<3? KAPPIE en de SUPERSKOOP I A HEARTY GREETING P. W. RUSSEL'S E Vragen aan minister j Oom met zeis gedood: Lauwerszee niet twee jaar gevangenis afgesloten Droomreis van Marijke en Ben SPANDOEKEN XOME To j FLITS GORDON in het heelal Dan Barry I BAZURKA 1 en HOOFDPIJN? RODE CADILLAC „HELLO KIDS" Elektriciteits tarieven voor industrie omlaag IJSWATER Elektronicadag voor Middelbaar onderwijs I DE I TINTELS I Jack Dunkley V Tl MMk (wIM Efflwm r„ ETEN Verbetering aanleg- inrichting gisteren aanbesteed Donderdag 3 september 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Rockefeller gaf Marijke kauwgom In gouden doos In New York ontving gouverneur Rockefeller Marijke van den Hoek en Ben Bles en behalve de televisiecamera's richtten ook Amerikaanse persfotografen hun lenzen. Deze opname is van een van die Amerikaanse fotografen en zat gisteren op Schiphol in Marijke's koffer. Dit is Marijke van den Hoek uit Schiebroek, gisteren gefotografeerd, toen ze veilig en wel de ouderlijke haven weer had bereikt. 35 ,,Dat is zo," gaf Andrea loe. ..Maar ik kan U ook zeggen hoe die kaarten in de handen van Prins Henry zijn geraakt. Ze wer den hem namelijk op mijn bevel toegezonden." „Ik herinner me deze bijzondere atlas rechtstreeks uit Venetië te hebben ontvangen," erkende de In fante. „Met een begeleidend schrij ven van Senhor Bianco." „Die brief heb ik zelf geschre ven," zei Andrea haastig. „Ge kunt dat nu constateren als ge die met mijn handschrift vergelijkt." „Dat is helaas onmogelijk," zei Prins Henry en er klonk oprechte spijt in zijn stem, „want die brief is verloren gegaan." „Vertel me iets omtrent die twee wereldkaarten," beval Mestre Ja- comé. Na tien jaren, waarvan hij er drie ihad doorgebracht in een ander werelddeel, was het voor Andrea niet makkelijk zich bijzonderheden te 'herinneren. „Eén was een kopie van de kaart van Ptolemeus," zei hij, „het was een in graden ver deelde kaart van de wereld. De an dere is een ronde wereldkaart die ik zelf heb getekend." Prins Henry boog zich vol span ning voorover. „Wat ligt er ten westen van Afri ka op uw kaart?" „De Gelukzalige Eilanden en de eilanden die men de Agores noemt," zei Andrea zonder aarze len. „En verder in het westen het eiland Antilia." Prins Henry leunde achterover en zijn gezicht vertoonde een trek van voldoening, maar Mestre Ja- comé zei kortaf: „Alle kaartenma kers kennen de Gelukzalige Eilan den. Die werden opnieuw ontdekt door schepen, uitgezonden door onze doorluchtige Prins, evenals de Agores. Op vele kaarten is het eiland Antilia in het westen even eens te vinden. Tot nu toe hebt ge niets anders bewezen dan dat ge de atlas van Andrea Bianco onder ogen hebt gehad en dat ge een goed geheugen hebt. In feite," vervolg de hij triomfantelijk, „werden die kaarten waarschijnlijk getekend naar een vroeger stel, vervaardigd door een landgenoot van mij van het eiland Mallorca." Andrea glimlachte, want nu voel- de hij vaste grond onder zijn voe ten. „Veie bekwame kaartenma kers komen van Mallorca, Senhor Cresques, uw eigen vader, Abra ham, inbegrepen. Maar geen van hen heeft een groter reputatie ver worven dan Raimundo Lull. Mijn kaart werd inderdaad getekend naar de zijne, en ook heb ik zijn „Ars Magna Generalis et Ultima'' bestudeerd, evenals het proef schrift, getiteld: „De Questionibus Navigationis." Mestre Jacomé was kennelijk verbluft, en nu besloot Andrea