PLEIDOOI VOOR PROEF Commerciële t.v. moet redelijke kans hebben Eisenhower achter de Gaulle's plan TUSSEN SPAAK EN IK Dr. V an der Wal: concurreren met Duitse t.v. STRAF KWIJTGESCHOLDEN AAN TWEE OORLOGSMISDADIGERS Skandinavië gonst van romantische geruchten Politie en uitbreker spelen kat en muis in Haarlem De Bilt: Iets warmer Ir. Visser aanvaardt benoeming Wie? In Duitsland Anders Infectiehaard lag ziekenhuis in Regering en onderwijzers zijn het eens over salarissen Harmonie Koningin bij opening nieuw AMVJ-gebouw Prins Bernhard niet in dressuurproef Hebt u de nieuwe zaak vanin GOES al eens bekeken Nee r',. 1 EXPORT j f 5 •M' Hl '."iJaWè 'J F V urn L - ,J Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Chefred. 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604; Vlissingen, Rembrandl. 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierïkzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 15e Jaargang no 4349 Vrijdag 4 september 1959 Extra aandacht voor Navo Advertentie Van onze correspondent Van een onzer redacteuren UTRECHT. Dr. G. van der Wal, de voorzitter van de Raad van beheer der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, heeft een be langrijke vraag opgeworpen. Zou het niet aan te bevelen zijn, zei hij in zijn rede ter inleiding van de komende Najaarsbeurs, om de com merciële televisie via de zender Lopik op betrekkelijk beperkte schaal in de gelegenheid te stellen te tonen was zij waard is en zich in de praktijk voor te bereiden op verdere expansie? Het bedrijfsleven voelt er alles voor, dat het nieuwe medium zo spoedig mogelijk in reclame activiteiten kan worden betrok ken, omdat de commerciële in vloed van de Duitse televisiere clame zich toch al laat gelden. Het moet volgens mij mogelijk zijn betrekkelijk kort na de defi nitieve uitspraak van regering en volksvertegenwoordiging te be ginnen. Een beperkte gespreide toewijzing van zendtijd aan com merciële televisie zou veel pro blemen ten aanzien van de nood zakelijke zendtijdver deling kun nen vermijden en wellicht fouten kunnen voorkomen. Ook voor het bedrijfsleven zou een dergelijke voorlopige oplossing voordelen bieden. Dr. Van der Wal heeft uitvoerig stil gestaan bij de vraag wie de reclame zal moeten verzorgen: de bestaande omroepen of een daarvan los staande organisatie, die zich principieel ten doel stel én reclame én programma's te verzorgen. De keuze is het bedrijfs leven gemakkelijker geworden, zei hij, nu grote delen van oostelijk Neder land niet alleen van horen-zeggen maar ook van horen-zien weten wat van televisiereclame terecht komt wanneer men het Duitse systeem volgt. Weliswaar zet de omroep in Nederland nu een vriendelijk gezicht tegen de com merciële televisie, maar erg overtuigend klinken de ouvertures de adverteerders niet in de oren. Het bedrijfsleven gaat het er juist om, dat aan de reclame in het televisiespel de juiste plaats wordt toegemeten. De ervaring in Duitsland, zo vervolgde de spreker, mogen de instantie in wier handen de beslissing ligt, als een teken aan de wand zijn. Het schamele halfuur tje voor het begin van het avondprogram ma waarin de reclames tot een kluitje zijn samengebracht, doet met alle kracht streven naar een doorbreking van het harnas dat de semi-overheidsomroepen daar hebben aangelegd. Evenals in West- Duitsland wordt ook in Nederland de roep om een tweede zendernet steeds sterker. De verlangens van de Bond van Ad verteerders komen bepaald niet over een met wat Duitsland ons avond aan avond tussen half acht en acht uur Iaat zien. Het behoeft geen betoog, meende Eigen nieuwsdienst EINDHOVEN In Eindhoven zijn de afgelopen twee weken 25 lichte gevallen van