel te Sint Annaland zijn er mo menteel twee vacatures, terwijl aan de openbare lagere school in deze gemeente er ook een vacature komt, wegens ver trek van mevrouw De Kuier naar Enk huizen. Voor de School met de Bijbel meldde zich slechts één sollicitant aan, voor de vacature aan de openbare lagere school hebben zich reeds meer dan 22 sollicitanten aangemeld, die proberen om aan deze driemansschool een plaats te verkrijgen en zodoende vrijstelling van militaire dienst te krijgen. Daar de School met de Bijbel een zesmansschool is en nog vier leerkrachten overhoudt na het vertrek van de heren D. Hobe en Adr. de Visser, resp. naar Nederhemert en naar Oostkapelle, ziet het er voor deze school niet bijster gunstig uit. Daar de openbare lagere school een driemans school is, bestaat er een redelijke kans, dat er in de vacature van mevrouw De Kuier spoecjig zal worden voorzien. De muziektent te THOLEN, die in ha veloze toestand verkeert, zal, teneinde het muziekfestival t.g.v. het 75-jarig bestaan van „Concordia" wat luister bij te zet ten, van een nieuwe balustrade wordea voorzien en in de veff gezet.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3