zijn troefkaart uit te spelen. „Als ge de moeite wilt nemen de bovenhoek van een der kaarten van de atlas nauwkeurig te bekijken, dan zult ge een toleta de marteloio vinden en daarbij een korte aanduiding, de raxon de marteloio." Er werd druk gefluisterd in de zaal, terwijl Mestre Jacomé in de kaarten bladerde. Eindelijk nam hij er een op en schoof deze over de tafel, zodat de Prins haar ook kon bekijken. „Het woord „maetelo0o" is ons niet bekend," zei Prins Henry. „Dat betekent een hamerslag," verklaarde Andrea. „Op vele sche pen wordt het keren van het glas aangegeven door het slaan op een bel. Wat op die kaart is geschre ven is een tabel om de afstand per uur te berekenen." Mestre Jacomé en de Prins bo gen zich over de kaart. Vol span ning wachtten de toehoorders, die voelden dat de climax van dit to neel spoedig zou worden bereikt. „Ge ziet dat toleta de marteloio in kolommen is verdeeld," vervolg de Andrea. Wordt vervolgd Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het socialistische Tweede-Kamerlid ir. S. A. Posthumus heeft minister Korthals gevraagd of het waar is, dat de minister heeft besloten de werken voor het afsluiten en het in polderen van de Lauwerszee niet te la ten uitvoeren en dat hij als consequen tie daarvan maatregelen heeft genomen voor de liouidatie van de Directie landaanwinning Lauwerszeewerken te Leeuwarden. Als de minister inderdaad heeft be sloten de werken niet te laten doorgaan zou de heer Posthumus van hem graag de toezegging hebben, dat hij de ver onderstelde liquidatiemaatregelen niet zal nemen voor de aangelegenheid van Eigen nieuwsdienst LEEUWARDEN. De 21-jarige vee houder Siebe A. H. uit Luinjeberd, die op ^11 mei in een weiland zijn oom Thijmen Hof met een zeis heeft gedood, is gisteren door de rechtbank te Leeu- warden tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek veroordeeld. De jongen ging zijn oom te lijf toen hij een agressieve houding aannam te gen de vader van Siebe. Tegen de vee houder was drie jaar met aftrek ge- eist. Zijn raadsman had vrijspraak en ontslag van rechtsvervolging gevraagd, omdat Siebe uit noodweer zou hebben gehandeld. de afsluiting van de Lauwerszee op pas sende wijze tussen regering en parle ment zal zijn besproken. Of het woord „botster" goed Nederlands is, moet u maar eens aan iemand met M.O. vragen, maar Marijke van den Hoek is er een. Gisterochtend om tien uur streek een zware vogel van de K.L.M. op het Schipholse beton neer en Ma rijke was weer in Nederland. Na een maand Amerika. Zomaar, in eens. Zonder dat ze iets verwachtte daar, hup, een uitnodiging. Samen met Ben Blees (16) uit Vinkeveen ging de zeventienjarige Marijke uit het Rotterdamse Schie broek de grote plas over. Op 30 juli van dit jaar. 'Het is helèYnaal een droomreis ge worden en als je een maand lang ge droomd hebt, dan komen de herinne ringen maar bij stukjes en beetjes te rug. Vandaar dat Marijke van den Hoek gisteren ook maar een greep deed uit al haar wedervarentoen ze me een en ander vertelde. In New York deed men van alles wat te maken had met de Hudsohheróenking. En dat wilden ze in Waterford, dat vier uur autorijden van de stad af ligt maar tot de stad' New York behoort, óók. Kennis maken met een Nederlandse jongen en een Nederlands meisje, dat leek de Jeugdraad van Waterford een goed ia'ee. Er gingen dus brieven naar de Amerikaanse ambassade, er werd