para typhus geconstateerd. Dat is bij het ruime aantal van dergelijke gevallen, dat zich de laatste tijd in ons land heeft voorgedaan niets bijzonders. Wel bijzon der is dat de infectiehaard in een zieken huis lag. Lichte gevallen van paratyphus werden geconstateerd onder het medische per soneel en bij zes verpleegden in het Binnenziekenhuis. Een mannen- en een vrouwenzaal zijn tijdelijk gesloten ge weest voor bezoekers, maar die maat regel is nu weer opgeheven, want men is de situatie meester. DEN HAAG. De regering en hef onderwijzend personeel hebben gisteren algehele overeenstemming bereikt over de ontwerp-salarisregeling voor de do centen van de opleidingsscholen voor kleuterleidsters, het ontwerpbesluit tot wijziging van het jubileumgratificatie- besluit lager onderwijs, en het ontwerp besluit tot wijziging van het jubileum- gratificatiebesluit kleuteronderwijs. Over de aanpassing van de salarisre geling bij het lager nijverheidsonderwijs aan die bij het (voortgezet gewoonl la ger onderwijs werd eveneens overeen stemming bereikt, behoudens wat be treft de datum van ingang van de ge wijzigde regeling. Volgens het regeringsvoorstel zouden de wijzigingen in werking moeten tre den op 1 januari 1959. De vertegenwoor digers van de personeelsorganisaties drongen aan op 1 januari 1957 als da tum van ingang. De zeventienjarige H. Vruggink te Ruurlo botste gistermorgen met zijn fiets tegen een vrachtauto Hij overleed enkele uren later. dr. Van der Wal. dat wanneer ook hier een soortgelijk compromis zou worden nagestreefd, juist de redelijke verlan gens van de adverteerders zouden wor den genegeerd. Bovendien zou een grote verscheidenheid in het tarief ontbreken, waardoor kleine adverteerders geen ge legenheid tot televisiereclame zouden heb ben. Het terugdringen van de reclame wereld op .Duitse wijze" verhoogt de kans op discriminatie, waartegen wij ons met recht met hand en tand moeten ver zetten. Dr. Van der Wal kwam ten slotte tot een van zijn belangrijke conclusies: Een economisch verantwoorde exploitatie van commerciële televisie vereist een ver spreiding van de reclame-boodschappen over de gehele uitzendtijd en zo ingepast, dat een beperkt aantal reclame-bood schappen, tussen de afzonderlijke pro gramma's door, wordt uitgezonden. Maar het is natuurlijk zo, dat het de adverteer ders niet onverschillig kan zijn welke programma's dat zijn. Dit is niet alleen 'n adverteerdersbelang, ook voor de kij kers zou het een geruststelling zijn te weten dat er tussen de programma's en advertenties harmonie bestaat, zó dat de gehele programma-opzet niet door het commerciële nieuws wordt beïnvloed. DEN HAAG (ANP) Koningin Ju liana is voornemens op. vrijdag, 18 sep tember, des avonds aanwezig te zijn bij de officiële ingebruikneming van het nieuwe gebouw van de A.M.V.J. in Rotterdam. Ook ligt het in het voornemen van de Koningin op woensdag, 23 september, in het Kurhaus te Scheveningen de ver gadering bij te wonen van het Konink lijk Nederlands landbouw comité. De vergadering wordt gehouden wegens het 75-jarig bestaan van het comité. Op weg naar school is de vijfjarige Jolanda M. Foks te Amsterdam bister- morgen van de brug over een vr t bij de Aalbersestraat in het water gevallen en verdronken. De grootste obstakels waren kennelijk al genomen toen deze foto van president Eisenhower gisteren in Parijs werd genomen. Obstakels in het overleg van het Amerikaanse staatshoofd met ver tegenwoordigers van de Navo- landen. U ziet hem hier samen met minister Luns, voorzitter van de Navoraad en de Belg Paul- Henri Spaak, secretaris-generaal van de Navo, op weg naar een bijeenkomst van de Navoraad. De heren Eisenhower