getelefoneerd met scholen en na een Advertentie &iad you/fp ïilUIIIIIUIIIIIIIIIIIIUUIf door Dm H&mgs Miinhacdt Hoofdpijnpoeders. Doos 50 cc. M ijnhardt Hoofdpijntabletten.Koktr80 ct. llllllllllllllllllllllffllllllllllllllllMilllllllllllllllllllllllllllllllilllllll! heleboel gesprekken kwamen daar die jongen en dat meisje. U heeft de na men al gelezen: Marijke van den Hoek en Ben Bles. Wat doen we hier wanneer er twee Amerikaanse jonge mensen een soort gooó'will-reis komen houden? Dan weet wellicht de burgemeester een kwartier tje voor ontvangst te vinden; dan doen we iets met een Oranje-vereniging of zo en geven de jongelui een rondvaart. Weet u wat ze in Waterford deden? Daar begonnen ze met levensgrote span doeken door a'e straten te hangen, met daarop „Welcome Marijke and Ben". Toen bouwden ze een podium met een boel microfoons, wisten mensen van de televisie en radio er bij te krijgen, vroe gen de burgemeester fdie kwami, maak ten een daverende optocht met verklede mensen, mooie auto's en zetten links en rechts een muziekkorps erbij. Dat deden ze in Waterford. Kolommen vol is er in de kranten van New York en Waterford ge schreven over de Vinkeveense Ben en de Rotterdamse Marijke. Som mige bladen zetten er tekeningen bij en een van die plaatjes staat hier gereproduceerd. van den Hoek in New York achttien jaar werd. Onmiddellijk een „party". „Dat betekent dan, dat je een dinertje krijgt aangeboden, dat bij zeven ver schillende families en in zeven verschil lende huizen dus wordt genuttigd. We hebben die avond van zeven tot twaalf I unr gegeten! En van alle mogelijke men-1 sen, die ik soms maar één keertje had gezien, kreeg ik cadeautjes. Shorts, een blouse, een rok, twee truitjes, verschei dene armbanden, kaarten, telegrammen en ook van mensen dollars. Zeker vijftien families nodigden me uit voor feestjes of om te komen eten." bent u misschien ook geschrokken van dat bericht op de eerste pa gina: Terreur op de Dam. Man nen uit de Amsterdamse onderwe reld ranselden met knuppels en ploertendoders op het publiek in. dat stond te kijken naar de hyste rische manifestaties van een troep nozems. Het is niet anders dan een zootje geworden in het hartje van ons Mokum. Maatschappelijke wangedrochten en het moderne schooierdom be heersen in de laatste dagen nu eens hier, dan weer daar in Ne derland het straatbeeld. Men kan vergoelijkend zijn schouders ophalen, men kan luid keels roepen om psychiaters en reclasseringsrapporten. maar be ter lijkt het mij. dat de overheid eerst eens door middel van sabel en getralied boevenhok laat mer ken. dat het Nederlandse volk prijs stelt op rust en orde. Ik heb gisteren foto*s van die feesten Het hoogtepunt was wel een bezoek 1 I- I gezien „De jongens, die de spandoeken aan de gouverneur j^de ^taat ^ew - gemaakt hadden, werden aan ons voorgesteld en van de burgemeester i kreeg ik een sleutel van de stad", ver telde Marijke, in haar blauwe jurk, die ze in Amerika zelf maakte en die over een geweldige petticoat hing. Denk niet dat het daarmee ophield. Bezoeken aan het Vrijheidsbeeld, een tocht met de ondergrondse door New York en een bekijken van het gebouw van de Verfenigde Naties. „Ook naar een autofabriek. een fabriek waar ze asfall- en ander papier maakten, een fabriek van geweren en kanonnen en een be zoek bij mgr. William Scully, de bis schop van Albany", zei Marijke. O ja. en toen Marijke