en Luns (tussen de president en Spaak in) zien er bepaald vergenoegd uit. Spaak lijkt nog niet helemaal overtuigd dat er geen politiek wolkje meer aan de lucht is. Hij kijkt nog wat zuinig. Van onze Haagse redactie. DEN HAAG. De plaatsvervangend leider van de voormalige N.S.B., de thans 58-jarige Cornelis van Geelker ken en de vijftigjarige Duitser Bernard Georg Haase zijn na vijftien jaar ge vangenisstraf in aanmerking, gekomen voor voorwaardelijke invrijheidstelling. Beiden waren tot levenslang veroor_ leeld en verbleven in de strafgevange nis te Breda. Van Geelkerken werd op 26 oktober 1950 door de bijzondere strafkamer van de Utrechtse rechtbank tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, wegens landverraderlijke activiteiten. In cassa tie werd dit vonnis op 21 maart 1951 bevestigd. Hij bekleedde in de N.S.B., die hij samen met Mussert had opge richt, de functie van plaatsvervangend leider en secretaris en hij was tevens leider van de Jeugdstorm. Haase was een lid van de beruchte Duitse Sicherheitsdienst en heeft als hoofd van de „Aussenstelle" te Gronin gen zich aan zware misdrijven tegen Nederlanders schuldig gemaakt. Hij werd door de bijzondere rechtspleging ter dood veroordeeld, een straf die later werd om gezet in levenslang. Wanneer Haase voor waardelijk in vrijheid komt, wordt hij onmiddellijk Nederland uitgewezen en ,naar Duitsland geleid. Op het ministerie van justitie was de voorwaardelijke invrijheidstelling van de twee langgestraften reeds geruime tijd in overweging. Haase was vorig jaar in de Duitse pers genoemd door een voorval, waarbij zijn zoon was betrokken. De zoon had ver gunning gekregen zjjn vader in de ge vangenis te Breda te bezoeken. Bij zijn bezoek aan Nederland ging hij aan de kust zwemmen en redde bij Hoek van Holland een jongen. De vader van de ge redde, een Rotterdamse zakenman, heeft dit voorval aan de minister van justitie gemeld en daarbij een verzoek tot gratie voor Haase ingediend. Dergelijke verzoeken, aldus gaf het mi nisterie te verstaan, beïnvloeden het ge voerde gratiebeleid echter niet. PARIJS Uit de gebeurtenissen van gisteren tijdens het E bezoek van president Eisenhower aan Pa rijs zijn in eerste in stantie twee conclu sies te trekken. In de eerste plaats heeft hij door zijn onver wachte en korte be zoek aan de perma nente raad van de Navo laten blijken, dat de Verenigde Staten het Noord- atlantisch pact nog altijd als de hoek steen van hun bui tenlandse politiek be schouwen. Ten tweede heeft het er alle schijn van ondanks de grote geheimhou ding dat de Ver enigde Staten bereid zijn de Franse poli tiek in Algerije straks in de alge mene vergadering van de Verenigde Naties te steunen. Dat betekent tegelij kertijd, dat de Gaul le dus voor het Al gerijnse probleem een „liberale en rechtvaardige oplos sing" heeft gevonden. Aan minister Luns die vanochtend als president van de At lantische raad een bezoek aan Eisen hower heeft ge bracht (in gezelschap van de heer Spaak, die te laat arriveerde) wilde Eisenhower uitvoerige mededelingen doen over dat Franse plan. Na enige minuten werd hij onderbro ken door minister Herter, die hem er vol respect (mister president may I remind youaan herinnerde, dat overeengekomen was dat niets zou wor sen gezegd over hetgeen tussen De Gaulle en Eisenhower was besproken. Het staat echter vrijwel vast, dat het plan van De Gaulle ongeveer als volgt zal zijn: 1.) In de gepacificeerde streken (De Gaulle heeft Eisenhower nadrukkelijk gezegd dat pacificatie voor de Fransen niet het doden van Mohammedanen be_ tekent) zal gestemd worden over de toe komstige staatsvorm van de huidige Al gerijnse departementen. 2.) Die stemming zal plaatsvinden onder auspiciën van of controle door vertegenwoordigers van de landen van de Franse gemeenschap of van neutrale landen (ons land zou daarbij natuurlijk een grote rol kunnen spelen). De Gaulle wil de volksvertegenwoor diging rondom 15 september bijeenroe pen om haar in kemiis te stellen van zijn bedoeling. Zou zij het plan verwerpen dan zou hij hij heeft daartoe het grondwettelijk recht haar ontbinden en nieuwe verkiezingen uitschrijven. Men behoeft er niet aan te twijfelen of de dan gekozen gedeputeerden zou den met een overgrote meerderheid zijn plan aannemen. In het Franse volk leeft nu eenmaal de wens naar vrede in Al gerije. Geen chantage! Natuurlijk hebben Eisenhower en De Gaulle over alle actuele onderwerpen gesproken. Men mag ook niet vergeten, dat eigenlijk alleen het bezoek van Kroesjtsjef aan de Verenigde Staten de reden is van Eisenhowers bezoek aan Europa. Inzake Berlijn is de houding van de Westerse wereld wel vastgelegd: Men zal niet toegeven aan welke chantage van Russische zijde ook. Sterker: zelfs een conferentie aan de top zal alleen maar plaats vinden wanneer het Westen van tevoren overtuigd is dat zij resultaten zal afwerpen. In dat opzicht kan men zeggen, dat de Verenigde Stalen in geen enkel opzicht van plan zijn over de hoofden van de Europese landen heen tot een overeenkomst met de Sowjets te komen. Juist twintig jaar na het uitbre ken van de tweede wereldoorlog, die het leven van zo velen tot een hel heeft ge maakt en die voor eeuwen het oude Europa door elkaar heeft geschud, is dat een bericht vol diepe betekenis. Ook daarom heeft het volk van Parijs dat, ondanks zwakheid en opwinding, ovei- veel, heel veel gezond verstand be schikt Eisenhower ook gisteren weer op iedere kleine tocht, welke hij maakte, toegejuicht, zoals het bij het weten van uw correspondent sedert 1946 niemand heeft bejubeld. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De liberaal, ir. S. H. Visser te Wassenaar is gis teren aan de Koningin voorge dragen ter benoeming tot minis ter van defensie. Zoals wij gisteren meldden werd hij een dag eerder officieel aangezocht voor deze post door minister-president dr. J. E. de Quay. Ir. Visser had toen meegedeeld zijn beslissing tot giste ren in beraad te willen houden. Thans is zijn benoeming zeer spoedig te ver wachten. Oud-minister Binnenkort zal een buitengewone al gemene aandeelhoudersvergadering van Unilever N.V. worden bijeengeroepen. Op deze vergadering zal een voorstel worden behandeld, de heer S. J. van den Bergh te benoemen tot lid van de Raad van Bestuur van Unilever N.V. In deze raad had de heer Van den Bergh reeds zitting voordat hij Set ambt van minister van defensie aanvaardde. Simon Hendrik Visser werd in 1908 op Texel geboren. Hij studeerde aan de Landbouwhogeschool te Wagenin- gen. In 1933 werd hij benoemd tot adjunct-secretaris en in 1939 tot se cretaris van het Verbond van Neder- landsche Werkgevers. Na de oorlog was hij twee jaar als waarnemend regeringscommissaris verbonden aan het ministerie van landbouw, visse rij en voedselvoorziening. In 1947 werd hij algemeen secretaris van de hoofdgroep Industie, welke functie hij tot 1954 bekleedde. In 1947 volg de ook zijn benoeming tot algemeen secretaris van het Verbond van Ne- derlandsche werkgevers, een functie, die hij thans nog bekleedt. De heer Visser is ook plaatsver vangend lid van de S.E.R. Verder is hij o.m. lid van de bestuursraad van de Europese beweging. Een wilde jacht in de straten van Mi laan was donderdag nodig om een 35- jarige Hongaarse vluchteling te arres teren, die verdacht wordt de juwelen roof van Cap d'Antibes op zijn gewe ten te