en Ben in die optocht meereden waren ze neergezet in een enorme knalrode Cadillac. Aan het stuur een meneer met sigaar, die ook alsmaar wuifde, omdat hij zich binnen- kort kandidaat gaat stellen voor de ge York, de heer Rockefeller. „Hello kids" begroette hij de Nederlandse jongelui, ..sorry, maar er is geen airconditioning hier." De gouverneur gaf Marijke een goud gekleurd doosje met sterretjes en daarin zatkauwgum. Datzelfde doosje staat nu in een Sehie- broeks huis. Maar de kauwgum is op. meenteraad van Waterford en dit i een mooie eerste reclame vond- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIlil Bij de familie Hughes logeerde Ma rijke in Waterford. „Drie dochters en een zoon' hebben ze", alct'us Marijke, „en verder een ijskast, televisie, bijna m elke kamer een radio, plus drie auto's. Mevrouw werkte als secretaresse, me MIDDELBURG Het bestuur van de PZEM te Middelburg heeft besloten voor de industriële verbruikers, die elektrische energie afnemen volgens vast kontrakt, een bescheiden tariefsverla ging in te voeren met ingang van 1 september jl. Deze faciliteit is moge lijk geworden door de bevredigende re sultaten van de exploitatie in de eer ste maanden van dit jaar. f| door Üiiiiiliiliiliiiiiliiliiliiiifliiiiiiiiiil IK ZIT PAUL ALS ACH.-ZIE MAAR. OPTE. STO- JE-WE KJ3N or-t oetuin MOETEN TE DOers- EERST SPA MAARHUWlL n REN VOOR NIET/ aEREEOSCHop Iy o j71 r-iu <unj£ nog DiTwee*:- Etso AAM DE. TUIN BEGIN - NE.N, PAULJ harry istcch een echte vrieno, hfe "paul? hmmm/alshu kl'n vriend is heb ik geen ViJ- ainde1 nodig/ y 191 A M' t t De niet onbelangrijke vermindering van inkomsten, die hieruit echter voor de PZEM voortvloeit, moge tot de con clusie voeren dat het provinciale be- drijf doet wal in zijn vermogen ligt om ^iiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiitiiiGijliiiiiiiiiiiiMiiiiiifiiijiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiHfiiiiMiiiiiiiiiiiiiiitniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitKiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin VLISSINGEN De regionale commis- sie voor Midden Zeeland van de stichting contactcentrum bedrijfslevenonderwijs houdt op woensdag 23 september in het Scheldekwartier" te Vlissingen een t Elektronicadag voor rektoren, directeuren en docenten bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. De dag begint met een ontvangst, door j de voorzitter van het C.B.O. Zeeland, ir. T. Michielsen. Daarna leidt ir. M. H. Lub bers het onderwerp „De ontwikkeling van de Elektronica" in. Des middags spreekt dr. J. Berghuis over de oplossing van problemen door middel van elektronische rekenmachines. Des avonds spreken drs. H. H. Ensing, voorzitter van de vereni ging tot behartiging van het onderwijs in de handelswetenschappen aan scholen j voor V.H.M.O. en de heer H. Sanders, na mens de vereniging van leraren in natuur- j en scheikunde, over „Aanknopingspunten voor het onderwijs". j neer als opzichter bij bruggenbouw''. de voorwaarden van levering redelijker* Vruchtensap uit blik aan het ontbijt wijs zo aantrekkelijk mogelijk te ma- en dikwijls maiskolven met boter en zoutl^en voor bestaande en nieuw aan te aan het diner. „Heel veel peper en zout [trekken industrieën, deed men overal bij en op", vond Marijke. £)e verlagingen gelden ook voor hen, die niet weg was van de zoete aard-l (jie do0r kontrakten aan een bepaald