hebben. Uit de villa van een Britse textielfabrikant werd daar on langs voor een waarde van honderddui zend pond aan juwelen gestolen. De Hongaar ontkende de diefstal gepleegd te hebben. Wel had hij in Cap d'Antibes twee schilderijen gestolen, vertelde hij. Advertentie Voor de Griekse en Noorse prinsen en prinsessen naar Denemarken vertrokken voor een paar ongedwongen vakantiedagen, poseerden zij met hun ouders op het buiten van koning Olav. Van links naar rechts eerste rij: prinseg Irene, prinses Sophia, koning Paul en koningin Frcderika van Griekenland, konig Olav van Noorwegen. Tweede rij: prinses ilagnhild. Derde rij: prinses Astrid van Noorwegen, kroonprins Constantijn van Griekenland, kroonprins Harald van Noorwegen. KOPENHAGEN (Reuter, UPI) Heel Skandinavië gonst op het ogenblik van geruchten over een mogelijke dubbele verloving tus sen prinses Desiree van Zweden en prins Constantijn van Grieken land, en prinses Sophia van Grie kenland en prins Harald van Noorwegen. Op het zomerverblijf van de Deense koninklijke familie, kasteel Fredens- borg, houden een tiental jonge prinsen en prinsessen van vier Europese koninklijke families een ongedwongen vakantie: drie Zweedse prinsessen, Margaretha (22), Birgitta (22), en Desiree (21), twee Griekse prinsessen, LUXEMBURG De Westduitser Fritz Hellwig is benoemd tot lid van de Hoge autoriteit van de Europese gemeenschap voor kolen en staal als opvolger van zijn in maart overleden landgenoot Franz Blücher. De regering van de Bonds republiek had Hellwig, die lid van de Bondsdag is voor de christen-democra tische partij, onlangs kandidaat gesteld. De vijf andere regeringen hebben hun instemming daarmee betuigd. Irene (17) en Sophia (20), de Griekse kroonprins Constantijn (19), de Noor se kroonprins Harald (22), de Deense troonopvolgster Margrethe (19) en haar zusjes Benedikte (15) en Anne- Marie (13). Dit vrolijke, ongedwongen gezelschap geniet van de zachte Deense nazomer in de prachtige omgeving van het plaatsje Hilleroed; niemand gelooft echter dat het hier alleen een gelegenheidsbezoek be treft. Vooral het geloof in een romance tussen prins Constantijn en prinses So phia is bijzonder hardnekkig; deze twee jonge mensen hebben elkaar vorige week ontmoet toen de Noorse koninklijke familie een bezoek bracht aan Grieken land. Constantijn, Irene en Sophia zijn dinsdagavond met hun ouders, koning Paul en koningin Frederika van Grieken land, op het kasteel aangekomen als gasten van het Deense koningspaar. Desiree De Zweedse prinses Desiree, aan wie Constantijn zijn hart verpand zou heb ben, is daar gisteren aangekomen met haar zuster Birgitta. Prinses Margaretlie van Zweden bevond zich toen al op Fredensborg. Kroonprins Harald van Noorwegen is gistermorgen per vliegtuig in Kopenhagen aangekomen; hij reisde verder per auto om zich bij het jeugdige koninklijke ge zelschap te voegen. now made in Holland with imported tobaccos Ook de Ziveedse prinses Desiree, die onlangs 21 jaar is geworden, is met haar zusters naar kasteel Fredensborg ver trokken. ROTTERDAM. Naar wij vernemen heeft prins Bernhard, die met Arquebuse had ingeschreven voor de dressuurproef Prix St. Georges, welke hedenmorgen tijdens het CHIO te Rotterdam zal wor den verreden, zich moeten terugtrek ken. Arquebuse is op het ogenblik niet fit, zodat de Prins het niet verantwoord acht in deze zware proef uit te komen. Doe het dan morgen want dan leest u hier ook, bij wie u eens kijken moet. Van een onzer verslaggevers HAARLEM Het spel van kat en muis, dat verscheidene Nederlandse politiecorpsen op het ogenblik spelen met de laatste der vier ontsnapten uit de Arnhemse gevangenis, Willy B., heeft zich