ta- appels. En overal ijswater bij. I rief gebonden zijn. terwijl de gemeente Waterford grpot? „Neen. vijfduizend Middelburg in staat zal worden gesteld mensen", vertelde het meisje uil Schie broek. „en de manufacturenwinkel was bijvoorbeeld maar twee dagen per week open. Je andere boodschappen deed je allemaal in de super-market. Je neemt maar en legt het in je ijzeren karretje op wielen, bij de kassa betalen." „Van de kleine kinderen in Waterford vielen de monden open, dat ik niet in klederdracht en op klompen liep", lachte Marijke „En dal ik zelfs geen rood-wit- blauwe jurk had viel eigenlijk tegen. Ze vroegen me wel direct, of we thuis wel televisie, telefoon en radio en een ijs kast hadden. Dat interesseerde hen enorm." Het was op 4 augustus dat Marijke de verlagingen ook door t» geven de door haar bediende industrie. De tariefwijzigingen liggen voor een groot deel op het gebied van verlaging van de brandstoftoeslag en zullen per circulaire aan de afnemers worden be kendgemaakt. Verlaging van tarieven voor huishoudelijk gebruik is ditmaal niet mogelijk, maar ook niet zo nodig, omdat zij voor goed geëlectrificeerde huishoudingen niet aan de hoge kant liggen. 0 De jaarlijkse collecte van het Konin- I gin Wilhelminafonds voor de kankerbe- I strijding heeft te Middelburg f 989.30 op gebracht. Vorig jaar werd ongeveer 1000 meer opgehaald. Toen bedroeg de op- brengst 10.003. 39. Langzaam, met amechtige stoom- stootjes uit het magere lijf, kwam het ouderwetse lokomotiefje op gang. Op het perron van het station steeg een ge juich op de Bataviriers waren al lang blij, dat hel onrustige gezelschap buitenlanders hun stad verliet. „Joho! - Hoera! - Hurree!" riepen Kappie, de meester en Joseph Bizniz, blij, dat zij Joe Diel van de Visiera- ma-film te slim af waren. In de algemene opwinding over de vlotte start, had niemand in de gaten, dat er hoog in de lucht een helikopter bromde, die zorgvuldig boven de loko- motief bleef hangen. Daarin zat iemand, op wie de vreugde van het vertrek geen vat had. Dat was natuurlijk Joe P. Diel, die met lede ogen de wagon met Dik ke Mobie voor zich uit zag schuiven, richting Lutjewier „Wie had gedacht, dat ze toch nog een trein zouden weten te bemachtigen," riep hij op spijtige toon. „Maar als ze denken, mij hiermee op een zijspoor te kunnen schuiven, komen ze bedrogen uit!" MIDDELBURG. Volgens bestek nr. 235 van de Rijksbegroting dienst 1959— 1960 werd bij de Rijkswaterstaat te Middelburg aanbesteed de aanneming van het herstellen en verbeteren van de eerste rijksaanleginrichting en het verende roosterwerk van de tweede rijksaanleginrichting voor de veerboten in de veerverbinding VlissingenBres- kens. te Vlissingen met bijkomende wer ken. De laagste inschrijver was Adria- nus van der Straaten te Hansweert met een bedrag groot 182.450. Daarop volg-- den: N.V. Aannemersbedrijf v.h. fa. B. M. van Noordeme. Hardinxveld— Giessendam. 189.000. J. la Gasse. Kou- dekerke. 190.400; C. van de Klipne Vlissingen. 192.300: K. W. Dekker' Veere, 198.000; A. van de Hoek, Heenl vliet (Z.H.) 199.000; Aannemersbedrijf Zeeland N. V. Middelburg, f 200.000: L. J Guis' Heibedrijf N. V. Rotterdam.' 200.900; Van der Vorms Aannemers, bedrijf N. V. Rotterdam, f202.000: Fir ma Colijn en Ippel, Nieuwendijk (Nb.J f 204.000: Jan Willem Verdoorn, Papes drecht (Z.H.) 210.500.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2