gisteren voornamelijk in de Haarlemse binnenstad afgespeeld. Daar heeft deze Apeldoornse zware jongen gisternacht met een paar ken nissen en een barmeisje een paar losse honderdjes „stukgeslagen" in een bar aan de Koningstraat en daar heeft zich later in diezelfde nacht een schietpartij voorgedaan, die de politie een paar belangrijke troeven in han den gaf. Willy B. wordt met man en macht ge zocht, niet alleen wegens zijn geslaagde uitbreekpoging, maar ook omdat nu steeds duidelijker wordt dat hij be trokken is geweest bij de inbraak in het kantoor Van de Gelderse Tramwegen in Dieren, waaruit maandagnacht een zware brandkast met zesduizend gulden werd weggesleept. Slordige avond Willy B. heeft het politiële net maar ternauwernood weten te ontgaan een van zijn vrienden, ook een B., is inmid dels wel gevat na'de wat slordige avond, die hij meende te moeten besluiten met een dutje in een portiek. Het was in de bar een opgewonden feest geweest: Willy en zijn Arnhemse vriend, die niet op een paar gulden hoefden te kijken, hebben daar de spiri tualiën rijkelijk laten vloeien er werd champagne geserveerd en de beide vrien den, die naarmate de avond vorderde, steeds vrolijker werden, boden met gulle hand hun buren aan de bar dure flessen, drank aan. Verstoord Tegen het sluitingsuur werd" de bacchan tische vrede echter verstoord door een twist tussen Willy en een van de gasten, een 32-jarige Haarlemmer, die zo hoog liep, dat zij even na tweeën als kemp hanen tegenover elkaar in de Konings straat Stonden. Het conflict werd bijgelegd en men trok de stad in, richting Grote Markt en daarna naar de Smedestraat. Ter hoogte van het politiebureau daar sloeg de ru zie weer uit, maar nu nam de Haar lemmer geen genoegen meer met de situatie en hij trok een mes. Willy B. antwoordde met twee schoten uit een klein pistool, die de ander door de lin kerhand gingen daarna repte hij zich de Krocht over en verdween. Foto's De in dubbele zin aangeschoten Haarlemmer meldde zich met zijn schot wonden bij de politie, die hem in het Elizabethsgasthuis liet opnemen. Uit een serie foto's uit het politieblad, die de gewonde werden voorgelegd, wees hij zonder aarzelen Willy B. als zijn belager aan. Willy, die zich zorgen had gemaakt over zijn vriend B. maar dacht hem in het krijgsgewoel te zijn kwijtgeraakt, heeft in de vroege ochtend een taxi naar Arnhem genomen, om B. daar thuis op te zoeken. Toen hij er niet bleek te zijn geweest, is Willy per kerende taxi teruggegaan naar Haarlem. Daar had de politie in de tussentijd vriend B. gevonden in het portiek. In zijn actentas bleek een bus met zilveren gul dens te zitten: een bus zoals in brand kasten wordt gebruiktHet verband was duidelijk en de politie in Rheden, die het onderzoek naar de brandkastdiefstal in handen heeft, kon verdere opheldering verschaffen. r BY SPECIAL APPOINTMENT y i Opvangen Te zelfder tijd werden er op de toe gangswegen naar Haarlem posten uitgezet om zo mogelijk Willy B. op te vangen. Dat lukte wonderwel: de uit Arnhem komende taxi kon tot in de binnenstad worden gevolgd. Daar echter stuurde Willy de chauffeur naar een bepaald adres, sloop de auto uit en gaf hem bevel onmiddellijk door te rijden. De politie heeft dit kennelijk niet gemerkt, want men is de taxi met alleen de chauffeur erin blijven volgen. Op het adres, waar Willy zich had laten afzetten, was, toen de politie het spoor daar opnieuw opnam, de vogel natuurlijk al gevlogen. Het K.N.M.I. berichtte gisteravond 23.15 uur: Droog en zonnig en vrij warm weer - met matige en af toe vrij krachtige oostelijke wind. MIESJE: Sneeuwde het maar weer eens.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1